Skakanka – pomysł na trening wytrzymałościowy

Trening na skakance może stanowić doskonałą alternatywę dla standardowego treningu wytrzymałościowego. Na czym polega taka metoda treningowa? Jaką skakankę wybrać? W jakich sportach sprawdzą się ćwiczenia na skakance?
Czym jest trening wytrzymałościowy?
Trening wytrzymałościowy, znany bardziej jako trening cardio, przede wszystkim skupia się na polepszeniu wydolności serca oraz funkcjonowania układu krążenia. Ćwiczenia aerobowe (tlenowe) są doskonałym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów. Dzięki nim można także dotlenić organizm, zbudować siłę i wytrzymałość mięśni czy zwiększyć wydajność całego organizmu.
Podczas takiego typu treningu duże znaczenie ma kontrolowanie poziomu tętna. Największą skuteczność można osiągnąć podczas treningu w zakresie tętna 120-140 uderzeń na minutę.
Do treningów wytrzymałościowych zaliczamy m.in. bieganie, pływanie, ćwiczenia na bieżni czy orbitreku, nordic walking oraz właśnie skakanie na skakance.
Skakanka w wersji wytrzymałościowej
Wystarczy pół godziny regularnych treningów na skakance, by osiągnąć lepszą wydolność organizmu. Co więcej, takie ćwiczenia mają również wpływ na kształtowanie sylwetki. Skakanie pozwala bowiem nie tylko na zwiększenie jędrności łydek i ud, lecz także wzmocnienie mięśni ramion i pleców. Trening wytrzymałościowy na skakance to także pomysł na wyrzeźbienie mięśni brzucha i spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej. Ponadto, dzięki takim ćwiczeniom usprawnia się układ krążenia i poprawia ogólne samopoczucie.
Trening cardio na skakance – jak ćwiczyć?
Trening cardio jest jedną z najskuteczniejszych metod odchudzających. Tkanka tłuszczowa spala się jedynie w warunkach tlenowych. Istotne jet to, że ćwiczenia nie mogą mieć zbyt dużej intensywności. W takim przypadku organizm „przerzuca się” na tryb beztlenowy (tkanka tłuszczowa przestaje się spalać). Skakanie na skakance powinno więc odbywać się na średnim poziomie intensywności. Wystarczy już półgodzinny trening każdego dnia by zobaczyć efekty ćwiczeń.
Skakanie na skakance – prawidłowa technika
Skakanie na skakance wymaga prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń. Ważna jest przede wszystkim odpowiednia długość skakanki. W tym celu należy stanąć na jej środku. Gdy sięga do pach – długość jest właściwa.
Zanim zaczniesz skakać – wyprostuj się i wciągnij brzuch. Ręce powinny być ugięte w łokciach, te zaś trzeba trzymać blisko ciała. Dłonie – delikatnie odchylone w bok. Ruch skakania na skakance polega na pracy dłoni i nadgarstków. Barki powinny więc pozostać nieruchome. Oddaje się dość niskie skoki na palcach. Opanowanie podstawowego sposobu skakania otwiera drogę do bardziej zaawansowanych metod ćwiczeń.
Metody skakania na skakance
Mogłoby się wydawać, że skakanka ogranicza się jedynie do prostych kombinacji skoków. Nic bardziej mylnego. Na skakance jesteśmy w stanie wykonywać wiele różnych ćwiczeń. Poniżej prezentujemy kilka technik skakania:
1. Slalom. Stań ze złączonymi nogami. Następnie zrób skok przez skakankę w lewo po skosie i wyląduj na obu nogach. Powtórz ćwiczenie na drugą nogę. Kontynuuj skakanie.
2. Skoki w przód i w tył. Stań ze złączonymi nogami. Zrób kilka skoków w miejscu. Następnie skocz około 20 centymetrów w przód i od razu w tył. Kontynuuj skakanie.
3. Ósemka. Stań z nogami rozstawionymi na szerokość barków. Końce skakanki trzymaj w dłoniach wyciągniętych przed siebie (kciuki w górę). Za pomocą dłoni wykonuj ruchy skakanką na planie ósemki. Jednocześnie wykonuj step. Jest to doskonałe ćwiczenie dla początkujących.
4. Skakanie naprzemienne. Skacz na przemian: ze złączonymi nogami, a następnie lekko rozstawionymi.
Jakie są korzyści skakania na skakance?
