Serwisowanie nart i sprzętu snowboardowego

Serwisowanie nart i sprzętu snowboardowego

Dobrze przygotowany sprzęt narciarski jest kluczem do udanego sezonu zimowego. W ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo na stoku. Co więcej, taki sprzęt dostosuje się do każdych warunków. Zobacz, o co należy zadbać podczas serwisowania nart przed sezonem zimowym.

Dlaczego warto serwisować sprzęt do sportów zimowych?

Serwisowanie nart i sprzętu  narciarskiego pozwala przede wszystkim na utrzymanie go w dobrym stanie. Dzięki temu może on posłużyć miłośnikowi sportów zimowych przez kilka lub kilkanaście sezonów. Dbanie o sprzęt ma także wpływ na właściwości jezdne. Zwiększa się m.in. stabilność jazdy czy poślizg. Zaleca się serwisowanie nart czy snowboardu minimum raz lub dwa razy w sezonie. Tyczy się to przede wszystkim używanego sprzętu. W przypadku nowego – serwisowanie w początkowym okresie jest zbędne. Sprzęt narciarski jest fabrycznie przygotowany do użytkowania na stoku.

Czytaj także: Sprzęt zimowy - kupić czy wypożyczyć?

Serwisowanie nart można przeprowadzać na własną rękę. Lepszym rozwiązaniem jest jednak oddanie sprzętu profesjonalistom. Takie zabiegi dają stuprocentową pewność i bezpieczeństwo. Warto skontaktować się z serwisem przed sezonem zimowym. Dobrym rozwiązaniem jest również oddanie nart do zakonserwowania na sezon letni. Nie ma jednak pzreszkód, by pzreprowadzić serwisowanie nart w domu.

serwisowanie sprzętu narciarskiego konserwacja zimowa

Co obejmuje serwisowanie w sportach zimowych?

- demontaż wiązań, kołkowanie;

- montaż wiązań;

- smarowanie;

- regeneracja ślizgu;

- ostrzenie krawędzi;

- ostrzenie łyżew;

- termoformowanie butów narciarskich;

- kompleksowy serwis snowboardu/nart (wypełnienie, ostrzenie, smarowanie);

- regulacja siły wpięcia.

Problemy i rozwiązania – źle działający sprzęt narciarski

1. Ślizganie się nart/snowboardu

Należy oddać sprzęt do nasmarowania. Doskonale sprawdza się smarowanie na gorąco. Miłośnicy sportów zimowych serwisujący na własną rękę mogą zainwestować w smary.

2. Brak stabilizacji nart carvingowych na skrętach/sprzęt łapie na krawędziach

Należy naostrzyć sprzęt. Sprawdź czy krawędzi nart są ostre. Jeśli nie – koniecznie oddaj je na ostrzenie. W serwisie możesz się dowiedzieć także jak długo posłuży ci jeszcze dany sprzęt.

3. Ubytki w ślizgach deski snowboardowej/nart

Należy nadlać ubytki w sprzęcie. Są one najczęściej spowodowane najeżdżaniem na przeszkody (korzenie, kamienie) na stoku. Regenerację sprzętu lepiej pozostawić w rękach specjalistów.

4. Odbita/naruszona krawędź sprzętu

Uszkodzenia tego typu można naprawić jedynie w serwisie. Tam, serwisanci zdiagnozują problem i zastosują odpowiednie rozwiązanie.

Serwisowanie sprzętu – smarowanie nart

Ślizg, czyli powierzchnia nart stykająca się ze śniegiem, powinna być dokładnie nasmarowana. Występowanie jasnego nalotu na sprzęcie powinno zaalarmować narciarza. W przypadku nart wysokiej klasy (z czarnym ślizgiem) nie wolno dopuścić do pojawienia się nalotu. Najlepszym rozwiązaniem są smary płynne (w sztyfcie lub sprayu) lub stałe (wykorzystywane do smarowania na gorąco). Pamiętaj, nie wcieraj smaru w narty – sam się wchłonie.

Serwisowanie sprzętu – szlifowanie krawędzi nart

Domowe szlifowanie krawędzi można wykonać przy pomocy ręcznej ostrzałki bądź papieru ściernego. Warto wykonywać delikatne ruchy, żeby nie uszkodzić nart. Warto jednak rzadko korzystać z domowego szlifowania. Lepszym rozwiązaniem jest regularne oddawanie sprzętu do serwisu. Krawędzie nart uszkadza przede wszystkim wilgoć oraz najechanie na przeszkody na stoku.

Dbaj o sprzęt do sportów zimowych! Serwisowanie nart

Nieprawidłowo użytkowany sprzęt znacznie częściej trafia do serwisu. Warto więc dbać o narty czy deskę snowboardową. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy pieniądze, lecz także przedłużymy żywotność sprzętu. Ważny jest jego prawidłowy transport. Podczas podróży należy przedzielić dzioby i piętki nart ski rzepami. Dzięki temu zapobiegniemy powstawaniu rys na sprzęcie. Co więcej, przewożenie go na dachu samochodu zawsze powinno odbywać się z odpowiednim pokrowcem. Bez niego łatwo o wystawienie wiązań na działanie wielu zanieczyszczeń. Podczas jazdy narciarz czy snowboardzista powinien zwracać szczególną uwagę na przeszkody występujące na trasie. Najechanie na na przykład kamień może spowodować ubytki w sprzęcie. Po powrocie ze stoku należy także osuszyć i wytrzeć sprzęt. W ten sposób zmniejszy się ryzyko rdzewienia.

