Sporty walki – wszystko co musisz wiedzieć o nokaucie

Sporty walki – wszystko co musisz wiedzieć o nokaucie

Jednym ze sposobów na rozstrzygnięcie zmagań w części sportów walki jest nokaut. Na czym on polega? Co dzieje się z zawodnikiem po nokaucie? Jak wygląda pierwsza pomoc w razie poważniejszych urazów po położeniu zawodnika na deski?

Sporty walki – nokaut a nokaut techniczny

O nokaucie można mówić w takich sportach walki jak boks, boks tajski, MMA czy kickboxing. Jest to jedno z możliwych rozstrzygnięć walki. Wyróżnia się ponadto poddanie się zawodnika, decyzję sędziego o zakończeniu walki (jeśli przewaga jednego z zawodników jest ogromna) czy rzut ręcznika przez sekundanta.

Nokaut (ang. knockout; KO) występuje w sytuacji, gdy jeden z zawodników poprzez użycie odpowiednich technik sprawi, że drugi zawodnik nie jest w stanie kontynuować walki w określonym czasie. Zwykle nokaut jest ogłaszany wtedy, gdy jeden z zawodników traci przytomność, jest zamroczony, wyczerpany bądź kontuzjowany. Zazwyczaj czas ogłoszenia nokautu przez arbitra obejmuje dziesięć sekund od momentu, w którym przeciwnik nie jest w stanie kontynuować walki.

Nokaut techniczny natomiast (ang. technical knockout, TKO) może być ogłoszony przez sędziego, zawodnika, lekarza czy trenera. Podstawą do TKO jest niezdolność zawodnika do kontynuowania walki z powodu zagrożenia jego zdrowia lub życia.

Czytaj również: Rodzaje kopnięć w sportach walki

Anatomia nokautu – co dzieje się z zawodnikiem?

Duże znaczenie mają użyte techniki, które doprowadziły do nokautu. W przypadku boksu najczęściej jest to uderzenie w głowę zawodnika. Czym jednak ono grozi i jakie może mieć konsekwencje zdrowotne? Często zdarza się, że nokautowany zawodnik nie pamięta momentu uderzenia. To jednak jedno z najmniej poważnych skutków takiego zakończenia walki. Przyjęcie uderzenia w głowę powoduje poruszanie się mózgu we wnętrzu czaszki. Najbardziej niebezpieczne są uderzenia, które wywołują obracanie się głowy – czyli ciosy sierpowe. Takie nokauty w pięściarstwie nierzadko doprowadzają do wstrząśnień mózgu. To właśnie w boksie jest największe prawdopodobieństwo nokautu po otrzymaniu ciosu w głowę (w przeciwieństwie na przykład do zawodników MMA).

Mechanizm nokautu – jak to się dzieje?

Silne uderzenie w określone punkty na ciele przeciwnika może doprowadzić do pojawienia się drgań na kamyczki błędnikowe. Następstwem takiej sytuacji są zaburzenia w obrębie błędnika oraz ucha wewnętrznego. Te obszary ciała odpowiadają natomiast za zachowanie równowagi. Zawodnik po takim ciosie czuje się więc jakby był pijany. W konsekwencji – upada na deski. 

Nokaut w pigułce – składowe jakości ciosu

Jednym z ważniejszych elementów odpowiedzialnych za zadanie nokautującego uderzenia jest jego siła. Nie jest to jednak jedyny czynnik. Duże znaczenie ma również szybkość ciosu. To ona przecież pozwala na zaskoczenie przeciwnika. Co więcej, ważne jest także wyczucie czasu. Przeciwnik nie powinien mieć możliwości na zastosowanie technik obronnych. W ciosie nokautującym liczy się także jego precyzja. Na ciele zawodnika są bowiem punkty, których uderzenie może wywołać – i najpewniej wywoła – położenie na deskach. Takimi miejscami są często m.in. czubek brody, bok szczęki, wątroba czy splot słoneczny. Uderzenia pozostawiają ślady, więc często po wyglądzie można rozpoznać zawodnika sportów walki

Czytaj także: Silne ciosy w sportach walki

Konsekwencje neurologiczne nokautu
wszystko o nokaucie

W sportach walki mówi się o tzw. encefalopatii bokserskiej. Lekarze i naukowcy nie zbadali jednak jeszcze tej choroby w dokładny sposób. Wiemy, że jest to dolegliwość zawodników sportów kontaktowych. Wiemy także, że ta dolegliwość występuje w obrębie układu nerwowego. Co więcej, nie jest to bezpośredni skutek nokautu. Na jego rozwinięcie się potrzeba około piętnastoletniego stażu treningowego. Jakie są objawy tej choroby? Zawodnicy mają znacznie mniejsze zdolności umysłowe, problemy z mową czy pamięcią. Odczuwają także drżenie mięśni. Encefalopatia bokserska – jak sama nazwa wskazuje – jest schorzeniem, na które najczęściej zapadają bokserzy.

