Rodzaje jachtów żaglowych

Rodzaje jachtów żaglowych

Jacht żaglowy to jednostka pływająca, którą wykorzystuje się w sporcie i turystyce. Jej głównym, a czasem jedynym napędem jest żagiel. Istnieje wiele możliwości podziału jachtów żaglowych. Poznaj je wszystkie.

Jachty żaglowe w Polsce

rodzaje jachtów łodzi żaglowych w Polsce

Żeglarstwo w Polsce jest bardzo dobrze rozwinięte. Jachty żaglowe można spotkać na morzu Bałtyckim, na rzekach, na Mazurach oraz na wielu innych jeziorach i zbiornikach wodnych. Osoba, która nie zna się na żeglarstwie mogłaby powiedzieć, że nie widzi różnicy między poszczególnymi typami jachtów, nie licząc ich wielkości i ilości żagli. Co więcej, laicy nie mają pojęcia, że istnieją setki modeli jachtów, które znacznie się od siebie różnią. Wybierając się na wakacje na Mazury warto wiedzieć cokolwiek o sprzęcie, który się wypożycza. Oto możliwości podziału jachtów żaglowych i ich charakterystyka.

Podział jachtów żaglowych ze względu na kategorię projektową

Kategoria A (oceaniczna) – jachty żaglowe przystosowane do dalekich rejsów, które sprawdzają się przy silnym wietrze powyżej 8 stopni w skali Beauforta i wysokich falach przekraczających 4m wysokości. Charakteryzują się wysoką dzielnością (zdolnością do pokonywania fal).

Kategoria B (pełnomorska) – jachty żaglowe przystosowane do rejsów pełnomorskich, które sprawdzają się przy silnym wietrze do 8 stopni w skali Beauforta i wysokich falach do 4m wysokości.

Kategoria C (przybrzeżna) – jachty żaglowe przystosowane do rejsów po wodach przybrzeżnych, zatokach, zalewach, jeziorach i rzekach. Sprawdzają się przy wietrze o sile do 6 stopni w skali Beauforta i falach o wysokości do 2m.

Kategoria D (na wody osłonięte) – jachty żaglowe przystosowane do rejsów na małych jeziorach, rzekach i kanałach. Sprawdzają się przy wietrze o sile do 4 stopni w skali Beauforta i falach o wysokości do 0,5m np. popularna Omega.

Podział jachtów żaglowych ze względu na akwen użytkowania

Jachty śródlądowe – poruszają się po jeziorach i rzekach.

Jachty morskie – poruszają się po pełnych morzach, przy brzegach oraz w zatokach.

Jachty oceaniczne – poruszają się po oceanach.

Podział jachtów żaglowych ze względu na sposób użytkowania

Jachty regatowe – wykorzystywane do udziału w zawodach żeglarskich, czyli regatach. Jednostki biorące udział w regatach napędzane są tylko siłą wiatru. Regaty odbywają się na trasach śródlądowych, morskich i oceanicznych. Jachty regatowe mają lekki kadłub i specjalistyczne wyposażenie przystosowane do udziału w zawodach.

Jachty turystyczne – przeznaczone do żeglugi rekreacyjnej. Aby zaspokoić potrzeby wymagających klientów, jachty turystyczne są przede wszystkim proste w obsłudze i bardzo komfortowe. Zdecydowanie nie kładzie się nacisku na walory regatowe.

Jachty turystyczno-regatowe – połączenie właściwości jachtów regatowych i jachtów turystycznych. Zapewniają rozwinięcie prędkości na miarę jachtów regatowych i komfort żeglugi na miarę jachtów turystycznych.

Jachty szkoleniowe – przeznaczone do prowadzenia szkoleń przygotowujących do egzaminu na patent żeglarski. Projekt jachtów szkoleniowych kładzie nacisk na bezpieczeństwo załogi, drugorzędny jest komfort spędzania czasu na jachcie. Jachty szkoleniowe są bardzo proste w obsłudze.

Podział jachtów żaglowych ze względu na konstrukcję kadłuba

jachty żaglowe typy kadłuba balast miecz

Jachty mieczowe – żaglówki wyposażone w miecz. Mają szeroki kadłub, dzięki któremu zapewniona jest stateczność poprzeczna. Przystosowane są do rejsów na zbiornikach wodnych o delikatnym wietrze.

Jachty balastowe/kilowe – żaglówki posiadające balast zamocowany na dnie kadłuba, który zapewnia stateczność poprzeczną. Sprawdzają się przy silnym wietrze.

Jachty balastowo-mieczowe/kilowo-mieczowe – połączenie jachtów balastowych i mieczowych. Najpopularniejsze w Polsce.

