Sporty walki – jak nokaut wpływa na zdrowie?

Sporty walki – jak nokaut wpływa na zdrowie?

Uprawianie sportów walki jest opatrzone niemałym ryzykiem. Niektóre walki – szczególnie bokserskie – kończą się nie tylko nokautem. Zdarza się, że w wyniku poważnych obrażeń następuje śmierć przegranego boksera. Jakie konsekwencje dla zdrowia może mieć nokaut? Co należy robić, kiedy się przytrafi? Jak zabezpieczyć się przed nokautem?

Sporty walki – co to jest nokaut?

Nokaut (ang. knockout – KO) oznacza cios w sportach walki, który powoduje zatrzymanie walki na minimum 10 sekund. Zawodnik otrzymuje więc takie uderzenie, które uniemożliwia jego podniesienie się z podłoża/ringu i dalsze walczenie. Mamy również tzw. technical knokout (TKO). W tym przypadku to sędzia zatrzymuje walkę. Może zarządzić TKO w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia sportowca. O nokaucie mówi się w takich sportach walki jak boks, kickboxing czy boks tajski.

Sporty walki – anatomia nokautu

O nokaucie mówi się wtedy, gdy pod wpływem uderzenia zaburzone zostają mechanizmy odpowiadające za utrzymywanie równowagi. W takim przypadku pojawiają się problemy z błędnikiem, a walczący ląduje na deskach. Decydujące uderzenie w sportach walki musi być zarówno silne, jak i szybkie. Ciosy nokautujące są precyzyjne – należy kierować je w strategiczne punkty ciała przeciwnika. Przykładowo, w boksie częste są nokauty po uderzeniu kierowanym w czubek brody, wątrobę czy w splot słoneczny.

Skutki ciosów w głowę

Ciosy zadawane w sportach walki mają wyjątkowo dużą siłę. Tym samym wraz z nimi rodzi się ryzyko urazów czy poważnych kontuzji. Najbardziej niebezpieczne ciosy są oddawane w podbródek i żuchwę. Uszkodzenie którejś z tych partii ciała może poruszyć płyn mózgowo-rdzeniowy. Konsekwencją tego stanu jest przemieszczanie się mózgu między ścianami czaszki. Uderzenie może spowodować pojawienie się krwiaka na pniu mózgu. Bardzo rzadko zdarza się, że taki cios nie jest nokautujący. To jednak duże ryzyko dla odbierającego cios – może nawet skutkować omdleniem i zapadnięciem w śpiączkę.

Przyjęcie ciosu na głowę może wywoływać napięcia w naczyniach krwionośnych. Te natomiast wpływają na powstawanie mikrourazów i niewielkich wylewów krwi. Walczący początkowo ich nie czuje. Niebezpieczne konsekwencje mogą pojawić się pod wpływem ciepłej wody (kąpiel po walce). Taka sytuacja jest bardzo ryzykowna dla zdrowia. Sportowiec może stracić przytomność. Co więcej, uszkodzenie komórek mózgowych jest nieodwracalne. Tym samym zaburzeniu może ulec praca mięśni odpowiedzialnych za ruch oczu, poruszanie językiem czy mimikę twarzy. Mogą pojawić się również problemy z pamięcią, epilepsja, otępienie czy niedowłady kończyn.

Ryzyko częstych urazów głowy w sportach walki

czy nokaut jest niebezpieczny dla zdrowia

Uprawianie sportów walki nieodłącznie wiąże się ze stałym przyjmowaniem ciosów. Oczywiste jest, że nokauty są znacznie bardziej ryzykowne niż standardowe uderzenia. Warto jednak wspomnieć o skutkach częstego przyjmowania – nawet mniej poważnych – ciosów na głowę. Konsekwencją mogą być zaburzenia mowy (jąkanie, bełkotanie). Tę przypadłość z łatwością można dostrzec u bokserów. Co więcej, długotrwałe praktykowanie sportów walki, w szczególności boksu może mieć wpływ na pojawienie się choroby Parkinsona. Dzieje się tak ze względu na możliwe uszkodzenia tkanki nerwowej. Tym samym sportowiec ma trudności z koordynacją, kojarzeniem i odbieraniem bodźców.

