Rodzaje rowerów - jakie dwa kółka wybrać dla siebie

Rodzaje rowerów - jakie dwa kółka wybrać dla siebie

Jaki rodzaj roweru wybrać: górski czy trekkingowy, rower fitness czy miejski? W jaki sposób działa rower elektryczny? Czym jest BMX, dirt i street? Czy można jeszcze gdzieś kupić składaka? Co to jest tandem i rower poziomy? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule. Poznaj najważniejsze rodzaje rowerów.

Najpopularniejszy: rower górski (MTB – Mountain Terrain Bike)

rower górski najpopularniejszy typ roweru

Rower „góral” jest stworzony dla osób, które więcej jeżdżą zarówno w terenie jak i po asfalcie. Zwłaszcza dobrze się sprawdza na górskich ścieżkach, szlakach leśnych czy torach przeszkód. Rower jest dosyć ciężki, ale gwarantuje wysoką wytrzymałość. Opony są szerokie i mają agresywny bieżnik, jeden lub dwa amortyzatory, a koła mają 26/27.5/29 cali. Rowery górskie są wytrzymałe i bardzo uniwersalne, dlatego „góralem” można jeździć na różnych powierzchniach.

Wyróżniamy kilka podgrup rowerów górskich:

rower górski uniwersalny do codziennej jazdy

ATB – rower do jazdy codzienno-turystycznej. Prosty i niedrogi. Ma jeden amortyzator lub nie ma żadnego.

rower górski XC

XC – rower typu hardtail z jednym amortyzatorem. Przystosowany jest do szybszej, ostrzejszej jazdy w terenie. Rower jest dosyć lekki (zazwyczaj waży w granicach 12 kg), ale zaawansowany technologicznie. 

rower downhillowy DH zjazdowy ciężki

DH – rower wykorzystywany w uprawianiu dyscypliny sportowej jaką jest downhill, czyli zjazd na rowerze w dół. Rower ma dwa amortyzatory, charakteryzujące się dużym skokiem. Przedni amortyzator jest dodatkowo wzmacniany. Rower downhillowy ma ciężkie koła, z solidnymi obręczami i szerokimi oponami (tylnie koło czesto jest mniejsze i ma 24 cale), mocne hamulce (często hydrauliczne hamulce tarczowe) i bardzo solidną ramę. Waga takiego roweru to ok 20 kg. 

FR – rower typu freeride. Jego konstrukcja jest zbliżona do konstrukcji roweru DH, z tą różnicą, że umożliwia podjeżdżanie pod górę. Skok amortyzatorów wynosi 170mm lub więcej. Waga ok 15 kg. 

Enduro – rower nieco bardziej uniwersalny, sprawdza się na wymagających ścieżkach. Skok zawieszenia to zazwyczaj ok. 160mm.

Trail, All Mountain – jeden z najlżejszych rowerów z rodziny rowerów górskich. Skok zawieszenia to ok. 120mm. Umożliwiają żwawe podjeżdżanie pod górę.

Rodzaje rowerów: rower szosowy

rower szosowy typ roweru na drogę wyścigowy

Rower szosowy, jak można się domyślić, jest przystosowany do jazdy po asfalcie. Koła są duże, zazwyczaj mają 28 cali. Napęd jest tak ustawiony by móc rozwijać wysokie prędkości - nawet do powyżej 50 km/h. Opony są gładkie i wąskie. Kierownica roweru szosowego nie bez powodu nazywana jest barankiem – jest charakterystycznie wygięta, dzięki czemu kolarz może przyjąć bardziej aerodynamiczną pozycję (szczególnie podczas zjazdów). W zależności od budowy ramy wyróżniamy dwa rodzaje rowerów szosowych: sportowe i endurance. Różni je pozycja przyjmowana przez kolarza. Rowery typu endurance umożliwiają bardziej komfortową pozycję i wygodne pokonywanie dużych dystansów.

Wyróżniamy kilka rodzajów rowerów szosowych:

Jazda na czas/triathlon – rower umożliwiający zajmowanie jeszcze bardziej aerodynamicznych pozycji, dzięki geometrii ramy i lemondce zamontowanej na kierownicy. Te rowery wykorzystywane są przez zawodników, którzy pojedynczo jadą na czas.

