Squash podstawy

Squash podstawy

Squash to sport pochodzący z Anglii, obecnie modny na wszystkich kontynentach. Na czym polega i gdzie można grać w squasha? Oto wszystkie niezbędne informacje o tym sporcie rakietowym w pigułce.

Zasady gry w squasha

Gra polega na odbijaniu piłki o ścianę w wyznaczonym polu ograniczonym liniami. W przeciwieństwie do tenisa, linie nie liczą się do pola i traktowane są jako aut. Grę rozpoczyna serwis. Po serwisie odbywa się naprzemienna wymiana uderzeń piłki przez obu zawodników, póki jeden z nich nie wykona błędu. Piłkę można odegrać dopiero w momencie, gdy odbije się ona od ściany. Prawidłowe odegranie piłki to uderzenie jej przed drugim odbiciem od ziemi.

gra w squasha

Gra w squasha toczy się do zdobycia 11 punktów. Każdy punkt jest zdobywany po wygranej wymianie. Wygrany musi mieć co najmniej dwupunktową przewagę nad przeciwnikiem.

Squash w pigułce

- Punkty. Mecz trwa do trzech wygranych setów. Każdy z nich rozgrywany jest do 11 punktów. W przypadku remisu po 10 punktów – wygrywa zawodnik z przewagą 2 punktów.

- Rogrzewka. Przed meczem zawodnicy mają 5 minut na ćwiczenia rozgrzewające.

- Serwis. Pierwsze losowanie serwującego odbywa się poprzez podkręcenie rakiety na podłodze. Jeśli serwujący nie przegra wymiany – serwuje cały czas. Prawidłowy serw oznacza odbicie się piłki od ściany frontowej nad linią serwisową i pod linią autową. Piłka musi odbić się następnie od podłoża w polu serwisowym przeciwnika lub zostać przez niego odebrana.

- Odegranie piłki. Piłkę można odebrać po odbiciu się od ściany. Następnie zawodnik musi odbić ją od ściany nad dolną linią i pod górną linią autową.

- Wymiana. Składa się z serwisu i następujących po sobie naprzemiennych uderzeń zawodników. Wymiana zostaje przerwana, gdy któryś z zawodników zagra nieprawidłowo.

- Przeszkadzanie, obrót, trafienie przeciwnika piłką. Zawodnicy muszą zapewnić sobie miejsce do odbioru piłki. W przypadku przeszkadzania – może nastąpić przerwanie gry. Obrót to obrócenie się zawodnika dookoła własnej osi przed uderzeniem bądź pozwolenie piłce na okrążenie go. W razie uderzenia przeciwnika piłka gra zostaje przerwana.

- Piłka LET’owa. To piłka nierozstrzygnięta.

- Kontuzje. W razie kontuzji czy złego samopoczucia można zarządzić przerwę w grze.

Kort i sprzęt do gry w squasha

Kort do gry w squasha to pomieszczenie z polem o długości 9,7 m i szerokości 6,4 m. Kort jest zamknięty czterema ścianami, które biorą udział w grze.

sprzęt do squash

Piłki i rakiety do gry w squasha, a poziom zaawansowania graczy

Do gry w squasha niezbędna jest rakieta, bo bez niej gra byłaby niemożliwa. Jeśli nie ma się własnej rakiety, w ośrodkach sportowych z kortem do squasha zazwyczaj istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu. Po przetestowaniu wypożyczonej rakiety warto zastanowić się nad zakupem własnej. Generalnie koszt rakiety do squasha waha się w granicach 70-200 zł. Oprócz rakiety potrzebna jest również specjalna gumowa piłka do squasha. Rozmiar piłeczki do squasha jest stały. Piłki różnią się stopniem odbijalności w zależności od poziomu zaawansowania graczy. Są trzy rodzaje piłek do squasha - piłki dla początkujących łatwo odbijające się. Piłki dla średniozaawansowanych w grze w squash, oraz piłki dla zaawansowanych które najtrudniej jest odbić. Dlaczego wprowadzono takie rozróżnienie do piłek squashowych? Ponieważ gracze zaawansowani będą wstanie silniej odbić piłkę, a wielkość kortu do squasha się nie zmienia. Dlatego piłki dla zaawansowanych mniej odbijają się od ścianek kortu. 

