Rewolucja na siłowni – wirtualna rzeczywistość staje się realnym treningiem

Rewolucja na siłowni – wirtualna rzeczywistość staje się realnym treningiem

Wirtualna rzeczywistość wciąż rozszerza swoje zastosowanie. Już niedługo na siłowniach i w domach mogą pojawić się urządzenia, które zrewolucjonizują dotychczasowe treningi. Zobacz technologię, która przeniesie cię podczas ćwiczeń w wirtualną rzeczywistość.

Wirtualna rzeczywistość przyszłością treningów?

VR wirtualna rzeczywistość na siłowni trening

Dotychczas każdy trening na siłowni odbywał się w tym samym miejscu i wyglądał podobnie. Już niedługo może się to zmienić za sprawą wirtualnej rzeczywistości. Nowa technologia, wykorzystywana do tej pory przede wszystkim do gier i rozrywki znalazła swoje zastosowanie również podczas treningów. Niemiecka firma Icaros skonstruowała urządzenie, dzięki któremu ćwiczenia nabiorą zupełnie innego charakteru. Maszyna do ćwiczeń dzięki wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości zabiera ćwiczącego w podniebną lub podwodną podróż. Dzięki temu urządzeniu można ćwiczyć mięśnie, stymulować zdolność reakcji oraz kształtować równowagę ciała. Za sprawą ruchów ciała ćwiczący może zmieniać wysokość lotu lub głębokość nurkowania.

VR wirtualna rzeczywistość na siłowni trening

Jak to działa?

Urządzenie firmy Icaros wykorzystuje technologię wirtualnej rzeczywistości. Dzięki bezprzewodowemu lub przewodowemu wyświetlaczowi, zamontowanemu w goglach ćwiczący może doświadczyć fascynujących przeżyć. Lot nad górzystym terenem, nurkowanie w oceanie… to tylko początek możliwości, które daje urządzenie do ćwiczeń. Rzeczywistość po założeniu gogli pozwala ćwiczącemu odczuć obecność w innym świecie. Scenariusze z gier znacznie uatrakcyjnią dotychczasowe treningi.

Sprzęt VR Fitness - atlas z rozszerzoną rzeczywistością 

ICAROS jest urządzeniem, na którym kładzie się ćwiczący. Dodatkowo do rozpoczęcia ćwiczeń potrzebne mu są gogle, wybrana przez siebie gra oraz przytwierdzany do kierownicy kontroler ruchów. Tak przygotowanym można rozpocząć trening. Nie jest to trudne, na stronie producenta znajduje się film, który obrazuje korzystanie z maszyny. Wystarczy zamontować i włączyć kontroler, dostosować uchwyty na ręce, zamontować poziom tłumienia intensywności ruchu, dostosować rolkę tłumienia, ustawić poziom (początkujący, średni, zaawansowany), dostosować uchwyty na nogi, włączyć aplikację, a smartfona umieścić w goglach. ICAROS w ten sposób jest już przygotowany do ćwiczeń. Wystarczy założyć gogle i wejść na maszynę. Ćwiczący musi się pochylić i złapać równowagę. Wirtualna rzeczywistość, której doświadcza ćwiczący sprawia, że używając własnego ciała dostosowuje się do panujących w grze warunków.

Dzięki temu urządzeniu doskonale pracują mięśnie brzucha, mięśnie ramion, triceps, mięśnie czworogłowe ud, klatka piersiowa, kark oraz łydki. Ponadto ćwiczenia z wykorzystaniem ICAROS-a kształtują równowagę, koncentrację oraz refleks.

Na stronie producenta można zamówić urządzenie ICAROS, nie jest jednak jeszcze znana jego cena.

