Rwa udowa – czym jest i jak ją leczyć?

Rwa udowa – czym jest i jak ją leczyć?

Wbrew nazwie, rwa udowa objawia się nie tylko bólem w przedniej części uda, lecz także w lędźwiach, łydkach i pośladkach. Bezpośrednią przyczyną tej dolegliwości jest stan zapalny w obrębie kręgosłupa. Czym właściwie jest rwa udowa i jakie są jej objawy? Na czym polega leczenie i rehabilitacja tej dolegliwości?

Rwa udowa – co to takiego?

Każdy chyba słyszał o tzw. korzonkach? Rwę udową zalicza się właśnie do zespołów korzeniowych. Poza nią, należą do nich również rwa kulszowa i rwa ramienna. Rwa udowa powstaje wskutek zmian degeneracyjnych lub stanów zapalnych w okolicach kręgosłupa. Rozwijające się tam zaburzenia powodują promieniowanie bólu na inne części ciała, w tym właśnie na przednią część uda, łydki czy pośladki. Występują różne stopnie zaawansowania tej dolegliwości. Wyróżnia się także ostry i przewlekły przebieg rwy udowej.

Przyczyny rwy udowej
rwa udowa ćwiczenia

Ta dolegliwość może pojawić się w następstwie wielu rodzajów urazów czy zmian degeneracyjnych. Zwykle jednak jest konsekwencją zwyrodnień kręgosłupa, dyskopatii, zespołów korzeniowych czy stanów zapalnych i infekcji. Przyczynami rwy udowej mogą być także nowotwory, choroby zakaźne, cukrzyca, urazy, przepuklina oraz tętniaki w obrębie uda. Za powody uznaje się też nadwagę, urazy, a nawet intensywny wysiłek fizyczny.

Ostry i przewlekły przebieg rwy udowej

To, jaki charakter przybierze rwa udowa zależy od przyczyn i stopnia zaawansowania dolegliwości. Przebieg ostry występuje wskutek nagłych urazów. Uszkodzeniu ulega wtedy korzeń nerwowy. Zwykle takie urazy pojawiają się w wyniku nagłych ruchów tułowia (zgięcie/zgięcie i rotacja). Następnie zablokowana zostaje torebka stawu międzywyrostkowego oraz sam staw. Niekiedy występuje również przesunięcie przepukliny (o ile znajduje się ona w organizmie). Ten stan dodatkowo wpływa na drażnienie nerwu.

Przewlekły przebieg rwy udowej charakteryzuje się stopniowym rozwijaniem się dolegliwości i objawów. Zwykle pierwszy pojawia się ból w okolicach lędźwi. Następnie mogą wystąpić problemy z czuciem i siłą mięśni. Chory odczuwa również ból promieniujący do nogi. Przyczyną przewlekłej rwy udowej są zazwyczaj zwyrodnienia kręgosłupa, dyskopatia lub pogłębianie się stanu zapalnego w obrębie kręgosłupa. W ostatnim przypadku objawy pojawiają się w następstwie poprzednich. Przebieg dolegliwości rozpoczyna się od wystąpienia bólu. Następnie zwiększa się napięcie mięśniowe. W wyniku tego procesu wzrasta kompresja w stawie. Ta zaś powoduje zwiększony ucisk na korzeń nerwowy. Ostatnim objawem są dolegliwości neurologiczne.

Rwa udowa objawy - jakie są?
rwa udowa leczenie

Niezależnie od przyczyn powstawania rwy udowej, zazwyczaj charakteryzuje się ona tymi samymi objawami. W tym schorzeniu bowiem dochodzi do podrażnienia nerwu udowego. Głównym objawem są więc palące lub piekące bóle, które zawsze promieniują w kierunku kończyn dolnych. Ich siła zależy jednak od stopnia zaawansowania choroby. Bóle mogą się również nasilać w wyniku zwiększenia napięcia w obrębie mięśni brzucha (np. podczas kichania). Do objawów rwy udowej zalicza się również niedowłady, przykurcze czy zmniejszenie siły mięśniowej kończyn dolnych. W okolicach kręgosłupa mogą pojawić się większe napięcia mięśni czy ograniczona ruchomość kręgosłupa lędźwiowego. Rwa udowa wywołuje również automatyczne skrzywienia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, zaburzenia czucia, drętwienie i mrowienie. Mogą wystąpić też problemy z prostowaniem kolan. Ta dolegliwość bowiem prowadzi niekiedy do zanikania mięśnia czworogłowego uda.

