Praca jako trener personalny

Praca jako trener personalny

W zdrowym ciele zdrowy duch – głosi dobrze wszystkim znane powiedzenie. I racja - im więcej aktywności fizycznej, tym lepsza kondycja i jednocześnie lepsze samopoczucie. Nie każdy trening można jednak robić samodzielnie (a przynajmniej nie na początku). W tajniki sportu, a szczególnie ćwiczeń na siłowni czy bieganie powinien wprowadzić nas kompetentny trener personalny.

Jakie umiejętności musi posiadać trener personalny

Wbrew pozorom trener personalny nie musi wyglądać jak z okładki magazynu dla sportsmenów ani wyciskać 120 kg na sztandze. Trener powinien mieć pojęcie o anatomii ciała, o tym, jak dobrać trening pod konkretną osobę oraz w jaki sposób wykonywać określone sekwencje ćwiczeń. Trener nie musi wyglądać, choć oczywiście im lepsza prezencja tym większa wiarygodność na początku.  Oprócz kompetencji twardych takich jak wiedza i doświadczenie oraz znajomość branży fitness, w pracy trenera ważne są również kompetencje miękkie takie jak:

  • nastawienie na efekty i realizację celów klienta,
  • komunikatywność,
  • przyjacielskie podejście do klienta,
  • umiejętność motywowania,
  • umiejętność przekazywania wiedzy.

Dobry trener to taki, który przeprowadzi kompleksowy wywiad z każdą zainteresowaną treningiem osobą oraz dobierze indywidualny plan pod każdego kursanta. Powinien mieć również pojęcie o diecie i doborze mikro i makro składników. Trener powinien również oceniać sprawność fizyczną klienta i poziom jego umiejętności przed ustaleniem jakiegokolwiek planu treningowego.

Czy posiadanie wykształcenia zawodowego jest obowiązkowe?

Z prawnego punktu widzenia możliwość wykonywania zawodu trenera personalnego czy instruktora fitness nie wymaga posiadania żadnych certyfikatów, uprawnień czy pozwoleń.
W praktyce jednak dokumenty potwierdzające umiejętności trenerskie mogą tylko „zaplusować” przy poszukiwaniu pracy. Potencjalny pracodawca na pewno spojrzy bardziej przychylnym okiem na kandydata, który posiada ewentualne certyfikaty, niż na osobę bez jakichkolwiek dokumentów potwierdzających wiedzę i doświadczenie. Oczywiście jak prawie wszędzie - papier to nie wszystko. Nawet jeśli osoba ubiegająca się o pracę trenera posiada obszerną teczkę zaświadczeń i dyplomów, ale w rzeczywistości nie potrafi przełożyć teorii na praktykę, to niestety ciężko wróżyć jej świetlaną przyszłość w zawodzie trenera. Jest wiele osób, które nauczyły się wszystkiego poprzez ciężką pracę na siłowni, a zrobienie ewentualnych kursów lub certyfikatów było tylko dodatkiem. Posiadanie wykształcenia zawodowego nie jest więc obowiązkowe, ponieważ dobrym trenerem można zostać również bez skończonych studiów, jednak dobrze jest mieć choć jeden dokument potwierdzający konkretne umiejętności. O tym, czy dokument nie kłamie i czy kandydat faktycznie potrafi robić to, na co wskazują papiery pracodawca będzie mógł przekonać się na „rozmowie” kwalifikacyjnej, czyli treningu próbnym.

Korzyści płynące z pracy jako trener personalny
jobsora

Praca idealna nie istnieje – to fakt. Niemniej ważne jest, by starać się szukać plusów wykonywanego zawodu i optymistycznie patrzeć na wybraną profesję. W przypadku zawodu trenera personalnego niewątpliwą zaletą jest to, że osoba wykonująca ten rodzaj działalności pozostaje raczej aktywna. Zmorą obecnych czasów jest biurowa praca siedząca, przez którą wiele osób ma problemy z kręgosłupem, a praca trenera to zupełne tego przeciwieństwo! Ponadto trenując z grupą lub pojedynczą osobą zawsze można zrobić przy okazji swój własny trening – i to w godzinach pracy! Co więcej trener personalny nie musi koniecznie pracować dla jednej konkretnej siłowni. Zazwyczaj może podpisać kontrakt z kilkoma punktami i świadczyć usługi w więcej niż jednym miejscu. Oznacza to także nienormowany czas pracy – wszystko zależy od tego, jakie godziny dostępności poda. Ostatnią wartą uwagi kwestią jest oczywiście kwestia finansowa. Dobry trener personalny potrafi zarabiać nawet 100-200 zł za godzinę swojej pracy. Przy założeniu pracowania na pełny etat łatwo obliczyć, że na koniec miesiąca w portfelu uzbiera się całkiem niezła suma.

