Sporty do samoobrony – jaki wybrać?

Sporty do samoobrony – jaki wybrać?

„Płacz na treningu, śmiej się po wygranej walce” pisał Antoni Gołubiew. Chcesz zacząć trenować jeden ze sportów walki, a przy okazji zyskać większą pewność siebie i umiejętność obrony? Świetny wybór – nie znajdziesz lepszego sposobu na rozładowanie emocji, poprawę kondycji i poprawy samooceny. Zobacz która dyscyplina będzie dla Ciebie najlepsza.

Sporty walki mają bardzo długą tradycję. Boks i zapasy były jedną z konkurencji podczas starożytnych igrzysk olimpijskich. Dziś to treningi samoobrony i sztuk walki są dla tych, którzy szukają dynamicznej aktywności połączonej z rywalizacją. Jeśli nie wiesz, który styl lub system wybrać, sprawdź nasze propozycje: 

 

BOKS 

Jeden z najstarszych sportów walki, polegający na zadawaniu ciosów za pomocą pięści ubranych w specjalne rękawice. Zasady rządzące boksem pozwalają na uderzenia w boczne i przednie części głowy oraz powyżej pasa (przód i boki) do linii ramion opuszczonych luźno wzdłuż tułowia. Sport ten wymaga dobrej kondycji, siły i sprytu. Podczas treningów nauczysz się trzymania gardy, wyczucia dystansu i umiejętności przewidywania zamiarów przeciwnika.  

 

Dla kogo? 

Boks to stara dobra szkoła. Ten sport jest dla tych którzy chcą trenować walkę, ale nie lubią kopać oraz nie przepadają za walką w parterze. Boks zainteresuje więc tych, którzy cenią sobie tradycję i z rozrzewnieniem wracają do filmów o Rockym Balboa.  

 

ZAPASY 

Kolejny sport walki, którego tradycja sięga starożytności. Zawodnicy stosują wobec siebie chwyty, a ich zadaniem jest zablokować ruchy przeciwnika. Rozróżnia się 2 style zapasów -„klasyczny” (stosuje się chwyty powyżej pasa) oraz „wolny” (dopuszcza się chwytanie za nogi). Jest to dyscyplina mniej kontuzyjna od boksu. Zabronione są wszystkie chwyty, które mogłyby trwale uszkodzić przeciwnika. Rywalizacja odbywa się w bliskim dystansie, na macie. Techniki używane w zapasach to chwyty, rzuty, przewroty, duszenia i dźwignie. Więcej na temat zapasów możecie przeczytać też w artykule o Sportach narodowych w Indiach 

 

Dla kogo? 

Zapasy to sport który spodoba się osobom, które lubią sporty siłowe i style chwytane.  

 

BOKS TAJSKI (MUAY THAI) 

Tajska odmiana boksu, w którym podstawową techniką jest walka w klinczu (sposób przytrzymywania się przeciwników). Dopuszcza się także uderzenia łokciami i kolanami, które prowadzą do szybkich nokautów. Tradycyjnie przed walką zawodnicy wykonują rytualny taniec Wai-Khru, który ma za zadanie demonstrację szacunku wobec swojego nauczyciela. Tajski boks wymaga bardzo dużej wytrzymałości i odporności. W tym sporcie musisz być wstanie znieść dużo uderzeń. Wiele technik obrony w Muay Thai to bloki, a te szczególnie przy technikach nóg bywają bolesne.                                                                                                                                        

 

Dla kogo? 

Tajski boks to opcja dla twardzieli, osób które nie boją się bólu. Dobra alternatywa dla tych, którzy chcą spróbować nowego, egzotycznego sposobu walki, a przy okazji poznać tajską kulturę. 

 

KICK-BOXING 

Sport, w którym wykorzystywane są ciosy bokserskie pięścią (w rękawicach) oraz kopnięcia. Dyscyplina ta rozwijała się w latach 70-tych równolegle w Japonii (połączenie technik karate oraz boksu tajskiego) oraz Stanach Zjednoczonych, gdzie karatecy szukali nowego stylu walki, w którym mogliby wykorzystywać znane im ciosy bez ograniczenia siły. Dzisiaj Kick-boxing jest jednym z najpopularniejszych sportów walki. Często wybierają ten sport również kobiety. 

