Rodzaje nart zjazdowych | Aktualizacja 2020

Rodzaje nart zjazdowych | Aktualizacja 2020

Narty służą nam na wiele sezonów, dlatego ich zakup powinien być przemyślany. Oto charakterystyka wszystkich rodzajów nart zjazdowych. Zobacz, jak dobrać narty zjazdowe.

Narty od zaplecza. Poznaj ich rodzaje i sięgnij po najlepszy ślizg!

Zjazdowe, biegowe czy może narty turowe? Tak jak wiele jest form narciarstwa i dla każdej aktywności przewiduje się inne deski, tak samych rodzajów nart jest odpowiednio sporo. Tylko które wybrać do konkretnych przejazdów i jakie będą najlepsze na początek nauki jazdy po śnieżnych stokach?

Jak dobrać narty zjazdowe?  

Narty dopasowuje się do wzrostu oraz wagi narciarza, ale również do jego poziomu zaawansowania w narciarstwie. Pomoc pracownika sklepu jest niezbędna, ponieważ zazwyczaj nie śledzimy na bieżąco nowinek o nowych modelach nart. Jednak nie zawsze pracownik sklepu z nartami jest osobą kompetentną, która wie jak dobrać narty zjazdowe (np. do wzrostu). Aby zadbać o zakup właściwego sprzętu należy samemu dowiedzieć się kilku istotnych kwestii.

CzytajJak zacząć trenować narciarstwo biegowe

Narty zjazdowe – czyli jakie?

Mamy wiele rodzajów nart, ponieważ jest wiele odmian narciarstwa. Narty zjazdowe mają długie i płaskie płozy. Mocuje się je do stóp za pomocą wiązań i butów. W ramach nart zjazdowych wyróżniamy wiele ich podrodzajów. Narty zjazdowe mogą być taliowane (carvingowe) bądź klasyczne. Te pierwsze pozwalają na płynne skręcanie na stoku. Niżej zostały przedstawione rodzaje nart zjazdowych.

Na dobry początek: rodzaje nart na łatwy start
jakie są rodzaje nart

Nie tylko w sporcie, ale i wielu innych dziedzinach codziennego życia początki bywają dość trudne. Nie inaczej dzieje się w narciarstwie, a pierwsze kroki na stoku mogą być naprawdę skomplikowane. Trzeba odpowiednio włożyć obuwie, przygotować wiązania, wczepić buty w narty i na sam koniec utrzymać prostą postawę. Naokoło pełno śniegu i naprawdę nietrudno o jakiekolwiek przewinienia. Idealnym rodzajem nart dla osób, które dopiero zaczynają swoja przygodę z tym sportem, będą te o większej miękkości i zdecydowanie ostrej krawędzi. Taka budowa pozwala na łatwe opanowanie wchodzenia w zakręty. Najlepiej sięgać więc po narty używane, które mają za sobą niejednego zaciętego ucznia. Długość nart tego rodzaju to ok. 150 cm dla pań i ok. 170 cm dla panów. Chodzi o to, by jak najskuteczniej opanować techniki ślizgu. Z czasem można będzie sięgnąć po coś lepszego, ale zanim to nastąpi najważniejszy jest wprawny ślizg i umiejętność zapanowania nad torem jazdy.

Rodzaje nart zjazdowych: easycarver

Narty easycarver to świetny wybór dla początkujących narciarzy. Są lekkie i miękkie, dzięki czemu łatwo wprowadzić je w skręt. Odpowiadają osobom, które skręcają z wykorzystaniem ześlizgu, a nie jazdy na krawędziach. Z tego powodu mogą sprawiać problemy na twardych, stromych stokach.

Czytaj także: Pozycje zjazdowe na nartach

Narty easycarver powinny mieć około 140-160cm dla kobiet i 160-170cm dla mężczyzn. Należy pamiętać, że narty nie powinny być ani zbyt krótkie ani zbyt długie. Zazwyczaj postawione w pionie narty sięgają do brody, czyli są około 20cm krótsze niż wzrost narciarza. Należy pamiętać również o swojej wadze. Im cięższy narciarz, tym dłuższe narty. Ponieważ narty easycarver z założenia są raczej dosyć krótkie i lekkie, najczęściej wybierają je niewysokie kobiety.

