Siłownia dla dzieci?

Siłownia dla dzieci?

W temacie dzieci na siłowni pojawia się wiele pytań. W tym materiale postaram się odpowiedzieć na te najważniejsze: Czy dziecko powinno trenować siłowo? Czy nie jest to niebezpieczne dla jego rozwoju? Jakie ćwiczenia mogą, a jakich nie powinni wykonywać najmłodsi?

Dziecko na siłowni

Trening na siłowni zyskuje coraz większą popularność. Za ciężary chwytają zarówno mężczyźni jak i kobiety, nastolatkowie i osoby starsze. Trening siłowy ma wiele zalet, jednak dla niektórych osób może być niewskazany. Czy do tej grupy zaliczają się również dzieci?

Dzieciaki mają dużo energii. Z tym zgodzi się każdy, kto miał styczność z dzieckiem w wieku 5 – 12 lat. Te olbrzymie zasoby energetyczne dzieci coraz częściej pożytkują one również na siłowniach i klubach fitness. Rodzice zapisują swoje pociechy na siłownie lub po prostu zabierają je ze sobą na trening, gdzie ćwiczą pod okiem opiekunów lub trenera. Ale czy Trenerzy sportowi

Czy wysyłanie dziecka na siłownię jest dobrym pomysłem?

Pod pewnymi warunkami jak najbardziej. Dzieci nie meczą się tak łatwo jak dorośli i nawet zupełnie wyczerpane po chwili wstają z odnowionym zapasem energii. Dlatego zabranie dziecka na siłownię może być dla nich przyjemnością. Naśladując opiekunów budują wieź, uczą się nowych rzeczy i zadbają o rozwój fizyczny.

Jest jednak jeden warunek. Kości i stawy dzieci nie są do końca wykształcone i w związku z tym są bardzo elastyczne i podatne na odkształcanie. Co to oznacza? Że dziecko nie może podnosić ciężkich przedmiotów. Przez ciężki rozumie się ważący więcej niż 15 - 20 % masy ciała dziecka. Trening siłowy podlega więc u dzieci pewnym limitom.

Dlatego idąc z dzieckiem na siłownię warto zwrócić uwagę, aby unikać ćwiczeń siłowych z obciążeniem jak np. przysiady, czy inne treningi z wolnymi ciężarami. Szczególnie jeżeli oddziałują na kręgosłup. W przeciwnym wypadku zamiast poprawić zdrowie i kondycję dziecka tylko mu zaszkodzą, mogąc prowadzić do wad postawy i problemów ze stawami.

Czytaj też: Trening siłowy dzieci mity kontra fakty

Właściwy rozwój dziecka od początku

Dziecko podczas wizyty na siłowni z pewnością wykorzysta swoją kreatywność. Nie widzę przeciwwskazań, aby maluch poćwiczył bez obciążenia, pobiegał, skakał. Można też zabrać dziecko na ćwiczenia grupowe: zarówno te bardziej statyczne jak stretching czy joga jak również te dynamiczne jak ćwiczenia fitness. Treningi statyczne poprawiają u dzieci koncentrację, a dynamiczne mocno absorbują oraz uczą refleksu i koordynacji.

Pod nadzorem opiekunów można też pokazać ćwiczenia kalistenistyczne jak pompki, podciąganie czy brzuszki.

Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa. Podczas pobytu na siłowni najmłodsi powinni pozostawać pod stałą opieką rodzica lub trenera.

Czytaj też: Najlepsze sporty dla dzieci

Efekty ćwiczeń u dzieci na siłowni

Trening wyzwala u dzieci ducha rywalizacji i uczy ich świadomości własnego ciała.

W młodym wieku ze względu na szybką regenerację nie ma ryzyka, że po godzinnym treningu dziecko będzie przemęczone. Wręcz przeciwnie, może mieć więcej energii i być pobudzone. Wielu rodziców zauważa pozytywny wpływ ćwiczeń na swoje dzieci. Nie tylko pod względem rozwoju fizycznego, nabierania masy mięśniowej, czy poprawy gibkości. Często poprawie ulega również rozwój umysłowy, jak lepsza koncentracja czy pamięć.

