Sporty narodowe Świata cz. I - Indie

Sporty narodowe Świata cz. I - Indie

Podróż po sportowych dyscyplinach z całego Świata. Odcinek pierwszy - Indie

Daleki wschód - Indie

Indie to drugie najliczniejsze po państwo na Świecie, bardzo gęsto zaludnione.

Długa historia tego kraju liczy sobie kilka tysięcy lat. W tym czasie powstało wiele dyscyplin sportowych nie znanych na zachodzie, w tym artykule przybliżymy niektóre z nich.

Wyścigi łodzi

Wyścigi łodzi są jednym z najbardziej widowiskowych sportów w Indiach. Organizowane w całym kraju na rzekach oraz jeziorach gromadzą tysiące widzów. Jednym z najpopularniejszych jest wyścig na rzece Kallada.

Co roku startuje 12 zespołów na tradycyjnych łodziach mierzących ok 20 metrów i mieszczących ponad 50 ludzi… tak, Indie stawiają na ilość.

Insuknawr 

Gra polegająca na przepychaniu drewnianego palu pomiędzy dwoma zawodnikami. Ta tradycyjna rywalizacja wymaga dużej siły, zwinności i wyczucia równowagi. Gra wywodzi się z północno-wschodnich Indii z prowincji Mizoram. Pierwowzorem gry jest prawdopodobnie przeciąganie liny - gra znana we wszystkich kulturach.

Zasady gry są proste: dwóch graczy trzyma pod ramieniem po jednym końcu palu. Gracze zaczynają na środku okrągłej areny ich zadaniem jest wypchnąć przeciwnika poza arenę nie puszczając palu.

Kambala: Wyścigi bawołów po zalanych polach

Kambala czyli tradycyjny wyścig z użyciem bydła wywodzi się ze starych świąt religijnych, kiedy rolnicy prosili opiekuńcze bóstwa o urodzaj.

Dzisiaj jest to bardzo widowiskowe wydarzenie przyciągające tłumy kibiców. Podczas rozgrywek grane są na bębnach rytmiczne melodie a zawodnicy oraz ich bawoły są przybierani w ozdobne kolorowe stroje.

W zależności od regionu Indii wyścig może polegać na rywalizacji uczestników lub jest tylko formą celebracji, pokazów.

Mallakhamb – akrobatyka na palu

Jest formą gimnastyki, uchodzi za pierwowzór tańca na rurze. Czyli indyjska wersja pole dance.

Akrobaci wykonują różnego typu ewolucje na wbitym w ziemię kilkumetrowym palu lub wiszącej linie. Słowo mallakhamb jest zlepkiem słowa malla – zapaśnik oraz khamba – pal.

Początkowo sport ten był uzupełnieniem treningu zapaśników dla zwiększenia siły chwytu oraz poprawy równowagi. Dzisiaj jest to oficjalna dyscyplina gimnastyczna w Indiach.

Mukna – tradycyjne Indyjskie zapasy

mukna zapasy indie

Zawodnicy rozpoczynają walkę na arenie trzymając się za pasy zwane ningri. Celem rywalizacji jest rzucenie przeciwnika na plecy.

sport mukna

Zabronione są wszelkie chwyty jak łapanie za szyję, głowę, ręce czy nogi, nie wolno również wykonywać żadnych uderzeń.

Mimo pozornej stateczności ta dyscyplina wymaga bardzo szybkiego refleksu i dużej siły dynamicznej.

Pehlwani

zapasy indie

Istnieje drugi rodzaj zapasów zwany Pehlwani gdzie dozwolone są wszystkie chwyty poza uderzeniami. Tutaj zapaśniczy rywalizują na ringu z piasku.

indyjskie zapasy

Ciekawostką są metody treningowe, stara szkoła Pehlwani do wzmocnienia siły chwytu używała maczug...

zapasy Indie obręcz na szyję

...oraz olbrzymich drewnianych obręczy na szyję.

ring do zapasów Indie

Ring wykonany jest z zaoranej ziemi. Przed każdą walką ziemia jest orana, dzięki czemu jest pulchna i amortyzuje upadki zawodników podczas rywalizacji. 

