Style pływackie – charakterystyka

Pływanie należy do najbezpieczniejszych form treningowych. Pozwala na szybką utratę wagi i poprawia siłę mięśni. Pływać może każdy, również dzieci i seniorzy. Oto najważniejsze style pływackie i ich opisy. Przewiń artykuł do aktualizacji 2020.
Pływackie style - nie można być dobry we wszystkim
Powiedzenie „nie można być dobrym we wszystkim” sprawdza się także w pływaniu. Profesjonalni sportowcy biorący udział w zawodach startują na różne dystanse w różnych stylach pływackich. Każdy uczestnik specjalizuje się czymś innym. Nie ma możliwości, aby wygrać każdą konkurencję. Wybór odpowiedniej stylu pływackiego przebiega pod kątem predyspozycji i szybkości pływania.
Techniki samurajów – zapomniane style pływackie
W średniowiecznej Japonii umiejętność pływania była bardzo ważna dla przetrwania. Przyszli samurajowie musieli od dzieciństwa uczyć się specjalnego stylu pływania zwanego suyey- jutsu. Pozwalał on przepływać duże odległości w wodzie w pełnym rynsztoku bojowym. Podczas misji samuraj często był narażony na niebezpieczeństwo. Niektórzy wspięli się na wyżyny opanowania stylu – strzelali z łuku podczas pływania.
Pływać można na wiele sposobów. Jednak kilka stylów pływackich zdecydowanie domunuje. Zobaczcie najpopularniejsze style pływania. Style pływania opis.
Grzbietowy styl pływania
W tym stylu pływackim należy położyć się płasko na wodzie ze spojrzeniem skierowanym na sufit. Siłą napędową są ramiona, które na przemian przenosi się nad głową. W powietrzu ramiona powinny być maksymalnie wyprostowane w stawie łokciowym. Po zanurzeniu ramienia w wodzie powinno zgiąć się pod kątem około 100 stopni. Wynurzające się z wody ramiona powinny być skierowane kciukami do góry. W stylu pływania na grzbiecie naprzemiennie pracują również nogi, które są maksymalnie wyprostowane. Wymachy nogami powinny być niewielkie, ale jednocześnie silne. Należy pamiętać o wypychaniu bioder do góry, aby ułatwić prace nóg. W tym stylu pływackim głowa jest luźna i leży płasko na powierzchni wody.
Pływanie na grzbiecie wskazane jest dla początkujących pływaków oraz dla osób, które cierpią na bóle pleców. Ten styl pływacki odciąża kręgosłup i skutecznie go wzmacnia zapobiegając urazom.
Baza trenerów, szkół, basenów i instruktorów z każdej dyscypliny sportowej i każdego miasta
Czytaj także: Czy pływanie jest bezpieczne?
Styl pływacki: pływanie piesk
Pływając pieskiem należy leżeć na wodzie z brzuchem skierowanym do dna basenu. Głowa jest wynurzona, a wyprostowane nogi wykonują ruch nożycowy. Ramiona znajdują się dosyć blisko klatki piersiowej i przedramiona wykonują niewielkie kółka odpychające wodę, aby uniknąć zanurzenia głowy w wodzie.
Pływanie pieskiem jest proste i intuicyjne. Ten styl pływacki popularny jest zwłaszcza wśród dzieci uczących się pływać. Pływanie pieskiem jest dosyć wolne, ale zapewnia stałe utrzymywanie głowy nad powierzchnią wody. Z tego powodu jest to styl pływania najodpowiedniejszy dla osób, które mają obawy przed nurkowaniem.
Style pływackie kraul
Stylem pływackim kraulem pływa się tak samo jak na grzbiecie, z tą różnicą, że płynie się z twarzą skierowaną do dna basenu, czyli na brzuchu. Nogi są wyprostowane i pracują naprzemiennie. Ramiona na przemian przenosi się nad głową. Prędkość pływania w 70% uzależniona jest od siły ramion, praca nóg jest więc drugorzędna. Najtrudniejszym elementem pływania kraulem jest oddychanie. Nabieranie powietrza odbywa się w momencie wynurzenia jednego ramienia z wody i przekręcenia głowy w jego kierunku ponad powierzchnię wody. Powietrze nabiera się raz na kilka sekund. Większość czasu płynie się z głową pod wodą.
