Skakanka – pomysł na trening wytrzymałościowy

Skakanka – pomysł na trening wytrzymałościowy

Trening na skakance może stanowić doskonałą alternatywę dla standardowego treningu wytrzymałościowego. Na czym polega taka metoda treningowa? Jaką skakankę wybrać? W jakich sportach sprawdzą się ćwiczenia na skakance?

Czym jest trening wytrzymałościowy?

Trening wytrzymałościowy, znany bardziej jako trening cardio, przede wszystkim skupia się na polepszeniu wydolności serca oraz funkcjonowania układu krążenia. Ćwiczenia aerobowe (tlenowe) są doskonałym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów. Dzięki nim można także dotlenić organizm, zbudować siłę i wytrzymałość mięśni czy zwiększyć wydajność całego organizmu.

Podczas takiego typu treningu duże znaczenie ma kontrolowanie poziomu tętna. Największą skuteczność można osiągnąć podczas treningu w zakresie tętna 120-140 uderzeń na minutę.

Do treningów wytrzymałościowych zaliczamy m.in. bieganie, pływanie, ćwiczenia na bieżni czy orbitreku, nordic walking oraz właśnie skakanie na skakance.

Skakanka w wersji wytrzymałościowej

Wystarczy pół godziny regularnych treningów na skakance, by osiągnąć lepszą wydolność organizmu. Co więcej, takie ćwiczenia mają również wpływ na kształtowanie sylwetki. Skakanie pozwala bowiem nie tylko na zwiększenie jędrności łydek i ud, lecz także wzmocnienie mięśni ramion i pleców. Trening wytrzymałościowy na skakance to także pomysł na wyrzeźbienie mięśni brzucha i spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej. Ponadto, dzięki takim ćwiczeniom usprawnia się układ krążenia i poprawia ogólne samopoczucie.

Trening cardio na skakance – jak ćwiczyć?

Trening cardio jest jedną z najskuteczniejszych metod odchudzających. Tkanka tłuszczowa spala się jedynie w warunkach tlenowych. Istotne jet to, że ćwiczenia nie mogą mieć zbyt dużej intensywności. W takim przypadku organizm „przerzuca się” na tryb beztlenowy (tkanka tłuszczowa przestaje się spalać). Skakanie na skakance powinno więc odbywać się na średnim poziomie intensywności. Wystarczy już półgodzinny trening każdego dnia by zobaczyć efekty ćwiczeń.

Skakanie na skakance – prawidłowa technika

Skakanie na skakance wymaga prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń. Ważna jest przede wszystkim odpowiednia długość skakanki. W tym celu należy stanąć na jej środku. Gdy sięga do pach – długość jest właściwa.

technika skakania na skakance bokserskiej trening

Zanim zaczniesz skakać – wyprostuj się i wciągnij brzuch. Ręce powinny być ugięte w łokciach, te zaś trzeba trzymać blisko ciała. Dłonie – delikatnie odchylone w bok. Ruch skakania na skakance polega na pracy dłoni i nadgarstków. Barki powinny więc pozostać nieruchome. Oddaje się dość niskie skoki na palcach. Opanowanie podstawowego sposobu skakania otwiera drogę do bardziej zaawansowanych metod ćwiczeń.

Metody skakania na skakance

Mogłoby się wydawać, że skakanka ogranicza się jedynie do prostych kombinacji skoków. Nic bardziej mylnego. Na skakance jesteśmy w stanie wykonywać wiele różnych ćwiczeń. Poniżej prezentujemy kilka technik skakania:

1. Slalom. Stań ze złączonymi nogami. Następnie zrób skok przez skakankę w lewo po skosie i wyląduj na obu nogach. Powtórz ćwiczenie na drugą nogę. Kontynuuj skakanie.

2. Skoki w przód i w tył. Stań ze złączonymi nogami. Zrób kilka skoków w miejscu. Następnie skocz około 20 centymetrów w przód i od razu w tył. Kontynuuj skakanie.

