Sekrety żeglarstwa – etykieta jachtowa, jak zachowywać się podczas żeglowania

Sekrety żeglarstwa – etykieta jachtowa, jak zachowywać się podczas żeglowania

Żeglowanie to nie tylko samo pływanie i obsługa jednostki pływającej. Ważnym elementem jest właściwe zachowanie na jachcie czy w porcie, ale także dbanie o jacht. Poznaj najważniejsze zasady savoir vivre i etykiety jachtowej.

Czym jest etykieta żeglarska?

Etykieta żeglarska obejmuje zasady oraz zwyczaje obowiązujące na jachcie i w porcie. Zostały one spisane w Mazurskim Regulaminie Żeglarskim. Znaczna część zasad nawiązuje do moralności oraz zdrowego rozsądku np. kulturalne zachowanie się w porcie i na wodzie. Wśród zasad etykiety żeglarskiej wyróżnia się m.in. obowiązek udzielania pierwszej pomocy tonącemu czy niestwarzane niebezpieczeństwa sobie oraz innym żeglującym. Stosowanie się do zasad etykiety żeglarskiej jest kluczowym elementem żeglowania – daje przynależność do żeglarskiego świata.

Zachowanie się na jachcie

Każdy żeglarz powinien przede wszystkim być częścią załogi. Przestrzegać obowiązujących zasad oraz być odpowiedzialny za jacht (jest on przecież miejscem wspólnego użytkowania). Podczas wykonywania swojej pracy musi zdawać sobie sprawę, że od niego zależy jakość manewrów żeglarskich. Ponadto, ważne jest utrzymanie dobrej atmosfery w trakcie żeglugi. Osoby dobrze wychowane, skromne, uczynne i koleżeńskie – są idealnymi kandydatami na żeglarzy. Jacht jest miejscem o ograniczonej powierzchni, dlatego należy pamiętać o higienie osobistej oraz zachowaniu porządku wokół siebie. Ważny jest także ubiór dostosowany do pogody oraz okoliczności. Dużą rolę odgrywają buty – na jachcie powinno się nosić jedynie obuwie z miękką, gumową podeszwą.

Podczas żaglowania ważne jest okazywanie szacunku kapitanowi. Należy zwracać się do niego grzecznie, zawsze w formie „kapitanie”. Do zwyczajów należy na przykład to, że kapitan zajmuje honorowe miejsce i rozpoczyna posiłek.

W złym guście jest używanie jednocześnie żagli i wioseł lub silnika podczas żeglowania. Warto pamiętać o przepisach panujących na wodzie np. zakaz pływania na żaglach w kanałach czy rzucanie kotwicy w portach. Podczas mijania innej jednostki warto zachować podstawową etykietę. Mile widziane jest pozdrawianie żeglarzy zwrotem „a hoj!” czy skinieniem dłoni. Nie można natomiast przeklinać, krzyczeć i zachowywać się głośno.

Zachowanie się w porcie, przystani jachtowej

Ubiór oraz sposób zachowania się załogi powinny uwzględniać miejscowe zwyczaje. W większości portów głośne śpiewanie oraz zbyt swobodne zachowanie nie są w dobrym tonie. Dobrym sposobem na poznanie miejscowej kultury mogą być wspólne wycieczki np. zwiedzanie stoczni. Ponadto, wyjścia do kina czy na imprezy pozwalają żeglarzom odreagować. Podczas postoju w porcie, w którym znajdują się polskie placówki zagraniczne, kapitan statku powinien złożyć wizytę dyrektorowi placówki. Można również odwiedzać kapitanów polskich statków rybackich, szkolnych czy handlowych. Jedną z zasad jest na przykład udzielanie przez kapitana pomocy, informacji oraz niezbędnych wskazówek kapitanowi jachtu wpływającego do portu.

