Sport: co wchodzi w skład lekkoatletyki?

Sport: co wchodzi w skład lekkoatletyki?

Lekkoatletyka jest jedną z najstarszych dyscyplin sportu. Ruchy w tej dyscyplinie są oparte na naturalnych zachowaniach człowieka. Początkowo służyła samemu życiu. Następnie stała się formą rozrywki i sportu. Zobacz, jakie konkurencje sportowe określamy mianem lekkoatletyki.

Dyscypliny lekkoatletyczne

Tradycyjnie do sportów  lekkoatletycznych zaliczane są konkurencje:

- biegi, w tym: sprinty, biegi średnie, biegi długie, biegi przez płotki

- chód, zazwyczaj w terenie: 10 km, 20 km i 50 km

- rzuty, w tym: pchnięcia kulą, rzuty oszczepem, rzuty dyskiem, rzuty młotem

- skoki, w tym: skoki w dal, trójskoki, skoki o tyczce, skoki wzwyż

- wieloboje, w tym: czworobój lekkoatletyczny, pięciobój lekkoatletyczny (pentathlon), siedmiobój kobiet, dziesięciobój

Sporty lekkoatletyczne – biegi

- Sprint, czyli bieg na krótkim dystansie tj. 60 m (na hali), 100 m, 200 m, 400 m oraz sztafety 4 x 100 m i 4 x 400 m. jest to jeden z głównych sportów lekkoatletycznych. Każdy z zawodników ma określony tor. Otrzymują go w wyniku losowania torów lub zostają im przydzielone zgodnie z zajętymi miejscami w biegach eliminacyjnych. Sygnałem startu jest strzał startera z bloków startowych. Bieg jest skończony, gdy klatka piersiowa zawodnika znajdzie się na mecie;

- Biegi średnie, czyli dystanse: 800 m, 1500 m oraz 1 mila. Niekiedy odbywają się także biegi na 600 m, 1000 m oraz 2000 m;

- Biegi długie, czyli biegi na dystanse dłuższe niż 3000 m;

- Biegi przez płotki, czyli konkurencje biegowe, w trakcie których zawodnicy muszą pokonywać (przeskakiwać) równomiernie rozstawione przeszkody (płotki);

Sporty Lekkoatletyczne – chód

Chód sportowy polega na pokonywaniu trasy równomiernym poruszaniem się, podczas którego przynajmniej jedna stopa ma zawsze kontakt z podłożem. Dzięki takim zasadom chodu zawodnik nie jest w stanie przejść do biegu. Chody przy krótkich dystansach są rozgrywane na bieżni stadionu, przy dłuższych – na ulicach miast. Standardowe dystanse dla mężczyzn: 5 km, 20 km i 50 km. Standardowe dystanse dla kobiet: 3 km i 20 km.

Sporty Lekkoatletyczne– rzuty

lekkoatletyka rzut oszczepem rzuty sport

- Pchnięcie kulą, czyli wypychanie jednorącz kuli z koła o średnicy 2,135 m.

Masa kuli w poszczególnych konkurencjach: kobiety – 4 kg; juniorki młodsze – 3 kg; młodzicy – 5 kg; juniorzy młodsi (16-17 lat) – 5 kg; juniorzy starsi (18-19 lat) – 6 kg, seniorzy – 7,26 kg. Przed wypchnięciem zawodnik musi ustawić się tak, by kula miała kontakt z jego szyją. Po wykonaniu ćwiczenia musi także opuścić koło (tylną częścią) – jest to warunek zaliczenia pchnięcia. W obrębie tej konkurencji lekkoatletycznej stosowane są dwie techniki pchnięcia: z doślizgu oraz obrotowa. Pchnięcie kulą stanowi dyscyplinę olimpijską od 1896 r., czyli od pierwszej nowożytnej olimpiady.

