Sporty plażowe dla każdego

Piękna pogoda i wysokie temperatury nie sprzyjają ciężkim treningom na siłowni, w trakcie których ciągle myślisz o zimnym prysznicu. W takie dni kuszące stają się sporty wodne, które przynoszą utęsknione orzeźwienie. Oto kilka propozycji na ciekawy wakacyjny urlop.
Sport plażowy – siatkówka
Sposób na wakacyjny relaks i ruch na świeżym powietrzu. Słońce i piasek oraz woda zachęcają do gry. Siatkówka plażowa od typowo wakacyjnej rekreacyjnej gry wyrosła na poważną dyscyplinę sportową. Podobnie sprawa wygląda z piłką plażową oraz piłką ręczną.
Do gry na plaży wystarczy kawałek wolnej przestrzeni i piłka. Jeżeli planuje się grać trochę poważniej konieczna będzie jeszcze siatka oraz oznaczenie pola gry.
Najbardziej popularną dyscypliną plażową jest siatkówka, za nią plasuje się piłka nożna plażowa i inne gry zespołowe. Pierwsze turnieje plażowej gry w siatkówkę były organizowane w latach 70. Od 1996 roku siatkówka plażowa jest oficjalną dyscypliną olimpijską. Od tego czasu sporty plażowe zyskują na popularności również w Polsce. W Starych Jabłonkach od 2004 roku są organizowane prestiżowe zawody siatkówki plażowej z cyklu World Tour. W roku 2013 odbyły się nawet mistrzostwa świata w sportach plażowych na Mazurach.
Plażowa piłka nożna – beach socker
Bardzo widowiskowa dyscyplina sportu. Zasady gry w piłce plażowej są podobne do zwykłej piłki nożnej. Rożnica polega na tym że gracze w plażowej piłce nożnej grają na mniejszym boisku. Dlaczego beach socker jest tak widowiskowy nawet w wykonaniu amatorów? Bo gracze którzy kopią piłkę na plaży chętniej wykonują efektowne zagrania. Ryzyko kontuzji jest mniejsze niż w przypadku tradycyjnej piłki bo na piasku trudniej jest się rozpędzić oraz wykonać mocne kopnięcie. To sprawia że piłka plażowa jest bardziej techniczna. Dodatkowo gracze chętniej wykonują przewrotki – upadek skutecznie amortyzuje piasek. Dodatkowo przewrotka w piłce plażowej jest dobrze widoczna z każdego miejsca na boisku.
Zoobacz także: Najlepsze atrakcje plażowe nad polskim morzem!
Sporty wodne a woda
Zanim zdecydujesz się na trening sportów wodnych, zastanów się, jaki atrakcyjny akwen: jezioro, zalew, rzekę czy morze masz najbliżej. Mieszkasz na Pomorzu i masz blisko nad polski Bałtyk? A może w Warszawie i masz Zalew Zegrzyński i Wisłę? Jeśli w twojej okolicy nie ma dostępu do morza, dobrym rozwiązaniem są również sporty wodne na jeziorze lub zalewie, a także rzece. Ale to nie wszystko! Jeśli mieszkasz w miejscowości, z której jest daleko i do morza, i do jeziora, i do rzeki – w twoim zasięgu na pewno jest jakiś basen i może być on równie ciekawym rozwiązaniem. W końcu w Polsce nie ma pustyni i woda na aktywny wypoczynek się znajdzie.
Wolisz rekreację na plaży? Oto zbiór sportów plażowych dla każdego!
Sporty wodne a sprzęt
Praktycznie wszystkie dyscypliny sportów wodnych wymagają użycia odpowiedniego wyposażenia w trakcie treningu, tzw. osprzętu. Najmniej wymagającą dyscypliną są sporty pływackie, które oprócz stroju kąpielowego wymagają użycia czepka i okularów pływackich oraz w wersji wyczynowej kremów zmniejszających tarcie i osprzętu pomiarowego. Reszta sportów wodnych wymaga o wiele więcej akcesoriów, typu pianka neoprenowa, suchy kombinezon, kask, kamizelka asekuracyjna, płetwy i maska, a także jednostek pływających: desek, kajaków, pontonów, łodzi i żaglówek.
Sporty wodne bezpośrednio w wodzie
Jeśli w twojej okolicy nie ma żadnego naturalnego zbiornika wodnego, który pozwala na uprawianie sportów wodnych, warto zainteresować się ofertą najbliższego basenu. Sporty wodne, które możesz uprawiać w mieście to między innymi:
- pływanie
- aqua aerobik lub gimnastyka w wodzie
- pływanie synchroniczne (inaczej wodny balet)
- piłka wodna (waterpolo)
- skoki do wody
- hokej podwodny
- rugby podwodne
Sporty wodne w akwenach bogatych w faunę i florę
Jeśli masz w planach wakacyjny wyjazd do ciepłych krajów, sprawdź ofertę tamtejszych szkół sportów wodnych. Zbiorniki o bogatym życiu fauny i flory cieszą się ogromną popularnością wśród turystów, zwłaszcza w Chorwacji, Egipcie, Tunezji i Izraelu. Sporty wodne cieszące oko to:
- snorkeling – unoszenie się na powierzchni wody z zanurzoną głową z wykorzystaniem maski, fajki i płetwy
- nurkowanie ze sprzętem (scuba diving)
- freediving – nurkowanie na wstrzymanym oddechu
Sporty wodne powierzchniowe
Dla najbardziej aktywnych osób najciekawszym rozwiązaniem są sporty wodne na otwartych zbiornikach wodnych: morzu, jeziorach i rzekach. Wbrew powszechnej opinii, może uprawiać je każdy i wcale nie trzeba być mistrzem by świetnie się przy tym bawić. Sporty wodne powierzchniowe mają to do siebie, że podzielone są na stopnie zaawansowania sukcesywnie zdobywane wraz z nabieraniem doświadczenia.
Sporty wodne na rzekach:
- kajakarstwo
- wioślarstwo
- smocze łodzie
- rafting
Sporty wodne na jeziorach i morzach:
- żeglarstwo
- surfing
- windsurfing
- kitesurfing
- skimboarding
- narciarstwo wodne
- skuter wodny
- wakeboarding
Atrakcyjność sportów wodnych
Sporty wodne to nie tylko niezapomniany trening. Sporty wodne to hobby na całe życie, ponieważ inspirują i ciężko o nich zapomnieć, zwłaszcza gdy mamy dobrych kompanów. Sporty wodne gwarantują wspaniałe przygody i poznawanie niesamowitych osób, które mają podobne pasje. Ponadto, treningi sportów wodnych zapewniają wrażenia wizualne i bliski kontakt z naturą.
Czytaj również: Gry plażowe - w co grać ze znajomymi?
Sporty wodne może uprawiać każdy, niezależnie od doświadczenia. Istnieje wiele szkół, które oferują kursy od podstaw dla osób początkujących, zapewniają bezpieczny sprzęt, a także opiekę instruktora sportowego.
Chcesz nauczyć się windsurfingu, nurkowania, żeglowania lub innego sportu wodnego? Sprawdź naszą bazę trenerów i firm oferujących swoje usługi w zakresie szkoleń oraz wypożyczania sprzętu wodnego.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!