Zasady wpływania do portu obowiązują zarówno amatorów, jak i zawodowych żeglarzy. Należy zrobić miejsce wypływającej z portu jednostce. Jest to podstawowa reguła, zgodna z przepisami żeglugowymi. Podczas wypływania z portu częstym schematem jest ogólne poruszenie wśród żeglarzy. Starają się oni znaleźć miejsce na wodzie dla swoich jachtów, czego efektem jest ogólna blokada i bałagan. Warto więc chwilę poczekać i pozwolić jachtowi na wypłynięcie z portu.

Przebywanie w porcie nie może zakłócać spokoju innych osób. Ważne jest także, by wpływać do portu w kompletnym ubraniu (nie: kostiumy kąpielowe, niepełny strój). Każdy uczestnik żeglugi powinien wyglądać czysto i schludnie. W razie chęci zacumowania przy burcie innego jachtu wymagane jest pozwolenie kapitana jednostki. Nie można także wchodzić na pokład innej łódki bez jego zgody, nawet jeśli jest to konieczne.

Dbanie o jacht

Żeglarze powinni pamiętać o regularnych przeglądach oraz oczyszczaniu jachtu przed każdym rejsem. Zadbana łódka jest wizytówką w świecie żeglarzy. Powinno się na bieżąco myć jacht wewnątrz i z zewnątrz, malować burty czy naprawiać uszkodzenia. Estetyczny wygląd na pokładzie również ma spore znaczenie. Warto więc pamiętać o czyszczeniu na przykład wszelkich gładkich metalowych powierzchni. Wpływanie jachtu do portu zawsze wiąże się z oceną osób obserwujących manewr. Dużą rolę odgrywa więc wygląd jachtu oraz zachowanie się załogi.

 

Źródło:

"Żeglarstwo" autor Stefan Wysocki, Krajowa Agencja Wydawnicza

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 7 7 listopada 2016  4882

Dodaj komentarz

 • captain
  23 kwietnia 2019
  Chamstwo przeciągam pod kilem.
 • Beata
  26 października 2018
  Żeglarstwo nie jest dla wszystkich, nie każdy się umie zachować jak popatrzymy na osoby, które przyjeżdżają nad morze więc dobrze, że jest to zajęcie dla nielicznych. [moderowane]
 • 500
  5 stycznia 2017
  Wpływanie portu do jachtu? Nie umiem takiego manewru
 • heja
  10 grudnia 2016
  żeglarstwo to wolność i swoboda, a nie wciskanie w sztywne mundurki i tworzenie sztucznych reguł jak z tym silnikiem na żaglach...
 • hihih
  30 listopada 2016
  Żeglarstwo wywodzi sie od piractwa.
  Picie na umór, przeklinanie,i ogólne burdy - to jest klimat żeglarski.
  A nie pierdu pierdu na sztywniaka.
  A mówienie do kogoś "kapitanie" na mazurach zakrawa na żart
 • ksdjnjdbk
  10 listopada 2016
  Kapitanie?
 • Ula
  7 listopada 2016
  Faktycznie. Jeśli ktoś nie umie się zachować na jachcie, nie zostanie dobrze odebrany w środowisku. Żeglowanie to również pomysł na życie, nie tylko obsługa jachtu.

Artykuły z kategorii: Żeglarstwo

zeglowanie-dla-poczatkujacych-sprawdz-co-musisz-wiedziec-by-zaczac

Żeglowanie dla początkujących: sprawdź, co musisz wiedzieć, by zacząć

Jacht, delikatny szum fal i lekki wiatr w żaglach. Sytuacja idealna, zwłaszcza gdy chodzi o weekendowy wypad za miasto. Dla tych, którzy nie mieli okazji samodzielnie żeglować, przygotowaliśmy krótki poradnik, od czego zacząć, aby żeglowanie dla początkujących zaszczepiło prawdziwego bakcyla!