Jallikattu – czyli walka wręcz z bykami

walka z bykiem Indie

Podobnie jak w Hiszpanii tradycja walk z bykami jest w Indiach bardzo silna. Mieszkańcy półwyspu indyjskiego są jednak bardziej humanitarni, bo zawodnicy stają do walki bez broni (w przeciwieństwie do Hiszpanów posługujących się lancami i włóczniami). Śmiałkowie ścierają się ze specjalnie hodowanymi do walk małymi bykami (które notabene i tak dochodzą do 300 kg).

wyścigi z bykami Indie

W Indiach nie trzeba być oficjalnym sportowcem aby wziąć udział w Jallikattu, wstęp jest otwarty dla wszystkich chętnych. Konieczna jest tylko motywacja aby by przedrzeć się przez tłum i dostać najlepsze miejsce i mieć szansę załapać się na byka. Do walk stawają nawet 13 letnie dzieci.

walki z bykami Indie

Sport ten jest bardzo kontrowersyjny ze względu na dużą liczbę śmiertelnych wypadków, oraz z uwagi na fakt znęcania się nad zwierzętami. Mimo zakazu organizacji Jallikattu w 2014 roku przez sąd najwyższy w Indiach, walki nadal są organizowane i przyciągają rzesze widzów.

Wyścig Matka – gonitwa z dzbanem na głowie

wyścig z dzbanem na głowie

Tradycyjnie w tę grę bawiły się kobiety, a polega ona na biegu z dzbanem wody na głowie. Nazwa matka lub matki oznacza gliniany dzban do wody.

 

Harnahalli – gonitwa z wołami

Bardzo niebezpieczny sport z południowych prowincji. Taka hiszpańska gonitwa z bykiem w wersji Indyjskiej. Co roku zdarzają się wypadki śmiertelne, a dziesiątki uczestników zostają ranne. Nic dziwnego skoro młody bawół indyjski przeciętnie waży 500 kilogramów i rozpędza się do 50 km/h

Zabawa polega na puszczeniu podjudzonego zwierzęcia do którego boków przyczepia się gęsto ułożone kokosy. Zwierzę biegnie wewnątrz korytarza ograniczonego z boków widzami. Na środku tego korytarza stają gracze których zadaniem jest ściągnąć kokos z bawoła, nie nadziewając się przy okazji na rogi. Przy tej zabawie uczestniczą głównie dzieci od 8 – 16 lat.

 

Pochód słoni indyjskich

słonie Indyjskie wyścig

Indiach mają słonie, a skoro można na nich jeździć to można się też na nich ścigać. Zwierzęta te niechętnie biegają więc, aby zmusić je do truchtu jeździec ma do pomocy „zespół naziemny” który krąży wokół słonia z dzwoneczkami „motywując” go do ruchu.

Może wygląda to całkiem bezpiecznie szczególnie po szarżującym bawole…

lecz słonie są strasznie kapryśne, więc niebezpieczeństwo polega na tym, aby nie zdenerwować słonia… bo mało jest tak niebezpiecznych zwierząt jak wściekły słoń.

słonie święto Indie

Swoją drogą słonie jako inteligentne zwierzęta wiedzą pewnie, że biorą udział w wyścigu, więc lepiej jeśli ostatni słoń umie przegrywać.

słoń na ciężarówce Indie

 

Sagol Kangjei czyli Indyjski pierwowzór Polo

 

Indyjskie polo

Mało kto wie, że Polo uchodzące za jedną z najtrudniejszych dyscyplin sportowych na Świecie wywodzi się z Indii. Zawodnicy dosiadający wierzchowce grają na boisku w dwóch czteroosobowych drużynach, dążąc do wbicia w bramkę przeciwnika drewnianej kuli przy użyciu długich młotków. Od zawsze sport ten był utożsamiany z arystokracją, tak w Indiach jak i w Wielkiej Brytanii.

 

T.K. 3 5 listopada 2015  4430

Dodaj komentarz

 • Mariola
  20 lipca 2017
  Fajnie dowiedzieć się co zajmuje czas ludzi z innych kultur :)
 • 20 lipca 2017
  Z tymi bawołami - to dobre!
 • Eliza
  10 października 2016
  Fajny pomysł z tymi sportami. Niewiele osób wie, jak dziwne sorty potrafią wymyślić ludzie. Moim faworytem jest indyjskie pole dance!

Artykuły z kategorii: Sport

mecz-polska-izrael-obronilismy-tytul-lidera-grupy

Mecz Polska - Izrael. Obroniliśmy tytuł lidera grupy!