 

Dla kogo? 

Kick-boxing jest stylem zarezerwowanym dla osób, które szukają mocniejszych wrażeń. To idealny sposób na rozładowanie stresu i negatywnych emocji. Tutaj trzeba być szybkim i elastycznym.  

 

 

TAEKWONDO 

Na początku tę sztukę walki trenowali koreańscy żołnierze. Szybko podłapali ją również cywile. Na czym polega? W samej nazwie kryją się najważniejsze zasady tego sportu – „tae” oznacza stopę (wszystkie techniki wykonywane tą częścią ciała), „kwon” to pięść, a „do” to sztuka i stan umysłu przygotowanego do obrony i ataku. Dlaczego warto wybrać taekwondo? Żaden inny sport walki nie zawiera tylu różnych chwytów i kombinacji uderzeń. W taekwondo nie ma miejsca na monotonię. Na każdych zajęciach można nauczyć się czegoś nowego. 

 

Dla kogo? 

To świetna dyscyplina nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci - uczy nie tylko obrony, ale również zasad zachowania, m.in. uprzejmości, szacunku wobec starszych, skupienia (w czasie treningu myślimy tylko o ćwiczeniach). 

 

SZERMIERKA 

To sport walki, w którym stosuje się broń białą – szablę, szpadę lub floret. W przypadku szpady liczą się pchnięcia w dowolną część ciała. Za pomocą szabli dozwolone są pchnięcia od pasa w górę. Floretem można z kolei zadawać ciosy na obszarze tułowia. Wygrywa ten zawodnik, który zadał najwięcej pchnięć jako pierwszy. Kiedy obaj zawodnicy trafią się jednocześnie, oba pchnięcia zostaną zaliczone. Dlaczego warto trenować szermierkę? Tu nie liczy się wielkość mięśni, ani ogromna siła. Do zwycięstwa zaprowadzi Cię spryt i odpowiednia taktyka. W Polsce szermierka jest dobrze rozwinięta, można wybierać pomiedzy szkołami szermierki na miecze i szable. Jest to głownie przekaz europejskiej szkoły walki bronią białą. Natomiast dla osób lubiących wschodnie sztuki walki jest wiele szkół uczących japońskiego Kendo. 

 

Dla kogo? 

Walka bronią białą to sport dobry dla każdego, niezależnie od wzrostu czy wagi ciała. W sermierce liczy się szybkość, praca nóg i równowaga.

 

STRZELECTWO

Strzelectwo sportowe jest podstawą samoobrony w wielu krajach (Stany, Szwajcaria). W Polsce ta jest mało popularna, ale rozwija się coraz dynamiczniej. Mimo, że stare przepisy z poprzedniego systemu politycznego powoli są wycofywane to nadal uprawianie tego sportu napotyka na duże biurokratyczne trudności. Niezależnie od formalności, strzelectwo jest ciekawym sportem. Do wyboru jest pistolet, karabinek lub strzelba. Standardowe dystanse strzeleckie to 10, 25, 50 i 300 metrów. Przy wyborze strzelby jest też możliwość strzelania do rzutków w powietrzu.  

Strzelania sportowego może wypróbować każdy, niezależnie od kondycji fizycznej. Osoby nie posiadające pozwoleń przechodzą najpierw szkolenie z zasad bezpieczeństwa. 

 

Dla kogo? 

Strzelectwo jest dla tych którzy lubią sporty bezkontaktowe, indywidualne. Tutaj liczy się umiejętność koncentracji i dokładność.  

 

KARATE 

Japońska sztuka walki, uznana również za sport. Początkowo służyła mieszkańcom Okinawy do obrony. W kanonie Karate znajdują się różne ciosy np. kopnięcia okrężne (Mawashigeri), kopnięcia w tył (Ushirogeri), uderzenia łokciem w bok (Yoko Enpiuchi), ciosy proste (Oizuki), uderzenia grzbietem pięści (Tate Urakenuchi). Umiejętności w karate odzwierciedlają stopnie – uczniowskie i mistrzowskie. Wyróżnienie dla zawodników to zdobycie pasa w odpowiednim kolorze. Biały zarezerwowany jest dla początkujących, żółty dla zawodników zaawansowanych oraz czarny - dla mistrzów. 

