>

Snowboarding - konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Snowboarding - konkurencje olimpijskie i nie tylko!

W ramach jednego sportu zawiera się kilka konkurencji. Niektóre z nich wchodzą w skład programu zimowych igrzysk olimpijskich. Inne – są znacznie mniej znane. Czym charakteryzują się poszczególne konkurencje? Zobacz w jakich konkurencjach sportowych można startować na desce snowboardowej!

Historia powstania snowboardingu
Jako początek istnienia snowboardingu uznaje się wymyślenie tzw. snufera. Było to w roku 1965 – od tamtej pory ten sport zimowy ewoluował w wielu kierunkach. Obecnie jeżdżenie na desce snowboardowej może oznaczać kontrastujące ze sobą style.

Kulisy snowboardingu – główne style jazdy

Znaczna część podziałów tego sportu zimowego wyszczególnia cztery główne konkurencje (w każdej z nich można wyodrębnić podkategorie). I to właśnie od nich zależy m.in. dobór sprzętu (

deski, wiązań) czy przygotowanie treningowe. Snowboarding można przecież uprawiać jako dyscyplinę rekreacyjną. Równie dobrze można sięgnąć po bardziej ekstremalne konkurencje. Ale czym się charakteryzują poszczególne konkurencje snowboardowe?

Zobacz także: Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Freestyle – przede wszystkim show!
snowboard - freestyle

Wyjątkowo efektowna konkurencja snowboardowa. Sportowcy uprawiający tę dyscyplinę wykonują tricki na desce. Do ich dyspozycji są m.in. skocznie czy boxy. Ten styl jazdy można uprawiać zarówno w snowparkach, jak i na stokach. W obrębie freestyle’u wyróżnia się takie odmiany jak m.in. jibbing, big air czy slopstyle. Przez wielu miłośników sportów zimowych to właśnie ta konkurencja uznawana jest za podstawową w snowboardingu.

Styl alpejski – konkurencja szybkościowa
snowboard - styl alpejski

W ramach stylu alpejskiego można wyróżnić szereg podkategorii: slalom, slalom gigant, slalom równoległy czy slalom gigant równoległy. Część z nich wchodzi w skład programu zimowych igrzysk olimpijskich. Głównym założeniem tego stylu jazdy na desce jest przejechanie określonej trasy w jak najszybszym tempie. Na trasie rozmieszczone są tyczki w określonych od siebie odległościach. Ważne jest używanie odpowiedniego sprzętu podczas zmagań. Zawodnicy stosują m.in. twarde deski. To one umożliwiają osiągnięcie większych prędkości jazdy. Zawody w stylu alpejskim można rozgrywać zarówno w trybie równoległym, jak i pojedynczym.

Snowboard cross – inna forma stylu alpejskiego
Snowboard cross

Styl zwany również snowboard cross czy boardercross. Podstawą tej konkurencji jest jak najszybsze przejechanie wyznaczonej trasy. A żeby nie było tak prosto – umieszczone są na niej przeszkody. Zawodnicy muszą zmierzyć się na przykład z zakrętami, skoczniami czy muldami. Podczas zawodów zwykle mierzy się 4 lub 6 zawodników. Do następnego etapu przechodzi połowa z nich.

Freeride - wolność Tomku w swoim domku!
Snowboard - freeride

W odróżnieniu od pozostałych konkurencji – ta nie rządzi się jedną podstawową zasadą. Mianowicie, zawodnicy uprawiający freeride mają za zadanie pokonywanie tras… poza trasami :) Co to oznacza? Otóż w grę wchodzi nieprzewidywalność terenu. A co za tym idzie – niekiedy zdarza się, że konieczne jest przenoszenie deski zamiast jeżdżenie na niej. Dla miłośników tego stylu najfajniejsze są bardzo mało uczęszczane albo dzikie stoki.

Zimowe zmagania – snowboardowe konkurencje olimpijskie
Snowboard - konkurencje olimpijskie

Podczas zimowych igrzysk olimpijskich rozgrywane są cztery style w ramach zmagań snowboardowych. Należą do nich: half-pipe, slalom gigant równoległy, snowboard cross oraz slopstyle. O ile wiemy już czym jest snowboard cross, o tyle pozostałe style pozostają niejasne. A zatem:

HALF-PIPE

Zawodnicy poruszają się na trasie znajdującej się w rynnie wypełnionej śniegiem. Na obu jej końcach możliwe są wyskoki, a następnie wykonywanie ewolucji w powietrzu. Konstrukcja rynny pozwala na odzyskanie równowagi po wylądowaniu, a następnie wykonywanie kolejnych ewolucji.

SLALOM GIGANT RÓWNOLEGŁY

Ten styl pod względem obowiązujących zasad jest bardzo podobny do narciarstwa. Sportowcy mają za zadanie pokonanie określonych tras. Podczas zawodów wyznaczane są dwa tory, na których zawodnicy ścigają się w parach. Wygranym jest ten, kto osiągnie najlepszy czas.

