Squash podstawy

Squash podstawy

Squash to sport pochodzący z Anglii, obecnie modny na wszystkich kontynentach. Na czym polega i gdzie można grać w squasha? Oto wszystkie niezbędne informacje o tym sporcie rakietowym w pigułce.

Zasady gry w squasha

Gra polega na odbijaniu piłki o ścianę w wyznaczonym polu ograniczonym liniami. W przeciwieństwie do tenisa, linie nie liczą się do pola i traktowane są jako aut. Grę rozpoczyna serwis. Po serwisie odbywa się naprzemienna wymiana uderzeń piłki przez obu zawodników, póki jeden z nich nie wykona błędu. Piłkę można odegrać dopiero w momencie, gdy odbije się ona od ściany. Prawidłowe odegranie piłki to uderzenie jej przed drugim odbiciem od ziemi.

gra w squasha

Gra w squasha toczy się do zdobycia 11 punktów. Każdy punkt jest zdobywany po wygranej wymianie. Wygrany musi mieć co najmniej dwupunktową przewagę nad przeciwnikiem.

Squash w pigułce

- Punkty. Mecz trwa do trzech wygranych setów. Każdy z nich rozgrywany jest do 11 punktów. W przypadku remisu po 10 punktów – wygrywa zawodnik z przewagą 2 punktów.

- Rogrzewka. Przed meczem zawodnicy mają 5 minut na ćwiczenia rozgrzewające.

- Serwis. Pierwsze losowanie serwującego odbywa się poprzez podkręcenie rakiety na podłodze. Jeśli serwujący nie przegra wymiany – serwuje cały czas. Prawidłowy serw oznacza odbicie się piłki od ściany frontowej nad linią serwisową i pod linią autową. Piłka musi odbić się następnie od podłoża w polu serwisowym przeciwnika lub zostać przez niego odebrana.

- Odegranie piłki. Piłkę można odebrać po odbiciu się od ściany. Następnie zawodnik musi odbić ją od ściany nad dolną linią i pod górną linią autową.

- Wymiana. Składa się z serwisu i następujących po sobie naprzemiennych uderzeń zawodników. Wymiana zostaje przerwana, gdy któryś z zawodników zagra nieprawidłowo.

- Przeszkadzanie, obrót, trafienie przeciwnika piłką. Zawodnicy muszą zapewnić sobie miejsce do odbioru piłki. W przypadku przeszkadzania – może nastąpić przerwanie gry. Obrót to obrócenie się zawodnika dookoła własnej osi przed uderzeniem bądź pozwolenie piłce na okrążenie go. W razie uderzenia przeciwnika piłka gra zostaje przerwana.

- Piłka LET’owa. To piłka nierozstrzygnięta.

- Kontuzje. W razie kontuzji czy złego samopoczucia można zarządzić przerwę w grze.

Kort i sprzęt do gry w squasha

Kort do gry w squasha to pomieszczenie z polem o długości 9,7 m i szerokości 6,4 m. Kort jest zamknięty czterema ścianami, które biorą udział w grze.

sprzęt do squash

Piłki i rakiety do gry w squasha, a poziom zaawansowania graczy

Do gry w squasha niezbędna jest rakieta, bo bez niej gra byłaby niemożliwa. Jeśli nie ma się własnej rakiety, w ośrodkach sportowych z kortem do squasha zazwyczaj istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu. Po przetestowaniu wypożyczonej rakiety warto zastanowić się nad zakupem własnej. Generalnie koszt rakiety do squasha waha się w granicach 70-200 zł. Oprócz rakiety potrzebna jest również specjalna gumowa piłka do squasha. Rozmiar piłeczki do squasha jest stały. Piłki różnią się stopniem odbijalności w zależności od poziomu zaawansowania graczy. Są trzy rodzaje piłek do squasha - piłki dla początkujących łatwo odbijające się. Piłki dla średniozaawansowanych w grze w squash, oraz piłki dla zaawansowanych które najtrudniej jest odbić. Dlaczego wprowadzono takie rozróżnienie do piłek squashowych? Ponieważ gracze zaawansowani będą wstanie silniej odbić piłkę, a wielkość kortu do squasha się nie zmienia. Dlatego piłki dla zaawansowanych mniej odbijają się od ścianek kortu. 

Obuwie i ubiór do squasha

Aby gra w squasha była bezpieczna, niezbędne jest specjalne obuwie. Najczęściej są to buty nie pozostawiające śladów z podeszwą kauczukową. Gracz powinien czuć się w nich komfortowo i pewnie.

