Rodzaje wiatrówek i miejsca, w których można strzelać

Rodzaje wiatrówek i miejsca, w których można strzelać

Strzelanie z wiatrówki może być zarówno sportem, jak i rozrywką. Ważne jest jednak wybranie odpowiedniej broni oraz właściwego miejsca, w którym można bezpiecznie postrzelać. Oto kilka podpowiedzi w zakresie strzelania z wiatrówki w Polsce.

Rodzaje wiatrówek

wiatrówka strzelanie w polu do celu karabinek

Pod określeniem ‘wiatrówka’ rozumie się pneumatyczne karabiny lub pistolety. Poszczególne rodzaje wiatrówek różnią się prędkością początkową pocisku, siłą naciągu, specyfiką broni lub rodzajem lufy. Istnieje również wiele klasyfikacji wiatrówek, poniższe zestawienie zawiera podział wiatrówek ze względu na zasilanie broni. Podstawowe dwa rodzaje wiatrówek to wiatrówki krótkie (pistolety i rewolwery) oraz długie (karabinki).

Wiatrówki na CO2 – wykonane z lekkich i wytrzymałych tworzyw sztucznych oraz metalu. Charakteryzują się niewielką wagą i wyglądem podobnym do broni na ostre naboje. Zasilane są nabojem gazowym, nie posiadają odrzutu, a także nie trzeba ich przeładowywać. Jedno ładowanie wystarcza na około 40-60 strzałów.

Wiatrówki sprężynowe – wśród tego typu wiatrówek można wyróżnić wiatrówki łamane oraz z dolnym lub bocznym naciągiem. Charakteryzują się niskim kosztem użytkowania oraz optymalną ceną. Broń jest zasilana śrutem, który pod wpływem ciśnienia powietrza zostaje wypchnięty z lufy w momencie strzału. Swoją nazwę zawdzięczają sprężynie odpowiadającej za ruch tłoka w cylindrze, a następnie strzał. Wiatrówki sprężynowe generują duży odrzut oraz potrzeba dużej siły podczas ich naciągania.

Wiatrówki PCP – należą do najbardziej technologicznie zaawansowanych wiatrówek. Nie powodują odrzutu, nie trzeba ich ładować po strzale oraz zapewnia dużą celność. Napędzane są sprężonym powietrzem, które jest umiejscowione pod lufą. Ten typ wiatrówek rzadko kiedy jest wyposażony w mechaniczne przyrządy celownicze. Ponadto, charakteryzuje się dużym zasięgiem.

Wiatrówki PCA (pompka) – są lekkie, nie mają odrzutu i zapewniają dobrą celność. Strzał odbywa się przy użyciu sprężonego powietrza, które tworzy się za pomocą ruchów dźwigni (pompki) pod lufą. Do tego typu wiatrówek nie trzeba kupować nowych nabojów CO2.

Jak celnie strzelać z wiatrówki?

Strzelanie z wiatrówki nie należy do trudnych umiejętności. Trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które umożliwią trafianie do celu.

1. Trzymaj się stałego chwytu. Istotne jest, by podczas każdego strzału układ strzelca oraz uchwyt broni były identyczne;

2. Nie zaciskaj zbyt mocno dłoni na chwycie. Powinna ona swobodnie i lekko go dotykać, dzięki czemu ruch broni podczas strzału będzie bardziej płynny;

3. Oprzyj kolbę o ziemię i ułóż ją tak, by lekko przylegała do ramienia;

4. Nie zaciskaj ręki podtrzymującej broń na łożu. Trzymaj wiatrówkę luźno w dłoni. Pozwoli to na swobodny ruch w przód i w tył;

5. Ułóż łokieć podtrzymujący broń w taki sposób, by znajdował się w linii łoża, pod bronią. Dzięki temu wiatrówka nie będzie się przekręcać w bok w czasie odrzutu.

6. Praca palca na spuście. Naciskając spust postaraj się nie zrywać strzałów. Moment naciśnięcia na spust nie powinien być gwałtowny ale płynny. Ważne jest również odpowiednie ułożenie samego palca.

praca palca na spuście celne strzelectwo pistolet

Do czego strzelać i z jakiego dystansu by strzały były celne?

Z wiatrówki można korzystać na strzelnicach, wtedy zazwyczaj celem są tarcze. We własnym zakresie można strzelać do puszek, nakrętek od słoików lub plastikowych butelek. Ponadto, dostępne są również tarcze strzelnicze z dobrze widocznym środkowym polem. Strzelanie do takiej tarczy pozwala na łatwiejsze celowanie. Dodatkowo, dobrym przyrządem jest również kulochwyt. Jego konstrukcja pozwala na wyłapywanie wszystkich nabojów. Wystarczy zamontować na nim tarczę. Dzięki wykorzystaniu kulochwytu nie zaśmieca się środowiska wykorzystanymi pociskami. We własnym zakresie można również strzelać do tarcz reaktywnych. Wyglądem mogą przypominać na przykład małe zwierzęta. Ułatwieniem przy tarczach reaktywnych jest sznurek, którego pociągnięcie podnosi figurkę. Strzelanie nawet z dużych dystansów nie wymaga tracenia czasu na własnoręczne ustawianie celu. Można również samemu wykonać tarczę, wystarczy wydrukować wzór na papierze o większej gramaturze.