- Rzut oszczepem, czyli konkurencja techniczna. Zawody w tej dyscyplinie odbywają się na rzutni lekkoatletycznej na stadionie. Wyrzut poprzedza rozbieg z miejsca, które jest oznaczone białymi liniami (maksymalnie 36,5 m długości, 4 m szerokości). Rozbieg jest zakończony łukiem o promieniu 8 m. Zwycięzcą w tej konkurencji zostaje zawodnik, któremu uda się najdalej rzucić oszczepem. Ta konkurencja lekkoatletyczna jest częścią Igrzysk Olimpijskich (kobiety – od 1932 r; mężczyźni – od 1908 r.), mistrzostw Europy, mistrzostw świata oraz wielu rywalizacji w ramach siedmioboju i dziesięcioboju.

- Rzut dyskiem, czyli konkurencja techniczna, podczas której zawodnik ma za zadanie wyrzucić siłą ramienia (jednorącz) dysk na jak największą odległość. Rzut wykonuje się z koła o średnicy 2,5 m. Koło jest dodatkowo otoczone siatką (wysokość 4m) oraz wylotem z przodu (6 m). Waga dysku dla kobiet wynosi 1 kg, dla mężczyzn – 2 kg. W trakcie rzutu zawodnik nie może nadepnąć na metalową obręcz koła ani jej przekroczyć.

- Rzut młotem, czyli rzucanie kulą, do której przymocowana jest stalowa linka kończąca się uchwytem. Ta konkurencja odbywa się z koła o średnicy 2,135 m, które jest otoczone siatką ochronną. Waga młota: kobiety – 4 kg; juniorki młodsze – 3 kg; młodzicy (do 15 lat) – 5g; juniorzy młodsi (16-17 lat) – 5 kg; juniorzy starsi (18-19 lat) – 6 kg; seniorzy – 7,26 kg. W trakcie obrotów oraz już po wykonaniu rzutu zawodnik nie może nadepnąć na metalową obręcz koła ani jej przekroczyć.

Sporty Lekkoatletyczne – skoki

skok w dal lekkoatletyka sport zawody

- Skok w dal, czyli wykonanie rozbiegu, odbicie się z jednej nogi od belki i wylądowanie na skoczni usypanej z piasku. Za nieważny uznaje się skok, podczas którego zawodnik dotknie butem krawędzi belki (jest ona obklejona plasteliną). Rekord świata w skoku w dal należy do Mike’a Powella, który skoczył na odległość 8,95 m.

- Trójskok, czyli wykonanie trzech skoków następujących po sobie. Pierwszy skok polega na odbiciu z jednej nogi i wylądowaniu na tej samej. Drugi skok zakłada lądowanie na nogę przeciwną. Trzeci natomiast wymaga lądowania obiema nogami na skoczni usypanej z piasku. Dwa pierwsze skoki są wykonywane na twardej bieżni.

- Skok o tyczce, czyli pokonywanie poprzeczki (podobnie jak podczas skoku wzwyż) przy pomocy tyczki. Zawodnik dzięki elastycznej tyczce wybija się i przenosi ciało ponad poprzeczką. Obecnie tyczki wykonywane są z elastycznych tworzyw. Sprzyja to uzyskiwaniu lepszych wyników.

- Skok wzwyż, czyli konkurencja, podczas której zawodnik po wykonaniu rozbiegu odbija się i przenosi całe ciało ponad poprzeczkę zawieszoną na pionowych stojakach. Każdy z zawodników może trzykrotnie podchodzić do pokonania danej wysokości. W momencie strącenia poprzeczki można pozostałe próby przenieść na kolejną wysokość.

Sporty lekkoatletyczne – wieloboje

- Czworobój lekkoatletyczny, czyli połączenie czterech konkurencji: biegu na 60 m ze startu niskiego, rzutu piłką palantową na odległość, skoku w dal lub wzwyż oraz bieg na 600 m (dziewczęta) lub 1000 m (chłopcy). Ta dyscyplina jest przede wszystkim rozgrywane w szkołach podstawowych.

- Pięciobój lekkoatletyczny, czyli połączenie pięciu konkurencji: skoku w dal, rzutu oszczepem, biegu na 200 m,, rzutu dyskiem oraz biegu na 1500 m (pięciobój męski) lub biegu przez płotki na 100 metrów, pchnięcia kulą, skoku wzwyż, skoku w dal oraz biegu na 200 m (pięciobój kobiecy). Dawniej, jeszcze do 1980 r. pięciobój był dyscypliną olimpijską. Aktualnie zastępuje go siedmiobój.

