Spacer i spalanie kalorii – czy to jest możliwe? | AKTUALIZACJA 2020

Mówi się, że spalanie kalorii następuje wyłącznie przy intensywnym treningu. Wiele osób uważa, że zwykły ruch nie wpływa na zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Czy aby pewno? Codzienny spacer może być świetnym sposobem na spalenie wielu kalorii! Dowiedz się, ile kalorii możesz spalić podczas zwykłego spaceru! Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.
Spacer vs spalanie kalorii – indywidualne cechy
Spalenie kalorii podczas zwykłego spaceru zależy od wielu czynników. Każda osoba wykonująca taką samą aktywność fizyczną spali różną liczbę kalorii. Niestety, nie istnieje takie ćwiczenie, które gwarantuje nam pozbycie się określonej liczby kalorii w danym czasie. Spalanie kalorii podczas spaceru zależy od indywidualnych cech oraz intensywności wysiłku.
Poziom ubytych kalorii podczas spaceru zależy od wielu czynników
-
Wiek - młodszym osobom łatwiej jest spalić kalorie podczas spaceru. Im jesteśmy starsi, tym pozbywamy się mniejszej liczby kalorii. Z wiekiem obniża się tempo naszej przemiany materii.
-
Waga i wzrost – większe osoby spalają więcej kalorii podczas spaceru, ponieważ wprowadzenie ciała w ruch wymaga włożenia dużej ilości energii.
-
Skład ciała i płeć – tkanka mięśniowa wymaga większego wydatku energetycznego podczas ruchu niż tkanka tłuszczowa.
Czy można spalić kalorie podczas spaceru?
Spacer jest świetną metodą spalenia wielu kalorii w ciągu dnia. Zalicza się do aktywności fizycznej, która wchodzi w skład ubytku całkowitej przemiany materii. Ilość poświęconej energii podczas spaceru uwzględniana jest w codziennym wydatku energetycznym. Im więcej aktywności fizycznej w ciągu dnia, tym łatwiej wygenerować większą różnicę pomiędzy liczbą spalonych kalorii, a tym ile zjedliśmy.
Bardzo ważna jest intensywność i regularność spacerów. Warto wprowadzić godzinne spacery w codzienny plan dnia. Osoba, która wykonuje godzinny spacer może spalić nawet do kilkuset kalorii dziennie. Stosowanie regularnych posiłków przy zwiększonej aktywności fizycznej jest kluczem do spalenia kalorii. Oczywiście, spacer nie da takich samych efektów, co bardziej intensywny trening. Spacer nie rozbuduje mięśni, lecz jest świetnym dodatkiem do spalenia ogromnej liczby kalorii. Może być idealnym sposobem na wdrożenie zdrowego nawyku, jakim jest aktywność fizyczna.
Do przeliczenia spalonych kalorii podczas spaceru mogą służyć przeróżne kalkulatory i aplikacje mobilne.
Kalkulatory spalania kalorii podczas spaceru
Na rynku fitness ukazało się wiele kalkulatorów do spalania kalorii podczas spaceru. Opierają się głównie na danych, takich jak m.in.: prędkość, czas i waga. Przykładowo, osoba ważąca 70 kg w ciągu godzinnego spaceru może spalić 400 kcal. Kalkulator do spalania kalorii podczas spaceru nie jest do końca precyzyjny. Ważne, aby traktować go jako motywator, który określa szacowaną liczbę spalonych kalorii podczas spaceru.
Najbardziej przekonywujące efekty spacerów są widoczne przed lustrem w postaci zmian w sylwetce. Alternatywą dla standardowych internetowych kalkulatorów do przeliczenia liczby spalonych kalorii podczas spaceru są aplikacje mobilne. W dzisiejszych czasach, wysoko rozwinięta technologia pozwoliła na stworzenie mobilnych kalkulatorów, które mogą przełożyć liczbę pokonanych kroków na liczbę spalonych kalorii podczas spaceru. Jedynym minusem wielu aplikacji jest wymóg wprowadzenia danych dotyczących składu ciała.
Co jest lepsze: jazda na rowerze czy spacer? Spalanie kalorii
Oczywiście, jazda na rowerze spala więcej kalorii niż zwykły spacer. Przyjmuje się założenie, że marsz wykonywany w średnim tempie pozwala spalić średnio 300 kcal na godzinę. Standardowa jazda na rowerze o umiarkowanej prędkości 20 km/h pozwala spalić około 560 kcal na godzinę. Zwiększenie intensywności jazdy powoduje zwielokrotnienie spalanej liczby kalorii. Zwykły spacer ma tylko jedną przewagę w spalaniu kalorii – nie wymaga sprzętu. Na codzienny spacer może wyjść praktycznie każda osoba. Jazda na rowerze wymaga pojazdu, drogi i odpowiednich warunków pogodowych.
Już w starożytności wielu uczonych uważało, że szybki spacer może być świetnym sposobem na spalenie kalorii. Prawie półtora tysiąca lat temu Hipokrates powiedział „Chodzenie jest dla człowieka najlepszym lekarstwem”. Wiele osób zapomina, że spacer zapewnia relaks i stanowi świetny sposób pozbycia się niechcianej tkanki tłuszczowej. Spójrz na zwykły spacer z innej strony!
AKTUALIZACJA 2020

