Sporty walki – jak nokaut wpływa na zdrowie?

Sporty walki – jak nokaut wpływa na zdrowie?

Uprawianie sportów walki jest opatrzone niemałym ryzykiem. Niektóre walki – szczególnie bokserskie – kończą się nie tylko nokautem. Zdarza się, że w wyniku poważnych obrażeń następuje śmierć przegranego boksera. Jakie konsekwencje dla zdrowia może mieć nokaut? Co należy robić, kiedy się przytrafi? Jak zabezpieczyć się przed nokautem?

Sporty walki – co to jest nokaut?

Nokaut (ang. knockout – KO) oznacza cios w sportach walki, który powoduje zatrzymanie walki na minimum 10 sekund. Zawodnik otrzymuje więc takie uderzenie, które uniemożliwia jego podniesienie się z podłoża/ringu i dalsze walczenie. Mamy również tzw. technical knokout (TKO). W tym przypadku to sędzia zatrzymuje walkę. Może zarządzić TKO w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia sportowca. O nokaucie mówi się w takich sportach walki jak boks, kickboxing czy boks tajski.

Sporty walki – anatomia nokautu

O nokaucie mówi się wtedy, gdy pod wpływem uderzenia zaburzone zostają mechanizmy odpowiadające za utrzymywanie równowagi. W takim przypadku pojawiają się problemy z błędnikiem, a walczący ląduje na deskach. Decydujące uderzenie w sportach walki musi być zarówno silne, jak i szybkie. Ciosy nokautujące są precyzyjne – należy kierować je w strategiczne punkty ciała przeciwnika. Przykładowo, w boksie częste są nokauty po uderzeniu kierowanym w czubek brody, wątrobę czy w splot słoneczny.

Skutki ciosów w głowę

Ciosy zadawane w sportach walki mają wyjątkowo dużą siłę. Tym samym wraz z nimi rodzi się ryzyko urazów czy poważnych kontuzji. Najbardziej niebezpieczne ciosy są oddawane w podbródek i żuchwę. Uszkodzenie którejś z tych partii ciała może poruszyć płyn mózgowo-rdzeniowy. Konsekwencją tego stanu jest przemieszczanie się mózgu między ścianami czaszki. Uderzenie może spowodować pojawienie się krwiaka na pniu mózgu. Bardzo rzadko zdarza się, że taki cios nie jest nokautujący. To jednak duże ryzyko dla odbierającego cios – może nawet skutkować omdleniem i zapadnięciem w śpiączkę.

Przyjęcie ciosu na głowę może wywoływać napięcia w naczyniach krwionośnych. Te natomiast wpływają na powstawanie mikrourazów i niewielkich wylewów krwi. Walczący początkowo ich nie czuje. Niebezpieczne konsekwencje mogą pojawić się pod wpływem ciepłej wody (kąpiel po walce). Taka sytuacja jest bardzo ryzykowna dla zdrowia. Sportowiec może stracić przytomność. Co więcej, uszkodzenie komórek mózgowych jest nieodwracalne. Tym samym zaburzeniu może ulec praca mięśni odpowiedzialnych za ruch oczu, poruszanie językiem czy mimikę twarzy. Mogą pojawić się również problemy z pamięcią, epilepsja, otępienie czy niedowłady kończyn.

Ryzyko częstych urazów głowy w sportach walki

czy nokaut jest niebezpieczny dla zdrowia

Uprawianie sportów walki nieodłącznie wiąże się ze stałym przyjmowaniem ciosów. Oczywiste jest, że nokauty są znacznie bardziej ryzykowne niż standardowe uderzenia. Warto jednak wspomnieć o skutkach częstego przyjmowania – nawet mniej poważnych – ciosów na głowę. Konsekwencją mogą być zaburzenia mowy (jąkanie, bełkotanie). Tę przypadłość z łatwością można dostrzec u bokserów. Co więcej, długotrwałe praktykowanie sportów walki, w szczególności boksu może mieć wpływ na pojawienie się choroby Parkinsona. Dzieje się tak ze względu na możliwe uszkodzenia tkanki nerwowej. Tym samym sportowiec ma trudności z koordynacją, kojarzeniem i odbieraniem bodźców.