Dominika Górska 7 9 lutego 2017  13568

Dodaj komentarz

 • Paweł87
  20 lutego 2017
  I ja regularnie serwisuję sprzęt, trzeba o to dbać.
 • Malina
  20 lutego 2017
  Zawsze po sezonie oddaję sprzęt do serwisowania. I jak na razie doskonale się to sprawdza :D
 • Tytus
  16 lutego 2017
  Co to znaczy termoforowanie butów?
 • Hubert Jackiewicz
  14 lutego 2017
  Dokładnie. Najważniejsze, żeby dbać o sprzęt. Ja po każdym powrocie ze stoku wycieram deskę. Nie ma co ryzykować, że zardzewieje. Ten sprzet przecież nie jest taki tani
 • Jacek9876
  14 lutego 2017
  Mam w planach kupienie własnej deski, więc materiał mi się na pewno przyda!
 • Maniek
  10 lutego 2017
  Ja zawsze wypożyczam sprzęt, mam z głowy serwisowanie :)
 • Maksym
  9 lutego 2017
  O narty trzeba dbać. Ja nie sprawdziłem szlaku i musiałem nadlewać...

Artykuły z kategorii: Narciarstwo i Snowboarding

poczatkujacy-narciarz-podstawy-jazdy-na-nartach

Początkujący narciarz – podstawy jazdy na nartach

Narciarstwo jest energetycznym i fascynującym sportem zimowym. Najtrudniejsze są jednak pierwsze kroki. Zobacz, jak ułatwić sobie naukę jazdy na nartach. Oto zbiór porad dla początkujących – technika jazdy na nartach w pigułce.

snowboarding-najczestsze-kontuzje-na-stoku

Snowboarding – najczęstsze kontuzje na stoku

Przyjmuje się, że jazda na desce snowboardowej jest dużo bezpieczniejszym sportem niż jazda na nartach. Mimo to, w snowboardingu kontuzje i urazy są dość częste. Zobacz, jakie są najczęstsze urazy podczas uprawiania tego sportu zimowego.

gdzie-na-narty-2019-przeglad-osrodkow-narciarskich-w-polsce-i-europie

Gdzie na narty 2019? Przegląd ośrodków narciarskich w Polsce i Europie

Nie wiesz, gdzie na narty w Polsce lub za granicą? Jakie są najlepsze oferty wycieczek i wyjazdów narciarskich? Gdzie na narty z dziećmi? Oto przegląd stoków i miejsc, do których warto pojechać na narty 2019!

moda-w-zimowej-wersji-jaki-ubior-na-narty-i-snowboard

Moda w zimowej wersji – jaki ubiór na narty i snowboard

Miłośnicy zimowego szaleństwa mają przed sobą nie lada wyzwanie. Raz, że przygotowanie fizyczne do sezonu jest angażujące. Dwa – muszą zadbać o właściwy sprzęt i ubiór zanim wybiorą się na narty czy snowboard. Odpowiedni ubiór na narty, by chronić się przed śniegiem, przemoczeniem czy chłodem. Oto poradnik kompletowania ubioru w sportach zimowych!

poradnik-poczatkujacego-narciarza-do-czego-sluza-kijki-narciarskie

Poradnik początkującego narciarza – do czego służą kijki narciarskie?

Wokół tematu jazdy na nartach z kijkami narodziło się wiele mitów. Pojawiają się argumenty bezpieczeństwa na stoku, łatwiejszej nauki czy określonego stylu jazdy. Jak jest naprawdę? Czy stosowanie kijków w narciarstwie jest konieczne? A może są one zbędnym sprzętem treningowym? Zobacz, kiedy powinno się używać kijków, a kiedy lepiej z nich zrezygnować. Do czego służą kijki narciarskie?

poradnik-narciarza-jazda-na-krawedziach-narty

Poradnik narciarza – jazda na krawędziach narty

Skręcanie na krawędziach jest kolejnym etapem w nauce narciarstwa. Taki styl skrętu stosuje się zarówno w jeździe rekreacyjnej, jak i zawodowej. Można jeździć na krawędziach na nartach klasycznych czy taliowanych nartach carvingowych. Co daje jazda na krawędziach narty i jak się jej nauczyć? O tym w poniższym materiale!

narciarskie-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Zima zbliża się wielkimi krokami. Wielu miłośników białego szaleństwa już jest w trakcie przygotowań do wysiłku na stoku. Poza treningami praktycznymi, warto liznąć nieco teorii i historii sportów zimowych. W dzisiejszym odcinku – narciarstwo. Oto, jakie konkurencje narciarskie są rozgrywane w tej dyscyplinie!

kalendarz-zawodow-narciarskich-i-snowboardowych-zima-2017-18

Kalendarz zawodów narciarskich i snowboardowych zima 2017/18

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami. Miłośnicy białego szaleństwa są już w fazie przygotowań do zawodów i treningów na stokach. Jakie zmagania snowboardingowe i narciarskie czekają nas tej zimy? Zobacz kalendarz zawodów sportów zimowych 2017/18 w Polsce, Europie i na całym świecie!

snowboarding-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Snowboarding - konkurencje olimpijskie i nie tylko!