Zobacz: Metoda Total Immersion pływanie kraulem
Pływanie kraulem wymaga opanowania dosyć trudnej techniki, dlatego nauka nie jest łatwa. To jak szybko będziesz płynąć zależy od właściwego zanurzania ramion w wodzie i utrzymywania płaskiego ułożenia ciała.
Klasyczny styl pływania: żabka
Żabką pływa się na brzuchu, na zmianę wynurzając i zanurzając głowę w wodzie. Wynurzeniu głowy z wody towarzyszy odepchnięcie ramion i nóg na boki. Przy zanurzeniu łokcie zbliżają się do tułowia, a dłonie zataczając łuk łączą się w okolicach klatki piersiowej. Aby odepchnąć się od wody należy szybko połączyć wyprostowane nogi. Przy kolejnym wynurzeniu głowy pięty zbliżają się do pośladków, a nogi tworzą delikatny rozkrok. Przy zanurzeniu znów się prostują.
Styl pływacki klasyczny jest popularny zwłaszcza wśród amatorów i osób rozpoczynających naukę pływania. Błędem natomiast jest pływanie ze stale wynurzoną głową. Ma to niekorzystny wpływ na odcinek szyjny kręgosłupa i skutkuje stałym napięciem w lędźwiach. Pływanie żabką nie jest polecane osobom, które poprzez trening na basenie chcą zniwelować bóle kręgosłupa. Styl klasyczny intensywnie rozwija mięśnie klatki piersiowej, zaniedbuje zaś grzbiet, co prowadzi do dysproporcji ciała wśród zawodowych pływaków żabką.
Czytaj także: Pływanie efektywny trening na basenie
Motylkowy styl pływania: delfin
Motylkowy styl pływania zarezerwowany jest dla doświadczonych pływaków. Wymaga dobrej kondycji i opanowania niełatwej techniki. Płynąc motylkiem nogi poruszają się przypominając pływanie delfina lub syrenki, czyli w sposób falujący. Ramiona wynurzają się z wody jednocześnie i wyciągane są do przodu, a pod wodą prowadzone są do tyłu.
Pływanie stylem plywackim delfinem jest najszybszym stylem pływackim. Nauka pływania motylkiem wymaga wielu treningów i bardzo dobrej kondycji fizycznej oraz koordynacji ruchowej.
Style pływackie: zmienny i dowolny
Podczas zawodów pływackich można spotkać się ze wszystkimi powyższymi stylami. Poza nimi wyróżnia się także styl zmienny i dowolny. W pierwszym z nich główną zasadą jest połączenie czterech stylów pływackich w trakcie jednego wyścigu. Zawodnicy muszą więc mieć opanowaną technikę pływania żabką, delfinem, stylem grzbietowym i dowolnym. W przypadku stylu dowolnego zawodnik sam wybiera styl, którym chce pokonać dystans. Zwykle jest to jednak kraul. Te dwie konkurencje pływackie możemy spotkać podczas zawodów indywidualnych bądź sztafet.
Czytaj więcej: Jak pływać szybciej?
AKTUALIZACJA 2020

Jak to się robi na basenie? Style pływania od kuchni
Najpopularniejsze style pływania można wprawdzie ograniczyć do czterech, choć w podstawowej nauce technik pływania jest ich zdecydowanie więcej. W praktyce wykorzystuje się styl klasyczny, grzbietowy, motylkowy - o co w tym wszystkim chodzi i jak się tego używa? Sprawdź style pływania i wybierz swoją ulubioną technikę treningu na basenie.
Podstawowe style pływania: jak to się robi?
