Style pływackie – charakterystyka

Style pływackie – charakterystyka

Pływanie należy do najbezpieczniejszych form treningowych. Pozwala na szybką utratę wagi i poprawia siłę mięśni. Pływać może każdy, również dzieci i seniorzy. Oto najważniejsze style pływackie i ich opisy.

Pływackie style - nie można być dobry we wszystkim

Powiedzenie „nie można być dobrym we wszystkim” sprawdza się także w pływaniu. Profesjonalni sportowcy biorący udział w zawodach startują na różne dystanse w różnych stylach pływackich. Każdy uczestnik specjalizuje się czymś innym. Nie ma możliwości, aby wygrać każdą konkurencję. Wybór odpowiedniej stylu pływackiego przebiega pod kątem predyspozycji i szybkości pływania.

Techniki samurajów – zapomniane style pływackie

W średniowiecznej Japonii umiejętność pływania była bardzo ważna dla przetrwania. Przyszli samurajowie musieli od dzieciństwa uczyć się specjalnego stylu pływania zwanego suyey- jutsu. Pozwalał on przepływać duże odległości w wodzie w pełnym rynsztoku bojowym. Podczas misji samuraj często był narażony na niebezpieczeństwo. Niektórzy wspięli się na wyżyny opanowania stylu – strzelali z łuku podczas pływania.

Pływać można na wiele sposobów. Jednak kilka stylów pływackich zdecydowanie domunuje. Zobaczcie najpopularniejsze style pływania. Style pływania opis.

Grzbietowy styl pływania

pływanie na grzbiecie styl grzbietowy

W tym stylu pływackim należy położyć się płasko na wodzie ze spojrzeniem skierowanym na sufit. Siłą napędową są ramiona, które na przemian przenosi się nad głową. W powietrzu ramiona powinny być maksymalnie wyprostowane w stawie łokciowym. Po zanurzeniu ramienia w wodzie powinno zgiąć się pod kątem około 100 stopni. Wynurzające się z wody ramiona powinny być skierowane kciukami do góry. W stylu pływania na grzbiecie naprzemiennie pracują również nogi, które są maksymalnie wyprostowane. Wymachy nogami powinny być niewielkie, ale jednocześnie silne. Należy pamiętać o wypychaniu bioder do góry, aby ułatwić prace nóg. W tym stylu pływackim głowa jest luźna i leży płasko na powierzchni wody.

Pływanie na grzbiecie wskazane jest dla początkujących pływaków oraz dla osób, które cierpią na bóle pleców. Ten styl pływacki odciąża kręgosłup i skutecznie go wzmacnia zapobiegając urazom.

Baza trenerów, szkół, basenów i instruktorów z każdej dyscypliny sportowej i każdego miasta


trener pływania


Czytaj także: Czy pływanie jest bezpieczne?

Styl pływacki: pływanie piesk

Pływając pieskiem należy leżeć na wodzie z brzuchem skierowanym do dna basenu. Głowa jest wynurzona, a wyprostowane nogi wykonują ruch nożycowy. Ramiona znajdują się dosyć blisko klatki piersiowej i przedramiona wykonują niewielkie kółka odpychające wodę, aby uniknąć zanurzenia głowy w wodzie.

Pływanie pieskiem jest proste i intuicyjne. Ten styl pływacki popularny jest zwłaszcza wśród dzieci uczących się pływać. Pływanie pieskiem jest dosyć wolne, ale zapewnia stałe utrzymywanie głowy nad powierzchnią wody. Z tego powodu jest to styl pływania najodpowiedniejszy dla osób, które mają obawy przed nurkowaniem.

Style pływackie kraul

pływanie kraulem nauka kraula basen

Stylem pływackim kraulem pływa się tak samo jak na grzbiecie, z tą różnicą, że płynie się z twarzą skierowaną do dna basenu, czyli na brzuchu. Nogi są wyprostowane i pracują naprzemiennie. Ramiona na przemian przenosi się nad głową. Prędkość pływania w 70% uzależniona jest od siły ramion, praca nóg jest więc drugorzędna. Najtrudniejszym elementem pływania kraulem jest oddychanie. Nabieranie powietrza odbywa się w momencie wynurzenia jednego ramienia z wody i przekręcenia głowy w jego kierunku ponad powierzchnię wody. Powietrze nabiera się raz na kilka sekund. Większość czasu płynie się z głową pod wodą.

