Strach przed jazdą konną - czyli o końskiej agresji

Strach przed jazdą konną - czyli o końskiej agresji

Wiele osób waha się zanim podejdzie do dużego zwierzęcia. W głowie pojawia się obawa przed agresją konia i niechętnie się do niego zbliżamy. Czy faktycznie jest się czego bać? Czy strach przed jazdą konną jest uzasadniony?

Natura konia

Konie z natury są roślinożerne, tak więc nie są drapieżnikami. Każdy trener jeździectwa powie, że konie są spokojne i nie należą do agresywnych zwierząt. Niemniej jednak istnieją bodźce, które mogą agresję konia wywołać. Zanim zniechęcimy się do koni, warto zrozumieć jak przeciwdziałać ewentualnej agresji i jak sobie z nią radzić.

Agresja konia – z czego wynika?

Konie z natury unikają walki. Wynika to z tego, że złamania i stłuczenia byłyby ogromnym zagrożeniem ich życia wśród drapieżników. Z kontuzją szansę na ucieczkę maleją. Z tego powodu konie niechętnie walczą. Wyjątkami są sytuacje zagrożenia ich życia lub obrona źrebaka. Agresja konia budzi się dopiero w ostateczności i wynika z konieczności walki o przetrwanie. Nie pojawi się, jeśli go nie sprowokujesz.

Agresja konia – kiedy się pojawia?

Najczęściej w momencie zagrożenia koń ratuje się uciekając, o ile ma taką możliwość. Istnieją jednak takie sytuacje, kiedy koń jest zmuszony do ataku, aby się bronić. Taką sytuacją jest brak możliwości ucieczki, na przykład kiedy koń czuje zagrożenie znajdując się w boksie lub na lonżowni. Ich atak jest wówczas spowodowany silnym poczuciem niebezpieczeństwa, paniką.

Innym przypadkiem pojawienia się agresji konia jest wymuszenie czegoś na człowieku. Zdarza się to tylko w przypadkach, w których koń wcześniej zaobserwował, że atakując wymusza pewne czynności lub ustępstwa. Konie potrafią ugryźć lub kopnąć wręcz profilaktycznie, bez żadnego powodu. Robią to aby uniknąć pracy i wysiłku.

Agresja konia – jak wygląda?

Agresja konia z początku jest mało natarczywa. Koń próbuje wystraszyć człowieka, grożąc mimiką i gestami. Macha głową do góry i do dołu, pokazuje zęby i kładzie uszy lub ustawia się zadem i macha ogonem. Jeśli zignorujesz jego gesty, najprawdopodobniej dostaniesz za swoje. Jeśli pojawi się strach przed koniem – również oberwiesz. Jedynym słusznym rozwiązaniem tej sytuacji jest zdecydowana i szybka reakcja w początkowej fazie agresji konia. Pewność siebie przypomni zwierzęciu kto tu rządzi. Dodatkowo agresja żadko pojawia się podczas jazdy konnej, częściej ma miejsce kiedy podchodzi się do konia. 

Agresja konia – jak sobie z nią radzić?

Aby przywołać marudzącego konia do porządku należy zademonstrować swoją siłę i władzę. Nie wolno doprowadzić do sytuacji, w której pojawia się strach przed koniem i to on przejmuje władzę nad jeźdźcem. W takiej sytuacji trening jazdy konnej będzie wręcz niemożliwy. Koń stanie się nieposłuszny, będzie ignorował twoje polecenia. Co należy zrobić? Okazać kto tu rządzi. Wystarczy zdecydowany ruch ręką, tupnięcie nogą i podniesiony głos. Koń nie zdaje sobie sprawy ze słabości człowieka, dlatego nie pozwól by się o tym przekonał! Koń musi cię szanować i być świadomym swojego położenia wobec jeźdźca. Agresja konia może stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia człowieka. Dlatego nie daj mu wejść ci na głowę!

Podsumowanie – czy strach przed koniem jest uzasadniony?