Rodzaje nart dla bardziej doświadczonych: Race, Allround, Allmountain

Gdy technika twojej jazdy pozwoli ci na pewne ruchy i łatwe panowanie nad torem jazdy, możesz śmiało sięgnąć po rodzaje nart dla osób bardziej doświadczonych. Tutaj możesz wybrać spośród 3 grup - narty typu Race, Allround lub Allmountain. Każde z nich nadają się na inny rodzaj zjazdu i od ciebie zależy, które będą najlepsze. Narty z grupy Race sprawdzą się w szybkiej i dosyć agresywnej jeździe na odpowiednio przygotowanych trasach. Wymagają dobrego przygotowania i dużo energii włożonej w technikę jazdy. W kategorii narciarstwa rekreacyjnego użytkownicy chętnie sięgają po narty z grupy Allround. Takie deski świetnie się sprawdzają na trasach o różnych stopniu trudności, dzięki czemu jazda będzie przyjemna a nauka bardzo skuteczna. Dzięki lekkiej konstrukcji deski nadają się na różny śnieg, można ich też używać poza wyznaczoną trasą. Na nowej i niesprawdzonej nawierzchni idealnie jest mieć narty typu Allmountain. Są szersze, dlatego dobrze sprawdzą się na śniegu i oblodzonych odcinkach...

Rodzaje nart zjazdowych: allround

Najpopularniejszy rodzaj nart zjazdowych to narty allround. Są sztywniejsze od nart easycarver, dzięki czemu dużo łatwiej utrzymują się w ciętym skręcie. Są bardzo zwrotne i umożliwiają bezpieczną jazdę bez dużego wysiłku.

Długość nart allround to zazwyczaj 150-175cm. Ten rodzaj nart zjazdowych cieszy się ogromną popularnością wśród średniozaawansowanych narciarzy, którzy ponad bicie rekordów cenią sobie komfort i lekkość zjazdu.

Rodzaje nart zjazdowych: all mountain

Narty all mountain sprawdzają się w każdych warunkach. Zjedziesz na nich po utwardzonym stoku, po muldach, a także na miękkim śniegu. Narty all mountain to rozwiązanie dla doświadczonych narciarzy, którzy chcą mieć jedną uniwersalną parę nart na każde warunki.

Narty all mountain są dłuższe i szersze od nart allround. Dzięki temu te narty zjazdowe lepiej zachowują się na nierównym terenie oraz w puchu. Ponieważ mają dużą wyporność, dobrze się prowadzą i są bardzo stabilne.

Rodzaje nart zjazdowych: race

Narty typu race przeznaczone są dla zaawansowanych narciarzy, którzy lubią szybkie i agresywne zjazdy na stromych stokach. Doskonale sprawdzają się w ciętym i dynamicznym skręcie, nie lubią ześlizgu. Zapewniają sprężystość, ale wymagają włożenia w zjazd trochę siły. Dobrze sprawdzają się na dobrze ubitym i szerokim stoku.

Narty zjazdowe typu race dzielimy na dwa rodzaje: slalomowe i gigantowe. Narty slalomowe mają bardzo szerokie dzioby i wąski ślizg pod butem. Mocne taliowanie pozwala na dynamiczny i krótki skręt. Narty gigantowe w Polsce są mniej popularne, ponieważ są naprawdę szybkie i potrzebują dużej przestrzeni.

Rodzaje nart zjazdowych: crosscarver

Narty zjazdowe crosscarver swoją konstrukcją przypominają narty typu race. Są mniej twarde i łatwiej się je prowadzi. Nie wymagają wkładania w zjazd tyle siły co narty typu cross. Zazwyczaj poszerzane są z butem, więc mają sporą powierzchnię. Dzięki temu gwarantują wysoki poziom jazdy i trzymanie krawędzi. Są bardzo sterowne i stabilne. Sprawdzają się nawet na bardzo twardym śniegu, oblodzonych trasach oraz poza trasami.

