Sekret rozbijania desek i cegieł w sportach walki

Sekret rozbijania desek i cegieł w sportach walki

Większość z nas nie raz widziała pokaz rozbijania desek przez karateków. Rozbicie stosu cegieł gołą dłonią tym bardziej robi wrażenie. Jaka jest idea rozbijania twardych przedmiotów? I jaki ma to związek z trenowaniem sztuk walki?

Na czym polega test rozbijania w sztukach walki?

rozbijanie taekwondo cegły kopnięcia karate

Łamanie twardych przedmiotów (z japońskiego „tameshi-wari” lub koreańskiego „kyokpa”) wywodzi się z dalekowschodnich sztuk walki. Praktyka rozbijania desek i płyt uderzeniem jest spotykana głownie w karate i taekwondo. Zadaniem zawodnika jest łamanie i rozbijanie twardych przedmiotów różnymi częściami ciała. Najczęściej rozbija się deski, cegły, dachówki, a czasem również bryły lodu i kamienie. Rozbicie tak twardego przedmiotu jest możliwe, jeśli uderzamy kantem dłoni, pięścią, kantem stopy, piętą, a także przedramieniem, golenią, kolanem i nawet głową. Sztuki walki, w których wykorzystuje się rozbijanie desek to przede wszystkim karate i taekwondo.

Japońskie rozbijanie cegieł:

cegły rozbijanie uderzeniem łokciem karate

W Karate dużo trenuje się uderzenia oraz kopnięcia. Zawodnicy lubią sprawdzić swoją moc poza zwykłymi treningami. W formie konkursu lub podczas zdawania na wyższe pasy. Rozbijając twarde przedmioty można określić doświadczalnie swoją siłę.

Głową muru nie przebijesz... Czy aby na pewno?

karate uderzenie głową rozbijanie muru cegieł

 

Co ciekawe skutecznym uderzeniem rozbijającym jest cios głową… A dokładnie czołem – które jest jedną z najtwardszych kości w ciele człowieka.

 

 

Najmocniejsze uderzenia wykonywane do rozbijania przedmiotów:

najmocniejsze uderzenie pięścią karate

 • karate- uderzenie łokciem do dołu,
 • taekwondo - kopnięcie piętą do dołu,
 • karate i taekwondo - uderzenie piecią w dół (na zdjeciu powyżej)

 

Poniżej pokaz rozbijania desek i betonowych płytek:

 

Notabene to samo można zrobić kopiąc lub uderzając w worek. Tyle, że z sensorami połączonymi z komputerem i dokładnie określić kN (kilo newtonów) jakie wygenerowało uderzenie

 

Skąd pomysł na rozbijanie desek i cegieł?

rozbijanie cegieł skoki karate pięść uderzenie

Test rozbijania desek i cegieł został wprowadzony, aby udowodnić umiejętność zawodników do skumulowania siły w jednym punkcie. Czytaj więcej Taekwondo teoria mocy W praktyce zadanie takiego ciosu przeciwnikowi grozi poważnym zranieniem, złamaniem kości, stawu a nawet śmiercią. Z tego powodu podczas pokazów sztuk walki zawodnicy prezentują swoje umiejętności koncentrowania siły na twardych przedmiotach, a nie między sobą. Pokaz rozbijania twardych przedmiotów nagą dłonią lub stopą skutecznie przemawia do widzów, dla których taka czynność jest niemal niemożliwa. Tameshi-wari i kyokpa to bardzo znane elementy sztuk walki. Wiele osób kojarzy karate i taekwondo tylko i wyłącznie z rozbijaniem twardych przedmiotów, właśnie dzięki popularnym pokazom.

rozbijanie cegieł w taekwondo

Praktyka rozbijania desek w sztukach walki

łamanie cegieł od dołu kopniecie taekwondo

Mimo ogromnej popularności tameshi-wari i kyokpa, w rzeczywistości rozbijanie desek na treningu się nie pojawia. W trakcie zajęć karate i taekwondo ćwiczy się głównie techniki stosowane w walce z przeciwnikiem. Nabytą w trakcie treningów wiedzę łatwo przełożyć na rozbijanie desek i cegieł na pokazie. Podczas testu rozbijania kluczowe jest perfekcyjne opanowanie techniki uderzenia i szybkość. Zawodnicy którzy rozbijają uderzeniami deski umieją rozpędzić daną część ciała użytą do uderzenia dzięki wielogodzinnym treningom. 

Fizyka rozbijania cegieł i desek

Zobacz jak wygląda ręczne rozbijanie cegły dłonią w spowolnieniu

Dobrze widać moment przekazania energii - kiedy dłoń karateki wychamowuje.