Konie z natury nie są agresywne. Walka jest dla nich ostatecznością, ponieważ kontuzja byłaby dla nich zagrożeniem życia. Niemniej jednak istnieją sytuacje, w których koń stawia sprzeciw człowiekowi. Wynika to z braku chęci do pracy i okazania swojej wyższości. Taki koń musi od razu zostać zdominowany. Jeździec powinien zdecydowanym ruchem ręki, tupnięciem nogi i podniesionym głosem okazać mu swoją władzę. Koń stanie się posłuszny, a trening przebiegnie bezproblemowo.

miły koń, porozumienie z koniem

Czy strach przed koniem jest uzasadniony? Jeśli wiemy jak obchodzić się ze zwierzęciem – nie jest. Koń wyczuje słabość człowieka i wykorzysta ją przeciw niemu. Podchodząc do konia jeździec powinien być pewny siebie i stanowczy. W przypadku rozbrykanych koni skuteczne może być uderzenie biczykiem w zad. Jeśli koń dostanie dwa czy trzy razy, w przyszłości samo uderzenie o but ustawi go o porządku.

Spraw aby koń czuł, że to ty masz władzę i że może być przy tobie bezpieczny. Zbuduj ze zwierzęciem więź zaufania, wówczas nie będzie mowy o bezpodstawnej agresji i nieposłuszeństwie.

Czytaj więcej: Pierwsza jazda konna

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Karolina Szweda 3 10 sierpnia 2016  3185

Dodaj komentarz

 • Paulina Nec
  20 lipca 2017
  Jak się ktoś będzie nastawiał, że zaraz koń go nie daj boże zaaatakuje, to pewnie tak będzie. Konie są łagodne, ale nie mogą wyczuć strachu u człowieka, bo się płoszą.
 • Małgosia
  20 lipca 2017
  Konue wcale nie są agresywne. Trzeba tylko wiedzieć, jak do nich podejść
 • skonikowananamaxa
  19 sierpnia 2016
  bardzo się przydaje w przykładzie z końmi które lubią gonić

Artykuły z kategorii: Jazda Konna

ile-kosztuje-nauka-jazdy-konno-dla-dzieci

Ile kosztuje nauka jazdy konno dla dzieci?

Jazda konna dla dzieci, jest przede wszystkim możliwością obcowania z naturą i zwierzętami, ale także świetną formą spędzania wolnego czasu. Jeżeli chcemy, aby dziecko na długo związało swoją karierę z jeździectwem, to warto jest zapoznać je z tą dyscypliną jak najwcześniej. Dowiedz się zatem ile należy zapłacić za naukę jazdy konno i z czym się wiąże ten sport.

zawody-jezdzieckie-czym-sa-i-jakie-sa-ich-warunki

Zawody jeździeckie – czym są i jakie są ich warunki?

Jazda konno to drogi i dosyć wymagający sport, dla bardzo odważnych. Wymaga wielu lat praktyki i doskonałego wyszkolenia siebie oraz jak najlepszego poznania swojego partnera – konia. Gdzie i kiedy odbywają się zawody jeździeckie i kto może wziąć w nich udział?

jezdziectwo-naturalne-czyli-sport-blizszy-naturze

Jeździectwo naturalne, czyli sport bliższy naturze

Wielu z Nas myśli o jeździectwie naturalnym jako o sporcie. I tak właśnie jest, jednak tego rodzaju jazda konno jest nieco inna. To nie tylko sport elitarny, ale także wymagający i uczący. Chcesz się dowiedzieć więcej na temat naturalnej jazdy konno? Jak rozpocząć treningi i czy każdy może z nich skorzystać?

jazda-konna-nauka-od-podstaw-nie-tylko-dla-dzieci-jak-zaczac

Jazda konna: nauka od podstaw nie tylko dla dzieci. Jak zacząć?

Aktywny wolny czas to świetny patent na dobrą kondycję - a jeśli czas wolny możemy spędzać na świeżym powietrzu, to już w ogóle wygrywamy życie. Jazda konna to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu i podejmowanie aktywności rekreacyjno-sportowej. Co zrobić, by nauka nie poszła w las i jak zacząć?

jezdziectwo-sportowe-czym-to-tak-naprawde-jest

Jeździectwo sportowe: czym to tak naprawdę jest?