Zobacz również: Gdzie na narty 2019?

Freestyle, freeride i desk skiturowe: rodzaje nart dla wymiataczy
rodzaje nart

Jeśli myślisz, że rekreacyjne narciarstwo jest dla ciebie za nudne, a poziom twojej jazdy sięga co najmniej szczytu Śnieżki, możesz zdecydować się na rodzaj nart do robienia ewolucji. Narty typu freestyle pozwolą ci zapewnić sobie wysoki poziom adrenaliny. Wysoka elastyczność tego rodzaju nart oraz zakończenie poniesionym noskiem na początku i na końcu deski daje możliwość najazdów oraz gładkiego lądowania również tyłem. Narty typu freeride z charakterystyczną falistą krawędzią to idealne wsparcie podczas jazdy po głębokim i świeżym śniegu oraz po oblodzonych fragmentach trasy. Szczególnym rodzajem nart są deski skiturowe, które wykorzystują elementy technologiczne nart zjazdowych i biegowych. Idealnie nadają się do podjazdów pod górkę dzięki zastosowaniu tzw. fok (rodzaj futerka, które odpowiednio amortyzuje deski nawet na stromych podjazdach.

Rodzaje nart zjazdowych: freeride

Narty stworzone do jazdy poza trasami, czyli w puchu i głębokim śniegu. Są lekkie i szerokie, dlatego nie zapadają się i umożliwiają płynną jazdę. Narciarz na nartach typu freeride czuje się jakby płynął po powierzchni. Niektóre modele mają podniesione tyły, dzięki czemu można jeździć zarówno przodem jak i tyłem (ma to znaczenie przy wykonywaniu skoków z lądowaniem tyłem). 

Co nieco dla pań: specjalistyczne rodzaje nart Lady

W każdej dziedzinie życia i dyscyplinie sportowej kobiety nie ustępują płci przeciwnej i próbują swoich sił w każdej sferze. Producenci nart proponują specjalny rodzaj desek dla pań. Narty z tej linii są lżejsze, mają bardziej miękką konstrukcję i nie są tak wymagające jak pozostałe rodzaje. Choć współczesne kobiety są zapalonymi wojowniczkami, sporty zimowe są szczególnie wymagające, dlatego też narty z linii dla kobiet są nieco krótsze od tych standardowych, dzięki czemu jazda na nich jest nieco łatwiejsza. Niektórzy producenci oferują specjalne systemy dopasowane do kobiecych potrzeb. Nie można zapomnieć o walorach estetycznych i estetycznych grafikach nadrukowanych na narty dla pań.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Karolina Szweda 2 27 lutego 2020  2740

Dodaj komentarz

  • Zenek
    17 października 2016
    Brakuje podania przykładów konkretnych modeli nart w danej kategorii. Sprzedawcy w Polsce robią i tak ludziom wodę z głowy a sprzedają głównie tzw. "slalomki" , które same kręcą.
  • Kurka
    13 października 2016
    Mam narty allround. Świetne są. Bardzo fajnie się jeździ, i lekko. Polecam wszystkim :)

Artykuły z kategorii: Narciarstwo i Snowboarding

rodzaje-desek-snowboardowych-jaka-deska-snowboardowa-aktualizacja-2020

Rodzaje desek snowboardowych – jaka deska snowboardowa? | AKTUALIZACJA 2020

Liczba dostępnych desek na rynku może przyprawić o zawroty głowy. Jak więc wybrać deskę snowboardową, by spełniała oczekiwania snowboardzisty? Oto przegląd najpopularniejszych desek oraz krótki poradnik, jak wybrać deskę. Jaka powinna być długość deski snowboardowej? Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

najdluzsze-trasy-narciarskie-w-polsce-i-europie-aktualizacja-2020

Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce i Europie | AKTUALIZACJA 2020

Chcesz pojechać na narty? Nudzą Cię krótkie i szybko kończące się trasy oraz kolejki do wyciągów? Zobacz zestawienie najpopularniejszych długich tras narciarskich. Na tych szlakach jazda na nartach i snowboardzie to czysta przyjemność. Gdzie są najdłuższe trasy narciarskie w Polsce i Europie? Przewiń artykuł, by poznać nasze propozycje na sezon 2020!

wykonaj-te-cwiczenia-przed-wyjazdem-na-narty-i-podbij-stok

Wykonaj te ćwiczenia przed wyjazdem na narty i podbij stok!

