Sposoby na przyśpieszenie metabolizmu

Sposoby na przyśpieszenie metabolizmu

Szybszy metabolizm oznacza przyspieszenie procesu spalania tkanki tłuszczowej. Co ważne, można zintensyfikować zrzucanie zbędnych kilogramów. Poznaj sposoby, które zapewnią ci efektywniejsze odchudzanie. Oto proste sposoby na przyspieszenie metabolizmu!

Metabolizm i jego znaczenie w odchudzaniu

Metabolizm obejmuje szereg procesów przemiany materii. Określa więc reakcje chemiczne zachodzące w organizmie, którym towarzyszą zmiany energetyczne. Te procesy zaś są możliwe dzięki dostarczaniu do organizmu pożywienia. Metabolizm więc dotyczy pobierania składników odżywczych, trawienia ich, wchłaniania przez tkanki oraz pozbywania się zbędnych produktów przemiany materii.

To właśnie metabolizm jest odpowiedzialny za wykorzystywanie energii z pożywienia. Dzięki temu możliwa jest praca serca, mięśni, układu oddechowego… Co więcej, pobór i wykorzystanie energii oznacza również spalanie kalorii. Tym samym to od pracy metabolizmu zależy w jakim tempie zrzucamy zbędne kilogramy.

Funkcjonowanie metabolizmu często zależy od uwarunkowań genetycznych. Nie oznacza to jednak, że w żaden sposób nie można na niego wpłynąć.

Zarządzaj własnym metabolizmem

Okazuje się, że jesteśmy w stanie manipulować własnym metabolizmem. Połowa jego działania zależy od naszego trybu życia. W przypadku kobiet – przemiana materii jest wolniejsza niż w przypadku mężczyzn. A wszystko ze względu na różnice w składzie ciała. Wiek także ma znaczenie. Wraz z wiekiem spada tempo metabolizmu. U kobiet wraz z pokwitaniem procesy przemiany materii diametralnie zwalniają. U mężczyzn ten proces jest stopniowy. To, jak szybko spalamy ma także podłoże genetyczne. A co chyba najciekawsze – na tempo metabolizmu wpływa też klimat, w którym żyjemy. Te czynniki od nas nie zależą. Mamy jednak 50 % wpływów. Wszystko zależy od diety oraz aktywności fizycznej. Zorientuj się w treningach fitness i interwałowych - każda aktywność przyspiesza metabolizm. Także te o niżej intensywności, takie jak np. joga czy pilates

Szybszy metabolizm – trening HIIT

szybszy metabolizm trening HIT intensywny

HIIT jest treningiem o charakterze interwałowym i bardzo dużej intensywności. Jedną z podstawowych zasad jest wykonywanie ćwiczeń interwałowych na poziomie tętna sięgającym 85 % tętna maksymalnego. Interwały powinny trwać 30-60 sekund z minutowymi lub dwuminutowymi przerwami. Intensywność treningu HIIT powoduje znaczne przyspieszenie metabolizmu. Organizm po wykonaniu takich ćwiczeń potrzebuje bowiem nawet kilku godzin na pełną regenerację.

Szybszy metabolizm – trening siłowy

Treningi siłowe wywołują wzmożoną pracę metabolizmu na długi czas po zakończeniu sesji treningowej. Mówi się nawet, że szybsza praca metabolizmu po takich ćwiczeniach może trwać niemal dwie doby [!]. Podobnie jak w przypadku treningu HIIT – intensywne ćwiczenia siłowe wydłużają czas potrzebny mięśniom na regenerację. Warto także włączyć do planu treningowego ćwiczenia na budowę masy mięśniowej. Tkanka mięśniowa bowiem odpowiada za spalanie większej ilości kalorii niż tkanka tłuszczowa. Osiągnięcie zamierzonych efektów treningowych wiąże się jednak z prawidłowo ułożonym planem ćwiczeniowym. W tym celu warto wybrać sesje z trenerem personalnym. Samodzielne treningi o bardzo dużej intensywności podnoszą ryzyko kontuzji. Trener natomiast zadba o bezpieczeństwo oraz skuteczność ćwiczeń.