Spinning: Rower stacjonarny z wykorzystaniem technologii VR

Włoska firma Widerun pracuje nad rowerem stacjonarnym z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Urządzenie przypominające trenażer jest połączone z oprogramowaniem zgodnym z goglami VR Oculus Rift. Dzięki takiemu rozwiązaniu stacjonarne treningi na rowerze można zamienić w fascynującą podróż. System dopasowuje opór odczuwany podczas jazdy do środowiska, w którym się znajdujemy. Dzięki temu urządzeniu możliwe będą wycieczki po trasach znanych wyścigów, wokół starożytnych zabytków… oraz po wielu innych lokalizacjach. Istotne jest, że włoska firma chce dostosować system wykorzystywany w urządzeniu do każdego użytkownika. W tym celu ma zamiar wypuścić narzędzia, które pozwolą na tworzenie własnych tras. Możliwe, że zostanie wprowadzone również jeżdżenie rowerem w popularnych grach komputerowych. Ponadto, firma Widerun zastanawia się nad wprowadzeniem możliwości konkurowania z przyjaciółmi w wirtualnej rzeczywistości. Na chwilę obecną nie wiadomo jednak czy ta funkcja zostanie wprowadzona do systemu. To urządzenie jest jeszcze w fazie prac, na Kickstarterze można wspomóc projekt finansowo.

Nowe rozwiązania dla siłowni

Wirtualna rzeczywistość podbija świat, być może zagości na dobre również na siłowni. Dla wielu osób kusząca jest wizja ćwiczeń na sprzęcie VR w trakcie orbitowania w kosmosie.

Trening w praktyce VR - innowacja ma swoje wady

Jednak można mieć pewne zastrzeżenia do tego typu treningu na sprzęcie elektronicznym z rozszerzoną rzeczywistością. Niektórzy trenerzy personalni zauważają, że podczas treningu ważny jest kontakt z instruktorem i innymi ludźmi.

Dlatego poza treningiem na sprzęcie VR, Okulusie powinno się nie zaniedbywać "tradycyjnych" treningów. Tak by nie zatracić się za bardzo w wirtualnej rzeczywistości. Ponadto, gogle VR nie należą do najbardziej wygodnych urządzeń i często parują podczas wysiłku. Rozwiązaniem mogłyby być okulary VR specjalne przygotowane do uprawiania sportów.

Utrudnieniem może być również brak kontaktu z innymi ćwiczącymi. Mimo wszystko, powyższe projekty są jednymi z pierwszych, które wykorzystują wirtualną rzeczywistość na siłowni. Bardzo możliwe, że w niedalekiej przyszłości pojawi się również funkcja interakcji pomiędzy ćwiczącymi oraz trenerem. Pozostaje nam czekać na to, co przyniesie przyszłość.

Dominika Górska 4 26 września 2016  1492

Dodaj komentarz

 • koni
  29 września 2016
  Ja tam nie wiem wydaje mi się że ta cała wirtualna rzeczywistość wcale dużo nie zmieni w treningu na siłowni. A już na pewno nie w treningu kulturystycznym. Co innego w klubach fitness gdzie ludzie chodzą dla rozrywki tam to faktycznie taki okulus może się przyjąć..
 • Mustik
  29 września 2016
  Dla mnie bomba! Ćwiczyć mięśnie i przeżywać przygodę. Naprawdę rewolucja.
 • Stefan
  29 września 2016
  Ja się trochę boję, że przez tę wirtualną rzeczywistość ludzie przestaną już w ogóle ze sobą rozmawiać. Technologia jest zagrożeniem, treningi to treningi. Ma być ciężko, ma być pot, czasem monotonnie, ale z efektami.
 • rafaella
  29 września 2016
  Cudowne rozwiązanie! Naprawdę nie mogę się doczekać, aż te maszyny będą dostępne w każdej siłowni. Świat idzie do przodu, więc dlaczego nie wykorzystać tego w sporcie? Uważam, że treningi będą mniej męczące i bardziej ekscytujące. Chciałabym móc jechać rowerem gdzieś w górach, a chwilę później zjeść kolację z moją rodziną. Piękne rozwiązanie.

Artykuły z kategorii: Ciekawostki

najlepiej-zarabiajacy-sportowcy-swiata-2018

Najlepiej zarabiający sportowcy świata 2018

Na wysokim szczeblu kariera w sporcie wiąże się często z wysokimi zarobkami. W Polsce i na świecie pojawiły się jednak zmiany, jeśli chodzi o listy najlepiej zarabiających sportowców. Zobacz, kto zarobił najwięcej pieniędzy w 2018 roku!

jak-rozszyfrowac-oznaczenia-szlakow-turystycznych

Jak rozszyfrować oznaczenia szlaków turystycznych?