Ja do dzisiaj pamiętam swoje pierwsze treningi z ojcem, które robiłam jeszcze w przedszkolu w wieku 6 lat. Były to głownie zabawy, ale również podciaganie, przewroty na trawie i rozciąganie. Są to bardzo miłe wspomnienia :)

Zobacz także: Bezpieczne sporty dla dzieci

O czym pamietać idąc z dzieckiem na trening

Przed zapisaniem dziecka na siłownię warto zwrócić uwagę czy trenerzy mają doświadczenie w pracy z dziećmi na siłowni. Niektóre obiekty zatrudniają trenerów z doświadczeniem pedagogicznym i specjalnym sprzętem do ćwiczeń dla najmłodszych. W takich obiektach można zapisać dziecko do małych grupy, gdzie ćwiczą poprzez gry i zabawę. Siłownia dla dzieci to dobry pomysł - trzeba tylko trenować ostrożnie!

AKTUALIZACJA 2020
siłownia dla dzieci

Całkowita nowość w Polsce! Siłownia dla dzieci i jej fenomen

Wydawać by się mogło, że to jeszcze długo przed nami, ale oferta zajęć grupowych w wielu klubach fitness pokazuje, że siłownia dla dzieci jest potrzebna. Na czym polega fenomen treningu u najmłodszych, gdzie można skorzystać z takich udogodnień i czy to na każdą kieszeń? Sprawdź najlepsze miejsca na trening i siłownie dla dzieci w Polsce.

Siłownia dla dzieci: skąd ten pomysł?

Współczesne dzieciaki coraz więcej czasu spędzają w domu. Podczas gdy poprzednie pokolenia nie mogły się wyszaleć na osiedlowych podwórkach i siłą trzeba było ściągać najmłodszych do domu, dzisiejsze pokolenie maluchów ma trochę inne rozrywki. Podczas gdy rodzice siedzą do późna w pracy, dla dziecka najatrakcyjniejsze stają się kreskówki czy animowane gry na konsolę czy smartfona. Pora przerwać tę wegetację - siłownia dla dzieci to idealny środek nie tylko przeciwko nudzie i spędzaniu czasu przed ekranem. Coraz więcej dzieci na świecie dotkniętych jest nadwagą lub otyłością. W Polsce to zjawisko również staje się realnym problemem. I choć nie brakuje sekcji sportowych dla najmłodszych, a część dzieciaków bardzo chętnie grywa w piłkę lub uprawia każdą inną aktywność, zjawiska nie można w żaden sposób bagatelizować.

Oferta treningowa w Polsce: siłownia dla dzieci

Zajęcia ruchowe dla dzieci to idealny moment na spalanie energii oraz ćwiczenia prawidłowego wzorca ruchowego, zarówno wykorzystywanego podczas ćwiczeń, jak i w codziennych czynnościach. Trening siłowy ma sporo zalet, a stosowanie już niewielkich obciążeń może skutecznie wzmocnić całe ciało, również u dzieci. Dlatego tak ważne jest świadomy udział rodziców w treningu na siłowni dla dzieci. W Polsce funkcjonuje coraz więcej klubów, które rozszerzają swoją ofertę również na zajęcia dla dzieci, otwierają się też nowe miejsca dedykowane najmłodszym. Najwięcej siłowni dla dzieci znaleźć można w Warszawie i Siedlcach, ale to nie jedyne miasta. Na trening maluchy mogą iść również w Radomiu, Myślenicach czy Wrocławiu, swoje miejsce na siłowe podboje odnajdą też dzieciaki ze Słońska.

