Rodzaje nart zjazdowych

Rodzaje nart zjazdowych

Narty służą nam na wiele sezonów, dlatego ich zakup powinien być przemyślany. Oto charakterystyka wszystkich rodzajów nart zjazdowych. Zobacz, jak dobrać narty zjazdowe.

Narty od zaplecza. Poznaj ich rodzaje i sięgnij po najlepszy ślizg!

Zjazdowe, biegowe czy może narty turowe? Tak jak wiele jest form narciarstwa i dla każdej aktywności przewiduje się inne deski, tak samych rodzajów nart jest odpowiednio sporo. Tylko które wybrać do konkretnych przejazdów i jakie będą najlepsze na początek nauki jazdy po śnieżnych stokach?

Jak dobrać narty zjazdowe?  

Narty dopasowuje się do wzrostu oraz wagi narciarza, ale również do jego poziomu zaawansowania w narciarstwie. Pomoc pracownika sklepu jest niezbędna, ponieważ zazwyczaj nie śledzimy na bieżąco nowinek o nowych modelach nart. Jednak nie zawsze pracownik sklepu z nartami jest osobą kompetentną, która wie jak dobrać narty zjazdowe (np. do wzrostu). Aby zadbać o zakup właściwego sprzętu należy samemu dowiedzieć się kilku istotnych kwestii.

CzytajJak zacząć trenować narciarstwo biegowe

Narty zjazdowe – czyli jakie?

Mamy wiele rodzajów nart, ponieważ jest wiele odmian narciarstwa. Narty zjazdowe mają długie i płaskie płozy. Mocuje się je do stóp za pomocą wiązań i butów. W ramach nart zjazdowych wyróżniamy wiele ich podrodzajów. Narty zjazdowe mogą być taliowane (carvingowe) bądź klasyczne. Te pierwsze pozwalają na płynne skręcanie na stoku. Niżej zostały przedstawione rodzaje nart zjazdowych.

Na dobry początek: rodzaje nart na łatwy start
jakie są rodzaje nart

Nie tylko w sporcie, ale i wielu innych dziedzinach codziennego życia początki bywają dość trudne. Nie inaczej dzieje się w narciarstwie, a pierwsze kroki na stoku mogą być naprawdę skomplikowane. Trzeba odpowiednio włożyć obuwie, przygotować wiązania, wczepić buty w narty i na sam koniec utrzymać prostą postawę. Naokoło pełno śniegu i naprawdę nietrudno o jakiekolwiek przewinienia. Idealnym rodzajem nart dla osób, które dopiero zaczynają swoja przygodę z tym sportem, będą te o większej miękkości i zdecydowanie ostrej krawędzi. Taka budowa pozwala na łatwe opanowanie wchodzenia w zakręty. Najlepiej sięgać więc po narty używane, które mają za sobą niejednego zaciętego ucznia. Długość nart tego rodzaju to ok. 150 cm dla pań i ok. 170 cm dla panów. Chodzi o to, by jak najskuteczniej opanować techniki ślizgu. Z czasem można będzie sięgnąć po coś lepszego, ale zanim to nastąpi najważniejszy jest wprawny ślizg i umiejętność zapanowania nad torem jazdy.

Rodzaje nart zjazdowych: easycarver

Narty easycarver to świetny wybór dla początkujących narciarzy. Są lekkie i miękkie, dzięki czemu łatwo wprowadzić je w skręt. Odpowiadają osobom, które skręcają z wykorzystaniem ześlizgu, a nie jazdy na krawędziach. Z tego powodu mogą sprawiać problemy na twardych, stromych stokach.

Czytaj także: Pozycje zjazdowe na nartach

Narty easycarver powinny mieć około 140-160cm dla kobiet i 160-170cm dla mężczyzn. Należy pamiętać, że narty nie powinny być ani zbyt krótkie ani zbyt długie. Zazwyczaj postawione w pionie narty sięgają do brody, czyli są około 20cm krótsze niż wzrost narciarza. Należy pamiętać również o swojej wadze. Im cięższy narciarz, tym dłuższe narty. Ponieważ narty easycarver z założenia są raczej dosyć krótkie i lekkie, najczęściej wybierają je niewysokie kobiety.

