Sporty walki rodzaje | Sporty walki Kraków | Co wybrać?

Sporty walki rodzaje | Sporty walki Kraków | Co wybrać?

Trenuj sporty walki – łatwo powiedzieć. Jak jednak zabrać się za szukanie trenera sportów walki? Jakie są rodzaje sportów walki, i który z nich wybrać? Sporty walki Kraków – zobaczcie!

Trenuj sporty walki – dlaczego warto?

W obrębie sportów walki znajdziemy całe mnóstwo technik walki, a zarazem różne rodzaje dyscyplin sportowych. Nie można postrzegać sportów walki jako jeden sport. Cele każdego z rodzajów sportów walki są różne. Tak samo, jak różne są zasady treningu. To, co łączy wszystkie rodzaje, to nauka właściwego używania własnego ciała (fizyczności), by tę walkę wygrać. Te najpopularniejsze rodzaje sportów walki mają swoje początki na Dalekim Wschodzie. Jak jednak połapać się we wszystkich rodzajach sportów walki? Mamy bowiem sporty walki, sztuki walki, systemy walk… Postanowiliśmy sprawdzić systematykę rodzajów sportów walki.

 

Szukasz: sporty walki Kraków? Dobrze trafiłeś! Kliknij niżej i przejdź do największej bazy trenerów:

sztuki walki krakow

 

Sporty walki rodzaje | wyjaśnienie pojęć

Jeśli bierzemy pod uwagę sporty walki – często zamiennie używa się pojęć sztuki walki czy systemy walki. Używanie ich jako zamienników dla sportów walki jest dużym błędem i rodzi wiele nieścisłości. A więc po kolei – sztuki walki to sporty, w których nie znajdziemy żadnej agresji. Są stworzone po to, by kontrolować własne emocje i ze spokojem uczyć się technik. Jednocześnie w sztukach walki znajdziemy bardzo dużo niejakich kodeksów postępowania. Jest to bardziej styl życia niż sama walka. W sportach walki i systemach walk jest inaczej. Głównym celem obu tych dyscyplin jest walka o zwycięstwo. Nie chodzi już więc o stopniowe samodoskonalenie się, a o osiągnięcie sukcesu.

Zobacz też: Dietetyk w Krakowie - jak wybrać?

Sporty walki rodzaje | Co jest sportem walki?

Otóż, do rodzajów sportów walki możemy zaliczyć m.in. izraelską krav magę, rosyjskie sambo, amerykański kick-boxing. Jakie jeszcze są rodzaje sportów walki? Możemy podzielić je na sporty walki oparte na uderzeniach, oparte na chwytach, oparte na chwytach i uderzeniach czy oparte na walce z bronią.

Czytaj: Jak wybrać trening boksu w Krakowie?

Trenuj sporty walki – dobrze, ale jakie?
trener boksu w krakowie

Sporty walki oparte na uderzeniach to m.in.:

- boks

- boks birmański

- boks tajski

- karate

- taekwondo

Sporty walki oparte na chwytach to m.in.:

- BJJ

- judo

- sambo

- sumo

- zapasy

Sporty walki oparte na chwytach i uderzeniach to m.in.:

- MMA

- shoot boxing

Sporty walki oparte na walce z bronią to m.in.:

- kendo

- szermierka

Obecnie można zauważyć tendencję do adaptowania sztuk walki do założeń sportów walki. Tak też stało się m.in. z judo czy savate. Do tradycyjnych założeń dodano po prostu element rywalizacji.

Sztuki walki rodzaje | Co nazwiemy sztukami walki?

Dla porównania – zaprezentujemy również rodzaje sztuk walki. W obrębie tego sportu znajdą się więc m.in. ju-jitsu, kung-fu, tai-chi, aikido, judo, karate, capoeira czy muai thai. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nie trudno o dodanie do sztuk walki wyznacznika sportów walki. Powstaje nam wtedy niejako nowa dyscyplina – oparta na założeniach tradycyjnych.

