Sport: co wchodzi w skład lekkoatletyki?

Lekkoatletyka jest jedną z najstarszych dyscyplin sportu. Ruchy w tej dyscyplinie są oparte na naturalnych zachowaniach człowieka. Początkowo służyła samemu życiu. Następnie stała się formą rozrywki i sportu. Zobacz, jakie konkurencje sportowe określamy mianem lekkoatletyki.
Dyscypliny lekkoatletyczne
Tradycyjnie do sportów lekkoatletycznych zaliczane są konkurencje:
- biegi, w tym: sprinty, biegi średnie, biegi długie, biegi przez płotki;
- chód, zazwyczaj w terenie: 10 km, 20 km i 50 km;
- rzuty, w tym: pchnięcia kulą, rzuty oszczepem, rzuty dyskiem, rzuty młotem;
- skoki, w tym: skoki w dal, trójskoki, skoki o tyczce, skoki wzwyż;
- wieloboje, w tym: czworobój lekkoatletyczny, pięciobój lekkoatletyczny (pentathlon), siedmiobój kobiet, dziesięciobój.
Sporty lekkoatletyczne – biegi
- Sprint, czyli bieg na krótkim dystansie tj. 60 m (na hali), 100 m, 200 m, 400 m oraz sztafety 4 x 100 m i 4 x 400 m. jest to jeden z głównych sportów lekkoatletycznych. Każdy z zawodników ma określony tor. Otrzymują go w wyniku losowania torów lub zostają im przydzielone zgodnie z zajętymi miejscami w biegach eliminacyjnych. Sygnałem startu jest strzał startera z bloków startowych. Bieg jest skończony, gdy klatka piersiowa zawodnika znajdzie się na mecie;
- Biegi średnie, czyli dystanse: 800 m, 1500 m oraz 1 mila. Niekiedy odbywają się także biegi na 600 m, 1000 m oraz 2000 m;
- Biegi długie, czyli biegi na dystanse dłuższe niż 3000 m;
- Biegi przez płotki, czyli konkurencje biegowe, w trakcie których zawodnicy muszą pokonywać (przeskakiwać) równomiernie rozstawione przeszkody (płotki);
Sporty Lekkoatletyczne – chód
Chód sportowy polega na pokonywaniu trasy równomiernym poruszaniem się, podczas którego przynajmniej jedna stopa ma zawsze kontakt z podłożem. Dzięki takim zasadom chodu zawodnik nie jest w stanie przejść do biegu. Chody przy krótkich dystansach są rozgrywane na bieżni stadionu, przy dłuższych – na ulicach miast. Standardowe dystanse dla mężczyzn: 5 km, 20 km i 50 km. Standardowe dystanse dla kobiet: 3 km i 20 km.
Sporty Lekkoatletyczne– rzuty
- Pchnięcie kulą, czyli wypychanie jednorącz kuli z koła o średnicy 2,135 m.
Masa kuli w poszczególnych konkurencjach: kobiety – 4 kg; juniorki młodsze – 3 kg; młodzicy – 5 kg; juniorzy młodsi (16-17 lat) – 5 kg; juniorzy starsi (18-19 lat) – 6 kg, seniorzy – 7,26 kg. Przed wypchnięciem zawodnik musi ustawić się tak, by kula miała kontakt z jego szyją. Po wykonaniu ćwiczenia musi także opuścić koło (tylną częścią) – jest to warunek zaliczenia pchnięcia. W obrębie tej konkurencji lekkoatletycznej stosowane są dwie techniki pchnięcia: z doślizgu oraz obrotowa. Pchnięcie kulą stanowi dyscyplinę olimpijską od 1896 r., czyli od pierwszej nowożytnej olimpiady.
- Rzut oszczepem, czyli konkurencja techniczna. Zawody w tej dyscyplinie odbywają się na rzutni lekkoatletycznej na stadionie. Wyrzut poprzedza rozbieg z miejsca, które jest oznaczone białymi liniami (maksymalnie 36,5 m długości, 4 m szerokości). Rozbieg jest zakończony łukiem o promieniu 8 m. Zwycięzcą w tej konkurencji zostaje zawodnik, któremu uda się najdalej rzucić oszczepem. Ta konkurencja lekkoatletyczna jest częścią Igrzysk Olimpijskich (kobiety – od 1932 r; mężczyźni – od 1908 r.), mistrzostw Europy, mistrzostw świata oraz wielu rywalizacji w ramach siedmioboju i dziesięcioboju.