Wędrówki – pieszo bądź nie – po wyznaczonych trasach wymagają znajomości oznaczeń szlaków turystycznych. Co oznaczają poszczególne kolory? Jakie mamy szlaki turystyczne? Gdzie umieszcza się takie informacje? Odpowiedzi na te – i inne pytania – w poniższym artykule!

drogi-wspinaczkowe-skale-trudnosci

Drogi wspinaczkowe skale trudności

Skala trudności dróg wspinaczkowych w dużej mierze ustalana jest ustalana na podstawie wyczucia. Nie ma bowiem urządzenia do pomiaru trudności. Co jednak oznaczają poszczególne stopnie na drogach skalnych? Jakie skale możemy na nich spotkać? Czemu służy układanie skal trudności dróg wspinaczkowych i jak ono przebiega?

jak-lepiej-wygladac-w-sylwestra-rady-na-ostatnia-chwile

Jak lepiej wyglądać w Sylwestra? Rady na ostatnią chwilę!

Sylwester już jutro. Zostało niewiele czasu na ostateczne przygotowania. A wiadomo, że każdy chce wyglądać olśniewająco w sylwestrową noc. Przygotowaliśmy rady dla zapracowanych. Jak lepiej wyglądać w Sylwestra? Oto szybkie sposoby.

postanowienia-noworoczne-2019-jakie-sa-najbardziej-popularne-wybory

Postanowienia noworoczne 2019 – jakie są najbardziej popularne wybory?

Postanowienia noworoczne to już długa tradycja. Nowy Rok to kolejny okres, w którym możemy coś zmienić, zaplanować, mamy wobec niego jakieś oczekiwania. Jakie wybory postanowień noworocznych pojawiają się najczęściej? Zobaczcie postanowienia noworoczne dla dziewczyn oraz dla nastolatków. Może też macie podobne postanowienie?

zarobki-sportowcow-w-polsce-ile-zarabiaja-sportowcy

Zarobki sportowców w Polsce – ile zarabiają sportowcy?

Zajmowanie się sportem zawodowo może przynieść bardzo duże korzyści finansowe. W którym sporcie płacą lepiej? Ile zarabiają gimnastycy, koszykarze czy kolarze? Zobacz, jakie benefity poza podstawowym wynagrodzeniem przysługują zawodowym sportowcom! Oto najwyższe zarobki sportowców!

pomysly-na-aktywny-urlop-w-miescie

Pomysły na aktywny urlop w mieście!

Nie wszyscy są zwolennikami długich wyjazdów nad morze czy w góry. Wiele osób woli spędzić swój urlop w mieście. Nie musi on jednak wiązać się z całodniowym przesiadywaniem w hamaku na działce. Miasto oferuje wiele możliwości w zakresie letnich sportów czy aktywności. Zobacz, jak na sportowo spędzić czas wolny od pracy!

stephanie-davis-w-polsce-na-targach-fiwe

Stephanie Davis w Polsce na Targach FIWE

Stephanie Davis – światowej sławy, piękna mistrzyni Bikini Fitness już 09 września przyleci do Polski na spotkanie z fanami podczas FIWE 2017 – międzynarodowych targów branży fitness i wellness. Z roku na rok organizatorzy przygotowują dla odwiedzających coraz więcej wydarzeń towarzyszących i tworzą okazję do spotkań z idolami międzynarodowej sceny świata sportu.

fitnessowy-kalendarz-na-rok-2017-najwazniejsze-imprezy-aktualizacja-2018

Fitnessowy kalendarz na rok 2017 – najważniejsze imprezy. Aktualizacja 2018

Z roku na rok organizowane jest coraz więcej wydarzeń i zawodów z branży fitness. Zebraliśmy dla was te, których nie można przegapić. Oto najpopularniejsze masowe imprezy fitness na rok 2017! Aktualizacja 2018.

najlepsi-trenerzy-fitness-na-swiecie

Najlepsi trenerzy fitness na świecie

Rynek fitness jest nasycony trenerami i instruktorami. My zebraliśmy dla was największe gwiazdy światowego fitnessu. Oto najsławniejsi trenerzy fitness na całym świecie!

najlepiej-zarabiajacy-sportowcy-swiata-2018

Najlepiej zarabiający sportowcy świata 2018

Na wysokim szczeblu kariera w sporcie wiąże się często z wysokimi zarobkami. W Polsce i na świecie pojawiły się jednak zmiany, jeśli chodzi o listy najlepiej zarabiających sportowców. Zobacz, kto zarobił najwięcej pieniędzy w 2018 roku!

jak-rozszyfrowac-oznaczenia-szlakow-turystycznych

Jak rozszyfrować oznaczenia szlaków turystycznych?