zeglowanie-po-jeziorach-wszystko-co-musisz-wiedziec-w-tym-zakresie

Żeglowanie po jeziorach: wszystko, co musisz wiedzieć w tym zakresie

Różne formy rekreacyjnej i sportowej aktywności wodnej pozostawiają nam ogromny wybór. Samo żeglowanie po jeziorach daje spore pole do popisu, a w przypadku osób z patentem żeglarskim spektrum możliwości jest naprawdę ogromne. Zobacz najlepsze miejsca na żeglowanie po jeziorach w Polsce i sprawdź, jak żeglować nocą, by nie narażać się na niebezpieczeństwo.

sztuka-zeglowania-od-podstaw-jak-postawic-pierwszy-krok-na-pokladzie

Sztuka żeglowania od podstaw: jak postawić pierwszy krok na pokładzie?

Najtrudniejszy jest pierwszy krok, a żeby go wykonać, koniecznie trzeba mieć odpowiednią motywację. Czy nie ma większej zachęty do odkrycia nowego, niż uczucie podobne do pierwszej samodzielnej jazdy samochodem? Zobacz, na czym polega sztuka żeglowania i pozstaw swój pierwszy krok na jachcie.

zeglowanie-po-baltyku-jak-sie-przygotowac-i-jakie-trasy-wybrac

Żeglowanie po Bałtyku: jak się przygotować i jakie trasy wybrać?

Jeśli twoja dotychczasowa przygoda z żeglugą ograniczała się do mazurskich lub wielkopolskich jezior, czas spróbować czegoś nowego i wyruszyć w morze. Zanim jednak rozciągniesz żagle na swojej łodzi, warto się przygotować. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jakie trasy wybrać, aby stopniować żeglowanie po Bałtyku.

kartka-z-kalendarza-jesienne-zeglowanie-na-mazurach

Kartka z kalendarza – jesienne żeglowanie na Mazurach

W żeglarstwie jestem początkująca. Pod koniec września wybrałam się wraz z przyjaciółmi na Mazury. Zatrzymaliśmy się w Giżycku. Nasz cel – jezioro Niegocin. Drugie po Mikołajkach „zagłębie turystów”. Zobaczcie, jak wyglądała nasza żeglarska przygoda.

regaty-zawody-zeglarskie-w-polsce

Regaty - zawody żeglarskie w Polsce

Zarówno na świecie, jak i w Polsce organizowanych jest wyjątkowo dużo zawodów żeglarskich. Jedni biorą w nich udział, inni tylko obserwują wyścigi żaglówek. Oto przegląd najpopularniejszych regat w naszym kraju.

sekrety-zeglarstwa-odbijanie-od-pomostu-i-stawianie-zagli

Sekrety żeglarstwa – odbijanie od pomostu i stawianie żagli

Podczas żeglowania przydają się każde umiejętności. Nie da się jednak wyjść na głęboką wodę bez odbicia od pomostu. Duże znaczenie ma także stawianie żagli. Oto krótki poradnik dotyczący tych aspektów żeglowania.

rodzaje-jachtow-zaglowych

Rodzaje jachtów żaglowych

Jacht żaglowy to jednostka pływająca, którą wykorzystuje się w sporcie i turystyce. Jej głównym, a czasem jedynym napędem jest żagiel. Istnieje wiele możliwości podziału jachtów żaglowych. Poznaj je wszystkie.

sekrety-zeglarstwa-kursy-wzgledem-wiatru

Sekrety żeglarstwa – kursy względem wiatru

Siłą napędową łodzi żaglowych jest wiatr. Ważne jest, by właściwie wykorzystać siłę oraz kierunek wiatru podczas żeglowania. Oto opis poszczególnych kursów względem wiatru, o których warto wiedzieć podczas żeglowania na wodzie.

zeglowanie-dla-poczatkujacych-sprawdz-co-musisz-wiedziec-by-zaczac

Żeglowanie dla początkujących: sprawdź, co musisz wiedzieć, by zacząć

Jacht, delikatny szum fal i lekki wiatr w żaglach. Sytuacja idealna, zwłaszcza gdy chodzi o weekendowy wypad za miasto. Dla tych, którzy nie mieli okazji samodzielnie żeglować, przygotowaliśmy krótki poradnik, od czego zacząć, aby żeglowanie dla początkujących zaszczepiło prawdziwego bakcyla!

