Sporty walki – jakie są rodzaje kasków?

Sporty walki – jakie są rodzaje kasków?

Każdy sport walki charakteryzuje się niezbędnym sprzętem treningowym. W niektórych stylach potrzebne są m.in. kaski. To one chronią zawodników przed obrażeniami czy wstrząśnieniem mózgu. Oto przegląd rodzajów kasków w sportach walki. Zobacz, do czego właściwie służą.

Sprzęt treningowy – kask bokserski
Kask bokserski rodzaje kasków

Kaski bokserskie służą do ochrony szczęki, łuków brwiowych, głowy oraz zębów boksera. Zwykle są wykonane z naturalnej bądź syntetycznej skóry, a wypełnienie kasku stanowi gąbka. Dzięki takiej konstrukcji kask amortyzuje ciosy przeciwnika. Tym samym chroni boksera przed urazami związanymi z uderzeniem. W obrębie kasków bokserskich możemy spotkać się z wieloma modelami. Ważne więc, by przed zakupem przymierzyć kask. Nie może bowiem być zbyt duży ani zbyt mały.
Boks jest sportem, w którym bardzo często oddaje się ciosy na głowę. Ta część ciała jest niestety bardzo podatna na różnego rodzaju obrażenia (szczególnie okolice oczu czy warg). W tym sporcie walki nie trudno więc o podbite oczy, przecięte łuki brwiowe czy złamane nosy. Kask pozwala na zmniejszenie ryzyka uszkodzeń w obrębie głowy boksera. Kaski mają jednak swoje wady. Dużo prościej jest trafić zawodnika w kasku – głowa jest większa. Co więcej, trudniejsze jest także schowanie głowy za gardą. Kask ma także wpływ na ograniczenie widoczności.

Sprzęt treningowy – kask kickbokserski
Kask do kickboxingu

Niezbędny element wyposażenia kickbokserów podczas walk i treningów. Osoby młodsze muszą ponadto stosować plastikowe przykrycia ochronne na twarz. Kaski w tym sporcie walki zakrywają szczękę, czoło, uszy, tylną oraz górną część głowy. Zwykle wykonane są ze skóry naturalnej. Istotne jest to, by kask idealnie przylegał do głowy sportowca. Zabronione jest noszenie kasków z metalowymi lub plastikowymi zapięciami. Co więcej, takie zapięcia muszą znajdować się pod brodą oraz z tyłu głowy.

Sprzęt treningowy – kask w MMA
Kask MMA sporty walki

MMA charakteryzuje się mniejszą liczbą uderzeń niż np. boks czy Muay Thai. W tym sporcie walki bardziej istotne jest idealne przyleganie kasku do głowy zawodnika. Dzięki temu nie będzie on przeszkadzał podczas walki w parterze czy zapasów. Co więcej, kaski w MMA powinny być lekkie. Zwykle kaski o małej wadze nie są zbytnio obudowane. W tym sporcie walki doskonale się to sprawdza. Ważne jest jednak, by taki kask chronił policzki, czoło i podbródek zawodnika. Ochrona tyłu głowy jest mniej ważna w MMA. Przypięcia powinny być zlokalizowane w takim miejscu, by kask nie zsuwał się z głowy sportowca w trakcie uderzenia. Taki sprzęt zapobiega obrażeniom, sinikom czy rozcięciom w obrębie twarzy.

Sprzęt treningowy – kask w Muay Thai
Kask w Muay Thai

W tym sporcie walki kask pełni podobną funkcję. Istotne jest to, by jak najmniej przeszkadzał w trakcie walki. Kaski w Muay Thai powinny zapewniać dobrą widoczność. Istnieją modele chroniące jedynie górę i boki głowy oraz te z dodatkowymi elementami zabezpieczającymi także nos i twarz. Podczas treningów boksu tajskiego warto nosić kask (choć nie jest to obowiązkowe). W sparingach sprawdzają się natomiast kaski bokserskie z ochroną podbródka i łuków brwiowych. Walki amatorskie na turniejach wymagają kasku z odkrytą twarzą. Podczas walk zawodowych natomiast zawodnicy nie noszą kasków.
Kaski w Muay Thai powinny być zabudowane z góry i z tyłu głowy. Dzięki takiej konstrukcji zawodnik jest zabezpieczony przed niebezpiecznymi technikami nożnymi.
Dominika Górska 0 16 kwietnia 2018  < 1000

Dodaj komentarz

Artykuły z kategorii: Sztuki Walki

co-oznaczaja-kolory-pasow-w-sportach-walki

Co oznaczają kolory pasów w sportach walki?