Zobacz też: Jak wybrać trenera personalnego w Krakowie?

Co wybrać: Sporty walki czy sztuki walki?

Wybór odpowiedniej dyscypliny sportowej w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji. Jeśli zależy nam głównie na doskonaleniu sfery duchowej i nabycie wielowiekowej tradycji – powinniśmy kierować się ku sztukom walki. Jeśli jednak bardziej interesuje nas rywalizacja i dążenie do poprawiania wyników sportowych, a więc bardziej fizyczność, wyborem dla nas są sporty walki.

Najlepszym rozwiązaniem jest zorientowanie się, jakie zajęcia ze sportów czy sztuk walki odbywają się w naszym mieście. Mając dostępne oferty – możemy poczytać na temat każdej z dyscyplin i dokonać pierwszej selekcji. Jeśli nie możemy się zdecydować: pomogą filmiki instruktażowe. Jeśli wciąż to za mało – wiele szkół organizuje pierwsze darmowe zajęcia ze sportów czy sztuk walki. Warto wziąć w nich udział i na własnej skórze sprawdzić, czy ten rodzaj sportu jest dla nas. Na tym etapie wybór odpowiedniej dyscypliny nie powinien być trudny. Zawsze możemy trenować kilka dyscyplin :)

Sporty walki Kraków | Co wybrać dla początkujących?

Początkujący adept sportów walki w Krakowie ma duże pole sportów do wyboru. W większych miastach mamy dużo więcej ofert – do tego konkurencyjnych. Sporty walki w Krakowie to niemal pełna oferta wszystkich istniejących dyscyplin. Dobrym wyjściem jest kierowanie się powyższym schematem wyboru treningów. Nie można również zapomnieć o sprawdzeniu opinii o danej szkole. To właśnie klienci mogą powiedzieć nam, jak rzeczywiście wyglądają zajęcia. Jeśli masz taką możliwość – popytaj znajomych o polecane przez nich miejsce. Pozostaje także internet. Jeśli chcesz sprawdzić opinie o trenerach sportów walki w Krakowie czy miejscach do treningów sportów walki – zajrzyj do naszej bazy niżej.
 

boks kraków

 

Powodzenia w szukaniu trenera sportów walki Kraków!

admin 0 14 marca 2019  1130

Dodaj komentarz

Artykuły z kategorii: Sztuki i Sporty Walki

aikido-karate-i-judo-poznaj-japonskie-sztuki-walki-i-ich-tradycyjna-filozofie

Aikido, karate i judo - poznaj japońskie sztuki walki i ich tradycyjną filozofię

Starożytne filozofie Dalekiego Wschodu to punkt wyjścia dla wielu dziedzin życia. Również japońskie sztuki walki czerpią właśnie z nauk wielkich myślicieli wschodnich. Na czym polega technika poszczególnych walk i jak podejść do przeciwnika w myśl aikido, judo i karate?

swiatowe-sztuki-walki-istota-sama-w-sobie-poznaj-ich-rodzaje

Światowe sztuki walki - istota sama w sobie. Poznaj ich rodzaje!

Cały świat zachwyca się boksem i czerpie ogromną przyjemność ze sportowego widowiska. Sporty walki to jednak komercja. Tu ważne jest przede wszystkim, kto zwycięży, a kto przegra. Czym więc są sztuki walki i jak się mają ich rodzaje do popularnych sportów?

ile-czasu-potrzeba-aby-opanowac-podstawy-boksu-aktualizacja-2020

Ile czasu potrzeba aby opanować podstawy boksu? | AKTUALIZACJA 2020

Zastanawiasz się czy warto zacząć trenować boks? Brakuje Ci motywacji, bo opanowanie techniki wydaje Ci się zbyt odległe? Zobacz na ile trudne i czasochłonne jest opanowanie boksowania. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub-aktualizacja-2020

