Rodzaje desek snowboardowych – jaka deska snowboardowa?

Rodzaje desek snowboardowych – jaka deska snowboardowa?

Liczba dostępnych desek na rynku może przyprawić o zawroty głowy. Jak więc wybrać deskę snowboardową, by spełniała oczekiwania snowboardzisty? Oto przegląd najpopularniejszych desek oraz krótki poradnik, jak wybrać deskę. Jaka powinna być długość deski snowboardowej?

Rodzaje desek snowboardowych

Deski miękkie – ten typ desek charakteryzuje się miękkimi wiązaniami oraz miękkimi butami. Są przeznaczone do freestyle’u. Są przystosowane do jazdy na stokach oraz w snowparkach, w mniejszym stopniu na ubitych terenach. Na takiej desce snowboardowej mogą jeździć zarówno zaawansowani riderzy, jak i początkujący. Deska miękka to dobry wybór podczas pierwszego kontaktu ze snowboardem.

Deski twarde – należą do desek wyczynowych i są dostosowane do szybkiej jazdy. Charakteryzują się twardymi wiązaniami oraz twardymi butami. Ten typ desek snowboardowych jest przeznaczony zaawansowanym snowboardzistom.

Czytaj też: Upadanie i wstawanie - snowboard

Specjalistyczne typy desek snowboardowych

Deski Freeride (FR) – rodzaj deski snowboardowej przeznaczony do jazdy poza wyznaczonymi trasami oraz szybkiej jazdy na trasie zawierającej cięte skręty. Ten typ desek jest bardzo sztywny i długi, dzięki czemu nie zakopuje się w śniegu. Podczas bardzo szybkiej jazdy deska FR jest bardzo stabilna i łatwo nią operować.

Deski All Mountain (AM) – należą do desek uniwersalnych. Przeznaczone do jazdy na stokach, poza wyznaczonymi trasami oraz w snowparkach. Dzięki temu, że nie są zbyt twarde, mogą na nich jeździć zarówno zawodowcy, jak i początkujący. Deski snowboardowe AM mają przesunięty środek ciężkości, co pozwala na robienie szybkich postępów w nauce jazdy.

Deski Freestyle (FS) – przeznaczone głównie do freestyle’u. Bardzo dobrze sprawdzają się podczas powietrznych akrobacji (half pipów, boxów). Freestyle zyskał dużą popularność – coraz więcej snowboardzistów próbuje skoków oraz akrobacji na desce.

Deski Big Mountain (BM) – przeznaczone do ekstremalnej jazdy poza wyznaczonymi szlakami. Są bardzo sztywne i mają duży promień skrętu, dlatego łatwiej na nich jeździć przy dużych prędkościach.

Deski Race (RC) – przeznaczone do jazdy podczas zawodów snowbardowych, a także dla osób zaawansowanych. Deski RC są bardzo wąskie i sprawdzają się idealnie przy dużej prędkości jazdy. Taki typ desek snowboardowych nie jest przystosowany do nauki jazdy.

Jaka deska snowboardowa?

rodzaje desek snowboardowych zimowych

Wybór odpowiedniej deski jest bardzo ważny, ponieważ źle dobrany sprzęt może powodować poważne kontuzje. Istotne jest, by dopasować odpowiedni model oraz rozmiar deski do konkretnej osoby, która będzie z niej korzystać. Tylko indywidualny dobór deski pozwoli na bezpieczną i wygodną jazdę. Podczas wybierania deski warto skonsultować się ze specjalistą – instruktorem snowboardu lub sprzedawcą desek. Osoby znające się na temacie powinny bez problemu znaleźć odpowiedni model dla każdej osoby – zarówno zaawansowanej, jak i początkującej.

