Sporty walki – jakie są rodzaje kasków?

Sporty walki – jakie są rodzaje kasków?

Każdy sport walki charakteryzuje się niezbędnym sprzętem treningowym. W niektórych stylach potrzebne są m.in. kaski. To one chronią zawodników przed obrażeniami czy wstrząśnieniem mózgu. Oto przegląd rodzajów kasków w sportach walki. Zobacz, do czego właściwie służą.

Sprzęt treningowy – kask bokserski
Kask bokserski rodzaje kasków

Kaski bokserskie służą do ochrony szczęki, łuków brwiowych, głowy oraz zębów boksera. Zwykle są wykonane z naturalnej bądź syntetycznej skóry, a wypełnienie kasku stanowi gąbka. Dzięki takiej konstrukcji kask amortyzuje ciosy przeciwnika. Tym samym chroni boksera przed urazami związanymi z uderzeniem. W obrębie kasków bokserskich możemy spotkać się z wieloma modelami. Ważne więc, by przed zakupem przymierzyć kask. Nie może bowiem być zbyt duży ani zbyt mały.
Boks jest sportem, w którym bardzo często oddaje się ciosy na głowę. Ta część ciała jest niestety bardzo podatna na różnego rodzaju obrażenia (szczególnie okolice oczu czy warg). W tym sporcie walki nie trudno więc o podbite oczy, przecięte łuki brwiowe czy złamane nosy. Kask pozwala na zmniejszenie ryzyka uszkodzeń w obrębie głowy boksera. Kaski mają jednak swoje wady. Dużo prościej jest trafić zawodnika w kasku – głowa jest większa. Co więcej, trudniejsze jest także schowanie głowy za gardą. Kask ma także wpływ na ograniczenie widoczności.
Zobacz, dlaczego warto trenować sporty walki

Sprzęt treningowy – kask kickbokserski
Kask do kickboxingu

Niezbędny element wyposażenia kickbokserów podczas walk i treningów. Osoby młodsze muszą ponadto stosować plastikowe przykrycia ochronne na twarz. Kaski w tym sporcie walki zakrywają szczękę, czoło, uszy, tylną oraz górną część głowy. Zwykle wykonane są ze skóry naturalnej. Istotne jest to, by kask idealnie przylegał do głowy sportowca. Zabronione jest noszenie kasków z metalowymi lub plastikowymi zapięciami. Co więcej, takie zapięcia muszą znajdować się pod brodą oraz z tyłu głowy.

Sprzęt treningowy – kask w MMA
Kask MMA sporty walki

MMA charakteryzuje się mniejszą liczbą uderzeń niż np. boks czy Muay Thai. W tym sporcie walki bardziej istotne jest idealne przyleganie kasku do głowy zawodnika. Dzięki temu nie będzie on przeszkadzał podczas walki w parterze czy zapasów. Co więcej, kaski w MMA powinny być lekkie. Zwykle kaski o małej wadze nie są zbytnio obudowane. W tym sporcie walki doskonale się to sprawdza. Ważne jest jednak, by taki kask chronił policzki, czoło i podbródek zawodnika. Ochrona tyłu głowy jest mniej ważna w MMA. Przypięcia powinny być zlokalizowane w takim miejscu, by kask nie zsuwał się z głowy sportowca w trakcie uderzenia. Taki sprzęt zapobiega obrażeniom, sinikom czy rozcięciom w obrębie twarzy.

A jakie rękawice są używane przez zawodników sportów walki?

Sprzęt treningowy – kask w Muay Thai
Kask w Muay Thai

W tym sporcie walki kask pełni podobną funkcję. Istotne jest to, by jak najmniej przeszkadzał w trakcie walki. Kaski w Muay Thai powinny zapewniać dobrą widoczność. Istnieją modele chroniące jedynie górę i boki głowy oraz te z dodatkowymi elementami zabezpieczającymi także nos i twarz. Podczas treningów boksu tajskiego warto nosić kask (choć nie jest to obowiązkowe). W sparingach sprawdzają się natomiast kaski bokserskie z ochroną podbródka i łuków brwiowych. Walki amatorskie na turniejach wymagają kasku z odkrytą twarzą. Podczas walk zawodowych natomiast zawodnicy nie noszą kasków. W sportach walki konieczne jest zachowanie właściwej kultury - ogromne znaczenie mają pozdrowienia i ukłony
Kaski w Muay Thai powinny być zabudowane z góry i z tyłu głowy. Dzięki takiej konstrukcji zawodnik jest zabezpieczony przed niebezpiecznymi technikami nożnymi. 

Zobacz także: Techniki utwardzania w sportach walki.
Dominika Górska 0 16 kwietnia 2018  < 1000

Dodaj komentarz

Artykuły z kategorii: Sztuki Walki

taekwondo-jak-rozciagac-sie-do-wysokich-kopniec

Taekwondo - jak rozciągać się do wysokich kopnięć?