Rodzaje nart dla bardziej doświadczonych: Race, Allround, Allmountain

Gdy technika twojej jazdy pozwoli ci na pewne ruchy i łatwe panowanie nad torem jazdy, możesz śmiało sięgnąć po rodzaje nart dla osób bardziej doświadczonych. Tutaj możesz wybrać spośród 3 grup - narty typu Race, Allround lub Allmountain. Każde z nich nadają się na inny rodzaj zjazdu i od ciebie zależy, które będą najlepsze. Narty z grupy Race sprawdzą się w szybkiej i dosyć agresywnej jeździe na odpowiednio przygotowanych trasach. Wymagają dobrego przygotowania i dużo energii włożonej w technikę jazdy. W kategorii narciarstwa rekreacyjnego użytkownicy chętnie sięgają po narty z grupy Allround. Takie deski świetnie się sprawdzają na trasach o różnych stopniu trudności, dzięki czemu jazda będzie przyjemna a nauka bardzo skuteczna. Dzięki lekkiej konstrukcji deski nadają się na różny śnieg, można ich też używać poza wyznaczoną trasą. Na nowej i niesprawdzonej nawierzchni idealnie jest mieć narty typu Allmountain. Są szersze, dlatego dobrze sprawdzą się na śniegu i oblodzonych odcinkach...

Rodzaje nart zjazdowych: allround

Najpopularniejszy rodzaj nart zjazdowych to narty allround. Są sztywniejsze od nart easycarver, dzięki czemu dużo łatwiej utrzymują się w ciętym skręcie. Są bardzo zwrotne i umożliwiają bezpieczną jazdę bez dużego wysiłku.

Długość nart allround to zazwyczaj 150-175cm. Ten rodzaj nart zjazdowych cieszy się ogromną popularnością wśród średniozaawansowanych narciarzy, którzy ponad bicie rekordów cenią sobie komfort i lekkość zjazdu.

Rodzaje nart zjazdowych: all mountain

Narty all mountain sprawdzają się w każdych warunkach. Zjedziesz na nich po utwardzonym stoku, po muldach, a także na miękkim śniegu. Narty all mountain to rozwiązanie dla doświadczonych narciarzy, którzy chcą mieć jedną uniwersalną parę nart na każde warunki.

Narty all mountain są dłuższe i szersze od nart allround. Dzięki temu te narty zjazdowe lepiej zachowują się na nierównym terenie oraz w puchu. Ponieważ mają dużą wyporność, dobrze się prowadzą i są bardzo stabilne.

Rodzaje nart zjazdowych: race

Narty typu race przeznaczone są dla zaawansowanych narciarzy, którzy lubią szybkie i agresywne zjazdy na stromych stokach. Doskonale sprawdzają się w ciętym i dynamicznym skręcie, nie lubią ześlizgu. Zapewniają sprężystość, ale wymagają włożenia w zjazd trochę siły. Dobrze sprawdzają się na dobrze ubitym i szerokim stoku.

Narty zjazdowe typu race dzielimy na dwa rodzaje: slalomowe i gigantowe. Narty slalomowe mają bardzo szerokie dzioby i wąski ślizg pod butem. Mocne taliowanie pozwala na dynamiczny i krótki skręt. Narty gigantowe w Polsce są mniej popularne, ponieważ są naprawdę szybkie i potrzebują dużej przestrzeni.

Rodzaje nart zjazdowych: crosscarver

Narty zjazdowe crosscarver swoją konstrukcją przypominają narty typu race. Są mniej twarde i łatwiej się je prowadzi. Nie wymagają wkładania w zjazd tyle siły co narty typu cross. Zazwyczaj poszerzane są z butem, więc mają sporą powierzchnię. Dzięki temu gwarantują wysoki poziom jazdy i trzymanie krawędzi. Są bardzo sterowne i stabilne. Sprawdzają się nawet na bardzo twardym śniegu, oblodzonych trasach oraz poza trasami.