Jachty wielokadłubowe – jachty o kilku kadłubach. Wyróżniamy katamarany o dwóch kadłubach, które są szybkie i stabilne, trimarany o trzech kadłubach, które są wolniejsze, ale bardzo komfortowe oraz quadramarany o czterech kadłubach.

Rodzaje żaglówek

rodzaje żaglówek ket i slup jeden dwa żagle

Ket – żaglówka jednomasztowa o jednym żaglu z dowolnym rodzajem ożaglowania. Najpopularniejszym ketem jest mała żaglówka optymist.

Slup – żaglówka jednomasztowa z dwoma żaglami. Do żagli zalicza się grot oraz fok. Najpopulraniejszy rodzaj żagłowek rekreacyjnych na świecie. 

Sluter – żaglówka jednomasztowa z trzema żaglami. Do żagli zalicza się grot, fok i kliwer.

Kuter – żaglówka jednomasztowa o dwóch rodzajach ożaglowania, bermudzkim lub gaflowym. Kuter bermudzki ma żagle grot, fok i kliwer, a kuter gaflowy grot, fok, kliwer, latacz i grottopsel.

typ jachtu żaglowego jol żaglówka

Jol – żaglówka dwumasztowa o trzech żaglach. Do żagli należy grot i fok na jednym maszcie oraz bezan na drugim.

Kecz – żaglówka dwumasztowa o trzech żaglach. Do żagli kecza należy tak jak w przypadku jola grot i fok na jednym maszcie oraz bezan na drugim. Różnica między jolem a keczem polega na sposobie zamocowania grotmasztu.

Szkuner gaflowy – duży jacht żaglowy o dwóch masztach, większa wersja kecza.

Bryg – duży jacht żaglowy o dwóch masztach, większa wersja szkunera.

Brygantyna – duży jacht żaglowy o dwóch rodzajach ożaglowania, połączenie szkunera i bryga.

Bark – duży jacht żaglowy o trzech masztach.

Barkentyna – duży jacht żaglowy o trzech masztach, połączenie szkunera i barka.

Fregata – największy jacht żaglowy.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Karolina Szweda 3 7 października 2016  12040

Dodaj komentarz

 • Adam W. (jsm)
  26 listopada 2017
  Błąd rzeczowy, dotyczący różnicy między keczem , a jolem. Otóż na keczu bezanmaszt ustawiony jest przed urządzeniem sterowym i na ogół bezanżagiel jest większy, niż na jolach. Na tych drugich bezanmaszt jest przesunięty ku rufie, bezanżagiel zaś jest symboliczny. Ułatwia precyzyjne stawanie dziobem do wiatru, natomiast w żegludze marszowej w kursach pełnych przeszkadza i to bardzo.
 • hanka
  10 października 2016
  Fajnie opisane. Ostatnio szukam materiałów o żeglarstwie i pochłaniam wszystkie bez oddechu.
 • Karolina
  7 października 2016
  Nie żegluję zbyt często, ale znam kilka rodzajów jachtów. Nie wiedziałam tylko, że jest aż tyle podziałów... ze względu na kształt kadłuba, sposób użytkowania... kto by to wszystko spamiętał. Ja mam najzwyklejszy kuter i jestem z niego zadowolona.

Artykuły z kategorii: Żeglarstwo

pomysl-na-urlop-zeglowanie-po-jeziorach

Pomysł na urlop - żeglowanie po jeziorach

Żeglowanie po polskich jeziorach to nie tylko pływanie, ale przede wszystkim poznawanie wspaniałych miejsc historycznych i nowych terenów. W naszym kraju jest wiele miejsc w których można śmiało uprawiać tę sztukę. Liczne jeziora, a może Bałtyk? Podpowiemy Ci, gdzie się udać, aby spędzić niezapomniany urlop.

zeglowanie-z-dziecmi-czyli-co-musicie-wiedziec-na-dlugo-przed-wyjazdem

Żeglowanie z dziećmi, czyli co musicie wiedzieć na długo przed wyjazdem

Ostatnie tygodnie pięknej pogody to idealny czas na wykorzystanie zaległego urlopu. Gdy w grę wchodzą dzieci, nie ma innej możliwości, jak zaplanować wyjazd właśnie z nimi. Jak podejść do rodzinnego urlopu i jak zorganizować żeglowanie z dziećmi, by obyło się bez jakichkolwiek strat (zwłaszcza na naszym zdrowiu psychicznym)?