Regularny wysiłek fizyczny ma wpływ na przyspieszenie metabolizmu. Wystarczy już pół godziny ćwiczeń trzy razy w tygodniu, by zwiększyć liczbę spalonych kalorii i zmaksymalizować przebieg procesu odchudzania.

Szybszy metabolizm – dieta

Nie da się ukryć, że w przypadku osób odchudzających się to właśnie dieta odgrywa większą rolę niż treningi. Dobrze dobrany plan żywieniowy pozwoli nie tylko na przyspieszenie metabolizmu, lecz także zapewni odpowiednie proporcje składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jak powinna wyglądać dieta na przyspieszenie metabolizmu? Otóż, nie ma uniwersalnego schematu. Każdy plan żywieniowy powinien być ustalany indywidualnie przez trenera personalnego lub dietetyka. Można jednak wyodrębnić kilka zasad, które można zastosować podczas układania diety na szybszy metabolizm:

1. Zadbaj o właściwe ilości chromu, magnezu i wapnia w planie żywieniowym. Kolejno odpowiadają za normowanie poziomu cukru we krwi, przemianę węglowodanów i tłuszczów w energię oraz prawidłową pracę układu nerwowego.

2. Wykorzystuj przyprawy, które mają wpływ na przyspieszenie procesu przemiany materii. Należą do nich m.in. imbir, czosnek, oregano czy bazylia. Ogranicz spożycie soli!

3. Zbilansowana dieta powinna zawierać także właściwe ilości warzyw zarówno gotowanych, jak i surowych. Praca metabolizmu przyspiesza m.in. dzięki obecnemu w nich błonnikowi.

4. Zwróć uwagę na odpowiednie proporcje poszczególnych składników odżywczych w planie żywieniowym. Szybszą pracę metabolizmu można osiągnąć przy 50 % węglowodanów, 30 % tłuszczów oraz 20 % białka.

5. Zdrowa dieta powinna dostarczać do organizmu dzienne zapotrzebowanie na witaminy i minerały – one także biorą udział w procesach przemiany materii.

Szybkie sposoby na szybki metabolizm

- Regularna aktywność fizyczna;

- Zbilansowany plan żywieniowy, najlepiej ułożony przez trenera personalnego bądź dietetyka;

- Uzupełnienie diety w artykuły spożywcze przyspieszające proces przemiany materii, czyli m.in. zieloną herbatę, kawę, awokado, łososia czy ostre przyprawy;

- Spożywanie produktów zawierających kwasy omega-3. Ich źródłem są m.in. ryby;

- Odpowiednie ilości białka w diecie. Ma ono wpływ na produkcję hormonu wzrostu. Tym samym podnosi się zapotrzebowanie na energię w organizmie – kalorie także spalają się szybciej. Dieta białkowa może jednak wywoływać niechciane skutki uboczne. Dobrym wyjściem jest zgłoszenie się do dietetyka, który dobierze odpowiednie proporcje składników odżywczych;

- Walka ze stresem. Długotrwałe napięcia mogą powodować przybieranie na wadze w związku z podniesionym poziomem adrenaliny i kortyzolu w organizmie. Dobrym sposobem na walkę ze stresem jest aktywność fizyczna;

- Picie dużej ilości wody. Nawadnianie organizmu pozwala na pozbywanie się tłuszczu z organizmu oraz pobudzanie tkanki tłuszczowej do spalania. Picie wody jest również sposobem na zmniejszenie apetytu – ta właściwość szczególnie sprawdza się w procesie odchudzania.

