Rodzaje desek snowboardowych – jaka deska snowboardowa? | AKTUALIZACJA 2020

Rodzaje desek snowboardowych – jaka deska snowboardowa? | AKTUALIZACJA 2020

Liczba dostępnych desek na rynku może przyprawić o zawroty głowy. Jak więc wybrać deskę snowboardową, by spełniała oczekiwania snowboardzisty? Oto przegląd najpopularniejszych desek oraz krótki poradnik, jak wybrać deskę. Jaka powinna być długość deski snowboardowej? Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

Rodzaje desek snowboardowych

Deski miękkie – ten typ desek charakteryzuje się miękkimi wiązaniami oraz miękkimi butami. Są przeznaczone do freestyle’u. Są przystosowane do jazdy na stokach oraz w snowparkach, w mniejszym stopniu na ubitych terenach. Na takiej desce snowboardowej mogą jeździć zarówno zaawansowani riderzy, jak i początkujący. Deska miękka to dobry wybór podczas pierwszego kontaktu ze snowboardem.

Deski twarde – należą do desek wyczynowych i są dostosowane do szybkiej jazdy. Charakteryzują się twardymi wiązaniami oraz twardymi butami. Ten typ desek snowboardowych jest przeznaczony zaawansowanym snowboardzistom.

Czytaj też: Upadanie i wstawanie - snowboard

Specjalistyczne typy desek snowboardowych

Deski Freeride (FR) – rodzaj deski snowboardowej przeznaczony do jazdy poza wyznaczonymi trasami oraz szybkiej jazdy na trasie zawierającej cięte skręty. Ten typ desek jest bardzo sztywny i długi, dzięki czemu nie zakopuje się w śniegu. Podczas bardzo szybkiej jazdy deska FR jest bardzo stabilna i łatwo nią operować.

Deski All Mountain (AM) – należą do desek uniwersalnych. Przeznaczone do jazdy na stokach, poza wyznaczonymi trasami oraz w snowparkach. Dzięki temu, że nie są zbyt twarde, mogą na nich jeździć zarówno zawodowcy, jak i początkujący. Deski snowboardowe AM mają przesunięty środek ciężkości, co pozwala na robienie szybkich postępów w nauce jazdy.

Deski Freestyle (FS) – przeznaczone głównie do freestyle’u. Bardzo dobrze sprawdzają się podczas powietrznych akrobacji (half pipów, boxów). Freestyle zyskał dużą popularność – coraz więcej snowboardzistów próbuje skoków oraz akrobacji na desce.

Deski Big Mountain (BM) – przeznaczone do ekstremalnej jazdy poza wyznaczonymi szlakami. Są bardzo sztywne i mają duży promień skrętu, dlatego łatwiej na nich jeździć przy dużych prędkościach.

Deski Race (RC) – przeznaczone do jazdy podczas zawodów snowbardowych, a także dla osób zaawansowanych. Deski RC są bardzo wąskie i sprawdzają się idealnie przy dużej prędkości jazdy. Taki typ desek snowboardowych nie jest przystosowany do nauki jazdy.

Jaka deska snowboardowa?

rodzaje desek snowboardowych zimowych

Wybór odpowiedniej deski jest bardzo ważny, ponieważ źle dobrany sprzęt może powodować poważne kontuzje. Istotne jest, by dopasować odpowiedni model oraz rozmiar deski do konkretnej osoby, która będzie z niej korzystać. Tylko indywidualny dobór deski pozwoli na bezpieczną i wygodną jazdę. Podczas wybierania deski warto skonsultować się ze specjalistą – instruktorem snowboardu lub sprzedawcą desek. Osoby znające się na temacie powinny bez problemu znaleźć odpowiedni model dla każdej osoby – zarówno zaawansowanej, jak i początkującej.

