Sporty do samoobrony – jaki wybrać?

Sporty do samoobrony – jaki wybrać?

„Płacz na treningu, śmiej się po wygranej walce” pisał Antoni Gołubiew. Chcesz zacząć trenować jeden ze sportów walki, a przy okazji zyskać większą pewność siebie i umiejętność obrony? Świetny wybór – nie znajdziesz lepszego sposobu na rozładowanie emocji, poprawę kondycji i poprawy samooceny. Zobacz która dyscyplina będzie dla Ciebie najlepsza.

Sporty walki mają bardzo długą tradycję. Boks i zapasy były jedną z konkurencji podczas starożytnych igrzysk olimpijskich. Dziś to treningi samoobrony i sztuk walki są dla tych, którzy szukają dynamicznej aktywności połączonej z rywalizacją. Jeśli nie wiesz, który styl lub system wybrać, sprawdź nasze propozycje: 

 

BOKS 

Jeden z najstarszych sportów walki, polegający na zadawaniu ciosów za pomocą pięści ubranych w specjalne rękawice. Zasady rządzące boksem pozwalają na uderzenia w boczne i przednie części głowy oraz powyżej pasa (przód i boki) do linii ramion opuszczonych luźno wzdłuż tułowia. Sport ten wymaga dobrej kondycji, siły i sprytu. Podczas treningów nauczysz się trzymania gardy, wyczucia dystansu i umiejętności przewidywania zamiarów przeciwnika.  

 

Dla kogo? 

Boks to stara dobra szkoła. Ten sport jest dla tych którzy chcą trenować walkę, ale nie lubią kopać oraz nie przepadają za walką w parterze. Boks zainteresuje więc tych, którzy cenią sobie tradycję i z rozrzewnieniem wracają do filmów o Rockym Balboa.  

 

ZAPASY 

Kolejny sport walki, którego tradycja sięga starożytności. Zawodnicy stosują wobec siebie chwyty, a ich zadaniem jest zablokować ruchy przeciwnika. Rozróżnia się 2 style zapasów -„klasyczny” (stosuje się chwyty powyżej pasa) oraz „wolny” (dopuszcza się chwytanie za nogi). Jest to dyscyplina mniej kontuzyjna od boksu. Zabronione są wszystkie chwyty, które mogłyby trwale uszkodzić przeciwnika. Rywalizacja odbywa się w bliskim dystansie, na macie. Techniki używane w zapasach to chwyty, rzuty, przewroty, duszenia i dźwignie. Więcej na temat zapasów możecie przeczytać też w artykule o Sportach narodowych w Indiach 

 

Dla kogo? 

Zapasy to sport który spodoba się osobom, które lubią sporty siłowe i style chwytane.  

 

BOKS TAJSKI (MUAY THAI) 

Tajska odmiana boksu, w którym podstawową techniką jest walka w klinczu (sposób przytrzymywania się przeciwników). Dopuszcza się także uderzenia łokciami i kolanami, które prowadzą do szybkich nokautów. Tradycyjnie przed walką zawodnicy wykonują rytualny taniec Wai-Khru, który ma za zadanie demonstrację szacunku wobec swojego nauczyciela. Tajski boks wymaga bardzo dużej wytrzymałości i odporności. W tym sporcie musisz być wstanie znieść dużo uderzeń. Wiele technik obrony w Muay Thai to bloki, a te szczególnie przy technikach nóg bywają bolesne.                                                                                                                                        

 

Dla kogo? 

Tajski boks to opcja dla twardzieli, osób które nie boją się bólu. Dobra alternatywa dla tych, którzy chcą spróbować nowego, egzotycznego sposobu walki, a przy okazji poznać tajską kulturę. 

 

KICK-BOXING 

Sport, w którym wykorzystywane są ciosy bokserskie pięścią (w rękawicach) oraz kopnięcia. Dyscyplina ta rozwijała się w latach 70-tych równolegle w Japonii (połączenie technik karate oraz boksu tajskiego) oraz Stanach Zjednoczonych, gdzie karatecy szukali nowego stylu walki, w którym mogliby wykorzystywać znane im ciosy bez ograniczenia siły. Dzisiaj Kick-boxing jest jednym z najpopularniejszych sportów walki. Często wybierają ten sport również kobiety. 