Mecz Polska - Izrael odbył się 10 Czerwca na murawie Stadionu Narodowego. Był to czwarty mecz grupowy naszych biało-czerwonych orłów. W piękny sposób obronili miano lidera grupy G w eliminacjach do Euro 2020. Po pierwszym golu w wykonaniu Krzysztofa Piątka, szala zwycięstwa przesuwała się w stronę reprezentacji naszego kraju. Na dzień dzisiejszy mamy 12 punktów.

skad-sie-wziela-popularnosc-lacrosse

Skąd się wzięła popularność lacrosse?

Popularność lacrosse wciąż rośnie. Nie tylko w innych krajach, lecz także i w Polsce pojawia się coraz więcej osób uprawiających ten sport. Skąd się jednak wzięła popularność lacrosse?

sposoby-na-aktywnie-spedzony-czas-na-plazy

Sposoby na aktywnie spędzony czas na plaży!

Wypad nad morze, ocean czy jezioro nie musi wiązać się z jednostajnym i nudnym leżeniem na plaży. Zbiorniki wodne dają nam wiele możliwości. Możemy wybrać się na kitesurfing, windsurfing czy pograć w plażówkę. Zobacz, jakie aktywności wybrać i dlaczego!

astma-a-sport-co-powinienes-wiedziec

Astma a sport – co powinieneś wiedzieć?

Astma jest obecnie jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych. Wielu sportowców zmaga się z tą dolegliwością. Czy można uprawiać sport chorując na astmę? Jak wyglądają treningi astmatyków?

5-dyscyplin-sportowych-ktore-polakow-interesuja-najbardziej

5 dyscyplin sportowych, które Polaków interesują najbardziej

Według badania CBOS-u, sportem interesuje się 80% Polaków. Część z nich stawia na aktywność fizyczną i sama uprawia rozmaite dyscypliny, zdecydowana większość jednak ogląda zmagania profesjonalnych sportowców na żywo na stadionach lub przed telewizorem. Jakie dyscypliny lubimy najbardziej?

najczestsze-urazy-na-boisku

Najczęstsze urazy na boisku

Każda aktywność fizyczna działa prozdrowotnie, ale też wiąże się z ryzykiem powstania urazu. W piłce nożnej zdarzają się urazy związane z przetrenowaniem, „zmęczeniem” niektórych struktur układu ruchu jak i urazy ostre wynikające z bezpośredniego kontaktu zawodników. Zobacz najczęstsze kontuzje w piłce nożnej.

wioslarstwo-o-co-w-nim-chodzi

Wioślarstwo - o co w nim chodzi?

Wioślarstwo jest sportem olimpijskim z dużymi tradycjami. W Wielkiej Brytanii, czy w Nowej Zelandii można je zakwalifikować jako jeden ze sportów narodowych. Zobacz na czym polega ta konkurencja.

tenis-ziemny-cwiczenia-dla-poczatkujacych

Tenis ziemny – ćwiczenia dla początkujących

Trening tenisa ziemnego może rozpocząć każdy – bez względu na wiek. W wielu szkołach prowadzone są kursy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jak jednak wygląda nauka tenisa ziemnego? Jakie ćwiczenia wykonują początkujący tenisiści?

lato-w-warszawie-2017-wydarzenia-dla-aktywnych-aktualizacja-2018

Lato w Warszawie 2017 – wydarzenia dla aktywnych. Aktualizacja 2018

Sezon urlopowy za pasem. Warto zadbać, by czas odpoczynku od pracy i obowiązków spędzić aktywnie. A po to nie trzeba nawet wyjeżdżać z miasta! Przygotowaliśmy dla aktywnych warszawiaków listę wydarzeń sportowych. Oto, co będzie się działo w stolicy tego lata! Aktualizacja 2018.

wszystko-co-chcesz-wiedziec-o-zawodach-bikini-fitness-aktualizacja-2019

Wszystko, co chcesz wiedzieć o zawodach bikini fitness! Aktualizacja 2019

Z roku na rok zawody bikini fitness stają się coraz bardziej popularne. Pięknie opalone i wyrzeźbione damskie ciała prezentujące się na scenie to jedynie efekt końcowy. Jak wyglądają przygotowania do zawodów bikini fitness? Bikini fitness jaka dieta? Skąd wzięła się ta dyscyplina? Kiedy będą najbliższe zawody? Aktualizacja 2019.

mecz-polska-izrael-obronilismy-tytul-lidera-grupy

Mecz Polska - Izrael. Obroniliśmy tytuł lidera grupy!

