Serwisowanie nart i sprzętu snowboardowego

Serwisowanie nart i sprzętu snowboardowego

Dobrze przygotowany sprzęt narciarski jest kluczem do udanego sezonu zimowego. W ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo na stoku. Co więcej, taki sprzęt dostosuje się do każdych warunków. Zobacz, o co należy zadbać podczas serwisowania nart przed sezonem zimowym.

Dlaczego warto serwisować sprzęt do sportów zimowych?

Serwisowanie nart i sprzętu  narciarskiego pozwala przede wszystkim na utrzymanie go w dobrym stanie. Dzięki temu może on posłużyć miłośnikowi sportów zimowych przez kilka lub kilkanaście sezonów. Dbanie o sprzęt ma także wpływ na właściwości jezdne. Zwiększa się m.in. stabilność jazdy czy poślizg. Zaleca się serwisowanie nart czy snowboardu minimum raz lub dwa razy w sezonie. Tyczy się to przede wszystkim używanego sprzętu. W przypadku nowego – serwisowanie w początkowym okresie jest zbędne. Sprzęt narciarski jest fabrycznie przygotowany do użytkowania na stoku.

Czytaj także: Sprzęt zimowy - kupić czy wypożyczyć?

Serwisowanie nart można przeprowadzać na własną rękę. Lepszym rozwiązaniem jest jednak oddanie sprzętu profesjonalistom. Takie zabiegi dają stuprocentową pewność i bezpieczeństwo. Warto skontaktować się z serwisem przed sezonem zimowym. Dobrym rozwiązaniem jest również oddanie nart do zakonserwowania na sezon letni. Nie ma jednak pzreszkód, by pzreprowadzić serwisowanie nart w domu.

serwisowanie sprzętu narciarskiego konserwacja zimowa

Co obejmuje serwisowanie w sportach zimowych?

- demontaż wiązań, kołkowanie;

- montaż wiązań;

- smarowanie;

- regeneracja ślizgu;

- ostrzenie krawędzi;

- ostrzenie łyżew;

- termoformowanie butów narciarskich;

- kompleksowy serwis snowboardu/nart (wypełnienie, ostrzenie, smarowanie);

- regulacja siły wpięcia.

Problemy i rozwiązania – źle działający sprzęt narciarski

1. Ślizganie się nart/snowboardu

Należy oddać sprzęt do nasmarowania. Doskonale sprawdza się smarowanie na gorąco. Miłośnicy sportów zimowych serwisujący na własną rękę mogą zainwestować w smary.

2. Brak stabilizacji nart carvingowych na skrętach/sprzęt łapie na krawędziach

Należy naostrzyć sprzęt. Sprawdź czy krawędzi nart są ostre. Jeśli nie – koniecznie oddaj je na ostrzenie. W serwisie możesz się dowiedzieć także jak długo posłuży ci jeszcze dany sprzęt.

3. Ubytki w ślizgach deski snowboardowej/nart

Należy nadlać ubytki w sprzęcie. Są one najczęściej spowodowane najeżdżaniem na przeszkody (korzenie, kamienie) na stoku. Regenerację sprzętu lepiej pozostawić w rękach specjalistów.

4. Odbita/naruszona krawędź sprzętu

Uszkodzenia tego typu można naprawić jedynie w serwisie. Tam, serwisanci zdiagnozują problem i zastosują odpowiednie rozwiązanie.

Serwisowanie sprzętu – smarowanie nart

Ślizg, czyli powierzchnia nart stykająca się ze śniegiem, powinna być dokładnie nasmarowana. Występowanie jasnego nalotu na sprzęcie powinno zaalarmować narciarza. W przypadku nart wysokiej klasy (z czarnym ślizgiem) nie wolno dopuścić do pojawienia się nalotu. Najlepszym rozwiązaniem są smary płynne (w sztyfcie lub sprayu) lub stałe (wykorzystywane do smarowania na gorąco). Pamiętaj, nie wcieraj smaru w narty – sam się wchłonie.

