Przygotuj się na zimę! Zdradzamy prognozy na sezon 2019/2020

Czas srogich zim i długo trzymających mrozów już dawno za nami. W obecnym klimacie lokalnym trudno o temperatury ujemne sięgające 20 kresek poniżej zera. Wiemy, na jaką zimę trzeba się szykować w nadchodzącym sezonie 2019/2020. Przedstawiamy prognozy na najbliższe miesiące!
Powtórka z zimy stulecia? Fakty vs prognozy 2019/2020
W historii lokalnej meteorologii najbardziej zapisała się zima przełomu lat 1978 i 1979. To właśnie wtedy w wielu miejscach Polski temperatura powietrza przekraczała 30 stopni poniżej zera. Zima 1978/1979 była wyjątkowo śnieżna, gęstym opadom towarzyszył silny, porywisty wiatr, a przemieszczający się na południe chłodny front atmosferyczny przykrywał kolejne miejsca białymi zaspami. Od tamtego czasu minęło już 40 lat i na dzień dzisiejszy nic nie wskazuje na powtórkę tamtej aury. Zima 2019/2020 zapowiada się raczej spokojna, z niewielkimi okresami ujemnych temperatur. Początek sezonu zimowego będzie swoistą kontynuacją jesieni, głównie ze względu na opady deszczu, niezbyt silny wiatr i temperatury nie schodzące poniżej 5 stopni. Jak wyglądają miesiące sezonu zima 2019/2020 w prognozach meteorologów?
Czytaj też: Pomysły na ferie 2020
Prognoza pogody na grudzień 2019: początek zimy w Polsce
Zagraniczni synoptycy są zgodni - aura w sezonie zimowym 2019/2020 w Polsce nie będzie szczególnie sroga. Choć wcześniej zakładano powrót mrozów jak sprzed kilkunastu lat, nic nie wskazuje na to, aby pogoda pod koniec 2019 roku trzymała Polskę w lodowych ryzach. Według europejskiego modelu ECMWF (Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych), dni grudnia przypadające na meteorologiczną zimę będą mieć dodatnią anomalię temperatury. Oznacza to naprawdę kilka dni z większym mrozem i krótkie okresy z pokrywą śnieżną. Nie ulega jednak wątpliwości, że na Święta Bożego Narodzenia w Polsce może spaść śnieg, tym bardziej, że chłodne dni mają się pojawić właśnie w drugiej połowie grudnia, wtedy ma też ścisnąć mróz. Wbrew pierwotnym prognozom długoterminowym, tęgi mróz nie utrzyma się zbyt długo, choć w styczniu ma być równie chłodno. Jakiej aury spodziewać się na początku 2020 roku?
Zima 2019/2020: jaka pogoda czeka na nas w styczniu?

Początek nowego roku nie jest do końca pewny, a zdania synoptyków z całego świata są w tej kwestii podzielone. Zima 2019/2020 według opinii AccuWeather to masy mroźnego syberyjskiego powietrza, które kłębić się będą nad państwami Europy Wschodniej, w tym nad Polską. Z kolei meteorolodzy z Silver Spring uważają, że centralna Europa nie będzie się długo mierzyć ze srogim mrozem, a zima 2019/2020 będzie krótka i stosunkowo ciepła. Rozbieżność w tych opiniach wynika z faktu, że długoterminowe prognozy pogody trudno potwierdzić z tak dużym wyprzedzeniem. Obecna sytuacja meteorologiczna jest jednak bliższa opinii specjalistów z Silver Spring. Styczeń 2020 to początek ferii dla dzieci z wielu polskich szkół. Na ten okres przewidziano jednak alternatywne rozwiązania niezależne od typowo zimowej aury. Co nas czeka pod koniec meteorologicznej zimy?
Czytaj: Zima w mieście 2019/2020
Końcówka zimy 2019/2020: prognoza długoterminowa na luty
Mimo niezgodności prognoz amerykańskiego CFS i europejskiego ECMWF, pewność możemy mieć co do prognozy na luty. W pierwszej połowie miesiąca na Polską utrzymywać się będą kłęby chłodnego powietrza arktycznego i syberyjskiego, pojawić się też mogą spore opady śniegu. Lokalni synoptycy przewidują, że pomimo opadów deszczu w styczniu, pierwsza połowa lutego będzie obfitować w spore opady śniegu. To dobra informacja dla uczniów szkół, dla których ferie zimowe zaplanowano właśnie na ten okres. Ataki syberyjskiego mrozu, zapowiadane już od kilku miesięcy przez amerykański portal AccuWeather, zapewnią typowo zimową aurę w sezonie 2019/2020 dla mieszkańców Polski zachodniej, głównie województw lubuskiego, dolnośląskiego i opolskiego. To właśnie m.in. w tych województwach zaplanowano zimową przerwę od nauki, dlatego uczniowie powinni być zadowoleni z dodatkowych atrakcji, jakie zaplanowała atmosfera. Trzymamy kciuki za jak najbardziej zimową aurę!
Zobacz: Gdzie na narty 2020
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!