Mecz Polska - Izrael odbył się 10 Czerwca na murawie Stadionu Narodowego. Był to czwarty mecz grupowy naszych biało-czerwonych orłów. W piękny sposób obronili miano lidera grupy G w eliminacjach do Euro 2020. Po pierwszym golu w wykonaniu Krzysztofa Piątka, szala zwycięstwa przesuwała się w stronę reprezentacji naszego kraju. Na dzień dzisiejszy mamy 12 punktów.

skad-sie-wziela-popularnosc-lacrosse

Skąd się wzięła popularność lacrosse?

Popularność lacrosse wciąż rośnie. Nie tylko w innych krajach, lecz także i w Polsce pojawia się coraz więcej osób uprawiających ten sport. Skąd się jednak wzięła popularność lacrosse?

sposoby-na-aktywnie-spedzony-czas-na-plazy

Sposoby na aktywnie spędzony czas na plaży!

Wypad nad morze, ocean czy jezioro nie musi wiązać się z jednostajnym i nudnym leżeniem na plaży. Zbiorniki wodne dają nam wiele możliwości. Możemy wybrać się na kitesurfing, windsurfing czy pograć w plażówkę. Zobacz, jakie aktywności wybrać i dlaczego!

astma-a-sport-co-powinienes-wiedziec

Astma a sport – co powinieneś wiedzieć?

Astma jest obecnie jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych. Wielu sportowców zmaga się z tą dolegliwością. Czy można uprawiać sport chorując na astmę? Jak wyglądają treningi astmatyków?

5-dyscyplin-sportowych-ktore-polakow-interesuja-najbardziej

5 dyscyplin sportowych, które Polaków interesują najbardziej

Według badania CBOS-u, sportem interesuje się 80% Polaków. Część z nich stawia na aktywność fizyczną i sama uprawia rozmaite dyscypliny, zdecydowana większość jednak ogląda zmagania profesjonalnych sportowców na żywo na stadionach lub przed telewizorem. Jakie dyscypliny lubimy najbardziej?

najczestsze-urazy-na-boisku

Najczęstsze urazy na boisku

Każda aktywność fizyczna działa prozdrowotnie, ale też wiąże się z ryzykiem powstania urazu. W piłce nożnej zdarzają się urazy związane z przetrenowaniem, „zmęczeniem” niektórych struktur układu ruchu jak i urazy ostre wynikające z bezpośredniego kontaktu zawodników. Zobacz najczęstsze kontuzje w piłce nożnej.

wioslarstwo-o-co-w-nim-chodzi

Wioślarstwo - o co w nim chodzi?

Wioślarstwo jest sportem olimpijskim z dużymi tradycjami. W Wielkiej Brytanii, czy w Nowej Zelandii można je zakwalifikować jako jeden ze sportów narodowych. Zobacz na czym polega ta konkurencja.

tenis-ziemny-cwiczenia-dla-poczatkujacych

Tenis ziemny – ćwiczenia dla początkujących

Trening tenisa ziemnego może rozpocząć każdy – bez względu na wiek. W wielu szkołach prowadzone są kursy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jak jednak wygląda nauka tenisa ziemnego? Jakie ćwiczenia wykonują początkujący tenisiści?

lato-w-warszawie-2017-wydarzenia-dla-aktywnych-aktualizacja-2018

Lato w Warszawie 2017 – wydarzenia dla aktywnych. Aktualizacja 2018

Sezon urlopowy za pasem. Warto zadbać, by czas odpoczynku od pracy i obowiązków spędzić aktywnie. A po to nie trzeba nawet wyjeżdżać z miasta! Przygotowaliśmy dla aktywnych warszawiaków listę wydarzeń sportowych. Oto, co będzie się działo w stolicy tego lata! Aktualizacja 2018.

wszystko-co-chcesz-wiedziec-o-zawodach-bikini-fitness-aktualizacja-2019

Wszystko, co chcesz wiedzieć o zawodach bikini fitness! Aktualizacja 2019

Z roku na rok zawody bikini fitness stają się coraz bardziej popularne. Pięknie opalone i wyrzeźbione damskie ciała prezentujące się na scenie to jedynie efekt końcowy. Jak wyglądają przygotowania do zawodów bikini fitness? Bikini fitness jaka dieta? Skąd wzięła się ta dyscyplina? Kiedy będą najbliższe zawody? Aktualizacja 2019.