(Przezro)czyste zdrowie – dlaczego warto pić dużo wody?

(Przezro)czyste zdrowie – dlaczego warto pić dużo wody?

Picie wody należy do podstawowych potrzeb organizmu. Dzięki prawidłowemu nawodnieniu możemy cieszyć się doskonałym zdrowiem oraz osiągać lepsze wyniki sportowe. Jakie jednak właściwości ma woda? Oto 10 powodów, dla których warto pić ją w dużych ilościach!

Do czego potrzebna jest woda w organizmie?

Ludzkie ciało niemal w 70 % składa się z wody. Wystarczą niewielkie jej niedobory, by zakłócić funkcjonowanie organizmu. Osłabia się praca układu trawiennego, organizm staje się bardziej osłabiony, a stężenie toksyn wzrasta. Bardziej radykalne odwodnienia mogą prowadzić nawet do śmierci. Jaka jest jednak rola wody w organizmie? Przede wszystkim pozwala ona na stabilizację temperatury ciała. Odpowiada także za pozbywanie się szkodliwych toksyn z organizmu. Woda pozwala również na prawidłowe funkcjonowanie wszystkich komórek. Umożliwia także wiele reakcji biochemicznych, przenosi składniki odżywcze czy hormony.

dlaczego warto pić wodę nawadniać zdrowie

Ważne jest, by dostarczać do organizmu duże ilości wody. Organizm bowiem nie jest w stanie sam jej magazynować. Doskonale radzi sobie jednak z jej utratą m.in. w procesie oddychania, w warunkach wysokiej temperatury zewnętrznej czy podczas wysiłku fizycznego.

10 powodów, dla których warto pić dużo wody

1. Picie wody pozwala na usprawnienie procesu trawienia

Woda jest składnikiem śliny, soków żołądkowych i jelitowych oraz żółci. Bez niej niemożliwe byłyby procesy trawienne. Picie dużej ilości wody umożliwia prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego.

2. Woda lepsza niż suplementy odchudzające!

Dietetycy zalecają picie dużych ilości wody między posiłkami osobom starającym się zrzucić zbędne kilogramy. Dlaczego? Woda ma bowiem wpływ na poprawę pracy metabolizmu. Co więcej, jest w stanie „oszukać” nadmierny apetyt. Wypicie szklanki wody przed posiłkiem pozwala na szybsze osiągnięcie uczucia sytości (je się mniej).

3. Woda zwiększa wytrzymałość fizyczną

W przypadku sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiednie nawodnienie jest kluczowe w osiąganiu lepszych wyników. Dzięki spożywaniu wody sam wysiłek fizyczny staje się bardziej efektywny. Odwodnienie natomiast może prowadzić do zmniejszenia wytrzymałości i wydajności organizmu w trakcie treningu. W takim przypadku spada ciśnienie krwi i pojawia się osłabienie. Co więcej, mięśnie wykonują znacznie mniej skurczów. Cierpi więc na tym także kondycja trenującego.

4. Picie wody ma wpływ na zdrowy wygląd skóry

Spożywanie dużej ilości wody pozwala na zachowanie młodego i zdrowego wyglądu. Woda bowiem nawilża skórę. Tym samym staje się ona bardziej jędrna i elastyczna, a zmarszczki – mniej widoczne.

5. Picie dużej ilości wody zmniejsza ból

Spożywanie wody może mieć funkcję zapobiegawczą przed bólami głowy. Zwykle są one wywoływane odwodnieniem w obszarze tkanki mózgowej. Ponadto, picie wody zmniejsza także prawdopodobieństwo bóli stawów i mięśni. Dzieje się tak, ponieważ zwiększają one swoją elastyczność. Zmniejszają się także napięcia w ich obrębie.

6. Woda jest nieodłączną częścią składową organizmu!

Jak już wspominaliśmy, człowiek w dużej części składa się z wody. Ważne jest zatem, by dostarczać ją w odpowiednich ilościach do organizmu. Woda = życie. Czy wiesz, że bez picia wody ludzki organizm jest w stanie funkcjonować jedynie przez kilka dni?

7. Picie dużych ilości wody oczyszcza organizm z toksyn

Prawidłowa gospodarka wodna pozwala na usuwanie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii i toksyn. Pijąc duże ilości wody zapewniamy sobie nie tylko zdrowie, lecz także prawidłowy wygląd skóry.