Kolor pasa noszonego przez zawodnika sportów walki mówi głównie o jego stopniu zaawansowania w danej dyscyplinie. Zobacz, co oznaczają poszczególne kolory pasów w karate, judo, BJJ, aikido i taekwondo.

tajniki-treningu-utwardzania-w-sportach-walki

Tajniki treningu utwardzania w sportach walki

Mocne pięści są podstawą wielu sportów walki. Shaolińscy mnisi od dawien dawna przeprowadzają zabiegi oraz treningi utwardzania praktycznie każdej części ciała. Czy taka praktyka jest bezpieczna? Na czym ona polega i czemu służy?

czesc-ii-trening-kick-boxingu-w-praktyce

Część II. Trening kick-boxingu w praktyce

Czy trzeba być bardzo wysportowanym, żeby zacząć uprawiać kick-boxing? Czy sporty walki może uprawiać osoba bardzo drobna, albo duża i silna, ale słabo rozciągnięta? Czy trening kick-boxingu przekłada się na jakość życia codziennego? O tym z perspektywy doświadczonej trenerki kick-boxingu Magdaleny Frankowicz.

czesc-i-na-czym-polega-kick-boxing

Część I. Na czym polega kick-boxing?

Czym są sporty walki? Czy sporty walki i sztuki walki są ze sobą tożsame? Czy to doskonalenie siebie, okładanie się, czy może metoda samoobrony? W czasach intensywnego rozwoju mediów można znaleźć tyle różnych zdań na ten temat, ile jest osób chcących wypowiedzieć swoje zdanie. Sportów walki jest wiele, a ich korzenie można znaleźć na każdym kontynencie. Ja postanowiłam opowiedzieć o jednym z nich – kick-boxingu.

znani-trenerzy-i-zawodnicy-w-sportach-walki-w-polsce

Znani trenerzy i zawodnicy w sportach walki w Polsce

Sporty walki cieszą się ogromną popularnością w naszym kraju. Zobacz znanych zawodników i trenerów w boksie, kickboxingu, krav madze, taekwondo, brazylijskim jiu-jitsu, aikido, boksie tajskim i zapasach. Czy znasz ich wszystkich?

kadra-polski-pfkb

Kadra Polski PFKB

Kadra Polski kickboxingu PFKB ma już wieloletnią tradycję. W ciągu tego czasu przez jej skład przewinęło się wielu zasłużonych zawodników i trenerów. Jak jednak obecnie przedstawia się sytuacja Kadry Polski kickboxingu? Jakie są najpopularniejsze gale sportów walki? I jak się do nich przygotowują zawodnicy? O tym – i innych istotnych sprawach dla tego sportu – przeczytacie w poniższym artykule!

bakowski-jestem-swietnie-poinformowany

Bąkowski - Jestem świetnie poinformowany!

Jaka przyszłość czeka polski kickboxing? W jakim kierunku rozwijają się kluby sportowe i federacje? Na te pytania znajdziecie odpowiedź u źródeł. Najnowsze informacje od Cristiano Radicchi oraz Piotra Bąkowskiego z PFKB.

obrona-w-boksie-i-uderzanych-sportach-walki

Obrona w boksie i uderzanych sportach walki

Atak i obrona są podstawowymi założeniami w sportach walki opartych na uderzeniach. W boksie wyróżnia się zwykle 12 podstawowych ciosów atakujących. Jak się przed nimi bronić? Zobacz, na czym polega technika obrony w pięściarstwie

sporty-walki-jak-nokaut-wplywa-na-zdrowie

Sporty walki – jak nokaut wpływa na zdrowie?

Uprawianie sportów walki jest opatrzone niemałym ryzykiem. Niektóre walki – szczególnie bokserskie – kończą się nie tylko nokautem. Zdarza się, że w wyniku poważnych obrażeń następuje śmierć przegranego boksera. Jakie konsekwencje dla zdrowia może mieć nokaut? Co należy robić, kiedy się przytrafi? Jak zabezpieczyć się przed nokautem?

co-oznaczaja-kolory-pasow-w-sportach-walki

Co oznaczają kolory pasów w sportach walki?

tajniki-treningu-utwardzania-w-sportach-walki

Tajniki treningu utwardzania w sportach walki

czesc-ii-trening-kick-boxingu-w-praktyce

Część II. Trening kick-boxingu w praktyce

czesc-i-na-czym-polega-kick-boxing

Część I. Na czym polega kick-boxing?

znani-trenerzy-i-zawodnicy-w-sportach-walki-w-polsce

Znani trenerzy i zawodnicy w sportach walki w Polsce

kadra-polski-pfkb

Kadra Polski PFKB

bakowski-jestem-swietnie-poinformowany

Bąkowski - Jestem świetnie poinformowany!

obrona-w-boksie-i-uderzanych-sportach-walki

Obrona w boksie i uderzanych sportach walki

sporty-walki-jak-nokaut-wplywa-na-zdrowie

Sporty walki – jak nokaut wpływa na zdrowie?