Sport na piasku – oto siatkówka plażowa!

Sport na piasku – oto siatkówka plażowa!

Sezon aktywności fizycznej na świeżym powietrzu zbliża się wielkimi krokami. Jednym z ulubionych sportów nad morzem czy jeziorem jest plażówka. Na czym polega ten sport? Skąd wzięła się siatkówka plażowa?

Na czym polega siatkówka plażowa?

Plażówka jest sportową grą zespołową rozgrywaną na boisku pokrytym piaskiem. Od ponad 20 lat jest dyscypliną olimpijską. Ta odmiana piłki siatkowej ma jednak pewne utrudnienia podczas gry. Przede wszystkim podłoże jest stosunkowo niestabilne. Co więcej, otwarta przestrzeń powoduje problemy z przewidzeniem toru lotu piłki – brakuje punktu odniesienia. Trudne jest również precyzyjne posłanie piłki w zamierzone miejsce. Ze względu na wiatr piłka może również zmieniać kierunek bądź tempo lotu. Plażówka w dużej mierze opiera się na podobnych zasadach, co klasyczna piłka siatkowa. Istnieją jednak między nimi znaczące różnice.

siatkówka plażowa nad morzem

Plażówka – boisko i rodzaj piłki

Boisko składa się z dwóch połów na planie kwadratu o długości krawędzi równej ośmiu metrom ( 8m ). Nie ma jednak na nim linii środkowej. Połowy oddziela siatka, linie boczne natomiast są wyznaczone taśmami. Piasek pokrywający boisko powinien być drobnoziarnisty i stanowić płaską jednorodną powierzchnię. Piłka do gry w plażówkę jest zrobiona z innego materiału niż ta używana podczas gry w piłkę siatkową. Co więcej, w jej wnętrzu panuje mniejsze ciśnienie. Zaleca się również by była w jasnym kolorze – najczęściej żółtym.

siatkówka plażowa zasady gry nad morzem

Piłka plażowa – zasady i przebieg gry

W grze w piłkę plażową uczestniczą dwie drużyny. Zanim zacznie się mecz zawodnicy witają się ze sobą na poziomie siatki. Jedynie kapitan ma prawo prosić sędziego o czas lub przerwę w rozgrywce. Po spotkaniu należy również podziękować sędziom. Zwycięstwo w meczu plażówki jest równoznaczne z wygraniem dwóch setów. Każdy set rozgrywa się do 21 punktów, wygrani muszą jednak zdobyć dwa punkty przewagi. Jeśli obie drużyny wygrają po jednym secie, rozgrywany jest trzeci – do 15 punktów. Punkt zdobywa drużyna, po której zagraniu piłka dotknie boiska po stronie przeciwnika.

W piłce siatkowej dopuszczalne jest odbijanie piłki każdą częścią ciała. Nadrzędnymi zasadami są posłanie piłki nad siatką na drugą połowę boiska oraz pilnowanie własnej części, by nie spadła na nią piłka. Każdy zawodnik ma 5 sekund na wykonanie zagrywki. W obrębie jednego zagrania zawodnicy mogą odbić piłkę trzykrotnie na swojej połowie boiska. Jeden zawodnik nie może odbić piłki dwa razy z rzędu. Po siedmiu punktach w każdym secie drużyny zamieniają się połowami i kontynuują grę. Między setami obowiązuje minutowa przerwa. Podczas gry zabronione jest dotykanie siatki. Co więcej, ustawienie zawodników na boisku jest dowolne.

Historia powstania piłki siatkowej

Gra w piłkę plażową powstała na Hawajach na początku XX wieku. Pierwsze boiska do tej gry pojawiły się jednak w Kalifornii. Ówcześnie w jednej drużynie znajdowało się sześciu zawodników. Pierwszy mecz obejmujący dwóch zawodników rozegrano w 1930 roku. Od tego momentu rosła popularność tej dyscypliny sportowej. Dotarła m.in. do Czech, Francji i Łotwy. W okresie powojennym w Kalifornii odbyły się pierwsze oficjalne zawody w tej dyscyplinie. Tam także plażówka stała się niejako stylem życia. W latach 70. ubiegłego wieku rozegrano pierwszy turniej piłki plażowej w Stanach Zjednoczonych. Z roku na rok popularność tego sportu rozlewała się na inne kraje. Historia międzynarodowych zawodów w plażówkę wiąże się z pierwszym turniejem o takiej randze w Rio de Janeiro (1987). W 1992 roku natomiast włączono piłkę plażową do programu Igrzysk Olimpijskich.