8. Woda pozwala na utrzymanie prawidłowej temperatury ciała

Ta funkcja wody jest szczególnie ważna dla sportowców i osób aktywnych fizycznie. Pocenie się jest naturalną reakcją organizmu na zwiększenie się temperatury ciała. Dzięki temu wraca ona do prawidłowego poziomu. Ważne jest więc, by odpowiednio nawadniać organizm podczas treningów. To pozwoli na uzupełnienie straconych płynów.

9. Woda ma funkcję ochronną

Woda znajduje się w każdym płynie ustrojowym w organizmie. Z tego powodu pełni funkcję ochronną i nawilżającą. Odpowiednie nawodnienie organizmu oznacza więc m.in. prawidłowe funkcjonowanie mózgu, rdzenia kręgowego, stawów czy gałek ocznych.

10. Odwodnienie = najgorszy wróg!

Zachowanie doskonałego zdrowia i wyglądu czy osiąganie lepszych wyników w sporcie nie może się udać bez picia wody. Już niewielkie jej braki w organizmie mogą powodować konsekwencje zdrowotne. Ważne jest więc, by dieta – nie tylko sportowca – została uzupełniona w bardzo duże ilości wody!

W pigułce: zalety picia dużych ilości wody

- zmniejszenie łaknienia

- napędzanie procesów przemiany materii

- zmniejszanie ilości złego cholesterolu

- usprawnienie procesów trawienia

- wspomaganie funkcjonowania organów wewnętrznych m.in. wątroby, jelit, nerek

- zmniejszanie cellulitu

- detoksykacja organizmu

- poprawa gospodarki tlenowej w organizmie

- nawilżenie, ujędrnienie i uelastycznienie skóry

- niwelowanie zmęczenia

- utrzymywanie prawidłowej temperatury organizmu

- wspomaganie w kształtowaniu mięśni

- poprawienie funkcjonowania stawów

- zwiększenie wydolności tlenowej organizmu

- wspomaganie transportu składników odżywczych

- zmniejszenie dolegliwości bólowych

- zmniejszenie ryzyka chorób w obrębie układu krążenia i nowotworów

- i wiele więcej!

Odpowiednie nawodnienie jest uzupełnieniem każdej diety i treningu. Pamiętaj, że zdrowy tryb życia to także wysiłek fizyczny i właściwy sposób odżywiania się! Nie wiesz jaki sport wybrać? Masz ich mnóstwo: treningi fitness, pilates, treningi siłowe, crossfit... A może bieganie? Sam zdecyduj, który sport najbardzij ci pasuje :)

Dominika Górska 1 7 lutego 2017  < 1000

Dodaj komentarz

  • 9 lutego 2017
    A ludzie i tak nie będą pić wystarczająco dużo wody. Tyle się mówi i pisze na ten temat - jak do słupa. Jedynie osoby aktywne fizycznie przywiązują do tego wagę.

Artykuły z kategorii: Odchudzanie

nadwaga-i-otylosc-w-polsce-epidemia-xxi-wieku

Nadwaga i otyłość w Polsce— epidemia XXI wieku

Nadwaga i otyłość dotyka coraz większą liczbę Polaków. Problem występuje nie tylko u starszych osób, ale także u dzieci i młodzieży. Oba terminy nie są ze sobą tożsame. Zobacz co kryje się pod słowami nadwaga i otyłość. Sprawdź, czy Ciebie też dotyczy ten problem!

przestan-trenowac-cardio-szokujace-odkrycie

Przestań trenować cardio! Szokujące odkrycie!

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology dokonali przełomowego odkrycia. Dotychczasowe treningi cardio bardziej szkodzą niż przynoszą korzyść dla zdrowia. Ta informacja wstrząsnęła całą branżą sportową. Na czym polega problem?

przyrzad-lepszy-od-innych-ktory-wybrac

Przyrząd lepszy od innych, który wybrać?

Mało jest na świecie osób, które nie chciałyby mieć płaskiego brzucha. Istnieją oczywiście miłośnicy Rubensowskich kształtów, jednak z całą pewnością można ich zaliczyć do społecznej niszy. Cała reszta świata woli oglądać smukłe talie, pozbawione tak zwanych „fałdek miłości” (za które można partnera złapać i przyciągnąć do siebie).

dieta-redukcyjna-jak-ulozyc-co-jesc-zasady-prosto-od-dietetyka

Dieta redukcyjna | Jak ułożyć? Co jeść? Zasady prosto od dietetyka!

