>

Przesolone zdrowie: Jaka sól jest najzdrowsza?

Przesolone zdrowie: Jaka sól jest najzdrowsza?

Sól zawiera elektrolity mające ogromny wpływ na wiele procesów w organizmie. Musimy jeść sól, żeby prawidłowo funkcjonować. I żeby potrawy nam smakowały. Istnieje jednak wiele odmian soli, także naszych polskich. Która z nich jest najzdrowsza na świecie? Oto nasze zestawienie najzdrowszych soli. Podpowiadamy, którą sól wybrać!

Czy do zdrowia potrzebna jest nam sól?

Sól naturalnie występuje w przyrodzie. Jest elektrolitem biorącym udział m.in. w utrzymaniu balansu osmotycznego (reguluje ciśnienie w komórkach i na zewnątrz nich). Co więcej, sól to jeden ze składników osocza krwi czy limfy. Niewiele osób pewnie o tym wie, ale sól ma także wpływ na zwiększanie się liczby komórek glejowych w mózgu. Tym większym zaskoczeniem będzie pewnie to, że obecność soli w organizmie (a właściwie jodu i sodu) pozwala nam panować nad mięśniami. Odpowiednie ilości soli w diecie są więc niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Bez niej trudno byłoby o tak podstawową czynność, jaką jest choćby poruszanie się.

Najzdrowsza sól na świecie

Każdy z nas choć kilka razy w życiu słyszał o tym, że „sól zatrzymuje wodę w organizmie”. Dlaczego tak jest? Otóż niewiele, bo jedyne 8 gramów sodu, odpowiada aż 1 litrowi wody. Jeśli tego sodu w naszym organizmie zabraknie – bardzo łatwo o poważne odwodnienie. Wraz z poceniem się czy usuwaniem zbędnych produktów przemiany materii, tracimy ważne dla organizmu pierwiastki. Tak dzieje się również z sodem. Musimy więc spożywać sól każdego dnia, by uzupełniać te braki.

Jak zdrowo jeść sól?

Jak wiadomo – co za dużo to nie zdrowo. Przesadzenie z solą, a konkretniej zawartym w nim sodem, może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Najpoważniejszym skutkiem „przedawkowania” soli jest nadciśnienie tętnicze. Jak to się dzieje? Sól wpływa na transport płynów ustrojowych do krwi. Tym samym krew ma dużo większą objętość, a serce – dużo cięższą pracę. Nadmierne spożywanie soli może skończyć się również chorobami serca, problemami z układem kostnym (sól usuwa wapń z organizmu), miażdżycą, zawałem czy nowotworem żołądka. Jak się więc ustrzec od szkodliwego działania sodu? Koniecznie trzeba mieć świadomość, ile i jaką sól jeść. Oczywiście najzdrowsza sól to taka, którą jemy w odpowiednich ilościach! Dzienna dawka soli dla zdrowego dorosłego człowieka wynosi 5 gramów. To nie więcej niż płaska łyżeczka do herbaty. A trzeba pamiętać również o tym, że przetworzone jedzenie czy półprodukty także zawierają sól. Skoro już musimy zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na sól – róbmy to z głową. Sól – jaka by nie była – jest bardzo tania. Sprawdźmy, więc która z odmian soli jest najzdrowsza.

Chlorek sodu w każdej kuchni
najzdrowsza sól na ziemi

Najpopularniejsza w naszym kraju (i nie tylko) jest sól kuchenna. Taka sól składa się niemal w całości z chlorku sodu. Tę odmianę soli się oczyszcza, rafinuje, a więc pozbawia się ją także cennych składników odżywczych. Sól kuchenna jest niezbrylającym się miałem, często dodaje się do niej jod. Z naturalnej soli został jej przede wszystkim słony smak. Jest bardzo tania, ale również bardzo niezdrowa. Powinno się jak najbardziej ograniczyć spożycie soli kuchennej. Nie dostarcza ona bowiem zbyt wielu składników odżywczych.

Sól morska najlepsza na świecie?

Sól morska uchodzi za jedną ze zdrowszych, ale czy jest tak w istocie? Oczywiście jest znacznie zdrowsza od soli kuchennej. Powstaje ona w naturalnym procesie odparowywania wody morskiej. Z tego względu zawiera dodatkowe składniki odżywcze pozyskane z morza (m.in. cynk, selen, lit czy magnez). Niemniej, wciąż w dużej części składa się z chlorku sodu. Jest to jednak dobry zamiennik zwykłej soli ze względu na swój skład i smak. Ten ostatni ze względu na wyrazistość pozwala na ograniczenie ilości spożywanej soli. 

Jaka jest najzdrowsza sól polska?

Sól kamienna, czyli sól pozyskiwana ze skały (halitu). W tej odmianie soli przeważającą część stanowi chlorek sodu. Jest to sól pozyskiwana ze skał powstałych tysiące lat temu. Warto zapamiętać, że im mniej oczyszczona sól, tym jest ona zdrowsza. Dlaczego? Oczyszczanie soli powoduje wypłukanie się cennych mikroskładników. W Polsce mamy kilka znanych kopalni soli kamiennej. Ostatnio popularność zdobywa polska sól kłodawska. Nie jest ona oczyszczana, a jedynie kruszona i mielona. Co więcej, nie dodaje się do niej zbędnych przeciwzbrylaczy i naturalnie zawiera jod. Sól kłodawska również jest dużo zdrowszym zamiennikiem soli kuchennej. Stawiamy ją jednak tuż pod solą morską – ze względu na mniejszą zawartość składników mineralnych.

Najzdrowsza sól himalajska

Najczystsza i najzdrowsza na świecie jest sól himalajska? Takie opinie słyszy się od wielu znawców. Wydobywa się ją na terenie Pakistanu – oczywiście w najwyższych górach na świecie. Jej złoża pochodzą z czasów przedprzemysłowych, a więc człowiek jeszcze nie zdążył jej zanieczyścić (nie to co na przykład morza…). W soli himalajskiej poza chlorkami i magnezem znajdziemy także żelazo i siarczany. Ponadto, jest ręcznie wydobywana. Sól himalajska ma naturalnie różowy kolor. To kolejna ważna cecha najzdrowszej soli. Im jest „brudniejsza” (czyli mniej oczyszczona), tym zdrowsza (zawiera składniki mineralne). Powstało wiele badań na temat stosowania soli himalajskiej, nie tylko w kuchni, lecz także w medycynie alternatywnej. Ta odmiana soli ma wpływ na poprawę cery, nawilżenie skóry, regulowanie poziomu cukru we krwi i ciśnienia czy usprawnianie pracy układu oddechowego. Przed kupnem soli himalajskiej, upewnijcie się skąd jest wydobywana i jakie zawarto w niej składniki odżywcze. Ważne jest, by sól nie była oczyszczana chemicznie. Polecamy zakupy w internetowych i stacjonarnych sklepach ze zdrową żywnością, jak na przykład niżej:

sól himalajska

Ranking najzdrowszych soli na świecie

Każdy wybierze własną sól – chociażby ze względu na upodobania czy walory smakowe. W naszym zestawieniu jednak miano najzdrowszej i najczystszej soli na ziemi zdobywa sól himalajska. Dlaczego? Nie potrafiliśmy znaleźć jej wad! Drugie miejsce sól morska – ze względu na obecność składników odżywczych, ale także zanieczyszczenia obecne w morzu. Na trzecim miejscu znalazła się polska sól kłodawska. Nieoczyszczana, ale wciąż jest to sól kamienna o mniejszej ilości składników odżywczych. Na końcu oczywiście – popularna polska sól kuchenna. A Ty? Jaką sól wybierzesz? 

admin 3 3 października 2018  1316

Dodaj komentarz

 • Kacper
  5 grudnia 2018
  Moim zdaniem sól himalajska to zwykły marketing. Sól jak sól - wiadomo, że zawsze będzie niezdrowa
 • Miki
  13 listopada 2018
  A mnie się jednak wydaje, że jest w tym wiele prawdy. W końcu jest to sól z najczystszych złóż, ma też najwięcej minerałów. Zresztą, soli używa się stosunkowo niewiele, jest tania, więc nie ma co żałować sobie kilku złotych za lepszą jakość.
 • 3 października 2018
  sóóól <3

Artykuły z kategorii: Zdrowie i odżywianie

dietetyk-bydgoszcz-jak-wybrac-tanio-i-dobrze

Dietetyk Bydgoszcz – jak wybrać tanio i dobrze?

Znaleźć dietetyka jest łatwo. Trudniej, gdy konieczne jest sprawdzenie, czy dany dietetyk jest dobry. Podpowiadamy, jak szukać dobrego dietetyka w Bydgoszczy. Poznaj nasze wskazówki – i wybierz najlepszego specjalistę.

dieta-paleo-powrot-do-korzeni

Dieta PALEO – powrót do korzeni

Co i rusz słyszy się o nowych dietach, a twórcy prześcigają się w wymyślaniu nowych wariacji na temat odchudzania. Dziś na tapecie dieta, która jest ostatnio na językach. Dosłownie i w przenośni – poznajcie dietę paleo!

dobry-dietetyk-katowice-opinie-jak-znalezc-dietetyka-w-katowicach

Dobry dietetyk Katowice opinie | Jak znaleźć dietetyka w Katowicach?

Ofert dietetyków i poradni dietetycznych w Katowicach jest naprawdę dużo. Jak spośród ich wszystkich wybrać tego najlepszego dietetyka? Podpowiadamy, w jaki sposób wybierać dietetyka w Katowicach, by była to najlepsza z ofert!

dieta-bezglutenowa-czyli-dieta-bez-glutenu

Dieta bezglutenowa – czyli dieta bez… glutenu :)

W dobie XXI wieku przyszło nam mierzyć się z różnymi dziwnymi nazwami diet, jednak dieta bezglutenowa już od dłuższego czasu nie powoduje zdziwienia. Coraz częściej wzbudza zainteresowanie, ale zarazem także kontrowersje.

co-to-jest-kwercetyna-i-jakie-ma-dzialanie

Co to jest kwercetyna i jakie ma działanie?

Kwercetyna zaliczana jest do związków aromatycznych z grupy flawanoli pochodzenia roślinnego. Swoje zastosowanie znalazła w branży leczniczej, chemicznej i tekstylnej. Z uwagi na to, że kwercetyna jest składnikiem naturalnym – jest spożywana wraz z posiłkami i pełni ważne funkcje w ludzkim organizmie. Jakie jest jednak działanie kwercetyny na zdrowie?

warzywno-owocowy-detoks-czyli-dieta-dr-dabrowskiej

Warzywno-owocowy detoks, czyli dieta dr Dąbrowskiej

Dieta – temat rzeka, a wciąż powstają nowe. Wariantów odchudzania jest tyle, że nawet wybredni znajdą coś dla siebie. Ale jest jedna wyjątkowa dieta, którą teoretycznie powinni polubić miłośnicy warzyw i owoców. Oto dieta dr Dąbrowskiej!

dieta-w-pudelko-zamknieta

Dieta w pudełko zamknięta

Choć pewnie wielu z nas słyszało o nowym trendzie na rynku dietetycznym, to nie każdy wie z czym się to je. Dziś rozłożymy pudełkową dietę na czynniki pierwsze. Artykuł przygotowany przez dietetyka Mgr Katarzynę Kaszycę.

odchudzanie-brzucha-dieta-oparta-na-koktajlach

Odchudzanie brzucha – dieta oparta na koktajlach?

O koktajlach odchudzających słyszeliśmy wiele. Jak wygląda odchudzanie dietą koktajlową? Czy rzeczywiście koktajle pomagają w odchudzaniu brzucha? To sprawdzimy. Wiemy na pewno, że odchudzanie koktajlami jest oczyszczające, zdrowe, detoksykujące i sycące.

sportowe-sprawdzone-sposoby-na-kaca-po-sylwestrze

Sportowe sprawdzone sposoby na kaca po Sylwestrze

Trudno odmówić sobie alkoholu w Sylwestra. Dobrze jednak wiedzieć, jak złagodzić skutki szampańskiej imprezy. Nowy Rok nie musi przecież przynosić bólu głowy i żołądka. Oto sprawdzone i naturalne sposoby na kaca.

sencha-najlepsza-zielona-herbata-zdrowie-i-odchudzanie

Sencha: Najlepsza zielona herbata | Zdrowie i odchudzanie

O tym, jak zbawienny wpływ na zdrowie ma zielona herbata, możemy naczytać się wiele. Problem pojawia się podczas wyboru tej najzdrowszej zielonej herbaty. W końcu gatunków herbaty mamy całe mnóstwo. Zobaczmy, czy zielona herbata jest zdrowa i jak w tym zestawieniu odnajduje się sencha herbata.

dietetyk-bydgoszcz-jak-wybrac-tanio-i-dobrze

Dietetyk Bydgoszcz – jak wybrać tanio i dobrze?

dieta-paleo-powrot-do-korzeni

Dieta PALEO – powrót do korzeni

dobry-dietetyk-katowice-opinie-jak-znalezc-dietetyka-w-katowicach

Dobry dietetyk Katowice opinie | Jak znaleźć dietetyka w Katowicach?

dieta-bezglutenowa-czyli-dieta-bez-glutenu

Dieta bezglutenowa – czyli dieta bez… glutenu :)

co-to-jest-kwercetyna-i-jakie-ma-dzialanie

Co to jest kwercetyna i jakie ma działanie?

warzywno-owocowy-detoks-czyli-dieta-dr-dabrowskiej

Warzywno-owocowy detoks, czyli dieta dr Dąbrowskiej

dieta-w-pudelko-zamknieta

Dieta w pudełko zamknięta

odchudzanie-brzucha-dieta-oparta-na-koktajlach

Odchudzanie brzucha – dieta oparta na koktajlach?

sportowe-sprawdzone-sposoby-na-kaca-po-sylwestrze

Sportowe sprawdzone sposoby na kaca po Sylwestrze

sencha-najlepsza-zielona-herbata-zdrowie-i-odchudzanie

Sencha: Najlepsza zielona herbata | Zdrowie i odchudzanie

{