Nie tylko dla dorosłych: plenerowa siłownia również dla dzieci
siłownia dla dzieci warszawa

Strategia zrównoważonego rozwoju i polityka zielonych płuc miasta sprawia, że w każdym mieście funkcjonuje coraz więcej siłowni plenerowych. Te niewielkie skupiska prostych maszyn pozwalają na przeprowadzenie treningu siłowego bez dodatkowego obciążenia, bo jakikolwiek opór regulowany jest przez masę naszego ciała. Takie siłownie plenerowe sprawdzą się idealnie nie tylko jako miejsce na trening dla osób dorosłych - również dzieci mogą tu ćwiczyć i w pełni wykorzystać potencjał tego miejsca. Oprócz treningu z wykorzystaniem maszyn z siłowni plenerowej, ćwiczenia można też wykonywać na drabinkach i barierkach osiedlowych placów zabaw. Pierwsze kroki w pompkach na poręczach, próba pokonania małpiego gaju czy podciąganie na drążku z pomocą rodzica lub opiekuna to dobra alternatywa siłowni dla dzieci na świeżym powietrzu.

Czytaj też: Siłownia domowa - jak zrobić?

Siłownia dla dzieci: efekty treningu i przeciwwskazania

Choć wielu rodziców boi się aktywności ich dziecka z użyciem obciążeń, już teraz chcemy uspokoić niepotrzebne nerwy. Trening na siłowni dla dzieci to najczęściej wykorzystanie ciężaru własnego ciała i ćwiczenia wykonywane w parach. Dzieci starsze mogą oczywiście sięgnąć po obciążenia, choć nie jest to konieczne. Ruch to zdrowie, a właściwy rozwój ciała i wzmacnianie gorsetu mięśniowego od najmłodszych lat to na pewno dobry pomysł. Z tego też względu nie stwierdzono jakichkolwiek przeciwwskazań do uprawiania takiej formy aktywności przez najmłodszych. Dzieciaki mają bardzo dużo energii i potrafią się szybko regenerować, dlatego nie ma też ryzyka przemęczenia. Siłownia dla dzieci to nie tylko wysiłek fizyczny - to również społeczność i przynależność do grupy. W dobie smartfonów i napływających zewsząd informacji, które trudno kontrolować, kontakt z rówieśnikami jest na wagę złota - jeśli tylko możemy, dajmy naszym dzieciom szansę na działanie w grupie - to tutaj nauczy się najwięcej i najlepiej przystosuje się do życia w społeczeństwie.

~ Aleks Dorosiński

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Marta Sikora 4 6 kwietnia 2020  9206

Dodaj komentarz

 • Marek
  9 lipca 2018
  Lepiej skorzystać z siłowni dla dzieci zewnętrznych plenerowych gdzie ćwiczenia są łatwe i nie trzeba trenera, żeby dzieciaki wiedziały co robić. Raczej zabawa w ćwiczenia niż realny siłowy trening. [spam]
 • Subid
  20 lipca 2017
  Lepiej nie ryzykować
 • Mama
  20 lipca 2017
  Nie każde dziecko musi lubić ten sam typ treningu. Przecież nie można mu czegoś narzucać
 • 20 lipca 2017
  Jest tyle bezpiecznych aktywności (gimnastyka chociażby), nie trzeba od razu słać dziecka na podnoszenie ciężaów

Artykuły z kategorii: Dzieci i sport

worek-bokserski-dla-dzieci-dowiedz-sie-ktory-bedzie-najodpowiedniejszy

Worek bokserski dla dzieci - dowiedz się, który będzie najodpowiedniejszy

Twoje dziecko jest fanem sztuk walki, a Ty pragniesz dogodzić mu najlepiej jak się da i chcesz zamontować w swoim domu lub mieszkaniu worek bokserski, dzięki któremu będzie miało możliwość codziennego treningu? Z całą pewnością zastanawiasz się który worek bokserski spełni oczekiwania dziecka i będzie najlepiej do niego przystosowany. Jak można się domyślić jest również kilka wersji i rodzajów worków treningowych, zatem który sprawdzi się najlepiej?

trening-dla-dzieci-na-hali-wybierz-najlepsza-dyscypline-dla-swojego-mlodzika

Trening dla dzieci na hali - wybierz najlepszą dyscyplinę dla swojego młodzika

Aktywność fizyczna to ważny element codziennego życia. Połączona ze zdrowym odżywianiem stanowi integralną część stylu życia propagowanego m.in. przez WHO. Nie zawsze możemy jednak zagwarantować swoim pociechom ruch na świeżym powietrzu - idealną alternatywą będzie trening dla dzieci na hali. Jakie są najpopularniejsze dyscypliny?