Obuwie i ubiór do squasha

Aby gra w squasha była bezpieczna, niezbędne jest specjalne obuwie. Najczęściej są to buty nie pozostawiające śladów z podeszwą kauczukową. Gracz powinien czuć się w nich komfortowo i pewnie.

Ponieważ gra w squasha jest bardzo intensywna, można się przy niej nieźle spocić. Z tego powodu gracz powinien być ubrany w oddychającą odzież, najlepiej krótkie spodenki i t-shirt. Komfort gry w squasha zwiększy korzystanie z opasek na nadgarstki lub czoło oraz okulary chroniące przed uderzeniem.

Korzyści z gry w squasha

Gra w squasha ma wiele pozytywnych aspektów. Przede wszystkim, to niezwykle pasjonujący i energetyczny sport, który szybko wprawia zawodników w doskonały nastrój. Ponieważ gra się w dwójkę, rozgrywce towarzyszy wiele emocji i wyzwań. Każdy gra w squasha nieco inaczej, dlatego zmieniając przeciwników ta gra nigdy się nie znudzi. Gra w squasha to dobry sposób na wspólne spędzenie czasu z rodziną lub znajomymi.

Squash należy do najzdrowszych sportów świata. Rozgrywka daje trening kondycyjno-wytrzymałościowy pozwalający na szybkie spalanie tłuszczu. Gra w squasha wzmacnia organizm, podnosi wydolność organizmu, poprawia krążenie i modeluje sylwetkę. Ponadto doskonale wpływa na poprawę samopoczucia i koncentrację.

Gra w squasha uczy zdrowej rywalizacji, trzymania się ustalonych zasad oraz tworzenia strategii. Zawodnicy podczas rozgrywki ćwiczą swój refleks oraz percepcję. Squash to dobra forma aktywności fizycznej pomagającej w odreagowaniu stresu.

Uwaga! Squash szybko wciąga i silnie uzależnia!

Podstawy gry w squasha

 • Kontroluj punkt T środek pola Jedna z najważniejszych zasad w squashu. Powrót do punktu T po każdym uderzeniu to esencja poprawnej gry. Powrót w strefę T pozwala dosięgnąć piłkę zagraną skrótem przy przedniej ścianie oraz mocną piłkę zagraną na tylną ścianę.
 • Staraj się grać dalekie zagrania Pomocna taktyka w squashu. Uderzaj tak, aby piłka odbijając się od przedniej ściany odbiła się od podłogi za polem serwisowym. Piłka powinna być na tyle mocno uderzona, aby do tylnej ściany dolecieć. Najlepiej jeśli doleci tam już po uderzeniu od podłogi, aby tam ‘zgasnąć’. Uderzając w przednią ścianę celuj tuż poniżej linii serwisowej, jeśli grasz mocną piłkę, lub tuż nad linię serwisu, jeśli grasz miękkiego loba. Celem jest oczywiście zmuszenie przeciwnika do biegania i do opuszczenia punktu T.
 • Zawsze śledź piłkę Pamiętaj by zawsze obserwować piłkę nawet kiedy ta znajdzie się za plecami. Czasem grając w squasha gracze nie mają w zwyczaju obserwowania piłki jeśli znajdzie się ona za nimi. Zamiast tego obserwują przednią ścianę, to duży błąd. W squashu zawsze śledź piłkę, nie tylko przed swoim uderzeniem, ale także przed uderzeniem piłki przez przeciwnika. Da to więcej czasu na reakcję oraz zapobiega przypadkowym uderzeniem przez piłkę lub rakietę.