Najważniejsze czynniki podczas wyboru deski snowboardowej

Jaka długość deski snowboardowej? Rozmiar deski jest zależny od wzrostu, wagi oraz wielkości stopy ridera. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę poziom zaawansowania użytkownika. Osoby początkujące powinny wybierać deski krótsze, ponieważ jest ona łatwiejsza w prowadzeniu niż dłuższa. Dłuższe deski są przeznaczone dla zaawansowanych osób, zapewniają stabilność oraz lepszą jazdę na krawędziach. Osoby dorosłe powinny wybrać deskę kierując się zasadą „im mniejsza waga, tym krótsza i bardziej giętka deska”. To, jaka długość deski snowboardowej zależy w dużej mierze od poziomu zaawansowania. 

Szerokość deski. Jest zależna od wielkości buta oraz wiązań. Węższa deska pozwala na szybszą zmianę krawędzi oraz angażuje mniej siły podczas skrętu. Dla początkujących dobrym rozwiązaniem jest wąska deska, na której po ustawieniu stopy czubki palców i pięty nie wystają za deskę. Ponadto, rozstaw wiązań powinien być proporcjonalny do wzrostu, dzięki czemu po zapięciu wiązań pozycja pozostanie swobodna.

Twardość/giętkość deski. Twarde deski są przeznaczone przede wszystkim dla zaawansowanych snowboardzistów. Początkujący również mogą uczyć się na nich jeździć, jednak nauka przebiega wolno, a upadki są bolesne. Warto podczas nauki jazdy wybrać miękką deskę (Freestyle, Freeride, All Mountain), która pozwoli na wykształcenie prawidłowej techniki jazdy oraz płynną naukę.

AKTUALIZACJA 2020

jakie narty

Jak się ślizgać i czego użyć? Rodzaje desek snowboardowych

Zastanawiasz się nad wyborem deski snowboardowej i nie wiesz, jaki rodzaj wybrać? Dopiero zaczynasz swoją przygodę czy masz za sobą pierwsze mocniejsze zjazdy i szukasz czegoś konkretniejszego? Niezależnie od bieżących potrzeb, warto wiedzieć więcej na temat desek snowboardowych, by jak najlepiej wykorzystać potencjał każdej z nich.

All Mountain: deska snowboardowa na dobry początek

Spektrum zastosowań deski snowboardowej jest tak szerokie, że nie sposób wybrać idealny model. Z jednej strony trzeba zwrócić uwagę na nasz stopień zaawansowania, z drugiej zaś na ukształtowanie terenu i jego zaśnieżenie. Na dobry początek idealnie sprawdzi się deska All Mountain - to idealny rodzaj deski dla osób początkujących i średniozaawansowanych. Jest wysoce uniwersalna, świetnie sprawdzi się w każdym terenie, łatwo się ją prowadzi. Z tego też względu deska snowboardowa typu All Mountain będzie dobrym rozwiązaniem do nauki ślizgu i technik jazdy, a ponieważ wiele wybacza i dobrze sprawdza się nie tylko na stoku, ale i poza nim, będzie świetnym wyborem również dla osób, które z jazdy na snowboardzie chcą czerpać frajdę i dobrze bawić się na stoku.

Adrenalina górą: deski snowboardowe Freeride i Big Mountain

Jakkolwiek by nie ująć definicji warunków ekstremalnych, deska snowboardowa typu freeride idealnie się tutaj sprawdzi. Ten rodzaj deski jest wszak przystosowany do jazdy po nieubitej trasie na tzw. śnieżnym puchu. Dzięki niepowtarzalnej konstrukcji i sztywnej podstawie jazda jest wyjątkowo stabilna i szybka. Taka forma snowboardu zarezerwowana jest oczywiście dla najbardziej zaawansowanych, a wysoki poziom adrenaliny to niezapomniane wrażenia ze stoku! Równie świetnie sprawdzają się deski  snowboardowe typu Big Mountain - są wyjątkowo sztywnej konstrukcji, dzięki czemu możesz osiągnąć bardzo wysokie prędkości nie tylko na stoku, ale również poza trasą na nieubitym puchu. Obydwa rodzaje - zarówno Big Mountain, jak i Freeride - pozwalają na maksymalne wykorzystanie stoku i dadzą ci możliwość sprawdzenia własnych możliwości i pokonania dotychczasowych barier. Pamiętaj: rozwaga to twoje jedyne koło ratunkowe!

