Sporty rakietowe - przegląd najpopularniejszych dyscyplin

Sporty rakietowe to nie tylko tenis ziemny, lecz także wiele innych, równie ciekawych dyscyplin. Które sporty rakietowe warto trenować i na czym one polegają?
Sporty rakietowe - czym są?
Jak sama nazwa mówi, sporty rakietowe wymagają użycia rakiety, czyli przyrządu znanego nam doskonale z meczów tenisowych lub samodzielnej gry w ping ponga. W przypadku każdej z tych dyscyplin wymagany model jest zupełnie inny, tak samo, jak obowiązujące zasady. Istnieją jednak również liczne podobieństwa, dlatego niekiedy wybór odpowiedniego sportu rakietowego jest niezwykle trudny.
Sporty rakietowe - rodzaje
Istnieje kilka rodzajów popularnych sportów rakietowych. Najpopularniejsze z nich to niewątpliwie tenis stołowy i tenis ziemny, jednak istnieje również wiele innych, ciekawych dyscyplin. Doskonałym przykładem może być badminton lub squash, czyli nieco mniej znany sport praktykowany na specjalnych salach.
Tenis ziemny
Tenis ziemny jest jednym z najpopularniejszych sportów rakietowych. Nie jest to jednak wcale tak wymagająca dyscyplina, jak mogłoby się wydawać. Kluczowym elementem tego sportu jest odpowiednia technika, dzięki której nie musisz posiadać dużej siły. Grając w tenis nie da się jednak uniknąć biegania, dlatego dobra kondycja będzie stanowić ogromny plus.
Tenis stołowy
Tenis stołowy, czyli ping pong, to również bardzo popularny sport rakietowy większości z nas znany, chociażby, z lekcji wychowania fizycznego. Dyscypliną tą rządzi jednak wiele zasad, o których niektórzy nie mają pojęcia. Tenis stołowy nie wymaga specjalnej kondycji fizycznej, jednak na plus jest umiejętność przewidywania ruchów przeciwnika. Sport ten jest w stanie naprawdę zmęczyć ze względu na konieczność ciągłego podążania za piłką.
Badminton
Badminton kojarzy się głównie z aktywnością w przydomowym ogródku, jednak ma on również swoją profesjonalną formę. Sport ten posiada jeden element wspólny z tenisem ziemnym, a mianowicie - konieczność przebicia lotki przez siatkę w taki sposób, aby utrudnić jej odbiór przeciwnikowi. Poza tym, dyscyplina ta jest bardzo wymagająca i pozwala na porządne zmęczenie w krótkim czasie. Jest to zatem świetna opcja dla osób, które potrzebują intensywnego wysiłku o nieskomplikowanych zasadach.
Squash
Squash to niewątpliwie najmniej popularny sport rakietowy, jednak z roku na rok zyskuje on kolejnych zwolenników. Taki trening ma miejsce na zamkniętych kortach i polega na odbijaniu kauczukowej piłeczki od ściany we dwie osoby. Wynajęcie specjalnej sali wciąż jest jednak stosunkowo drogie. Być może, wraz z popularyzacją tego sportu rakietowego ceny spadną, ale póki co, jest to mało dostępna aktywność fizyczna.
Który sport rakietowy wybrać?

Każdy sport rakietowy to zupełnie różne zalety i wady. Jedne z nich są znacznie bardziej wymagające, podczas gdy inne pozwalają na swobodne trenowanie również przez osoby, które nie posiadają specjalnej kondycji fizycznej. Z tego powodu, jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z jakimś sportem rakietowym, powinieneś skupić się na własnych oczekiwaniach. Każdy z nich jest bowiem zupełnie inną aktywnością posiadającą swoich zwolenników i przeciwników.
Który sport rakietowy jest najtrudniejszy?
Niektóre sporty rakietowe są intensywniejsze niż inne. Doskonałym przykładem jest badminton, który angażuje niemal wszystkie mięśnie na całym ciele. Znacznie łatwiejszy jest natomiast tenis stołowy, ponieważ nie wymaga on biegania i skupia się głównie na określeniu taktyki przeciwnika. Pośrednim rozwiązaniem może być natomiast squash, jednak jest on znacznie mniej popularny.
Gdzie ćwiczyć sporty rakietowe?
W wielu polskich miastach znajdują się liczne kluby sportowe oferujące zajęcia z poszczególnych dyscyplin rakietowych. Istnieje także opcja samodzielnego wynajęcia kortu i niezbędnych przyrządów, ale niekiedy jest to znacznie droższe rozwiązanie. Sporty rakietowe nie są w Polsce tak popularne, jak na przykład piłka nożna, jednak ich miłośnicy są w stanie znaleźć miejsce, w którym z powodzeniem można praktykować taką aktywność.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!