Pozycje zjazdowe na nartach. Prawidłowa pozycja narciarska

Pozycje zjazdowe na nartach. Prawidłowa pozycja narciarska

Narciarze muszą nie tylko opanować technikę jazdy, lecz także różnorodne prawidłowe pozycje narciarskie. Zobacz, jak poprawić równowagę na nartach. Poznaj, poszczególne pozycje narciarsikie wykorzystywane w trakcie uprawiania tego sportu zimowego.

Jakie są pozycje narciarskie?

pozycje narciarskie jakie są zjazdowe 

Pozycje narciarskie dzieli się pod względem miejsca oraz wysokości położenia środka ciężkości, a także pod względem ustawienia nart. W pierwszym przypadku mówi się o pozycjach:

- Pozycja wychylona. Oznacza takie ustawienie narciarza, w którym bardzo mocno napiera, opiera się on piszczelami na języki butów. Wyglądem przypomina ona chęć zrobienia przewrotu w przód (oczywiście na nartach) lub próbę stanięcia na palcach z przylegającymi do podłoża butami. Maksymalne wychylenie narciarza sprawia, że tyły nart są odciążone i mają tendencję do unoszenia się w powietrze.

- Pozycja zrównoważona. Oznacza stanie w pozycji wyprostowanej, czyli na całych stopach.

- Pozycja odchylona. Polega na maksymalnym odchyleniu się do tyłu – jakby narciarz chciał zrobić przewrót w tył (z nartami). Podobnie jak w przypadku pozycji wychylonej – przody nart uniosą się w powietrze.

Pozycje narciarskie wynikające z wysokości środka ciężkości:

- Pozycja podwyższona. Narciarz ma wyprostowane lub lekko ugięte nogi w kolanach i złączone stopy.

- Pozycja pośrednia. Narciarz delikatnie ugina nogi w kolanach, a stopy stawia na szerokość bioder.

- Pozycja obniżona. Narciarz staje w szerokim rozkroku i mocno ugina nogi w kolanach. Taką pozycję przyjmują narciarze podczas zjazdu (pozycja zjazdowa, zwana także „jajo”). Patrz zdjecie niżej.

Czytaj też: Jak na nartach pokonać zaspę?

pozycja narciarska obniżona zjazdowa

Pozycje narciarskie wynikające z ustawienia nart:

- Pozycja płużna tzw. pług. Pozycja dla początkujących do nauki balansu i manewrowania. Tyły nart są rozstawione, ich czubki się są blisko lub się stykają. Patrz zdjęcie niżej.

pozycja pług dla początkujących do nauki nart

- Pozycja półpłużna. Tył jednej narty jest ustawiony w stosunku do kierunku jazdy, dzioby nart się stykają.

- Pozycja nożycowa. Przód jednej z nart ustawiony jest w stosunku do kierunku jazdy.

- Pozycja równoległa. Narty są rozstawione na szerokość bioder. Może być wąska lub poszerzona.

- Pozycja szeroka. Narty są szeroko rozstawione.

Czytaj także: Jazda na krawędziach nart

Narciarstwo – prawidłowa pozycja zjazdowa na nartach

Pozycja zjazdowa na nartach wymaga swobody i jak najmniejszego skrępowania. Kręgosłup nie może być usztywniony. Narty powinny być rozstawione na szerokość bioder. Początkujący zwykle stawiają je nieco szerzej. Kolana należy ugiąć i skierować do przodu. W ten sposób obciążenie pada na przody nart. Z tej pozycji można rozpocząć zjazd. Sama jazda na nartach wymaga trzymania rąk blisko ciała (po bokach). Dla zwiększenia równowagi warto manewrować rękami.

Podczas kolejnych zjazdów należy ustawiać narty coraz bliżej linii osi spadku. Zjazd można rozpocząć poprzez obniżanie przodów nart. Cały czas narciarz powinien mieć ugięte nogi w kolanach. Dalej jazda nabiera prędkości. By dokonać skrętu można pochylić kolana w lewo lub w prawo. W ten sposób narty wejdą w łuk i podjadą pod stok, a następnie się zatrzymają.

Czytaj też: Savoir vivre dla narciarzy

Jak osiągnąć i trenować prawidłową równowagę na nartach?

