Salsa – czym jest ten taniec

Salsa – czym jest ten taniec

Salsa energiczny taniec latynoamerykański. Zobacz czym jest ten styl tańca w odmianach: Kubańskiej Los Angeles i New York.

Jak powstał taniec salsa?

Początki salsy datuje się na lata 40. ubiegłego stulecia. Postała wraz z pojawieniem się muzyki o tej samej nazwie. A wszystko wydarzyło się na Karaibach. Największą popularność i rozwój salsa zyskała na Kubie oraz w Ameryce. Jej kubańska wersja to połączenie tańca son z rumbą. Jeśli chodzi o ewolucję salsy w Ameryce – wiele zawdzięczamy lokalnym tańcom egzotycznym. Początkowo ten styl tańca charakteryzowała dzikość i szybkość. W późniejszym czasie zaczęły wykształcać się romantyczne odmiany salsy.Salsę każdy z nas widział i każdy z nas słyszał. Salsa to popularny na całym świecie taniec latyno-amerykański tańczony do muzyki o tej samej nazwie. Poznaj rodzaje salsy i wybierz najlepszy styl dla siebie.

Co to jest salsa?

salsa taniec latynoamerykański

Salsa pochodzi z Karaibów, ale popularna jest na całym świecie, zwłaszcza na Kubie. Salsę tańczy się do muzyki o tej samej nazwie w metrum 4/4 opartej na dwutaktowych frazach. Można tańczyć w parze lub solo. To taniec użytkowy, który tańczy się praktycznie w miejscu. Tancerze nie przemieszczają się do parkiecie, a obroty wykonują w miejscu. Stąd popularność salsy na tłocznych parkietach klubów i imprez w stylu latino. Partnerzy tańczą jako para, natomiast pozwalają sobie na wiele solowych improwizacji. Salsę można tańczyć na wiele sposobów umiejscawiając krok podstawowy w dwóch taktach. Salsa ma wiele odmian, ponieważ rozwijała się równolegle w wielu częściach świata i była pod różnymi wpływami.

Taniec pikantny jak sos salsa

Salsa po hiszpańsku to nie tylko słowo określające taniec, ale również pikantny sos. Taniec salsa i ostry sos nie bez powodu mają tę samą nazwę, ponieważ mają ze sobą wiele wspólnego. Słowo salsa sugeruje pikantne i rozgrzewające doznania, co dostarcza nam taniec tak samo jak spożycie pikantnego sosu.
A co ciekawe, właśnie sos dał nazwę początkowo muzyce, a następnie przeszła ona na taniec. Dlaczego? Sos salsa jest połączeniem wielu składników. Muzyka do salsy początkowo składała się m.in. ze stylów mambo, cha-cha czy guajira. Takie połączenie z pomieszaniem właśnie kojarzyło się z salsą. Stąd i nazwa sosu przeszła na nazwę stylu tanecznego. 

Charakter salsy

Salsy może uczyć się każdy z nas, ponieważ ma bardzo proste podstawy. Salsa jest bardzo praktyczna i można ją tańczyć na imprezach do praktycznie każdej muzyki. Salsa wprawia w pozytywny nastrój i dobry humor, jest pełna ekspresji i emocji. To energiczny i rytmiczny taniec, który ma również właściwości integracyjne. W salsie jest wiele miejsca na improwizację, mimo faktu, że większość tańca tańczy się w parze. Aby dobrze się bawić przy latynoskich rytmach salsy wcale nie trzeba mieć perfekcyjnie opanowanej techniki. Wystarczy energia i kreatywność.

Salsa: styl kubański, Rueda de Cassino

Salsa w stylu kubańskim jest tańcem chodzonym, dlatego tempo wykonywania figur jest dosyć powolne. W takcie nie zdarza się wykonywać więcej niż jeden obrót. Prowadzenie jest mocne, dlatego w salsie kubańskiej partnerka ma mało swobody na elementy stylingu. W tańcu para wykonuje wiele zapleceń rąk, które nazywane są węzłami kubańskimi. Krok podstawowy to guapea i tańczy się go w przód i w tył. Odmianą stylu kubańskiego to Rueda de Cassino tańczona w grupie. Pary tworzą okrąg i tańczą pod dyktando osoby prowadzącej zajęcia.

