Rodzaje zajęć pilates w klubach fitness

Rodzaje zajęć pilates w klubach fitness

Pilates służy utworzeniu równowagi w ciele. Dzięki takim treningom stajemy się bardziej świadomi swojego ciała, a zarazem poprawiamy elastyczność i rozciągnięcie. Zalicza się go również do najbezpieczniejszych form aktywności ruchowej. W klubach fitness wciąż powstają nowe zajęcia z pilatesu. Przyjrzyjmy się, czym się charakteryzują.

Efekty trenowania pilatesu

Dzięki regularnym zajęciom zwiększa się elastyczność ciała, wzmacniają się mięśnie (szczególnie mięśnie brzucha, bioder, pleców i pośladków), a także wykształca się umiejętność prawidłowego oddychania. Ponadto, ćwiczenie pilatesu jest doskonałą i bezpieczną rehabilitacją po przebytych kontuzjach (np. stawów czy kręgosłupa). Co więcej, zapobiega podobnym urazom w przyszłości. Ćwiczenia stabilizują kręgosłup oraz uczą właściwego napinania partii mięśniowych. Dzięki temu zwiększa się świadomość własnego ciała oraz jego możliwości. Takie zajęcia mają również wpływ na poprawę koordynacji ruchowej czy równowagi mięśni po obu stronach ciała. Są również sposobem na skuteczne spalanie kalorii oraz wysmuklenie sylwetki.

Dlaczego wybrać akurat pilates?

Wiele osób nazywa pilates treningiem dobrego samopoczucia. Ćwiczenia ukierunkowane są na wzmocnienie, uelastycznienie i rozciąganie mięśni. A wszystko przy spokojnej muzyce. Pełen relaks. Efektem zajęć jest wysmuklenie całej sylwetki i jednocześnie poprawa humoru. Ciało staje się pełne wdzięku i całkowicie sprawne. Pilates sprawdza się wśród osób cierpiących na dolegliwości w obrębie stawów i kręgosłupa. Co więcej, ćwiczenia są uniwersalne. Mogą je wykonywać osoby w każdym wieku. I o różnych poziomach zaawansowania i możliwościach organizmu.

Obciążenia wykorzystywane w trakcie treningu są bezpieczne dla stawów. Mięśnie stają się wzmocnione i zyskują naturalne kształty. Cały organizm staje się dużo bardziej odporny na kontuzje.

Rodzaje zajęć pilates

Zobacz jakie rodzaje zajęć pilates oferuje fitness

Pilates klasyczny

Najpopularniejsza forma pilatesu. Podczas ćwiczeń ważne jest wykonywanie prawidłowych oddechów oraz naśladowanie wzorców ruchowych. Oddech jest zintegrowany z płynnymi ruchami. Ponadto, ćwiczenia równocześnie wpływają na poprawienie siły mięśniowej oraz koordynacji ruchowej. W ten sposób jedne partie ciała są mobilizowane, inne – stabilizowane. Podstawowym elementem treningu klasycznego pilatesu jest skupienie się na wzmocnieniu mięśni głębokich tułowia, które mają udział w stabilizowaniu kręgosłupa. Taka forma zajęć skupia się na założeniach twórcy tej metody treningowej – Josepha Pilatesa. W zakresie klubów fitness istnieją modyfikacje tej metody. Dołącza się do niej np. elementy jogi, stretchingu, kinezyterapii czy treningu równowagi. Zajęcia są zazwyczaj dostosowywane do poziomu grupy. Ćwiczenia zazwyczaj odbywają się na matach.

Pilates dla kobiet w ciąży i po urodzeniu dziecka

Kobiet spodziewające się dziecka oraz młode mamy coraz częściej są aktywne fizycznie. Dzięki temu mają szansę na utrzymanie dobrego stanu zdrowia oraz zmniejszenie dolegliwości związanych z ciążą. W przypadku młodych mam uprawianie fitnessu doskonale wpływa na powrót do formy sprzed urodzenia dziecka. Wiele klubów fitness oferuje sprofilowane zajęcia pilatesu. Podczas takich treningów kobiety w ciąży mają szansę przygotować ciało do porodu. Ponadto, zestawy ćwiczeń pomagają w otwieraniu kanału rodnego, a także wzmacniają dno miednicy. Takie treningi dla kobiet w ciąży składają się głównie z ćwiczeń oddechowych oraz rozluźniających. Nie obciążają kręgosłupa – dolegliwości z nim związane dają się we znaki w trakcie ciąży.