 

Dla kogo? 

Dyscyplina ta spełni oczekiwania tych, którzy chcą się skutecznie obronić. Ze względu na specjalizację wielu szkół w prowadzeniu treningów karate dla dzieci jest to dobry wybór zarówno dla dorosłych jak i dla najmłodszych. Młodych adeptów zainteresują elementy kultury japońskiej oraz możliwość osiągania kolejnych stopni. 

 

KRAV MAGA

Ten system samoobrony ma już ok 80-letnią historię. Jendym z twórców tego systemu jest Imi Lichtenfeld który opracował go w Czechosłowacji, Imi to mistrz zapasów, który uprawiał również jiu-jitsu, boks i gimnastykę. Celem samoobrony w systemie krav maga nie jest pokonanie przeciwnika, ale uniemożliwienie mu dalszej walki. Do osiągnięcia celu, czyli ochrony własnego życia i zdrowia, służą przede wszystkim naturalne odruchy – których nie trzeba długo trenować i doskonalić. Wśród najczęściej używanych technik są uderzenia rękami, łokciami i kolanami, niskie kopnięcia oraz uniki. Trening przewiduje też sytuacje scenariuszowe, gdzie cwiczy się ochronę przed bronią przeciwnika np. nożem.

 

Dla kogo?

Krav Maga to propozycja dla wszystkich którzy chcą uzyzkać wszechstronne umiejętności do samoobrony. Ten system trenują zarówno służby mundurowe jak również kobiety na kursach samoobrony. 

 

JUDO

Kolejna "chwytana" sztuka walki, pochodząca z Japonii, bardzo popularna na całym Świecie. To właśnie judo jest podstawą wielu wojskowych systemów samoobrony jak Sambo, czy Systema. Kursanci uczą się bezpiecznego obezwładniania przeciwnika w parterze za pomocą dźwigni, duszeń, chwytów oraz podcięć i rzutów. Judo jest skuteczne w obronie przed jednym przeciwnikiem, ze względu na zabronione uderzenia i kopnięcia. Osoby które dobrze opanują tą sztukę potrafią miękko upadać i turlać się, co jest przydatne również przy uprawianiu innych sportów. 

 

Dla kogo?

Judo to dobra sztuka walki na początek ze względu na niską kontuzyjność tego sportu. To dobra opcja na trening również dla dzieci, jest wiele szkół prowadzących zajęcia dla najmłodszych. Dla osób poszukujących skutecznej samoobrony dobrym wyborem będzie sambo militarne oraz sambo bojowe.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź sztuki walki Kraków

Chcesz przeczytać cały artykuł?

T.K 4 20 marca 2016  8975

Dodaj komentarz

 • Przemek
  18 października 2016
  Krav maga jest genialna. Trenuje od dwoch lat w Warszawie i zaden sport nie przynosil mi tyle satysfakcji. Nauczylem sie bronic, ale nie wykorzystywac tego jako pierwszy. Ogromna sila jest nie prowokowac i nie dac sie sprowokowac.
 • pawel z poznania
  24 marca 2016
  Świetny artykuł. Taki wstęp dla kogoś zastanawiajacego sie nad sportem walki. Dzieki wielkie.
 • 24 marca 2016
  W zapasach niedozwolone są duszenia, znane w powszechnym tego słowa znaczeniu.
 • frid
  21 marca 2016
  Do tego zestawienia sztuk walki można by dopisać jeszcze bjj, ale generalnie fajny materiał... baron: tytuł tego artykułu nie jest jaki sport do lania się na ulicy :P

Artykuły z kategorii: Sztuki i Sporty Walki

wing-tsun-kung-fu-uderzenia-lancuchowe

Wing Tsun Kung Fu – uderzenia łańcuchowe

Techniki łańcuchowe są jedną z najbardziej charakterystycznych cech Wing Tsun Kung Fu. Dzięki nim walka staje się znacznie bardziej skuteczna. Oto najpopularniejsze ciosy łańcuchowe oraz uderzenia za pomocą łokci w tej sztuce walki.

zespolowe-sporty-walki-czy-taka-forma-w-ogole-istnieje

Zespołowe sporty walki? Czy taka forma w ogóle istnieje?