Jak zabezpieczyć się przed nokautem w sportach walki?

Mamy zawodników, którzy przyjmują podczas walki wiele ciosów potencjalnie nokautujących i nie kończą na deskach. Są też tacy, którzy po jednym uderzeniu są niezdolni do kontynuowania walki. Skąd taka rozbieżność? W niektórych przypadkach za taki stan odpowiadają uwarunkowania genetyczne. Są jednak sposoby na to, by zminimalizować ryzyko wystąpienia nokautu. Prawdą jest, że sportowcy skupieni na defensywie i oddający dużą liczbę ciosów są nokautowani znacznie rzadziej. Jedną z ważniejszych umiejętności jest trzymanie szczelnej gardy chroniącej szczękę. Dobrym wyjściem jest również noszenie ochraniacza na szczękę w czasie walki. Sportowiec nie powinien rozchylać ust – grozi to poważniejszymi konsekwencjami przyjęcia uderzenia na zęby lub usta. Trzeba go delikatnie przygryzać dolnymi zębami – doskonale, jeśli stanie się to nawykiem. Ryzyko nokautu można zmniejszyć również poprzez noszenie kasków.

Amortyzację ciosów w głowę potencjalnie nokautujących można zwiększyć dzięki silnym mięśniom karku. Sportowcy walki powinni więc pamiętać o tej partii ciała podczas treningów. Mięśnie karku można trenować poprzez wykonywanie np. mostków.

Pierwsza pomoc w razie nokautu

W zasadach określających walkę mówi się o natychmiastowej interwencji lekarskiej po upływie 10 sekund od ciosu nokautującego – jeśli sportowiec jest nieprzytomny. Obejmuje go również miesiąc odpoczynku od walk i sparingów. Powinno się również skierować go na badania EEG głowy. Zasadą jest również zakaz walki oraz sparingów przez 3 miesiące, jeśli dany sportowiec zostanie znokautowany dwa razy w ciągu poprzednich 3 miesięcy. Trzy nokauty w ciągu roku to natomiast wyłączenie z walk i sparingów na rok kolejny.

Zapobiegaj nokautom za pomocą treningów sportów walki

Doskonałe przygotowanie techniczne i fizyczne mogą skutecznie zmniejszyć ryzyko ewentualnych nokautów. Istotne jest szlifowanie własnych możliwości w jak najbardziej efektywny sposób. Można to osiągnąć będąc pod opieką trenera. Zawodowe zajmowanie się sportami walki wymaga bowiem profesjonalnych treningów. Zobacz naszą bazę instruktorów i trenerów sportów walki. I przestań obawiać się nokautów!

Dominika Górska 4 16 maja 2017  2302

Dodaj komentarz

 • Eren
  26 listopada 2017
  A co z judo i zapasami?
 • Romek
  27 czerwca 2017
  Ja tam sportów walki nie rozumiem. Jak gladiatorzy, bez sensu
 • Gabriela09
  23 maja 2017
  Oj, takie groźne sytuacje zdarzają się bardzo rzadko. Nie ma co od razu delegalizować sportów walki. W każdej dyscyplinie jest - mniejsze lub większe - zagrożenie zdrowia.
 • Jan Andrzejewski
  16 maja 2017
  Skoro nokouty niosą ze sobą takie ryzyko, to dlaczego nikt nie pomyślał o zmianie zasad bezpieczeństwa w sportach walki? Przecież to już przestaje być sportem, ale zwykłym biciem się - nawet do śmierci

Artykuły z kategorii: Sztuki Walki

sporty-walki-rodzaje-sporty-walki-krakow-co-wybrac

Sporty walki rodzaje | Sporty walki Kraków | Co wybrać?