Nokaut w sportach walki – środki zapobiegawcze

W sportach walki możemy spotkać się z określeniem „twarda szczęka”. Dotyczy ona zawodników, którzy nawet po potencjalnie nokautujących ciosach są w stanie kontynuować walkę. Za takie zdolności w dużej mierze odpowiadają uwarunkowania genetyczne. Jak jednak uchronić się przed nokautem, jeśli nie mamy tego zapisanego w genach?

1. Walka defensywna. Znacznie zmniejsza częstotliwość zadawanych ciosów. Tym samym maleje również ryzyko znalezienia się na deskach.

2. Szczelna garda osłaniająca szczękę. Tutaj sprawdzą się ochraniacze na górne zęby. Podczas walki warto go przygryzać dolnymi zębami.

3. Silne mięśnie karkuTrening na mięśnie karku w sportach walki ma wpływ na zwiększenie amortyzacji. Tym samym otrzymanie ciosu wywołuje mniejsze odchylenie się głowy w tył.

Pierwsza pomoc w razie nokautu w sportach walki

Otrzymanie nokautującego ciosu często wiąże się z utratą przytomności. Jeśli zawodnik traci ją na dłużej niż dziesięć sekund – konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Co więcej, zalecane jest zrezygnowanie z walk i sparingów na minimum miesiąc. Jeśli jednak w ciągu trzech miesięcy zawodnik zostanie znokautowany dwa razy – nie powinien walczyć przez kolejne trzy miesiące. W przypadku, gdy zawodnik otrzyma trzy nokauty w ciągu roku – zostaje wykluczony z walk na rok.

Bezpieczne uprawianie sportów walki

W wielu przypadkach dzięki odpowiedniemu przygotowaniu treningowemu można uniknąć nokautów podczas walk. Wystarczy dobrze ułożony plan treningowy i opanowanie technik walki. W tym zadaniu może pomóc nam trener sportów walki. Rozpisze plan treningowy, da cenne wskazówki i skoryguje ewentualne błędy.

Zobacz również: Jak nokaut wpływa na zdrowie?

admin 1 6 sierpnia 2018  1381

Dodaj komentarz

  • Janka
    6 sierpnia 2018
    Jak można trenować te sporty walki...

Artykuły z kategorii: Sztuki i Sporty Walki

ile-czasu-potrzeba-aby-opanowac-podstawy-boksu-aktualizacja-2020

Ile czasu potrzeba aby opanować podstawy boksu? | AKTUALIZACJA 2020

Zastanawiasz się czy warto zacząć trenować boks? Brakuje Ci motywacji, bo opanowanie techniki wydaje Ci się zbyt odległe? Zobacz na ile trudne i czasochłonne jest opanowanie boksowania. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub-aktualizacja-2020

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub? | AKTUALIZACJA 2020

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego. Ju Jitsu Warszawa - przewiń artykuł!

combat-56-system-walki-polskich-oddzialow-specjalnych-aktualizacja-2020

Combat 56 – system walki polskich oddziałów specjalnych | AKTUALIZACJA 2020

W latach 80. i 90. eksperymentalnie poszukiwano technik walki, które sprawdziłyby się w siłach zbrojnych. Dzięki majorowi Arkadiuszowi Kupsowi powstał system Combat 56. Zobacz, na czym on polega, oraz do czego jest przeznaczony.

boks-krakow-dla-poczatkujacych-jak-zaczac-trenowac-boks-aktualizacja-2020

Boks Kraków dla początkujących – jak zacząć trenować boks? | AKTUALIZACJA 2020

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem zajęć boksu w Krakowie? Mamy dla Ciebie poradnik! Boks Kraków dla początkujących, młodzieży, dziewczyn… Każdy może zacząć trenować boks z trenerem personalnym bądź w klubie w Krakowie!

sprzet-na-treningu-bokserskim-skakanka-bokserska

Sprzęt na treningu bokserskim | Skakanka bokserska

Skakanka jest niezbędnym elementem każdego profesjonalnego treningu bokserskiego. Jak wybrać odpowiednią skakankę i co daje włączenie jej do regularnych ćwiczeń?

rekawice-mma-jak-kupic-najlepsze

Rękawice MMA - jak kupić najlepsze?

Rękawice MMA mogą być używane zgodnie z zastosowaniem, które określa ich nazwa, jednak istnieją także inne sposoby wykorzystania tego typu przedmiotów. Jak wybrać odpowiednie rękawice MMA i gdzie je kupić?

rekawice-bokserskie-jak-wybrac-ile-kosztuja-rekawice-bokserskie

Rękawice bokserskie | Jak wybrać? | Ile kosztują rękawice bokserskie?

