Rodzaje masażu: sprawdź, które zabiegi są dla ciebie!

Różnorodność usług z zakresu terapii manualnej jest wyjątkowo duża. Do dyspozycji mamy kilkanaście rodzajów masażu, a każdy z nich inaczej wpływa na nasz organizm i kompleksy mięśniowe. Na czym polega każdy z nich i który będzie tym najlepszym w konkretnym przypadku?
Najpopularniejszy ze wszystkich: masaż sportowy
Rosnąca popularność kultu ciała dyktuje wysoki poziom aktywności fizycznej, często uprawianej na wysokim poziomie. Ciało eksponowane na duży wysiłek fizyczny ma szczególne potrzeby regeneracyjne, a te zaspokoi masaż sportowy. To przede wszystkim relaks dla mięśni i stawów, które na co dzień zmagają się z różnego rodzaju obciążeniami. Ten rodzaj masażu to połączenie różnych technik - zbliżony jest do klasycznego zabiegu relaksującego, choć wykonywany jest w zdecydowanie szybszym tempie, a terapeuta używa dużo większej siły. Masaż sportowy to dobry sposób na uzupełnienie regularnego treningu całego ciała i świetna metoda na regenerację.
Masaż tkanek głębokich i punktów spustowych
W przypadku intensywnych treningów napięcie utrzymuje się przede wszystkim w powierzchownych warstwach mięśni. Długotrwały wysiłek lub praca stojąca mogą prowadzić do napięć w głębszych warstwach mięśni oraz naciągać ich powięzi. Masaż tkanek głębokich dobrze sprawdzi się jako rozluźnienie tkanki mięśniowej głębokiej. Skutecznie redukuje chroniczne napięcie i może w łatwy sposób poprawić swobodę i zasięg ruchu konkretnych stawów. Podobne działanie ma masaż punktów spustowych. Jedyna różnica to zakres działania - masaż tkanek głębokich przeznaczony jest raczej do terapii manualnej mięśni i większej powierzchni. Masaż punktów spustowych uśmierza bóle, które promieniują z jednego lub kilku punktów. To idealny rodzaj terapii w rwie kulszowej i zapaleniu powięzi podeszwowej.
Techniki dalekowschodnie: masaż tajski i shiatsu

Osoby, którym zależy na lepszej rozciągliwości i większym zasięgu ruchów powinny spróbować 2 rodzajów masażu wschodniego. To przede wszystkim jogiczny masaż tajski, który obejmuje intensywne ćwiczenia rozciągające w 5 pozycjach (na brzuchu, na plecach, na obu bokach i siedząc). Masaż tajski może uśmierzyć ból, zwłaszcza ten wynikający z przykurczów mięśniowych. Świetną formą na osiągnięcie harmonii są masaże shiatsu i balijski - szczególnie ten pierwszy pomaga zredukować stres poprzez przywrócenie prawidłowego funkcjonowania układu krążenia. Masaż shiatsu wykonywany jest z użyciem różnorodnych technik, m.in. poprzez uciskanie łokciami, kolanami i stopami w celu rozmasowania najbardziej napiętych miejsc na plecach i kończynach.
Refleksologia stóp i dłoni: masaż organizmu od wewnątrz
Mało kto wie, że poprzez odpowiednią stymulację punktów nerwowych na stopach i dłoniach można skutecznie pobudzić funkcjonowanie poszczególnych organów wewnętrznych. Taki masaż to refleksologia. Terapeuci uważają, że jest ona skuteczną metodą pozwalającą zbalansować własne ciało. Masaż refleksologiczny stóp i dłoni jest wyjątkowo relaksujący, pozwala się odprężyć i zapomnieć o bieżących sprawach. Refleksologia stóp sprawdzi się idealnie u wszystkich osób, które długi czas spędzają w pozycji stojącej lub na wysokich obcasach. Niektóre gabinety masażu obok refleksologii stóp i dłoni oferują także masaż refleksologiczny twarzy.
W oczekiwaniu na nowe: masaż prenatalny
Wydawać by się mogło, że kobiety ciężarne powinny korzystać co najwyżej z masażu dłoni, stóp i twarzy oraz z relaksujących zabiegów na kręgosłup lędźwiowy. Prawda jest jednak zgoła odmienna. Masaż prenatalny może się świetnie sprawdzić zwłaszcza przy pierwszej ciąży, gdy przyszła mama dopiero uczy się reakcji swojego organizmu w tym wyjątkowym stanie. Ciąża to szczególny czas, który stawia duże wymagania przed ciężarną - to duże obciążenie dla kręgosłupa, zwłaszcza w odc. lędźwiowym. Masaż prenatalny może skutecznie zlikwidować dolegliwości natury lędźwiowej, może również zmniejszyć depresję i uczucie niepokoju, a stosowany w połączeniu z refleksologią stóp i twarzy przywróci naturalny rytm dnia i pomoże pożegnać bezsenność.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!