Sporty walki – trening wzmacniający palce

Mięśnie dłoni i placów są przeciążane codziennymi czynnościami. W przypadku osób trenujących sporty walki dochodzą także kolejne obciążenia tych partii ciała. Silne palce pozwalają bowiem na wykonywanie poszczególnych chwytów czy ciosów. Zobacz, na czym polega trening wzmacniający palce w sportach walki.
Dlaczego warto trenować palce w sportach walki?
Głównym założeniem treningu palców w sportach walki jest ich wzmocnienie. Stają się one silniejsze. Tym samym zwiększa się wydajność ciosów czy chwytów. Sporty walki są dość kontuzyjne. Dzięki odpowiedniemu treningowi palców zawodnicy zmniejszają ryzyko kontuzji w tej partii ciała. Co więcej, wzmocnieniu ulegają również stawy. Wyćwiczone palce zapewniają również większą kontrolę ruchów dłoni.
Sposoby na trening palców w sportach walki
Trening palców w sportach walki może odbywać się zarówno z wykorzystaniem sprzętu, jak i bez niego. Na rynku znajdziemy wiele urządzeń przydatnych do specjalistycznego treningu tej partii ciała. Przykładowo power balle pozwalają na zwiększenie siły mięśni palców, dłoni, nadgarstków i ramion. Co więcej, maja również wpływ na wzmocnienie więzadeł. Tym samym zmniejszają ryzyko kontuzji. W treningu karate sprawdzić się może karate gripper. Pozwala on na ćwiczenie mięśni dłoni, nadgarstka i przedramienia. Urządzenie składa się z obręczy i uchwytów na palce, na których można wykonywać ćwiczenia wzmacniające.
Sporty walki – trening palców na siłowni

Skutecznym treningiem palców może być trening siłowy z wykorzystaniem hantli. W przypadku takich ćwiczeń warto jednak zwrócić uwagę na odpowiednie obciążenie treningowe. Istotny jest również maksymalny zakres ruchu podczas wykonywania ćwiczeń. W ten sposób nie tylko wzmocnimy palce, lecz także poprawimy siłę uścisku dłoni. Trening na tę partię ciała nie powinien być jednak zbyt intensywny. Dłonie, palce i nadgarstki przy dużych obciążeniach bardzo łatwo ulegają kontuzjom. Warto podczas treningu na palce na siłowni nosić rękawiczki.
Czytaj także: Techniki utwardzania w sportach walki
Ćwiczenie na silne palce – unoszenie hantli
Usiądź na ławeczce poziomej. Przedramię połóż na udzie tak, by tworzyło z nim jedną linię. Dłoń znajduje się za kolanem. W niej trzymaj hantlę (nachwyt) opartą na końcach palców. Ruch polega na unoszeniu i opuszczaniu hantli przy maksymalnym zakresie ruchu. Unoszenie hantli powinno rozpocząć się od ruchu końców palców.
Karate – trening wzmacniający palce, dłonie i barki
Ćwiczenie 1. Stań w pozycji wykrocznej ([przedramiona na wysokości pasa). Napnij mięśnie i wykonaj cios do przodu przy równoczesnym skręcie tułowia. Drugą ręką dotknij biodra. Ćwiczenie powinno być wykonane płynnie. Powtarzaj ruch do momentu zmęczenia.
Ćwiczenie 2. Stań w pozycji wykrocznej. Jedną rękę wyprostuj przed sobą, drugą – zegnij w łokciu i ustaw na wysokości oczu (zaciśnij pięść). Wykonaj skręt tułowia i równocześnie rękę z zaciśniętą pięścią przesuń w przód, drugą zaś – w kierunku biodra. Powtarzaj ruch do momentu zmęczenia.
Ćwiczenie 3. Stań w pozycji wykrocznej, przedramiona skrzyżuj przed sobą. Przenieś jedną rękę na wysokość czoła (kąt w łokciu – 90 stopni). Druga rękę natomiast przenieś na wysokość biodra. Podczas ćwiczenia brzuch powinien być cały czas napięty. Ćwiczenie wykonuj naprzemiennie na obie ręce. Powtarzaj ruch do momentu zmęczenia.
Zobacz również: Trening na palce, dłonie i chwyt we wspinaczce
Sporty walki – najlepsze ćwiczenia na palce

Prawdą jest, że metoda treningowa palców w dużej mierze zależy od poszczególnych sportów walki. Niemniej, najbardziej skuteczne ćwiczenia na tę partię ciała można wykonywać na siłowni. Sprawdzą się więc wszelkie ćwiczenia z wykorzystaniem grubych uchwytów (hantle, drążek, sztangi) czy ćwiczenia na wyciągu z rączką (ekscentryczną, nawijaną na palce czy w kształcie walca). W sportach walki stosuje się również trening ze ściskaczami czy kombajnami na palce. Dobrym wyjściem jest także wspinanie się na grubej linie.
Silna motywacja – silne palce
Trening sportów walki jest wymagający. Samodzielna nauka zwykle demotywuje lub zajmuje bardzo dużo czasu. Opracowanie planu treningowego, uwzględnienie ćwiczeń na wszystkie partie ciała czy wypracowanie prawidłowej techniki ruchów – to tylko część elementów treningu sportów walki. Podczas treningów personalnych czy grupowych osiąganie kolejnych poziomów zaawansowania i nauka nowych ruchów są znacznie łatwiejsze. Sprawdź naszą bazę trenerów i instruktorów sportów walki. Znajdziesz tam specjalistów, którzy doprowadzą cię do perfekcji!
Dziękujemy za dodanie opini!