W ramach jednego sportu zawiera się kilka konkurencji. Niektóre z nich wchodzą w skład programu zimowych igrzysk olimpijskich. Inne – są znacznie mniej znane. Czym charakteryzują się poszczególne konkurencje snowboardowe? Zobacz w jakich konkurencjach sportowych można startować na desce snowboardowej!

poczatkujacy-narciarz-podstawy-jazdy-na-nartach

Początkujący narciarz – podstawy jazdy na nartach

Narciarstwo jest energetycznym i fascynującym sportem zimowym. Najtrudniejsze są jednak pierwsze kroki. Zobacz, jak ułatwić sobie naukę jazdy na nartach. Oto zbiór porad dla początkujących – technika jazdy na nartach w pigułce.

snowboarding-najczestsze-kontuzje-na-stoku

Snowboarding – najczęstsze kontuzje na stoku

Przyjmuje się, że jazda na desce snowboardowej jest dużo bezpieczniejszym sportem niż jazda na nartach. Mimo to, w snowboardingu kontuzje i urazy są dość częste. Zobacz, jakie są najczęstsze urazy podczas uprawiania tego sportu zimowego.

gdzie-na-narty-2019-przeglad-osrodkow-narciarskich-w-polsce-i-europie

Gdzie na narty 2019? Przegląd ośrodków narciarskich w Polsce i Europie

Nie wiesz, gdzie na narty w Polsce lub za granicą? Jakie są najlepsze oferty wycieczek i wyjazdów narciarskich? Gdzie na narty z dziećmi? Oto przegląd stoków i miejsc, do których warto pojechać na narty 2019!

moda-w-zimowej-wersji-jaki-ubior-na-narty-i-snowboard

Moda w zimowej wersji – jaki ubiór na narty i snowboard

Miłośnicy zimowego szaleństwa mają przed sobą nie lada wyzwanie. Raz, że przygotowanie fizyczne do sezonu jest angażujące. Dwa – muszą zadbać o właściwy sprzęt i ubiór zanim wybiorą się na narty czy snowboard. Odpowiedni ubiór na narty, by chronić się przed śniegiem, przemoczeniem czy chłodem. Oto poradnik kompletowania ubioru w sportach zimowych!

poradnik-poczatkujacego-narciarza-do-czego-sluza-kijki-narciarskie

Poradnik początkującego narciarza – do czego służą kijki narciarskie?

Wokół tematu jazdy na nartach z kijkami narodziło się wiele mitów. Pojawiają się argumenty bezpieczeństwa na stoku, łatwiejszej nauki czy określonego stylu jazdy. Jak jest naprawdę? Czy stosowanie kijków w narciarstwie jest konieczne? A może są one zbędnym sprzętem treningowym? Zobacz, kiedy powinno się używać kijków, a kiedy lepiej z nich zrezygnować. Do czego służą kijki narciarskie?

poradnik-narciarza-jazda-na-krawedziach-narty

Poradnik narciarza – jazda na krawędziach narty

Skręcanie na krawędziach jest kolejnym etapem w nauce narciarstwa. Taki styl skrętu stosuje się zarówno w jeździe rekreacyjnej, jak i zawodowej. Można jeździć na krawędziach na nartach klasycznych czy taliowanych nartach carvingowych. Co daje jazda na krawędziach narty i jak się jej nauczyć? O tym w poniższym materiale!

narciarskie-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Zima zbliża się wielkimi krokami. Wielu miłośników białego szaleństwa już jest w trakcie przygotowań do wysiłku na stoku. Poza treningami praktycznymi, warto liznąć nieco teorii i historii sportów zimowych. W dzisiejszym odcinku – narciarstwo. Oto, jakie konkurencje narciarskie są rozgrywane w tej dyscyplinie!

kalendarz-zawodow-narciarskich-i-snowboardowych-zima-2017-18

Kalendarz zawodów narciarskich i snowboardowych zima 2017/18

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami. Miłośnicy białego szaleństwa są już w fazie przygotowań do zawodów i treningów na stokach. Jakie zmagania snowboardingowe i narciarskie czekają nas tej zimy? Zobacz kalendarz zawodów sportów zimowych 2017/18 w Polsce, Europie i na całym świecie!

snowboarding-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Snowboarding - konkurencje olimpijskie i nie tylko!

W ramach jednego sportu zawiera się kilka konkurencji. Niektóre z nich wchodzą w skład programu zimowych igrzysk olimpijskich. Inne – są znacznie mniej znane. Czym charakteryzują się poszczególne konkurencje snowboardowe? Zobacz w jakich konkurencjach sportowych można startować na desce snowboardowej!