Sporty walki za kulisami - poznaj najlepsze ciekawostki

Można by twierdzić, że skoro sporty walki wyłoniły się ze sztuk walki, trudno doszukiwać się ciekawych faktów również tutaj. Prawda jest jednak inna - im więcej odmian, tym więcej ciekawostek. Poznaj te najlepsze ze świata sportów walki i dowiedz się, o co tyle rozlewu krwi.
Boks i zapasy podczas starożytnych igrzysk: ciekawostki o sporcie

Sporty walki, które znamy dziś chociażby z KSW, miały swoje pierwowzory już podczas starożytnych igrzysk olimpijskich. W czasach greckiej olimpiady odbywały się m.in. zawody z pankrationu - to szczególny rodzaj sportu walki, stanowiący połączenie boksu i zapasów. Do programu igrzysk starożytnej Grecji wprowadzono je w 648 r. p.n.e. Walka trwała do momentu, w którym pokonany zawodnik poddał się, sygnalizując porażkę gestem podniesienia ręki. Już wtedy znano pojęcie punktów sparingowych - w starożytnych igrzyskach pankration miał 3 ważne reguły. Przede wszystkim nie wolno było atakować oczu przeciwnika, gryźć go ani atakować jego genitaliów. Przypomnijmy, że starożytna olimpiada to zawody całkowicie nago, dlatego narażenie genitaliów na atak był szczególnie duży.
Ciekawostki o sporcie: najwyższej rangi mistrz w sumo

Fakty, które mogą zaciekawić naprawdę szerokie grono, znajdziemy również w japońskim sporcie narodowym. Walka sumo znalazła się na 21 karcie WrestleMania podczas dorocznej imprezy organizowanej przez WWE. Miało to miejsce 3 kwietnia 2005 r. w LA. Spośród 4 rang zawodników sumo na szczególną uwagę zasługuje wielki mistrz - Yokozuna. Rangę tę może uzyskać zawodnik, który w kolejnych 2-3 turniejach osiągnął wybitne wyniki. Najczęściej wyłania się wielkiego mistrza w momencie, gdy zawodnik zwycięży min. 38 z 45 walk w 3 turniejach z rzędu lub wygra 2 pełne turnieje z rzędu. Wielki mistrz Yokozuna musi charakteryzować się wyjątkowym poziomem walki i godnością. Ciekawostką jest, że z rangi wielkiego mistrza nie można zrezygnować, trudno też wypaść z obiegu. Przyjmuje się, że wielki mistrz musi wygrać min. 10 z 15 walk w turnieju, jeśli natomiast osiąga zbyt słabe wyniki, Międzynarodowa Federacja Sumo może zmusić go do całkowitej rezygnacji z walki i wycofania się z udziału w zawodach sumo.
Ciekawostki o sporcie: zapasy i judo na potrzeby Armii Czerwonej

Tradycyjne sztuki walki z Dalekiego Wschodu były inspiracją dla wielu sportów walki na całym świecie. Również na potrzeby Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej działającej od 1918 aż do 1946 roku utworzono sambo. Była to wysoce efektywna sztuka walki łącząca techniki judo i regionalne odmiany zapasów z terenu ówczesnego Związku Radzieckiego. Instruktaż walki według technik sambo opracował pod koniec lat 20. XX wieku Władimir Spiridonow. Jego podręcznik stał się kompendium wiedzy walki wręcz dla członków Armii Czerwonej, a także Milicji i radzieckich służb specjalnych. Obecnie sambo uznawane jest za dyscyplinę sportową, choć uprawia się także sambo bojowe i militarne. Organizacją zrzeszającą zawodników jest Międzynarodowa Federacja Sambo.
MMA od kuchni: ciekawostki o najnowszym sporcie walki

Nie bez powodu MMA uznawane jest za wszech stylową walkę wręcz. Dosłownie to mieszane sztuki walki, w której zawodnicy walczą ze sobą przy dosyć swobodnym zakresie technik i ciosów. Ciekawostką jest, że już podczas antycznych igrzysk olimpijskich odbywała się podobna do dzisiejszego MMA konkurencja zwana pankration. Podczas zawodów MMA całość dzieli się na 11 kategorii wagowych od atomowej (poniżej 48 kg) aż do superciężkiej (powyżej 120 kg). Występują też między innymi takie kategorie, jak słomkowa, kogucia, piórkowa, lekka, średnia i ciężka. Jedną z największych gal zawodowych jest Konfrontacja Sztuk Walki (polskie KSW), które rokrocznie zrzesza coraz większe widowiska fanów MMA. To jeden z najbardziej niebezpiecznych sportów w historii walk zawodowych - ciekawym faktem jest to, że podczas oficjalnych gal zawodowych w wyniku poniesionych obrażeń zmarło już 2 zawodników.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!