Squash – gra dla każdego

Squash to sport, który można uprawiać niezależnie od wieku, kondycji fizycznej i (wbrew stereotypom) zamożności. Osoby początkujące szybko nabierają formy i już po kilku treningach czują się na korcie pewnie. Squash to gra dla każdego!

squash podstawy

Korty do gry w squasha są otwarte przez cały rok. Wbrew stereotypom, squash wcale nie jest drogi. Ponadto w wielu miejscach można grać o każdej porze dnia i nocy – korty działają 24h na dobę. Jedynym minusem jest fakt, że korty do gry w squasha zlokalizowane są głównie w dużych miastach i okolicach. Osoby z mniejszych miejscowości muszą się liczyć z kosztem dojazdu.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Karolina Szweda 2 27 lipca 2016  3635

Dodaj komentarz

 • olos
  21 lipca 2017
  Ja tam nie widzę sensu w tej grze. nie jara mnie.
 • squash fan
  1 sierpnia 2016
  Ja chodzę na treningi squasha we Wrocławiu, bo mamy kilka fajnych kortów. Zastanawiam się tylko gdzie kupić jakieś lepsze buty do gry w squasha, bo moje trochę się ślizgają i jest niewygodnie biegać do piłki

Artykuły z kategorii: Tenis i Sporty Rakietowe

poznaj-zasady-gry-w-squasha

Poznaj zasady gry w squasha!

Gra w squasha staje się coraz bardziej popularna. Jak grzyby po deszczu powstają miejsca, gdzie z łatwością zagramy w tę wykańczającą grę. Regularna gra w squasha przyniesie wiele korzyści zarówno dla ciało, jak i dla psychiki.

poznaj-kilka-faktow-na-temat-tenisa-stolowego-i-ziemnego

Poznaj kilka faktów na temat tenisa stołowego i ziemnego

Tenis ziemny to trudny sport wymagający wielu lat ćwiczeń i wyrobienia odpowiedniej techniki. W tenisie ziemny trudno jest się wybić, a wysokie osiągniecia uzyskują tylko najlepsi. Tenis stołowy jest nieco prostszą odmianą tenisa, jednak również wymaga obeznania się z zasadami. Poznaj kilka faktów i ciekawostek na temat tenisa stołowego i ziemnego.

poznaj-najwazniejsze-zasady-gry-w-tenisa-ziemnego

Poznaj najważniejsze zasady gry w tenisa ziemnego!

Tenis ziemny zyskuje coraz bardziej na popularności. Jak mówią niektórzy jest sportem drogim. Czy każdego stać na trenowanie tenisa? Jakie są zasady gry i czy każda osoba do gry się nadaje?

pilka-do-squasha-dopasuj-ja-do-poziomu-swojej-gry

Piłka do squasha – dopasuj ją do poziomu swojej gry!

Squash jest sportem dostępnym dla każdego chętnego. Gra w squasha jest przyjemna, można się przy niej nieźle napocić i spalić ogrom kalorii. Jest to po prostu świetna forma spędzania czasu wolnego. Praktycznie każdy może grać w squasha. Jednak profesjonaliści znacznie bardziej przykładają wagę do szczegółów. Jednym z nich jest piłeczka do squasha! Która zatem jest najlepsza?

zapoznaj-sie-szczegolowo-z-zasadami-tenisa-stolowego-i-zacznij-grac-juz-dzis

Zapoznaj się szczegółowo z zasadami tenisa stołowego i zacznij grać już dziś!

Tenis stołowy z pewnością przewinął się w życiu każdego z nas. Dzieci grają w tenisa na koloniach i obozach, a dorośli na wspólnych wypadach integracyjnych. Wielu pasjonatów tego sportu posiada nawet własny stół do tenisa stołowego. Grasz w tenisa dla przyjemności? To może warto dokładniej zgłębić jego zasady?

najzdrowszy-sport-swiata-dostepny-dla-kazdego

Najzdrowszy sport świata, dostępny dla każdego!