Zobacz również: Gdzie na narty 2019?

Freestyle, freeride i desk skiturowe: rodzaje nart dla wymiataczy
rodzaje nart

Jeśli myślisz, że rekreacyjne narciarstwo jest dla ciebie za nudne, a poziom twojej jazdy sięga co najmniej szczytu Śnieżki, możesz zdecydować się na rodzaj nart do robienia ewolucji. Narty typu freestyle pozwolą ci zapewnić sobie wysoki poziom adrenaliny. Wysoka elastyczność tego rodzaju nart oraz zakończenie poniesionym noskiem na początku i na końcu deski daje możliwość najazdów oraz gładkiego lądowania również tyłem. Narty typu freeride z charakterystyczną falistą krawędzią to idealne wsparcie podczas jazdy po głębokim i świeżym śniegu oraz po oblodzonych fragmentach trasy. Szczególnym rodzajem nart są deski skiturowe, które wykorzystują elementy technologiczne nart zjazdowych i biegowych. Idealnie nadają się do podjazdów pod górkę dzięki zastosowaniu tzw. fok (rodzaj futerka, które odpowiednio amortyzuje deski nawet na stromych podjazdach.

Rodzaje nart zjazdowych: freeride

Narty stworzone do jazdy poza trasami, czyli w puchu i głębokim śniegu. Są lekkie i szerokie, dlatego nie zapadają się i umożliwiają płynną jazdę. Narciarz na nartach typu freeride czuje się jakby płynął po powierzchni. Niektóre modele mają podniesione tyły, dzięki czemu można jeździć zarówno przodem jak i tyłem (ma to znaczenie przy wykonywaniu skoków z lądowaniem tyłem). 

Co nieco dla pań: specjalistyczne rodzaje nart Lady

W każdej dziedzinie życia i dyscyplinie sportowej kobiety nie ustępują płci przeciwnej i próbują swoich sił w każdej sferze. Producenci nart proponują specjalny rodzaj desek dla pań. Narty z tej linii są lżejsze, mają bardziej miękką konstrukcję i nie są tak wymagające jak pozostałe rodzaje. Choć współczesne kobiety są zapalonymi wojowniczkami, sporty zimowe są szczególnie wymagające, dlatego też narty z linii dla kobiet są nieco krótsze od tych standardowych, dzięki czemu jazda na nich jest nieco łatwiejsza. Niektórzy producenci oferują specjalne systemy dopasowane do kobiecych potrzeb. Nie można zapomnieć o walorach estetycznych i estetycznych grafikach nadrukowanych na narty dla pań.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Karolina Szweda 2 27 lutego 2020  3284

Dodaj komentarz

  • Zenek
    17 października 2016
    Brakuje podania przykładów konkretnych modeli nart w danej kategorii. Sprzedawcy w Polsce robią i tak ludziom wodę z głowy a sprzedają głównie tzw. "slalomki" , które same kręcą.
  • Kurka
    13 października 2016
    Mam narty allround. Świetne są. Bardzo fajnie się jeździ, i lekko. Polecam wszystkim :)

Artykuły z kategorii: Narciarstwo i Snowboarding

top-5-butow-snowboardowych-2020-21-znajdz-swoj-model-i-jedz-na-stok

TOP 5 butów snowboardowych 2020/21: znajdź swój model i jedź na stok!

Jesteś fanem snowboardu, ale nie bardzo wiesz, na który sprzęt się zdecydować? PRzedstawiamy nasz ranking TOP 5 butów snowboardowych 2020/21! Zebraliśmy najważniejsze informacje o nowych modelach wiodących producentów. Już teraz sprawdź, które będą najlepsze dla ciebie i szykuj się na ślizg w dobrym stylu!

szykujesz-sie-na-zime-poznaj-ranking-top-5-butow-narciarskich-2020-21

Szykujesz się na zimę? Poznaj ranking TOP 5 butów narciarskich 2020/21!

