Rodzaje nart zjazdowych

Rodzaje nart zjazdowych

Narty służą nam na wiele sezonów, dlatego ich zakup powinien być przemyślany. Oto charakterystyka wszystkich rodzajów nart zjazdowych. Zobacz, jak dobrać narty zjazdowe.

Jak dobrać narty zjazdowe?  

Narty dopasowuje się do wzrostu oraz wagi narciarza, ale również do jego poziomu zaawansowania w narciarstwie. Pomoc pracownika sklepu jest niezbędna, ponieważ zazwyczaj nie śledzimy na bieżąco nowinek o nowych modelach nart. Jednak nie zawsze pracownik sklepu z nartami jest osobą kompetentną, która wie jak dobrać narty zjazdowe (np. do wzrostu). Aby zadbać o zakup właściwego sprzętu należy samemu dowiedzieć się kilku istotnych kwestii.

narty, biegówki, snowboard cena
CzytajJak zacząć trenować narciarstwo biegowe

Narty zjazdowe – czyli jakie?

Mamy wiele rodzajów nart, ponieważ jest wiele odmian narciarstwa. Narty zjazdowe mają długie i płaskie płozy. Mocuje się je do stóp za pomocą wiązań i butów. W ramach nart zjazdowych wyróżniamy wiele ich podrodzajów. Narty zjazdowe mogą być taliowane (carvingowe) bądź klasyczne. Te pierwsze pozwalają na płynne skręcanie na stoku. Niżej zostały przedstawione rodzaje nart zjazdowych.

Rodzaje nart zjazdowych: easycarver

Narty easycarver to świetny wybór dla początkujących narciarzy. Są lekkie i miękkie, dzięki czemu łatwo wprowadzić je w skręt. Odpowiadają osobom, które skręcają z wykorzystaniem ześlizgu, a nie jazdy na krawędziach. Z tego powodu mogą sprawiać problemy na twardych, stromych stokach.

Czytaj także: Pozycje zjazdowe na nartach

Narty easycarver powinny mieć około 140-160cm dla kobiet i 160-170cm dla mężczyzn. Należy pamiętać, że narty nie powinny być ani zbyt krótkie ani zbyt długie. Zazwyczaj postawione w pionie narty sięgają do brody, czyli są około 20cm krótsze niż wzrost narciarza. Należy pamiętać również o swojej wadze. Im cięższy narciarz, tym dłuższe narty. Ponieważ narty easycarver z założenia są raczej dosyć krótkie i lekkie, najczęściej wybierają je niewysokie kobiety.

Rodzaje nart zjazdowych: allround

Najpopularniejszy rodzaj nart zjazdowych to narty allround. Są sztywniejsze od nart easycarver, dzięki czemu dużo łatwiej utrzymują się w ciętym skręcie. Są bardzo zwrotne i umożliwiają bezpieczną jazdę bez dużego wysiłku.

Długość nart allround to zazwyczaj 150-175cm. Ten rodzaj nart zjazdowych cieszy się ogromną popularnością wśród średniozaawansowanych narciarzy, którzy ponad bicie rekordów cenią sobie komfort i lekkość zjazdu.

Rodzaje nart zjazdowych: all mountain

Narty all mountain sprawdzają się w każdych warunkach. Zjedziesz na nich po utwardzonym stoku, po muldach, a także na miękkim śniegu. Narty all mountain to rozwiązanie dla doświadczonych narciarzy, którzy chcą mieć jedną uniwersalną parę nart na każde warunki.

Narty all mountain są dłuższe i szersze od nart allround. Dzięki temu te narty zjazdowe lepiej zachowują się na nierównym terenie oraz w puchu. Ponieważ mają dużą wyporność, dobrze się prowadzą i są bardzo stabilne.