Jak wygląda leczenie i rehabilitacja rwy udowej?

Wystąpienie silnych bólów w obrębie lędźwi promieniujących do kończyny dolnej wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Takimi dolegliwościami zajmują się ortopedzi, neurolodzy i fizjoterapeuci. W praktyce jednak pierwszym „przystankiem” będzie lekarz rodzinny.

Rozpoznanie rwy udowej niekiedy wymaga wykonania rezonansu magnetycznego, badania przewodnictwa nerwowego lub elektromiografii (EMG). Po postawieniu diagnozy lekarz dobiera formę leczenia w zależności od stopnia zaawansowania choroby.

Zwykle zalecane jest stosowanie środków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, zmniejszających napięcia mięśniowe, a przy poważniejszych zmianach – sterydy. Ważne jest również zmniejszenie przeciążeń w okolicy kręgosłupa. W tym celu powinno się wykonywać ćwiczenia. Z nimi jednak należy poczekać do momentu aż minie pierwsza, ostrzejsza faza choroby. Następnie zaleca się skorzystanie z pomocy fizjoterapeuty. Leczenie rwy udowej wymaga bowiem m.in. masaży fizjoterapeutycznych, zabiegów z wykorzystaniem ciepła i zimna (krioterapia) czy magnoterapii.

Najpoważniejsze przypadki tego schorzenia wymagają przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.

Aktywność fizyczna w rehabilitacji rwy udowej

Największe znaczenie w rehabilitacji rwy udowej mają jednak ćwiczenia fizyczne. Powodują one bowiem wzmocnienie gorsetu mięśniowego. Początkowo warto wykonywać je pod okiem specjalisty (trenera personalnego bądź fizjoterapeuty). Ważne jest jednak opanowanie określonych technik wykonywania tych ćwiczeń. Rwa udowa jest schorzeniem nawracającym. Samodzielne wykonywanie ćwiczeń pozwala na zmniejszenie ryzyka ponownego pojawienia się choroby. Ćwiczenia na wzmocnienie gorsetu mięśniowego warto robić także po ustąpieniu objawów rwy udowej.

Jak zapobiegać rwie udowej?

Doskonałym środkiem prewencyjnym przed tą dolegliwością jest pływanie. Dzięki niemu można skutecznie odciążyć mięśnie całego ciała, a w szczególności – kręgosłup. Treningi na basenie powinny odbywać się minimum dwa razy w tygodniu. W przypadku osób z nadwagą ważne są przede wszystkim zmiana sposobu odżywiania oraz podjęcie aktywności fizycznej. Te zalecenia jednak dotyczą także osób o normalnej wadze. W profilaktyce rwy udowej sprawdzą się ćwiczenia wzmacniające mięśnie przykręgosłupowe oraz ćwiczenia rozciągające. Duże znaczenie ma również niewykonywanie nagłych ruchów tułowia.

admin 0 11 marca 2019  < 1000

Dodaj komentarz

Artykuły z kategorii: Fizjoterapia i Masaż

wady-postawy-jak-cwiczyc-przy-kifozie-aktualizacja-2020

Wady postawy – jak ćwiczyć przy kifozie? | AKTUALIZACJA 2020

Kifoza, czyli tzw. okrągłe plecy jest bardzo częstą przypadłością. Odpowiednie ćwiczenia na kifozę (szyjną, piersiową) mogą jednak zniwelować tę wadę postawy. Zobacz, jak wygląda trening dla osób z kifozą. Nadmierna kifoza piersiowa ćwiczenia, kifoza szyjna ćwiczenia - jak wygląda taki trening? Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

lordoza-ledzwiowa-i-szyjna-a-silownia-cwiczenia-aktualizacja-2020

Lordoza lędźwiowa i szyjna a siłownia – ćwiczenia | AKTUALIZACJA 2020

Pozycja siedząca zdominowała życie współczesnego człowieka. Coraz więcej ludzi boryka się z problemami prawidłowej postawy kręgosłupa. Popularną wadą jest nadmierne wygięcie kręgosłupa w dolnej części pleców – lordoza. Nieleczona lordoza może prowadzić do wystąpienia wielu poważnych powikłań. Warto wykonywać ćwiczenia na lordozę na siłowni. Dowiedz się, na czym polega leczenie lordozy szyjnej i lędźwiowej. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

przeszywajacy-bol-plecow-co-zrobic-gdy-kregoslup-bije-na-alarm

Przeszywający ból pleców - co zrobić, gdy kręgosłup bije na alarm?