Sezon narciarski przed nami. Choć sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie dynamicznie się zmienia, warto być na bieżąco. Już teraz znajdź chwilę, by sprawdzić TOP 5 butów narciarskich i szykuj się na zimę 2020/21! Kto wie, może lada dzień stoki zostaną otwarte, a my obudzimy się w nowej rzeczywistości?

nie-wiesz-gdzie-na-narty-biegowe-w-polsce-2021-sprawdz-nasze-rekomendacje

Nie wiesz, gdzie na narty biegowe w Polsce 2021? Sprawdź nasze rekomendacje!

Sezon zimowy za pasem, warto więc już teraz przemyśleć, co i w jaki sposób trenować w ramach zimowej rekreacji. I nie chodzi wyłącznie o narciarstwo zjazdowe, snowboard czy łyżwiarstwo. Jeśli zastanawiasz się, gdzie na narty biegowe w Polsce w zimie 2021, mamy dla ciebie parę sprawdzonych miejsc. Znajdź najlepsze dla siebie i zaplanuj czas na zimowy reset!

sprawdz-najpopularniejsze-sztuczne-stoki-narciarskie-w-polsce-2020-21

Sprawdź najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce 2020/21

Wyjazd na zimowisko w ferie 2021 może okazać się bardzo trudny. Nie do końca wiadomo, jak będzie wyglądać urlop w tegorocznej zimie i co dokładnie ma oznaczać reżim sanitarny. Wiesz, że nie musisz jechać w góry, aby cieszyć się szusowaniem na nartach? Oto najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce, które warto zahaczyć, planując odpoczynek w zimie 2020/21.

planujesz-urlop-w-zimie-sprawdz-oferty-na-narty-last-minute-2020-21

Planujesz urlop w zimie? Sprawdź oferty na narty last minute 2020/21!

Pandemia koronawirusa zbiera coraz większe żniwo. Właśnie z tego względu w wielu państwach europejskich zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia sanitarne m.in. dla przyjezdnych z Polski. Mimo wszystko warto zorientować się w ofertach na narty last minute 2020/21 - być może znajdziesz kierunek dla siebie i spędzisz zimowy urlop na ulubionych aktywnościach?

bezpieczne-zimowisko-w-gorach-czyli-gdzie-na-narty-w-austrii-2020-21

Bezpieczne zimowisko w górach, czyli gdzie na narty w Austrii 2020/21?

Cały świat ogarnęła pandemia koronawirusa, a kolejne wiadomości i nowych zakażeniach nie wróżą niczego dobrego. Na szczęście ośrodki narciarskie w Europie wprowadziły odpowiednie środki, dzięki czemu zimowy urlop jest cały czas w zasięgu ręki. Zobacz, jak zaplanować odpoczynek i gdzie pojechać na narty w Austrii w zimie 2020/21.

planujesz-zimowisko-juz-teraz-dowiedz-sie-gdzie-na-narty-w-czechach-2020-21

Planujesz zimowisko? Już teraz dowiedz się, gdzie na narty w Czechach 2020/21!

Choć wiele jest osób twierdzących, że koronawirus to zwykła grypa, Światowa Organizacja Zdrowia nie ma wątpliwości, żę to pandemia. Mimo wszystko trzeba żyć pełnią życia, zachowując ostrożność na co dzień. Jeśli planujesz zimowisko i zastanawiasz się, gdzie wybrać się na narty w zimie 2020/21, mamy dobre wiadomości! Sprawdź najlepsze miejsca w regionie i jak wygląda reżim sanitarny w Czechach.

myslisz-gdzie-na-narty-na-slowacji-2020-21-z-nami-znajdziesz-najlepsze-miejsca

Myślisz, gdzie na narty na Słowacji 2020/21? Z nami znajdziesz najlepsze miejsca!