Czytaj: Rodzaje nart zjazdowych

Deski snowboardowe dla wymagających: Freestyle i Buttering

Miłośnicy zimowego szaleństwa na stoku idealnie odnajdą się z deską snowboardową typ Freestyle. Charakteryzują się one dość krótką i wciętą talią, co ułatwia uginanie i wykonywanie różnych trików podczas jazdy. Ze względu na wysoką elastyczność, deska snowboardowa tego rodzaju świetnie się sprawdza w parkach śnieżnych z rampami i rurkami, a możliwość wykonania serii przewrotów i akrobacji nakręca do dalszego działania. Podobnie dzieje się w przypadku desek z rodzaju Buttering. To idealny snowboard dla wszystkich, którzy chcą spróbować prawdziwej zabawy na śniegu. Dzięki skróconej formie i budowie typu Twin Tip deska Buttering pozwala na wykonywanie spektakularnych obrotów nawet o 360 stopni, a jazda z oderwaniem jednej ze stron deski nabiera nowego znaczenia.

Pełen fun na stoku: deski snowboardowe typu Jibbing

Dobrze dobrany rodzaj deski snowboardowej to gwarancja udanej zabawy na stoku. W tej kwestii idealnie sprawdzi się deska typu Jibbing, która jest w zasadzie przyrodnią siostrą deski freestyle’owej. Jibbing jest zdecydowanie miększa niż jej siostra, przez co idealnie sprawdza się podczas wariacji na murkach i poręczach. Ślizg na torze przeszkód jest zdecydowanie łatwiejszy, a z użyciem deski snowboardowej tego rodzaju cały snowpark należy do ciebie. Pamiętaj jednak, że ze względu na maksymalnie zredukowaną długość i podniesienie krawędzi o kilka stopni deska Jibbing nie sprawdzi się przy szybkiej jeździe, dlatego musisz nastawić się na niższy poziom adrenaliny niż chociażby na desce Freestyle czy Freeride. Którejkolwiek deski nie wybierzesz, możesz mieć pewność, że sprawdzi się idealnie w konkretnych warunkach, a jazda na niej da ci niepowtarzalny fun i satysfakcję z jazdy na stoku. Urlop należy do ciebie!

Chcesz przeczytać cały artykuł?

admin 2 13 marca 2020  3674

Dodaj komentarz

  • Jula
    6 października 2016
    Jestem poczatkująca w tym sporcie, a właściwie zamierzam dopiero zacząć jeździć na desce. Wiem, że deska miękka jest najlepsza, poratujecie jakimś linkiem do sklepu? Samej bardzo trudno mi znaleźć cokolwiek. Tak, żeby była dobra, dla początkujących i w miarę tania. Dzięki z góry.
  • Dixio2
    2 października 2016
    Snowboard jest świetnym sportem i sezon coraz bliżej. Ja ostatnie dwa lata przejeździłem na miękkiej desce all mountain. W tym roku przymierzam się do twardej deski :) Ktoś tutaj jeździ na twardym snowboardzie? Jakie macie wrażenia?