Dominika Górska 9 14 kwietnia 2017  1735

Dodaj komentarz

 • mika
  1 września 2019
  owoce i warzywa - to bardzo dobry wspomagacz metabolizmu. do tego jeszcze dbanie o jelita. ja stosuję kapsułki [moderowane]. dzięki nim skończyły się moje problemy jelitowe, a szczególnie zaparcia.
 • Ewa
  28 czerwca 2017
  Ja tam mam bardzo dobry metabolizm, nie trzeba go przyspieszać. Zresztą, lepiej nie igrać z naturą.
 • Anna
  25 kwietnia 2017
  A ja czego bym nie robiła, to mój metabolizm pozostawia wiele do życzenia...
 • Cezary
  21 kwietnia 2017
  Spalacze tłuszczu włączają tryb turbo w metabolizmie.
 • Elwira
  20 kwietnia 2017
  Przetestuję te porady dietetyczne, chętnie sprawdzę, czy tak łatwo jest przyspieszyć metabolizm
 • Patus
  19 kwietnia 2017
  Przyspieszanie metabolizmu powinno być tylko rozwiązaniem czasowym. Inaczej może stać się groźne dla zdrowia
 • Jacek
  18 kwietnia 2017
  Faktycznie, nienaturalne przyspieszanie metabolizmu może być niebezpieczne. Bo jednak praca na większych obrotach wymaga większych nakładów energii.
 • Paweł z AWF-u
  18 kwietnia 2017
  Ciekawie zebrany materiał. Tylko ja w większości nie ma prawie nic o minusach zwiększania metabolizmu. Tak jak tuning procesora komputera czy silnika tak i metaboliczny tuning może powodować szybsze zużywanie tkanek i tym samym przyśpieszać procesy starzenia, co już nie każdemu się spodoba. Nie rozumiem też pojęcia, interwał na poziomie 85% tętna maksymalnego. Interwał przecież polega na naprzemiennej intensywniejszej i mniej intensywnej pracy, więc tętno cały czas się zmienia, a bezwładność układu krążeniowo-oddechowego powoduje, opóźnienie zmiany tempa pracy serca w stosunku do zmiany intensywności (więc jak to poprawie zmierzyć, bo przez 30 s. częstość pracy serca nie osiągnie poziomu wysiłku, steady-state jest po ok. 3-4 min. od zmiany intensywności ?). Co do ograniczenia soli, to przecież osoby intensywnie ćwiczące intensywnie się pocą więc potrzebują raczej więcej soli niż przeciętna osoba a nie mniej :) z litrem potu możemy stracić nawet 10g a norma dzienna WHO to 6 g. Więc potrzeba 2 x więcej, a co dopiero gdy latem tracimy na treningu 3-4 litry potu. Wtedy potrzeba 30-40g soli a to już kilka razy więcej :)
 • Adrian Olszewski
  14 kwietnia 2017
  Prawdę mówiąc bardzo trudno jest przyspieszyć metabolizm. W większości przecież za jego tempo odpowiadają geny

Artykuły z kategorii: Odchudzanie

idealny-procent-tluszczu-w-ciele-jaka-jest-norma-i-jak-to-policzyc

Idealny procent tłuszczu w ciele - jaka jest norma i jak to policzyć?

Jeszcze parę lat temu wyznacznikiem wysportowania i świetnej kondycji była masa ciała i porównanie jej ze wskaźnikiem BMI. Niestety to już przeżytek, bo wskaźnik ten jest niewystarczający, a więcej o nas i o naszej kondycji powie procent tłuszczu w ciele. Dlaczego wyparł BMI, czym jest tłuszcz wisceralny i jakie są normy w zależności od płci i wieku?

suplementy-czyli-jak-przyspieszyc-proces-odchudzania

Suplementy, czyli jak przyspieszyć proces odchudzania

Podczas odchudzania ważne jest zachowanie odpowiedniej diety i regularne uprawianie sportu. Niektóre osoby decydują się jednak na wspomaganie tego procesu poprzez przyjmowanie różnych suplementów. Które z nich sprawdzają się najlepiej podczas odchudzania?