3. Ósemka. Stań z nogami rozstawionymi na szerokość barków. Końce skakanki trzymaj w dłoniach wyciągniętych przed siebie (kciuki w górę). Za pomocą dłoni wykonuj ruchy skakanką na planie ósemki. Jednocześnie wykonuj step. Jest to doskonałe ćwiczenie dla początkujących.

4. Skakanie naprzemienne. Skacz na przemian: ze złączonymi nogami, a następnie lekko rozstawionymi.

Jakie są korzyści skakania na skakance?

Jak już wspomnieliśmy, podczas skakania na skakance można spalić bardzo dużą ilość tkanki tłuszczowej. Co więcej, do pracy zaangażowane są wszystkie partie mięśniowe. Jest to jeden z niewielu treningów wytrzymałościowych skupionych na ćwiczeniu całego ciała. Ćwiczenia angażują więc mięśnie tułowia (brzuch, biodra, plecy), górne partie ciała (ramiona, plecy, bicepsy, tricepsy, przedramiona) oraz dolne partie ciała (mięśnie czworogłowe ud, łydki, stawy skokowe). Trening wytrzymałościowy na skakance to także dobry sposób na przyspieszenie procesu regeneracji mięśni. Co istotne, sprzęt treningowy jakim jest skakanka jest łatwy w transporcie. Tym samym ćwiczenia można wykonywać praktycznie w każdym miejscu. Taka metoda ćwiczeń gwarantuje także różnorodność i brak nudy.

kobiety skaczące na skakankach

Sprzęt treningowy – jaką skakankę wybrać?

Na rynku spotkamy się z wieloma rodzajami skakanek. Każda z nich znajdzie swoje zastosowanie w innym typie treningu. Osoby początkujące powinny sięgnąć po skakankę PCV. Pozwala ona na oddawanie prostych skoków. Sprawdza się także podczas nauki skakania. Istnieją modele z wbudowanymi licznikami. Skakanka sznurkowa również jest dedykowana osobom początkującym. Można na niej przeprowadzać też rekreacyjne treningi. Taka skakanka nie należy do szybkich. Jeśli chodzi o skakanki metalowe – są one przeznaczone dla osób zaawansowanych. Są wyjątkowo szybkie, a uderzenie może być bolesne. Mamy również skakanki rzemienne. Służą przede wszystkim sportowcom wyczynowym. To doskonały przyrząd do treningu barków i ramion. Możemy także wybrać skakanki segmentowe. Sprawdzają się zarówno wśród początkujących, jak i zaawansowanych. Taka skakanka to sznurek z nawleczonymi na niego kulkami. Osoby nastawione na trening klatki piersiowej i ramion mogą sięgnąć po skakanki z obciążeniami. Na rynku znajdziemy także skakanki standard speed rope (szybkie, uniwersalne), freestyle speed rope (szybkie, zaawansowani) oraz liny double dutch (szybkie, treningowe).

Trening wytrzymałościowy na skakance – dla kogo?

Ćwiczenia na skakance nie mają ograniczeń wiekowych czy sprawnościowych. Swoją przygodę ze skakaniem może zacząć każdy. Skakanka bowiem jest doskonałym przyrządem zarówno do treningów rekreacyjnych, jak i zawodowych. Sportowcy wyczynowi są w stanie przy jej pomocy kształtować własną wydolność czy ogólną sprawność fizyczną. Skakanka bowiem doskonale poprawia refleks, szybkość i skoczność. Z dobrodziejstw treningów na skakance korzystają więc osoby trenujące sporty walki (przede wszystkim boks), zawodowi tancerze, gimnastycy, koszykarze, siatkarze czy szczypiorniści. Co więcej, treningi na skakance są sposobem na zwiększenie wytrzymałości stawów skokowych. Tym samym sięgają po nią również m.in. skoczkowie narciarscy.

Skakanie na skakance – a kto nie powinien?

Trening wytrzymałościowy na skakance sprawdzi się wśród sportowców oraz wszystkich zdrowych osób. Skakanie odradza się jednak osobom z dolegliwościami w obrębie stawów lub kości. Co więcej, intensywne ćwiczenia na skakance mogą być niekorzystne dla osób z dużą otyłością, niewydolnością serca czy problemami z układem krążenia.