Jak zabezpieczyć się przed nokautem w sportach walki?

Mamy zawodników, którzy przyjmują podczas walki wiele ciosów potencjalnie nokautujących i nie kończą na deskach. Są też tacy, którzy po jednym uderzeniu są niezdolni do kontynuowania walki. Skąd taka rozbieżność? W niektórych przypadkach za taki stan odpowiadają uwarunkowania genetyczne. Są jednak sposoby na to, by zminimalizować ryzyko wystąpienia nokautu. Prawdą jest, że sportowcy skupieni na defensywie i oddający dużą liczbę ciosów są nokautowani znacznie rzadziej. Jedną z ważniejszych umiejętności jest trzymanie szczelnej gardy chroniącej szczękę. Dobrym wyjściem jest również noszenie ochraniacza na szczękę w czasie walki. Sportowiec nie powinien rozchylać ust – grozi to poważniejszymi konsekwencjami przyjęcia uderzenia na zęby lub usta. Trzeba go delikatnie przygryzać dolnymi zębami – doskonale, jeśli stanie się to nawykiem. Ryzyko nokautu można zmniejszyć również poprzez noszenie kasków.

Amortyzację ciosów w głowę potencjalnie nokautujących można zwiększyć dzięki silnym mięśniom karku. Sportowcy walki powinni więc pamiętać o tej partii ciała podczas treningów. Mięśnie karku można trenować poprzez wykonywanie np. mostków.

Pierwsza pomoc w razie nokautu

W zasadach określających walkę mówi się o natychmiastowej interwencji lekarskiej po upływie 10 sekund od ciosu nokautującego – jeśli sportowiec jest nieprzytomny. Obejmuje go również miesiąc odpoczynku od walk i sparingów. Powinno się również skierować go na badania EEG głowy. Zasadą jest również zakaz walki oraz sparingów przez 3 miesiące, jeśli dany sportowiec zostanie znokautowany dwa razy w ciągu poprzednich 3 miesięcy. Trzy nokauty w ciągu roku to natomiast wyłączenie z walk i sparingów na rok kolejny.

Zapobiegaj nokautom za pomocą treningów sportów walki

Doskonałe przygotowanie techniczne i fizyczne mogą skutecznie zmniejszyć ryzyko ewentualnych nokautów. Istotne jest szlifowanie własnych możliwości w jak najbardziej efektywny sposób. Można to osiągnąć będąc pod opieką trenera. Zawodowe zajmowanie się sportami walki wymaga bowiem profesjonalnych treningów. Zobacz naszą bazę instruktorów i trenerów sportów walki. I przestań obawiać się nokautów!

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 4 16 maja 2017  5112

Dodaj komentarz

 • Eren
  26 listopada 2017
  A co z judo i zapasami?
 • Romek
  27 czerwca 2017
  Ja tam sportów walki nie rozumiem. Jak gladiatorzy, bez sensu
 • Gabriela09
  23 maja 2017
  Oj, takie groźne sytuacje zdarzają się bardzo rzadko. Nie ma co od razu delegalizować sportów walki. W każdej dyscyplinie jest - mniejsze lub większe - zagrożenie zdrowia.
 • Jan Andrzejewski
  16 maja 2017
  Skoro nokouty niosą ze sobą takie ryzyko, to dlaczego nikt nie pomyślał o zmianie zasad bezpieczeństwa w sportach walki? Przecież to już przestaje być sportem, ale zwykłym biciem się - nawet do śmierci

Artykuły z kategorii: Sztuki i Sporty Walki

lekcja-pokory-i-szacunku-czyli-wszystko-o-pasach-w-karate

Lekcja pokory i szacunku – czyli wszystko o pasach w karate

Wschodnie sztuki walki od zawsze budziły respekt i podziw publiczności, jak i osób bezpośrednio zaangażowanych w te dyscypliny. Nie inaczej jest z karate, które swoim zasięgiem w szybki sposób objęło cały świat. Wraz z rosnącą popularnością powstawały nowe style, których do tej pory jest ponad sto. Elementem, który wyróżnia karate na tle innych dyscyplin są bez wątpienia pasy. Co oznaczają poszczególne kolory pasów w karate? Jaka jest ich kolejność? I jakie wymagania formalne muszą spełniać zawodnicy, żeby zdobyć poszczególne pasy?