zeglowanie-po-jeziorach-wszystko-co-musisz-wiedziec-w-tym-zakresie

Żeglowanie po jeziorach: wszystko, co musisz wiedzieć w tym zakresie

Różne formy rekreacyjnej i sportowej aktywności wodnej pozostawiają nam ogromny wybór. Samo żeglowanie po jeziorach daje spore pole do popisu, a w przypadku osób z patentem żeglarskim spektrum możliwości jest naprawdę ogromne. Zobacz najlepsze miejsca na żeglowanie po jeziorach w Polsce i sprawdź, jak żeglować nocą, by nie narażać się na niebezpieczeństwo.

sztuka-zeglowania-od-podstaw-jak-postawic-pierwszy-krok-na-pokladzie

Sztuka żeglowania od podstaw: jak postawić pierwszy krok na pokładzie?

Najtrudniejszy jest pierwszy krok, a żeby go wykonać, koniecznie trzeba mieć odpowiednią motywację. Czy nie ma większej zachęty do odkrycia nowego, niż uczucie podobne do pierwszej samodzielnej jazdy samochodem? Zobacz, na czym polega sztuka żeglowania i pozstaw swój pierwszy krok na jachcie.

zeglowanie-po-baltyku-jak-sie-przygotowac-i-jakie-trasy-wybrac

Żeglowanie po Bałtyku: jak się przygotować i jakie trasy wybrać?

Jeśli twoja dotychczasowa przygoda z żeglugą ograniczała się do mazurskich lub wielkopolskich jezior, czas spróbować czegoś nowego i wyruszyć w morze. Zanim jednak rozciągniesz żagle na swojej łodzi, warto się przygotować. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jakie trasy wybrać, aby stopniować żeglowanie po Bałtyku.

kartka-z-kalendarza-jesienne-zeglowanie-na-mazurach

Kartka z kalendarza – jesienne żeglowanie na Mazurach

W żeglarstwie jestem początkująca. Pod koniec września wybrałam się wraz z przyjaciółmi na Mazury. Zatrzymaliśmy się w Giżycku. Nasz cel – jezioro Niegocin. Drugie po Mikołajkach „zagłębie turystów”. Zobaczcie, jak wyglądała nasza żeglarska przygoda.

regaty-zawody-zeglarskie-w-polsce

Regaty - zawody żeglarskie w Polsce

Zarówno na świecie, jak i w Polsce organizowanych jest wyjątkowo dużo zawodów żeglarskich. Jedni biorą w nich udział, inni tylko obserwują wyścigi żaglówek. Oto przegląd najpopularniejszych regat w naszym kraju.

sekrety-zeglarstwa-odbijanie-od-pomostu-i-stawianie-zagli

Sekrety żeglarstwa – odbijanie od pomostu i stawianie żagli

Podczas żeglowania przydają się każde umiejętności. Nie da się jednak wyjść na głęboką wodę bez odbicia od pomostu. Duże znaczenie ma także stawianie żagli. Oto krótki poradnik dotyczący tych aspektów żeglowania.

rodzaje-jachtow-zaglowych

Rodzaje jachtów żaglowych

Jacht żaglowy to jednostka pływająca, którą wykorzystuje się w sporcie i turystyce. Jej głównym, a czasem jedynym napędem jest żagiel. Istnieje wiele możliwości podziału jachtów żaglowych. Poznaj je wszystkie.

sekrety-zeglarstwa-kursy-wzgledem-wiatru

Sekrety żeglarstwa – kursy względem wiatru

Siłą napędową łodzi żaglowych jest wiatr. Ważne jest, by właściwie wykorzystać siłę oraz kierunek wiatru podczas żeglowania. Oto opis poszczególnych kursów względem wiatru, o których warto wiedzieć podczas żeglowania na wodzie.