- Siedmiobój kobiet, czyli dwudniowe zawody rozgrywane w kolejności: bieg przez płotki na 100 m, skok wzwyż, pchnięcie kulą, bieg na 200 m (pierwszy dzień); skok w dal, rzut oszczepem, bieg na 800 m (drugi dzień). Siedmiobój mężczyzn odbywa się w kolejności: bieg na 60 m, skok w dal, pchnięcie kulą, skok wzwyż (pierwszy dzień); bieg przez płotki na 60 m, skok o tyczce, bieg na 1000 m (drugi dzień).

- Dziesięciobój, czyli konkurencja rozgrywana jedynie przez mężczyzn. Odbywa się na otwartym stadionie w ciągu dwóch dni. Kolejność konkurencji: bieg na 100 m, skok w dal, pchnięcie kulą, skok wzwyż, bieg na 400 m (pierwszy dzień); bieg przez płotki na 110 m, rzut dyskiem, skok o tyczce, rzut oszczepem, bieg na 1500 m (drugi dzień).

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 7 9 listopada 2016  9784

Dodaj komentarz

 • 25 kwietnia 2021
  Jest super!
 • 2 lutego 2021
  spoko artykół ale nie ma zasad
 • Bigos
  21 listopada 2016
  Dziesięciobój to dopiero wyzwanie
 • Marianna
  17 listopada 2016
  Na Igrzyskach się pięknie prezentuje lekkoatletyka. Mój ulubiony sport!
 • Eliza
  17 listopada 2016
  O, wszystko ładnie i uporządkowane. Podoba mi się. Nie trzeba skakać po poszczególnych dyscyplinach.
 • Victoria
  10 listopada 2016
  O trójskoku nie słyszałam, ale już teraz wszystko wiem. Edukujecie mnie :)
 • Tereska
  10 listopada 2016
  Przydatny temat. Lekkoatletyka jest pięknym sportem, więc warto wiedzieć czym się charakteryzują poszczególne dyscypliny oraz jakie właściwie są.

Artykuły z kategorii: Sport

dowiedz-sie-w-jaki-sposob-aktywnosc-fizyczna-wplywa-na-organizm-czlowieka

Dowiedz się, w jaki sposób aktywność fizyczna wpływa na organizm człowieka

Chcesz cieszyć się zdrowiem przez długie lata? Postaw na poprawne odżywianie oraz aktywność fizyczną. Są dwa najważniejsze i nieodłączne elementy na to by czuć się zdrowo we własnym ciele na długie lata. Regularne ćwiczenia fizyczne przyczyniają się do poprawy warunków zdrowotnych każdej osoby. Odłóż w kąt telefon, weź rower, ubierz wygodne buty i wyjdź na dwór.

wakacje-w-gorach-poznaj-ciekawe-pomysly-na-spedzenie-czasu-wolnego

Wakacje w górach? Poznaj ciekawe pomysły na spędzenie czasu wolnego

Wybierając się na urlop w góry, na pewno zastanawiasz się, co będziesz tam robił. Jednak, jeżeli zależy Ci na aktywnym spędzaniu czasu wolnego, to znajdziesz wiele form aktywnego wypoczynku. Urlop to nie tylko leżenie i opalanie się, jednak coraz częściej aktywność fizyczna. Jeżeli Twoim planem wakacyjnym są polskie góry, to dowiedz się jak ciekawie wypełnić wolny czas po brzegi.

sport-dla-osob-po-40-roku-zycia-sprawdz-co-i-jak-cwiczyc-by-czuc-sie-jeszcze-lepiej

Sport dla osób po 40 roku życia: sprawdź, co i jak ćwiczyć, by czuć się jeszcze lepiej!