Najważniejsze czynniki podczas wyboru deski snowboardowej

 1. Jaka długość deski snowboardowej? Rozmiar deski jest zależny od wzrostu, wagi oraz wielkości stopy ridera. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę poziom zaawansowania użytkownika. Osoby początkujące powinny wybierać deski krótsze, ponieważ jest ona łatwiejsza w prowadzeniu niż dłuższa. Dłuższe deski są przeznaczone dla zaawansowanych osób, zapewniają stabilność oraz lepszą jazdę na krawędziach. Osoby dorosłe powinny wybrać deskę kierując się zasadą „im mniejsza waga, tym krótsza i bardziej giętka deska”. To, jaka długość deski snowboardowej zależy w dużej mierze od poziomu zaawansowania. 

 2. Szerokość deski. Jest zależna od wielkości buta oraz wiązań. Węższa deska pozwala na szybszą zmianę krawędzi oraz angażuje mniej siły podczas skrętu. Dla początkujących dobrym rozwiązaniem jest wąska deska, na której po ustawieniu stopy czubki palców i pięty nie wystają za deskę. Ponadto, rozstaw wiązań powinien być proporcjonalny do wzrostu, dzięki czemu po zapięciu wiązań pozycja pozostanie swobodna.

 3. Twardość/giętkość deski. Twarde deski są przeznaczone przede wszystkim dla zaawansowanych snowboardzistów. Początkujący również mogą uczyć się na nich jeździć, jednak nauka przebiega wolno, a upadki są bolesne. Warto podczas nauki jazdy wybrać miękką deskę (Freestyle, Freeride, All Mountain), która pozwoli na wykształcenie prawidłowej techniki jazdy oraz płynną naukę.

Dominika Górska 2 2 października 2016  1878

Dodaj komentarz

 • Jula
  6 października 2016
  Jestem poczatkująca w tym sporcie, a właściwie zamierzam dopiero zacząć jeździć na desce. Wiem, że deska miękka jest najlepsza, poratujecie jakimś linkiem do sklepu? Samej bardzo trudno mi znaleźć cokolwiek. Tak, żeby była dobra, dla początkujących i w miarę tania. Dzięki z góry.
 • Dixio2
  2 października 2016
  Snowboard jest świetnym sportem i sezon coraz bliżej. Ja ostatnie dwa lata przejeździłem na miękkiej desce all mountain. W tym roku przymierzam się do twardej deski :) Ktoś tutaj jeździ na twardym snowboardzie? Jakie macie wrażenia?

Artykuły z kategorii: Narciarstwo i Snowboarding

poczatkujacy-narciarz-podstawy-jazdy-na-nartach

Początkujący narciarz – podstawy jazdy na nartach

Narciarstwo jest energetycznym i fascynującym sportem zimowym. Najtrudniejsze są jednak pierwsze kroki. Zobacz, jak ułatwić sobie naukę jazdy na nartach. Oto zbiór porad dla początkujących – technika jazdy na nartach w pigułce.

snowboarding-najczestsze-kontuzje-na-stoku

Snowboarding – najczęstsze kontuzje na stoku

Przyjmuje się, że jazda na desce snowboardowej jest dużo bezpieczniejszym sportem niż jazda na nartach. Mimo to, w snowboardingu kontuzje i urazy są dość częste. Zobacz, jakie są najczęstsze urazy podczas uprawiania tego sportu zimowego.

gdzie-na-narty-2019-przeglad-osrodkow-narciarskich-w-polsce-i-europie

Gdzie na narty 2019? Przegląd ośrodków narciarskich w Polsce i Europie

Nie wiesz, gdzie na narty w Polsce lub za granicą? Jakie są najlepsze oferty wycieczek i wyjazdów narciarskich? Gdzie na narty z dziećmi? Oto przegląd stoków i miejsc, do których warto pojechać na narty 2019!

moda-w-zimowej-wersji-jaki-ubior-na-narty-i-snowboard

Moda w zimowej wersji – jaki ubiór na narty i snowboard

Miłośnicy zimowego szaleństwa mają przed sobą nie lada wyzwanie. Raz, że przygotowanie fizyczne do sezonu jest angażujące. Dwa – muszą zadbać o właściwy sprzęt i ubiór zanim wybiorą się na narty czy snowboard. Odpowiedni ubiór na narty, by chronić się przed śniegiem, przemoczeniem czy chłodem. Oto poradnik kompletowania ubioru w sportach zimowych!

poradnik-poczatkujacego-narciarza-do-czego-sluza-kijki-narciarskie

Poradnik początkującego narciarza – do czego służą kijki narciarskie?