Pilates z dzieckiem

pilates dla kobiet w ciąży i z dzieckiem fitness

Młode mamy zazwyczaj nie chcą się rozstawać z niedawno urodzonym bobasem. Czasem bywa również, że trudno jest znaleźć opiekę dla dziecka. W takiej sytuacji często rezygnują z aktywności fizycznej. Z pomocą przychodzi jednak pilates z dzieckiem. Ćwiczenia składają się z elementów m.in. pilatesu i stretchingu ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa kręgosłupa. Dodatkową zaletą jest wykorzystanie technik jogi w odmianie skierowanej do kobiet, które niedawno urodziły. Podczas takich zajęć mamy mogą nie tylko spędzić czas z dzieckiem, lecz także zadbać o własną formę. Co więcej, dzieci mają szansę na integrację między sobą.

Jakie są efekty trenowania pilatesu po porodzie?

- młode mamy mają szansę na pozbycie się bólów ramion i pleców

- ćwiczenia wzmacniają mięśnie – potrzebne do noszenia małego dziecka

- trening jest sposobem na zmniejszenie obciążeń psychicznych i poprawę nastroju

- ćwiczenia to wyzwolenie pozytywnej energii

- trening z dzieckiem pomaga w budowaniu z nim więzi rodzicielskiej

- ćwiczenie pilatesu niweluje wahania nastroju

Pilates dla mężczyzn

pilates dla mężczyzn fitness

Utarło się przekonanie, że wszelkie formy fitnessu są skierowane tylko dla kobiet. Chcesz dowiedzieć się jakie rodzaje fitnessu najczęściej wybierają panowie? Zajrzyj tutaj. Na szczęście, wiele klubów fitness wychodzi na przekór temu trendowi i oferuje zajęcia dla mężczyzn. Pilates w takiej wersji jest treningiem siłowo-wytrzymałościowym. Ćwiczenia mają na celu wzmocnienie wszystkich partii mięśniowych, szczególnie brzucha i grzbietu. Ponadto, są one dostosowane do specyfiki męskiej anatomii oraz motoryki. Jak na pilates przystało – podczas zajęć przywiązuje się szczególną wagę do ochrony kręgosłupa.

Pilates z wykorzystaniem sprzętu

Taki trening wykorzystuje w dużej mierze założenia klasycznego pilatesu. Ćwiczenia są jednak modyfikowane pod kątem wykorzystywanego podczas zajęć sprzętu. Instruktorzy starają się o zachowanie różnorodnych ćwiczeń. W tym celu używa się do nich piłek, ciężarków, kół, taśm TRX czy wałków. Treningi są konstruowane w taki sposób, by w jak najmniejszym stopniu obciążać kręgosłup.

Pilates w piżamie, weekly chillout

W niektórych klubach fitness można wziąć udział w zajęciach mających na celu przede wszystkim rozluźnienie całego ciała. Ponadto, takie treningi są doskonałym sposobem na zastrzyk energii na koniec tygodnia oraz na jego początek. Zajęcia najczęściej trwają godzinę i są wyjątkowo intensywne. Na zakończenie stretching i rozluźnienie. Doskonały wybór m.in. dla osób pracujących cały tydzień w biurze.