Chociaż sport atakuje nas z każdej strony, wiele osób nie może się przełamać, by regularnie uprawiać aktywność fizyczną. Tymczasem sport to samo zdrowie, a trening uprawiany przez cały życie może mieć naprawdę dobry wpływ na nasze ciało i procesy zachodzące w organizmie. Kiedy proponować sport dla osób po 40 roku życia i jakie formy treningu będą najlepsze?

zaklady-bukmacherskie-sponsoruja-polski-sport

Zakłady bukmacherskie sponsorują polski sport

Oglądając mecz piłki nożnej na bandach wokół boiska, możemy zauważyć loga najpopularniejszych polskich bukmacherów. Dzięki temu marki bukmacherów wystawione są na większą ekspozycję, co pozytywnie wpływa na ich rozpoznawalność.

oboz-sportowy-dla-doroslych-postaw-na-kondycje-i-podkrec-swoj-urlop

Obóz sportowy dla dorosłych - postaw na kondycję i podkręć swój urlop!

Mimo ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, organizatorzy wyjazdów kondycyjnych nawet na chwilę nie zwalniają tempa. Przygotowaną wcześniej ofertę dopasowują do aktualnych wytycznych sanitarnych. Jeśli nie masz pomysłu na urlop, postaw na obóz sportowy dla dorosłych!

kask-na-hulajnoge-jaki-wybrac

Kask na hulajnogę - jaki wybrać?

Hulajnogi to coraz popularniejszy środek transportu pozwalający na przemieszczanie się po dużych miastach. W związku z tym warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć się w odpowiedni kask na hulajnogę. Jaki model jest najlepszy?

mecz-polska-izrael-obronilismy-tytul-lidera-grupy

Mecz Polska - Izrael. Obroniliśmy tytuł lidera grupy!

Mecz Polska - Izrael odbył się 10 Czerwca na murawie Stadionu Narodowego. Był to czwarty mecz grupowy naszych biało-czerwonych orłów. W piękny sposób obronili miano lidera grupy G w eliminacjach do Euro 2020. Po pierwszym golu w wykonaniu Krzysztofa Piątka, szala zwycięstwa przesuwała się w stronę reprezentacji naszego kraju. Na dzień dzisiejszy mamy 12 punktów.

skad-sie-wziela-popularnosc-lacrosse

Skąd się wzięła popularność lacrosse?

Popularność lacrosse wciąż rośnie. Nie tylko w innych krajach, lecz także i w Polsce pojawia się coraz więcej osób uprawiających ten sport. Skąd się jednak wzięła popularność lacrosse?

sposoby-na-aktywnie-spedzony-czas-na-plazy

Sposoby na aktywnie spędzony czas na plaży!

Wypad nad morze, ocean czy jezioro nie musi wiązać się z jednostajnym i nudnym leżeniem na plaży. Zbiorniki wodne dają nam wiele możliwości. Możemy wybrać się na kitesurfing, windsurfing czy pograć w plażówkę. Zobacz, jakie aktywności wybrać i dlaczego!

astma-a-sport-co-powinienes-wiedziec

Astma a sport – co powinieneś wiedzieć?

Astma jest obecnie jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych. Wielu sportowców zmaga się z tą dolegliwością. Czy można uprawiać sport chorując na astmę? Jak wyglądają treningi astmatyków?

dowiedz-sie-w-jaki-sposob-aktywnosc-fizyczna-wplywa-na-organizm-czlowieka

Dowiedz się, w jaki sposób aktywność fizyczna wpływa na organizm człowieka

Chcesz cieszyć się zdrowiem przez długie lata? Postaw na poprawne odżywianie oraz aktywność fizyczną. Są dwa najważniejsze i nieodłączne elementy na to by czuć się zdrowo we własnym ciele na długie lata. Regularne ćwiczenia fizyczne przyczyniają się do poprawy warunków zdrowotnych każdej osoby. Odłóż w kąt telefon, weź rower, ubierz wygodne buty i wyjdź na dwór.