Squasha okrzyknięto najzdrowszym sportem świata i dostępnym dla każdego. Ten sport nie jest drogi. Można grać niezależnie od wieku. Jednak nie każdy wie, jak grać i jakie są zasady tej gry. Poznaj zasady najzdrowszego sportu świata! To nic trudnego!

jak-nauczyc-sie-gry-w-squasha-podpowiadamy-nasze-sprawdzone-patenty

Jak nauczyć się gry w squasha: podpowiadamy nasze sprawdzone patenty

Dla wielu osób tenis w klatce albo tenis w zamknięciu. Choć nie jest to takie proste, to squash zdobywa kolejnych zwolenników - i nie są to wyłącznie pracownicy wielkich korporacji. Podpowiadamy, do czego zacząć i jak nauczyć się gry w squasha, by czerpać frajdę z każdej wizyty na korcie. Wbrew pozorom to nie tylko odbijanie piłki!

idealna-rakieta-tenisowa-poznaj-tajniki-sprzetu-do-gry-w-tenis-ziemny

Idealna rakieta tenisowa: poznaj tajniki sprzętu do gry w tenis ziemny

Dla jednych tylko rakieta tenisowa, dla innych - profesjonalny sprzęt sportowy. I nie chodzi wyłącznie o zawodowych graczy. Z czego się składa rakieta tenisowa, jak jest wykonana, na co zwrócić uwagę, gdy decydujemy się na zakup i wreszcie jaki rodzaj wybrać? Uchylamy rąbka tajemnicy rakiety tenisowej!

sporty-rakietowe-nie-tylko-pilka-ma-tutaj-znaczenie

Sporty rakietowe: nie tylko piłka ma tutaj znaczenie!

Mogłoby się wydawać, że sporty rakietowe to niewymagające dyscypliny, które uprawiać może każdy. Wielu z nas rekreacyjnie trenuje squash czy tenis ziemny, latem grywamy w badminton, a zimą chętnie stajemy przy stole do ping-ponga. Te sporty rakietowe znane są chyba wszystkim, choć nie jest to pełna paleta. Zobacz, na czym polegają te popularne i poznaj odmiany, o których nie mówi się na co dzień.

ping-pong-a-tenis-stolowy-nawet-nie-wiesz-ze-sa-takie-roznice

Ping pong a tenis stołowy: nawet nie wiesz, że są takie różnice!

Choć na pierwszy rzut oka wszystko wygląda tak samo, obydwie gry nieco się od siebie różnią. Wiele osób zamiennie stosuje nazwy ping pong i tenis stołowy, mimo że różnice skutecznie oddzielają od siebie oba sporty. Jak to właściwie jest i czym się od siebie różnią ping pong i tenis stołowy?

poznaj-zasady-gry-w-squasha

Poznaj zasady gry w squasha!

Gra w squasha staje się coraz bardziej popularna. Jak grzyby po deszczu powstają miejsca, gdzie z łatwością zagramy w tę wykańczającą grę. Regularna gra w squasha przyniesie wiele korzyści zarówno dla ciało, jak i dla psychiki.

poznaj-kilka-faktow-na-temat-tenisa-stolowego-i-ziemnego

Poznaj kilka faktów na temat tenisa stołowego i ziemnego

Tenis ziemny to trudny sport wymagający wielu lat ćwiczeń i wyrobienia odpowiedniej techniki. W tenisie ziemny trudno jest się wybić, a wysokie osiągniecia uzyskują tylko najlepsi. Tenis stołowy jest nieco prostszą odmianą tenisa, jednak również wymaga obeznania się z zasadami. Poznaj kilka faktów i ciekawostek na temat tenisa stołowego i ziemnego.

poznaj-najwazniejsze-zasady-gry-w-tenisa-ziemnego

Poznaj najważniejsze zasady gry w tenisa ziemnego!

Tenis ziemny zyskuje coraz bardziej na popularności. Jak mówią niektórzy jest sportem drogim. Czy każdego stać na trenowanie tenisa? Jakie są zasady gry i czy każda osoba do gry się nadaje?

pilka-do-squasha-dopasuj-ja-do-poziomu-swojej-gry

Piłka do squasha – dopasuj ją do poziomu swojej gry!