Salsa: styl Los Angeles

Styl Los Angeles największą popularnością cieszył się w latach 90. XX wieku. Styl Los Angeles jest bardzo widowiskowy i dużo szybszy niż styl kubański. Wykonuje się wielokrotne obroty (tzw. spiny), elementy eksponowania partnerki oraz elementy akrobatyczne. Styl Los Angeles to styl liniowy, czyli wszystkie figury wykonuje się w jednej linii. Zmiana kierunku tańca występuje poprzez figurę Cross Body Lead, która obraca tancerzy o 180 stopni.

Salsa: styl nowojorski, mambo on 2

Styl nowojorski powstał w latach 70. XX wieku. Łączy w sobie mambo, pachange i boogaloo. Styl nowojorski może bardzo przypominać styl Los Angeles, ale tancerz wyraźnie odczuwa, że jest to styl bardziej delikatny i zmysłowy. W stylu nowojorski nie występują figury akrobatyczne, taniec jest bardzo płynny. Inaczej nazywany jest jako mambo on 2 lub salsa on 2.

Salsa: inne style

Do mniej popularnych odmian salsy należy styl portorykański, w którym figury są proste. Podczas tańca występuje wiele kroków solowych. Tancerze kładą nacisk na elegancję kroku podstawowego.

Z mniej znanych odmian salsy jest również styl kolumbijski. Jest jednym z najtrudniejszych stylów salsy i skierowany jest zwłaszcza do zaawansowanych tancerzy. To co wyróżnia styl kolumbijski wśród innych odmian salsy to skomplikowana praca nóg tancerzy.

Kto powinien wybrać się na kurs salsy?

Oczywiście wszyscy miłośnicy latynoskich rytmów! Salsa to dobre rozwiązanie dla par. Dzięki temu mogą zbliżyć się do siebie, odkryć nowe doznania i wyzwolić namiętność w związku. Ten styl to pomysł także dla singli. W szkołach tańca mamy przecież zajęcia salsy solo. Co więcej, jeśli szukamy partnera/partnerki – na zajęciach salsy uczestnicy dobierani są w pary. Treningi salsy pozwalają na zyskanie poprawy humoru, wyzwolenie energii i nałapanie się endorfin! Ze względu na dynamikę tańca – to także sposób na odchudzanie. Dzięki salsie możemy również wymodelować swoje ciało. Przede wszystkim taniec doskonale wpływa na dolne partie mięśniowe. A dzięki wymachom rękami – trenujemy też te górne.

Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych związanych z tańczeniem salsy – koniecznie rozejrzyj się za zajęciami w twojej okolicy. To bardzo dobry pomysł na pracę nad ciałem poprzez zabawę!

Karolina Szweda 1 10 października 2016  1039

Dodaj komentarz

  • Franka
    13 października 2016
    Oj chyba porównanie tańca salsy do pikantnego sosu nie jest zbytnio literackie. Owszem, mają ze sobą trochę wspólnego, ale jak dla mnie to właśnie odbieranie tańcowi pikanterii.

Artykuły z kategorii: Taniec

pierwszy-taniec-weselny-2019-jak-wybrac

Pierwszy taniec weselny 2019 – jak wybrać?

Pierwszy taniec weselny jest dla pary młodej bardzo stresującym momentem. Jest wspaniałym sposobem na oczarowanie i zaskoczenie zaproszonych gości. Odpowiedni podkład muzyczny w postaci najpopularniejszych piosenek na pierwszy taniec ułatwiają oddanie całego obrazu miłości na parkiecie.

taniec-towarzyski-wroclaw-co-wybrac-dla-poczatkujacych

Taniec towarzyski Wrocław – co wybrać dla początkujących?

Taniec towarzyski – jakie są rodzaje tańców? Przygotowaliśmy poradnik dla początkujących i poszukujących zajęć tanecznych. Jak wybrać kurs tańca we Wrocławiu? Jakie są kursy tańca dla dzieci? Wszystko o tym, jak się zabrać za szukanie treningów tanecznych we Wrocławiu!

rumba-taniec-towarzyski-czyli-kilka-slow-o-rumbie

Rumba taniec towarzyski, czyli kilka słów o rumbie

Rumba to taniec, w którym choreografia opiera się na związku kobiety i mężczyzny. Kobieta uwodzi, mężczyzna ją ściga. Taki obraz wyłania się najczęściej przy rozumieniu rumby. Czy rumba taniec towarzyski naprawdę taka jest? Poznaj historię namiętnej rumby.