W naszym kraju historia piłki plażowej sięga lat 50. ubiegłego wieku. W tamtym czasie jednak rozgrywano mało znaczące turnieje. Pod koniec lat 50. wzrosła ranga tego sportu. Pierwszy istotny turniej plażówki w Polsce odbył się w 1994 roku – były to I Mistrzostwa Polski.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 4 17 maja 2017  3613

Dodaj komentarz

 • kasia
  27 czerwca 2017
  Uwielbiam plażówkę, już się nie mogę doczekać urlopu, żeby otworzyć sezon!
 • Jajan
  23 maja 2017
  Ja jadę nad jezioro w weekend, więc chętnie przypomnę sobie plażówkę !
 • Ewa
  22 maja 2017
  Ja jakoś nie przepadam za plażówką. W sumie są fajniejsze gry na plaży. Można porzucać na przykład freesbiee
 • Daria
  19 maja 2017
  Kiedyś u mnie w miejscowości nad zalewem organizowane były zawody w plażówkę. Zawsze chętnie brałam w nich udział, nie ma to jak pograć sobie na piasku.

Artykuły z kategorii: Sporty Wodne

jak-wybrac-odpowiednia-deske-do-windsurfingu

Jak wybrać odpowiednią deskę do windsurfingu?

Jeżeli lubisz spędzać swój czas wolny na wodzie i potrzebujesz nowych doznań i zastrzyku adrenaliny, to windsurfing może okazać się sportem dla Ciebie. Jednak warto przygotować się do tego rodzaju aktywności fizycznej i zaopatrzyć przynajmniej w odpowiednią deskę do windsurfingu.

gdzie-najlepiej-trenowac-kitesurfing

Gdzie najlepiej trenować kitesurfing?

Od lat fascynuje Cię kitesurfing? Chciałbyś nauczyć się tego sportu, ale wydaje Ci się, że jest niebezpieczny i cały czas masz obiekcje? Wbrew pozorom kitesurfing jest bardzo bezpiecznym sportem, który nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Musisz mieć jedynie ukończone 12 lat i ważyć ponad 40 kg, by cieszyć się wspaniałą zabawą i dostarczyć sobie adrenaliny. Dowiedz się wszystkiego na temat kitesurfingu i poznaj szkoły, które oferują profesjonalne kursy.

przezyj-niesamowita-przygode-i-ciesz-sie-niezapomnianym-urlopem-stand-up-paddling

Przeżyj niesamowitą przygodę i ciesz się niezapomnianym urlopem - Stand Up Paddling

Zrelaksuj się i odpręż w towarzystwie wody i lekkiego sportu, który przyniesie Ci wiele satysfakcji. Stand up paddle to pływanie stojąc na desce leżącej na wodzie i wiosłowanie. Wbrew pozorom nie jest to prosty sport, ponieważ wymaga odpowiedniej koordynacji ruchowej i zachowanie równowagi. Jednak jeżeli zdecydujesz się na lekcje, to możesz liczyć na niezapomniane wrażenia i frajdę podczas urlopu. Dowiedz się, dla kogo jest stand up paddle i gdzie najlepiej go uprawiać.

poznaj-5-fantastycznych-sportow-wodnych-ktore-mozesz-uprawiac-nad-morzem

Poznaj 5 fantastycznych sportów wodnych, które możesz uprawiać nad morzem!