Skakanie na skakance – level professional

Skakanie na skakance doczekało się wielu modyfikacji. Wykonywanie skoków nie musi przecież odbywać się w klasyczny i standardowy sposób. Ćwiczący sięgają po większą liczbę skakanek czy startują w wiele osób na jednej. Taki rekord ustanowiło 37 osób, które oddały trzy pełne skoki na jednej skakance. Możliwe jest także skakanie na skakance na siedząco. Rekord Guinnessa w tej konkurencji należy do niemieckiej akrobatki. Oddała 108 skoków na skakance w ciągu minuty [!]. Mamy również rekordy w skakaniu na skakance na jednej nodze czy na rowerze. Największa liczba skoków na skakance w ciągu pół minuty przekracza 150!

Skakanka urozmaiceniem treningu

Warto sięgnąć po skakankę, nie tylko w funkcji głównej części ćwiczeniowej. Jest to bowiem przyrząd, który doskonale sprawdzi się jako rozgrzewka czy uzupełnienie podstawowego treningu. Zapytaj własnego trenera jak włączyć skakanie na skakance do twojego planu treningowego i ciesz się drugim dzieciństwem!

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 3 20 lutego 2017  4596

Dodaj komentarz

 • Zosia34
  27 lutego 2017
  Ja się jakoś do skakanki nie mogę przekonać. Dla mnie lepszym treningiem cardio jest po prostu bieganie. Ale - każdy ma swoje sporty ;D
 • Ewa
  24 lutego 2017
  Fakt. Na skakance można zrobić takie cardio!!! Polecam!
 • Małgosiaa
  21 lutego 2017
  Skakanka jest niedrogim sprzętem i można na niej trenować wszędzie. Ja się do niej przekonałam jakieś dwa miesiące temu. Teraz nie mogę się bez niej obyć :D

Artykuły z kategorii: Trening

poznaj-zasady-treningu-beztlenowego

Poznaj zasady treningu beztlenowego!

Sport i aktywny tryb życia na dobre wpisał się w codzienne życie wielu osób. Rosnąca popularność tej dziedziny pobudza fantazję i wyobraźnie trenerów personalnych i osób odpowiedzialnych za treningi. Nowe podejście i metody treningowe to szansa na jeszcze bardziej efektywny trening, angażujący to, na czym w danym momencie najbardziej zależy osobie trenującej.

jak-skutecznie-wyrzezbic-kaloryfer-na-brzuchu

Jak skutecznie wyrzeźbić kaloryfer na brzuchu?

Zastanawiasz się, co robisz źle, że upragniony kaloryfer na brzuchu się nie odsłania? Latami próbujesz zdrowo się odżywiać i ćwiczyć, ale coś robisz nieprawidłowo? Zastanawiasz się, w ile kobiety są w stanie wyrzeźbić brzuch? Dowiedz się, gdzie popełniasz błędy i wyeliminuj go raz na zawsze!

odpoczynek-od-treningow-tez-trzeba-zaplanowac

Odpoczynek od treningów też trzeba zaplanować!

Błędne jest przekonanie, że zwiększenie częstotliwości treningów zapewni lepsze wyniki sportowe. To regeneracja mięśniowa jest kluczem do osiągnięcia zamierzonych efektów treningowych. Zobacz, jak powinno się planować przerwy od treningów. Poznaj sposoby na skuteczne wykorzystanie dni odpoczynku!

street-workout-w-damskiej-wersji

Street workout w damskiej wersji

Nikt nie powiedział, że miejski trening jest zarezerwowany tylko dla mężczyzn. Panie także chętnie trenują street workout. Oto, dlaczego ten typ treningu sprawdza się w damskim wydaniu!

jak-powinno-sie-trenowac-przy-podcisnieniu

Jak powinno się trenować przy podciśnieniu?