taniec-warszawa-przeglad-ofert-szkola-tanca-nauka-kursy

Taniec Warszawa – przegląd ofert, szkoła tańca, nauka, kursy

Warszawa. Największe miasto, a więc ma najwięcej mieszkańców w Polsce. Z tego tytułu gama sportów, które można uprawiać w stolicy jest nieograniczona. Postanowiliśmy sprawdzić, jak sprawy mają się z tańcem w Warszawie. Oto przegląd kursów tańca, nauki tańca oraz tańców za darmo w Warszawie!

o-tym-jak-paulina-krzek-przyjela-imie-jasirah-wywiad-z-wszechstronna-tancerka

O tym, jak Paulina Krzek przyjęła imię Jasirah – wywiad z wszechstronną tancerką

Paulina Krzek to utalentowana tancerka, która o wygrywaniu turniejów i zdobywaniu trofeów wie naprawdę dużo. Jako tancerka towarzyska przez wiele lat stawała na podium w duecie ze swoim partnerem tanecznym. A teraz, jako tancerka orientalna o pseudonimie Jasirah, podbija konkursy taneczne na całym świecie: w Austrii, Holandii, w Polsce, w Kalifornii. Ogromnym sukcesem było również dotarcie do półfinału programu Mam Talent.

rytm-tempo-muzyka-jak-nauczyc-sie-szybszych-krokow

Rytm, tempo, muzyka – jak nauczyć się szybszych kroków?

W tańcu istotne jest poczucie rytmu, choć i bez niego tańczyć można. Niemniej, także szybkość kroków odpowiada za ostateczną realizację figur. Zobacz, jak można nauczyć się tańczyć w szybszym rytmie. Oto praktyczne ćwiczenia na zwiększenie tempa wykonywanych kroków podczas tańca!

zadziwiajacy-balet-jak-bardzo-rozciagniete-sa-baletnice

Zadziwiający balet – jak bardzo rozciągnięte są baletnice?

Uprawianie baletu wiąże się z całą masą wyrzeczeń. Życie tancerek klasycznych obraca się wokół morderczych treningów ukierunkowanych na doskonalenie gibkości, rozgrzanie mięśni, stawów czy ścięgien. A to nie wszystko! Niekiedy do regularnych treningów baletowych włączane są także treningi pilatesu czy sesje na siłowni. Tak aktywny styl życia przekłada się na zadziwiające wyniki. Oto, do jakiego stopnia mogą rozciągnąć się baletnice!

tango-dla-poczatkujacych-podstawowe-informacje

Tango dla początkujących – podstawowe informacje

Tańczenie tanga to nie tylko przyjemna aktywność fizyczna, lecz także sposób na pobudzenie pracy mózgu i umysłu. Tańczenie tanga wyzwala endorfiny oraz pobudza aktywność i wzrost nowych neuronów. Korzyści dla zdrowia fizycznego są natomiast niezliczone. Zobacz jak rozpocząć swoją przygodę z tańcem tango.

czego-mozna-nauczyc-sie-na-kursie-tanca-towarzyskiego

Czego można nauczyć się na kursie tańca towarzyskiego?

Wiele osób zastanawia się, jak wyglądają zajęcia na kursie tańca towarzyskiego. Prawdą jest, że charakter treningów w dużej mierze zależy od szkoły tańca. Mimo to, można wyróżnić kilka elementów wspólnych dla wszystkich kursów tańca towarzyskiego. Czego więc możemy się spodziewać po zapisaniu się na taki kurs?

trudne-figury-taneczne-obroty-i-podrzuty

Trudne figury taneczne – obroty i podrzuty

Któż z nas nie kojarzy pięknej sceny tańca z „Dirty Dancing”? Wykonanie tych figur wymagało jednak od aktorów długotrwałych treningów. Zobacz, jakie są najtrudniejsze obroty i podrzuty w różnych stylach tanecznych!

pierwszy-taniec-weselny-2019-jak-wybrac

Pierwszy taniec weselny 2019 – jak wybrać?

Pierwszy taniec weselny jest dla pary młodej bardzo stresującym momentem. Jest wspaniałym sposobem na oczarowanie i zaskoczenie zaproszonych gości. Odpowiedni podkład muzyczny w postaci najpopularniejszych piosenek na pierwszy taniec ułatwiają oddanie całego obrazu miłości na parkiecie.

taniec-towarzyski-wroclaw-co-wybrac-dla-poczatkujacych

Taniec towarzyski Wrocław – co wybrać dla początkujących?