Trenuj sporty walki – łatwo powiedzieć. Jak jednak zabrać się za szukanie trenera sportów walki? Jakie są rodzaje sportów walki, i który z nich wybrać? Sporty walki Kraków – zobaczcie!

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego!

krav-maga-poznan-czy-to-trening-takze-dla-dzieci

Krav maga Poznań – czy to trening także dla dzieci?

Krav maga Poznań: jak znaleźć odpowiednią organizację? Czy krav maga dla dzieci to dobry pomysł? A jak jest z krav magą dla dorosłych? Wszystko o krav madze w Poznaniu!

krav-maga-podstawowe-techniki-samoobrony

Krav maga - podstawowe techniki samoobrony

Krav maga skupia się przede wszystkim na uczeniu samoobrony. Od wschodnich sztuk walki odróżnia ją to, że nie wykorzystuje widowiskowych chwytów, nie jest próbą doskonalenia siebie, lecz trenuje się ją po to, by móc w realnym życiu użyć wyuczonych technik do samoobrony. Poznaj podstawowe techniki krav magi.

boks-krakow-dla-poczatkujacych-jak-zaczac-trenowac-boks

Boks Kraków dla początkujących – jak zacząć trenować boks?

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem zajęć boksu w Krakowie? Mamy dla Ciebie poradnik! Boks Kraków dla początkujących, młodzieży, dziewczyn… Każdy może zacząć trenować boks z trenerem personalnym bądź w klubie w Krakowie!

sporty-walki-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-nokaucie

Sporty walki – wszystko co musisz wiedzieć o nokaucie

Jednym ze sposobów na rozstrzygnięcie zmagań w części sportów walki jest nokaut. Na czym on polega? Co dzieje się z zawodnikiem po nokaucie? Jak wygląda pierwsza pomoc w razie poważniejszych urazów po położeniu zawodnika na deski?

sporty-walki-trening-wzmacniajacy-palce

Sporty walki – trening wzmacniający palce

Mięśnie dłoni i placów są przeciążane codziennymi czynnościami. W przypadku osób trenujących sporty walki dochodzą także kolejne obciążenia tych partii ciała. Silne palce pozwalają bowiem na wykonywanie poszczególnych chwytów czy ciosów. Zobacz, na czym polega trening wzmacniający palce w sportach walki.

jak-trenowac-szybkosc-nog-w-sportach-walki

Jak trenować szybkość nóg w sportach walki?

Sprawne i szybkie poruszanie się po ringu należy do ważniejszych umiejętności zawodników sportów walki. Dzięki dużej szybkości nóg możliwe jest m.in. uniknięcie ciosów przeciwnika czy wykonanie skutecznych ataków. Na czym polega trening szybkości nóg w takich sportach walki jak boks, karate i MMA?

taekwondo-jak-rozciagac-sie-do-wysokich-kopniec

Taekwondo - jak rozciągać się do wysokich kopnięć?

Bez właściwego rozciągnięcia i rozgrzania mięśni nie są możliwe wysokie kopnięcia. W taekwondo duże znaczenie ma zatem trening elastyczności. Dzięki niemu ćwiczący, nawet zaskoczony przez napastnika na ulicy, będzie w stanie skutecznie się obronić. Oto, co powinien zawierać trening rozciągania w tym sporcie walki.

taekwondo-kroki-i-kopniecia

Taekwondo – kroki i kopnięcia

Nazwa taekwondo jest zbitką trzech wyrazów. Tae oznacza stopę, a więc wszystkie techniki wykonywane za pomocą nóg. Kwon to nazwa pięści a zarazem systemu pracy rękami. Do natomiast jest określeniem drogi. Oddaje duchowy element tej sztuki walki. System technik wykonywanych za pomocą nóg jest imponujący. Jakie kroki i kopnięcia znajdziemy w taekwondo?

sporty-walki-rodzaje-sporty-walki-krakow-co-wybrac

Sporty walki rodzaje | Sporty walki Kraków | Co wybrać?