Oraz kolejny etap - rozchodzenia się fali uderzeniowej po dłoni. 

karate rozbijanie cegieł dłonią ręką uderzeniem

Dlaczego osoba nie trenująca sztuk walki nie będzie mogła rozbić deski?

nieudane rozbicie cegieł karate taekwondo

Nawet osoby regularnie trenujące siłowo z dobrymi warunkami fizycznymi często mają problem w rozbiciem deski czy cegły pięścią. Ktoś kto nie ćwiczył sportów walki raczej cegły nie rozłupie.

Z czego to wynika?

Otóż sama siła fizyczna nabyta na siłowni to nie wszystko. Poza siłą poszczególnych mięśni ważne jest to jak się ich używa. Aby wykonać mocne uderzenie jest konieczna współpraca wielu partii mięśniowych jednocześnie. Ta współpraca polega na równoczesnym skurczu jednych mięśni i rozluźnieniu innych.

Technika ta opiera się o izolację aktywnych grup mięśniowych od pasywnych grup mięśniowych. Osoby które tylko ćwiczą siłowo będą napinały dodatkowo mięśnie pasywne, które nie napędzają kończyny do uderzenia, ale ją hamują.

Prosty przykład, silna osoba która nie trenowała sztuk walki - uderzenie pięścią:

Karateka lub praktykant innego sportu walki uderzy wykorzystując głownie skurcz mięśni prostowników - tricepsa, mięśni klatki piersiowej i pleców.

Osoba trenująca na siłowni i nie ćwicząca sztuk walki uderzając skurczy też biceps który będzie hamował prędkość uderzenia. Dodatkowo czas skurczu u osoby trenującej wyłącznie siłowo będzie trwał dłużej, przez co sama pięść osiągnie mniejsze przyśpieszenie.

rozbijanie desek kopnięciem kobieta

Praktyczne zastosowanie rozbijania desek w sportach walki 

Rozbijanie twardych przedmiotów jest wykorzystywane nie tylko podczas pokazów do prezentacji umiejętności karateków. Test rozbijania jest przydatny na zawodach do rozstrzygnięcia wyrównanej walki. Jeśli po dogrywce sparinngu w taekwondo lub karate zawodnicy mają taki sam wynik, o zwycięstwie decyduje rezultat testu rozbijania.

Rekordy w rozbijaniu desek uderzeniem

W 2007 roku Kevin Taylor złamał 584 cegły w 57,5 sekund.

W 2003 roku Bob Knight rozbił 3014 sosnowych desek w ciągu 53 minut.

W 2008 roku zawodnik taekwondo Muhamed Kahrimanovic rozbił 11 drewnianych desek (bez przekładek) używając dłoni.

W 2009 roku Dan Netherland złamał 55 betonowych płyt przy użyciu dłoni w 17,45 sekund. Płyty były ułożone z przekładkami w stertach.

 

Jak nauczyć się rozbijania cegieł i desek uderzeniem?

To proste, trenuj sport walki gdzie praktykuje się uderzanie i kopanie.

Poniżej zestawienie stylów kopanych i styłów grappingowych (łapanych) sportów walki.

Trenerów oraz szkoły walki znajdziesz po linikiem nazwy danego stylu walki. 

 

Sporty walki uderzane:

Boks,

Kick-boxing,

Karate,

Wing Tsun,

Taekwondo,

MMA,

Sambo,

Muay Thai,

Combat 56,

Samoobrona,

 

Style sportów walki grappingowe, łapane:

Aikido,

Sumo,

Zapasy,

BJJ – Brazilijskie Ju-Jitsu

Judo,

MMA,

 

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Karolina Szweda 4 31 sierpnia 2016  18999

Dodaj komentarz

 • 18 grudnia 2020
  Zajebisty artykuł
 • 20 lipca 2017
  Jakoś średnio chce mi się wierzyć, że oni naprawdę rozbijają te cegły...
 • Antonina
  1 września 2016
  Hardworker 134 może i masz rację z tym, żeby do takich sportów nie dopuszczać dzieci, choć uważam, że sztuki walki nie rodzą przemocy. Nie jest to też "pokazówka" czy "widowisko", ale efekty ciężkiej i wieloletniej pracy. Sporty walki, to nie tylko rozbijanie desek czy cegieł, ale przede wszystkim dobry kurs samoobrony i może właśnie to powinno się pokazywać dzieciom w szkołach.
 • Hardworker134
  1 września 2016
  Sport sportem, ale nie wiem czy rozbijanie desek/cegieł jest dobrym pomysłem na swoją karierę. Rozumiem, że ci, którzy trenują sztuki walki nie mają z tym problemu, ale moim zdaniem narażanie życia i zdrowia nie powinno być traktowane jako rozrywka (mówię o tych, którzy płacą grube pieniądze za oglądanie takich "widowisk". Moje dziecko jak przyszło ze szkoły po takim właśnie pokazie było przerażone. Nie wiedziałam jak mu wytłumaczyć, że to sport. Sądzę, że nie powinno być tego typu praktyk, przynajmniej w szkołach.