Taniec towarzyski – jakie są rodzaje tańców? Przygotowaliśmy poradnik dla początkujących i poszukujących zajęć tanecznych. Jak wybrać kurs tańca we Wrocławiu? Jakie są kursy tańca dla dzieci? Wszystko o tym, jak się zabrać za szukanie treningów tanecznych we Wrocławiu!

rumba-taniec-towarzyski-czyli-kilka-slow-o-rumbie

Rumba taniec towarzyski, czyli kilka słów o rumbie

Rumba to taniec, w którym choreografia opiera się na związku kobiety i mężczyzny. Kobieta uwodzi, mężczyzna ją ściga. Taki obraz wyłania się najczęściej przy rozumieniu rumby. Czy rumba taniec towarzyski naprawdę taka jest? Poznaj historię namiętnej rumby.

taniec-warszawa-przeglad-ofert-szkola-tanca-nauka-kursy

Taniec Warszawa – przegląd ofert, szkoła tańca, nauka, kursy

Warszawa. Największe miasto, a więc ma najwięcej mieszkańców w Polsce. Z tego tytułu gama sportów, które można uprawiać w stolicy jest nieograniczona. Postanowiliśmy sprawdzić, jak sprawy mają się z tańcem w Warszawie. Oto przegląd kursów tańca, nauki tańca oraz tańców za darmo w Warszawie!

o-tym-jak-paulina-krzek-przyjela-imie-jasirah-wywiad-z-wszechstronna-tancerka

O tym, jak Paulina Krzek przyjęła imię Jasirah – wywiad z wszechstronną tancerką

Paulina Krzek to utalentowana tancerka, która o wygrywaniu turniejów i zdobywaniu trofeów wie naprawdę dużo. Jako tancerka towarzyska przez wiele lat stawała na podium w duecie ze swoim partnerem tanecznym. A teraz, jako tancerka orientalna o pseudonimie Jasirah, podbija konkursy taneczne na całym świecie: w Austrii, Holandii, w Polsce, w Kalifornii. Ogromnym sukcesem było również dotarcie do półfinału programu Mam Talent.

rytm-tempo-muzyka-jak-nauczyc-sie-szybszych-krokow

Rytm, tempo, muzyka – jak nauczyć się szybszych kroków?

W tańcu istotne jest poczucie rytmu, choć i bez niego tańczyć można. Niemniej, także szybkość kroków odpowiada za ostateczną realizację figur. Zobacz, jak można nauczyć się tańczyć w szybszym rytmie. Oto praktyczne ćwiczenia na zwiększenie tempa wykonywanych kroków podczas tańca!

zadziwiajacy-balet-jak-bardzo-rozciagniete-sa-baletnice

Zadziwiający balet – jak bardzo rozciągnięte są baletnice?

Uprawianie baletu wiąże się z całą masą wyrzeczeń. Życie tancerek klasycznych obraca się wokół morderczych treningów ukierunkowanych na doskonalenie gibkości, rozgrzanie mięśni, stawów czy ścięgien. A to nie wszystko! Niekiedy do regularnych treningów baletowych włączane są także treningi pilatesu czy sesje na siłowni. Tak aktywny styl życia przekłada się na zadziwiające wyniki. Oto, do jakiego stopnia mogą rozciągnąć się baletnice!

tango-dla-poczatkujacych-podstawowe-informacje

Tango dla początkujących – podstawowe informacje

Tańczenie tanga to nie tylko przyjemna aktywność fizyczna, lecz także sposób na pobudzenie pracy mózgu i umysłu. Tańczenie tanga wyzwala endorfiny oraz pobudza aktywność i wzrost nowych neuronów. Korzyści dla zdrowia fizycznego są natomiast niezliczone. Zobacz jak rozpocząć swoją przygodę z tańcem tango.

czego-mozna-nauczyc-sie-na-kursie-tanca-towarzyskiego

Czego można nauczyć się na kursie tańca towarzyskiego?

Wiele osób zastanawia się, jak wyglądają zajęcia na kursie tańca towarzyskiego. Prawdą jest, że charakter treningów w dużej mierze zależy od szkoły tańca. Mimo to, można wyróżnić kilka elementów wspólnych dla wszystkich kursów tańca towarzyskiego. Czego więc możemy się spodziewać po zapisaniu się na taki kurs?

trudne-figury-taneczne-obroty-i-podrzuty

Trudne figury taneczne – obroty i podrzuty

Któż z nas nie kojarzy pięknej sceny tańca z „Dirty Dancing”? Wykonanie tych figur wymagało jednak od aktorów długotrwałych treningów. Zobacz, jakie są najtrudniejsze obroty i podrzuty w różnych stylach tanecznych!