Zalet regularnie podejmowanej aktywności fizycznej nie trzeba tłumaczyć. Jeśli chodzi o pływanie na basenie, ma on to do siebie, że nie tylko zapewnia nam ruch dla całego ciała, to świetnie wspiera profilaktykę kręgosłupa. Podstawowe style pływania opierają się na odpowiednio skorelowanej pracy rąk i nóg połączonej z właściwą techniką oddychania. I chociaż style pływania wykraczają znacznie poza złotą trójkę - żabkę, kraula i delfina - to zawodowi pływacy pozostają wierni klasyce i w codziennych treningach oraz zmaganiach na mistrzostwach stosują właśnie te techniki, zdobywając kolejne odznaczenia i tytuły na skalę lokalną, krajową i międzynarodową. Jak to się właściwie robi w poszczególnych stylach pływania i czy to faktycznie sport dla każdego?
Styl klasyczny w pływaniu: żabka w roli głównej
Nie od dziś wiadomo, że niezależnie od stylu, pływanie to nieocenione źródło zdrowia dla całego organizmu. Kręgosłup ma tutaj swoistą ucztę regeneracyjną, a mięśnie całego ciała zaangażowane są w pracę. Na dobry początek warto zainteresować się pływaniem stylem klasycznym. Żabka to w miarę popularna technika, która jest klasyką samą w sobie. I chociaż styl ten wymaga idealnej korelacji ruchów rąk i nóg, jest jednym z najczęściej wybieranych stylów pływania na basenach. Odpowiedni podział treningu na etapy i opanowanie kolejnych elementów pływania żabką sprawia, że nawet zanurzanie głowy pod wodę i wypuszczanie powietrza zgromadzonego w płucach nie sprawia większych problemów. W miarę twojego doświadczenia żabka może stać się stylem pływania, który idealnie rozwinie twoją muskulaturę. Zarysujesz nie tylko mm. nóg, ale też wzmocnisz klatkę piersiową i ramiona.
Pływanie stylem dowolnym: kraul w dwóch wersjach
Podczas nauki pływania na basenie na pierwszy ogień idzie żabka. Gdy już opanujesz tę technikę, kolejnym stylem pływania na twojej checkliście powinien być kraul. To tzw. styl dowolny, który odznacza się bardzo dużą dynamiką, przez co jest uznawany za najszybszy. Jak to wygląda? Cały czas wykonujesz pracę nogami, machając naprzemiennie, a ręce przenosisz na zmianę nad głową - raz lewą, raz prawą - zagarniając pod siebie kłęby wody. W pływaniu stylem dowolnym ważne jest, aby praca nóg trwała jednostajnie, bo to właśnie one nadają stabilność i pozwalają utrzymać tor ruchu. Mocne zaangażowanie mm. ramion, barków i nóg sprawia, że kraul idealnie rozwija muskulaturę całego ciała. Jeśli borykasz się z dolegliwościami kręgosłupa lędźwiowego, warto pomyśleć o nauce stylu pływania grzbietem. To jedna z łatwiejszych technik aktywności w wodzie - ruch odbywa się analogicznie do pływania kraulem, z tą różnicą, że płyniesz na plecach. Tutaj również intensywnie pracują nogi, a ramiona naprzemiennie nadają prędkości naszemu ciału podczas pływania.
Techniki zaawansowane: pływanie stylem motylkowym
Osoby najbardziej zaprawione w basenowych bojach na pewno sięgną po techniki dla najbardziej zaawansowanych. Delfin w stylach pływania to opcja najbardziej wymagająca. Aby poprawnie pływać stylem motylkowym, konieczna jest wysoka synchronizacja ruchów rąk i nóg, zwłaszcza, że wymagają one dużej precyzji i siły mięśniowej. Nogi i ręce wykonują charakterystyczne ruchy pod wodą, począwszy od kopnięcia, poprzez zanurzenie głowy i mocnego zagarniania wody pod siebie. Całość jest bardzo dynamiczna i sprawia, że ten styl pływania jest najszybszym, choć dostępnym wyłącznie dla zaawansowanych i profesjonalnych pływaków ze względu na bardzo wysoki stopień trudności. Bo choć sama technika nie jest szczególnie skomplikowana, wymaga bardzo dużej sprawności i równie dużej siły mięśni.
~ Aleks Dorosiński
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!