Rower przełajowy – to nie jest typowy rower szosowy, jak mogłoby się wydawać. Rower przełajowy ma szersze opony, agresywny bieżnik i inne hamulce. Rower przełajowy bardzo dobrze sprawdza się na zimowych treningach. Umożliwia sprawne przemieszczanie się w mniej wymagającym terenie. Istnieje łagodniejszy rodzaj roweru przełajowego o nazwie gravel bike.

rower torowy wyścigowy

Rower torowy – przystosowany do ścigania się na zamkniętym torze, specjalnie do tego stworzonym. Rower torowy nie ma przerzutek ani hamulców. Nie da się nim jechać bez pedałowania. Wszystko po to by maksymalnie zmniejszyć masę i opór powietrza roweru. Rower torowy jest bardzo lekki, jego waga to ok 7-8 kg. 

ostre koło typ rower bez przerzutek lekki minimalistyczny

Ostre koło - rodzaj roweru w wersji minimalnej, bez hamulców i przerzutek. Napęd jest ustawiony na jedno sztywne przełożenie umożliwiające jazdę z umiarkowaną prędkością (zazwyczaj w zakresie do 30 km/h). Zaletą ostrego koła jest właśnie bezpośrednie przeniesienie napędu - takie rozwiązanie działa bezawaryjnie i jest tanie w eksploatacji. Minusem jest to że ostre koło nie ma wolno biegu czyli podczas jazdy trzeba ciągle pedałować. W momencie zatrzymania pedałów tylne koło blokuje się. Hamowanie na ostrym kole wymaga rozwagi - technika hamowania polega na stopniowym oporowaniu na pedałach (hamuje tylko tylne koło), to sprawia że droga hamowania na ostrym kole jest dość długa. Ten typ roweru jest popularny w dużych miastach. Ostre koło jest lekkim rodzajem roweru, jeog waga w zależności od użytych materiałów to 9 - 12 kg.

Rodzaje rowerów: rower trekkingowy

rower do podróży trekingowy typ 2 kółek

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że rower trekkingowy to połączenie roweru szosowego i górskiego. Rower trekkingowy nastawiony jest na cele turystyczne. Wyposażony jest w błotniki, bagażnik i często posiada dynamo z oświetleniem. Opony są węższe niż w rowerze górskim, ale szersze niż w rowerze szosowym. Rower tego typu stawia na praktyczność i trwałość konstrukcji. Waga takiego roweru to ok 15-18 kg. 

Odmianą roweru trekkingowego jest cross, który ma nieco agresywniejszą geometrię ramy i jest pozbawiony turystycznych dodatków. Aby zmienić rower crossowy na trekkingowy wystarczy zamontować błotniki i bagażnik. Te rowery świetnie sprawdzają się na asfalcie i ubitych ścieżkach.

Rodzaje rowerów: rower fitness

rower fitness na odchudzanie sportowy

W dużym uproszczeniu rower fitness to rower szosowy z prostą kierownicą. Istnieje wiele odmian rowerów fitness, poczynając od rowerów z krótką ramą i wąskimi oponami, po rowery z bardziej komfortową ramą i szerszymi oponami. To co łączy je wszystkie to sztywny widelec. Rower fitness jest dosyć uniwersalny, dlatego sprawdza się zarówno na dalekich wycieczkach, jak i szybkich treningach lub jazdach po mieście.

Rower miejski in. holenderski

rower miejski city wygodny typ roweru

W mieście zdecydowanie najczęściej można spotkać rowerzystę na rowerze miejskim. Łatwo się na niego wsiada, a jazda odbywa się w pozycji wyprostowanej, dzięki czemu nie obciąża się pleców. Popularna wśród rodzajów rowerów miejskich jest przerzutka planetarna, która umożliwia zmianę biegów na postoju. Ponadto rowery miejskie mają kilka elementów, które sprawiają, że jazda po mieście jest niezwykle wygodna. Często wyposażone są w koszyk lub bagażnik, pełną osłonę łańcucha, stopkę i oświetlenie. Ten rodzaj roweru sprawdza się na dojazdy do pracy. Na holenderce można wygodnie jeździć nawet w garniturze czy sukience. 