wing-tsun-kung-fu-uderzenia-lancuchowe

Wing Tsun Kung Fu – uderzenia łańcuchowe

Techniki łańcuchowe są jedną z najbardziej charakterystycznych cech Wing Tsun Kung Fu. Dzięki nim walka staje się znacznie bardziej skuteczna. Oto najpopularniejsze ciosy łańcuchowe oraz uderzenia za pomocą łokci w tej sztuce walki.

zespolowe-sporty-walki-czy-taka-forma-w-ogole-istnieje

Zespołowe sporty walki? Czy taka forma w ogóle istnieje?

Sporty zespołowe zwykle kojarzą się z piłką nożną, piłką ręczną, koszykówką… Bardzo trudno o postrzeganie w tym kontekście sportów walki – w końcu starcie odbywa się zwykle jeden na jednego. A co jeśli naprawdę istnieje coś takiego jak zespołowe sporty walki?

boks-birmanski-czyli-ekstremalny-sport-walki-o-ktorym-wiedza-nieliczni

Boks birmański, czyli ekstremalny sport walki, o którym wiedzą nieliczni

Boks birmański nie jest tak znanym sportem walki jak karate, kick-boxing czy nawet krav maga. Jak wygląda historia tego sportu i czy jest on dostępny w Polsce?

wschodnie-sztuki-walki-poznaj-ich-rodzaje-i-sprawdz-na-czym-polegaja

Wschodnie sztuki walki - poznaj ich rodzaje i sprawdź, na czym polegają

Legendarne kung fu, medytacyjne tai chi, judo, aikido i karate. Do tego klasyczne już taekwondo i coraz bardziej modne muay thai. Wszystkie te wschodnie sztuki walki wywodzą się ze starożytnej filozofii Dalekiego Wschodu. Na czym polegają i czym różnią się od sportów walki uprawianych współcześnie?

aikido-karate-i-judo-poznaj-japonskie-sztuki-walki-i-ich-tradycyjna-filozofie

Aikido, karate i judo - poznaj japońskie sztuki walki i ich tradycyjną filozofię

Starożytne filozofie Dalekiego Wschodu to punkt wyjścia dla wielu dziedzin życia. Również japońskie sztuki walki czerpią właśnie z nauk wielkich myślicieli wschodnich. Na czym polega technika poszczególnych walk i jak podejść do przeciwnika w myśl aikido, judo i karate?

swiatowe-sztuki-walki-istota-sama-w-sobie-poznaj-ich-rodzaje

Światowe sztuki walki - istota sama w sobie. Poznaj ich rodzaje!

Cały świat zachwyca się boksem i czerpie ogromną przyjemność ze sportowego widowiska. Sporty walki to jednak komercja. Tu ważne jest przede wszystkim, kto zwycięży, a kto przegra. Czym więc są sztuki walki i jak się mają ich rodzaje do popularnych sportów?

ile-czasu-potrzeba-aby-opanowac-podstawy-boksu

Ile czasu potrzeba aby opanować podstawy boksu?

Zastanawiasz się czy warto zacząć trenować boks? Brakuje Ci motywacji, bo opanowanie techniki wydaje Ci się zbyt odległe? Zobacz na ile trudne i czasochłonne jest opanowanie boksowania. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego. Ju Jitsu Warszawa - przewiń artykuł!

combat-56-system-walki-polskich-oddzialow-specjalnych

Combat 56 – system walki polskich oddziałów specjalnych

W latach 80. i 90. eksperymentalnie poszukiwano technik walki, które sprawdziłyby się w siłach zbrojnych. Dzięki majorowi Arkadiuszowi Kupsowi powstał system Combat 56. Zobacz, na czym on polega, oraz do czego jest przeznaczony.