Bez właściwego rozciągnięcia i rozgrzania mięśni nie są możliwe wysokie kopnięcia. W taekwondo duże znaczenie ma zatem trening elastyczności. Dzięki niemu ćwiczący, nawet zaskoczony przez napastnika na ulicy, będzie w stanie skutecznie się obronić. Oto, co powinien zawierać trening rozciągania w tym sporcie walki.

taekwondo-kroki-i-kopniecia

Taekwondo – kroki i kopnięcia

Nazwa taekwondo jest zbitką trzech wyrazów. Tae oznacza stopę, a więc wszystkie techniki wykonywane za pomocą nóg. Kwon to nazwa pięści a zarazem systemu pracy rękami. Do natomiast jest określeniem drogi. Oddaje duchowy element tej sztuki walki. System technik wykonywanych za pomocą nóg jest imponujący. Jakie kroki i kopnięcia znajdziemy w taekwondo?

psychologiczne-aspekty-samoobrony-jak-wybrac-wlasciwy-kurs

Psychologiczne aspekty samoobrony – jak wybrać właściwy kurs?

Mieszkasz w nieciekawej okolicy. Często zaczepiają cię na imprezach albo zwyczajnie wracasz nocą z pracy. Z jakiegoś powodu odczuwasz zagrożenie i chcesz coś z tym zrobić. Nie wiesz jak sobie poradzić, gdyby ktoś cię napadł. Stwierdzasz więc, że zapiszesz się na kurs samoobrony. Nauczysz się walczyć i eliminować zagrożenie. I tu pojawia się twój pierwszy problem. Ten rodzaj myślenia zakłada że walki nie da się uniknąć i nic nie możesz zrobić, żeby zapobiec napaści czy rabunkowi.

podobne-a-jednak-rozne-judo-vs-bjj

Podobne a jednak różne – Judo vs BJJ

Zarówno Judo, jak i Brazylijskie Jiu Jitsu są zaliczane do graplingowych sportów walki. Co więcej, BJJ powstało w wyniku modyfikacji zasad obecnych w Judo. Po kilku dekadach rozwoju obu sportów w różnych kierunkach wciąż mają one ze sobą wiele wspólnego. Podstawowe różnice między nimi tkwią jednak w odmiennych strategiach walki.

co-oznaczaja-kolory-pasow-w-sportach-walki

Co oznaczają kolory pasów w sportach walki?

Kolor pasa noszonego przez zawodnika sportów walki mówi głównie o jego stopniu zaawansowania w danej dyscyplinie. Zobacz, co oznaczają poszczególne kolory pasów w karate, judo, BJJ, aikido i taekwondo.

tajniki-treningu-utwardzania-w-sportach-walki

Tajniki treningu utwardzania w sportach walki

Mocne pięści są podstawą wielu sportów walki. Shaolińscy mnisi od dawien dawna przeprowadzają zabiegi oraz treningi utwardzania praktycznie każdej części ciała. Czy taka praktyka jest bezpieczna? Na czym ona polega i czemu służy?

czesc-ii-trening-kick-boxingu-w-praktyce

Część II. Trening kick-boxingu w praktyce

Czy trzeba być bardzo wysportowanym, żeby zacząć uprawiać kick-boxing? Czy sporty walki może uprawiać osoba bardzo drobna, albo duża i silna, ale słabo rozciągnięta? Czy trening kick-boxingu przekłada się na jakość życia codziennego? O tym z perspektywy doświadczonej trenerki kick-boxingu Magdaleny Frankowicz.

czesc-i-na-czym-polega-kick-boxing

Część I. Na czym polega kick-boxing?

Czym są sporty walki? Czy sporty walki i sztuki walki są ze sobą tożsame? Czy to doskonalenie siebie, okładanie się, czy może metoda samoobrony? W czasach intensywnego rozwoju mediów można znaleźć tyle różnych zdań na ten temat, ile jest osób chcących wypowiedzieć swoje zdanie. Sportów walki jest wiele, a ich korzenie można znaleźć na każdym kontynencie. Ja postanowiłam opowiedzieć o jednym z nich – kick-boxingu.

znani-trenerzy-i-zawodnicy-w-sportach-walki-w-polsce

Znani trenerzy i zawodnicy w sportach walki w Polsce

Sporty walki cieszą się ogromną popularnością w naszym kraju. Zobacz znanych zawodników i trenerów w boksie, kickboxingu, krav madze, taekwondo, brazylijskim jiu-jitsu, aikido, boksie tajskim i zapasach. Czy znasz ich wszystkich?

taekwondo-jak-rozciagac-sie-do-wysokich-kopniec

Taekwondo - jak rozciągać się do wysokich kopnięć?

taekwondo-kroki-i-kopniecia

Taekwondo – kroki i kopnięcia

psychologiczne-aspekty-samoobrony-jak-wybrac-wlasciwy-kurs

Psychologiczne aspekty samoobrony – jak wybrać właściwy kurs?

podobne-a-jednak-rozne-judo-vs-bjj

Podobne a jednak różne – Judo vs BJJ

co-oznaczaja-kolory-pasow-w-sportach-walki

Co oznaczają kolory pasów w sportach walki?

tajniki-treningu-utwardzania-w-sportach-walki

Tajniki treningu utwardzania w sportach walki

czesc-ii-trening-kick-boxingu-w-praktyce

Część II. Trening kick-boxingu w praktyce

czesc-i-na-czym-polega-kick-boxing

Część I. Na czym polega kick-boxing?

znani-trenerzy-i-zawodnicy-w-sportach-walki-w-polsce

Znani trenerzy i zawodnicy w sportach walki w Polsce