Podciśnienie, zwane też niedociśnieniem zwykle nie jest przeciwwskazaniem do uprawiania sportu. Wręcz przeciwnie – wysiłek fizyczny może wzmocnić serce oraz usprawnić pracę układu krążenia. Ważne jest jednak umiejętne i bezpieczne dobranie ćwiczeń dla osób cierpiących na tę chorobę serca. Jak wygląda trening osób z podciśnieniem?

czy-wada-wzroku-moze-przeszkodzic-w-treningach-silowych-i-biegowych

Czy wada wzroku może przeszkodzić w treningach siłowych i biegowych?

Panuje przekonanie, że wada wzroku może w pewien sposób ograniczać możliwość uprawiania niektórych rodzajów sportów. Jak ta sytuacja przedstawia się w przypadku treningu siłowego i biegania? Czy te metody treningowe mogą być niebezpieczne dla osób z wadą wzroku? A może ćwiczenia dodatkowo pogłębiają wadę lub narażają wzrok na poważniejsze następstwa? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poniższym artykule.

silownia-w-domu-chwilowa-zmiana-czy-nowy-nawyk

Siłownia w domu - chwilowa zmiana czy nowy nawyk?

Definicja aktywności fizycznej zdecydowanie zmieniła swój wymiar w ostatnim roku. Definicją, autentycznego zaangażowania w trening stała się codzienna indywidualna determinacja. Wypad na siłownię przestał być zwykłym elementem dnia, a zajęcia fitness w grupie są wręcz dobrem luksusowym.

trening-silowo-wytrzymalosciowy-jak-go-dobrze-zaplanowac

Trening siłowo-wytrzymałościowy - jak go dobrze zaplanować?

Siłowy trening w klubie fitness albo jego bliźniacza wersja do wykonania w domu z czasem przestanie przynosić wymierne efekty. Coś będzie się dziać, ale nie do końca będzie wiadomo, czy to nadal droga do przodu. Z pomocą przyjdzie trening siłowo-wytrzymałościowy. Co to takiego?

bezpieczenstwo-i-higiena-w-pigulce-jak-zadbac-o-swoje-stawy-podczas-treningow

Bezpieczeństwo i higiena w pigułce: jak zadbać o swoje stawy podczas treningów?

Choć w istocie stawy to ruchome połączenia kości, należy pamiętać, że nadmierny wysiłek może szybko doprowadzić do stanów zapalnych czy kontuzji. Ważne jest odpowiednie podejście do wysiłku i diety, aby cały proces treningowy był jak najbardziej optymalny. Zobacz, jak zadbać o swoje stawy podczas treningów i nie martw się o swoją kondycję za kilka lat.

jak-powinno-sie-trenowac-przy-nadcisnieniu

Jak powinno się trenować przy nadciśnieniu?

Choroby układu krążenia i serca są nam nieobce w dzisiejszej rzeczywistości. To, że regularna aktywność fizyczna może im zapobiec jest jasne. Jak jednak powinno się trenować, jeśli już cierpi się na nadciśnienie? Zobacz, jakie sporty są bezpieczne przy tej chorobie serca.

poznaj-zasady-treningu-beztlenowego

Poznaj zasady treningu beztlenowego!

Sport i aktywny tryb życia na dobre wpisał się w codzienne życie wielu osób. Rosnąca popularność tej dziedziny pobudza fantazję i wyobraźnie trenerów personalnych i osób odpowiedzialnych za treningi. Nowe podejście i metody treningowe to szansa na jeszcze bardziej efektywny trening, angażujący to, na czym w danym momencie najbardziej zależy osobie trenującej.

jak-skutecznie-wyrzezbic-kaloryfer-na-brzuchu

Jak skutecznie wyrzeźbić kaloryfer na brzuchu?

Zastanawiasz się, co robisz źle, że upragniony kaloryfer na brzuchu się nie odsłania? Latami próbujesz zdrowo się odżywiać i ćwiczyć, ale coś robisz nieprawidłowo? Zastanawiasz się, w ile kobiety są w stanie wyrzeźbić brzuch? Dowiedz się, gdzie popełniasz błędy i wyeliminuj go raz na zawsze!

odpoczynek-od-treningow-tez-trzeba-zaplanowac

Odpoczynek od treningów też trzeba zaplanować!