SLOPSTYLE

Odmiana snowboardowego freestyle’u. Na trasie rozmieszczone są przeszkody, takie jak na przykład skocznie (podobne do tych w snowparkach). W tej konkurencji nie ma znaczenia czas, a widowisko.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 1 19 października 2017  24508

Dodaj komentarz

  • Jania
    23 marca 2018
    Bardzo fajne streszczenie tego, w jaki sposób można uprawiać snowboard :)

Artykuły z kategorii: Narciarstwo i Snowboarding

moda-w-zimowej-wersji-podstawy-ubioru-na-narty-i-snowboard

Moda w zimowej wersji – podstawy ubioru na narty i snowboard

Miłośnicy zimowego szaleństwa mają przed sobą nie lada wyzwanie. Raz, że przygotowanie fizyczne do sezonu jest angażujące. Dwa – muszą zadbać o właściwy sprzęt i ubiór zanim wybiorą się na narty czy snowboard. Zobacz, co nosić na stoku, by chronić się przed śniegiem, przemoczeniem czy chłodem. Oto poradnik kompletowania ubioru w sportach zimowych!

narciarskie-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Zima zbliża się wielkimi krokami. Wielu miłośników białego szaleństwa już jest w trakcie przygotowań do wysiłku na stoku. Poza treningami praktycznymi, warto liznąć nieco teorii i historii sportów zimowych. W dzisiejszym odcinku – narciarstwo. Oto, jakie konkurencje są rozgrywane w tej dyscyplinie!

kalendarz-zawodow-narciarskich-i-snowboardowych-zima-2017-18

Kalendarz zawodów narciarskich i snowboardowych zima 2017/18

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami. Miłośnicy białego szaleństwa są już w fazie przygotowań do zawodów i treningów na stokach. Jakie zmagania snowboardingowe i narciarskie czekają nas tej zimy? Zobacz kalendarz zawodów sportów zimowych 2017/18 w Polsce, Europie i na całym świecie!

osrodki-narciarskie-w-sudetach

Ośrodki narciarskie w Sudetach

Liczba ośrodków narciarskich w polskiej części Sudetów jest zdecydowanie mniejsza niż w części czeskiej, jednak amatorzy narciarstwa i tak chętnie wybierają się w ten rejon. Oto najpopularniejsze ośrodki narciarskie w Sudetach.

osrodki-narciarskie-w-czechach

Ośrodki narciarskie w Czechach

Oto lista popularnych wśród Polaków ośrodków narciarskich w Czechach. Sprawdź czy warto wybrać się zimą na narty do naszego południowo-zachodniego sąsiada.

osrodki-narciarskie-na-slowacji

Ośrodki narciarskie na Słowacji

Szukasz alternatywy dla polskich stoków? Oto lista najpopularniejszych ośrodków narciarskich na Słowacji. Zobacz gdzie jeździć na nartach u naszych sąsiadów.

jak-na-nartach-pokonac-zaspe

Jak na nartach pokonać zaspę?

Zaspy śnieżne i głęboki śnieg zwykle utrudniają narciarzom uprawianie aktywności fizycznej. Zakopanie się w wysokiej warstwie śniegu może nawet doprowadzić do wywrotki. Poznaj sposoby na pokonywanie zasp śnieżnych.

narciarstwo-szybkie-skad-wzial-sie-ten-sport

Narciarstwo szybkie – skąd wziął się ten sport?

Narciarstwo obejmuje wiele poddyscyplin. Jedną z konkurencji wzbudzających największe emocje jest narciarstwo szybkie. Zobacz, jaka jest historia tego sportu. Poznaj specjalistyczny sprzęt wykorzystywany w tym sporcie zimowym.

wplyw-rodzajow-sniegu-na-warunki-narciarskie

Wpływ rodzajów śniegu na warunki narciarskie

Na stokach panują najróżniejsze warunki, włączając w to liczne typy śniegu. Dobry narciarz wie po jakim śniegu jeździ się najlepiej. Który z nich sprzyja uprawianiu narciarstwa i snowboardingu?

moda-w-zimowej-wersji-podstawy-ubioru-na-narty-i-snowboard

Moda w zimowej wersji – podstawy ubioru na narty i snowboard

narciarskie-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

kalendarz-zawodow-narciarskich-i-snowboardowych-zima-2017-18

Kalendarz zawodów narciarskich i snowboardowych zima 2017/18

osrodki-narciarskie-w-sudetach

Ośrodki narciarskie w Sudetach

osrodki-narciarskie-w-czechach

Ośrodki narciarskie w Czechach

osrodki-narciarskie-na-slowacji

Ośrodki narciarskie na Słowacji

jak-na-nartach-pokonac-zaspe

Jak na nartach pokonać zaspę?

narciarstwo-szybkie-skad-wzial-sie-ten-sport

Narciarstwo szybkie – skąd wziął się ten sport?

wplyw-rodzajow-sniegu-na-warunki-narciarskie

Wpływ rodzajów śniegu na warunki narciarskie