 

Dla kogo? 

Kick-boxing jest stylem zarezerwowanym dla osób, które szukają mocniejszych wrażeń. To idealny sposób na rozładowanie stresu i negatywnych emocji. Tutaj trzeba być szybkim i elastycznym.  

 

 

TAEKWONDO 

Na początku tę sztukę walki trenowali koreańscy żołnierze. Szybko podłapali ją również cywile. Na czym polega? W samej nazwie kryją się najważniejsze zasady tego sportu – „tae” oznacza stopę (wszystkie techniki wykonywane tą częścią ciała), „kwon” to pięść, a „do” to sztuka i stan umysłu przygotowanego do obrony i ataku. Dlaczego warto wybrać taekwondo? Żaden inny sport walki nie zawiera tylu różnych chwytów i kombinacji uderzeń. W taekwondo nie ma miejsca na monotonię. Na każdych zajęciach można nauczyć się czegoś nowego. 

 

Dla kogo? 

To świetna dyscyplina nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci - uczy nie tylko obrony, ale również zasad zachowania, m.in. uprzejmości, szacunku wobec starszych, skupienia (w czasie treningu myślimy tylko o ćwiczeniach). 

 

SZERMIERKA 

To sport walki, w którym stosuje się broń białą – szablę, szpadę lub floret. W przypadku szpady liczą się pchnięcia w dowolną część ciała. Za pomocą szabli dozwolone są pchnięcia od pasa w górę. Floretem można z kolei zadawać ciosy na obszarze tułowia. Wygrywa ten zawodnik, który zadał najwięcej pchnięć jako pierwszy. Kiedy obaj zawodnicy trafią się jednocześnie, oba pchnięcia zostaną zaliczone. Dlaczego warto trenować szermierkę? Tu nie liczy się wielkość mięśni, ani ogromna siła. Do zwycięstwa zaprowadzi Cię spryt i odpowiednia taktyka. W Polsce szermierka jest dobrze rozwinięta, można wybierać pomiedzy szkołami szermierki na miecze i szable. Jest to głownie przekaz europejskiej szkoły walki bronią białą. Natomiast dla osób lubiących wschodnie sztuki walki jest wiele szkół uczących japońskiego Kendo. 

 

Dla kogo? 

Walka bronią białą to sport dobry dla każdego, niezależnie od wzrostu czy wagi ciała. W sermierce liczy się szybkość, praca nóg i równowaga.

 

STRZELECTWO

Strzelectwo sportowe jest podstawą samoobrony w wielu krajach (Stany, Szwajcaria). W Polsce ta jest mało popularna, ale rozwija się coraz dynamiczniej. Mimo, że stare przepisy z poprzedniego systemu politycznego powoli są wycofywane to nadal uprawianie tego sportu napotyka na duże biurokratyczne trudności. Niezależnie od formalności, strzelectwo jest ciekawym sportem. Do wyboru jest pistolet, karabinek lub strzelba. Standardowe dystanse strzeleckie to 10, 25, 50 i 300 metrów. Przy wyborze strzelby jest też możliwość strzelania do rzutków w powietrzu.  

Strzelania sportowego może wypróbować każdy, niezależnie od kondycji fizycznej. Osoby nie posiadające pozwoleń przechodzą najpierw szkolenie z zasad bezpieczeństwa. 

 

Dla kogo? 

Strzelectwo jest dla tych którzy lubią sporty bezkontaktowe, indywidualne. Tutaj liczy się umiejętność koncentracji i dokładność.  