Urozmaicony pilates także w domu

Rodzajem pilatesu, który zdobywa coraz większą popularność jest Pilates Core. Głównym założeniem tej metody treningowej jest skuteczne wyeliminowanie błędnej techniki ćwiczeń. Dzięki temu ćwiczący uzyskują lepsze efekty zarówno w wyglądzie, jak i w zdrowiu. Ta forma treningów polega na stopniowalności. W ten sposób trudno o wyjście poza komfort ćwiczeń. Łatwo jednak o naukę prawidłowej techniki, a tym samym – budowanie świadomości własnego ciała. Pilates Core to także ćwiczenia mające na celu zachowanie hierarchii, właściwej kolejności oraz dokładności w wykonywaniu poszczególnych ćwiczeń. Program ćwiczeń można znaleźć bezpłatnie w internecie.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 2 29 grudnia 2016  1798

Dodaj komentarz

  • Leniuszek
    11 stycznia 2017
    Pilates w piżamie <3
  • Magnolia
    9 stycznia 2017
    Człowiek chodzi na pilates i nie wie, że jest aż tyle możliwości :)

Artykuły z kategorii: Fitness

trening-tbc-dla-kazdego-poznaj-dobry-patent-na-mocne-cialo

Trening TBC dla każdego - poznaj dobry patent na mocne ciało!

Total Body Conditioning, czyli modelowanie całego ciała. I w zasadzie wszystko jest już jasne - warto jednak wiedzieć więcej na temat tego typu aktywności, tym bardziej, że świetnie się sprawdza zarówno u pań jak i panów. Czym jest tajemniczy trening TBC, jak dokładnie wyglądają zajęcia i co możesz zyskać?

wszechstronne-cwiczenia-abs-oto-twoj-przepis-na-idealnie-plaski-brzuch

Wszechstronne ćwiczenia abs - oto twój przepis na idealnie płaski brzuch!

Jeśli myślisz, że aerobiczna szóstka Weidera to jedyny patent na mocny i płaski brzuch, już teraz nastaw się na więcej. Idzie nowe, a wraz z nim ćwiczenia abs, które wykonasz w domu. Zobacz, jakie sprawdzą się najlepiej, które z nich zbudują mocne mięśnie i które wzmocnią siłę. Zaczynaj!

rozgrzewka-a-trening-fitness-zobacz-jak-sie-przygotowac-przed-zajeciami

Rozgrzewka a trening fitness - zobacz, jak się przygotować przed zajęciami

Doskonale wiesz, jak ważna jest przygotowanie organizmu do wysiłku. Rozgrzewka przed treningiem fitness jest tak samo ważna, jak przed treningiem siłowym. Z jakich etapów powinna się składać, by była naprawdę skuteczna? Jakie ćwiczenia będą najlepsze na konkretne grupy mięśniowe? Zobacz już teraz, aby twój trening fitness dawał jak najwięcej korzyści.

redukcja-w-rytm-muzyki-jakie-zajecia-fitness-na-schudniecie

Redukcja w rytm muzyki - jakie zajęcia fitness na schudnięcie?

Lubisz się ruszać, jednak w pewnym momencie udało ci się zmagazynować dodatkowe kilogramy? Chcesz podjąć wyzwanie i zrzucić zbędny balast oraz odsłonić to, co w tobie najlepsze? Już teraz sprawdź, jakie zajęcia fitness na schudnięcie będą najlepsze! Zobacz, czym się kierować i na jakich ćwiczeniach skupić się w pierwszej kolejności, aby twój trening przyniósł oczekiwane rezultaty.

jak-zadbac-o-mocne-plecy-poznaj-trening-fitness-na-zdrowy-kregoslup

Jak zadbać o mocne plecy? Poznaj trening fitness na zdrowy kręgosłup!