Zdaniem trenerów przygotowania motorycznego wszelkie przygotowania kondycyjne należy rozpocząć najpóźniej na 6 tygodni przed planowanym urlopem i szaleństwem na stoku. Warto pamiętać, że narciarstwo to nie tylko praca nóg, ale przede wszystkim silny korpus i mocne ręce. Na jakich ćwiczeniach skupić się przed nartami?

polski-wyciag-narciarski-zobacz-gdzie-sie-wybrac-na-narty-w-tym-sezonie

Polski wyciąg narciarski - zobacz, gdzie się wybrać na narty w tym sezonie!

Jak Polska długa i szeroka, tak tylko na południu kraju możemy cieszyć się górzystymi terenami. Nie musimy jednak jechać aż do Zakopanego, żeby nacieszyć się dobrym ślizgiem na stoku, choć i tam na pewno warto zahaczyć podczas zimowego turnusu. Przed wami 4 gorące miejsca z zimowym wyciągiem narciarskim w roli głównej i to nie tylko w górach!

slizg-w-alpejskim-stylu-ranking-top-5-osrodkow-narciarskich-w-austrii

Ślizg w alpejskim stylu. Ranking top 5 ośrodków narciarskich w Austrii

Choć powierzchnia Austrii to niecałe 84 tys. km kwadratowych, ponad połowa kraju znajduje się w Alpach. Gęsto zalesione rejony górskie stanowią idealne miejsce dla rozwoju turystyki. Przedstawiamy ośrodki narciarskie w Austrii, które od lat zajmują pierwsze miejsca we wszystkich rankingach.

deski-snowboardowe-jak-wybrac-najlepsza

Deski snowboardowe - jak wybrać najlepszą?

Jazda na deskach snowboardowych cieszy się rosnąca popularnością, a wybór odpowiedniego wariantu warunkuje komfort użytkowania. Jak dobrać odpowiednią deskę snowboardową?

ustawienie-wiazan-snowboardowych-jak-zrobic-to-we-wlasciwy-sposob

Ustawienie wiązań snowboardowych - jak zrobić to we właściwy sposób?

Ustawienie wiązań snowboardowych ma ogromne znaczenie zarówno w przypadku osób zaawansowanych, jak i początkujących. Jak właściwie ustawić wiązania snowboardowe w dowolnej desce?

buty-na-snowboard-jak-wybrac-odpowiednie

Buty na snowboard - jak wybrać odpowiednie?

Wraz ze zbliżającym się sezonem zimowym wzrasta popyt na różnego rodzaju sprzęty dedykowane do sportów ściśle związanych ze śniegiem. Jak wybrać odpowiednie buty na snowboard i ile one kosztują?

wypozyczalnia-nart-w-polskich-gorach-gdzie-wypozyczyc-narty

Wypożyczalnia nart w polskich górach – gdzie wypożyczyć narty?