Zobacz: Metoda Total Immersion pływanie kraulem

Pływanie kraulem wymaga opanowania dosyć trudnej techniki, dlatego nauka nie jest łatwa. To jak szybko będziesz płynąć zależy od właściwego zanurzania ramion w wodzie i utrzymywania płaskiego ułożenia ciała.

Klasyczny styl pływania: żabka

pływanie żabką, styl żabka pływacki

Żabką pływa się na brzuchu, na zmianę wynurzając i zanurzając głowę w wodzie. Wynurzeniu głowy z wody towarzyszy odepchnięcie ramion i nóg na boki. Przy zanurzeniu łokcie zbliżają się do tułowia, a dłonie zataczając łuk łączą się w okolicach klatki piersiowej. Aby odepchnąć się od wody należy szybko połączyć wyprostowane nogi. Przy kolejnym wynurzeniu głowy pięty zbliżają się do pośladków, a nogi tworzą delikatny rozkrok. Przy zanurzeniu znów się prostują.

Styl pływacki klasyczny jest popularny zwłaszcza wśród amatorów i osób rozpoczynających naukę pływania. Błędem natomiast jest pływanie ze stale wynurzoną głową. Ma to niekorzystny wpływ na odcinek szyjny kręgosłupa i skutkuje stałym napięciem w lędźwiach. Pływanie żabką nie jest polecane osobom, które poprzez trening na basenie chcą zniwelować bóle kręgosłupa. Styl klasyczny intensywnie rozwija mięśnie klatki piersiowej, zaniedbuje zaś grzbiet, co prowadzi do dysproporcji ciała wśród zawodowych pływaków żabką.

Czytaj także: Pływanie efektywny trening na basenie

Motylkowy styl pływania: delfin

pływanie delfinkiem styl pływacki

Motylkowy styl pływania zarezerwowany jest dla doświadczonych pływaków. Wymaga dobrej kondycji i opanowania niełatwej techniki. Płynąc motylkiem nogi poruszają się przypominając pływanie delfina lub syrenki, czyli w sposób falujący. Ramiona wynurzają się z wody jednocześnie i wyciągane są do przodu, a pod wodą prowadzone są do tyłu.

Pływanie stylem plywackim delfinem jest najszybszym stylem pływackim. Nauka pływania motylkiem wymaga wielu treningów i bardzo dobrej kondycji fizycznej oraz koordynacji ruchowej.

Style pływackie: zmienny i dowolny

Podczas zawodów pływackich można spotkać się ze wszystkimi powyższymi stylami. Poza nimi wyróżnia się także styl zmienny i dowolny. W pierwszym z nich główną zasadą jest połączenie czterech stylów pływackich w trakcie jednego wyścigu. Zawodnicy muszą więc mieć opanowaną technikę pływania żabką, delfinem, stylem grzbietowym i dowolnym. W przypadku stylu dowolnego zawodnik sam wybiera styl, którym chce pokonać dystans. Zwykle jest to jednak kraul. Te dwie konkurencje pływackie możemy spotkać podczas zawodów indywidualnych bądź sztafet.

Czytaj więcej: Jak pływać szybciej? 

Karolina Szweda 3 30 sierpnia 2016  8252

Dodaj komentarz

 • Kornelia
  20 lipca 2017
  Delfina nie jestem w stanie się nauczyć pomimo tak wielu prób...
 • 20 lipca 2017
  Ja najbardziej lubie kraulem
 • tolek
  27 stycznia 2017
  mam pytanie jak nazywa sie styl plywacki - cos jak grzbietowy ale rece pracuja razem a nie na przemian i sa niczym wyrzucane jak w motylku do tylu a potem niczym w sniegowym pajacyku skladane do ciala. wyglada to jak wachlowanie rekami z nad glowy do zeber...

Artykuły z kategorii: Pływanie i triathlon

trojboj-nie-tylko-silowy-swiatowej-slawy-zawody-w-ultra-triathlon

Trójbój nie tylko siłowy - światowej sławy zawody w ultra triathlon!