lekcja-pokory-i-szacunku-czyli-wszystko-o-pasach-w-karate

Lekcja pokory i szacunku – czyli wszystko o pasach w karate

Wschodnie sztuki walki od zawsze budziły respekt i podziw publiczności, jak i osób bezpośrednio zaangażowanych w te dyscypliny. Nie inaczej jest z karate, które swoim zasięgiem w szybki sposób objęło cały świat. Wraz z rosnącą popularnością powstawały nowe style, których do tej pory jest ponad sto. Elementem, który wyróżnia karate na tle innych dyscyplin są bez wątpienia pasy. Co oznaczają poszczególne kolory pasów w karate? Jaka jest ich kolejność? I jakie wymagania formalne muszą spełniać zawodnicy, żeby zdobyć poszczególne pasy?

wing-tsun-kung-fu-uderzenia-lancuchowe

Wing Tsun Kung Fu – uderzenia łańcuchowe

Techniki łańcuchowe są jedną z najbardziej charakterystycznych cech Wing Tsun Kung Fu. Dzięki nim walka staje się znacznie bardziej skuteczna. Oto najpopularniejsze ciosy łańcuchowe oraz uderzenia za pomocą łokci w tej sztuce walki.

zespolowe-sporty-walki-czy-taka-forma-w-ogole-istnieje

Zespołowe sporty walki? Czy taka forma w ogóle istnieje?

Sporty zespołowe zwykle kojarzą się z piłką nożną, piłką ręczną, koszykówką… Bardzo trudno o postrzeganie w tym kontekście sportów walki – w końcu starcie odbywa się zwykle jeden na jednego. A co jeśli naprawdę istnieje coś takiego jak zespołowe sporty walki?

boks-birmanski-czyli-ekstremalny-sport-walki-o-ktorym-wiedza-nieliczni

Boks birmański, czyli ekstremalny sport walki, o którym wiedzą nieliczni

Boks birmański nie jest tak znanym sportem walki jak karate, kick-boxing czy nawet krav maga. Jak wygląda historia tego sportu i czy jest on dostępny w Polsce?

wschodnie-sztuki-walki-poznaj-ich-rodzaje-i-sprawdz-na-czym-polegaja

Wschodnie sztuki walki - poznaj ich rodzaje i sprawdź, na czym polegają

Legendarne kung fu, medytacyjne tai chi, judo, aikido i karate. Do tego klasyczne już taekwondo i coraz bardziej modne muay thai. Wszystkie te wschodnie sztuki walki wywodzą się ze starożytnej filozofii Dalekiego Wschodu. Na czym polegają i czym różnią się od sportów walki uprawianych współcześnie?

aikido-karate-i-judo-poznaj-japonskie-sztuki-walki-i-ich-tradycyjna-filozofie

Aikido, karate i judo - poznaj japońskie sztuki walki i ich tradycyjną filozofię

Starożytne filozofie Dalekiego Wschodu to punkt wyjścia dla wielu dziedzin życia. Również japońskie sztuki walki czerpią właśnie z nauk wielkich myślicieli wschodnich. Na czym polega technika poszczególnych walk i jak podejść do przeciwnika w myśl aikido, judo i karate?

swiatowe-sztuki-walki-istota-sama-w-sobie-poznaj-ich-rodzaje

Światowe sztuki walki - istota sama w sobie. Poznaj ich rodzaje!

Cały świat zachwyca się boksem i czerpie ogromną przyjemność ze sportowego widowiska. Sporty walki to jednak komercja. Tu ważne jest przede wszystkim, kto zwycięży, a kto przegra. Czym więc są sztuki walki i jak się mają ich rodzaje do popularnych sportów?

ile-czasu-potrzeba-aby-opanowac-podstawy-boksu

Ile czasu potrzeba aby opanować podstawy boksu?

Zastanawiasz się czy warto zacząć trenować boks? Brakuje Ci motywacji, bo opanowanie techniki wydaje Ci się zbyt odległe? Zobacz na ile trudne i czasochłonne jest opanowanie boksowania. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego. Ju Jitsu Warszawa - przewiń artykuł!

combat-56-system-walki-polskich-oddzialow-specjalnych

Combat 56 – system walki polskich oddziałów specjalnych

W latach 80. i 90. eksperymentalnie poszukiwano technik walki, które sprawdziłyby się w siłach zbrojnych. Dzięki majorowi Arkadiuszowi Kupsowi powstał system Combat 56. Zobacz, na czym on polega, oraz do czego jest przeznaczony.