Gdzie szukać pracy i jak się promować

Bardzo często wielu osobom ciężko jest znaleźć pierwszą pracę, gdyż nie wiedzą w jaki sposób i gdzie jej szukać. Dobrym pomysłem jest osobiste rozniesienie CV po siłowniach w zamieszkiwanym mieście. Swoje usługi można także reklamować w Internecie poprzez własną stronę internetową czy media społecznościowe takie jak Facebook oraz Instagram. Szczególnie promocja przez ten drugi kanał świetnie się sprawdza. Kluczem są dobre zdjęcia i hasztagi! Pracy w zawodzie trenera można także szukać w internetowych wyszukiwarkach pracy – np. na portalach takich jak Jobsora. Wszystkie oferty pracy dla trenerów personalnych dostępne na Jobsora. Jobsora to rozwiązanie wygodne i szybkie, dzięki któremu o pracę można aplikować bez wychodzenia z domu. Nie czekaj – sprawdź najnowsze oferty! Być może wśród nich czeka na Ciebie Twoja przyszła siłownia?

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Artykuł sponsorowany 0 31 lipca 2020  < 1000

Dodaj komentarz

Artykuły z kategorii: Trening Personalny

trening-obwodowy-na-miesnie-brzucha

Trening obwodowy na mięśnie brzucha

Z uwagi na to, że mięśnie brzucha są stosunkowo małą partią mięśniową wymagają intensywnych ćwiczeń wykonywanych w izolacji. Efekty w postaci zwiększenia masy i wytrzymałości mięśni brzucha można uzyskać dzięki treningowi obwodowemu. Zobacz gotowy plan ćwiczeń!

trener-personalny-online-czy-taka-wspolpraca-ma-w-ogole-sens

Trener personalny online - czy taka współpraca ma w ogóle sens?

W dobie szeroko pojętej telekomunikacji, webinarów i wideokonferencji instytucja trenera personalnego przechodzi swego rodzaju restrukturyzację. Stacjonarny kontakt z klientem nie jest już wystarczający, a obecna sytuacja w kraju i na świecie związana z koronawirusem dodatkowo utrudnia współpracę face to face. Jak pracuje trener personalny online, gdzie go szukać i jak wybrać tego najlepszego?

poradnik-jak-szukac-trenera-personalnego-w-internecie

Poradnik: Jak szukać trenera personalnego w internecie?

W dzisiejszych czasach coraz więcej ofert przeglądamy w sieci. Tak dzieje się też z usługami trenerów personalnych. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru trenera osobistego? Jak analizować dostępne oferty w internecie? O tym poniżej.

dobry-trener-personalny-bialystok-gdzie-go-znalezc

Dobry trener personalny Białystok – gdzie go znaleźć?

Poszukiwanie trenera personalnego w Białymstoku może stwarzać nieco problemów. Jak zabrać się za szukanie trenera osobistego w Białymstoku? Podpowiadamy, kim jest dobry trener personalny. Oto nasze opinie i wskazówki dla mieszkańców Białegostoku!

trener-personalny-gliwice-postaw-na-indywidualne-podejscie-i-dzialaj

Trener personalny Gliwice - postaw na indywidualne podejście i działaj!

Jeśli twój trening nie przynosi oczekiwanych efektów, to bardziej niż prawdopodobne, że coś robisz nie tak. Za mało jesz? Za dużo ćwiczysz? A może dobierasz niewłaściwy zestaw ćwiczeń? W takiej sytuacji warto zasięgnąć porady specjalisty - trener personalny z Gliwic i okolic to twoja szansa!

trening-wysokich-lotow-znajdz-swojego-trenera-personalnego-w-bydgoszczy

Trening wysokich lotów - znajdź swojego trenera personalnego w Bydgoszczy

Dobrze skonstruowany zestaw ćwiczeń to podstawa sukcesu w całym procesie treningowym. Z czasem może się jednak okazać, że nawet najbardziej różnorodne ćwiczenia i rotowanie posiłkami na nic się nie zda, a ty odbijesz się od ściany. Z pomocą może ci przyjść trener personalny. Z kim współpracować w Bydgoszczy i okolicach?

trener-personalny-szczecin-twoja-przepustka-do-dobrej-formy

Trener personalny Szczecin - twoja przepustka do dobrej formy

Kiedy niemiecki gigant zaczął podbijać polski rynek fitness, nikt nie sądził, że sieć siłowni nr 1 w Europie dotrze do Szczecina. Tymczasem coraz lepiej funkcjonuje, a świadomość klientów znad Dąbia w zakresie zdrowego stylu życia cały czas rośnie. W tym momencie do gry wkracza trener personalny - co może zaoferować aktywnym ze Szczecina?

oferty-pracy-trener-personalny-katowice-znajdz-swoich-klientow

Oferty pracy trener personalny Katowice - Znajdź swoich klientów!