Dobra forma w dobie ograniczeń. Szybki spacer - ile to kcal?
Spalanie kalorii to ważny aspekt każdego procesu treningowego. Niezależnie od tego, jaki jest twój aktualny cel, zużycie energii podkręca dobowe zapotrzebowanie na kalorie z pożywienia. Jak wygląda zużycie energii podczas chodzenia - czy idąc na spacer, kcal spalają się same? Zobacz, jaka powinna być szybkość twojego chodu, aby nawet krótka aktywność dała oczekiwane efekty?
Spacer kcal a twój cel treningowy: jak to jest z tym chodzeniem?
Od najmłodszych lat słyszymy, że regularnie podejmowana aktywność fizyczna to jeden z aspektów zdrowego stylu życia. Co więcej, najnowsza piramida zdrowego żywienia obejmuje codzienny wysiłek jako absolutny must have. Szybkie tempo życia sprawia, że procesy metaboliczne spowalniają z każdym dniem - dlatego właśnie konieczne jest urozmaicanie aktywności fizycznej. Już krótki spacer daje dobry efekt i pozwala na spalanie kcal na satysfakcjonującym poziomie. Przyjmując, że jesteś osobą o masie ciała ok. 70 kg - liczba kcal spalanych podczas spaceru może się wahać od 70 do nawet 150 w ciągu 30 minut w zależności od szybkości twojego chodu. Orientacyjna prędkość to od 2 do 6 km/h. Oczywiście, im dłużej się chodzi, tym więcej kcal spala nasz spacer. Jak to wygląda podczas godzinnej przechadzki i czy taki spacer da pożądane spalanie kcal?
Czytaj też: Bieżnia domowa
Typowa godzinna przechadzka: szybki spacer ile to kcal?
Przyjmuje się, że przeciętna osoba porusza się z szybkością ok. 3-4 km/h. To standardowy chód określany jako średnia dla populacji. Są oczywiście osoby, które chodzą wolniej (np. seniorzy). Tutaj prędkość chodu oscyluje pomiędzy 1,5 a 2 km/h. Ci, których rozpiera energia, będą poruszać się dużo szybciej, bo nawet ok. 4,5 - 6 km/h. Przyjmując modelową sylwetkę z naszego przykładu, godzinny spacer przy wadze 70 kg to spalanie kcal na poziomie ok. 170-200 kcal przy średniej prędkości chodu (ok. 4 km/h). Wiadome jest, że osoby starsze spalą mniej kcal, idąc na spacer - przy chodzie 2 km/h ich wydatek energetyczny podniesie się o 140 kcal. Wulkany energii mogą liczyć na lepsze efekty - godzinny spacer to dla nich spalanie na poziomie 300-350 kcal. To spory wydatek energetyczny, tym bardziej, że przeciętny posiłek wg zaleceń WHO przy zapotrzebowaniu energetycznym 2300 kcal na dobę to ok. 450 kcal.
Zobacz: Co to jest slow jogging?
Twoje cele treningowe: wpływ pandemii na spacer i spalanie kcal

Coraz bardziej zaostrzone przepisy dot. ograniczeń w przemieszczaniu się nie dają ci wyboru. Musisz stopniowo rezygnować z aktywności fizycznej, zwłaszcza, że za niestosowanie się do zaleceń rządu grożą surowe mandaty i kary grzywny. Nasze cele treningowe idą w odstawkę i czekają na lepsze jutro. Zakładając, że według ustawodawcy spacer ma być krótki i trwać maksymalnie kilkanaście minut, to zależnie od szybkości chodu spalimy od 35 kcal (szybkość 2 km/h) do max 75 kcal (6 km/h). Można oczywiście spróbować szybkiego marszu lub marszobiegu, ale istnieje wówczas ryzyko, że przy ewentualnej kontroli służb mundurowych funkcjonariusz uznają twoją aktywność jako wykroczenie przeciwko obowiązującym ograniczeniom w przemieszczaniu się. W najlepszym przypadku może się to wiązać z upomnieniem na piśmie, a w najgorszym z surową grzywną ;) Co więc zrobić, by utrzymać spalanie kcal na wysokim poziomie i odstawić spacer na potem?
Spacer kcal a liczba kroków: redukcja tłuszczu bez wychodzenia z domu
Nie tylko spacer umożliwia spalanie kcal - choć brzmi to niedorzecznie, możesz śmiało dreptać w miejscu bez wychodzenia z domu i korzystać z krokomierza. Jeśli twoja aktywność ogranicza się obecnie do wychodzenia na szybkie zakupy i kilku treningów w tygodniu opartych na ćwiczeniach z ciężarem własnego ciała, spacer w miejscu to dobry pomysł. Proste gadżety pomogą ci osiągnąć dzienny cel - na początek ustal sobie limit ok. 5-7 tys. kroków dziennie, a w kolejnych tygodniach dorzucaj dodatkowe 500. W ten sposób będziesz przesuwać swoją granicę, zwiększając spalanie kalorii bez wychodzenia z domu. Nawet obecna sytuacja w kraju i na świecie nie zmusi cię do siedzenia na kanapie. Nic cię nie zatrzyma - dobrze o tym wiesz!
~ Aleks Dorosiński
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!