Rodzaje nart zjazdowych: race

Narty typu race przeznaczone są dla zaawansowanych narciarzy, którzy lubią szybkie i agresywne zjazdy na stromych stokach. Doskonale sprawdzają się w ciętym i dynamicznym skręcie, nie lubią ześlizgu. Zapewniają sprężystość, ale wymagają włożenia w zjazd trochę siły. Dobrze sprawdzają się na dobrze ubitym i szerokim stoku.

Narty zjazdowe typu race dzielimy na dwa rodzaje: slalomowe i gigantowe. Narty slalomowe mają bardzo szerokie dzioby i wąski ślizg pod butem. Mocne taliowanie pozwala na dynamiczny i krótki skręt. Narty gigantowe w Polsce są mniej popularne, ponieważ są naprawdę szybkie i potrzebują dużej przestrzeni.

Rodzaje nart zjazdowych: crosscarver

Narty zjazdowe crosscarver swoją konstrukcją przypominają narty typu race. Są mniej twarde i łatwiej się je prowadzi. Nie wymagają wkładania w zjazd tyle siły co narty typu cross. Zazwyczaj poszerzane są z butem, więc mają sporą powierzchnię. Dzięki temu gwarantują wysoki poziom jazdy i trzymanie krawędzi. Są bardzo sterowne i stabilne. Sprawdzają się nawet na bardzo twardym śniegu, oblodzonych trasach oraz poza trasami.

Zobacz również: Gdzie na narty 2019?

Rodzaje nart zjazdowych: freeride

Narty stworzone do jazdy poza trasami, czyli w puchu i głębokim śniegu. Są lekkie i szerokie, dlatego nie zapadają się i umożliwiają płynną jazdę. Narciarz na nartach typu freeride czuje się jakby płynął po powierzchni. Niektóre modele mają podniesione tyły, dzięki czemu można jeździć zarówno przodem jak i tyłem (ma to znaczenie przy wykonywaniu skoków z lądowaniem tyłem). 

Karolina Szweda 2 11 października 2016  1801

Dodaj komentarz

  • Zenek
    17 października 2016
    Brakuje podania przykładów konkretnych modeli nart w danej kategorii. Sprzedawcy w Polsce robią i tak ludziom wodę z głowy a sprzedają głównie tzw. "slalomki" , które same kręcą.
  • Kurka
    13 października 2016
    Mam narty allround. Świetne są. Bardzo fajnie się jeździ, i lekko. Polecam wszystkim :)

Artykuły z kategorii: Narciarstwo i Snowboarding

poczatkujacy-narciarz-podstawy-jazdy-na-nartach

Początkujący narciarz – podstawy jazdy na nartach

Narciarstwo jest energetycznym i fascynującym sportem zimowym. Najtrudniejsze są jednak pierwsze kroki. Zobacz, jak ułatwić sobie naukę jazdy na nartach. Oto zbiór porad dla początkujących – technika jazdy na nartach w pigułce.

snowboarding-najczestsze-kontuzje-na-stoku

Snowboarding – najczęstsze kontuzje na stoku

Przyjmuje się, że jazda na desce snowboardowej jest dużo bezpieczniejszym sportem niż jazda na nartach. Mimo to, w snowboardingu kontuzje i urazy są dość częste. Zobacz, jakie są najczęstsze urazy podczas uprawiania tego sportu zimowego.

gdzie-na-narty-2019-przeglad-osrodkow-narciarskich-w-polsce-i-europie

Gdzie na narty 2019? Przegląd ośrodków narciarskich w Polsce i Europie

Nie wiesz, gdzie na narty w Polsce lub za granicą? Jakie są najlepsze oferty wycieczek i wyjazdów narciarskich? Gdzie na narty z dziećmi? Oto przegląd stoków i miejsc, do których warto pojechać na narty 2019!

moda-w-zimowej-wersji-jaki-ubior-na-narty-i-snowboard

Moda w zimowej wersji – jaki ubiór na narty i snowboard

Miłośnicy zimowego szaleństwa mają przed sobą nie lada wyzwanie. Raz, że przygotowanie fizyczne do sezonu jest angażujące. Dwa – muszą zadbać o właściwy sprzęt i ubiór zanim wybiorą się na narty czy snowboard. Odpowiedni ubiór na narty, by chronić się przed śniegiem, przemoczeniem czy chłodem. Oto poradnik kompletowania ubioru w sportach zimowych!

poradnik-poczatkujacego-narciarza-do-czego-sluza-kijki-narciarskie

Poradnik początkującego narciarza – do czego służą kijki narciarskie?