Artykuły z kategorii: Sztuki i Sporty Walki

lekcja-pokory-i-szacunku-czyli-wszystko-o-pasach-w-karate

Lekcja pokory i szacunku – czyli wszystko o pasach w karate

Wschodnie sztuki walki od zawsze budziły respekt i podziw publiczności, jak i osób bezpośrednio zaangażowanych w te dyscypliny. Nie inaczej jest z karate, które swoim zasięgiem w szybki sposób objęło cały świat. Wraz z rosnącą popularnością powstawały nowe style, których do tej pory jest ponad sto. Elementem, który wyróżnia karate na tle innych dyscyplin są bez wątpienia pasy. Co oznaczają poszczególne kolory pasów w karate? Jaka jest ich kolejność? I jakie wymagania formalne muszą spełniać zawodnicy, żeby zdobyć poszczególne pasy?

wing-tsun-kung-fu-uderzenia-lancuchowe

Wing Tsun Kung Fu – uderzenia łańcuchowe

Techniki łańcuchowe są jedną z najbardziej charakterystycznych cech Wing Tsun Kung Fu. Dzięki nim walka staje się znacznie bardziej skuteczna. Oto najpopularniejsze ciosy łańcuchowe oraz uderzenia za pomocą łokci w tej sztuce walki.

zespolowe-sporty-walki-czy-taka-forma-w-ogole-istnieje

Zespołowe sporty walki? Czy taka forma w ogóle istnieje?

Sporty zespołowe zwykle kojarzą się z piłką nożną, piłką ręczną, koszykówką… Bardzo trudno o postrzeganie w tym kontekście sportów walki – w końcu starcie odbywa się zwykle jeden na jednego. A co jeśli naprawdę istnieje coś takiego jak zespołowe sporty walki?

boks-birmanski-czyli-ekstremalny-sport-walki-o-ktorym-wiedza-nieliczni

Boks birmański, czyli ekstremalny sport walki, o którym wiedzą nieliczni

Boks birmański nie jest tak znanym sportem walki jak karate, kick-boxing czy nawet krav maga. Jak wygląda historia tego sportu i czy jest on dostępny w Polsce?

wschodnie-sztuki-walki-poznaj-ich-rodzaje-i-sprawdz-na-czym-polegaja

Wschodnie sztuki walki - poznaj ich rodzaje i sprawdź, na czym polegają

Legendarne kung fu, medytacyjne tai chi, judo, aikido i karate. Do tego klasyczne już taekwondo i coraz bardziej modne muay thai. Wszystkie te wschodnie sztuki walki wywodzą się ze starożytnej filozofii Dalekiego Wschodu. Na czym polegają i czym różnią się od sportów walki uprawianych współcześnie?

aikido-karate-i-judo-poznaj-japonskie-sztuki-walki-i-ich-tradycyjna-filozofie

Aikido, karate i judo - poznaj japońskie sztuki walki i ich tradycyjną filozofię

Starożytne filozofie Dalekiego Wschodu to punkt wyjścia dla wielu dziedzin życia. Również japońskie sztuki walki czerpią właśnie z nauk wielkich myślicieli wschodnich. Na czym polega technika poszczególnych walk i jak podejść do przeciwnika w myśl aikido, judo i karate?

swiatowe-sztuki-walki-istota-sama-w-sobie-poznaj-ich-rodzaje

Światowe sztuki walki - istota sama w sobie. Poznaj ich rodzaje!

Cały świat zachwyca się boksem i czerpie ogromną przyjemność ze sportowego widowiska. Sporty walki to jednak komercja. Tu ważne jest przede wszystkim, kto zwycięży, a kto przegra. Czym więc są sztuki walki i jak się mają ich rodzaje do popularnych sportów?

ile-czasu-potrzeba-aby-opanowac-podstawy-boksu

Ile czasu potrzeba aby opanować podstawy boksu?