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub? | AKTUALIZACJA 2020

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego. Ju Jitsu Warszawa - przewiń artykuł!

combat-56-system-walki-polskich-oddzialow-specjalnych-aktualizacja-2020

Combat 56 – system walki polskich oddziałów specjalnych | AKTUALIZACJA 2020

W latach 80. i 90. eksperymentalnie poszukiwano technik walki, które sprawdziłyby się w siłach zbrojnych. Dzięki majorowi Arkadiuszowi Kupsowi powstał system Combat 56. Zobacz, na czym on polega, oraz do czego jest przeznaczony.

trenuj-jak-strazak-czyli-strazacki-trening-bojowy

Trenuj jak strażak, czyli strażacki trening bojowy

Jeden z najbardziej pożytecznych zawodów na Świecie. Ich trening do walki z ogniem, jest trudny i wyczerpujący, poznajcie ćwiczenia ludzi którzy często pierwsi przybywają na miejsce zdarzenia.

trening-mobility-wzmocnienie-stawow

Trening Mobility wzmocnienie stawów

Mobilność stawów i ich wytrzymałość można zwiększyć. Trening Crossfit metodą Mobility usprawni działanie stawów, w tym tych kluczowych jak kolana, biodra czy barki. Odpowiednio przeprowadzone ćwiczenia pomagają w leczeniu bólu stawów, zapobiegają kontuzjom i poprawiają wyniki sportowe. Do treningu można wykorzystać gumy oporowe, TRX, oraz wałki do masażu.

crossfit-co-musisz-wiedziec-na-poczatek

Crossfit – co musisz wiedzieć na początek 

Połączenie treningu siłowego, kondycyjnego i szybkościowego. Crossfit dostosowuje się do potrzeb trenującego. Potrzebujesz siły? Proszę bardzo. Chcesz poprawić swoją moc, szybkość? Nie ma problemu. Metody dowolne: kalistenika, wolne ciężary, izometria - wybór jest praktycznie nieograniczony. Zobaczcie co koniecznie trzeba wiedzieć o Crossfit.

zostan-trenerem-crossfit

Zostań trenerem Crossfit

Co trzeba zrobić, aby zostać trenerem Crossfit? Dlaczego warto jest rozwijać się w tym kierunku? Na te pytania odpowiada certyfikowany trener CrossFit: Paweł Wojciechowski - Head Coach w krakowskim boxie CrossFit Reymonta

crossfit-dla-poczatkujacych-szybka-droga-do-poprawy-sprawnosci

Crossfit dla początkujących – szybka droga do poprawy sprawności

Crossfit to nic innego jak plan treningowy, który jest alternatywą dla zwykłych ćwiczeń kulturystycznych na siłowni. Ćwiczenia crossfit angażują całe ciało, ze szczególnym akcentem na pośladki, uda i mięśnie brzucha. Jak żaden inny trening przynosi wymierne efekty w postaci wymarzonej sylwetki, lecz od trenującego wymaga nie lada determinacji. Dlaczego warto rozpocząć treningi? Dla kogo przeznaczona jest dyscyplina? Jakie są podstawowe zasady crossfitu?

aikido-karate-i-judo-poznaj-japonskie-sztuki-walki-i-ich-tradycyjna-filozofie

Aikido, karate i judo - poznaj japońskie sztuki walki i ich tradycyjną filozofię

Starożytne filozofie Dalekiego Wschodu to punkt wyjścia dla wielu dziedzin życia. Również japońskie sztuki walki czerpią właśnie z nauk wielkich myślicieli wschodnich. Na czym polega technika poszczególnych walk i jak podejść do przeciwnika w myśl aikido, judo i karate?

swiatowe-sztuki-walki-istota-sama-w-sobie-poznaj-ich-rodzaje

Światowe sztuki walki - istota sama w sobie. Poznaj ich rodzaje!