Grzbiet człowieka pełni kluczowe funkcje w codziennym funkcjonowaniu organizmu. To tutaj znajdują się mięśnie najszersze grzbietu, prostowniki i kompleks mięśni wspomagających barki, które razem z mięśniami brzucha stabilizują naszą sylwetkę w pionie i chronią kręgosłup przed uszkodzeniami. Co zrobić, gdy przeszywający ból pleców skutecznie utrudnia nam codzienne życie?

fizjoterapeuta-sportowy-kielce-gdzie-warto-sie-udac

Fizjoterapeuta sportowy Kielce - gdzie warto się udać

Praca fizjoterapeuty jest zbawieniem dla każdego sportowca, który doświadczył poważnej kontuzji. Jak wybrać odpowiedniego fizjoterapeutę sportowego na terenie Kielc?

bol-miesni-po-masazu-dlaczego-sie-pojawia

Ból mięśni po masażu – dlaczego się pojawia?

Masaże mają na celu rozluźnienie, ukrwienie i odżywienie mięśni. Po takim zabiegu powinno się odczuwać odprężenie i relaks – mamy prawidłowo rozmasowane mięśnie. Czasem jednak pojawia się ból po masażu pleców, kręgosłupa a nawet po masażu leczniczym. Czy oznacza to, że został on przeprowadzony nieprawidłowo? A może to dobrze, że boli po masażu?

dyskopatia-jak-sobie-z-nia-radzic

Dyskopatia – jak sobie z nią radzić?

We współczesnym świecie dolegliwości kręgosłupa są chorobą cywilizacyjną. Bardzo często ludzie cierpią na dyskopatię. Jej główną przyczyną jest siedzący tryb życia i niedobór ruchu. Na czym polega dyskopatia? Jak się ją leczy i ile czasu to zajmuje? Do kogo zgłosić się po pomoc?

artroza-czym-jest-i-jak-jej-zapobiegac

Artroza – czym jest i jak jej zapobiegać?

Choroba zwyrodnieniowa stawów objawia się głównie bólem w ich obrębie oraz ograniczeniem ich ruchomości. Pełne wyleczenie artrozy niestety jest niemożliwe. Na czym właściwie polega ta dolegliwość? Kto jest najbardziej narażony na pojawienie się artrozy? Co należy zrobić w przypadku jej wystąpienia?

ciesn-nadgarstka-test-i-cwiczenia-terapeutyczne

Cieśń nadgarstka - test i ćwiczenia terapeutyczne

Zespół cieśni nadgarstka nazywamy uczucie mrowienia, osłabienia a nawet bólu oraz innych problemów dłoni powstałych w wyniku nacisku na nerw pośrodkowy w nadgarstku. Zobacz jak wyleczyć tą dolegliwość domowymi sposobami.

wy-roluj-sie-na-zdrowie-czyli-masaz-rolerem

(Wy)roluj się na zdrowie – czyli masaż rolerem

Tzw. rolowaniem określa się automasaż mięśniowo-powięziowy. Wykonuje się go za pomocą rolera. Kiedy ten typ rozciągania mięśni jest najskuteczniejszy? Powinno się go wykonywać przed treningiem czy po jego zakończeniu? Jakie są efekty rolowania? Na te – i wiele więcej pytań – znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule!