Serwisowanie sprzętu – szlifowanie krawędzi nart

Domowe szlifowanie krawędzi można wykonać przy pomocy ręcznej ostrzałki bądź papieru ściernego. Warto wykonywać delikatne ruchy, żeby nie uszkodzić nart. Warto jednak rzadko korzystać z domowego szlifowania. Lepszym rozwiązaniem jest regularne oddawanie sprzętu do serwisu. Krawędzie nart uszkadza przede wszystkim wilgoć oraz najechanie na przeszkody na stoku.

Dbaj o sprzęt do sportów zimowych! Serwisowanie nart

Nieprawidłowo użytkowany sprzęt znacznie częściej trafia do serwisu. Warto więc dbać o narty czy deskę snowboardową. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy pieniądze, lecz także przedłużymy żywotność sprzętu. Ważny jest jego prawidłowy transport. Podczas podróży należy przedzielić dzioby i piętki nart ski rzepami. Dzięki temu zapobiegniemy powstawaniu rys na sprzęcie. Co więcej, przewożenie go na dachu samochodu zawsze powinno odbywać się z odpowiednim pokrowcem. Bez niego łatwo o wystawienie wiązań na działanie wielu zanieczyszczeń. Podczas jazdy narciarz czy snowboardzista powinien zwracać szczególną uwagę na przeszkody występujące na trasie. Najechanie na na przykład kamień może spowodować ubytki w sprzęcie. Po powrocie ze stoku należy także osuszyć i wytrzeć sprzęt. W ten sposób zmniejszy się ryzyko rdzewienia.

Dominika Górska 7 9 lutego 2017  13862

Dodaj komentarz

 • Paweł87
  20 lutego 2017
  I ja regularnie serwisuję sprzęt, trzeba o to dbać.
 • Malina
  20 lutego 2017
  Zawsze po sezonie oddaję sprzęt do serwisowania. I jak na razie doskonale się to sprawdza :D
 • Tytus
  16 lutego 2017
  Co to znaczy termoforowanie butów?
 • Hubert Jackiewicz
  14 lutego 2017
  Dokładnie. Najważniejsze, żeby dbać o sprzęt. Ja po każdym powrocie ze stoku wycieram deskę. Nie ma co ryzykować, że zardzewieje. Ten sprzet przecież nie jest taki tani
 • Jacek9876
  14 lutego 2017
  Mam w planach kupienie własnej deski, więc materiał mi się na pewno przyda!
 • Maniek
  10 lutego 2017
  Ja zawsze wypożyczam sprzęt, mam z głowy serwisowanie :)
 • Maksym
  9 lutego 2017
  O narty trzeba dbać. Ja nie sprawdziłem szlaku i musiałem nadlewać...

Artykuły z kategorii: Narciarstwo i Snowboarding

rodzaje-desek-snowboardowych-jaka-deska-snowboardowa-aktualizacja-2020

Rodzaje desek snowboardowych – jaka deska snowboardowa? | AKTUALIZACJA 2020

Liczba dostępnych desek na rynku może przyprawić o zawroty głowy. Jak więc wybrać deskę snowboardową, by spełniała oczekiwania snowboardzisty? Oto przegląd najpopularniejszych desek oraz krótki poradnik, jak wybrać deskę. Jaka powinna być długość deski snowboardowej? Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

najdluzsze-trasy-narciarskie-w-polsce-i-europie-aktualizacja-2020

Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce i Europie | AKTUALIZACJA 2020

Chcesz pojechać na narty? Nudzą Cię krótkie i szybko kończące się trasy oraz kolejki do wyciągów? Zobacz zestawienie najpopularniejszych długich tras narciarskich. Na tych szlakach jazda na nartach i snowboardzie to czysta przyjemność. Gdzie są najdłuższe trasy narciarskie w Polsce i Europie? Przewiń artykuł, by poznać nasze propozycje na sezon 2020!

rodzaje-nart-zjazdowych-aktualizacja-2020

Rodzaje nart zjazdowych | Aktualizacja 2020

Narty służą nam na wiele sezonów, dlatego ich zakup powinien być przemyślany. Oto charakterystyka wszystkich rodzajów nart zjazdowych. Zobacz, jak dobrać narty zjazdowe.

wykonaj-te-cwiczenia-przed-wyjazdem-na-narty-i-podbij-stok

Wykonaj te ćwiczenia przed wyjazdem na narty i podbij stok!