 

KARATE 

Japońska sztuka walki, uznana również za sport. Początkowo służyła mieszkańcom Okinawy do obrony. W kanonie Karate znajdują się różne ciosy np. kopnięcia okrężne (Mawashigeri), kopnięcia w tył (Ushirogeri), uderzenia łokciem w bok (Yoko Enpiuchi), ciosy proste (Oizuki), uderzenia grzbietem pięści (Tate Urakenuchi). Umiejętności w karate odzwierciedlają stopnie – uczniowskie i mistrzowskie. Wyróżnienie dla zawodników to zdobycie pasa w odpowiednim kolorze. Biały zarezerwowany jest dla początkujących, żółty dla zawodników zaawansowanych oraz czarny - dla mistrzów. 

 

Dla kogo? 

Dyscyplina ta spełni oczekiwania tych, którzy chcą się skutecznie obronić. Ze względu na specjalizację wielu szkół w prowadzeniu treningów karate dla dzieci jest to dobry wybór zarówno dla dorosłych jak i dla najmłodszych. Młodych adeptów zainteresują elementy kultury japońskiej oraz możliwość osiągania kolejnych stopni. 

 

KRAV MAGA

Ten system samoobrony ma już ok 80-letnią historię. Jendym z twórców tego systemu jest Imi Lichtenfeld który opracował go w Czechosłowacji, Imi to mistrz zapasów, który uprawiał również jiu-jitsu, boks i gimnastykę. Celem samoobrony w systemie krav maga nie jest pokonanie przeciwnika, ale uniemożliwienie mu dalszej walki. Do osiągnięcia celu, czyli ochrony własnego życia i zdrowia, służą przede wszystkim naturalne odruchy – których nie trzeba długo trenować i doskonalić. Wśród najczęściej używanych technik są uderzenia rękami, łokciami i kolanami, niskie kopnięcia oraz uniki. Trening przewiduje też sytuacje scenariuszowe, gdzie cwiczy się ochronę przed bronią przeciwnika np. nożem.

 

Dla kogo?

Krav Maga to propozycja dla wszystkich którzy chcą uzyzkać wszechstronne umiejętności do samoobrony. Ten system trenują zarówno służby mundurowe jak również kobiety na kursach samoobrony. 

 

JUDO

Kolejna "chwytana" sztuka walki, pochodząca z Japonii, bardzo popularna na całym Świecie. To właśnie judo jest podstawą wielu wojskowych systemów samoobrony jak Sambo, czy Systema. Kursanci uczą się bezpiecznego obezwładniania przeciwnika w parterze za pomocą dźwigni, duszeń, chwytów oraz podcięć i rzutów. Judo jest skuteczne w obronie przed jednym przeciwnikiem, ze względu na zabronione uderzenia i kopnięcia. Osoby które dobrze opanują tą sztukę potrafią miękko upadać i turlać się, co jest przydatne również przy uprawianiu innych sportów. 

Popularnym klubem uczącym Sambo oraz Judo jest działające w Krakowie stowarzyszenie "SAMBO KRAK"

 

Dla kogo?

Judo to dobra sztuka walki na początek ze względu na niską kontuzyjność tego sportu. To dobra opcja na trening również dla dzieci, jest wiele szkół prowadzących zajęcia dla najmłodszych. Dla osób poszukujących skutecznej samoobrony dobrym wyborem będzie sambo militarne oraz sambo bojowe.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź sztuki walki Kraków

T.K 4 20 marca 2016  5534

Dodaj komentarz

 • Przemek
  18 października 2016
  Krav maga jest genialna. Trenuje od dwoch lat w Warszawie i zaden sport nie przynosil mi tyle satysfakcji. Nauczylem sie bronic, ale nie wykorzystywac tego jako pierwszy. Ogromna sila jest nie prowokowac i nie dac sie sprowokowac.
 • pawel z poznania
  24 marca 2016
  Świetny artykuł. Taki wstęp dla kogoś zastanawiajacego sie nad sportem walki. Dzieki wielkie.
 • 24 marca 2016
  W zapasach niedozwolone są duszenia, znane w powszechnym tego słowa znaczeniu.
 • frid
  21 marca 2016
  Do tego zestawienia sztuk walki można by dopisać jeszcze bjj, ale generalnie fajny materiał... baron: tytuł tego artykułu nie jest jaki sport do lania się na ulicy :P