Wielu pasjonatów zimowego szaleństwa lubi delektować się urlopem w polskich górach. Coraz częściej jednak decydują się oni na przekroczenie granicy i wypróbowanie stoków Karpat po stronie słowackiej. Podpowiadamy, gdzie wybrać się na narty na Słowacji w sezonie 2020/21 i które ośrodki najlepiej się sprawdzą. Podpowiadamy też, jak przygotować się na słowacki reżim sanitarny w związku z COVID-19.

gdzie-na-narty-w-polsce-2020-21-zobacz-najlepsze-miejsca-na-urlop-w-kraju

Gdzie na narty w Polsce 2020/21? Zobacz najlepsze miejsca na urlop w kraju!

Gdy świat zmierza się z pandemią, najlepsze, co możemy zrobić dla siebie i innych, to żyć z dala od źródeł paniki i pomówień. Ważne, by zachować spokój i wszelkie środki ostrożności. A ponieważ sezon narciarski nadchodzi pełną parą, czas pomyśleć o miejscu na urlop. Myślisz o tym, gdzie na narty w Polsce 2020/21? Sprawdź nasze propozycje na udaną zimę w kraju i przygotuj się na ślizg w wielkim stylu!

planowanie-zimowego-urlopu-zobacz-gdzie-na-narty-w-europie-2020-21

Planowanie zimowego urlopu: zobacz, gdzie na narty w Europie 2020/21

Sezon zimowy właśnie ruszył i warto pomyśleć o zaplanowaniu urlopu. Komunikaty rządu ws. organizacji wyjazdów na czas tegorocznych ferii zimowych nie brzmią najlepiej. Jeśli myślisz o typowym zimowisku na urlop i zastanawiasz się, gdzie na narty w Europie 2020/21, wybierz zakres dat spoza terminarza ferii zimowych. Podpowiadamy, jakie kierunki najlepiej obrać i jak się zachować w obliczu pandemii.

top-5-butow-snowboardowych-2020-21-znajdz-swoj-model-i-jedz-na-stok

TOP 5 butów snowboardowych 2020/21: znajdź swój model i jedź na stok!

Jesteś fanem snowboardu, ale nie bardzo wiesz, na który sprzęt się zdecydować? PRzedstawiamy nasz ranking TOP 5 butów snowboardowych 2020/21! Zebraliśmy najważniejsze informacje o nowych modelach wiodących producentów. Już teraz sprawdź, które będą najlepsze dla ciebie i szykuj się na ślizg w dobrym stylu!

szykujesz-sie-na-zime-poznaj-ranking-top-5-butow-narciarskich-2020-21

Szykujesz się na zimę? Poznaj ranking TOP 5 butów narciarskich 2020/21!

Sezon narciarski przed nami. Choć sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie dynamicznie się zmienia, warto być na bieżąco. Już teraz znajdź chwilę, by sprawdzić TOP 5 butów narciarskich i szykuj się na zimę 2020/21! Kto wie, może lada dzień stoki zostaną otwarte, a my obudzimy się w nowej rzeczywistości?

nie-wiesz-gdzie-na-narty-biegowe-w-polsce-2021-sprawdz-nasze-rekomendacje

Nie wiesz, gdzie na narty biegowe w Polsce 2021? Sprawdź nasze rekomendacje!

Sezon zimowy za pasem, warto więc już teraz przemyśleć, co i w jaki sposób trenować w ramach zimowej rekreacji. I nie chodzi wyłącznie o narciarstwo zjazdowe, snowboard czy łyżwiarstwo. Jeśli zastanawiasz się, gdzie na narty biegowe w Polsce w zimie 2021, mamy dla ciebie parę sprawdzonych miejsc. Znajdź najlepsze dla siebie i zaplanuj czas na zimowy reset!

sprawdz-najpopularniejsze-sztuczne-stoki-narciarskie-w-polsce-2020-21

Sprawdź najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce 2020/21

Wyjazd na zimowisko w ferie 2021 może okazać się bardzo trudny. Nie do końca wiadomo, jak będzie wyglądać urlop w tegorocznej zimie i co dokładnie ma oznaczać reżim sanitarny. Wiesz, że nie musisz jechać w góry, aby cieszyć się szusowaniem na nartach? Oto najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce, które warto zahaczyć, planując odpoczynek w zimie 2020/21.

planujesz-urlop-w-zimie-sprawdz-oferty-na-narty-last-minute-2020-21

Planujesz urlop w zimie? Sprawdź oferty na narty last minute 2020/21!