Siedzący tryb pracy, kilka godzin dziennie za kierownicą i brak czasu na trening? Jak najszybciej zmień swoją organizację dnia, a twoje plecy będą ci wdzięczne. Wystarczy kilka prostych kroków oraz trening fitness, aby kręgosłup był w dobrej formie. Już teraz sprawdź, co możesz zrobić dla swojego zdrowia!

ludzie-ktorzy-schudli-najwiecej

Ludzie którzy schudli najwięcej

Problem nadmiernych kilogramów to obecnie jeden z największych problemów społecznych. Szacuje się, że niemalże co druga kobieta i aż 64% mężczyzn cierpi na nadwagę i otyłość na Świecie. Jest to problem piętnowany, dlatego walka z tkanką tłuszczową wymaga silnej woli i konsekwencji w dążeniu do celu. Wielu się udało – oto prawdziwi rekordziści odchudzania!

jak-zrzucic-brzuch-na-dobre-czyli-leczenie-otylosci-brzusznej

Jak zrzucić brzuch na dobre, czyli leczenie otyłości brzusznej

Jeżeli "płaski brzuch" nie jest przymiotnikiem opisującym Twoją sylwetkę i podejmujesz decyzję, że czas coś z tym zrobić to jest artykuł dla Ciebie. Zobacz metody na spalenie tłuszczu z brzucha które od razu możesz wprowadzić w życie.

mocno-odchudzajace-cwiczenia-cwiczenia-na-odchudzanie-w-domu

Mocno odchudzające ćwiczenia | Ćwiczenia na odchudzanie w domu

Ćwiczenia, ćwiczeniom nierówne. Cel jest jasny: odchudzanie. Najlepiej więc skupić się na najodpowiedniejszych ćwiczeniach do tego zadania. Oto 3 mocne propozycje ćwiczeń na odchudzanie. Ich wykonanie angażuje większość mięśni i wiąże się z dużym wydatkiem energetycznym dla organizmu. Zobacz, jakie ćwiczenia na odchudzanie warto wykonywać!

wycwiczyc-cellulit

Wyćwiczyć cellulit

Dieta, kosmetyki, masaże i ćwiczenia jest wiele metod walki z cellulitem. Która jest najlepsza? Poznajcie naukowe fakty na temat tej dolegliwości oraz najlepsze metody na jej zwalczanie. Stosując dobrą metodę możesz przywrócić gładką skórę na pośladkach i nogach w kilka tygodni.

dlaczego-nie-moge-schudnac

Dlaczego nie mogę schudnąć?

Stosujesz kolejne diety, rezygnujesz z zamiłowania do słodyczy, nawet porzuciłaś wygodny samochód na rower. Pomimo tego, Twoja łazienkowa waga ani drgnie. „Dlaczego nie mogę schudnąć?” - to pytanie pojawia się w głowach tysięcy osób, które borykają się z nadprogramowymi kilogramami. Sprawdź, jakie popełniasz błędy i postaw na odchudzanie z widocznymi efektami.

trening-tbc-dla-kazdego-poznaj-dobry-patent-na-mocne-cialo

Trening TBC dla każdego - poznaj dobry patent na mocne ciało!

Total Body Conditioning, czyli modelowanie całego ciała. I w zasadzie wszystko jest już jasne - warto jednak wiedzieć więcej na temat tego typu aktywności, tym bardziej, że świetnie się sprawdza zarówno u pań jak i panów. Czym jest tajemniczy trening TBC, jak dokładnie wyglądają zajęcia i co możesz zyskać?

wszechstronne-cwiczenia-abs-oto-twoj-przepis-na-idealnie-plaski-brzuch

Wszechstronne ćwiczenia abs - oto twój przepis na idealnie płaski brzuch!

Jeśli myślisz, że aerobiczna szóstka Weidera to jedyny patent na mocny i płaski brzuch, już teraz nastaw się na więcej. Idzie nowe, a wraz z nim ćwiczenia abs, które wykonasz w domu. Zobacz, jakie sprawdzą się najlepiej, które z nich zbudują mocne mięśnie i które wzmocnią siłę. Zaczynaj!

rozgrzewka-a-trening-fitness-zobacz-jak-sie-przygotowac-przed-zajeciami

Rozgrzewka a trening fitness - zobacz, jak się przygotować przed zajęciami

Doskonale wiesz, jak ważna jest przygotowanie organizmu do wysiłku. Rozgrzewka przed treningiem fitness jest tak samo ważna, jak przed treningiem siłowym. Z jakich etapów powinna się składać, by była naprawdę skuteczna? Jakie ćwiczenia będą najlepsze na konkretne grupy mięśniowe? Zobacz już teraz, aby twój trening fitness dawał jak najwięcej korzyści.

redukcja-w-rytm-muzyki-jakie-zajecia-fitness-na-schudniecie

Redukcja w rytm muzyki - jakie zajęcia fitness na schudnięcie?

