Sporty walki – wszystko co musisz wiedzieć o nokaucie

Sporty walki – wszystko co musisz wiedzieć o nokaucie

Jednym ze sposobów na rozstrzygnięcie zmagań w części sportów walki jest nokaut. Na czym on polega? Co dzieje się z zawodnikiem po nokaucie? Jak wygląda pierwsza pomoc w razie poważniejszych urazów po położeniu zawodnika na deski?

Sporty walki – nokaut a nokaut techniczny

O nokaucie można mówić w takich sportach walki jak boks, boks tajski, MMA czy kickboxing. Jest to jedno z możliwych rozstrzygnięć walki. Wyróżnia się ponadto poddanie się zawodnika, decyzję sędziego o zakończeniu walki (jeśli przewaga jednego z zawodników jest ogromna) czy rzut ręcznika przez sekundanta.

Nokaut (ang. knockout; KO) występuje w sytuacji, gdy jeden z zawodników poprzez użycie odpowiednich technik sprawi, że drugi zawodnik nie jest w stanie kontynuować walki w określonym czasie. Zwykle nokaut jest ogłaszany wtedy, gdy jeden z zawodników traci przytomność, jest zamroczony, wyczerpany bądź kontuzjowany. Zazwyczaj czas ogłoszenia nokautu przez arbitra obejmuje dziesięć sekund od momentu, w którym przeciwnik nie jest w stanie kontynuować walki.

Nokaut techniczny natomiast (ang. technical knockout, TKO) może być ogłoszony przez sędziego, zawodnika, lekarza czy trenera. Podstawą do TKO jest niezdolność zawodnika do kontynuowania walki z powodu zagrożenia jego zdrowia lub życia.

Czytaj również: Rodzaje kopnięć w sportach walki

Anatomia nokautu – co dzieje się z zawodnikiem?

Duże znaczenie mają użyte techniki, które doprowadziły do nokautu. W przypadku boksu najczęściej jest to uderzenie w głowę zawodnika. Czym jednak ono grozi i jakie może mieć konsekwencje zdrowotne? Często zdarza się, że nokautowany zawodnik nie pamięta momentu uderzenia. To jednak jedno z najmniej poważnych skutków takiego zakończenia walki. Przyjęcie uderzenia w głowę powoduje poruszanie się mózgu we wnętrzu czaszki. Najbardziej niebezpieczne są uderzenia, które wywołują obracanie się głowy – czyli ciosy sierpowe. Takie nokauty w pięściarstwie nierzadko doprowadzają do wstrząśnień mózgu. To właśnie w boksie jest największe prawdopodobieństwo nokautu po otrzymaniu ciosu w głowę (w przeciwieństwie na przykład do zawodników MMA).

Mechanizm nokautu – jak to się dzieje?

Silne uderzenie w określone punkty na ciele przeciwnika może doprowadzić do pojawienia się drgań na kamyczki błędnikowe. Następstwem takiej sytuacji są zaburzenia w obrębie błędnika oraz ucha wewnętrznego. Te obszary ciała odpowiadają natomiast za zachowanie równowagi. Zawodnik po takim ciosie czuje się więc jakby był pijany. W konsekwencji – upada na deski. 

Nokaut w pigułce – składowe jakości ciosu

Jednym z ważniejszych elementów odpowiedzialnych za zadanie nokautującego uderzenia jest jego siła. Nie jest to jednak jedyny czynnik. Duże znaczenie ma również szybkość ciosu. To ona przecież pozwala na zaskoczenie przeciwnika. Co więcej, ważne jest także wyczucie czasu. Przeciwnik nie powinien mieć możliwości na zastosowanie technik obronnych. W ciosie nokautującym liczy się także jego precyzja. Na ciele zawodnika są bowiem punkty, których uderzenie może wywołać – i najpewniej wywoła – położenie na deskach. Takimi miejscami są często m.in. czubek brody, bok szczęki, wątroba czy splot słoneczny. Uderzenia pozostawiają ślady, więc często po wyglądzie można rozpoznać zawodnika sportów walki

Czytaj także: Silne ciosy w sportach walki

Konsekwencje neurologiczne nokautu
wszystko o nokaucie

W sportach walki mówi się o tzw. encefalopatii bokserskiej. Lekarze i naukowcy nie zbadali jednak jeszcze tej choroby w dokładny sposób. Wiemy, że jest to dolegliwość zawodników sportów kontaktowych. Wiemy także, że ta dolegliwość występuje w obrębie układu nerwowego. Co więcej, nie jest to bezpośredni skutek nokautu. Na jego rozwinięcie się potrzeba około piętnastoletniego stażu treningowego. Jakie są objawy tej choroby? Zawodnicy mają znacznie mniejsze zdolności umysłowe, problemy z mową czy pamięcią. Odczuwają także drżenie mięśni. Encefalopatia bokserska – jak sama nazwa wskazuje – jest schorzeniem, na które najczęściej zapadają bokserzy.