Aktywność fizyczna stała się bardzo modna w ciągu ostatnich lat, to bardzo dobrze świadczy o osobach, którą ją uprawiają. Regularna aktywność fizyczna może wpłynąć na nas bardzo pozytywnie, poprawiając kondycję, ciało i samopoczucie. Zbliżający się okres wakacyjny przywodzi na myśl pytanie, jakie sporty można uprawiać nad polskim morzem? Poniższy artykuł da Ci wartościową wiedzę na ten temat.

pomysl-na-urlop-kajakiem-nad-polskie-jeziora

Pomysł na urlop – kajakiem nad polskie jeziora

Marzy Ci się aktywny urlop spędzony w gronie rodzinnym, jednak totalnie nie masz na niego pomysłu? A może przekonasz się do kajaków? Jeżeli lubisz pływać i przebywać na łonie natury, to ta aktywność będzie idealna dla Ciebie. Dzięki nam poznasz ciekawe miejsca, w które możesz wybrać się nawet na pierwszą wyprawę z dziećmi.

poznaj-popularne-sporty-wodne-nad-jeziorem

Poznaj popularne sporty wodne nad jeziorem!

Zastanawiasz się jakie sporty wodne można wykonywać, będąc nad jeziorem? Spędzasz dużo czasu w tych okolicach i nie masz jak spożytkować czasu wolnego? A może jesteś sportowym zapaleńcem, który potrzebuje sportu do codziennego życia. Z nami poznasz wiele sportów, dzięki którym urozmaicisz swoją codzienność, wybierając się na wakacyjny wypoczynek.

wioslarstwo-na-czym-polega-i-jak-wyglada-trening

Wioślarstwo – na czym polega i jak wygląda trening?

Dawniej forma transportu wodnego, dzisiaj – popularny sport. W tym sporcie wodnym liczy się doskonała siła i wytrzymałość. Jakie są główne założenia wioślarstwa? Jak wioślarze przygotowują się do startu w zawodach?

elastyczne-cialo-i-mocny-kregoslup-innowacyjne-cwiczenia-w-wodzie

Elastyczne ciało i mocny kręgosłup - innowacyjne ćwiczenia w wodzie!

Chodzisz na basen, ale nie potrafisz czerpać przyjemności z treningu? Ćwiczenia w wodzie nie muszą być nudne! Oprócz doskonalenia technik pływackich, świetnie wpłyną na twój kręgosłup, wzmacniając mięśnie posturalne. Zobacz, jak zorganizować swój trening na basenie, aby przynosił konkretne efekty!

w-stawie-zimna-woda-pianka-ciepla-doda

W stawie zimna woda – pianka ciepła doda!

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów piankowych strojów do pływania. Ich zadaniem jest podniesienie odczuwalnej temperatury pływaka. Oznacza to, że taka odzież sprawdzi się szczególnie podczas treningów w zimnej wodzie. Kiedy jeszcze warto stosować pianki do pływania?

czy-trzeba-miec-patent-zeglarski-zeby-wynajac-motorowke

Czy trzeba mieć patent żeglarski, żeby wynająć motorówkę?

Jesteś miłośnikiem sportów wodnych ale nie masz uprawnień do kierowania łodzią? Nic straconego – nie we wszystkich przypadkach są one wymagane! Zobacz, co należy zrobić, żeby wynająć motorówkę i ile to kosztuje.

jak-wybrac-odpowiednia-deske-do-windsurfingu

Jak wybrać odpowiednią deskę do windsurfingu?

Jeżeli lubisz spędzać swój czas wolny na wodzie i potrzebujesz nowych doznań i zastrzyku adrenaliny, to windsurfing może okazać się sportem dla Ciebie. Jednak warto przygotować się do tego rodzaju aktywności fizycznej i zaopatrzyć przynajmniej w odpowiednią deskę do windsurfingu.

gdzie-najlepiej-trenowac-kitesurfing

Gdzie najlepiej trenować kitesurfing?

Od lat fascynuje Cię kitesurfing? Chciałbyś nauczyć się tego sportu, ale wydaje Ci się, że jest niebezpieczny i cały czas masz obiekcje? Wbrew pozorom kitesurfing jest bardzo bezpiecznym sportem, który nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Musisz mieć jedynie ukończone 12 lat i ważyć ponad 40 kg, by cieszyć się wspaniałą zabawą i dostarczyć sobie adrenaliny. Dowiedz się wszystkiego na temat kitesurfingu i poznaj szkoły, które oferują profesjonalne kursy.

przezyj-niesamowita-przygode-i-ciesz-sie-niezapomnianym-urlopem-stand-up-paddling

Przeżyj niesamowitą przygodę i ciesz się niezapomnianym urlopem - Stand Up Paddling