Ponieważ gra w squasha jest bardzo intensywna, można się przy niej nieźle spocić. Z tego powodu gracz powinien być ubrany w oddychającą odzież, najlepiej krótkie spodenki i t-shirt. Komfort gry w squasha zwiększy korzystanie z opasek na nadgarstki lub czoło oraz okulary chroniące przed uderzeniem.

Korzyści z gry w squasha

Gra w squasha ma wiele pozytywnych aspektów. Przede wszystkim, to niezwykle pasjonujący i energetyczny sport, który szybko wprawia zawodników w doskonały nastrój. Ponieważ gra się w dwójkę, rozgrywce towarzyszy wiele emocji i wyzwań. Każdy gra w squasha nieco inaczej, dlatego zmieniając przeciwników ta gra nigdy się nie znudzi. Gra w squasha to dobry sposób na wspólne spędzenie czasu z rodziną lub znajomymi.

Squash należy do najzdrowszych sportów świata. Rozgrywka daje trening kondycyjno-wytrzymałościowy pozwalający na szybkie spalanie tłuszczu. Gra w squasha wzmacnia organizm, podnosi wydolność organizmu, poprawia krążenie i modeluje sylwetkę. Ponadto doskonale wpływa na poprawę samopoczucia i koncentrację.

Gra w squasha uczy zdrowej rywalizacji, trzymania się ustalonych zasad oraz tworzenia strategii. Zawodnicy podczas rozgrywki ćwiczą swój refleks oraz percepcję. Squash to dobra forma aktywności fizycznej pomagającej w odreagowaniu stresu.

Uwaga! Squash szybko wciąga i silnie uzależnia!

Podstawy gry w squasha

 • Kontroluj punkt T środek pola Jedna z najważniejszych zasad w squashu. Powrót do punktu T po każdym uderzeniu to esencja poprawnej gry. Powrót w strefę T pozwala dosięgnąć piłkę zagraną skrótem przy przedniej ścianie oraz mocną piłkę zagraną na tylną ścianę.
 • Staraj się grać dalekie zagrania Pomocna taktyka w squashu. Uderzaj tak, aby piłka odbijając się od przedniej ściany odbiła się od podłogi za polem serwisowym. Piłka powinna być na tyle mocno uderzona, aby do tylnej ściany dolecieć. Najlepiej jeśli doleci tam już po uderzeniu od podłogi, aby tam ‘zgasnąć’. Uderzając w przednią ścianę celuj tuż poniżej linii serwisowej, jeśli grasz mocną piłkę, lub tuż nad linię serwisu, jeśli grasz miękkiego loba. Celem jest oczywiście zmuszenie przeciwnika do biegania i do opuszczenia punktu T.
 • Zawsze śledź piłkę Pamiętaj by zawsze obserwować piłkę nawet kiedy ta znajdzie się za plecami. Czasem grając w squasha gracze nie mają w zwyczaju obserwowania piłki jeśli znajdzie się ona za nimi. Zamiast tego obserwują przednią ścianę, to duży błąd. W squashu zawsze śledź piłkę, nie tylko przed swoim uderzeniem, ale także przed uderzeniem piłki przez przeciwnika. Da to więcej czasu na reakcję oraz zapobiega przypadkowym uderzeniem przez piłkę lub rakietę.

Squash – gra dla każdego

Squash to sport, który można uprawiać niezależnie od wieku, kondycji fizycznej i (wbrew stereotypom) zamożności. Osoby początkujące szybko nabierają formy i już po kilku treningach czują się na korcie pewnie. Squash to gra dla każdego!

squash podstawy

Korty do gry w squasha są otwarte przez cały rok. Wbrew stereotypom, squash wcale nie jest drogi. Ponadto w wielu miejscach można grać o każdej porze dnia i nocy – korty działają 24h na dobę. Jedynym minusem jest fakt, że korty do gry w squasha zlokalizowane są głównie w dużych miastach i okolicach. Osoby z mniejszych miejscowości muszą się liczyć z kosztem dojazdu.

Karolina Szweda 2 27 lipca 2016  2649

Dodaj komentarz

 • olos
  21 lipca 2017
  Ja tam nie widzę sensu w tej grze. nie jara mnie.
 • squash fan
  1 sierpnia 2016
  Ja chodzę na treningi squasha we Wrocławiu, bo mamy kilka fajnych kortów. Zastanawiam się tylko gdzie kupić jakieś lepsze buty do gry w squasha, bo moje trochę się ślizgają i jest niewygodnie biegać do piłki

Artykuły z kategorii: Tenis i Sporty Rakietowe

badminton-zabawa-czy-powazny-sport

Badminton – zabawa czy poważny sport?