Rodzaje rowerów: rower elektryczny

rower elektryczny z napędem

Rower elektryczny nie jest jednym z rodzajów rowerów. Rower elektryczny możemy zrobić z prawie każdego roweru poprzez zamontowanie silnika elektrycznego i akumulatora. Na rower elektryczny można zamienić rower miejski, trekkingowy, górski oraz fatbike i składaka. To, że rower posiada silnik elektryczny nie oznacza, że rower jedzie sam. Niezbędne jest również pedałowanie. Silnik elektryczny pomaga rowerzyście, ale nie wyręcza go. Osoby zainteresowane jazdą na rowerze elektrycznym to przede wszystkim osoby starsze, ale również turyści i rowerzyści miejscy.

Rodzaje rowerów: fatbike

rower fat bike nietypowy ciężki nieporęczny

Fatbike to rozbudowana wersja roweru górskiego. Ma bardzo szerokie, duże opony. Dzięki temu fatbike to rower, który sprawdza się w jeździe po śniegu i piasku. Zazwyczaj nie mają zamontowanego amortyzatora, ponieważ to zadanie przejmuje szeroka opona. Fatbike to rower mało uniwersalny, nie umożliwia wygodnej jazdy na każdym terenie. Wynika to z oporności dużych opon, które są naprawdę ciężkie. Jednak jeśli szukasz roweru, który pozwoli ci na bezproblemową jazdę zimą po śniegu i błocie, najlepszy będzie fatbike. minusem fat bike jest to że jest to rower bardzo powolny, maksymalna prędkość to ok 20 km/h no chyba że zjeżdżasz z naprawdę stromej górki. 

Rodzaje rowerów: BMX

rower typ bmx mały do skoków

Rower stworzony do robienia trików na specjalnych torach to nic innego tylko BMX. Ma charakterystyczne małe koła, prawie pionową postawioną kierownicę oraz pegi. Pegi to specjalne rurki ułatwiające robienie trików, zamontowane są w osi kół.

Czytaj też: Ciśnienie w oponie a rodzaj roweru

Rodzaje rowerów: Dirt/Street

rower dirt street do ewolucji skoków

To rowery, które są na pewien sposób rozszerzoną wersją BMX-ów. Mają większe koła i amortyzator. Nadają się do miejskich trików oraz do skoków na specjalnie przygotowanych hopkach.

Rodzaje rowerów: rowery składane

rower składany miejski wygodny złożony

Każdy z nas widział kultowy model Wigry. Rowery składane potocznie nazywane składakami nie muszą być tak proste jak były kiedyś. Na rynku obracają się dużo bardziej zaawansowane modele. Składak to rower, który można wygodnie przewieźć w komunikacji miejskiej i samochodzie. Zakup roweru składanego jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają wystarczająco dużo miejsca w mieszkaniu na trzymanie roweru.

Rower typu Cruiser

rower typu beach Cruiser

Ten rodzaj roweru jest odmianą roweru miejskiego. Jest to konstrukcja której celem jest ładny wygląd i wygoda użytkownika. Można go rozpoznać po finezyjnej ramie w krzykliwych kolorach i chromie. 

Rodzaje rowerów: tandem

rower typ tandem dla dwóch osób kolarzy

Tandem to rodzaj roweru, którego ciężko nie zauważyć na ulicy. Tandem to rower dwuosobowy, a czasem nawet trzy- i czteroosobowy. Tak jak inne rowery, tandem ma jedną ramę i dwa koła. Każdy z rowerzystów ma własną kierownicę, siodełko oraz pedały. W Polsce nie jest to popularny model, zazwyczaj produkowany są na zamówienie.

Rowery nietypowe:

Konstrukcje oparte o koła rowerowe w różnej liczbie. Tego typu pojazdy żadko spotyka się na drogach.