Dieta redukcyjna to nic innego jak sposób żywienia, który prowadzi do redukcji, czyli do utraty masy ciała. Taki rodzaj żywienia często kojarzy się z wyrzeczeniami oraz nieprzyjemnym uczuciem głodu. Dzieje się tak, ponieważ na każdym kroku mamy dostęp do diet „głodówkowych”, jednoskładnikowych czy po prostu niezbilansowanych – i na ich podstawie wyciągamy wnioski na temat odchudzania. Każdy, kto był u profesjonalnego dietetyka wie, że dieta redukcyjna może mieć wiele twarzy.

jak-schudnac-z-brzucha-z-ud-z-twarzy-sposoby-na-szybkie-odchudzanie

Jak schudnąć: z brzucha? Z ud? Z twarzy? | Sposoby na szybkie odchudzanie

Odwieczne pytanie: Jak schudnąć? Jak pozbyć się nadmiaru tłuszczu z brzucha, ud, twarzy… Jak schudnąć w 30 dni? Jak schudnąć 5 kg? A jak schudnąć 10 kg? Oto wskazówki, jak mądrze się odchudzać, by osiągnąć swój cel.

triki-na-szybkie-odchudzanie-jak-szybciej-schudnac

Triki na szybkie odchudzanie | Jak szybciej schudnąć?

Poznaj proste triki na odchudzanie. Każdy jest w stanie schudnąć szybko i skutecznie. Wystarczy świadomie się odchudzać i znać triki wspomagające odchudzanie!

magiczne-odchudzanie-poznaj-blonnik-oczyszczajacy

Magiczne odchudzanie? Poznaj błonnik oczyszczający!

Proces odchudzania dla wielu osób jest bardzo trudny. Szczególnie, gdy jesteśmy na samym jego początku. W odchudzaniu może pomóc nam błonnik oczyszczający – jak go stosować? Jakie są właściwości i efekty błonnika? Co znajdziemy w jego składzie? Oto poradnik o błonniku oczyszczającym dla odchudzających się.

odliczanie-do-swiat-jak-schudnac-w-2-miesiace

Odliczanie do świąt – jak schudnąć w 2 miesiące?

Dieta na odchudzanie przed świętami. Rozpoczynamy wielkie odliczanie do świąt. Jak szybko i skutecznie zgubić zbędne kilogramy przed Bożym Narodzeniem? Sprawdzone porady wprost od specjalisty!

dobry-dietetyk-krakow-jak-go-wybrac

Dobry dietetyk Kraków – jak go wybrać?

Poradnie dietetyczne i dietetycy w Krakowie rosną jak grzyby po deszczu. Co zrobić, jeśli naszym celem jest współpraca z dobrym sprawdzonym dietetykiem w Krakowie? Odchudzanie Kraków – konkretne porady. Jesteś dietetykiem z Krakowa? Zobacz, czego klienci oczekują od poradni dietetycznych i dietetyków w Krakowie!

from-fit-to-fat-to-fit-trener-personalny-wzruszyl-swoja-klientke

From FIT to FAT to FIT – trener personalny wzruszył swoją klientkę!

Współpraca między trenerem personalnym a klientem często jest zażyła. Okazuje się jednak, że można pójść jeszcze dalej. Wrócić do otyłości z bycia fit? Przecież to się nie opłaca! Adonis Hill, trener personalny z Brooklynu, uważa zupełnie inaczej. Zobaczcie, jak wzruszył swoją klientkę!

nadwaga-i-otylosc-w-polsce-epidemia-xxi-wieku

Nadwaga i otyłość w Polsce— epidemia XXI wieku

Nadwaga i otyłość dotyka coraz większą liczbę Polaków. Problem występuje nie tylko u starszych osób, ale także u dzieci i młodzieży. Oba terminy nie są ze sobą tożsame. Zobacz co kryje się pod słowami nadwaga i otyłość. Sprawdź, czy Ciebie też dotyczy ten problem!

przestan-trenowac-cardio-szokujace-odkrycie

Przestań trenować cardio! Szokujące odkrycie!