Nokaut w sportach walki – środki zapobiegawcze

W sportach walki możemy spotkać się z określeniem „twarda szczęka”. Dotyczy ona zawodników, którzy nawet po potencjalnie nokautujących ciosach są w stanie kontynuować walkę. Za takie zdolności w dużej mierze odpowiadają uwarunkowania genetyczne. Jak jednak uchronić się przed nokautem, jeśli nie mamy tego zapisanego w genach?

1. Walka defensywna. Znacznie zmniejsza częstotliwość zadawanych ciosów. Tym samym maleje również ryzyko znalezienia się na deskach.

2. Szczelna garda osłaniająca szczękę. Tutaj sprawdzą się ochraniacze na górne zęby. Podczas walki warto go przygryzać dolnymi zębami.

3. Silne mięśnie karkuTrening na mięśnie karku w sportach walki ma wpływ na zwiększenie amortyzacji. Tym samym otrzymanie ciosu wywołuje mniejsze odchylenie się głowy w tył.

Pierwsza pomoc w razie nokautu w sportach walki

Otrzymanie nokautującego ciosu często wiąże się z utratą przytomności. Jeśli zawodnik traci ją na dłużej niż dziesięć sekund – konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Co więcej, zalecane jest zrezygnowanie z walk i sparingów na minimum miesiąc. Jeśli jednak w ciągu trzech miesięcy zawodnik zostanie znokautowany dwa razy – nie powinien walczyć przez kolejne trzy miesiące. W przypadku, gdy zawodnik otrzyma trzy nokauty w ciągu roku – zostaje wykluczony z walk na rok.

Bezpieczne uprawianie sportów walki

W wielu przypadkach dzięki odpowiedniemu przygotowaniu treningowemu można uniknąć nokautów podczas walk. Wystarczy dobrze ułożony plan treningowy i opanowanie technik walki. W tym zadaniu może pomóc nam trener sportów walki. Rozpisze plan treningowy, da cenne wskazówki i skoryguje ewentualne błędy.

Zobacz również: Jak nokaut wpływa na zdrowie?

admin 1 6 sierpnia 2018  < 1000

Dodaj komentarz

  • Janka
    6 sierpnia 2018
    Jak można trenować te sporty walki...

Artykuły z kategorii: Sztuki Walki

trenowanie-na-worku-bokserskim-dla-poczatkujacych-efekty-spalanie-tluszczu-rozpiska

Trenowanie na worku bokserskim dla początkujących – efekty, spalanie tłuszczu, rozpiska

Worek bokserski to niezawodny sprzęt, który powinien znajdować się w każdym klubie sportowym Trenowanie na worku nie tylko poprawia kondycję, ale także pozwala spalić ogromne ilości tłuszczu. Poznaj plan i niesamowite efekty treningu na worku bokserskim dla początkujących.

zajecia-boksu-otwock-poradnik-dla-poczatkujacych

Zajęcia boksu Otwock – poradnik dla początkujących

Boks to sztuka walki polegająca na walce pomiędzy dwoma zawodnikami przy użyciu pięści. Istnieje bardzo dużo szkółek oferujących naukę boksu w Otwocku. Dowiedz się, jak wyglądają zajęcia boksu w Otwocku!

mma-mieszane-sztuki-walki-nauka-i-wybor-klubu

MMA mieszane sztuki walki – nauka i wybór klubu

Mieszane sztuki walki są bardzo widowiskowym sportem. Swoją popularność zyskały ze względu na mało rygorystyczne zasady w doborze techniki. Chcesz rozpocząć naukę MMA? Dowiedz się, jak nauczyć się technik mieszanych sztuk walki i wybrać odpowiedni klub w swoim mieście.

wybor-rekawic-do-kickboxingu-wroclaw

Wybór rękawic do kickboxingu Wrocław

Wybór rękawic do kickboxingu wydaje się być prostym zadaniem. Rzeczywistość pokazuje nam, że jest inaczej. Wrocławskie sklepy sportowe oferują szeroki wybór asortymentu do sztuk walki. Możemy spotkać tam rękawice dla dzieci, kobiet, chwytne, przyrządowe, bokserskie i wiele innych. Czym kierować się przy wyborze odpowiednich rękawic?

sporty-walki-dla-dzieci-jak-wybrac-zajecia

Sporty walki dla dzieci – jak wybrać zajęcia?

Sporty walki są bardzo rozwojowe. Budują nie tylko wygląd fizyczny i charakter, ale mogą być świetną zabawą dla Twoich pociech! Już w starożytnej Japonii uczono dzieci kształtowania charakteru poprzez ćwiczenia fizyczne. Jak wybrać sport walki dla dziecka

sporty-walki-rodzaje-sporty-walki-krakow-co-wybrac

Sporty walki rodzaje | Sporty walki Kraków | Co wybrać?

Trenuj sporty walki – łatwo powiedzieć. Jak jednak zabrać się za szukanie trenera sportów walki? Jakie są rodzaje sportów walki, i który z nich wybrać? Sporty walki Kraków – zobaczcie!

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego!

krav-maga-poznan-czy-to-trening-takze-dla-dzieci

Krav maga Poznań – czy to trening także dla dzieci?