Rower do biegania

nietypowy rower do biegania rzadki prototyp

Konstrukcja roweropodobna. Koła od roweru na szerokiej ramie, podwieszana coć jak odwrócony hamak uprząż oraz napęd biegowy :) 

Rower jednokolowy in. monocykl

monocykl rower jednokołowy cyrkowy

Rodzaj roweru który jak sama nazwa wskazuje ma tylko jedno koło. Generalnie tego typu pojazd wywodzi się z akrobatyki cyrkowej, gdzie cyrkowcy jeździli takimi rowerami na rozpiętych taśmach (slackline). Monocykl jest więc rowerem bez kierownicy, hamulców i przerzutek. Kieruje się nim tylko poprzez balansowanie ciałem oraz pedałowanie. Jego zaletą jest mała waga, gabaryty i bezawaryjność. Minusem jest mała stabilność (szczególnie w terenie) dlatego tego typu rower nadaje się jedynie do jazdy po płaskim i równym podłożu. 

Rodzaje rowerów: rower poziomy

rower poziomy nietypowy do jazdy

Rowerzysta jadący na rowerze poziomym znajduje się w pozycji półleżącej. Jest to bardzo aerodynamiczna pozycja, ale z drugiej strony taki rowerzysta jest słabo widoczny. Dwa najważniejsze typy rowerót poziomych to SWB i LWB. Korba z pedałami w rowerze SWB znajduje się przed kołami, a w rowerze LWB pomiędzy kołami.

Rower transportowy in. cargo bike

rower transportowy cargo bike

Ten rodzaj roweru wykorzystywany jest do transportu towarów lub ludzi. Jest to specjalistyczna konstrukcja robiona zazwyczaj na zamówienie. Ciekawostką jest to, że często kołem skrętnym jest koło tylne (jak na zdjęciu). 

AKTUALIZACJA 2020
Miejski, górski czy szosowy? Rodzaje rowerów dopasowane do twoich potrzeb
Rodzaje rowerów

Czeka was rowerowa wycieczka? A może szukacie roweru do jazdy po mieście na niedługich dystansach z domu do pracy i z powrotem? Sprawdźcie, jaki rower wybrać i dopasujcie go do własnych potrzeb! Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje rowerów i ich krótką specyfikację.

Jazda w miejskiej dżungli: rodzaje rowerów idealne na co dzień

Dla pasjonatów aktywnego trybu życia, którzy na co dzień zatopieni są w biznesowym świecie wielkiego miasta, idealne będą specjalne rowery znane m.in. ze stacji dokujących Veturilo. Te lekkie i bardzo przyjazne dla oka jednoślady charakteryzują się opuszczoną ramą typu “damka”, w wyposażeniu jest też najczęściej przedni koszyk. Rodzaje rowerów miejskich ograniczają się raczej do jednej konkretnej formy, choć producenci coraz częściej wypuszczają na rynek modele dedykowane kobietom i mężczyznom. Te drugie mają nieco wyżej umieszczoną ramę i inaczej wyprofilowaną kierownicę. Jazda rowerem po mieście to jednak wstęp do sportu jako takiego nawet na poziomie rekreacyjnym. Po jakie rodzaje rowerów sięgnąć na bardziej wyczynowe przejażdżki?

Rodzaje rowerów na każdy teren: jazda w stylu trekking

Na długie dystanse idealnie sprawdzą się rowery ATB (ang. All Terrain Bikes - rowery na każdy teren). Na szczególną uwagę zasługują rowery trekkingowe, które ze względu na wyprostowaną pozycję i komfortowe siodełko idealnie nadają się dla miłośników turystyki rowerowej. Dzięki ergonomicznemu ułożeniu ramy poprzecznej łatwo jest utrzymać prostą sylwetkę, a opony nie tak szerokie jak w rowerach górskich idealnie sprawdzą się również podczas jazdy asfaltowej. Zarówno początkujący, jak i zaawansowani adepci wycieczek rowerowych powinni być zadowoleni z korzystania z tego rodzaju roweru - łatwo można zamontować bagażnik czy sakwę na podręczne rzeczy, dzięki czemu na wycieczkę można łatwo zabrać najpotrzebniejsze przedmioty i prowiant. Opony roweru są dopasowane do różnego podłoża, zatem idealnie sprawdzą się na drogach nieutwardzonych i na asfalcie.