Sportowe strzelanie z wiatrówki

Strzelanie sportowe z wiatrówki odbywa się zazwyczaj z odległości 10 metrów. Maksymalny zasięg precyzyjnego strzału to ok 20 metrów na zewnątrz oraz 25-30 metrów w pomieszczeniu. Mniej precyzyjne ale, nadal celne strzały można jednak oddawać nawet z dystansu 50 metrów – pod warunkiem, że cel będzie odpowiednio duży. Większa odległość wiąże się z sporymi błędami strzału, zbyt małą prędkością pocisku, większym wpływem wiatru czy drganiami ręki. Nie jest to jednak niemożliwe. W zależności od rodzaju wiatrówki możliwe jest strzelanie z różnych odległości. Większe dystanse (100 metrów) wymagają jednak dużej ilości treningów.

Gdzie można strzelać z wiatrówki w Polsce?

Wiatrówki o energii kinetycznej pocisku mniejszej niż 17J nie wymagają rejestrowania i można je legalnie kupić bez zezwolenia Policji. Wiatrówki o mocy przekraczającej 17J należy tylko zarejestrować na Policji. Z takiej broni można strzelać teoretycznie w każdym miejscu. Należy jednak wziąć pod uwagę bezpieczeństwo innych osób oraz własne. We własnym zakresie można strzelać na prywatnych posesjach, polach, polanach, czy w lasach (jeśli właściciel wyrazi zgodę i strzelając nie uszkadza się drzew). Trzeba mieć jednak na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa podczas treningu. W miejscach, które sprawiają trudności w szybkim dostrzeżeniu ludzi lub zwierząt warto zabezpieczyć teren „strzelnicy” na przykład dobrze widoczną taśmą. Cel powinien być w miejscu, które nie jest dostępne dla ludzi np. w zagłębieniu ziemi. Ważne jest również pozostawienie po sobie porządku, dużym ułatwieniem może być montowanie kulochwytu za tarczą. Ważne jest przewidywanie toru lotu pocisków które chybiają celu.

W Polsce w bardzo wielu strzelnicach można korzystać z wiatrówki. Jeśli nie wiesz, gdzie w twoim mieście znajdują się strzelnicę zobacz artykuł Strzelnice w Polsce – gdzie pójść postrzelać?