Zdaniem trenerów przygotowania motorycznego wszelkie przygotowania kondycyjne należy rozpocząć najpóźniej na 6 tygodni przed planowanym urlopem i szaleństwem na stoku. Warto pamiętać, że narciarstwo to nie tylko praca nóg, ale przede wszystkim silny korpus i mocne ręce. Na jakich ćwiczeniach skupić się przed nartami?

polski-wyciag-narciarski-zobacz-gdzie-sie-wybrac-na-narty-w-tym-sezonie

Polski wyciąg narciarski - zobacz, gdzie się wybrać na narty w tym sezonie!

Jak Polska długa i szeroka, tak tylko na południu kraju możemy cieszyć się górzystymi terenami. Nie musimy jednak jechać aż do Zakopanego, żeby nacieszyć się dobrym ślizgiem na stoku, choć i tam na pewno warto zahaczyć podczas zimowego turnusu. Przed wami 4 gorące miejsca z zimowym wyciągiem narciarskim w roli głównej i to nie tylko w górach!

slizg-w-alpejskim-stylu-ranking-top-5-osrodkow-narciarskich-w-austrii

Ślizg w alpejskim stylu. Ranking top 5 ośrodków narciarskich w Austrii

Choć powierzchnia Austrii to niecałe 84 tys. km kwadratowych, ponad połowa kraju znajduje się w Alpach. Gęsto zalesione rejony górskie stanowią idealne miejsce dla rozwoju turystyki. Przedstawiamy ośrodki narciarskie w Austrii, które od lat zajmują pierwsze miejsca we wszystkich rankingach.

deski-snowboardowe-jak-wybrac-najlepsza

Deski snowboardowe - jak wybrać najlepszą?

Jazda na deskach snowboardowych cieszy się rosnąca popularnością, a wybór odpowiedniego wariantu warunkuje komfort użytkowania. Jak dobrać odpowiednią deskę snowboardową?

ustawienie-wiazan-snowboardowych-jak-zrobic-to-we-wlasciwy-sposob

Ustawienie wiązań snowboardowych - jak zrobić to we właściwy sposób?

Ustawienie wiązań snowboardowych ma ogromne znaczenie zarówno w przypadku osób zaawansowanych, jak i początkujących. Jak właściwie ustawić wiązania snowboardowe w dowolnej desce?

buty-na-snowboard-jak-wybrac-odpowiednie

Buty na snowboard - jak wybrać odpowiednie?

Wraz ze zbliżającym się sezonem zimowym wzrasta popyt na różnego rodzaju sprzęty dedykowane do sportów ściśle związanych ze śniegiem. Jak wybrać odpowiednie buty na snowboard i ile one kosztują?

wypozyczalnia-nart-w-polskich-gorach-gdzie-wypozyczyc-narty

Wypożyczalnia nart w polskich górach – gdzie wypożyczyć narty?

Nie wszystkie osoby posiadają własne narty, dlatego wypożyczalnia to nieodłączny element każdego profesjonalnego stoku. Gdzie na terenie Polski znaleźć można takie wypożyczalnie?

rodzaje-desek-snowboardowych-jaka-deska-snowboardowa-aktualizacja-2020

Rodzaje desek snowboardowych – jaka deska snowboardowa? | AKTUALIZACJA 2020

Liczba dostępnych desek na rynku może przyprawić o zawroty głowy. Jak więc wybrać deskę snowboardową, by spełniała oczekiwania snowboardzisty? Oto przegląd najpopularniejszych desek oraz krótki poradnik, jak wybrać deskę. Jaka powinna być długość deski snowboardowej? Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

najdluzsze-trasy-narciarskie-w-polsce-i-europie-aktualizacja-2020

Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce i Europie | AKTUALIZACJA 2020