Wędrówki – pieszo bądź nie – po wyznaczonych trasach wymagają znajomości oznaczeń szlaków turystycznych. Co oznaczają poszczególne kolory? Jakie mamy szlaki turystyczne? Gdzie umieszcza się takie informacje? Odpowiedzi na te – i inne pytania – w poniższym artykule!

drogi-wspinaczkowe-skale-trudnosci

Drogi wspinaczkowe skale trudności

Skala trudności dróg wspinaczkowych w dużej mierze ustalana jest ustalana na podstawie wyczucia. Nie ma bowiem urządzenia do pomiaru trudności. Co jednak oznaczają poszczególne stopnie na drogach skalnych? Jakie skale możemy na nich spotkać? Czemu służy układanie skal trudności dróg wspinaczkowych i jak ono przebiega?

jak-lepiej-wygladac-w-sylwestra-rady-na-ostatnia-chwile

Jak lepiej wyglądać w Sylwestra? Rady na ostatnią chwilę!

Sylwester już jutro. Zostało niewiele czasu na ostateczne przygotowania. A wiadomo, że każdy chce wyglądać olśniewająco w sylwestrową noc. Przygotowaliśmy rady dla zapracowanych. Jak lepiej wyglądać w Sylwestra? Oto szybkie sposoby.

postanowienia-noworoczne-2019-jakie-sa-najbardziej-popularne-wybory

Postanowienia noworoczne 2019 – jakie są najbardziej popularne wybory?

Postanowienia noworoczne to już długa tradycja. Nowy Rok to kolejny okres, w którym możemy coś zmienić, zaplanować, mamy wobec niego jakieś oczekiwania. Jakie wybory postanowień noworocznych pojawiają się najczęściej? Zobaczcie postanowienia noworoczne dla dziewczyn oraz dla nastolatków. Może też macie podobne postanowienie?

zarobki-sportowcow-w-polsce-ile-zarabiaja-sportowcy

Zarobki sportowców w Polsce – ile zarabiają sportowcy?

Zajmowanie się sportem zawodowo może przynieść bardzo duże korzyści finansowe. W którym sporcie płacą lepiej? Ile zarabiają gimnastycy, koszykarze czy kolarze? Zobacz, jakie benefity poza podstawowym wynagrodzeniem przysługują zawodowym sportowcom! Oto najwyższe zarobki sportowców!

pomysly-na-aktywny-urlop-w-miescie

Pomysły na aktywny urlop w mieście!

Nie wszyscy są zwolennikami długich wyjazdów nad morze czy w góry. Wiele osób woli spędzić swój urlop w mieście. Nie musi on jednak wiązać się z całodniowym przesiadywaniem w hamaku na działce. Miasto oferuje wiele możliwości w zakresie letnich sportów czy aktywności. Zobacz, jak na sportowo spędzić czas wolny od pracy!

stephanie-davis-w-polsce-na-targach-fiwe

Stephanie Davis w Polsce na Targach FIWE

Stephanie Davis – światowej sławy, piękna mistrzyni Bikini Fitness już 09 września przyleci do Polski na spotkanie z fanami podczas FIWE 2017 – międzynarodowych targów branży fitness i wellness. Z roku na rok organizatorzy przygotowują dla odwiedzających coraz więcej wydarzeń towarzyszących i tworzą okazję do spotkań z idolami międzynarodowej sceny świata sportu.

fitnessowy-kalendarz-na-rok-2017-najwazniejsze-imprezy-aktualizacja-2018

Fitnessowy kalendarz na rok 2017 – najważniejsze imprezy. Aktualizacja 2018

Z roku na rok organizowane jest coraz więcej wydarzeń i zawodów z branży fitness. Zebraliśmy dla was te, których nie można przegapić. Oto najpopularniejsze masowe imprezy fitness na rok 2017! Aktualizacja 2018.

najlepsi-trenerzy-fitness-na-swiecie

Najlepsi trenerzy fitness na świecie

Rynek fitness jest nasycony trenerami i instruktorami. My zebraliśmy dla was największe gwiazdy światowego fitnessu. Oto najsławniejsi trenerzy fitness na całym świecie!