Sprzęt snowboardowy – kupić czy wypożyczyć?

Sprzęt snowboardowy – kupić czy wypożyczyć?

Wybór sprzętu snowboardowego jest trudnym zadaniem, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Przy wyborze sprzętu snowboardowego jako pierwszy pojawia się dylemat: kupić sprzęt czy wypożyczyć? Oto porównanie kosztów oraz jakości wypożyczonego i kupionego sprzętu snowboardowego. Jak dobrać sprzęt snowboardowy?

Początkujący snowboardzista – kupić sprzęt czy wypożyczyć?

Wypożyczenie kosztuje zdecydowanie mniej niż kupienie własnego sprzętu. Jednorazowe wakacje lub wyjazdy na deskę co jakiś czas nie wymagają od snowboardzisty kupowania własnego sprzętu. Ile mosztuje sprzęt snowboardowy? Koszt wypożyczenia kompletu snowboardowego (deska, buty) to około 40 zł na dobę. Nowa deska snowboardowa natomiast to wydatek około 800 zł plus buty – około 200-300 zł. Ceny sprzętu snowboardowego są bardzo zróżnicowane, jednak w cenie 1000-1100 zł można nabyć sprzęt, który będzie wystarczający dla osoby początkującej. Podczas pierwszych kroków w nauce jazdy na desce snowboardowej nie trzeba inwestować w drogi sprzęt. Oczywiście jest on wykonany z lepszej jakości materiału i pozwala na efektywniejszą jazdę. Początkujący natomiast nie zauważą większej różnicy, poza różnicą w cenie. Ważne jest również to, że początkujący powinien na początku wypróbować różne modele desek. Pozwoli to na wybranie najbardziej odpowiedniego sprzętu. Dla początkujących lepszym rozwiązaniem jest więc wypożyczenie sprzętu snowboardowego.

Wypożyczalnie sprzętu snowboardowego: Jakość desek snowboardowych

Niektóre wypożyczalnie sprzętu snowboardowego mają w swojej ofercie sprzęt wysokiej jakości, jednak wypożyczenie go to dodatkowe koszty (około 50-90 zł za dobę). Większość wypożyczalni natomiast ma w swoim wyposażeniu sprzęt podstawowy. Jedną z większych wad jest również to, że wypożyczalnie oferują używany sprzęt. Jest on serwisowany, jednak nie zawsze spełnia oczekiwania wypożyczającego. Na poziomie zaawansowanym oraz średnio-zaawansowanym warto pomyśleć o kupnie własnego sprzętu. W takim przypadku warto postawić na jakość. W zależności od częstotliwości wyjazdów taki zakup może się opłacić. Kupienie własnej deski i butów to inwestycja na kilka/kilkanaście lat, a koszt mieści się w granicach 1000-2000 zł.

Zalety wypożyczania sprzętu snowboardowego

- niewielki jednorazowy wydatek;

- możliwość wypożyczenia najnowszych modeli sprzętu;

- w razie jednorazowego wyjazdu – nie trzeba wydawać dużej sumy pieniędzy na sprzęt, który nie zostanie już wykorzystany;

- sprzęt wypożycza się na miejscu, nie trzeba z nim podróżować;

- brak obowiązku konserwacji sprzętu – zapewnia ją wypożyczalnia.

Na co zwrócić uwagę wypożyczając sprzęt snowboardowy | Jak dobrać sprzęt snowboardowy?

- Czy jest w dobrym stanie technicznym, koniecznie sprawdź jakość krawędzi deski oraz czy nie jest pęknięta w żadnym miejscu.

- pożyczany sprzęt powinien być czysty bo tylko wtedy można ocenić jego stan

- Czy wiązania są w dobrym stanie nie noszą śladów nadmiernego zużycia

- zapytaj sprzedawcę ile sezonów sprzęt jest używany, należy zrezygnować z pożyczania deski jeżeli ma za sobą więcej niż 4 sezony,

Czytaj także: Do czego służą kijki narciarskie?