zapasy-w-wersji-junior-trening-dla-dzieci-ktory-naprawde-sie-oplaca

Zapasy w wersji junior - trening dla dzieci, który naprawdę się opłaca

Rutyna treningowa podczas zajęć WF często nie zadowala wszystkich uczniów. Aktywność często ukierunkowana jest na pojedyncze dyscypliny, przez co nasze dzieci nie są do końca przekonane do ruchu w ogóle. Remedium może być trening zapasów dla dzieci. Sprawdź, jak to wygląda i czy twoje dziecko może się zaangażować w trening zapasów w wersji junior.

tenis-stolowy-dla-dzieci-zobacz-jak-wyglada-trening-maluchow

Tenis stołowy dla dzieci - zobacz, jak wygląda trening maluchów!

Kiedy w latach 80. XIX wieku powstał w Anglii tenis stołowy, nikt nie przypuszczał, że gra rozwinie się do stopnia, w którym obserwujemy ja po dziś dzień. Nikt nie zakładał także, że stanie się ona przedmiotem zainteresowań najmłodszych graczy. Zobacz, jak wygląda trening tenisa stołowego dla dzieci i jak się przygotować, by twoje dziecko sukcesywnie rozwijało swoje umiejętności.

trening-dla-dzieci-w-domu-najlepsze-cwiczenia-ktore-zainteresuja-najmlodszych

Trening dla dzieci w domu - najlepsze ćwiczenia, które zainteresują najmłodszych

Wszechstronny i ogólnorozwojowy trening powinien być uprawiany na każdym etapie życia. Codzienna aktywność to jeden z elementów zdrowego trybu życia według zaleceń WHO. Jak zmotywować dziecko do ćwiczeń, gdy WF nie jest już tak atrakcyjny jak kiedyś? Sprawdź trening dla dzieci w domu i już teraz zachęć swoje pociechy do regularnych ćwiczeń we własnych czterech kątach.

5-ciekawych-sportow-ekstremalnych

5 ciekawych sportów ekstremalnych

Sporty ekstremalne - dla jednych pokaz głupoty i niepotrzebnego ryzyka, dla innych mierzenie się z własnym lękiem i ograniczeniami. Oto 5 najbardziej szalonych sportów ekstremalnych.

aplikacje-mobilne-rewolucjonizuja-podejscie-do-sportu

Aplikacje mobilne rewolucjonizują podejście do sportu

Śledź swoje postępy w treningach, analizuj wyniki i dziel się nimi ze znajomymi dzięki sprawdzonym aplikacjom mobilnym.

sportowe-gadzety

Sportowe gadżety

Przedstawiamy sportowe gadżety, które urozmaicą i ułatwią codzienne treningi.

filmy-o-sportowej-rywalizacji-ktore-mogly-ci-umknac

Filmy o sportowej rywalizacji, które mogły Ci umknąć

Masz ochotę na dobry film ze sportem w roli głównej? Oto kilka propozycji zawierających siłę, wytrwałość i wolę walki które warto zobaczyć!

tatuaze-znanych-sportowcow

Tatuaże znanych sportowców

Motywy religijne, ważne imiona, hebrajskie napisy czy wzory geometryczne to tylko początek pomysłów na tatuaże. W tym artykule zobaczycie ozdoby ciała największych gwiazd sportu.

worek-bokserski-dla-dzieci-dowiedz-sie-ktory-bedzie-najodpowiedniejszy

Worek bokserski dla dzieci - dowiedz się, który będzie najodpowiedniejszy

Twoje dziecko jest fanem sztuk walki, a Ty pragniesz dogodzić mu najlepiej jak się da i chcesz zamontować w swoim domu lub mieszkaniu worek bokserski, dzięki któremu będzie miało możliwość codziennego treningu? Z całą pewnością zastanawiasz się który worek bokserski spełni oczekiwania dziecka i będzie najlepiej do niego przystosowany. Jak można się domyślić jest również kilka wersji i rodzajów worków treningowych, zatem który sprawdzi się najlepiej?