Wybór odpowiednich rękawic bokserskich pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu treningu. Jakie rękawice bokserskie wybrać, gdzie je kupić i ile one kosztują?

trenowanie-na-worku-bokserskim-dla-poczatkujacych-efekty-spalanie-tluszczu-rozpiska

Trenowanie na worku bokserskim dla początkujących – efekty, spalanie tłuszczu, rozpiska

Worek bokserski to niezawodny sprzęt, który powinien znajdować się w każdym klubie sportowym Trenowanie na worku nie tylko poprawia kondycję, ale także pozwala spalić ogromne ilości tłuszczu. Poznaj plan i niesamowite efekty treningu na worku bokserskim dla początkujących.

zajecia-boksu-otwock-poradnik-dla-poczatkujacych

Zajęcia boksu Otwock – poradnik dla początkujących

Boks to sztuka walki polegająca na walce pomiędzy dwoma zawodnikami przy użyciu pięści. Istnieje bardzo dużo szkółek oferujących naukę boksu w Otwocku. Dowiedz się, jak wyglądają zajęcia boksu w Otwocku!

mma-mieszane-sztuki-walki-nauka-i-wybor-klubu

MMA mieszane sztuki walki – nauka i wybór klubu

Mieszane sztuki walki są bardzo widowiskowym sportem. Swoją popularność zyskały ze względu na mało rygorystyczne zasady w doborze techniki. Chcesz rozpocząć naukę MMA? Dowiedz się, jak nauczyć się technik mieszanych sztuk walki i wybrać odpowiedni klub w swoim mieście.

ile-czasu-potrzeba-aby-opanowac-podstawy-boksu-aktualizacja-2020

Ile czasu potrzeba aby opanować podstawy boksu? | AKTUALIZACJA 2020

Zastanawiasz się czy warto zacząć trenować boks? Brakuje Ci motywacji, bo opanowanie techniki wydaje Ci się zbyt odległe? Zobacz na ile trudne i czasochłonne jest opanowanie boksowania. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub-aktualizacja-2020

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub? | AKTUALIZACJA 2020

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego. Ju Jitsu Warszawa - przewiń artykuł!

combat-56-system-walki-polskich-oddzialow-specjalnych-aktualizacja-2020

Combat 56 – system walki polskich oddziałów specjalnych | AKTUALIZACJA 2020

W latach 80. i 90. eksperymentalnie poszukiwano technik walki, które sprawdziłyby się w siłach zbrojnych. Dzięki majorowi Arkadiuszowi Kupsowi powstał system Combat 56. Zobacz, na czym on polega, oraz do czego jest przeznaczony.

boks-krakow-dla-poczatkujacych-jak-zaczac-trenowac-boks-aktualizacja-2020

Boks Kraków dla początkujących – jak zacząć trenować boks? | AKTUALIZACJA 2020

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem zajęć boksu w Krakowie? Mamy dla Ciebie poradnik! Boks Kraków dla początkujących, młodzieży, dziewczyn… Każdy może zacząć trenować boks z trenerem personalnym bądź w klubie w Krakowie!

sprzet-na-treningu-bokserskim-skakanka-bokserska

Sprzęt na treningu bokserskim | Skakanka bokserska

Skakanka jest niezbędnym elementem każdego profesjonalnego treningu bokserskiego. Jak wybrać odpowiednią skakankę i co daje włączenie jej do regularnych ćwiczeń?

rekawice-mma-jak-kupic-najlepsze

Rękawice MMA - jak kupić najlepsze?

Rękawice MMA mogą być używane zgodnie z zastosowaniem, które określa ich nazwa, jednak istnieją także inne sposoby wykorzystania tego typu przedmiotów. Jak wybrać odpowiednie rękawice MMA i gdzie je kupić?

rekawice-bokserskie-jak-wybrac-ile-kosztuja-rekawice-bokserskie

Rękawice bokserskie | Jak wybrać? | Ile kosztują rękawice bokserskie?

Wybór odpowiednich rękawic bokserskich pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu treningu. Jakie rękawice bokserskie wybrać, gdzie je kupić i ile one kosztują?

trenowanie-na-worku-bokserskim-dla-poczatkujacych-efekty-spalanie-tluszczu-rozpiska

Trenowanie na worku bokserskim dla początkujących – efekty, spalanie tłuszczu, rozpiska

Worek bokserski to niezawodny sprzęt, który powinien znajdować się w każdym klubie sportowym Trenowanie na worku nie tylko poprawia kondycję, ale także pozwala spalić ogromne ilości tłuszczu. Poznaj plan i niesamowite efekty treningu na worku bokserskim dla początkujących.

zajecia-boksu-otwock-poradnik-dla-poczatkujacych

Zajęcia boksu Otwock – poradnik dla początkujących

Boks to sztuka walki polegająca na walce pomiędzy dwoma zawodnikami przy użyciu pięści. Istnieje bardzo dużo szkółek oferujących naukę boksu w Otwocku. Dowiedz się, jak wyglądają zajęcia boksu w Otwocku!

mma-mieszane-sztuki-walki-nauka-i-wybor-klubu

MMA mieszane sztuki walki – nauka i wybór klubu

Mieszane sztuki walki są bardzo widowiskowym sportem. Swoją popularność zyskały ze względu na mało rygorystyczne zasady w doborze techniki. Chcesz rozpocząć naukę MMA? Dowiedz się, jak nauczyć się technik mieszanych sztuk walki i wybrać odpowiedni klub w swoim mieście.