Jak już wspomnieliśmy, podczas skakania na skakance można spalić bardzo dużą ilość tkanki tłuszczowej. Co więcej, do pracy zaangażowane są wszystkie partie mięśniowe. Jest to jeden z niewielu treningów wytrzymałościowych skupionych na ćwiczeniu całego ciała. Ćwiczenia angażują więc mięśnie tułowia (brzuch, biodra, plecy), górne partie ciała (ramiona, plecy, bicepsy, tricepsy, przedramiona) oraz dolne partie ciała (mięśnie czworogłowe ud, łydki, stawy skokowe). Trening wytrzymałościowy na skakance to także dobry sposób na przyspieszenie procesu regeneracji mięśni. Co istotne, sprzęt treningowy jakim jest skakanka jest łatwy w transporcie. Tym samym ćwiczenia można wykonywać praktycznie w każdym miejscu. Taka metoda ćwiczeń gwarantuje także różnorodność i brak nudy.
Sprzęt treningowy – jaką skakankę wybrać?
Na rynku spotkamy się z wieloma rodzajami skakanek. Każda z nich znajdzie swoje zastosowanie w innym typie treningu. Osoby początkujące powinny sięgnąć po skakankę PCV. Pozwala ona na oddawanie prostych skoków. Sprawdza się także podczas nauki skakania. Istnieją modele z wbudowanymi licznikami. Skakanka sznurkowa również jest dedykowana osobom początkującym. Można na niej przeprowadzać też rekreacyjne treningi. Taka skakanka nie należy do szybkich. Jeśli chodzi o skakanki metalowe – są one przeznaczone dla osób zaawansowanych. Są wyjątkowo szybkie, a uderzenie może być bolesne. Mamy również skakanki rzemienne. Służą przede wszystkim sportowcom wyczynowym. To doskonały przyrząd do treningu barków i ramion. Możemy także wybrać skakanki segmentowe. Sprawdzają się zarówno wśród początkujących, jak i zaawansowanych. Taka skakanka to sznurek z nawleczonymi na niego kulkami. Osoby nastawione na trening klatki piersiowej i ramion mogą sięgnąć po skakanki z obciążeniami. Na rynku znajdziemy także skakanki standard speed rope (szybkie, uniwersalne), freestyle speed rope (szybkie, zaawansowani) oraz liny double dutch (szybkie, treningowe).
Trening wytrzymałościowy na skakance – dla kogo?
Ćwiczenia na skakance nie mają ograniczeń wiekowych czy sprawnościowych. Swoją przygodę ze skakaniem może zacząć każdy. Skakanka bowiem jest doskonałym przyrządem zarówno do treningów rekreacyjnych, jak i zawodowych. Sportowcy wyczynowi są w stanie przy jej pomocy kształtować własną wydolność czy ogólną sprawność fizyczną. Skakanka bowiem doskonale poprawia refleks, szybkość i skoczność. Z dobrodziejstw treningów na skakance korzystają więc osoby trenujące sporty walki (przede wszystkim boks), zawodowi tancerze, gimnastycy, koszykarze, siatkarze czy szczypiorniści. Co więcej, treningi na skakance są sposobem na zwiększenie wytrzymałości stawów skokowych. Tym samym sięgają po nią również m.in. skoczkowie narciarscy.
Skakanie na skakance – a kto nie powinien?
Trening wytrzymałościowy na skakance sprawdzi się wśród sportowców oraz wszystkich zdrowych osób. Skakanie odradza się jednak osobom z dolegliwościami w obrębie stawów lub kości. Co więcej, intensywne ćwiczenia na skakance mogą być niekorzystne dla osób z dużą otyłością, niewydolnością serca czy problemami z układem krążenia.
Skakanie na skakance – level professional
Skakanie na skakance doczekało się wielu modyfikacji. Wykonywanie skoków nie musi przecież odbywać się w klasyczny i standardowy sposób. Ćwiczący sięgają po większą liczbę skakanek czy startują w wiele osób na jednej. Taki rekord ustanowiło 37 osób, które oddały trzy pełne skoki na jednej skakance. Możliwe jest także skakanie na skakance na siedząco. Rekord Guinnessa w tej konkurencji należy do niemieckiej akrobatki. Oddała 108 skoków na skakance w ciągu minuty [!]. Mamy również rekordy w skakaniu na skakance na jednej nodze czy na rowerze. Największa liczba skoków na skakance w ciągu pół minuty przekracza 150!
Skakanka urozmaiceniem treningu
Warto sięgnąć po skakankę, nie tylko w funkcji głównej części ćwiczeniowej. Jest to bowiem przyrząd, który doskonale sprawdzi się jako rozgrzewka czy uzupełnienie podstawowego treningu. Zapytaj własnego trenera jak włączyć skakanie na skakance do twojego planu treningowego i ciesz się drugim dzieciństwem!
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!