Czy jazda konna nie kojarzy nam się ze skokami przez płotki i wyścigiem konnym z różnymi manewrami? Jeśli tak jest, pora zmienić takie postrzeganie. Jazda konna to raczej aktywność rekreacyjna. Jeździectwo sportowe to zupełnie inna bajka, a jeśli już złapiemy bakcyla, nie będziemy mogli przestać!

podstawy-jazdy-konnej-jak-sie-przygotowac-i-jak-wygladaja-pierwsze-zajecia

Podstawy jazdy konnej - jak się przygotować i jak wyglądają pierwsze zajęcia?

Można by rzec, że jeździectwo to sport idealny. Kontakt ze zwierzęciem bardzo pozytywnie wpływa na stan umysłu i wycisza emocje. Nie bez powodu prowadzone są specjalne zajęcia z hipoterapii z elementami jeździectwa. Jeśli marzysz o rozpoczęciu tej przygody, podstawy jazdy konnej są dla ciebie!

nauka-jazdy-konnej-warszawa-i-okolice-przydatne-informacje

Nauka jazdy konnej Warszawa i okolice – przydatne informacje

Jazda konna w Warszawie i okolicach jest dość popularnym sportem. Ze względu na zainteresowanie powstało bardzo dużo ciekawych miejsc do nauki jazdy konnej w Warszawie i jej okolicach. Informacje o cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci i dorosłych oraz o wielu kwestiach wyboru – przeczytacie niżej.

jezdziectwo-poznan-czy-ten-sport-jest-drogi

Jeździectwo Poznań – czy ten sport jest drogi?

Jazda konna może być świetną przygodą zarówno dla osób młodych, jak i starszych. Zastanawiasz się jak zacząć? Ile kosztuje godzina lekcyjna jazdy konnej w Poznaniu? Jeśli jesteś zainteresowany jazdą konną w Poznaniu – to ten artykuł jest dla Ciebie. Przedstawimy Ci podstawowe informacje o treningach jeździeckich i ich cenie.

nauka-jazdy-konnej-lublin-i-okolice-gdzie-mozna-pojezdzic-konno

Nauka jazdy konnej Lublin i okolice – gdzie można pojeździć konno?

Jazda konna w Lublinie – coś co nas interesuje. Jak jednak wybrać odpowiednią stadninę? Jakie kryteria zastosować podczas poszukiwania nauki jazdy konnej w Lublinie i okolicach? O cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci w Lublinie oraz o wielu kwestiach wyboru nauki jazdy konnej – przeczytacie niżej.

jezdziectwo-czy-upadek-z-konia-jest-bolesny

Jeździectwo – czy upadek z konia jest bolesny?

Konie są zwierzętami, które mogą się wystraszyć i zacząć wierzgać lub galopować. Jeżdżenie konno rodzi ryzyko szybszego lub późniejszego upadku. Zobacz, co może się stać podczas upadku z konia. Poznaj sposoby na zwiększenie własnego bezpieczeństwa podczas jazdy konnej.

ile-kosztuje-nauka-jazdy-konno-dla-dzieci

Ile kosztuje nauka jazdy konno dla dzieci?

Jazda konna dla dzieci, jest przede wszystkim możliwością obcowania z naturą i zwierzętami, ale także świetną formą spędzania wolnego czasu. Jeżeli chcemy, aby dziecko na długo związało swoją karierę z jeździectwem, to warto jest zapoznać je z tą dyscypliną jak najwcześniej. Dowiedz się zatem ile należy zapłacić za naukę jazdy konno i z czym się wiąże ten sport.

zawody-jezdzieckie-czym-sa-i-jakie-sa-ich-warunki

Zawody jeździeckie – czym są i jakie są ich warunki?

