Prezentacja kulturysty – pozowanie na scenie

Przygotowanie treningowe i dietetyczne to podstawa przed startem w zawodach sylwetkowych. To jednak nie wszystko. Ważne jest także jak najlepsze zaprezentowanie własnych osiągnięć. I temu służy m.in. pozowanie. Jak wygląda nauka pozowania w kulturystyce?
Jak dobrze zapozować?
Pozowanie powinno stanowić osobny trening kulturysty czy zawodniczki bikini fitness. Samą naukę warto rozpocząć już na sześć tygodni przed startem. By osiągnąć jak najlepsze efekty – warto przeznaczyć minimum pół godzinny dziennie na trening. Dlaczego to takie ważne? Otóż, nie wystarczy to, co wypracowaliśmy treningami i dietą. Trzeba umieć zaprezentować własne efekty. Wtedy mamy szansę na wysokie noty sędziów. W wielu przypadkach zawodów pozowanie to niezbędna podstawa. Dużo lepszym wyjściem jest opracowanie zestawu póz – czyli indywidualnej choreografii dopasowanej do muzyki. To niemal jak taniec. Jeśli jako zawodnik nie jesteś w stanie opracować tego samodzielnie – zgłoś się do specjalisty (trenera bądź choreografa). Pamiętaj, że wszystkie pozy powinny być dobierane pod kątem najważniejszej z zasad. Mianowicie – uwypuklamy jak najlepiej ukształtowane partie mięśniowe. Te słabsze natomiast – w miarę możliwości przesłaniamy. Podczas całości występu konieczna jest koncentracja i szczery uśmiech. W ten sposób wydajemy się sympatyczni i jesteśmy lepiej odbierani przez sędziów.
Pozowanie to też trening dla kulturysty?

Wydawałoby się, że pozowanie jest w kulturystyce raczej zwieńczeniem ćwiczeń niż samym treningiem. Nic bardziej mylnego! To także wymagający trening dla organizmu. Efektem nauki pozowania jest m.in. lepsza separacja i większa twardość mięśni. Ponadto, zwiększa się ich wytrzymałość. Podczas pozowania bowiem konieczne jest długotrwałe napinanie mięśni bez użycia obciążenie. A to zadanie jest dość męczące. Dzięki lekcjom przed startem – znacznie łatwiej jest zaprezentować się na scenie. Chociażby dlatego, że pokazywanie kolejnych póz nie wymaga długiego odpoczynku między nimi. Tym samym mięśnie mają szansę na jak najlepszy wygląd, ponieważ wolniej się męczą.
Czytaj: Ile tłuszczu w kulturyście
Pozowanie – inny typ treningu kulturystycznego
Nauka pozowania to coś innego niż trening kulturystyczny. Zasadza się na izometrycznym napinaniu mięśni. W efekcie zawodnik jest w stanie w danej pozie prezentować napięty mięsień przez kilka sekund. Praca mięśnia podczas pozowania nie wymaga więc zmiany długości mięśnia. To jednak spory wydatek energetyczny dla organizmu. Ten typ treningu ma ogromny wpływ na kształtowanie ogólnej muskulatury sportowca. Co więcej, to także nauka koncentracji i skupienia. A te cechy można wykorzystać w doskonaleniu efektów właściwych treningów siłowych. Co jeszcze daje nam nauka pozowania przed zawodami? Otóż, mięśnie są dużo lepiej ukrwione, a w efekcie usprawnia się proces regeneracji organizmu. Ponadto, zmniejsza się ryzyko kontuzji.
Jak nauczyć się pozowania przed zawodami?

Jak już wspomnieliśmy, można traktować pozowanie jako trening izometryczny. To oznacza, że dostępne są różne metody ćwiczeń. Warto je stosować chwilę po zakończeniu treningu siłowego (z podziałem na partie mięśniowe). Poddanie treningowi izometrycznemu tych grup, które zostały wcześniej przećwiczone to dodatkowe korzyści dla wyglądu muskulatury. Mięśnie stają się lepiej ukrwione i poprawia się ich separacja. Tę metodę można traktować również jako cool down po treningu głównym. Nie ma jednak przeszkód, by przeznaczyć na trening pozowania osobną jednostkę treningową. Ważne jest jednak, by znalazł się on w tygodniowym planie ćwiczeń.
Pozy obowiązkowe dla kulturysty
Zasady zawodów kulturystycznych jasno określają wymagania odnośnie póz. Dla zawodników jest 8 póz obowiązkowych. Pozwalają one na porównywanie wyników między wszystkimi startującymi. Każda z póz nosi określoną nazwę.
Mamy więc:
- pozycję swobodną
- podwójny biceps przodem
- najszersze grzbietu przodem
- klatkę piersiową z bicepsem
- triceps
- podwójny biceps tyłem
- najszerszy tyłem
- brzuch i udo
Nieobowiązkowe:
- most muscular
- most muskular (dłonie na biodrach)
Każda z póz ma uwypuklić określony mięsień. Podczas całości pozowania sędziowie jednak zwracają uwagę na wszystkie widoczne mięśnie. Zawodnicy mogą pozować również w układach dowolnych. W tym przypadku mają pełną swobodę w doborze póz i podkładu muzycznego.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!