Artykuły z kategorii: Sztuki Walki

zajecia-boksu-otwock-poradnik-dla-poczatkujacych

Zajęcia boksu Otwock – poradnik dla początkujących

Boks to sztuka walki polegająca na walce pomiędzy dwoma zawodnikami przy użyciu pięści. Istnieje bardzo dużo szkółek oferujących naukę boksu w Otwocku. Dowiedz się, jak wyglądają zajęcia boksu w Otwocku!

mma-mieszane-sztuki-walki-nauka-i-wybor-klubu

MMA mieszane sztuki walki – nauka i wybór klubu

Mieszane sztuki walki są bardzo widowiskowym sportem. Swoją popularność zyskały ze względu na mało rygorystyczne zasady w doborze techniki. Chcesz rozpocząć naukę MMA? Dowiedz się, jak nauczyć się technik mieszanych sztuk walki i wybrać odpowiedni klub w swoim mieście.

wybor-rekawic-do-kickboxingu-wroclaw

Wybór rękawic do kickboxingu Wrocław

Wybór rękawic do kickboxingu wydaje się być prostym zadaniem. Rzeczywistość pokazuje nam, że jest inaczej. Wrocławskie sklepy sportowe oferują szeroki wybór asortymentu do sztuk walki. Możemy spotkać tam rękawice dla dzieci, kobiet, chwytne, przyrządowe, bokserskie i wiele innych. Czym kierować się przy wyborze odpowiednich rękawic?

sporty-walki-dla-dzieci-jak-wybrac-zajecia

Sporty walki dla dzieci – jak wybrać zajęcia?

Sporty walki są bardzo rozwojowe. Budują nie tylko wygląd fizyczny i charakter, ale mogą być świetną zabawą dla Twoich pociech! Już w starożytnej Japonii uczono dzieci kształtowania charakteru poprzez ćwiczenia fizyczne. Jak wybrać sport walki dla dziecka

sporty-walki-rodzaje-sporty-walki-krakow-co-wybrac

Sporty walki rodzaje | Sporty walki Kraków | Co wybrać?

Trenuj sporty walki – łatwo powiedzieć. Jak jednak zabrać się za szukanie trenera sportów walki? Jakie są rodzaje sportów walki, i który z nich wybrać? Sporty walki Kraków – zobaczcie!

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego!

krav-maga-poznan-czy-to-trening-takze-dla-dzieci

Krav maga Poznań – czy to trening także dla dzieci?

Krav maga Poznań: jak znaleźć odpowiednią organizację? Czy krav maga dla dzieci to dobry pomysł? A jak jest z krav magą dla dorosłych? Wszystko o krav madze w Poznaniu!

krav-maga-podstawowe-techniki-samoobrony

Krav maga - podstawowe techniki samoobrony

Krav maga skupia się przede wszystkim na uczeniu samoobrony. Od wschodnich sztuk walki odróżnia ją to, że nie wykorzystuje widowiskowych chwytów, nie jest próbą doskonalenia siebie, lecz trenuje się ją po to, by móc w realnym życiu użyć wyuczonych technik do samoobrony. Poznaj podstawowe techniki krav magi.

boks-krakow-dla-poczatkujacych-jak-zaczac-trenowac-boks

Boks Kraków dla początkujących – jak zacząć trenować boks?