Lubisz się ruszać, jednak w pewnym momencie udało ci się zmagazynować dodatkowe kilogramy? Chcesz podjąć wyzwanie i zrzucić zbędny balast oraz odsłonić to, co w tobie najlepsze? Już teraz sprawdź, jakie zajęcia fitness na schudnięcie będą najlepsze! Zobacz, czym się kierować i na jakich ćwiczeniach skupić się w pierwszej kolejności, aby twój trening przyniósł oczekiwane rezultaty.

jak-zadbac-o-mocne-plecy-poznaj-trening-fitness-na-zdrowy-kregoslup

Jak zadbać o mocne plecy? Poznaj trening fitness na zdrowy kręgosłup!

Siedzący tryb pracy, kilka godzin dziennie za kierownicą i brak czasu na trening? Jak najszybciej zmień swoją organizację dnia, a twoje plecy będą ci wdzięczne. Wystarczy kilka prostych kroków oraz trening fitness, aby kręgosłup był w dobrej formie. Już teraz sprawdź, co możesz zrobić dla swojego zdrowia!

ludzie-ktorzy-schudli-najwiecej

Ludzie którzy schudli najwięcej

Problem nadmiernych kilogramów to obecnie jeden z największych problemów społecznych. Szacuje się, że niemalże co druga kobieta i aż 64% mężczyzn cierpi na nadwagę i otyłość na Świecie. Jest to problem piętnowany, dlatego walka z tkanką tłuszczową wymaga silnej woli i konsekwencji w dążeniu do celu. Wielu się udało – oto prawdziwi rekordziści odchudzania!

jak-zrzucic-brzuch-na-dobre-czyli-leczenie-otylosci-brzusznej

Jak zrzucić brzuch na dobre, czyli leczenie otyłości brzusznej

Jeżeli "płaski brzuch" nie jest przymiotnikiem opisującym Twoją sylwetkę i podejmujesz decyzję, że czas coś z tym zrobić to jest artykuł dla Ciebie. Zobacz metody na spalenie tłuszczu z brzucha które od razu możesz wprowadzić w życie.

mocno-odchudzajace-cwiczenia-cwiczenia-na-odchudzanie-w-domu

Mocno odchudzające ćwiczenia | Ćwiczenia na odchudzanie w domu

Ćwiczenia, ćwiczeniom nierówne. Cel jest jasny: odchudzanie. Najlepiej więc skupić się na najodpowiedniejszych ćwiczeniach do tego zadania. Oto 3 mocne propozycje ćwiczeń na odchudzanie. Ich wykonanie angażuje większość mięśni i wiąże się z dużym wydatkiem energetycznym dla organizmu. Zobacz, jakie ćwiczenia na odchudzanie warto wykonywać!

wycwiczyc-cellulit

Wyćwiczyć cellulit

Dieta, kosmetyki, masaże i ćwiczenia jest wiele metod walki z cellulitem. Która jest najlepsza? Poznajcie naukowe fakty na temat tej dolegliwości oraz najlepsze metody na jej zwalczanie. Stosując dobrą metodę możesz przywrócić gładką skórę na pośladkach i nogach w kilka tygodni.

dlaczego-nie-moge-schudnac

Dlaczego nie mogę schudnąć?

Stosujesz kolejne diety, rezygnujesz z zamiłowania do słodyczy, nawet porzuciłaś wygodny samochód na rower. Pomimo tego, Twoja łazienkowa waga ani drgnie. „Dlaczego nie mogę schudnąć?” - to pytanie pojawia się w głowach tysięcy osób, które borykają się z nadprogramowymi kilogramami. Sprawdź, jakie popełniasz błędy i postaw na odchudzanie z widocznymi efektami.