Czy wiesz jaka jest różnica między badmintonem a kometką? Odkryj zalety gry w badmintona i zacznij grać!

jak-prawidlowo-serwowac-w-tenisie

Jak prawidłowo serwować w tenisie

Serwis jest uważany za najbardziej złożone zagranie tenisowe, dlatego tak często przysparza problemy. Niemniej jednak jest to zagranie bez którego mecz nie może się odbyć. Z tego powodu powinieneś jak najczęściej trenować serwis i starać się opanować go do perfekcji. Oto instruktaż jak prawidłowo i szybko posyłać piłkę serwową.

ciekawostki-o-tenisie-ziemnym

Ciekawostki o tenisie ziemnym

Zobaczcie ciekawe i mało znane fakty o tenisie ziemnym.

gra-w-tenisa-od-podstaw

Gra w tenisa od podstaw

Treningi tenisowe miały miejsce już w średniowieczu, natomiast współczesny tenis ziemny rozwinął się dopiero pod koniec XIX wieku w Wielkiej Brytanii. Z czasem trening tenisowy stał się popularny zwłaszcza wśród wyższych warstw społecznych, a kort tenisowy na posesji był wyznacznikiem majętności właściciela.

tenis-szybkie-wskazowki-dla-poczatkujacych-2

Tenis szybkie wskazówki dla początkujących

Tenis jest szybkim sportem rakietowym wymagającym dużej sprawności. Zobacz co dobrze jest wiedzieć zanim zapiszesz się na trening tego sportu. Gra może wydawać się niezbyt skomplikowana jednak w rzeczywistości wcale nie jest łatwa.

historia-pierwszej-rakiety-swiata-novak-djokovic-chlopiec-w-bombardowanym-belgradzie

Historia pierwszej rakiety świata, Novak Djokovic - Chłopiec w bombardowanym Belgradzie

Rozpoczął nowy etap w serbskim tenisie. Postawił silny fundament pod sportową przyszłość własnego kraju. Podążał za marzeniem od czwartego roku życia, które po wielu zmaganiach przyniosło mu upragniony cel. Novak Djokovic został mistrzem świata - pierwszą rakietą.

badminton-zabawa-czy-powazny-sport

Badminton – zabawa czy poważny sport?

Czy wiesz jaka jest różnica między badmintonem a kometką? Odkryj zalety gry w badmintona i zacznij grać!

jak-prawidlowo-serwowac-w-tenisie

Jak prawidłowo serwować w tenisie

Serwis jest uważany za najbardziej złożone zagranie tenisowe, dlatego tak często przysparza problemy. Niemniej jednak jest to zagranie bez którego mecz nie może się odbyć. Z tego powodu powinieneś jak najczęściej trenować serwis i starać się opanować go do perfekcji. Oto instruktaż jak prawidłowo i szybko posyłać piłkę serwową.

ciekawostki-o-tenisie-ziemnym

Ciekawostki o tenisie ziemnym

Zobaczcie ciekawe i mało znane fakty o tenisie ziemnym.

gra-w-tenisa-od-podstaw

Gra w tenisa od podstaw

Treningi tenisowe miały miejsce już w średniowieczu, natomiast współczesny tenis ziemny rozwinął się dopiero pod koniec XIX wieku w Wielkiej Brytanii. Z czasem trening tenisowy stał się popularny zwłaszcza wśród wyższych warstw społecznych, a kort tenisowy na posesji był wyznacznikiem majętności właściciela.

tenis-szybkie-wskazowki-dla-poczatkujacych-2

Tenis szybkie wskazówki dla początkujących

Tenis jest szybkim sportem rakietowym wymagającym dużej sprawności. Zobacz co dobrze jest wiedzieć zanim zapiszesz się na trening tego sportu. Gra może wydawać się niezbyt skomplikowana jednak w rzeczywistości wcale nie jest łatwa.

historia-pierwszej-rakiety-swiata-novak-djokovic-chlopiec-w-bombardowanym-belgradzie

Historia pierwszej rakiety świata, Novak Djokovic - Chłopiec w bombardowanym Belgradzie

Rozpoczął nowy etap w serbskim tenisie. Postawił silny fundament pod sportową przyszłość własnego kraju. Podążał za marzeniem od czwartego roku życia, które po wielu zmaganiach przyniosło mu upragniony cel. Novak Djokovic został mistrzem świata - pierwszą rakietą.