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem zajęć boksu w Krakowie? Mamy dla Ciebie poradnik! Boks Kraków dla początkujących, młodzieży, dziewczyn… Każdy może zacząć trenować boks z trenerem personalnym bądź w klubie w Krakowie!

sporty-walki-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-nokaucie

Sporty walki – wszystko co musisz wiedzieć o nokaucie

Jednym ze sposobów na rozstrzygnięcie zmagań w części sportów walki jest nokaut. Na czym on polega? Co dzieje się z zawodnikiem po nokaucie? Jak wygląda pierwsza pomoc w razie poważniejszych urazów po położeniu zawodnika na deski?

zajecia-boksu-otwock-poradnik-dla-poczatkujacych

Zajęcia boksu Otwock – poradnik dla początkujących

Boks to sztuka walki polegająca na walce pomiędzy dwoma zawodnikami przy użyciu pięści. Istnieje bardzo dużo szkółek oferujących naukę boksu w Otwocku. Dowiedz się, jak wyglądają zajęcia boksu w Otwocku!

mma-mieszane-sztuki-walki-nauka-i-wybor-klubu

MMA mieszane sztuki walki – nauka i wybór klubu

Mieszane sztuki walki są bardzo widowiskowym sportem. Swoją popularność zyskały ze względu na mało rygorystyczne zasady w doborze techniki. Chcesz rozpocząć naukę MMA? Dowiedz się, jak nauczyć się technik mieszanych sztuk walki i wybrać odpowiedni klub w swoim mieście.

wybor-rekawic-do-kickboxingu-wroclaw

Wybór rękawic do kickboxingu Wrocław

Wybór rękawic do kickboxingu wydaje się być prostym zadaniem. Rzeczywistość pokazuje nam, że jest inaczej. Wrocławskie sklepy sportowe oferują szeroki wybór asortymentu do sztuk walki. Możemy spotkać tam rękawice dla dzieci, kobiet, chwytne, przyrządowe, bokserskie i wiele innych. Czym kierować się przy wyborze odpowiednich rękawic?

sporty-walki-dla-dzieci-jak-wybrac-zajecia

Sporty walki dla dzieci – jak wybrać zajęcia?

Sporty walki są bardzo rozwojowe. Budują nie tylko wygląd fizyczny i charakter, ale mogą być świetną zabawą dla Twoich pociech! Już w starożytnej Japonii uczono dzieci kształtowania charakteru poprzez ćwiczenia fizyczne. Jak wybrać sport walki dla dziecka

sporty-walki-rodzaje-sporty-walki-krakow-co-wybrac

Sporty walki rodzaje | Sporty walki Kraków | Co wybrać?

Trenuj sporty walki – łatwo powiedzieć. Jak jednak zabrać się za szukanie trenera sportów walki? Jakie są rodzaje sportów walki, i który z nich wybrać? Sporty walki Kraków – zobaczcie!

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego!

krav-maga-poznan-czy-to-trening-takze-dla-dzieci

Krav maga Poznań – czy to trening także dla dzieci?

Krav maga Poznań: jak znaleźć odpowiednią organizację? Czy krav maga dla dzieci to dobry pomysł? A jak jest z krav magą dla dorosłych? Wszystko o krav madze w Poznaniu!

krav-maga-podstawowe-techniki-samoobrony

Krav maga - podstawowe techniki samoobrony

Krav maga skupia się przede wszystkim na uczeniu samoobrony. Od wschodnich sztuk walki odróżnia ją to, że nie wykorzystuje widowiskowych chwytów, nie jest próbą doskonalenia siebie, lecz trenuje się ją po to, by móc w realnym życiu użyć wyuczonych technik do samoobrony. Poznaj podstawowe techniki krav magi.

boks-krakow-dla-poczatkujacych-jak-zaczac-trenowac-boks

Boks Kraków dla początkujących – jak zacząć trenować boks?

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem zajęć boksu w Krakowie? Mamy dla Ciebie poradnik! Boks Kraków dla początkujących, młodzieży, dziewczyn… Każdy może zacząć trenować boks z trenerem personalnym bądź w klubie w Krakowie!

sporty-walki-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-nokaucie

Sporty walki – wszystko co musisz wiedzieć o nokaucie

Jednym ze sposobów na rozstrzygnięcie zmagań w części sportów walki jest nokaut. Na czym on polega? Co dzieje się z zawodnikiem po nokaucie? Jak wygląda pierwsza pomoc w razie poważniejszych urazów po położeniu zawodnika na deski?