Wokół tematu jazdy na nartach z kijkami narodziło się wiele mitów. Pojawiają się argumenty bezpieczeństwa na stoku, łatwiejszej nauki czy określonego stylu jazdy. Jak jest naprawdę? Czy stosowanie kijków w narciarstwie jest konieczne? A może są one zbędnym sprzętem treningowym? Zobacz, kiedy powinno się używać kijków, a kiedy lepiej z nich zrezygnować. Do czego służą kijki narciarskie?

poradnik-narciarza-jazda-na-krawedziach-narty

Poradnik narciarza – jazda na krawędziach narty

Skręcanie na krawędziach jest kolejnym etapem w nauce narciarstwa. Taki styl skrętu stosuje się zarówno w jeździe rekreacyjnej, jak i zawodowej. Można jeździć na krawędziach na nartach klasycznych czy taliowanych nartach carvingowych. Co daje jazda na krawędziach narty i jak się jej nauczyć? O tym w poniższym materiale!

narciarskie-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Zima zbliża się wielkimi krokami. Wielu miłośników białego szaleństwa już jest w trakcie przygotowań do wysiłku na stoku. Poza treningami praktycznymi, warto liznąć nieco teorii i historii sportów zimowych. W dzisiejszym odcinku – narciarstwo. Oto, jakie konkurencje narciarskie są rozgrywane w tej dyscyplinie!

kalendarz-zawodow-narciarskich-i-snowboardowych-zima-2017-18

Kalendarz zawodów narciarskich i snowboardowych zima 2017/18

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami. Miłośnicy białego szaleństwa są już w fazie przygotowań do zawodów i treningów na stokach. Jakie zmagania snowboardingowe i narciarskie czekają nas tej zimy? Zobacz kalendarz zawodów sportów zimowych 2017/18 w Polsce, Europie i na całym świecie!

snowboarding-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Snowboarding - konkurencje olimpijskie i nie tylko!

W ramach jednego sportu zawiera się kilka konkurencji. Niektóre z nich wchodzą w skład programu zimowych igrzysk olimpijskich. Inne – są znacznie mniej znane. Czym charakteryzują się poszczególne konkurencje snowboardowe? Zobacz w jakich konkurencjach sportowych można startować na desce snowboardowej!

serwisowanie-nart-i-sprzetu-snowboardowego

Serwisowanie nart i sprzętu snowboardowego

Dobrze przygotowany sprzęt narciarski jest kluczem do udanego sezonu zimowego. W ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo na stoku. Co więcej, taki sprzęt dostosuje się do każdych warunków. Zobacz, o co należy zadbać podczas serwisowania nart przed sezonem zimowym.

poczatkujacy-narciarz-podstawy-jazdy-na-nartach

Początkujący narciarz – podstawy jazdy na nartach

Narciarstwo jest energetycznym i fascynującym sportem zimowym. Najtrudniejsze są jednak pierwsze kroki. Zobacz, jak ułatwić sobie naukę jazdy na nartach. Oto zbiór porad dla początkujących – technika jazdy na nartach w pigułce.

snowboarding-najczestsze-kontuzje-na-stoku

Snowboarding – najczęstsze kontuzje na stoku

Przyjmuje się, że jazda na desce snowboardowej jest dużo bezpieczniejszym sportem niż jazda na nartach. Mimo to, w snowboardingu kontuzje i urazy są dość częste. Zobacz, jakie są najczęstsze urazy podczas uprawiania tego sportu zimowego.