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology dokonali przełomowego odkrycia. Dotychczasowe treningi cardio bardziej szkodzą niż przynoszą korzyść dla zdrowia. Ta informacja wstrząsnęła całą branżą sportową. Na czym polega problem?

przyrzad-lepszy-od-innych-ktory-wybrac

Przyrząd lepszy od innych, który wybrać?

Mało jest na świecie osób, które nie chciałyby mieć płaskiego brzucha. Istnieją oczywiście miłośnicy Rubensowskich kształtów, jednak z całą pewnością można ich zaliczyć do społecznej niszy. Cała reszta świata woli oglądać smukłe talie, pozbawione tak zwanych „fałdek miłości” (za które można partnera złapać i przyciągnąć do siebie).

dieta-redukcyjna-jak-ulozyc-co-jesc-zasady-prosto-od-dietetyka

Dieta redukcyjna | Jak ułożyć? Co jeść? Zasady prosto od dietetyka!

Dieta redukcyjna to nic innego jak sposób żywienia, który prowadzi do redukcji, czyli do utraty masy ciała. Taki rodzaj żywienia często kojarzy się z wyrzeczeniami oraz nieprzyjemnym uczuciem głodu. Dzieje się tak, ponieważ na każdym kroku mamy dostęp do diet „głodówkowych”, jednoskładnikowych czy po prostu niezbilansowanych – i na ich podstawie wyciągamy wnioski na temat odchudzania. Każdy, kto był u profesjonalnego dietetyka wie, że dieta redukcyjna może mieć wiele twarzy.

jak-schudnac-z-brzucha-z-ud-z-twarzy-sposoby-na-szybkie-odchudzanie

Jak schudnąć: z brzucha? Z ud? Z twarzy? | Sposoby na szybkie odchudzanie

Odwieczne pytanie: Jak schudnąć? Jak pozbyć się nadmiaru tłuszczu z brzucha, ud, twarzy… Jak schudnąć w 30 dni? Jak schudnąć 5 kg? A jak schudnąć 10 kg? Oto wskazówki, jak mądrze się odchudzać, by osiągnąć swój cel.

triki-na-szybkie-odchudzanie-jak-szybciej-schudnac

Triki na szybkie odchudzanie | Jak szybciej schudnąć?

Poznaj proste triki na odchudzanie. Każdy jest w stanie schudnąć szybko i skutecznie. Wystarczy świadomie się odchudzać i znać triki wspomagające odchudzanie!

magiczne-odchudzanie-poznaj-blonnik-oczyszczajacy

Magiczne odchudzanie? Poznaj błonnik oczyszczający!

Proces odchudzania dla wielu osób jest bardzo trudny. Szczególnie, gdy jesteśmy na samym jego początku. W odchudzaniu może pomóc nam błonnik oczyszczający – jak go stosować? Jakie są właściwości i efekty błonnika? Co znajdziemy w jego składzie? Oto poradnik o błonniku oczyszczającym dla odchudzających się.

odliczanie-do-swiat-jak-schudnac-w-2-miesiace

Odliczanie do świąt – jak schudnąć w 2 miesiące?

Dieta na odchudzanie przed świętami. Rozpoczynamy wielkie odliczanie do świąt. Jak szybko i skutecznie zgubić zbędne kilogramy przed Bożym Narodzeniem? Sprawdzone porady wprost od specjalisty!

dobry-dietetyk-krakow-jak-go-wybrac

Dobry dietetyk Kraków – jak go wybrać?

Poradnie dietetyczne i dietetycy w Krakowie rosną jak grzyby po deszczu. Co zrobić, jeśli naszym celem jest współpraca z dobrym sprawdzonym dietetykiem w Krakowie? Odchudzanie Kraków – konkretne porady. Jesteś dietetykiem z Krakowa? Zobacz, czego klienci oczekują od poradni dietetycznych i dietetyków w Krakowie!

from-fit-to-fat-to-fit-trener-personalny-wzruszyl-swoja-klientke

From FIT to FAT to FIT – trener personalny wzruszył swoją klientkę!

Współpraca między trenerem personalnym a klientem często jest zażyła. Okazuje się jednak, że można pójść jeszcze dalej. Wrócić do otyłości z bycia fit? Przecież to się nie opłaca! Adonis Hill, trener personalny z Brooklynu, uważa zupełnie inaczej. Zobaczcie, jak wzruszył swoją klientkę!