- Rzut dyskiem, czyli konkurencja techniczna, podczas której zawodnik ma za zadanie wyrzucić siłą ramienia (jednorącz) dysk na jak największą odległość. Rzut wykonuje się z koła o średnicy 2,5 m. Koło jest dodatkowo otoczone siatką (wysokość 4m) oraz wylotem z przodu (6 m). Waga dysku dla kobiet wynosi 1 kg, dla mężczyzn – 2 kg. W trakcie rzutu zawodnik nie może nadepnąć na metalową obręcz koła ani jej przekroczyć.
- Rzut młotem, czyli rzucanie kulą, do której przymocowana jest stalowa linka kończąca się uchwytem. Ta konkurencja odbywa się z koła o średnicy 2,135 m, które jest otoczone siatką ochronną. Waga młota: kobiety – 4 kg; juniorki młodsze – 3 kg; młodzicy (do 15 lat) – 5g; juniorzy młodsi (16-17 lat) – 5 kg; juniorzy starsi (18-19 lat) – 6 kg; seniorzy – 7,26 kg. W trakcie obrotów oraz już po wykonaniu rzutu zawodnik nie może nadepnąć na metalową obręcz koła ani jej przekroczyć.
Sporty Lekkoatletyczne – skoki
- Skok w dal, czyli wykonanie rozbiegu, odbicie się z jednej nogi od belki i wylądowanie na skoczni usypanej z piasku. Za nieważny uznaje się skok, podczas którego zawodnik dotknie butem krawędzi belki (jest ona obklejona plasteliną). Rekord świata w skoku w dal należy do Mike’a Powella, który skoczył na odległość 8,95 m.
- Trójskok, czyli wykonanie trzech skoków następujących po sobie. Pierwszy skok polega na odbiciu z jednej nogi i wylądowaniu na tej samej. Drugi skok zakłada lądowanie na nogę przeciwną. Trzeci natomiast wymaga lądowania obiema nogami na skoczni usypanej z piasku. Dwa pierwsze skoki są wykonywane na twardej bieżni.
- Skok o tyczce, czyli pokonywanie poprzeczki (podobnie jak podczas skoku wzwyż) przy pomocy tyczki. Zawodnik dzięki elastycznej tyczce wybija się i przenosi ciało ponad poprzeczką. Obecnie tyczki wykonywane są z elastycznych tworzyw. Sprzyja to uzyskiwaniu lepszych wyników.
- Skok wzwyż, czyli konkurencja, podczas której zawodnik po wykonaniu rozbiegu odbija się i przenosi całe ciało ponad poprzeczkę zawieszoną na pionowych stojakach. Każdy z zawodników może trzykrotnie podchodzić do pokonania danej wysokości. W momencie strącenia poprzeczki można pozostałe próby przenieść na kolejną wysokość.
Sporty lekkoatletyczne – wieloboje
- Czworobój lekkoatletyczny, czyli połączenie czterech konkurencji: biegu na 60 m ze startu niskiego, rzutu piłką palantową na odległość, skoku w dal lub wzwyż oraz bieg na 600 m (dziewczęta) lub 1000 m (chłopcy). Ta dyscyplina jest przede wszystkim rozgrywane w szkołach podstawowych.
- Pięciobój lekkoatletyczny, czyli połączenie pięciu konkurencji: skoku w dal, rzutu oszczepem, biegu na 200 m,, rzutu dyskiem oraz biegu na 1500 m (pięciobój męski) lub biegu przez płotki na 100 metrów, pchnięcia kulą, skoku wzwyż, skoku w dal oraz biegu na 200 m (pięciobój kobiecy). Dawniej, jeszcze do 1980 r. pięciobój był dyscypliną olimpijską. Aktualnie zastępuje go siedmiobój.
- Siedmiobój kobiet, czyli dwudniowe zawody rozgrywane w kolejności: bieg przez płotki na 100 m, skok wzwyż, pchnięcie kulą, bieg na 200 m (pierwszy dzień); skok w dal, rzut oszczepem, bieg na 800 m (drugi dzień). Siedmiobój mężczyzn odbywa się w kolejności: bieg na 60 m, skok w dal, pchnięcie kulą, skok wzwyż (pierwszy dzień); bieg przez płotki na 60 m, skok o tyczce, bieg na 1000 m (drugi dzień).
- Dziesięciobój, czyli konkurencja rozgrywana jedynie przez mężczyzn. Odbywa się na otwartym stadionie w ciągu dwóch dni. Kolejność konkurencji: bieg na 100 m, skok w dal, pchnięcie kulą, skok wzwyż, bieg na 400 m (pierwszy dzień); bieg przez płotki na 110 m, rzut dyskiem, skok o tyczce, rzut oszczepem, bieg na 1500 m (drugi dzień).
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!