zeglowanie-dla-poczatkujacych-sprawdz-co-musisz-wiedziec-by-zaczac

Żeglowanie dla początkujących: sprawdź, co musisz wiedzieć, by zacząć

Jacht, delikatny szum fal i lekki wiatr w żaglach. Sytuacja idealna, zwłaszcza gdy chodzi o weekendowy wypad za miasto. Dla tych, którzy nie mieli okazji samodzielnie żeglować, przygotowaliśmy krótki poradnik, od czego zacząć, aby żeglowanie dla początkujących zaszczepiło prawdziwego bakcyla!

zeglowanie-po-jeziorach-wszystko-co-musisz-wiedziec-w-tym-zakresie

Żeglowanie po jeziorach: wszystko, co musisz wiedzieć w tym zakresie

Różne formy rekreacyjnej i sportowej aktywności wodnej pozostawiają nam ogromny wybór. Samo żeglowanie po jeziorach daje spore pole do popisu, a w przypadku osób z patentem żeglarskim spektrum możliwości jest naprawdę ogromne. Zobacz najlepsze miejsca na żeglowanie po jeziorach w Polsce i sprawdź, jak żeglować nocą, by nie narażać się na niebezpieczeństwo.

sztuka-zeglowania-od-podstaw-jak-postawic-pierwszy-krok-na-pokladzie

Sztuka żeglowania od podstaw: jak postawić pierwszy krok na pokładzie?

Najtrudniejszy jest pierwszy krok, a żeby go wykonać, koniecznie trzeba mieć odpowiednią motywację. Czy nie ma większej zachęty do odkrycia nowego, niż uczucie podobne do pierwszej samodzielnej jazdy samochodem? Zobacz, na czym polega sztuka żeglowania i pozstaw swój pierwszy krok na jachcie.

zeglowanie-po-baltyku-jak-sie-przygotowac-i-jakie-trasy-wybrac

Żeglowanie po Bałtyku: jak się przygotować i jakie trasy wybrać?

Jeśli twoja dotychczasowa przygoda z żeglugą ograniczała się do mazurskich lub wielkopolskich jezior, czas spróbować czegoś nowego i wyruszyć w morze. Zanim jednak rozciągniesz żagle na swojej łodzi, warto się przygotować. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jakie trasy wybrać, aby stopniować żeglowanie po Bałtyku.

kartka-z-kalendarza-jesienne-zeglowanie-na-mazurach

Kartka z kalendarza – jesienne żeglowanie na Mazurach

W żeglarstwie jestem początkująca. Pod koniec września wybrałam się wraz z przyjaciółmi na Mazury. Zatrzymaliśmy się w Giżycku. Nasz cel – jezioro Niegocin. Drugie po Mikołajkach „zagłębie turystów”. Zobaczcie, jak wyglądała nasza żeglarska przygoda.

regaty-zawody-zeglarskie-w-polsce

Regaty - zawody żeglarskie w Polsce

Zarówno na świecie, jak i w Polsce organizowanych jest wyjątkowo dużo zawodów żeglarskich. Jedni biorą w nich udział, inni tylko obserwują wyścigi żaglówek. Oto przegląd najpopularniejszych regat w naszym kraju.

sekrety-zeglarstwa-etykieta-jachtowa-jak-zachowywac-sie-podczas-zeglowania

Sekrety żeglarstwa – etykieta jachtowa, jak zachowywać się podczas żeglowania

Żeglowanie to nie tylko samo pływanie i obsługa jednostki pływającej. Ważnym elementem jest właściwe zachowanie na jachcie czy w porcie, ale także dbanie o jacht. Poznaj najważniejsze zasady savoir vivre i etykiety jachtowej.

sekrety-zeglarstwa-odbijanie-od-pomostu-i-stawianie-zagli

Sekrety żeglarstwa – odbijanie od pomostu i stawianie żagli

Podczas żeglowania przydają się każde umiejętności. Nie da się jednak wyjść na głęboką wodę bez odbicia od pomostu. Duże znaczenie ma także stawianie żagli. Oto krótki poradnik dotyczący tych aspektów żeglowania.

pomysl-na-urlop-zeglowanie-po-jeziorach

Pomysł na urlop - żeglowanie po jeziorach

Żeglowanie po polskich jeziorach to nie tylko pływanie, ale przede wszystkim poznawanie wspaniałych miejsc historycznych i nowych terenów. W naszym kraju jest wiele miejsc w których można śmiało uprawiać tę sztukę. Liczne jeziora, a może Bałtyk? Podpowiemy Ci, gdzie się udać, aby spędzić niezapomniany urlop.