Dominika Górska 4 14 października 2016  8082

Dodaj komentarz

 • Wandal
  20 sierpnia 2019
  Aktualnie mieszkam w UK a tu mozna polowac na gryzonie z wiatrowki takie jak; kroliki,golebie,szczury,kruki,szare wiewiorki i kilka innych gatunkow.
  Wielu tu farmerow ma duzy problem z tymi pasozytami wiec zapraszaja strzelcow wiatrowek na swoje farmy aby ci pomogli im zredukowac populacje np.golebi ktore za przeproszeniem sraja na nasiona czy pasze w magazynach a tym samym je zanieczyszczaja.
  Sam posiadam wiatrowke i bardzo lubie strzelac jak na razie tylko na strzelincy ale ze znajomym wyrabiamy sobie odpowiednie papiery aby moc robic tz;pest control .
  Uwazam ze w Polsce rzad powinien zmienic prawo wzgledem pasorzytow bo faktem jest to ze zdrowa samica szczura moze splodzic nawet do 2000 mlodych w ciagu jednego roku !Nie kontrolujac tego na farmie mozna miec powazny problem.
  Wiec wiatrowka jest najlepszym i bezposrednim sposobem na kontrole poulacji gryzoni na farmach nie uzywajac trutek czy pulapek bo w ten sposob mozna zranic lub zabic chroniony gatunek zwierzecia.
 • Samanta
  20 października 2016
  Dla mnie też artykuł może być. Jest przejrzysty, i o ile nie jest to artykuł na stronie strzeleckiej, która musi koniecznie opisać wszystko i w każdym kontekście, to mnie na takim blogu najzupełniej odpowiada
 • Wiechu
  20 października 2016
  Moim zdaniem artykuł nie jest zły.
  Oczywiście zawiera pewne uproszczenia i uogólnienia, jednak mam wrażenie że Arned nie czytał ze zrozumieniem :)
  Artykuł w prosty sposób przybliża temat strzelectwa wiatrowego dla osób które dopiero zaczynają się interesować strzelectwem ten materiał to fajne wprowadzenie.
  I tak wiatrówka jest bronią, a nie zabawką. Można z niej zrobić krzywdę to że w ustawie nie jest wymieniona jako broń nie zmienia jej faktycznego przeznaczenia np. do polowania na małe gryzonie i ptaki (gdzie jest to popularna forma myślistwa np. w Skocji czy Wielkiej Brytanii)
 • Arend
  17 października 2016
  Nie ma to jak pisać artykuł w temacie zupełnie sobie obcym. Artykuł niejasny, tak po krótce:
  - Tak wiatrówki na CO2 też trzeba przeładowywać i to zarówno śrutem jak i gazem (patrz wiatrówki PCP których są odmianą)
  -A o sprężynowych wiatrówkach ze sprężyną gazową to nie słyszałam? No bo i po co.
  -Ciekawe jak sprężone powietrze umieścimy pod lufą? Zaklęciem, a jak będzie ono umieszczone w kapsułce CO2? Albo w kolbie? Albo podawane wężykiem to co?
  - Ciekawe, bo mój FX Indenpedance PCA waży ponad 7 kilo
  - Jak jednocześnie mam oprzeć kolbę o ziemię i ramię nie trzymając jej za mocno?
  - Zdecydowanie druk tarczy na papierze o większej gramaturze poprawi nasze wyniki
  -strzelanie na duże odległości z wiatrówki jest możliwe, bo strzela się nawet na 500 i więcej metrów przy użyciu np 18mm śrucin ( tak są wiatrówki w takim a nawet większych kalibrach (ja strzelam z fx indenpedance w kalibrze 6,35mm z zasady na odległość 150m))
  - W Polsce NIE WYDAJE SIĘ POZWOLEŃ NA WIATRÓWKI, I KAŻDĄ WIATRÓWKĘ MOŻE KUPIĆ OSOBA PEŁNOLETNIA, NAWET TE MOCNIEJSZE NIŻ 17J. Wiatrówki o energii wylotowej śrutu powyżej 17 J (dzuli) trzeba zarejestrować ( Policja nie ma prawa takowej odmówić) i z takich wiatrówek ( oznaczonych skrótem FAC można strzelać TYLKO na strzelnicy)

Artykuły z kategorii: Strzelectwo i survival

czy-da-sie-rozpalic-ognisko-z-mokrego-drewna

Czy da się rozpalić ognisko z mokrego drewna?

Deszczowa lub zimowa pogoda może skutecznie utrudnić survivalowe przygody. Szczególnie pod względem możliwości rozpalenia ogniska. Przebywając w lesie mamy przecież do dyspozycji drzewo, niestety – przeważnie mokre. Jak rozpalić ognisko z takiego materiału?

gdzie-w-warszawie-strzelac-z-wiatrowki

Gdzie w Warszawie strzelać z wiatrówki?

Strzelanie z wiatrówki staje się coraz bardziej popularne. Najłatwiej jest oczywiście wybrać się na strzelnicę. Na wiatrówkę jednak nie trzeba mieć pozwolenia. A to oznacza, że można z niej strzelać także poza strzelnicami. Gdzie wybrać się w Warszawie, żeby postrzelać z wiatrówki?

miejsca-do-gry-w-asg-i-paintball-warszawa-i-okolice

Miejsca do gry w ASG i paintball – Warszawa i okolice

Zobacz gdzie są organizowane gry ASG i Paintball. Sprawdź nasze propozycje miejsc w województwie mazowieckim, w których zagrasz w ASG i paintball. Emocje gwarantowane!

asg-vs-paintball

ASG vs Paintball

Strzelectwo sportowe z replik broni asg i markerów paintball. Czym różni się rozgrywka? Zobacz połączenie treningu strzeleckiego z taktycznymi grami terenowymi.

dynamiczne-konkurencje-strzeleckie

Dynamiczne konkurencje strzeleckie

Do naszego kraju strzelanie dynamiczne przybyło z Niemiec. Jest ono strzelaniem sportowym, a co za tym idzie – dzieli się na różne konkurencje. Zobacz, czym charakteryzuje się strzelanie bojowe i poznaj jego konkurencje.

mity-na-temat-przetrwania-survival-praktyczny

Mity na temat przetrwania - survival praktyczny

Co zrobić, aby przeżyć spotkanie z niedźwiedziem lub rekinem? Jak znaleźć północ bez korzystania z kompasu? Co zrobić, gdy ukąsi cię wąż? Jak się zachować, gdy zaskoczy nas prąd lub zawirowanie wodne? Jak długo jesteśmy w stanie żyć bez jedzenia? Odpowiedz na te pytania znajdziesz w poniższym poradniku obalającym mity a temat przetrwania.

strzelnice-w-polsce-gdzie-pojsc-postrzelac

Strzelnice w Polsce – gdzie pójść postrzelać?