Sporty zespołowe zwykle kojarzą się z piłką nożną, piłką ręczną, koszykówką… Bardzo trudno o postrzeganie w tym kontekście sportów walki – w końcu starcie odbywa się zwykle jeden na jednego. A co jeśli naprawdę istnieje coś takiego jak zespołowe sporty walki?

boks-birmanski-czyli-ekstremalny-sport-walki-o-ktorym-wiedza-nieliczni

Boks birmański, czyli ekstremalny sport walki, o którym wiedzą nieliczni

Boks birmański nie jest tak znanym sportem walki jak karate, kick-boxing czy nawet krav maga. Jak wygląda historia tego sportu i czy jest on dostępny w Polsce?

wschodnie-sztuki-walki-poznaj-ich-rodzaje-i-sprawdz-na-czym-polegaja

Wschodnie sztuki walki - poznaj ich rodzaje i sprawdź, na czym polegają

Legendarne kung fu, medytacyjne tai chi, judo, aikido i karate. Do tego klasyczne już taekwondo i coraz bardziej modne muay thai. Wszystkie te wschodnie sztuki walki wywodzą się ze starożytnej filozofii Dalekiego Wschodu. Na czym polegają i czym różnią się od sportów walki uprawianych współcześnie?

aikido-karate-i-judo-poznaj-japonskie-sztuki-walki-i-ich-tradycyjna-filozofie

Aikido, karate i judo - poznaj japońskie sztuki walki i ich tradycyjną filozofię

Starożytne filozofie Dalekiego Wschodu to punkt wyjścia dla wielu dziedzin życia. Również japońskie sztuki walki czerpią właśnie z nauk wielkich myślicieli wschodnich. Na czym polega technika poszczególnych walk i jak podejść do przeciwnika w myśl aikido, judo i karate?

swiatowe-sztuki-walki-istota-sama-w-sobie-poznaj-ich-rodzaje

Światowe sztuki walki - istota sama w sobie. Poznaj ich rodzaje!

Cały świat zachwyca się boksem i czerpie ogromną przyjemność ze sportowego widowiska. Sporty walki to jednak komercja. Tu ważne jest przede wszystkim, kto zwycięży, a kto przegra. Czym więc są sztuki walki i jak się mają ich rodzaje do popularnych sportów?

ile-czasu-potrzeba-aby-opanowac-podstawy-boksu

Ile czasu potrzeba aby opanować podstawy boksu?

Zastanawiasz się czy warto zacząć trenować boks? Brakuje Ci motywacji, bo opanowanie techniki wydaje Ci się zbyt odległe? Zobacz na ile trudne i czasochłonne jest opanowanie boksowania. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego. Ju Jitsu Warszawa - przewiń artykuł!

combat-56-system-walki-polskich-oddzialow-specjalnych

Combat 56 – system walki polskich oddziałów specjalnych

W latach 80. i 90. eksperymentalnie poszukiwano technik walki, które sprawdziłyby się w siłach zbrojnych. Dzięki majorowi Arkadiuszowi Kupsowi powstał system Combat 56. Zobacz, na czym on polega, oraz do czego jest przeznaczony.

boks-krakow-dla-poczatkujacych-jak-zaczac-trenowac-boks

Boks Kraków dla początkujących – jak zacząć trenować boks?