wakacje-w-gorach-poznaj-ciekawe-pomysly-na-spedzenie-czasu-wolnego

Wakacje w górach? Poznaj ciekawe pomysły na spędzenie czasu wolnego

Wybierając się na urlop w góry, na pewno zastanawiasz się, co będziesz tam robił. Jednak, jeżeli zależy Ci na aktywnym spędzaniu czasu wolnego, to znajdziesz wiele form aktywnego wypoczynku. Urlop to nie tylko leżenie i opalanie się, jednak coraz częściej aktywność fizyczna. Jeżeli Twoim planem wakacyjnym są polskie góry, to dowiedz się jak ciekawie wypełnić wolny czas po brzegi.

sport-dla-osob-po-40-roku-zycia-sprawdz-co-i-jak-cwiczyc-by-czuc-sie-jeszcze-lepiej

Sport dla osób po 40 roku życia: sprawdź, co i jak ćwiczyć, by czuć się jeszcze lepiej!

Chociaż sport atakuje nas z każdej strony, wiele osób nie może się przełamać, by regularnie uprawiać aktywność fizyczną. Tymczasem sport to samo zdrowie, a trening uprawiany przez cały życie może mieć naprawdę dobry wpływ na nasze ciało i procesy zachodzące w organizmie. Kiedy proponować sport dla osób po 40 roku życia i jakie formy treningu będą najlepsze?

zaklady-bukmacherskie-sponsoruja-polski-sport

Zakłady bukmacherskie sponsorują polski sport

Oglądając mecz piłki nożnej na bandach wokół boiska, możemy zauważyć loga najpopularniejszych polskich bukmacherów. Dzięki temu marki bukmacherów wystawione są na większą ekspozycję, co pozytywnie wpływa na ich rozpoznawalność.

oboz-sportowy-dla-doroslych-postaw-na-kondycje-i-podkrec-swoj-urlop

Obóz sportowy dla dorosłych - postaw na kondycję i podkręć swój urlop!

Mimo ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, organizatorzy wyjazdów kondycyjnych nawet na chwilę nie zwalniają tempa. Przygotowaną wcześniej ofertę dopasowują do aktualnych wytycznych sanitarnych. Jeśli nie masz pomysłu na urlop, postaw na obóz sportowy dla dorosłych!

kask-na-hulajnoge-jaki-wybrac

Kask na hulajnogę - jaki wybrać?

Hulajnogi to coraz popularniejszy środek transportu pozwalający na przemieszczanie się po dużych miastach. W związku z tym warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć się w odpowiedni kask na hulajnogę. Jaki model jest najlepszy?

mecz-polska-izrael-obronilismy-tytul-lidera-grupy

Mecz Polska - Izrael. Obroniliśmy tytuł lidera grupy!

Mecz Polska - Izrael odbył się 10 Czerwca na murawie Stadionu Narodowego. Był to czwarty mecz grupowy naszych biało-czerwonych orłów. W piękny sposób obronili miano lidera grupy G w eliminacjach do Euro 2020. Po pierwszym golu w wykonaniu Krzysztofa Piątka, szala zwycięstwa przesuwała się w stronę reprezentacji naszego kraju. Na dzień dzisiejszy mamy 12 punktów.

skad-sie-wziela-popularnosc-lacrosse

Skąd się wzięła popularność lacrosse?

Popularność lacrosse wciąż rośnie. Nie tylko w innych krajach, lecz także i w Polsce pojawia się coraz więcej osób uprawiających ten sport. Skąd się jednak wzięła popularność lacrosse?

sposoby-na-aktywnie-spedzony-czas-na-plazy

Sposoby na aktywnie spędzony czas na plaży!

Wypad nad morze, ocean czy jezioro nie musi wiązać się z jednostajnym i nudnym leżeniem na plaży. Zbiorniki wodne dają nam wiele możliwości. Możemy wybrać się na kitesurfing, windsurfing czy pograć w plażówkę. Zobacz, jakie aktywności wybrać i dlaczego!

astma-a-sport-co-powinienes-wiedziec

Astma a sport – co powinieneś wiedzieć?

Astma jest obecnie jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych. Wielu sportowców zmaga się z tą dolegliwością. Czy można uprawiać sport chorując na astmę? Jak wyglądają treningi astmatyków?