Krav maga Poznań: jak znaleźć odpowiednią organizację? Czy krav maga dla dzieci to dobry pomysł? A jak jest z krav magą dla dorosłych? Wszystko o krav madze w Poznaniu!

krav-maga-podstawowe-techniki-samoobrony

Krav maga - podstawowe techniki samoobrony

Krav maga skupia się przede wszystkim na uczeniu samoobrony. Od wschodnich sztuk walki odróżnia ją to, że nie wykorzystuje widowiskowych chwytów, nie jest próbą doskonalenia siebie, lecz trenuje się ją po to, by móc w realnym życiu użyć wyuczonych technik do samoobrony. Poznaj podstawowe techniki krav magi.

boks-krakow-dla-poczatkujacych-jak-zaczac-trenowac-boks

Boks Kraków dla początkujących – jak zacząć trenować boks?

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem zajęć boksu w Krakowie? Mamy dla Ciebie poradnik! Boks Kraków dla początkujących, młodzieży, dziewczyn… Każdy może zacząć trenować boks z trenerem personalnym bądź w klubie w Krakowie!

trenowanie-na-worku-bokserskim-dla-poczatkujacych-efekty-spalanie-tluszczu-rozpiska

Trenowanie na worku bokserskim dla początkujących – efekty, spalanie tłuszczu, rozpiska

Worek bokserski to niezawodny sprzęt, który powinien znajdować się w każdym klubie sportowym Trenowanie na worku nie tylko poprawia kondycję, ale także pozwala spalić ogromne ilości tłuszczu. Poznaj plan i niesamowite efekty treningu na worku bokserskim dla początkujących.

zajecia-boksu-otwock-poradnik-dla-poczatkujacych

Zajęcia boksu Otwock – poradnik dla początkujących

Boks to sztuka walki polegająca na walce pomiędzy dwoma zawodnikami przy użyciu pięści. Istnieje bardzo dużo szkółek oferujących naukę boksu w Otwocku. Dowiedz się, jak wyglądają zajęcia boksu w Otwocku!

mma-mieszane-sztuki-walki-nauka-i-wybor-klubu

MMA mieszane sztuki walki – nauka i wybór klubu

Mieszane sztuki walki są bardzo widowiskowym sportem. Swoją popularność zyskały ze względu na mało rygorystyczne zasady w doborze techniki. Chcesz rozpocząć naukę MMA? Dowiedz się, jak nauczyć się technik mieszanych sztuk walki i wybrać odpowiedni klub w swoim mieście.

wybor-rekawic-do-kickboxingu-wroclaw

Wybór rękawic do kickboxingu Wrocław

Wybór rękawic do kickboxingu wydaje się być prostym zadaniem. Rzeczywistość pokazuje nam, że jest inaczej. Wrocławskie sklepy sportowe oferują szeroki wybór asortymentu do sztuk walki. Możemy spotkać tam rękawice dla dzieci, kobiet, chwytne, przyrządowe, bokserskie i wiele innych. Czym kierować się przy wyborze odpowiednich rękawic?

sporty-walki-dla-dzieci-jak-wybrac-zajecia

Sporty walki dla dzieci – jak wybrać zajęcia?

Sporty walki są bardzo rozwojowe. Budują nie tylko wygląd fizyczny i charakter, ale mogą być świetną zabawą dla Twoich pociech! Już w starożytnej Japonii uczono dzieci kształtowania charakteru poprzez ćwiczenia fizyczne. Jak wybrać sport walki dla dziecka

sporty-walki-rodzaje-sporty-walki-krakow-co-wybrac

Sporty walki rodzaje | Sporty walki Kraków | Co wybrać?

Trenuj sporty walki – łatwo powiedzieć. Jak jednak zabrać się za szukanie trenera sportów walki? Jakie są rodzaje sportów walki, i który z nich wybrać? Sporty walki Kraków – zobaczcie!

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego!

krav-maga-poznan-czy-to-trening-takze-dla-dzieci

Krav maga Poznań – czy to trening także dla dzieci?

Krav maga Poznań: jak znaleźć odpowiednią organizację? Czy krav maga dla dzieci to dobry pomysł? A jak jest z krav magą dla dorosłych? Wszystko o krav madze w Poznaniu!

krav-maga-podstawowe-techniki-samoobrony

Krav maga - podstawowe techniki samoobrony

Krav maga skupia się przede wszystkim na uczeniu samoobrony. Od wschodnich sztuk walki odróżnia ją to, że nie wykorzystuje widowiskowych chwytów, nie jest próbą doskonalenia siebie, lecz trenuje się ją po to, by móc w realnym życiu użyć wyuczonych technik do samoobrony. Poznaj podstawowe techniki krav magi.

boks-krakow-dla-poczatkujacych-jak-zaczac-trenowac-boks

Boks Kraków dla początkujących – jak zacząć trenować boks?

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem zajęć boksu w Krakowie? Mamy dla Ciebie poradnik! Boks Kraków dla początkujących, młodzieży, dziewczyn… Każdy może zacząć trenować boks z trenerem personalnym bądź w klubie w Krakowie!