Artykuły z kategorii: Narciarstwo i Snowboarding

najdluzsze-trasy-narciarskie-w-polsce-i-europie-aktualizacja-2020

Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce i Europie | AKTUALIZACJA 2020

Chcesz pojechać na narty? Nudzą Cię krótkie i szybko kończące się trasy oraz kolejki do wyciągów? Zobacz zestawienie najpopularniejszych długich tras narciarskich. Na tych szlakach jazda na nartach i snowboardzie to czysta przyjemność. Gdzie są najdłuższe trasy narciarskie w Polsce i Europie? Przewiń artykuł, by poznać nasze propozycje na sezon 2020!

rodzaje-nart-zjazdowych-aktualizacja-2020

Rodzaje nart zjazdowych | Aktualizacja 2020

Narty służą nam na wiele sezonów, dlatego ich zakup powinien być przemyślany. Oto charakterystyka wszystkich rodzajów nart zjazdowych. Zobacz, jak dobrać narty zjazdowe.

wykonaj-te-cwiczenia-przed-wyjazdem-na-narty-i-podbij-stok

Wykonaj te ćwiczenia przed wyjazdem na narty i podbij stok!

Zdaniem trenerów przygotowania motorycznego wszelkie przygotowania kondycyjne należy rozpocząć najpóźniej na 6 tygodni przed planowanym urlopem i szaleństwem na stoku. Warto pamiętać, że narciarstwo to nie tylko praca nóg, ale przede wszystkim silny korpus i mocne ręce. Na jakich ćwiczeniach skupić się przed nartami?

polski-wyciag-narciarski-zobacz-gdzie-sie-wybrac-na-narty-w-tym-sezonie

Polski wyciąg narciarski - zobacz, gdzie się wybrać na narty w tym sezonie!

Jak Polska długa i szeroka, tak tylko na południu kraju możemy cieszyć się górzystymi terenami. Nie musimy jednak jechać aż do Zakopanego, żeby nacieszyć się dobrym ślizgiem na stoku, choć i tam na pewno warto zahaczyć podczas zimowego turnusu. Przed wami 4 gorące miejsca z zimowym wyciągiem narciarskim w roli głównej i to nie tylko w górach!

slizg-w-alpejskim-stylu-ranking-top-5-osrodkow-narciarskich-w-austrii

Ślizg w alpejskim stylu. Ranking top 5 ośrodków narciarskich w Austrii

Choć powierzchnia Austrii to niecałe 84 tys. km kwadratowych, ponad połowa kraju znajduje się w Alpach. Gęsto zalesione rejony górskie stanowią idealne miejsce dla rozwoju turystyki. Przedstawiamy ośrodki narciarskie w Austrii, które od lat zajmują pierwsze miejsca we wszystkich rankingach.

deski-snowboardowe-jak-wybrac-najlepsza

Deski snowboardowe - jak wybrać najlepszą?

Jazda na deskach snowboardowych cieszy się rosnąca popularnością, a wybór odpowiedniego wariantu warunkuje komfort użytkowania. Jak dobrać odpowiednią deskę snowboardową?

ustawienie-wiazan-snowboardowych-jak-zrobic-to-we-wlasciwy-sposob

Ustawienie wiązań snowboardowych - jak zrobić to we właściwy sposób?

Ustawienie wiązań snowboardowych ma ogromne znaczenie zarówno w przypadku osób zaawansowanych, jak i początkujących. Jak właściwie ustawić wiązania snowboardowe w dowolnej desce?

buty-na-snowboard-jak-wybrac-odpowiednie

Buty na snowboard - jak wybrać odpowiednie?

Wraz ze zbliżającym się sezonem zimowym wzrasta popyt na różnego rodzaju sprzęty dedykowane do sportów ściśle związanych ze śniegiem. Jak wybrać odpowiednie buty na snowboard i ile one kosztują?

wypozyczalnia-nart-w-polskich-gorach-gdzie-wypozyczyc-narty

Wypożyczalnia nart w polskich górach – gdzie wypożyczyć narty?