Szosowy i przełajowy fun: rodzaje rowerów na szczególne potrzeby
jaki rower wybrać

Miłośnicy jazdy terenowej idealnie odnajdą się w towarzystwie jednośladów typu MTB. Ten rodzaj rowerów górskich posiada grubsze opony z bieżnikiem, wysoką ramę poprzeczną i prostą kierownicę, dzięki czemu świetnie sprawdzają się podczas wycieczek w górzyste tereny. Duża skala regulacji przerzutek sprawia, że nawet najtrudniejsze podjazdy będzie można pokonać bez konieczności schodzenia z roweru. Równie dużą popularnością cieszą się rowery przełajowe i szosowe tzw. kolarzówki. Te 2 rodzaje rowerów odznaczają się dużą lekkością ramy i dość szerokim bieżnikiem, dzięki czemu dobrze sprawdzają się w jeździe terenowej. Szczególną odmianą rowerów terenowych są rowery BMX wykorzystywane m.in. do zawodów przełajowych podobne do konkurencji motorcross. Jazda na BMX odbywa się w różnych odmianach, najbardziej popularne są te w wydaniu street (ulicami miasta), skoki na pionowych rampach w wersji vert, ewolucje na płaskim terenie flatland czy jazda na specjalnych rampach w skateparkach. Takie rodzaje rowerów cieszą się popularnością nie tylko wśród młodzieży.

Nietypowe rodzaje rowerów: ergonomiczne jednoślady poziome

Ze względu na specyficzną konstrukcję ten rodzaj rowerów uważany jest za najbardziej ekonomiczny. Rzecz tyczy się rowerów poziomych - podczas jazdy rowerzysta przyjmuje pozycję leżącą lub półleżącą, dzięki czemu może osiągać jeszcze lepsze wyniki niż na klasycznych jednośladach. Wszystko za sprawą opływowego ułożenia całej sylwetki - pozioma pozycja ciała sprawia, że opór powietrza jest maksymalnie zredukowany, a to daje mniejsze straty energii. To bezpośrednio wpływa na efektywniejszą jazdę pod względem energetycznym - pokonując ten sam wysiłek, kierujący rowerem jest w stanie przejechać dłuższy dystans, osiągając wyższe prędkości. Sami zdecydujcie, na jaki rower wsiąść. Pamiętajcie, aby wziąć pod uwagę, jaki jest rodzaj terenu, po którym macie jechać i jakiej wielkości dystans was czeka.


〰 Aleks Dorosiński

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Karolina Szweda 3 9 stycznia 2020  9834

Dodaj komentarz

 • niku
  8 maja 2017
  moim zdaniem to zleży gdzie chcesz go używać - do miasta zdecydowanie lepszy jest fitness (sam jeżdże takim po warszawie), wcześniej używałem szosy i po zmianie przyznam że codzienne dojazdy do pracy są przyjemniejsze. Jednak jeśli miałbym jeździć po grogach gruntowych/lesie to brał bym gravel :)
 • Koala
  8 maja 2017
  co wybrać gravel czy rower fitness? Generalnie za gravelem przemawia mocniejsza konstrukcja ale rower fitness jest bardziej uniwersalny... Co sądzicie?
 • fixx
  4 października 2016
  od kiedy ostre koło nie jest rowerem torowym ? :(

Artykuły z kategorii: Kolarstwo

pomysl-na-urlop-rowerem-po-gorach

Pomysł na urlop - rowerem po górach

Wybierasz się na dłuższy urlop? A może masz zaledwie kilka dni wolnego? Nawet te parę dni wystarczy, aby wybrać się na trasę rowerową po górach. Taką przygodę możesz przeżyć samemu albo z przyjaciółmi czy nawet z dzieckiem. Jazda rowerem po górach to niesamowita przygoda, wiele atrakcji i masę spalonych kalorii.