Nie wszystkie osoby posiadają własne narty, dlatego wypożyczalnia to nieodłączny element każdego profesjonalnego stoku. Gdzie na terenie Polski znaleźć można takie wypożyczalnie?

rodzaje-desek-snowboardowych-jaka-deska-snowboardowa-aktualizacja-2020

Rodzaje desek snowboardowych – jaka deska snowboardowa? | AKTUALIZACJA 2020

Liczba dostępnych desek na rynku może przyprawić o zawroty głowy. Jak więc wybrać deskę snowboardową, by spełniała oczekiwania snowboardzisty? Oto przegląd najpopularniejszych desek oraz krótki poradnik, jak wybrać deskę. Jaka powinna być długość deski snowboardowej? Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

najdluzsze-trasy-narciarskie-w-polsce-i-europie-aktualizacja-2020

Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce i Europie | AKTUALIZACJA 2020

Chcesz pojechać na narty? Nudzą Cię krótkie i szybko kończące się trasy oraz kolejki do wyciągów? Zobacz zestawienie najpopularniejszych długich tras narciarskich. Na tych szlakach jazda na nartach i snowboardzie to czysta przyjemność. Gdzie są najdłuższe trasy narciarskie w Polsce i Europie? Przewiń artykuł, by poznać nasze propozycje na sezon 2020!

wykonaj-te-cwiczenia-przed-wyjazdem-na-narty-i-podbij-stok

Wykonaj te ćwiczenia przed wyjazdem na narty i podbij stok!

Zdaniem trenerów przygotowania motorycznego wszelkie przygotowania kondycyjne należy rozpocząć najpóźniej na 6 tygodni przed planowanym urlopem i szaleństwem na stoku. Warto pamiętać, że narciarstwo to nie tylko praca nóg, ale przede wszystkim silny korpus i mocne ręce. Na jakich ćwiczeniach skupić się przed nartami?

polski-wyciag-narciarski-zobacz-gdzie-sie-wybrac-na-narty-w-tym-sezonie

Polski wyciąg narciarski - zobacz, gdzie się wybrać na narty w tym sezonie!

Jak Polska długa i szeroka, tak tylko na południu kraju możemy cieszyć się górzystymi terenami. Nie musimy jednak jechać aż do Zakopanego, żeby nacieszyć się dobrym ślizgiem na stoku, choć i tam na pewno warto zahaczyć podczas zimowego turnusu. Przed wami 4 gorące miejsca z zimowym wyciągiem narciarskim w roli głównej i to nie tylko w górach!

slizg-w-alpejskim-stylu-ranking-top-5-osrodkow-narciarskich-w-austrii

Ślizg w alpejskim stylu. Ranking top 5 ośrodków narciarskich w Austrii

Choć powierzchnia Austrii to niecałe 84 tys. km kwadratowych, ponad połowa kraju znajduje się w Alpach. Gęsto zalesione rejony górskie stanowią idealne miejsce dla rozwoju turystyki. Przedstawiamy ośrodki narciarskie w Austrii, które od lat zajmują pierwsze miejsca we wszystkich rankingach.

deski-snowboardowe-jak-wybrac-najlepsza

Deski snowboardowe - jak wybrać najlepszą?

Jazda na deskach snowboardowych cieszy się rosnąca popularnością, a wybór odpowiedniego wariantu warunkuje komfort użytkowania. Jak dobrać odpowiednią deskę snowboardową?

ustawienie-wiazan-snowboardowych-jak-zrobic-to-we-wlasciwy-sposob

Ustawienie wiązań snowboardowych - jak zrobić to we właściwy sposób?

Ustawienie wiązań snowboardowych ma ogromne znaczenie zarówno w przypadku osób zaawansowanych, jak i początkujących. Jak właściwie ustawić wiązania snowboardowe w dowolnej desce?

buty-na-snowboard-jak-wybrac-odpowiednie

Buty na snowboard - jak wybrać odpowiednie?

Wraz ze zbliżającym się sezonem zimowym wzrasta popyt na różnego rodzaju sprzęty dedykowane do sportów ściśle związanych ze śniegiem. Jak wybrać odpowiednie buty na snowboard i ile one kosztują?

wypozyczalnia-nart-w-polskich-gorach-gdzie-wypozyczyc-narty

Wypożyczalnia nart w polskich górach – gdzie wypożyczyć narty?

Nie wszystkie osoby posiadają własne narty, dlatego wypożyczalnia to nieodłączny element każdego profesjonalnego stoku. Gdzie na terenie Polski znaleźć można takie wypożyczalnie?