Jazda konno to drogi i dosyć wymagający sport, dla bardzo odważnych. Wymaga wielu lat praktyki i doskonałego wyszkolenia siebie oraz jak najlepszego poznania swojego partnera – konia. Gdzie i kiedy odbywają się zawody jeździeckie i kto może wziąć w nich udział?

jezdziectwo-naturalne-czyli-sport-blizszy-naturze

Jeździectwo naturalne, czyli sport bliższy naturze

Wielu z Nas myśli o jeździectwie naturalnym jako o sporcie. I tak właśnie jest, jednak tego rodzaju jazda konno jest nieco inna. To nie tylko sport elitarny, ale także wymagający i uczący. Chcesz się dowiedzieć więcej na temat naturalnej jazdy konno? Jak rozpocząć treningi i czy każdy może z nich skorzystać?

jazda-konna-nauka-od-podstaw-nie-tylko-dla-dzieci-jak-zaczac

Jazda konna: nauka od podstaw nie tylko dla dzieci. Jak zacząć?

Aktywny wolny czas to świetny patent na dobrą kondycję - a jeśli czas wolny możemy spędzać na świeżym powietrzu, to już w ogóle wygrywamy życie. Jazda konna to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu i podejmowanie aktywności rekreacyjno-sportowej. Co zrobić, by nauka nie poszła w las i jak zacząć?

jezdziectwo-sportowe-czym-to-tak-naprawde-jest

Jeździectwo sportowe: czym to tak naprawdę jest?

Czy jazda konna nie kojarzy nam się ze skokami przez płotki i wyścigiem konnym z różnymi manewrami? Jeśli tak jest, pora zmienić takie postrzeganie. Jazda konna to raczej aktywność rekreacyjna. Jeździectwo sportowe to zupełnie inna bajka, a jeśli już złapiemy bakcyla, nie będziemy mogli przestać!

podstawy-jazdy-konnej-jak-sie-przygotowac-i-jak-wygladaja-pierwsze-zajecia

Podstawy jazdy konnej - jak się przygotować i jak wyglądają pierwsze zajęcia?

Można by rzec, że jeździectwo to sport idealny. Kontakt ze zwierzęciem bardzo pozytywnie wpływa na stan umysłu i wycisza emocje. Nie bez powodu prowadzone są specjalne zajęcia z hipoterapii z elementami jeździectwa. Jeśli marzysz o rozpoczęciu tej przygody, podstawy jazdy konnej są dla ciebie!

nauka-jazdy-konnej-warszawa-i-okolice-przydatne-informacje

Nauka jazdy konnej Warszawa i okolice – przydatne informacje

Jazda konna w Warszawie i okolicach jest dość popularnym sportem. Ze względu na zainteresowanie powstało bardzo dużo ciekawych miejsc do nauki jazdy konnej w Warszawie i jej okolicach. Informacje o cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci i dorosłych oraz o wielu kwestiach wyboru – przeczytacie niżej.

jezdziectwo-poznan-czy-ten-sport-jest-drogi

Jeździectwo Poznań – czy ten sport jest drogi?

Jazda konna może być świetną przygodą zarówno dla osób młodych, jak i starszych. Zastanawiasz się jak zacząć? Ile kosztuje godzina lekcyjna jazdy konnej w Poznaniu? Jeśli jesteś zainteresowany jazdą konną w Poznaniu – to ten artykuł jest dla Ciebie. Przedstawimy Ci podstawowe informacje o treningach jeździeckich i ich cenie.

nauka-jazdy-konnej-lublin-i-okolice-gdzie-mozna-pojezdzic-konno

Nauka jazdy konnej Lublin i okolice – gdzie można pojeździć konno?

Jazda konna w Lublinie – coś co nas interesuje. Jak jednak wybrać odpowiednią stadninę? Jakie kryteria zastosować podczas poszukiwania nauki jazdy konnej w Lublinie i okolicach? O cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci w Lublinie oraz o wielu kwestiach wyboru nauki jazdy konnej – przeczytacie niżej.

jezdziectwo-czy-upadek-z-konia-jest-bolesny

Jeździectwo – czy upadek z konia jest bolesny?

Konie są zwierzętami, które mogą się wystraszyć i zacząć wierzgać lub galopować. Jeżdżenie konno rodzi ryzyko szybszego lub późniejszego upadku. Zobacz, co może się stać podczas upadku z konia. Poznaj sposoby na zwiększenie własnego bezpieczeństwa podczas jazdy konnej.