trening-dla-dzieci-na-hali-wybierz-najlepsza-dyscypline-dla-swojego-mlodzika

Trening dla dzieci na hali - wybierz najlepszą dyscyplinę dla swojego młodzika

Aktywność fizyczna to ważny element codziennego życia. Połączona ze zdrowym odżywianiem stanowi integralną część stylu życia propagowanego m.in. przez WHO. Nie zawsze możemy jednak zagwarantować swoim pociechom ruch na świeżym powietrzu - idealną alternatywą będzie trening dla dzieci na hali. Jakie są najpopularniejsze dyscypliny?

zapasy-w-wersji-junior-trening-dla-dzieci-ktory-naprawde-sie-oplaca

Zapasy w wersji junior - trening dla dzieci, który naprawdę się opłaca

Rutyna treningowa podczas zajęć WF często nie zadowala wszystkich uczniów. Aktywność często ukierunkowana jest na pojedyncze dyscypliny, przez co nasze dzieci nie są do końca przekonane do ruchu w ogóle. Remedium może być trening zapasów dla dzieci. Sprawdź, jak to wygląda i czy twoje dziecko może się zaangażować w trening zapasów w wersji junior.

tenis-stolowy-dla-dzieci-zobacz-jak-wyglada-trening-maluchow

Tenis stołowy dla dzieci - zobacz, jak wygląda trening maluchów!

Kiedy w latach 80. XIX wieku powstał w Anglii tenis stołowy, nikt nie przypuszczał, że gra rozwinie się do stopnia, w którym obserwujemy ja po dziś dzień. Nikt nie zakładał także, że stanie się ona przedmiotem zainteresowań najmłodszych graczy. Zobacz, jak wygląda trening tenisa stołowego dla dzieci i jak się przygotować, by twoje dziecko sukcesywnie rozwijało swoje umiejętności.

trening-dla-dzieci-w-domu-najlepsze-cwiczenia-ktore-zainteresuja-najmlodszych

Trening dla dzieci w domu - najlepsze ćwiczenia, które zainteresują najmłodszych

Wszechstronny i ogólnorozwojowy trening powinien być uprawiany na każdym etapie życia. Codzienna aktywność to jeden z elementów zdrowego trybu życia według zaleceń WHO. Jak zmotywować dziecko do ćwiczeń, gdy WF nie jest już tak atrakcyjny jak kiedyś? Sprawdź trening dla dzieci w domu i już teraz zachęć swoje pociechy do regularnych ćwiczeń we własnych czterech kątach.

5-ciekawych-sportow-ekstremalnych

5 ciekawych sportów ekstremalnych

Sporty ekstremalne - dla jednych pokaz głupoty i niepotrzebnego ryzyka, dla innych mierzenie się z własnym lękiem i ograniczeniami. Oto 5 najbardziej szalonych sportów ekstremalnych.

aplikacje-mobilne-rewolucjonizuja-podejscie-do-sportu

Aplikacje mobilne rewolucjonizują podejście do sportu

Śledź swoje postępy w treningach, analizuj wyniki i dziel się nimi ze znajomymi dzięki sprawdzonym aplikacjom mobilnym.

sportowe-gadzety

Sportowe gadżety

Przedstawiamy sportowe gadżety, które urozmaicą i ułatwią codzienne treningi.

filmy-o-sportowej-rywalizacji-ktore-mogly-ci-umknac

Filmy o sportowej rywalizacji, które mogły Ci umknąć

Masz ochotę na dobry film ze sportem w roli głównej? Oto kilka propozycji zawierających siłę, wytrwałość i wolę walki które warto zobaczyć!

tatuaze-znanych-sportowcow

Tatuaże znanych sportowców

Motywy religijne, ważne imiona, hebrajskie napisy czy wzory geometryczne to tylko początek pomysłów na tatuaże. W tym artykule zobaczycie ozdoby ciała największych gwiazd sportu.