Zalety kupna własnego sprzętu snowboardowego

- jeśli jeździsz na desce często – poczujesz się pewniej na własnym sprzęcie; ciągłe wypożyczanie może być problematyczne i niewygodne;

- możesz wybrać model, który najbardziej ci odpowiada; w wypożyczalniach może nie być sprzętu, który cię interesuje;

- długoterminowa oszczędność; jednorazowy wydatek pozwoli ci nie przejmować się przeznaczaniem funduszy na wypożyczenie sprzętu;

- korzystanie z nowego sprzętu wysokiej jakości; wypożyczalnie zazwyczaj nie gwarantują wysokiej jakości sprzętu snowboardowego, kupując go – wiesz na co wydajesz pieniądze.

Rodzaje desek snowboardowych 

Deska i buty to nie wszystko | Ile kosztuje pełny sprzęt snowboardowy?

Podczas jazdy na desce snowboardowej potrzebne są również kask, gogle, wytrzymała odzież oraz ciepła bielizna. Niektóre z tych rzeczy można wypożyczyć, jednak nawet przy jednorazowym wyjeździe lepiej zainwestować we własny sprzęt. Kask jest jednym z ważniejszych zabezpieczeń podczas jazdy na desce snowboardowej. Powyżej 16 roku życia nie ma obowiązku noszenia kasku, jednak nie należy z niego rezygnować. Nawet najbardziej doświadczonym snowboardzistom zdarzają się wypadki. Dobrej jakości kask, posiadający technologię pochłaniającą dużą ilość siły uderzenia to koszt około 200 zł. Gogle stanowią ochronę przed śniegiem i zanieczyszczeniami, które mogą dostać się do oczu snowboardzisty podczas jazdy. Dodatkowo, ważne jest również, by gogle blokowały światło słoneczne odbijające się od śniegu. Dobrej jakości gogle to również koszt około 200 zł. Kompletne ubranie na stok powinno zawierać kurtkę, spodnie, rękawice i bieliznę. Zainwestowanie w strój snowboardowy jest dobrym wydatkiem, ponieważ ubrania mogą przydać się również podczas innych okazji. Ponadto, nie trzeba koniecznie kupować ubrań – można wybrać je z własnej garderoby lub pożyczyć od znajomych. Koszt kurtki, spodni i rękawic to około 500-600 zł.

Zobacz: Przygotowanie do sezonu zimowego w 2 miesiące

Dominika Górska 5 18 października 2016  1574

Dodaj komentarz

 • Xxx
  13 lutego 2017
  Gdzie kupić buty za 200 - 300zl? Patrząc na ceny, to zaczynają się od 400 zł za najprostszego buta...
 • Wiesio
  24 października 2016
  Kupiłem już parę lat temu sprzęt, ale nie narzekam. Może jest już troche podstarzały, może są lepsze modele.... ale swój to zawsze swój :)
 • freestyle
  21 października 2016
  I ja wypożyczam od kliku lat. Choć jeździ mi się świetnie i kocham snowboard, to w sumie nie stać mnie na sprzęt, który bym chciał...;(
 • oksy
  20 października 2016
  Drogi sport ;/
 • Początkujący
  20 października 2016
  Pierwszy raz jadę na snowboard i na bank wypożyczę. Nie ma co kupować, skoro nie wiadomo jak potoczy się los. :)

Artykuły z kategorii: Narciarstwo i Snowboarding

poczatkujacy-narciarz-podstawy-jazdy-na-nartach

Początkujący narciarz – podstawy jazdy na nartach

Narciarstwo jest energetycznym i fascynującym sportem zimowym. Najtrudniejsze są jednak pierwsze kroki. Zobacz, jak ułatwić sobie naukę jazdy na nartach. Oto zbiór porad dla początkujących – technika jazdy na nartach w pigułce.

snowboarding-najczestsze-kontuzje-na-stoku

Snowboarding – najczęstsze kontuzje na stoku

Przyjmuje się, że jazda na desce snowboardowej jest dużo bezpieczniejszym sportem niż jazda na nartach. Mimo to, w snowboardingu kontuzje i urazy są dość częste. Zobacz, jakie są najczęstsze urazy podczas uprawiania tego sportu zimowego.