Zastanawiasz się czy warto zacząć trenować boks? Brakuje Ci motywacji, bo opanowanie techniki wydaje Ci się zbyt odległe? Zobacz na ile trudne i czasochłonne jest opanowanie boksowania. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego. Ju Jitsu Warszawa - przewiń artykuł!

combat-56-system-walki-polskich-oddzialow-specjalnych

Combat 56 – system walki polskich oddziałów specjalnych

W latach 80. i 90. eksperymentalnie poszukiwano technik walki, które sprawdziłyby się w siłach zbrojnych. Dzięki majorowi Arkadiuszowi Kupsowi powstał system Combat 56. Zobacz, na czym on polega, oraz do czego jest przeznaczony.

lekcja-pokory-i-szacunku-czyli-wszystko-o-pasach-w-karate

Lekcja pokory i szacunku – czyli wszystko o pasach w karate

Wschodnie sztuki walki od zawsze budziły respekt i podziw publiczności, jak i osób bezpośrednio zaangażowanych w te dyscypliny. Nie inaczej jest z karate, które swoim zasięgiem w szybki sposób objęło cały świat. Wraz z rosnącą popularnością powstawały nowe style, których do tej pory jest ponad sto. Elementem, który wyróżnia karate na tle innych dyscyplin są bez wątpienia pasy. Co oznaczają poszczególne kolory pasów w karate? Jaka jest ich kolejność? I jakie wymagania formalne muszą spełniać zawodnicy, żeby zdobyć poszczególne pasy?

wing-tsun-kung-fu-uderzenia-lancuchowe

Wing Tsun Kung Fu – uderzenia łańcuchowe

Techniki łańcuchowe są jedną z najbardziej charakterystycznych cech Wing Tsun Kung Fu. Dzięki nim walka staje się znacznie bardziej skuteczna. Oto najpopularniejsze ciosy łańcuchowe oraz uderzenia za pomocą łokci w tej sztuce walki.

zespolowe-sporty-walki-czy-taka-forma-w-ogole-istnieje

Zespołowe sporty walki? Czy taka forma w ogóle istnieje?

Sporty zespołowe zwykle kojarzą się z piłką nożną, piłką ręczną, koszykówką… Bardzo trudno o postrzeganie w tym kontekście sportów walki – w końcu starcie odbywa się zwykle jeden na jednego. A co jeśli naprawdę istnieje coś takiego jak zespołowe sporty walki?

boks-birmanski-czyli-ekstremalny-sport-walki-o-ktorym-wiedza-nieliczni

Boks birmański, czyli ekstremalny sport walki, o którym wiedzą nieliczni

Boks birmański nie jest tak znanym sportem walki jak karate, kick-boxing czy nawet krav maga. Jak wygląda historia tego sportu i czy jest on dostępny w Polsce?

wschodnie-sztuki-walki-poznaj-ich-rodzaje-i-sprawdz-na-czym-polegaja

Wschodnie sztuki walki - poznaj ich rodzaje i sprawdź, na czym polegają

Legendarne kung fu, medytacyjne tai chi, judo, aikido i karate. Do tego klasyczne już taekwondo i coraz bardziej modne muay thai. Wszystkie te wschodnie sztuki walki wywodzą się ze starożytnej filozofii Dalekiego Wschodu. Na czym polegają i czym różnią się od sportów walki uprawianych współcześnie?

aikido-karate-i-judo-poznaj-japonskie-sztuki-walki-i-ich-tradycyjna-filozofie

Aikido, karate i judo - poznaj japońskie sztuki walki i ich tradycyjną filozofię

Starożytne filozofie Dalekiego Wschodu to punkt wyjścia dla wielu dziedzin życia. Również japońskie sztuki walki czerpią właśnie z nauk wielkich myślicieli wschodnich. Na czym polega technika poszczególnych walk i jak podejść do przeciwnika w myśl aikido, judo i karate?

swiatowe-sztuki-walki-istota-sama-w-sobie-poznaj-ich-rodzaje

Światowe sztuki walki - istota sama w sobie. Poznaj ich rodzaje!

Cały świat zachwyca się boksem i czerpie ogromną przyjemność ze sportowego widowiska. Sporty walki to jednak komercja. Tu ważne jest przede wszystkim, kto zwycięży, a kto przegra. Czym więc są sztuki walki i jak się mają ich rodzaje do popularnych sportów?

ile-czasu-potrzeba-aby-opanowac-podstawy-boksu

Ile czasu potrzeba aby opanować podstawy boksu?

Zastanawiasz się czy warto zacząć trenować boks? Brakuje Ci motywacji, bo opanowanie techniki wydaje Ci się zbyt odległe? Zobacz na ile trudne i czasochłonne jest opanowanie boksowania. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego. Ju Jitsu Warszawa - przewiń artykuł!

combat-56-system-walki-polskich-oddzialow-specjalnych

Combat 56 – system walki polskich oddziałów specjalnych

W latach 80. i 90. eksperymentalnie poszukiwano technik walki, które sprawdziłyby się w siłach zbrojnych. Dzięki majorowi Arkadiuszowi Kupsowi powstał system Combat 56. Zobacz, na czym on polega, oraz do czego jest przeznaczony.