Trenuj sporty walki – łatwo powiedzieć. Jak jednak zabrać się za szukanie trenera sportów walki? Jakie są rodzaje sportów walki, i który z nich wybrać? Sporty walki Kraków – zobaczcie!

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego!

krav-maga-poznan-czy-to-trening-takze-dla-dzieci

Krav maga Poznań – czy to trening także dla dzieci?

Krav maga Poznań: jak znaleźć odpowiednią organizację? Czy krav maga dla dzieci to dobry pomysł? A jak jest z krav magą dla dorosłych? Wszystko o krav madze w Poznaniu!

krav-maga-podstawowe-techniki-samoobrony

Krav maga - podstawowe techniki samoobrony

Krav maga skupia się przede wszystkim na uczeniu samoobrony. Od wschodnich sztuk walki odróżnia ją to, że nie wykorzystuje widowiskowych chwytów, nie jest próbą doskonalenia siebie, lecz trenuje się ją po to, by móc w realnym życiu użyć wyuczonych technik do samoobrony. Poznaj podstawowe techniki krav magi.

boks-krakow-dla-poczatkujacych-jak-zaczac-trenowac-boks

Boks Kraków dla początkujących – jak zacząć trenować boks?

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem zajęć boksu w Krakowie? Mamy dla Ciebie poradnik! Boks Kraków dla początkujących, młodzieży, dziewczyn… Każdy może zacząć trenować boks z trenerem personalnym bądź w klubie w Krakowie!

sporty-walki-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-nokaucie

Sporty walki – wszystko co musisz wiedzieć o nokaucie

Jednym ze sposobów na rozstrzygnięcie zmagań w części sportów walki jest nokaut. Na czym on polega? Co dzieje się z zawodnikiem po nokaucie? Jak wygląda pierwsza pomoc w razie poważniejszych urazów po położeniu zawodnika na deski?

sporty-walki-trening-wzmacniajacy-palce

Sporty walki – trening wzmacniający palce

Mięśnie dłoni i placów są przeciążane codziennymi czynnościami. W przypadku osób trenujących sporty walki dochodzą także kolejne obciążenia tych partii ciała. Silne palce pozwalają bowiem na wykonywanie poszczególnych chwytów czy ciosów. Zobacz, na czym polega trening wzmacniający palce w sportach walki.

jak-trenowac-szybkosc-nog-w-sportach-walki

Jak trenować szybkość nóg w sportach walki?

Sprawne i szybkie poruszanie się po ringu należy do ważniejszych umiejętności zawodników sportów walki. Dzięki dużej szybkości nóg możliwe jest m.in. uniknięcie ciosów przeciwnika czy wykonanie skutecznych ataków. Na czym polega trening szybkości nóg w takich sportach walki jak boks, karate i MMA?

taekwondo-jak-rozciagac-sie-do-wysokich-kopniec

Taekwondo - jak rozciągać się do wysokich kopnięć?

Bez właściwego rozciągnięcia i rozgrzania mięśni nie są możliwe wysokie kopnięcia. W taekwondo duże znaczenie ma zatem trening elastyczności. Dzięki niemu ćwiczący, nawet zaskoczony przez napastnika na ulicy, będzie w stanie skutecznie się obronić. Oto, co powinien zawierać trening rozciągania w tym sporcie walki.

taekwondo-kroki-i-kopniecia

Taekwondo – kroki i kopnięcia

Nazwa taekwondo jest zbitką trzech wyrazów. Tae oznacza stopę, a więc wszystkie techniki wykonywane za pomocą nóg. Kwon to nazwa pięści a zarazem systemu pracy rękami. Do natomiast jest określeniem drogi. Oddaje duchowy element tej sztuki walki. System technik wykonywanych za pomocą nóg jest imponujący. Jakie kroki i kopnięcia znajdziemy w taekwondo?