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem zajęć boksu w Krakowie? Mamy dla Ciebie poradnik! Boks Kraków dla początkujących, młodzieży, dziewczyn… Każdy może zacząć trenować boks z trenerem personalnym bądź w klubie w Krakowie!

wing-tsun-kung-fu-uderzenia-lancuchowe

Wing Tsun Kung Fu – uderzenia łańcuchowe

Techniki łańcuchowe są jedną z najbardziej charakterystycznych cech Wing Tsun Kung Fu. Dzięki nim walka staje się znacznie bardziej skuteczna. Oto najpopularniejsze ciosy łańcuchowe oraz uderzenia za pomocą łokci w tej sztuce walki.

zespolowe-sporty-walki-czy-taka-forma-w-ogole-istnieje

Zespołowe sporty walki? Czy taka forma w ogóle istnieje?

Sporty zespołowe zwykle kojarzą się z piłką nożną, piłką ręczną, koszykówką… Bardzo trudno o postrzeganie w tym kontekście sportów walki – w końcu starcie odbywa się zwykle jeden na jednego. A co jeśli naprawdę istnieje coś takiego jak zespołowe sporty walki?

boks-birmanski-czyli-ekstremalny-sport-walki-o-ktorym-wiedza-nieliczni

Boks birmański, czyli ekstremalny sport walki, o którym wiedzą nieliczni

Boks birmański nie jest tak znanym sportem walki jak karate, kick-boxing czy nawet krav maga. Jak wygląda historia tego sportu i czy jest on dostępny w Polsce?

wschodnie-sztuki-walki-poznaj-ich-rodzaje-i-sprawdz-na-czym-polegaja

Wschodnie sztuki walki - poznaj ich rodzaje i sprawdź, na czym polegają

Legendarne kung fu, medytacyjne tai chi, judo, aikido i karate. Do tego klasyczne już taekwondo i coraz bardziej modne muay thai. Wszystkie te wschodnie sztuki walki wywodzą się ze starożytnej filozofii Dalekiego Wschodu. Na czym polegają i czym różnią się od sportów walki uprawianych współcześnie?

aikido-karate-i-judo-poznaj-japonskie-sztuki-walki-i-ich-tradycyjna-filozofie

Aikido, karate i judo - poznaj japońskie sztuki walki i ich tradycyjną filozofię

Starożytne filozofie Dalekiego Wschodu to punkt wyjścia dla wielu dziedzin życia. Również japońskie sztuki walki czerpią właśnie z nauk wielkich myślicieli wschodnich. Na czym polega technika poszczególnych walk i jak podejść do przeciwnika w myśl aikido, judo i karate?

swiatowe-sztuki-walki-istota-sama-w-sobie-poznaj-ich-rodzaje

Światowe sztuki walki - istota sama w sobie. Poznaj ich rodzaje!

Cały świat zachwyca się boksem i czerpie ogromną przyjemność ze sportowego widowiska. Sporty walki to jednak komercja. Tu ważne jest przede wszystkim, kto zwycięży, a kto przegra. Czym więc są sztuki walki i jak się mają ich rodzaje do popularnych sportów?

ile-czasu-potrzeba-aby-opanowac-podstawy-boksu

Ile czasu potrzeba aby opanować podstawy boksu?

Zastanawiasz się czy warto zacząć trenować boks? Brakuje Ci motywacji, bo opanowanie techniki wydaje Ci się zbyt odległe? Zobacz na ile trudne i czasochłonne jest opanowanie boksowania. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego. Ju Jitsu Warszawa - przewiń artykuł!

combat-56-system-walki-polskich-oddzialow-specjalnych

Combat 56 – system walki polskich oddziałów specjalnych

W latach 80. i 90. eksperymentalnie poszukiwano technik walki, które sprawdziłyby się w siłach zbrojnych. Dzięki majorowi Arkadiuszowi Kupsowi powstał system Combat 56. Zobacz, na czym on polega, oraz do czego jest przeznaczony.

boks-krakow-dla-poczatkujacych-jak-zaczac-trenowac-boks

Boks Kraków dla początkujących – jak zacząć trenować boks?

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem zajęć boksu w Krakowie? Mamy dla Ciebie poradnik! Boks Kraków dla początkujących, młodzieży, dziewczyn… Każdy może zacząć trenować boks z trenerem personalnym bądź w klubie w Krakowie!