Choć klasyczny triathlon ma niewiele ponad 40-letnią historię, na całym świecie jest całe mnóstwo zapaleńców, którym wciąż mało. Ultra triathlon przez niedługi czas zdążył już wyłonić kilka znanych osobistości, których nazwiska na zawsze wpiszą się w arkanach zasłużonych sportowców. Czym tak naprawdę jest i jak przebiega ultra triathlon?

jak-nauczyc-sie-plywac-kraulem-metoda-total-immersion

Jak nauczyć się pływać kraulem? Metoda Total Immersion

Nowe wydanie książki Terry’ego Laughlina „Kraul metodą Total Immersion” już w sprzedaży! Autor odkrywa sposób na to, jak pływać kraulem lepiej – wkładając w to dużo mniej wysiłku. W naszej redakcji zagościł egzemplarz tej pozycji dzięki uprzejmości wydawnictwa Bukrower. A oto nasze wnioski po lekturze tej książki!

trening-na-papierze-podrecznik-dla-triathlonisty

Trening na papierze – podręcznik dla triathlonisty

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Buk Rower w nasze redakcyjne ręce wpadła nowa pozycja uwielbiana przez miłośników triathlonu. „Trening siłowy do triathlonu” Patricka Hagermana znika z półek szybciej niż byśmy przypuszczali. Co znajduje się w książce i czy warto po nią sięgnąć?

kalendarz-triathlonowy-2018-najpopularniejsze-zawody

Kalendarz triathlonowy 2018 – najpopularniejsze zawody

Przygotowania do startu w przyszłorocznych zawodach triathlonowych już niemal w toku. Co nas czeka jeśli chodzi o tę dyscyplinę sportową? Oto kalendarz wydarzeń triathlonowych w Polsce i na świecie na rok 2018. Zobacz, które zawody cieszą się największą popularnością!

plywanie-cwiczenia-na-czucie-wody

Pływanie – ćwiczenia na „czucie wody”

Czuciem wody określa się zdolność do zmaksymalizowania wytwarzanego napędu w wodzie. Składa się na nie m.in. odpowiednie ułożenie ciała w wodzie, właściwe chwyty czy pracy poszczególnych mięśni. Czym w praktyce jest jednak czucie wody? Oto ćwiczenia na zwiększenie wydajności pływaka!

triathlon-2017-kalendarz-zawodow

Triathlon 2017 – kalendarz zawodów

Sezon w pełni, a więc przed nami wiele ważnych i wymagających zawodów triathlonowych. Zobacz, gdzie możesz sprawdzić swoje siły. Oto kalendarz nadchodzących zmagań triathlonowych w Polsce!

poczatkujacy-triathlonista-ile-trwaja-przygotowania-do-zawodow

Początkujący triathlonista – ile trwają przygotowania do zawodów?

Wiele osób zastanawia się nad startem w triathlonie. Opanowanie trzech dyscyplin sportowych może wydawać się czasochłonne. Oto kompletny poradnik odnośnie przygotowań do startu w zawodach dla osób początkujących w tym sporcie. Ile czasu potrzeba na przygotowanie się do triathlonu?

ile-czasu-potrzeba-aby-nauczyc-sie-plywac

Ile czasu potrzeba aby nauczyć się pływać?

Chcesz nauczyć się pływać, ale zastanawiasz się ile czasu potrzeba, aby opanować podstawy? Oto kilka porad na to jak nauczyć się pływać kraulem czy żabką.

basen-triathlon-nurkowanie-rodzaje-pletw-plywackich

Basen, triathlon, nurkowanie – rodzaje płetw pływackich

Płetwy pływackie dzieli się pod względem ich zastosowania. Przydają się zatem do treningów pływackich na basenie, treningów triathlonowych, pływania rekreacyjnego czy nurkowania. Czym charakteryzują się poszczególne typy płetw? Czy różnią się one między sobą?

jak-korzystac-z-basenu-zima

Jak korzystać z basenu zimą?

Zima nie jest czasem na próżnowanie. Triathloniści i pływacy ostro pracują, by podtrzymać formę do kolejnego sezonu. Mimo, że w zawodach przerw nie ma – zimą warto skupić się na odpoczynku. Zobacz, jak ułożyć zimowy plan treningowy na pływalni!

trojboj-nie-tylko-silowy-swiatowej-slawy-zawody-w-ultra-triathlon

Trójbój nie tylko siłowy - światowej sławy zawody w ultra triathlon!