Wokół tematu jazdy na nartach z kijkami narodziło się wiele mitów. Pojawiają się argumenty bezpieczeństwa na stoku, łatwiejszej nauki czy określonego stylu jazdy. Jak jest naprawdę? Czy stosowanie kijków w narciarstwie jest konieczne? A może są one zbędnym sprzętem treningowym? Zobacz, kiedy powinno się używać kijków, a kiedy lepiej z nich zrezygnować. Do czego służą kijki narciarskie?

poradnik-narciarza-jazda-na-krawedziach-narty

Poradnik narciarza – jazda na krawędziach narty

Skręcanie na krawędziach jest kolejnym etapem w nauce narciarstwa. Taki styl skrętu stosuje się zarówno w jeździe rekreacyjnej, jak i zawodowej. Można jeździć na krawędziach na nartach klasycznych czy taliowanych nartach carvingowych. Co daje jazda na krawędziach narty i jak się jej nauczyć? O tym w poniższym materiale!

narciarskie-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Zima zbliża się wielkimi krokami. Wielu miłośników białego szaleństwa już jest w trakcie przygotowań do wysiłku na stoku. Poza treningami praktycznymi, warto liznąć nieco teorii i historii sportów zimowych. W dzisiejszym odcinku – narciarstwo. Oto, jakie konkurencje narciarskie są rozgrywane w tej dyscyplinie!

kalendarz-zawodow-narciarskich-i-snowboardowych-zima-2017-18

Kalendarz zawodów narciarskich i snowboardowych zima 2017/18

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami. Miłośnicy białego szaleństwa są już w fazie przygotowań do zawodów i treningów na stokach. Jakie zmagania snowboardingowe i narciarskie czekają nas tej zimy? Zobacz kalendarz zawodów sportów zimowych 2017/18 w Polsce, Europie i na całym świecie!

snowboarding-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Snowboarding - konkurencje olimpijskie i nie tylko!

W ramach jednego sportu zawiera się kilka konkurencji. Niektóre z nich wchodzą w skład programu zimowych igrzysk olimpijskich. Inne – są znacznie mniej znane. Czym charakteryzują się poszczególne konkurencje snowboardowe? Zobacz w jakich konkurencjach sportowych można startować na desce snowboardowej!

serwisowanie-nart-i-sprzetu-snowboardowego

Serwisowanie nart i sprzętu snowboardowego

Dobrze przygotowany sprzęt narciarski jest kluczem do udanego sezonu zimowego. W ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo na stoku. Co więcej, taki sprzęt dostosuje się do każdych warunków. Zobacz, o co należy zadbać podczas serwisowania nart przed sezonem zimowym.

poczatkujacy-narciarz-podstawy-jazdy-na-nartach

Początkujący narciarz – podstawy jazdy na nartach

Narciarstwo jest energetycznym i fascynującym sportem zimowym. Najtrudniejsze są jednak pierwsze kroki. Zobacz, jak ułatwić sobie naukę jazdy na nartach. Oto zbiór porad dla początkujących – technika jazdy na nartach w pigułce.

snowboarding-najczestsze-kontuzje-na-stoku

Snowboarding – najczęstsze kontuzje na stoku

Przyjmuje się, że jazda na desce snowboardowej jest dużo bezpieczniejszym sportem niż jazda na nartach. Mimo to, w snowboardingu kontuzje i urazy są dość częste. Zobacz, jakie są najczęstsze urazy podczas uprawiania tego sportu zimowego.