kolarstwo-szosowe-w-pigulce-poznaj-historie-zasady-i-rekord-szybkosci

Kolarstwo szosowe w pigułce: poznaj historię, zasady i rekord szybkości

Jazda rowerem to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu. Rowery, którymi poruszamy się w ramach rekreacyjnych treningów to najczęściej rowery górskie, rzadziej MTB. Można jednak zaobserwować coraz większe zainteresowanie jazdą szosową. Uchylamy rąbka tajemnicy, na czym polega kolarstwo szosowe, skąd się wzięło i jaki rower będzie najlepszy na trasę.

mistrzowskie-kolarstwo-torowe-zobacz-na-czym-polega-ten-sport

Mistrzowskie kolarstwo torowe: zobacz, na czym polega ten sport!

Ogromne emocje, zawrotna prędkość na 2 kołach i jeden cel: dojechać jak najszybciej na linię mety. Kolarstwo torowe rządzi się swoimi prawami, a i sam rower musi spełniać określone parametry. Jak to wygląda od kuchni i jakie konkurencje są najpopularniejsze na świecie?

jakie-zalety-ma-jazda-na-rowerze

Jakie zalety ma jazda na rowerze?

Jazda na rowerze to jeden z popularniejszych sportów pozwalających na uprawianie zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu. Jakie zalety ma taka aktywność fizyczna i o czym warto pamiętać podczas jazdy?

jakie-miesnie-pracuja-podczas-jazdy-na-rowerze

Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze?

Każdy umie jeździć rowerem. Jedni wybierają go zamiast samochodu - jako środek transportu do pracy. Inni - zaciekle trenują, by wystartować w zawodach. Kolarstwo jest jednym z najbardziej powszechnych sportów. Ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak pracują mięśnie podczas treningów kolarskich? O tym poniżej!

na-dwoch-kolach-przez-pieniny-trasy-rowerowe-w-szczawnicy-zdroju-i-okolicach

Na dwóch kołach przez Pieniny! Trasy rowerowe w Szczawnicy Zdroju i okolicach

Rowerowe przeprawy przez górskie szlaki to jedna z wielu atrakcji, jakie czekają na nas w Pieninach. W tej części Karpat nie trudno o zapierające dech w piersiach widoki i malownicze pejzaże górskich polanek. Przedstawiamy 5 malowniczych tras rowerowych przebiegających w Szczawnicy i okolicach.

malowniczy-slask-czyli-najpiekniejsze-szlaki-rowerowe-na-poludniu-polski

Malowniczy Śląsk, czyli najpiękniejsze szlaki rowerowe na południu Polski

Zaczarowane miejskie starówki, przepiękne lasy i wyjątkowe zabytki ziemi południowej Polski. Zapierające dech w piersiach widoki to za mało, aby opisać geniusz tych przestrzeni. Przybliżamy 5 najpiękniejszych szlaków rowerowych na Śląsku, choć poza nimi jest wiele innych wartych uwagi!

trening-kolarski-jak-zadbac-o-rowerowa-forme

Trening kolarski - jak zadbać o rowerową formę?

Mówi się, że im więcej kilometrów w nogach tym lepiej. Być może dlatego wielu początkujących kolarzy nie potrafi wejść na wyższy poziom swojej aktywności. W treningu kolarskim istotnych jest wiele elementów. Jak poprawnie zaplanować trening i jak zadbać o złotą kolarską formę?

naped-kolarza-jakie-pedaly-wybrac

Napęd kolarza – jakie pedały wybrać?