jazda-na-rowerze-czyli-doskonaly-sposob-na-schudniecie

Jazda na rowerze, czyli doskonały sposób na schudnięcie

Jazda na rowerze to jedna z wielu aktywności podejmowanych w celu schudnięcia. Jak szybko można stracić niechciane kilogramy podczas jazdy na rowerze i o czym warto pamiętać?

insulinoopornosc-odchudzanie-dieta-i-objawy

Insulinooporność – odchudzanie, dieta i objawy

Insulinooporność to jedna z chorób pojawiających się szczególnie wśród osób otyłych. Nieleczona, może prowadzić do wielu negatywnych skutków wpływających na różne aspekty życia chorego. Jak skutecznie walczyć z insulinoopornością i nadmiernymi kilogramami?

wegiel-aktywny-czy-naprawde-pomaga-w-odchudzaniu

Węgiel aktywny - czy naprawdę pomaga w odchudzaniu?

Węgiel aktywny ma naprawdę wiele zastosowań i zazwyczaj nie kojarzy się on z odchudzaniem. Jak przyjmowanie tego środka wpływa na gubienie zbędnych kilogramów i czy jest to w pełni bezpieczne?

filmiki-odchudzajace-dla-poczatkujacych-zostan-w-domu-wlacz-youtube-i-chudnij

Filmiki odchudzające dla początkujących – zostań w domu, włącz YouTube i chudnij!

Martwisz się, że po okresie kwarantanny społecznej wrócisz do życia z dodatkowymi kilogramami? Nie Ty jeden… Zamiast ciągle śledzić nowe doniesienia w mediach o pandemii i zamęczać się kolejnymi serialami – włącz YouTube i trenuj z trenerkami!

trening-tabata-i-jego-rozne-formy

Trening tabata i jego różne formy

Tabata to niezbyt popularna aktywność fizyczna znana głównie osobom obracającym się w sportowym otoczeniu. Jak przebiega taki trening i na czym dokładnie polega?

cwiczenia-na-orbitreku-efekty-i-przebieg-treningu

Ćwiczenia na orbitreku - efekty i przebieg treningu

Orbitrek to dosyć popularne urządzenie pojawiające się na terenie profesjonalnych siłowni. Regularne ćwiczenie na takim sprzęcie pozwala na osiągnięcie naprawdę widocznych rezultatów. Jak używać orbitreku i co daje taka aktywność?

dobry-dietetyk-krakow-jak-go-wybrac-aktualizacja-2020

Dobry dietetyk Kraków – jak go wybrać? | AKTUALIZACJA 2020

Poradnie dietetyczne i dietetycy w Krakowie rosną jak grzyby po deszczu. Co zrobić, jeśli naszym celem jest współpraca z dobrym sprawdzonym dietetykiem w Krakowie? Odchudzanie Kraków – konkretne porady. Jesteś dietetykiem z Krakowa? Zobacz, czego klienci oczekują od poradni dietetycznych i dietetyków w Krakowie! Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

redukcja-na-wyzszym-biegu-sprawdz-jak-przyspieszyc-metabolizm

Redukcja na wyższym biegu - sprawdź, jak przyspieszyć metabolizm!

Dobrze przygotowany trening redukcyjny i dopasowana do potrzeb dieta odchudzająca - to idealne narzędzie na zrzucenie paru kilogramów i zachowanie zdrowego wyglądu. Czasami jednak proces rozciąga się w czasie. Zobacz nasze triki na przyspieszenie metabolizmu i przejdź na wyższy poziom odchudzania.

idealny-procent-tluszczu-w-ciele-jaka-jest-norma-i-jak-to-policzyc

Idealny procent tłuszczu w ciele - jaka jest norma i jak to policzyć?