Błędne jest przekonanie, że zwiększenie częstotliwości treningów zapewni lepsze wyniki sportowe. To regeneracja mięśniowa jest kluczem do osiągnięcia zamierzonych efektów treningowych. Zobacz, jak powinno się planować przerwy od treningów. Poznaj sposoby na skuteczne wykorzystanie dni odpoczynku!

street-workout-w-damskiej-wersji

Street workout w damskiej wersji

Nikt nie powiedział, że miejski trening jest zarezerwowany tylko dla mężczyzn. Panie także chętnie trenują street workout. Oto, dlaczego ten typ treningu sprawdza się w damskim wydaniu!

jak-powinno-sie-trenowac-przy-podcisnieniu

Jak powinno się trenować przy podciśnieniu?

Podciśnienie, zwane też niedociśnieniem zwykle nie jest przeciwwskazaniem do uprawiania sportu. Wręcz przeciwnie – wysiłek fizyczny może wzmocnić serce oraz usprawnić pracę układu krążenia. Ważne jest jednak umiejętne i bezpieczne dobranie ćwiczeń dla osób cierpiących na tę chorobę serca. Jak wygląda trening osób z podciśnieniem?

czy-wada-wzroku-moze-przeszkodzic-w-treningach-silowych-i-biegowych

Czy wada wzroku może przeszkodzić w treningach siłowych i biegowych?

Panuje przekonanie, że wada wzroku może w pewien sposób ograniczać możliwość uprawiania niektórych rodzajów sportów. Jak ta sytuacja przedstawia się w przypadku treningu siłowego i biegania? Czy te metody treningowe mogą być niebezpieczne dla osób z wadą wzroku? A może ćwiczenia dodatkowo pogłębiają wadę lub narażają wzrok na poważniejsze następstwa? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poniższym artykule.

silownia-w-domu-chwilowa-zmiana-czy-nowy-nawyk

Siłownia w domu - chwilowa zmiana czy nowy nawyk?

Definicja aktywności fizycznej zdecydowanie zmieniła swój wymiar w ostatnim roku. Definicją, autentycznego zaangażowania w trening stała się codzienna indywidualna determinacja. Wypad na siłownię przestał być zwykłym elementem dnia, a zajęcia fitness w grupie są wręcz dobrem luksusowym.

trening-silowo-wytrzymalosciowy-jak-go-dobrze-zaplanowac

Trening siłowo-wytrzymałościowy - jak go dobrze zaplanować?

Siłowy trening w klubie fitness albo jego bliźniacza wersja do wykonania w domu z czasem przestanie przynosić wymierne efekty. Coś będzie się dziać, ale nie do końca będzie wiadomo, czy to nadal droga do przodu. Z pomocą przyjdzie trening siłowo-wytrzymałościowy. Co to takiego?

bezpieczenstwo-i-higiena-w-pigulce-jak-zadbac-o-swoje-stawy-podczas-treningow

Bezpieczeństwo i higiena w pigułce: jak zadbać o swoje stawy podczas treningów?

Choć w istocie stawy to ruchome połączenia kości, należy pamiętać, że nadmierny wysiłek może szybko doprowadzić do stanów zapalnych czy kontuzji. Ważne jest odpowiednie podejście do wysiłku i diety, aby cały proces treningowy był jak najbardziej optymalny. Zobacz, jak zadbać o swoje stawy podczas treningów i nie martw się o swoją kondycję za kilka lat.

jak-powinno-sie-trenowac-przy-nadcisnieniu

Jak powinno się trenować przy nadciśnieniu?

Choroby układu krążenia i serca są nam nieobce w dzisiejszej rzeczywistości. To, że regularna aktywność fizyczna może im zapobiec jest jasne. Jak jednak powinno się trenować, jeśli już cierpi się na nadciśnienie? Zobacz, jakie sporty są bezpieczne przy tej chorobie serca.