Choć klasyczny triathlon ma niewiele ponad 40-letnią historię, na całym świecie jest całe mnóstwo zapaleńców, którym wciąż mało. Ultra triathlon przez niedługi czas zdążył już wyłonić kilka znanych osobistości, których nazwiska na zawsze wpiszą się w arkanach zasłużonych sportowców. Czym tak naprawdę jest i jak przebiega ultra triathlon?

jak-nauczyc-sie-plywac-kraulem-metoda-total-immersion

Jak nauczyć się pływać kraulem? Metoda Total Immersion

Nowe wydanie książki Terry’ego Laughlina „Kraul metodą Total Immersion” już w sprzedaży! Autor odkrywa sposób na to, jak pływać kraulem lepiej – wkładając w to dużo mniej wysiłku. W naszej redakcji zagościł egzemplarz tej pozycji dzięki uprzejmości wydawnictwa Bukrower. A oto nasze wnioski po lekturze tej książki!

trening-na-papierze-podrecznik-dla-triathlonisty

Trening na papierze – podręcznik dla triathlonisty

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Buk Rower w nasze redakcyjne ręce wpadła nowa pozycja uwielbiana przez miłośników triathlonu. „Trening siłowy do triathlonu” Patricka Hagermana znika z półek szybciej niż byśmy przypuszczali. Co znajduje się w książce i czy warto po nią sięgnąć?

kalendarz-triathlonowy-2018-najpopularniejsze-zawody

Kalendarz triathlonowy 2018 – najpopularniejsze zawody

Przygotowania do startu w przyszłorocznych zawodach triathlonowych już niemal w toku. Co nas czeka jeśli chodzi o tę dyscyplinę sportową? Oto kalendarz wydarzeń triathlonowych w Polsce i na świecie na rok 2018. Zobacz, które zawody cieszą się największą popularnością!

plywanie-cwiczenia-na-czucie-wody

Pływanie – ćwiczenia na „czucie wody”

Czuciem wody określa się zdolność do zmaksymalizowania wytwarzanego napędu w wodzie. Składa się na nie m.in. odpowiednie ułożenie ciała w wodzie, właściwe chwyty czy pracy poszczególnych mięśni. Czym w praktyce jest jednak czucie wody? Oto ćwiczenia na zwiększenie wydajności pływaka!

triathlon-2017-kalendarz-zawodow

Triathlon 2017 – kalendarz zawodów

Sezon w pełni, a więc przed nami wiele ważnych i wymagających zawodów triathlonowych. Zobacz, gdzie możesz sprawdzić swoje siły. Oto kalendarz nadchodzących zmagań triathlonowych w Polsce!

poczatkujacy-triathlonista-ile-trwaja-przygotowania-do-zawodow

Początkujący triathlonista – ile trwają przygotowania do zawodów?

Wiele osób zastanawia się nad startem w triathlonie. Opanowanie trzech dyscyplin sportowych może wydawać się czasochłonne. Oto kompletny poradnik odnośnie przygotowań do startu w zawodach dla osób początkujących w tym sporcie. Ile czasu potrzeba na przygotowanie się do triathlonu?

ile-czasu-potrzeba-aby-nauczyc-sie-plywac

Ile czasu potrzeba aby nauczyć się pływać?

Chcesz nauczyć się pływać, ale zastanawiasz się ile czasu potrzeba, aby opanować podstawy? Oto kilka porad na to jak nauczyć się pływać kraulem czy żabką.

basen-triathlon-nurkowanie-rodzaje-pletw-plywackich

Basen, triathlon, nurkowanie – rodzaje płetw pływackich

Płetwy pływackie dzieli się pod względem ich zastosowania. Przydają się zatem do treningów pływackich na basenie, treningów triathlonowych, pływania rekreacyjnego czy nurkowania. Czym charakteryzują się poszczególne typy płetw? Czy różnią się one między sobą?

jak-korzystac-z-basenu-zima

Jak korzystać z basenu zimą?

Zima nie jest czasem na próżnowanie. Triathloniści i pływacy ostro pracują, by podtrzymać formę do kolejnego sezonu. Mimo, że w zawodach przerw nie ma – zimą warto skupić się na odpoczynku. Zobacz, jak ułożyć zimowy plan treningowy na pływalni!