Jeszcze parę lat temu wyznacznikiem wysportowania i świetnej kondycji była masa ciała i porównanie jej ze wskaźnikiem BMI. Niestety to już przeżytek, bo wskaźnik ten jest niewystarczający, a więcej o nas i o naszej kondycji powie procent tłuszczu w ciele. Dlaczego wyparł BMI, czym jest tłuszcz wisceralny i jakie są normy w zależności od płci i wieku?

suplementy-czyli-jak-przyspieszyc-proces-odchudzania

Suplementy, czyli jak przyspieszyć proces odchudzania

Podczas odchudzania ważne jest zachowanie odpowiedniej diety i regularne uprawianie sportu. Niektóre osoby decydują się jednak na wspomaganie tego procesu poprzez przyjmowanie różnych suplementów. Które z nich sprawdzają się najlepiej podczas odchudzania?

jazda-na-rowerze-czyli-doskonaly-sposob-na-schudniecie

Jazda na rowerze, czyli doskonały sposób na schudnięcie

Jazda na rowerze to jedna z wielu aktywności podejmowanych w celu schudnięcia. Jak szybko można stracić niechciane kilogramy podczas jazdy na rowerze i o czym warto pamiętać?

insulinoopornosc-odchudzanie-dieta-i-objawy

Insulinooporność – odchudzanie, dieta i objawy

Insulinooporność to jedna z chorób pojawiających się szczególnie wśród osób otyłych. Nieleczona, może prowadzić do wielu negatywnych skutków wpływających na różne aspekty życia chorego. Jak skutecznie walczyć z insulinoopornością i nadmiernymi kilogramami?

wegiel-aktywny-czy-naprawde-pomaga-w-odchudzaniu

Węgiel aktywny - czy naprawdę pomaga w odchudzaniu?

Węgiel aktywny ma naprawdę wiele zastosowań i zazwyczaj nie kojarzy się on z odchudzaniem. Jak przyjmowanie tego środka wpływa na gubienie zbędnych kilogramów i czy jest to w pełni bezpieczne?

filmiki-odchudzajace-dla-poczatkujacych-zostan-w-domu-wlacz-youtube-i-chudnij

Filmiki odchudzające dla początkujących – zostań w domu, włącz YouTube i chudnij!

Martwisz się, że po okresie kwarantanny społecznej wrócisz do życia z dodatkowymi kilogramami? Nie Ty jeden… Zamiast ciągle śledzić nowe doniesienia w mediach o pandemii i zamęczać się kolejnymi serialami – włącz YouTube i trenuj z trenerkami!

trening-tabata-i-jego-rozne-formy

Trening tabata i jego różne formy

Tabata to niezbyt popularna aktywność fizyczna znana głównie osobom obracającym się w sportowym otoczeniu. Jak przebiega taki trening i na czym dokładnie polega?

cwiczenia-na-orbitreku-efekty-i-przebieg-treningu

Ćwiczenia na orbitreku - efekty i przebieg treningu

Orbitrek to dosyć popularne urządzenie pojawiające się na terenie profesjonalnych siłowni. Regularne ćwiczenie na takim sprzęcie pozwala na osiągnięcie naprawdę widocznych rezultatów. Jak używać orbitreku i co daje taka aktywność?

dobry-dietetyk-krakow-jak-go-wybrac-aktualizacja-2020

Dobry dietetyk Kraków – jak go wybrać? | AKTUALIZACJA 2020

Poradnie dietetyczne i dietetycy w Krakowie rosną jak grzyby po deszczu. Co zrobić, jeśli naszym celem jest współpraca z dobrym sprawdzonym dietetykiem w Krakowie? Odchudzanie Kraków – konkretne porady. Jesteś dietetykiem z Krakowa? Zobacz, czego klienci oczekują od poradni dietetycznych i dietetyków w Krakowie! Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

redukcja-na-wyzszym-biegu-sprawdz-jak-przyspieszyc-metabolizm

Redukcja na wyższym biegu - sprawdź, jak przyspieszyć metabolizm!

Dobrze przygotowany trening redukcyjny i dopasowana do potrzeb dieta odchudzająca - to idealne narzędzie na zrzucenie paru kilogramów i zachowanie zdrowego wyglądu. Czasami jednak proces rozciąga się w czasie. Zobacz nasze triki na przyspieszenie metabolizmu i przejdź na wyższy poziom odchudzania.