Cały świat zachwyca się boksem i czerpie ogromną przyjemność ze sportowego widowiska. Sporty walki to jednak komercja. Tu ważne jest przede wszystkim, kto zwycięży, a kto przegra. Czym więc są sztuki walki i jak się mają ich rodzaje do popularnych sportów?

ile-czasu-potrzeba-aby-opanowac-podstawy-boksu-aktualizacja-2020

Ile czasu potrzeba aby opanować podstawy boksu? | AKTUALIZACJA 2020

Zastanawiasz się czy warto zacząć trenować boks? Brakuje Ci motywacji, bo opanowanie techniki wydaje Ci się zbyt odległe? Zobacz na ile trudne i czasochłonne jest opanowanie boksowania. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub-aktualizacja-2020

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub? | AKTUALIZACJA 2020

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego. Ju Jitsu Warszawa - przewiń artykuł!

combat-56-system-walki-polskich-oddzialow-specjalnych-aktualizacja-2020

Combat 56 – system walki polskich oddziałów specjalnych | AKTUALIZACJA 2020

W latach 80. i 90. eksperymentalnie poszukiwano technik walki, które sprawdziłyby się w siłach zbrojnych. Dzięki majorowi Arkadiuszowi Kupsowi powstał system Combat 56. Zobacz, na czym on polega, oraz do czego jest przeznaczony.

trenuj-jak-strazak-czyli-strazacki-trening-bojowy

Trenuj jak strażak, czyli strażacki trening bojowy

Jeden z najbardziej pożytecznych zawodów na Świecie. Ich trening do walki z ogniem, jest trudny i wyczerpujący, poznajcie ćwiczenia ludzi którzy często pierwsi przybywają na miejsce zdarzenia.

trening-mobility-wzmocnienie-stawow

Trening Mobility wzmocnienie stawów

Mobilność stawów i ich wytrzymałość można zwiększyć. Trening Crossfit metodą Mobility usprawni działanie stawów, w tym tych kluczowych jak kolana, biodra czy barki. Odpowiednio przeprowadzone ćwiczenia pomagają w leczeniu bólu stawów, zapobiegają kontuzjom i poprawiają wyniki sportowe. Do treningu można wykorzystać gumy oporowe, TRX, oraz wałki do masażu.

crossfit-co-musisz-wiedziec-na-poczatek

Crossfit – co musisz wiedzieć na początek 

Połączenie treningu siłowego, kondycyjnego i szybkościowego. Crossfit dostosowuje się do potrzeb trenującego. Potrzebujesz siły? Proszę bardzo. Chcesz poprawić swoją moc, szybkość? Nie ma problemu. Metody dowolne: kalistenika, wolne ciężary, izometria - wybór jest praktycznie nieograniczony. Zobaczcie co koniecznie trzeba wiedzieć o Crossfit.

zostan-trenerem-crossfit

Zostań trenerem Crossfit

Co trzeba zrobić, aby zostać trenerem Crossfit? Dlaczego warto jest rozwijać się w tym kierunku? Na te pytania odpowiada certyfikowany trener CrossFit: Paweł Wojciechowski - Head Coach w krakowskim boxie CrossFit Reymonta

crossfit-dla-poczatkujacych-szybka-droga-do-poprawy-sprawnosci

Crossfit dla początkujących – szybka droga do poprawy sprawności

Crossfit to nic innego jak plan treningowy, który jest alternatywą dla zwykłych ćwiczeń kulturystycznych na siłowni. Ćwiczenia crossfit angażują całe ciało, ze szczególnym akcentem na pośladki, uda i mięśnie brzucha. Jak żaden inny trening przynosi wymierne efekty w postaci wymarzonej sylwetki, lecz od trenującego wymaga nie lada determinacji. Dlaczego warto rozpocząć treningi? Dla kogo przeznaczona jest dyscyplina? Jakie są podstawowe zasady crossfitu?