Pandemia koronawirusa zbiera coraz większe żniwo. Właśnie z tego względu w wielu państwach europejskich zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia sanitarne m.in. dla przyjezdnych z Polski. Mimo wszystko warto zorientować się w ofertach na narty last minute 2020/21 - być może znajdziesz kierunek dla siebie i spędzisz zimowy urlop na ulubionych aktywnościach?

bezpieczne-zimowisko-w-gorach-czyli-gdzie-na-narty-w-austrii-2020-21

Bezpieczne zimowisko w górach, czyli gdzie na narty w Austrii 2020/21?

Cały świat ogarnęła pandemia koronawirusa, a kolejne wiadomości i nowych zakażeniach nie wróżą niczego dobrego. Na szczęście ośrodki narciarskie w Europie wprowadziły odpowiednie środki, dzięki czemu zimowy urlop jest cały czas w zasięgu ręki. Zobacz, jak zaplanować odpoczynek i gdzie pojechać na narty w Austrii w zimie 2020/21.

planujesz-zimowisko-juz-teraz-dowiedz-sie-gdzie-na-narty-w-czechach-2020-21

Planujesz zimowisko? Już teraz dowiedz się, gdzie na narty w Czechach 2020/21!

Choć wiele jest osób twierdzących, że koronawirus to zwykła grypa, Światowa Organizacja Zdrowia nie ma wątpliwości, żę to pandemia. Mimo wszystko trzeba żyć pełnią życia, zachowując ostrożność na co dzień. Jeśli planujesz zimowisko i zastanawiasz się, gdzie wybrać się na narty w zimie 2020/21, mamy dobre wiadomości! Sprawdź najlepsze miejsca w regionie i jak wygląda reżim sanitarny w Czechach.

myslisz-gdzie-na-narty-na-slowacji-2020-21-z-nami-znajdziesz-najlepsze-miejsca

Myślisz, gdzie na narty na Słowacji 2020/21? Z nami znajdziesz najlepsze miejsca!

Wielu pasjonatów zimowego szaleństwa lubi delektować się urlopem w polskich górach. Coraz częściej jednak decydują się oni na przekroczenie granicy i wypróbowanie stoków Karpat po stronie słowackiej. Podpowiadamy, gdzie wybrać się na narty na Słowacji w sezonie 2020/21 i które ośrodki najlepiej się sprawdzą. Podpowiadamy też, jak przygotować się na słowacki reżim sanitarny w związku z COVID-19.

gdzie-na-narty-w-polsce-2020-21-zobacz-najlepsze-miejsca-na-urlop-w-kraju

Gdzie na narty w Polsce 2020/21? Zobacz najlepsze miejsca na urlop w kraju!

Gdy świat zmierza się z pandemią, najlepsze, co możemy zrobić dla siebie i innych, to żyć z dala od źródeł paniki i pomówień. Ważne, by zachować spokój i wszelkie środki ostrożności. A ponieważ sezon narciarski nadchodzi pełną parą, czas pomyśleć o miejscu na urlop. Myślisz o tym, gdzie na narty w Polsce 2020/21? Sprawdź nasze propozycje na udaną zimę w kraju i przygotuj się na ślizg w wielkim stylu!

planowanie-zimowego-urlopu-zobacz-gdzie-na-narty-w-europie-2020-21

Planowanie zimowego urlopu: zobacz, gdzie na narty w Europie 2020/21

Sezon zimowy właśnie ruszył i warto pomyśleć o zaplanowaniu urlopu. Komunikaty rządu ws. organizacji wyjazdów na czas tegorocznych ferii zimowych nie brzmią najlepiej. Jeśli myślisz o typowym zimowisku na urlop i zastanawiasz się, gdzie na narty w Europie 2020/21, wybierz zakres dat spoza terminarza ferii zimowych. Podpowiadamy, jakie kierunki najlepiej obrać i jak się zachować w obliczu pandemii.