Nadawanie napędu rowerowi może odbywać się przy pomocy pedałów zatrzaskowych lub platformowych. Mamy także tzw. noski. Ich działanie nieco się od siebie różni. Zobacz wady i zalety tych rozwiązań w kolarstwie. Jakie jest przeznaczenie poszczególnych typów pedałów?

pomysl-na-urlop-rowerem-po-gorach

Pomysł na urlop - rowerem po górach

Wybierasz się na dłuższy urlop? A może masz zaledwie kilka dni wolnego? Nawet te parę dni wystarczy, aby wybrać się na trasę rowerową po górach. Taką przygodę możesz przeżyć samemu albo z przyjaciółmi czy nawet z dzieckiem. Jazda rowerem po górach to niesamowita przygoda, wiele atrakcji i masę spalonych kalorii.

kolarstwo-szosowe-w-pigulce-poznaj-historie-zasady-i-rekord-szybkosci

Kolarstwo szosowe w pigułce: poznaj historię, zasady i rekord szybkości

Jazda rowerem to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu. Rowery, którymi poruszamy się w ramach rekreacyjnych treningów to najczęściej rowery górskie, rzadziej MTB. Można jednak zaobserwować coraz większe zainteresowanie jazdą szosową. Uchylamy rąbka tajemnicy, na czym polega kolarstwo szosowe, skąd się wzięło i jaki rower będzie najlepszy na trasę.

mistrzowskie-kolarstwo-torowe-zobacz-na-czym-polega-ten-sport

Mistrzowskie kolarstwo torowe: zobacz, na czym polega ten sport!

Ogromne emocje, zawrotna prędkość na 2 kołach i jeden cel: dojechać jak najszybciej na linię mety. Kolarstwo torowe rządzi się swoimi prawami, a i sam rower musi spełniać określone parametry. Jak to wygląda od kuchni i jakie konkurencje są najpopularniejsze na świecie?

jakie-zalety-ma-jazda-na-rowerze

Jakie zalety ma jazda na rowerze?

Jazda na rowerze to jeden z popularniejszych sportów pozwalających na uprawianie zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu. Jakie zalety ma taka aktywność fizyczna i o czym warto pamiętać podczas jazdy?

jakie-miesnie-pracuja-podczas-jazdy-na-rowerze

Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze?

Każdy umie jeździć rowerem. Jedni wybierają go zamiast samochodu - jako środek transportu do pracy. Inni - zaciekle trenują, by wystartować w zawodach. Kolarstwo jest jednym z najbardziej powszechnych sportów. Ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak pracują mięśnie podczas treningów kolarskich? O tym poniżej!

na-dwoch-kolach-przez-pieniny-trasy-rowerowe-w-szczawnicy-zdroju-i-okolicach

Na dwóch kołach przez Pieniny! Trasy rowerowe w Szczawnicy Zdroju i okolicach

Rowerowe przeprawy przez górskie szlaki to jedna z wielu atrakcji, jakie czekają na nas w Pieninach. W tej części Karpat nie trudno o zapierające dech w piersiach widoki i malownicze pejzaże górskich polanek. Przedstawiamy 5 malowniczych tras rowerowych przebiegających w Szczawnicy i okolicach.

malowniczy-slask-czyli-najpiekniejsze-szlaki-rowerowe-na-poludniu-polski

Malowniczy Śląsk, czyli najpiękniejsze szlaki rowerowe na południu Polski

Zaczarowane miejskie starówki, przepiękne lasy i wyjątkowe zabytki ziemi południowej Polski. Zapierające dech w piersiach widoki to za mało, aby opisać geniusz tych przestrzeni. Przybliżamy 5 najpiękniejszych szlaków rowerowych na Śląsku, choć poza nimi jest wiele innych wartych uwagi!

trening-kolarski-jak-zadbac-o-rowerowa-forme

Trening kolarski - jak zadbać o rowerową formę?

Mówi się, że im więcej kilometrów w nogach tym lepiej. Być może dlatego wielu początkujących kolarzy nie potrafi wejść na wyższy poziom swojej aktywności. W treningu kolarskim istotnych jest wiele elementów. Jak poprawnie zaplanować trening i jak zadbać o złotą kolarską formę?

naped-kolarza-jakie-pedaly-wybrac

Napęd kolarza – jakie pedały wybrać?

Nadawanie napędu rowerowi może odbywać się przy pomocy pedałów zatrzaskowych lub platformowych. Mamy także tzw. noski. Ich działanie nieco się od siebie różni. Zobacz wady i zalety tych rozwiązań w kolarstwie. Jakie jest przeznaczenie poszczególnych typów pedałów?