Zrelaksuj się i odpręż w towarzystwie wody i lekkiego sportu, który przyniesie Ci wiele satysfakcji. Stand up paddle to pływanie stojąc na desce leżącej na wodzie i wiosłowanie. Wbrew pozorom nie jest to prosty sport, ponieważ wymaga odpowiedniej koordynacji ruchowej i zachowanie równowagi. Jednak jeżeli zdecydujesz się na lekcje, to możesz liczyć na niezapomniane wrażenia i frajdę podczas urlopu. Dowiedz się, dla kogo jest stand up paddle i gdzie najlepiej go uprawiać.

poznaj-5-fantastycznych-sportow-wodnych-ktore-mozesz-uprawiac-nad-morzem

Poznaj 5 fantastycznych sportów wodnych, które możesz uprawiać nad morzem!

Aktywność fizyczna stała się bardzo modna w ciągu ostatnich lat, to bardzo dobrze świadczy o osobach, którą ją uprawiają. Regularna aktywność fizyczna może wpłynąć na nas bardzo pozytywnie, poprawiając kondycję, ciało i samopoczucie. Zbliżający się okres wakacyjny przywodzi na myśl pytanie, jakie sporty można uprawiać nad polskim morzem? Poniższy artykuł da Ci wartościową wiedzę na ten temat.

pomysl-na-urlop-kajakiem-nad-polskie-jeziora

Pomysł na urlop – kajakiem nad polskie jeziora

Marzy Ci się aktywny urlop spędzony w gronie rodzinnym, jednak totalnie nie masz na niego pomysłu? A może przekonasz się do kajaków? Jeżeli lubisz pływać i przebywać na łonie natury, to ta aktywność będzie idealna dla Ciebie. Dzięki nam poznasz ciekawe miejsca, w które możesz wybrać się nawet na pierwszą wyprawę z dziećmi.

poznaj-popularne-sporty-wodne-nad-jeziorem

Poznaj popularne sporty wodne nad jeziorem!

Zastanawiasz się jakie sporty wodne można wykonywać, będąc nad jeziorem? Spędzasz dużo czasu w tych okolicach i nie masz jak spożytkować czasu wolnego? A może jesteś sportowym zapaleńcem, który potrzebuje sportu do codziennego życia. Z nami poznasz wiele sportów, dzięki którym urozmaicisz swoją codzienność, wybierając się na wakacyjny wypoczynek.

wioslarstwo-na-czym-polega-i-jak-wyglada-trening

Wioślarstwo – na czym polega i jak wygląda trening?

Dawniej forma transportu wodnego, dzisiaj – popularny sport. W tym sporcie wodnym liczy się doskonała siła i wytrzymałość. Jakie są główne założenia wioślarstwa? Jak wioślarze przygotowują się do startu w zawodach?

elastyczne-cialo-i-mocny-kregoslup-innowacyjne-cwiczenia-w-wodzie

Elastyczne ciało i mocny kręgosłup - innowacyjne ćwiczenia w wodzie!

Chodzisz na basen, ale nie potrafisz czerpać przyjemności z treningu? Ćwiczenia w wodzie nie muszą być nudne! Oprócz doskonalenia technik pływackich, świetnie wpłyną na twój kręgosłup, wzmacniając mięśnie posturalne. Zobacz, jak zorganizować swój trening na basenie, aby przynosił konkretne efekty!

w-stawie-zimna-woda-pianka-ciepla-doda

W stawie zimna woda – pianka ciepła doda!

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów piankowych strojów do pływania. Ich zadaniem jest podniesienie odczuwalnej temperatury pływaka. Oznacza to, że taka odzież sprawdzi się szczególnie podczas treningów w zimnej wodzie. Kiedy jeszcze warto stosować pianki do pływania?

czy-trzeba-miec-patent-zeglarski-zeby-wynajac-motorowke

Czy trzeba mieć patent żeglarski, żeby wynająć motorówkę?

Jesteś miłośnikiem sportów wodnych ale nie masz uprawnień do kierowania łodzią? Nic straconego – nie we wszystkich przypadkach są one wymagane! Zobacz, co należy zrobić, żeby wynająć motorówkę i ile to kosztuje.