Szukasz klientów jako trener personalny w Katowicach? Już nie musisz! Dołącz do największej bazy trenerów i instruktorów sportowych w Polsce. Dlaczego warto? Zobacz, co mamy do zaoferowania trenerom personalnym nie tylko z Katowic! Przewiń artykuł, by przejść do aktualizacji dla szukających trenera.

twoj-trener-personalny-w-sosnowcu-zlote-punkty-na-mapie-slaska

Twój trener personalny w Sosnowcu - złote punkty na mapie Śląska

Z każdym dniem coraz większy nacisk kładzie się na kulturę fizyczną, dbając o tężyznę własnego ciała. Niezależnie od aktualnego celu treningowego, na pewno posiadamy opracowany i przemyślany plan żywieniowy oraz zestaw ćwiczeń. Wszystko za sprawą prężnie działających trenerów personalnych. Jak wygląda sytuacja rynkowa w Sosnowcu i okolicach?

trening-obwodowy-na-miesnie-brzucha

Trening obwodowy na mięśnie brzucha

Z uwagi na to, że mięśnie brzucha są stosunkowo małą partią mięśniową wymagają intensywnych ćwiczeń wykonywanych w izolacji. Efekty w postaci zwiększenia masy i wytrzymałości mięśni brzucha można uzyskać dzięki treningowi obwodowemu. Zobacz gotowy plan ćwiczeń!

trener-personalny-online-czy-taka-wspolpraca-ma-w-ogole-sens

Trener personalny online - czy taka współpraca ma w ogóle sens?

W dobie szeroko pojętej telekomunikacji, webinarów i wideokonferencji instytucja trenera personalnego przechodzi swego rodzaju restrukturyzację. Stacjonarny kontakt z klientem nie jest już wystarczający, a obecna sytuacja w kraju i na świecie związana z koronawirusem dodatkowo utrudnia współpracę face to face. Jak pracuje trener personalny online, gdzie go szukać i jak wybrać tego najlepszego?

poradnik-jak-szukac-trenera-personalnego-w-internecie

Poradnik: Jak szukać trenera personalnego w internecie?

W dzisiejszych czasach coraz więcej ofert przeglądamy w sieci. Tak dzieje się też z usługami trenerów personalnych. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru trenera osobistego? Jak analizować dostępne oferty w internecie? O tym poniżej.

dobry-trener-personalny-bialystok-gdzie-go-znalezc

Dobry trener personalny Białystok – gdzie go znaleźć?

Poszukiwanie trenera personalnego w Białymstoku może stwarzać nieco problemów. Jak zabrać się za szukanie trenera osobistego w Białymstoku? Podpowiadamy, kim jest dobry trener personalny. Oto nasze opinie i wskazówki dla mieszkańców Białegostoku!

trener-personalny-gliwice-postaw-na-indywidualne-podejscie-i-dzialaj

Trener personalny Gliwice - postaw na indywidualne podejście i działaj!

Jeśli twój trening nie przynosi oczekiwanych efektów, to bardziej niż prawdopodobne, że coś robisz nie tak. Za mało jesz? Za dużo ćwiczysz? A może dobierasz niewłaściwy zestaw ćwiczeń? W takiej sytuacji warto zasięgnąć porady specjalisty - trener personalny z Gliwic i okolic to twoja szansa!

trening-wysokich-lotow-znajdz-swojego-trenera-personalnego-w-bydgoszczy

Trening wysokich lotów - znajdź swojego trenera personalnego w Bydgoszczy

Dobrze skonstruowany zestaw ćwiczeń to podstawa sukcesu w całym procesie treningowym. Z czasem może się jednak okazać, że nawet najbardziej różnorodne ćwiczenia i rotowanie posiłkami na nic się nie zda, a ty odbijesz się od ściany. Z pomocą może ci przyjść trener personalny. Z kim współpracować w Bydgoszczy i okolicach?

trener-personalny-szczecin-twoja-przepustka-do-dobrej-formy

Trener personalny Szczecin - twoja przepustka do dobrej formy

Kiedy niemiecki gigant zaczął podbijać polski rynek fitness, nikt nie sądził, że sieć siłowni nr 1 w Europie dotrze do Szczecina. Tymczasem coraz lepiej funkcjonuje, a świadomość klientów znad Dąbia w zakresie zdrowego stylu życia cały czas rośnie. W tym momencie do gry wkracza trener personalny - co może zaoferować aktywnym ze Szczecina?

oferty-pracy-trener-personalny-katowice-znajdz-swoich-klientow

Oferty pracy trener personalny Katowice - Znajdź swoich klientów!

Szukasz klientów jako trener personalny w Katowicach? Już nie musisz! Dołącz do największej bazy trenerów i instruktorów sportowych w Polsce. Dlaczego warto? Zobacz, co mamy do zaoferowania trenerom personalnym nie tylko z Katowic! Przewiń artykuł, by przejść do aktualizacji dla szukających trenera.

twoj-trener-personalny-w-sosnowcu-zlote-punkty-na-mapie-slaska

Twój trener personalny w Sosnowcu - złote punkty na mapie Śląska

Z każdym dniem coraz większy nacisk kładzie się na kulturę fizyczną, dbając o tężyznę własnego ciała. Niezależnie od aktualnego celu treningowego, na pewno posiadamy opracowany i przemyślany plan żywieniowy oraz zestaw ćwiczeń. Wszystko za sprawą prężnie działających trenerów personalnych. Jak wygląda sytuacja rynkowa w Sosnowcu i okolicach?