gdzie-na-narty-2019-przeglad-osrodkow-narciarskich-w-polsce-i-europie

Gdzie na narty 2019? Przegląd ośrodków narciarskich w Polsce i Europie

Nie wiesz, gdzie na narty w Polsce lub za granicą? Jakie są najlepsze oferty wycieczek i wyjazdów narciarskich? Gdzie na narty z dziećmi? Oto przegląd stoków i miejsc, do których warto pojechać na narty 2019!

moda-w-zimowej-wersji-jaki-ubior-na-narty-i-snowboard

Moda w zimowej wersji – jaki ubiór na narty i snowboard

Miłośnicy zimowego szaleństwa mają przed sobą nie lada wyzwanie. Raz, że przygotowanie fizyczne do sezonu jest angażujące. Dwa – muszą zadbać o właściwy sprzęt i ubiór zanim wybiorą się na narty czy snowboard. Odpowiedni ubiór na narty, by chronić się przed śniegiem, przemoczeniem czy chłodem. Oto poradnik kompletowania ubioru w sportach zimowych!

poradnik-poczatkujacego-narciarza-do-czego-sluza-kijki-narciarskie

Poradnik początkującego narciarza – do czego służą kijki narciarskie?

Wokół tematu jazdy na nartach z kijkami narodziło się wiele mitów. Pojawiają się argumenty bezpieczeństwa na stoku, łatwiejszej nauki czy określonego stylu jazdy. Jak jest naprawdę? Czy stosowanie kijków w narciarstwie jest konieczne? A może są one zbędnym sprzętem treningowym? Zobacz, kiedy powinno się używać kijków, a kiedy lepiej z nich zrezygnować. Do czego służą kijki narciarskie?

poradnik-narciarza-jazda-na-krawedziach-narty

Poradnik narciarza – jazda na krawędziach narty

Skręcanie na krawędziach jest kolejnym etapem w nauce narciarstwa. Taki styl skrętu stosuje się zarówno w jeździe rekreacyjnej, jak i zawodowej. Można jeździć na krawędziach na nartach klasycznych czy taliowanych nartach carvingowych. Co daje jazda na krawędziach narty i jak się jej nauczyć? O tym w poniższym materiale!

narciarskie-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Zima zbliża się wielkimi krokami. Wielu miłośników białego szaleństwa już jest w trakcie przygotowań do wysiłku na stoku. Poza treningami praktycznymi, warto liznąć nieco teorii i historii sportów zimowych. W dzisiejszym odcinku – narciarstwo. Oto, jakie konkurencje narciarskie są rozgrywane w tej dyscyplinie!

kalendarz-zawodow-narciarskich-i-snowboardowych-zima-2017-18

Kalendarz zawodów narciarskich i snowboardowych zima 2017/18

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami. Miłośnicy białego szaleństwa są już w fazie przygotowań do zawodów i treningów na stokach. Jakie zmagania snowboardingowe i narciarskie czekają nas tej zimy? Zobacz kalendarz zawodów sportów zimowych 2017/18 w Polsce, Europie i na całym świecie!

snowboarding-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Snowboarding - konkurencje olimpijskie i nie tylko!

W ramach jednego sportu zawiera się kilka konkurencji. Niektóre z nich wchodzą w skład programu zimowych igrzysk olimpijskich. Inne – są znacznie mniej znane. Czym charakteryzują się poszczególne konkurencje snowboardowe? Zobacz w jakich konkurencjach sportowych można startować na desce snowboardowej!

serwisowanie-nart-i-sprzetu-snowboardowego

Serwisowanie nart i sprzętu snowboardowego

Dobrze przygotowany sprzęt narciarski jest kluczem do udanego sezonu zimowego. W ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo na stoku. Co więcej, taki sprzęt dostosuje się do każdych warunków. Zobacz, o co należy zadbać podczas serwisowania nart przed sezonem zimowym.