Gdzie postrzelać z pistoletu, karabinu lub strzelby w Polsce? Zobaczcie lokalizację i ofertę strzelnic w większości polskich miast. Sprawdź mały przegląd strzelnic w największych polskich miastach.

lucznictwo-strzelanie-z-luku-dla-poczatkujacych

Łucznictwo – strzelanie z łuku dla początkujących

Strzelanie z łuku to dyscyplina sięgająca swymi korzeniami do ery paleozoicznej. Na przestrzeni wieków strzelectwo rozwinęło się i ulepszyło. Obserwując turnieje łucznicze można pomyśleć, że łucznictwo nie jest wymagającą dyscypliną, choć jest to mylne wrażenie. Jak zatem nauczyć się strzelania z łuku?

sztuka-survivalu-czyli-jak-przezyc-w-trudnych-warunkach

Sztuka survivalu, czyli jak przeżyć w trudnych warunkach

Pustynne słońce, syberyjski mróz, bezpieczna jaskinia, rozbitek na morzu. Warto mieć plan na przeżycie w ekstremalnej sytuacji. 4 scenariusze survivalowe.

czy-da-sie-rozpalic-ognisko-z-mokrego-drewna

Czy da się rozpalić ognisko z mokrego drewna?

Deszczowa lub zimowa pogoda może skutecznie utrudnić survivalowe przygody. Szczególnie pod względem możliwości rozpalenia ogniska. Przebywając w lesie mamy przecież do dyspozycji drzewo, niestety – przeważnie mokre. Jak rozpalić ognisko z takiego materiału?

gdzie-w-warszawie-strzelac-z-wiatrowki

Gdzie w Warszawie strzelać z wiatrówki?

Strzelanie z wiatrówki staje się coraz bardziej popularne. Najłatwiej jest oczywiście wybrać się na strzelnicę. Na wiatrówkę jednak nie trzeba mieć pozwolenia. A to oznacza, że można z niej strzelać także poza strzelnicami. Gdzie wybrać się w Warszawie, żeby postrzelać z wiatrówki?

miejsca-do-gry-w-asg-i-paintball-warszawa-i-okolice

Miejsca do gry w ASG i paintball – Warszawa i okolice

Zobacz gdzie są organizowane gry ASG i Paintball. Sprawdź nasze propozycje miejsc w województwie mazowieckim, w których zagrasz w ASG i paintball. Emocje gwarantowane!

asg-vs-paintball

ASG vs Paintball

Strzelectwo sportowe z replik broni asg i markerów paintball. Czym różni się rozgrywka? Zobacz połączenie treningu strzeleckiego z taktycznymi grami terenowymi.

dynamiczne-konkurencje-strzeleckie

Dynamiczne konkurencje strzeleckie

Do naszego kraju strzelanie dynamiczne przybyło z Niemiec. Jest ono strzelaniem sportowym, a co za tym idzie – dzieli się na różne konkurencje. Zobacz, czym charakteryzuje się strzelanie bojowe i poznaj jego konkurencje.

mity-na-temat-przetrwania-survival-praktyczny

Mity na temat przetrwania - survival praktyczny

Co zrobić, aby przeżyć spotkanie z niedźwiedziem lub rekinem? Jak znaleźć północ bez korzystania z kompasu? Co zrobić, gdy ukąsi cię wąż? Jak się zachować, gdy zaskoczy nas prąd lub zawirowanie wodne? Jak długo jesteśmy w stanie żyć bez jedzenia? Odpowiedz na te pytania znajdziesz w poniższym poradniku obalającym mity a temat przetrwania.

strzelnice-w-polsce-gdzie-pojsc-postrzelac

Strzelnice w Polsce – gdzie pójść postrzelać?

Gdzie postrzelać z pistoletu, karabinu lub strzelby w Polsce? Zobaczcie lokalizację i ofertę strzelnic w większości polskich miast. Sprawdź mały przegląd strzelnic w największych polskich miastach.

lucznictwo-strzelanie-z-luku-dla-poczatkujacych

Łucznictwo – strzelanie z łuku dla początkujących

Strzelanie z łuku to dyscyplina sięgająca swymi korzeniami do ery paleozoicznej. Na przestrzeni wieków strzelectwo rozwinęło się i ulepszyło. Obserwując turnieje łucznicze można pomyśleć, że łucznictwo nie jest wymagającą dyscypliną, choć jest to mylne wrażenie. Jak zatem nauczyć się strzelania z łuku?

sztuka-survivalu-czyli-jak-przezyc-w-trudnych-warunkach

Sztuka survivalu, czyli jak przeżyć w trudnych warunkach

Pustynne słońce, syberyjski mróz, bezpieczna jaskinia, rozbitek na morzu. Warto mieć plan na przeżycie w ekstremalnej sytuacji. 4 scenariusze survivalowe.