Squash jest sportem dostępnym dla każdego chętnego. Gra w squasha jest przyjemna, można się przy niej nieźle napocić i spalić ogrom kalorii. Jest to po prostu świetna forma spędzania czasu wolnego. Praktycznie każdy może grać w squasha. Jednak profesjonaliści znacznie bardziej przykładają wagę do szczegółów. Jednym z nich jest piłeczka do squasha! Która zatem jest najlepsza?

zapoznaj-sie-szczegolowo-z-zasadami-tenisa-stolowego-i-zacznij-grac-juz-dzis

Zapoznaj się szczegółowo z zasadami tenisa stołowego i zacznij grać już dziś!

Tenis stołowy z pewnością przewinął się w życiu każdego z nas. Dzieci grają w tenisa na koloniach i obozach, a dorośli na wspólnych wypadach integracyjnych. Wielu pasjonatów tego sportu posiada nawet własny stół do tenisa stołowego. Grasz w tenisa dla przyjemności? To może warto dokładniej zgłębić jego zasady?

najzdrowszy-sport-swiata-dostepny-dla-kazdego

Najzdrowszy sport świata, dostępny dla każdego!

Squasha okrzyknięto najzdrowszym sportem świata i dostępnym dla każdego. Ten sport nie jest drogi. Można grać niezależnie od wieku. Jednak nie każdy wie, jak grać i jakie są zasady tej gry. Poznaj zasady najzdrowszego sportu świata! To nic trudnego!

jak-nauczyc-sie-gry-w-squasha-podpowiadamy-nasze-sprawdzone-patenty

Jak nauczyć się gry w squasha: podpowiadamy nasze sprawdzone patenty

Dla wielu osób tenis w klatce albo tenis w zamknięciu. Choć nie jest to takie proste, to squash zdobywa kolejnych zwolenników - i nie są to wyłącznie pracownicy wielkich korporacji. Podpowiadamy, do czego zacząć i jak nauczyć się gry w squasha, by czerpać frajdę z każdej wizyty na korcie. Wbrew pozorom to nie tylko odbijanie piłki!

idealna-rakieta-tenisowa-poznaj-tajniki-sprzetu-do-gry-w-tenis-ziemny

Idealna rakieta tenisowa: poznaj tajniki sprzętu do gry w tenis ziemny

Dla jednych tylko rakieta tenisowa, dla innych - profesjonalny sprzęt sportowy. I nie chodzi wyłącznie o zawodowych graczy. Z czego się składa rakieta tenisowa, jak jest wykonana, na co zwrócić uwagę, gdy decydujemy się na zakup i wreszcie jaki rodzaj wybrać? Uchylamy rąbka tajemnicy rakiety tenisowej!

sporty-rakietowe-nie-tylko-pilka-ma-tutaj-znaczenie

Sporty rakietowe: nie tylko piłka ma tutaj znaczenie!

Mogłoby się wydawać, że sporty rakietowe to niewymagające dyscypliny, które uprawiać może każdy. Wielu z nas rekreacyjnie trenuje squash czy tenis ziemny, latem grywamy w badminton, a zimą chętnie stajemy przy stole do ping-ponga. Te sporty rakietowe znane są chyba wszystkim, choć nie jest to pełna paleta. Zobacz, na czym polegają te popularne i poznaj odmiany, o których nie mówi się na co dzień.

ping-pong-a-tenis-stolowy-nawet-nie-wiesz-ze-sa-takie-roznice

Ping pong a tenis stołowy: nawet nie wiesz, że są takie różnice!

Choć na pierwszy rzut oka wszystko wygląda tak samo, obydwie gry nieco się od siebie różnią. Wiele osób zamiennie stosuje nazwy ping pong i tenis stołowy, mimo że różnice skutecznie oddzielają od siebie oba sporty. Jak to właściwie jest i czym się od siebie różnią ping pong i tenis stołowy?