gdzie-na-narty-2019-przeglad-osrodkow-narciarskich-w-polsce-i-europie

Gdzie na narty 2019? Przegląd ośrodków narciarskich w Polsce i Europie

Nie wiesz, gdzie na narty w Polsce lub za granicą? Jakie są najlepsze oferty wycieczek i wyjazdów narciarskich? Gdzie na narty z dziećmi? Oto przegląd stoków i miejsc, do których warto pojechać na narty 2019!

moda-w-zimowej-wersji-jaki-ubior-na-narty-i-snowboard

Moda w zimowej wersji – jaki ubiór na narty i snowboard

Miłośnicy zimowego szaleństwa mają przed sobą nie lada wyzwanie. Raz, że przygotowanie fizyczne do sezonu jest angażujące. Dwa – muszą zadbać o właściwy sprzęt i ubiór zanim wybiorą się na narty czy snowboard. Odpowiedni ubiór na narty, by chronić się przed śniegiem, przemoczeniem czy chłodem. Oto poradnik kompletowania ubioru w sportach zimowych!

poradnik-poczatkujacego-narciarza-do-czego-sluza-kijki-narciarskie

Poradnik początkującego narciarza – do czego służą kijki narciarskie?

Wokół tematu jazdy na nartach z kijkami narodziło się wiele mitów. Pojawiają się argumenty bezpieczeństwa na stoku, łatwiejszej nauki czy określonego stylu jazdy. Jak jest naprawdę? Czy stosowanie kijków w narciarstwie jest konieczne? A może są one zbędnym sprzętem treningowym? Zobacz, kiedy powinno się używać kijków, a kiedy lepiej z nich zrezygnować. Do czego służą kijki narciarskie?

poradnik-narciarza-jazda-na-krawedziach-narty

Poradnik narciarza – jazda na krawędziach narty

Skręcanie na krawędziach jest kolejnym etapem w nauce narciarstwa. Taki styl skrętu stosuje się zarówno w jeździe rekreacyjnej, jak i zawodowej. Można jeździć na krawędziach na nartach klasycznych czy taliowanych nartach carvingowych. Co daje jazda na krawędziach narty i jak się jej nauczyć? O tym w poniższym materiale!

narciarskie-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Zima zbliża się wielkimi krokami. Wielu miłośników białego szaleństwa już jest w trakcie przygotowań do wysiłku na stoku. Poza treningami praktycznymi, warto liznąć nieco teorii i historii sportów zimowych. W dzisiejszym odcinku – narciarstwo. Oto, jakie konkurencje narciarskie są rozgrywane w tej dyscyplinie!

kalendarz-zawodow-narciarskich-i-snowboardowych-zima-2017-18

Kalendarz zawodów narciarskich i snowboardowych zima 2017/18

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami. Miłośnicy białego szaleństwa są już w fazie przygotowań do zawodów i treningów na stokach. Jakie zmagania snowboardingowe i narciarskie czekają nas tej zimy? Zobacz kalendarz zawodów sportów zimowych 2017/18 w Polsce, Europie i na całym świecie!

snowboarding-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Snowboarding - konkurencje olimpijskie i nie tylko!

W ramach jednego sportu zawiera się kilka konkurencji. Niektóre z nich wchodzą w skład programu zimowych igrzysk olimpijskich. Inne – są znacznie mniej znane. Czym charakteryzują się poszczególne konkurencje snowboardowe? Zobacz w jakich konkurencjach sportowych można startować na desce snowboardowej!

serwisowanie-nart-i-sprzetu-snowboardowego

Serwisowanie nart i sprzętu snowboardowego

Dobrze przygotowany sprzęt narciarski jest kluczem do udanego sezonu zimowego. W ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo na stoku. Co więcej, taki sprzęt dostosuje się do każdych warunków. Zobacz, o co należy zadbać podczas serwisowania nart przed sezonem zimowym.

poczatkujacy-narciarz-podstawy-jazdy-na-nartach

Początkujący narciarz – podstawy jazdy na nartach

Narciarstwo jest energetycznym i fascynującym sportem zimowym. Najtrudniejsze są jednak pierwsze kroki. Zobacz, jak ułatwić sobie naukę jazdy na nartach. Oto zbiór porad dla początkujących – technika jazdy na nartach w pigułce.