Chcesz pojechać na narty? Nudzą Cię krótkie i szybko kończące się trasy oraz kolejki do wyciągów? Zobacz zestawienie najpopularniejszych długich tras narciarskich. Na tych szlakach jazda na nartach i snowboardzie to czysta przyjemność. Gdzie są najdłuższe trasy narciarskie w Polsce i Europie? Przewiń artykuł, by poznać nasze propozycje na sezon 2020!

rodzaje-nart-zjazdowych-aktualizacja-2020

Rodzaje nart zjazdowych | Aktualizacja 2020

Narty służą nam na wiele sezonów, dlatego ich zakup powinien być przemyślany. Oto charakterystyka wszystkich rodzajów nart zjazdowych. Zobacz, jak dobrać narty zjazdowe.

wykonaj-te-cwiczenia-przed-wyjazdem-na-narty-i-podbij-stok

Wykonaj te ćwiczenia przed wyjazdem na narty i podbij stok!

Zdaniem trenerów przygotowania motorycznego wszelkie przygotowania kondycyjne należy rozpocząć najpóźniej na 6 tygodni przed planowanym urlopem i szaleństwem na stoku. Warto pamiętać, że narciarstwo to nie tylko praca nóg, ale przede wszystkim silny korpus i mocne ręce. Na jakich ćwiczeniach skupić się przed nartami?

polski-wyciag-narciarski-zobacz-gdzie-sie-wybrac-na-narty-w-tym-sezonie

Polski wyciąg narciarski - zobacz, gdzie się wybrać na narty w tym sezonie!

Jak Polska długa i szeroka, tak tylko na południu kraju możemy cieszyć się górzystymi terenami. Nie musimy jednak jechać aż do Zakopanego, żeby nacieszyć się dobrym ślizgiem na stoku, choć i tam na pewno warto zahaczyć podczas zimowego turnusu. Przed wami 4 gorące miejsca z zimowym wyciągiem narciarskim w roli głównej i to nie tylko w górach!

slizg-w-alpejskim-stylu-ranking-top-5-osrodkow-narciarskich-w-austrii

Ślizg w alpejskim stylu. Ranking top 5 ośrodków narciarskich w Austrii

Choć powierzchnia Austrii to niecałe 84 tys. km kwadratowych, ponad połowa kraju znajduje się w Alpach. Gęsto zalesione rejony górskie stanowią idealne miejsce dla rozwoju turystyki. Przedstawiamy ośrodki narciarskie w Austrii, które od lat zajmują pierwsze miejsca we wszystkich rankingach.

deski-snowboardowe-jak-wybrac-najlepsza

Deski snowboardowe - jak wybrać najlepszą?

Jazda na deskach snowboardowych cieszy się rosnąca popularnością, a wybór odpowiedniego wariantu warunkuje komfort użytkowania. Jak dobrać odpowiednią deskę snowboardową?

ustawienie-wiazan-snowboardowych-jak-zrobic-to-we-wlasciwy-sposob

Ustawienie wiązań snowboardowych - jak zrobić to we właściwy sposób?

Ustawienie wiązań snowboardowych ma ogromne znaczenie zarówno w przypadku osób zaawansowanych, jak i początkujących. Jak właściwie ustawić wiązania snowboardowe w dowolnej desce?

buty-na-snowboard-jak-wybrac-odpowiednie

Buty na snowboard - jak wybrać odpowiednie?

Wraz ze zbliżającym się sezonem zimowym wzrasta popyt na różnego rodzaju sprzęty dedykowane do sportów ściśle związanych ze śniegiem. Jak wybrać odpowiednie buty na snowboard i ile one kosztują?

wypozyczalnia-nart-w-polskich-gorach-gdzie-wypozyczyc-narty

Wypożyczalnia nart w polskich górach – gdzie wypożyczyć narty?

Nie wszystkie osoby posiadają własne narty, dlatego wypożyczalnia to nieodłączny element każdego profesjonalnego stoku. Gdzie na terenie Polski znaleźć można takie wypożyczalnie?