gdzie-na-narty-2019-przeglad-osrodkow-narciarskich-w-polsce-i-europie

Gdzie na narty 2019? Przegląd ośrodków narciarskich w Polsce i Europie

Nie wiesz, gdzie na narty w Polsce lub za granicą? Jakie są najlepsze oferty wycieczek i wyjazdów narciarskich? Gdzie na narty z dziećmi? Oto przegląd stoków i miejsc, do których warto pojechać na narty 2019!

moda-w-zimowej-wersji-jaki-ubior-na-narty-i-snowboard

Moda w zimowej wersji – jaki ubiór na narty i snowboard

Miłośnicy zimowego szaleństwa mają przed sobą nie lada wyzwanie. Raz, że przygotowanie fizyczne do sezonu jest angażujące. Dwa – muszą zadbać o właściwy sprzęt i ubiór zanim wybiorą się na narty czy snowboard. Odpowiedni ubiór na narty, by chronić się przed śniegiem, przemoczeniem czy chłodem. Oto poradnik kompletowania ubioru w sportach zimowych!

poradnik-poczatkujacego-narciarza-do-czego-sluza-kijki-narciarskie

Poradnik początkującego narciarza – do czego służą kijki narciarskie?

Wokół tematu jazdy na nartach z kijkami narodziło się wiele mitów. Pojawiają się argumenty bezpieczeństwa na stoku, łatwiejszej nauki czy określonego stylu jazdy. Jak jest naprawdę? Czy stosowanie kijków w narciarstwie jest konieczne? A może są one zbędnym sprzętem treningowym? Zobacz, kiedy powinno się używać kijków, a kiedy lepiej z nich zrezygnować. Do czego służą kijki narciarskie?

poradnik-narciarza-jazda-na-krawedziach-narty

Poradnik narciarza – jazda na krawędziach narty

Skręcanie na krawędziach jest kolejnym etapem w nauce narciarstwa. Taki styl skrętu stosuje się zarówno w jeździe rekreacyjnej, jak i zawodowej. Można jeździć na krawędziach na nartach klasycznych czy taliowanych nartach carvingowych. Co daje jazda na krawędziach narty i jak się jej nauczyć? O tym w poniższym materiale!

narciarskie-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Zima zbliża się wielkimi krokami. Wielu miłośników białego szaleństwa już jest w trakcie przygotowań do wysiłku na stoku. Poza treningami praktycznymi, warto liznąć nieco teorii i historii sportów zimowych. W dzisiejszym odcinku – narciarstwo. Oto, jakie konkurencje narciarskie są rozgrywane w tej dyscyplinie!

kalendarz-zawodow-narciarskich-i-snowboardowych-zima-2017-18

Kalendarz zawodów narciarskich i snowboardowych zima 2017/18

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami. Miłośnicy białego szaleństwa są już w fazie przygotowań do zawodów i treningów na stokach. Jakie zmagania snowboardingowe i narciarskie czekają nas tej zimy? Zobacz kalendarz zawodów sportów zimowych 2017/18 w Polsce, Europie i na całym świecie!

snowboarding-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Snowboarding - konkurencje olimpijskie i nie tylko!

W ramach jednego sportu zawiera się kilka konkurencji. Niektóre z nich wchodzą w skład programu zimowych igrzysk olimpijskich. Inne – są znacznie mniej znane. Czym charakteryzują się poszczególne konkurencje snowboardowe? Zobacz w jakich konkurencjach sportowych można startować na desce snowboardowej!

serwisowanie-nart-i-sprzetu-snowboardowego

Serwisowanie nart i sprzętu snowboardowego

Dobrze przygotowany sprzęt narciarski jest kluczem do udanego sezonu zimowego. W ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo na stoku. Co więcej, taki sprzęt dostosuje się do każdych warunków. Zobacz, o co należy zadbać podczas serwisowania nart przed sezonem zimowym.