zeglowanie-z-dziecmi-czyli-co-musicie-wiedziec-na-dlugo-przed-wyjazdem

Żeglowanie z dziećmi, czyli co musicie wiedzieć na długo przed wyjazdem

Ostatnie tygodnie pięknej pogody to idealny czas na wykorzystanie zaległego urlopu. Gdy w grę wchodzą dzieci, nie ma innej możliwości, jak zaplanować wyjazd właśnie z nimi. Jak podejść do rodzinnego urlopu i jak zorganizować żeglowanie z dziećmi, by obyło się bez jakichkolwiek strat (zwłaszcza na naszym zdrowiu psychicznym)?

zeglowanie-dla-poczatkujacych-sprawdz-co-musisz-wiedziec-by-zaczac

Żeglowanie dla początkujących: sprawdź, co musisz wiedzieć, by zacząć

Jacht, delikatny szum fal i lekki wiatr w żaglach. Sytuacja idealna, zwłaszcza gdy chodzi o weekendowy wypad za miasto. Dla tych, którzy nie mieli okazji samodzielnie żeglować, przygotowaliśmy krótki poradnik, od czego zacząć, aby żeglowanie dla początkujących zaszczepiło prawdziwego bakcyla!

zeglowanie-po-jeziorach-wszystko-co-musisz-wiedziec-w-tym-zakresie

Żeglowanie po jeziorach: wszystko, co musisz wiedzieć w tym zakresie

Różne formy rekreacyjnej i sportowej aktywności wodnej pozostawiają nam ogromny wybór. Samo żeglowanie po jeziorach daje spore pole do popisu, a w przypadku osób z patentem żeglarskim spektrum możliwości jest naprawdę ogromne. Zobacz najlepsze miejsca na żeglowanie po jeziorach w Polsce i sprawdź, jak żeglować nocą, by nie narażać się na niebezpieczeństwo.

sztuka-zeglowania-od-podstaw-jak-postawic-pierwszy-krok-na-pokladzie

Sztuka żeglowania od podstaw: jak postawić pierwszy krok na pokładzie?

Najtrudniejszy jest pierwszy krok, a żeby go wykonać, koniecznie trzeba mieć odpowiednią motywację. Czy nie ma większej zachęty do odkrycia nowego, niż uczucie podobne do pierwszej samodzielnej jazdy samochodem? Zobacz, na czym polega sztuka żeglowania i pozstaw swój pierwszy krok na jachcie.

zeglowanie-po-baltyku-jak-sie-przygotowac-i-jakie-trasy-wybrac

Żeglowanie po Bałtyku: jak się przygotować i jakie trasy wybrać?

Jeśli twoja dotychczasowa przygoda z żeglugą ograniczała się do mazurskich lub wielkopolskich jezior, czas spróbować czegoś nowego i wyruszyć w morze. Zanim jednak rozciągniesz żagle na swojej łodzi, warto się przygotować. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jakie trasy wybrać, aby stopniować żeglowanie po Bałtyku.

kartka-z-kalendarza-jesienne-zeglowanie-na-mazurach

Kartka z kalendarza – jesienne żeglowanie na Mazurach

W żeglarstwie jestem początkująca. Pod koniec września wybrałam się wraz z przyjaciółmi na Mazury. Zatrzymaliśmy się w Giżycku. Nasz cel – jezioro Niegocin. Drugie po Mikołajkach „zagłębie turystów”. Zobaczcie, jak wyglądała nasza żeglarska przygoda.

regaty-zawody-zeglarskie-w-polsce

Regaty - zawody żeglarskie w Polsce

Zarówno na świecie, jak i w Polsce organizowanych jest wyjątkowo dużo zawodów żeglarskich. Jedni biorą w nich udział, inni tylko obserwują wyścigi żaglówek. Oto przegląd najpopularniejszych regat w naszym kraju.

sekrety-zeglarstwa-etykieta-jachtowa-jak-zachowywac-sie-podczas-zeglowania

Sekrety żeglarstwa – etykieta jachtowa, jak zachowywać się podczas żeglowania

Żeglowanie to nie tylko samo pływanie i obsługa jednostki pływającej. Ważnym elementem jest właściwe zachowanie na jachcie czy w porcie, ale także dbanie o jacht. Poznaj najważniejsze zasady savoir vivre i etykiety jachtowej.

sekrety-zeglarstwa-odbijanie-od-pomostu-i-stawianie-zagli

Sekrety żeglarstwa – odbijanie od pomostu i stawianie żagli

Podczas żeglowania przydają się każde umiejętności. Nie da się jednak wyjść na głęboką wodę bez odbicia od pomostu. Duże znaczenie ma także stawianie żagli. Oto krótki poradnik dotyczący tych aspektów żeglowania.