wady-postawy-jak-cwiczyc-przy-kifozie-aktualizacja-2020

Wady postawy – jak ćwiczyć przy kifozie? | AKTUALIZACJA 2020

Kifoza, czyli tzw. okrągłe plecy jest bardzo częstą przypadłością. Odpowiednie ćwiczenia na kifozę (szyjną, piersiową) mogą jednak zniwelować tę wadę postawy. Zobacz, jak wygląda trening dla osób z kifozą. Nadmierna kifoza piersiowa ćwiczenia, kifoza szyjna ćwiczenia - jak wygląda taki trening? Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

lordoza-ledzwiowa-i-szyjna-a-silownia-cwiczenia-aktualizacja-2020

Lordoza lędźwiowa i szyjna a siłownia – ćwiczenia | AKTUALIZACJA 2020

Pozycja siedząca zdominowała życie współczesnego człowieka. Coraz więcej ludzi boryka się z problemami prawidłowej postawy kręgosłupa. Popularną wadą jest nadmierne wygięcie kręgosłupa w dolnej części pleców – lordoza. Nieleczona lordoza może prowadzić do wystąpienia wielu poważnych powikłań. Warto wykonywać ćwiczenia na lordozę na siłowni. Dowiedz się, na czym polega leczenie lordozy szyjnej i lędźwiowej. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

przeszywajacy-bol-plecow-co-zrobic-gdy-kregoslup-bije-na-alarm

Przeszywający ból pleców - co zrobić, gdy kręgosłup bije na alarm?

Grzbiet człowieka pełni kluczowe funkcje w codziennym funkcjonowaniu organizmu. To tutaj znajdują się mięśnie najszersze grzbietu, prostowniki i kompleks mięśni wspomagających barki, które razem z mięśniami brzucha stabilizują naszą sylwetkę w pionie i chronią kręgosłup przed uszkodzeniami. Co zrobić, gdy przeszywający ból pleców skutecznie utrudnia nam codzienne życie?

fizjoterapeuta-sportowy-kielce-gdzie-warto-sie-udac

Fizjoterapeuta sportowy Kielce - gdzie warto się udać

Praca fizjoterapeuty jest zbawieniem dla każdego sportowca, który doświadczył poważnej kontuzji. Jak wybrać odpowiedniego fizjoterapeutę sportowego na terenie Kielc?

bol-miesni-po-masazu-dlaczego-sie-pojawia

Ból mięśni po masażu – dlaczego się pojawia?

Masaże mają na celu rozluźnienie, ukrwienie i odżywienie mięśni. Po takim zabiegu powinno się odczuwać odprężenie i relaks – mamy prawidłowo rozmasowane mięśnie. Czasem jednak pojawia się ból po masażu pleców, kręgosłupa a nawet po masażu leczniczym. Czy oznacza to, że został on przeprowadzony nieprawidłowo? A może to dobrze, że boli po masażu?

dyskopatia-jak-sobie-z-nia-radzic

Dyskopatia – jak sobie z nią radzić?

We współczesnym świecie dolegliwości kręgosłupa są chorobą cywilizacyjną. Bardzo często ludzie cierpią na dyskopatię. Jej główną przyczyną jest siedzący tryb życia i niedobór ruchu. Na czym polega dyskopatia? Jak się ją leczy i ile czasu to zajmuje? Do kogo zgłosić się po pomoc?

artroza-czym-jest-i-jak-jej-zapobiegac

Artroza – czym jest i jak jej zapobiegać?

Choroba zwyrodnieniowa stawów objawia się głównie bólem w ich obrębie oraz ograniczeniem ich ruchomości. Pełne wyleczenie artrozy niestety jest niemożliwe. Na czym właściwie polega ta dolegliwość? Kto jest najbardziej narażony na pojawienie się artrozy? Co należy zrobić w przypadku jej wystąpienia?

ciesn-nadgarstka-test-i-cwiczenia-terapeutyczne

Cieśń nadgarstka - test i ćwiczenia terapeutyczne

Zespół cieśni nadgarstka nazywamy uczucie mrowienia, osłabienia a nawet bólu oraz innych problemów dłoni powstałych w wyniku nacisku na nerw pośrodkowy w nadgarstku. Zobacz jak wyleczyć tą dolegliwość domowymi sposobami.

wy-roluj-sie-na-zdrowie-czyli-masaz-rolerem

(Wy)roluj się na zdrowie – czyli masaż rolerem

Tzw. rolowaniem określa się automasaż mięśniowo-powięziowy. Wykonuje się go za pomocą rolera. Kiedy ten typ rozciągania mięśni jest najskuteczniejszy? Powinno się go wykonywać przed treningiem czy po jego zakończeniu? Jakie są efekty rolowania? Na te – i wiele więcej pytań – znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule!