Profesjonalny trening mentalny - czym jest i kto powinien z niego korzystać?

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się metalne zajęcia grupowe z kategorii body&mind. Świetnie kształtują nasze rozumienie ciała oraz pozwalają osiągnąć dostateczny poziom harmonii pomiędzy ciałem i umysłem. Trening mentalny to jednak coś więcej niż tylko fitness body&mind. Jak to wygląda?
Trening mentalny: co to jest i na czym polega?
Drzemiący w każdym z nas potencjał zależy od czegoś więcej niż silne ciało, dobry sprzęt czy nawet najlepsza technika treningowa. Może się zdarzyć, że blokują nas pewne uwarunkowania psychiczne. Trening mentalny to swego rodzaju forma pracy nad rozwijaniem własnego potencjału i wydobywaniem go na zewnątrz. Wykorzystuje się tu wiedzę fachową z zakresu psychologii sportu i psychologii pozytywnej oraz gałęzi pokrewnych tj. coaching czy kinezjologia. W treningu mentalnym najbardziej kluczowe są 4 metody, a dzięki ich właściwemu połączeniu można osiągnąć sukces w sporcie w pełnym tego sformułowania znaczeniu.
Potęga techniki wyobrażeniowej: trening mentalny
Aby poprawić jakieś umiejętność, praktykować nowe oraz przygotować się do zawodów, sportowcy stosują technikę wyobrażeniową. Dzięki niej trening mentalny wchodzi na poziom wizualizacji, a sportowiec może sobie wyobrazić np. nowe miejsca i obiekty sportowe (w przypadku zawodów). W psychologii sportu technika wyobrażeniowa dobrze sprawdza się również podczas uczenia się nowych umiejętności i stosowania nieznanych bodźców treningowych. Sportowiec może wyobrazić sobie szczegółowo konkretne ruchy składające się na dane ćwiczenia czy sekcje treningowe, aby lepiej doskonalić w sobie umiejętności techniczne i tym samym łatwiej opanować nowy bodziec. Technika wyobrażeniowa jest ściśle powiązana z pozostałymi metodami treningu mentalnego.
Wyznaczanie celów: jak wpływa na trening mentalny i jak działa?

Bezcelowe działanie nie prowadzi donikąd - to dlatego tak ważne jest wyznaczanie celów, tak w projektach, jak i w sporcie, zwłaszcza tym zawodowym. Cel powinien być wyznaczony na podstawie potrzeb zawodnika, być efektem jego wyborów i decyzji. Wyznaczony cel to bardzo skuteczna metoda - taki trening mentalny pozwala na silną determinację działania sportowca, bo to właśnie on ma największy wpływ na realizację celu. Odpowiednio wyznaczony cel treningowy to taki, który odnosi się do wyniku, może być związany z wykonaniem poszczególnych elementów treningu lub może dotyczyć procesu. Cel staje się środkiem samym w sobie, dzięki czemu nie tylko nie gaśnie motywacja do pracy i treningu, ale także powstają kolejne cele - coraz większe i zdecydowanie bardziej długoterminowe w realizacji.
Czytaj: Ciekawostki motywujące w sporcie
Inne techniki treningu mentalnego: dialog wewnętrzny i relaksacja
Z jednej strony można by uznać to za wariactwo, ale rozmowa z samym sobą to skuteczna metoda, jaką wykorzystuje trening mentalny. Dialog wewnętrzny powinien mieć formę zaplanowanej rozmowy motywującej - niech to będzie analiza bieżących działań, wskazanie mocnych i słabych punktów i ukierunkowanie na dalszą realizację wyznaczonych celów. Ważne jest, aby sportowiec decydujący się na tego typu trening mentalny był nastawiony na pozytywny wydźwięk dialogu wewnętrznego, aby uniknąć niepożądanych efektów w postaci demotywacji. Dobrą metodą jest także trening relaksacyjny - sekwencje polegające na rozluźnianiu i napinaniu poszczególnych grup mięśni to także trening mentalny, który zwiększa poczucie odprężenia i zmniejsza napięcie.
Trening mentalny: dla kogo jest przeznaczony?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, u kogo trening mentalny sprawdzi się najlepiej, tak samo jak nie wszystkie techniki nie będą sprawdzać się tak samo dobrze u różnych osób. Na pewno trening mentalny to dobra forma pracy nad sobą dla zawodowych sportowców, a więc tych, dla których sport jest sposobem na życie i źródłem dochodów. Osoby uprawiające sport rekreacyjnie również skorzystają z technik treningu mentalnego zwłaszcza w przypadku doskonalenia nowych metod treningowych lub wyznaczania celów. Warto próbować, tym bardziej, że nie ma nic do stracenia. Zyskać można naprawdę wiele.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!