Nie wszystkie osoby posiadają własne narty, dlatego wypożyczalnia to nieodłączny element każdego profesjonalnego stoku. Gdzie na terenie Polski znaleźć można takie wypożyczalnie?

najdluzsze-trasy-narciarskie-w-polsce-i-europie-aktualizacja-2020

Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce i Europie | AKTUALIZACJA 2020

Chcesz pojechać na narty? Nudzą Cię krótkie i szybko kończące się trasy oraz kolejki do wyciągów? Zobacz zestawienie najpopularniejszych długich tras narciarskich. Na tych szlakach jazda na nartach i snowboardzie to czysta przyjemność. Gdzie są najdłuższe trasy narciarskie w Polsce i Europie? Przewiń artykuł, by poznać nasze propozycje na sezon 2020!

rodzaje-nart-zjazdowych-aktualizacja-2020

Rodzaje nart zjazdowych | Aktualizacja 2020

Narty służą nam na wiele sezonów, dlatego ich zakup powinien być przemyślany. Oto charakterystyka wszystkich rodzajów nart zjazdowych. Zobacz, jak dobrać narty zjazdowe.

wykonaj-te-cwiczenia-przed-wyjazdem-na-narty-i-podbij-stok

Wykonaj te ćwiczenia przed wyjazdem na narty i podbij stok!

Zdaniem trenerów przygotowania motorycznego wszelkie przygotowania kondycyjne należy rozpocząć najpóźniej na 6 tygodni przed planowanym urlopem i szaleństwem na stoku. Warto pamiętać, że narciarstwo to nie tylko praca nóg, ale przede wszystkim silny korpus i mocne ręce. Na jakich ćwiczeniach skupić się przed nartami?

polski-wyciag-narciarski-zobacz-gdzie-sie-wybrac-na-narty-w-tym-sezonie

Polski wyciąg narciarski - zobacz, gdzie się wybrać na narty w tym sezonie!

Jak Polska długa i szeroka, tak tylko na południu kraju możemy cieszyć się górzystymi terenami. Nie musimy jednak jechać aż do Zakopanego, żeby nacieszyć się dobrym ślizgiem na stoku, choć i tam na pewno warto zahaczyć podczas zimowego turnusu. Przed wami 4 gorące miejsca z zimowym wyciągiem narciarskim w roli głównej i to nie tylko w górach!

slizg-w-alpejskim-stylu-ranking-top-5-osrodkow-narciarskich-w-austrii

Ślizg w alpejskim stylu. Ranking top 5 ośrodków narciarskich w Austrii

Choć powierzchnia Austrii to niecałe 84 tys. km kwadratowych, ponad połowa kraju znajduje się w Alpach. Gęsto zalesione rejony górskie stanowią idealne miejsce dla rozwoju turystyki. Przedstawiamy ośrodki narciarskie w Austrii, które od lat zajmują pierwsze miejsca we wszystkich rankingach.

deski-snowboardowe-jak-wybrac-najlepsza

Deski snowboardowe - jak wybrać najlepszą?

Jazda na deskach snowboardowych cieszy się rosnąca popularnością, a wybór odpowiedniego wariantu warunkuje komfort użytkowania. Jak dobrać odpowiednią deskę snowboardową?

ustawienie-wiazan-snowboardowych-jak-zrobic-to-we-wlasciwy-sposob

Ustawienie wiązań snowboardowych - jak zrobić to we właściwy sposób?

Ustawienie wiązań snowboardowych ma ogromne znaczenie zarówno w przypadku osób zaawansowanych, jak i początkujących. Jak właściwie ustawić wiązania snowboardowe w dowolnej desce?

buty-na-snowboard-jak-wybrac-odpowiednie

Buty na snowboard - jak wybrać odpowiednie?

Wraz ze zbliżającym się sezonem zimowym wzrasta popyt na różnego rodzaju sprzęty dedykowane do sportów ściśle związanych ze śniegiem. Jak wybrać odpowiednie buty na snowboard i ile one kosztują?

wypozyczalnia-nart-w-polskich-gorach-gdzie-wypozyczyc-narty

Wypożyczalnia nart w polskich górach – gdzie wypożyczyć narty?

Nie wszystkie osoby posiadają własne narty, dlatego wypożyczalnia to nieodłączny element każdego profesjonalnego stoku. Gdzie na terenie Polski znaleźć można takie wypożyczalnie?