snowboarding-najczestsze-kontuzje-na-stoku

Snowboarding – najczęstsze kontuzje na stoku

Przyjmuje się, że jazda na desce snowboardowej jest dużo bezpieczniejszym sportem niż jazda na nartach. Mimo to, w snowboardingu kontuzje i urazy są dość częste. Zobacz, jakie są najczęstsze urazy podczas uprawiania tego sportu zimowego.

gdzie-na-narty-2019-przeglad-osrodkow-narciarskich-w-polsce-i-europie

Gdzie na narty 2019? Przegląd ośrodków narciarskich w Polsce i Europie

Nie wiesz, gdzie na narty w Polsce lub za granicą? Jakie są najlepsze oferty wycieczek i wyjazdów narciarskich? Gdzie na narty z dziećmi? Oto przegląd stoków i miejsc, do których warto pojechać na narty 2019!

moda-w-zimowej-wersji-jaki-ubior-na-narty-i-snowboard

Moda w zimowej wersji – jaki ubiór na narty i snowboard

Miłośnicy zimowego szaleństwa mają przed sobą nie lada wyzwanie. Raz, że przygotowanie fizyczne do sezonu jest angażujące. Dwa – muszą zadbać o właściwy sprzęt i ubiór zanim wybiorą się na narty czy snowboard. Odpowiedni ubiór na narty, by chronić się przed śniegiem, przemoczeniem czy chłodem. Oto poradnik kompletowania ubioru w sportach zimowych!

poradnik-poczatkujacego-narciarza-do-czego-sluza-kijki-narciarskie

Poradnik początkującego narciarza – do czego służą kijki narciarskie?

Wokół tematu jazdy na nartach z kijkami narodziło się wiele mitów. Pojawiają się argumenty bezpieczeństwa na stoku, łatwiejszej nauki czy określonego stylu jazdy. Jak jest naprawdę? Czy stosowanie kijków w narciarstwie jest konieczne? A może są one zbędnym sprzętem treningowym? Zobacz, kiedy powinno się używać kijków, a kiedy lepiej z nich zrezygnować. Do czego służą kijki narciarskie?

poradnik-narciarza-jazda-na-krawedziach-narty

Poradnik narciarza – jazda na krawędziach narty

Skręcanie na krawędziach jest kolejnym etapem w nauce narciarstwa. Taki styl skrętu stosuje się zarówno w jeździe rekreacyjnej, jak i zawodowej. Można jeździć na krawędziach na nartach klasycznych czy taliowanych nartach carvingowych. Co daje jazda na krawędziach narty i jak się jej nauczyć? O tym w poniższym materiale!

narciarskie-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Zima zbliża się wielkimi krokami. Wielu miłośników białego szaleństwa już jest w trakcie przygotowań do wysiłku na stoku. Poza treningami praktycznymi, warto liznąć nieco teorii i historii sportów zimowych. W dzisiejszym odcinku – narciarstwo. Oto, jakie konkurencje narciarskie są rozgrywane w tej dyscyplinie!

kalendarz-zawodow-narciarskich-i-snowboardowych-zima-2017-18

Kalendarz zawodów narciarskich i snowboardowych zima 2017/18

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami. Miłośnicy białego szaleństwa są już w fazie przygotowań do zawodów i treningów na stokach. Jakie zmagania snowboardingowe i narciarskie czekają nas tej zimy? Zobacz kalendarz zawodów sportów zimowych 2017/18 w Polsce, Europie i na całym świecie!

snowboarding-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Snowboarding - konkurencje olimpijskie i nie tylko!

W ramach jednego sportu zawiera się kilka konkurencji. Niektóre z nich wchodzą w skład programu zimowych igrzysk olimpijskich. Inne – są znacznie mniej znane. Czym charakteryzują się poszczególne konkurencje snowboardowe? Zobacz w jakich konkurencjach sportowych można startować na desce snowboardowej!

serwisowanie-nart-i-sprzetu-snowboardowego

Serwisowanie nart i sprzętu snowboardowego

Dobrze przygotowany sprzęt narciarski jest kluczem do udanego sezonu zimowego. W ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo na stoku. Co więcej, taki sprzęt dostosuje się do każdych warunków. Zobacz, o co należy zadbać podczas serwisowania nart przed sezonem zimowym.