Dużą rolę odgrywają prawidłowe buty. Nie powinny być za miękkie, zbyt duże oraz zbyt słabej jakości. Przed rozpoczęciem jazdy na nartach należy lekko dopiąć buty. Narciarz powinien stanąć na lekko ugiętych nogach w taki sposób, by jak najbardziej równomiernie rozłożyć ciężar ciała na całej powierzchni stóp. Nogi natomiast trzeba rozstawić na szerokość bioder. Piszczele powinny delikatnie dotykać do języków butów. Ręce należy trzymać lekko ugięte przed sobą (dłonie trzymające kijki powinny znajdować się w zasięgu wzroku).

Zobacz: Trening przygotowujący do sezonu

W celu nauki prawidłowej pozycji na nartach, warto wykonać proste ćwiczenie. Stojąc w takiej pozycji rozpocznij ruch w tył i w przód wychodzący ze stawów skokowych (buty przylegają do podłoża). Cała postawa powinna pozostać niezmieniona. Zmienia się natomiast rozkład ciężaru ciała (wychylenie, odchylenie). Dzięki temu szybciej nauczysz się prawidłowych pozycji narciarskich. 

Dominika Górska 3 29 listopada 2016  3918

Dodaj komentarz

 • kakuna
  11 stycznia 2017
  Tak serio to nauka jazdy na nartach wcale nie jest trudna. Najlepiej uczyć się jeździć z instruktorem. Wtedy jest bezpiecznie. No i można się nauczyć prawidłowych pozycji zjazdowych i techniki jazdy.
 • Kasia
  2 grudnia 2016
  Zastanawiam się nad pojechaniem na narty? Tak czytam te wasze artykuły i wydaje mi się, że to jest mega trudne. Tyle elementów, tyle pozycji, równowaga.... Ktoś jeździ? Trudno się nauczyć?
 • Ernest
  1 grudnia 2016
  Chcieć jeździć na nartach, to się trzeba tyyyyyle nauczyć.... Chciałbym, ale boję się, że zrobię ludziom krzywdę na stoku poprzez swoje żadne umiejętności :0

Artykuły z kategorii: Narciarstwo i Snowboarding

konkretny-slizg-gdzie-najlepiej-wybrac-sie-na-narty-w-2020

Konkretny ślizg - gdzie najlepiej wybrać się na narty w 2020?

Coroczne ferie zimowe to czas wypoczynku nie tylko dla uczniów polskich szkół. Wielu z nas od lat planuje na ten okres wyjazdy na zimowiska, które w większości spędzamy bardzo aktywnie. Gdzie i kiedy najlepiej pojechać na narty w 2020 oraz jak się przygotować do aktywnego urlopu?

zanim-ruszysz-w-trase-czyli-jak-skompletowac-zestaw-do-nart-biegowych

Zanim ruszysz w trasę, czyli jak skompletować zestaw do nart biegowych

Małymi krokami nad Polskę napływają chłodniejsze fronty powietrza, lada moment pojawi się pierwszy śnieg. Warto zrobić szybki przegląd swojego sprzętu biegowego. Odpowiednia odzież, buty z wiązaniami, narty biegowe i koniecznie dobre kije. Jak łatwo skompletować zestaw do nart biegowych? Oto 4 kroki do udanego sezonu!

narciarstwo-biegowe-we-wroclawiu-prawdziwy-raj-dla-zimowych-zajawkowiczow

Narciarstwo biegowe we Wrocławiu - prawdziwy raj dla zimowych zajawkowiczów

Narciarskie przebieżki to ten rodzaj aktywności, który kompleksowo działa na cały nasz organizm. Zimowa odmiana nordic walkingu cieszy się dużą popularnością we Wrocławiu. Gdzie działać na nartach biegowych i jak się dobrze wyposażyć, by trening dał nam możliwie najwięcej satysfakcji?

poczatkujacy-narciarz-podstawy-jazdy-na-nartach

Początkujący narciarz – podstawy jazdy na nartach

Narciarstwo jest energetycznym i fascynującym sportem zimowym. Najtrudniejsze są jednak pierwsze kroki. Zobacz, jak ułatwić sobie naukę jazdy na nartach. Oto zbiór porad dla początkujących – technika jazdy na nartach w pigułce.

snowboarding-najczestsze-kontuzje-na-stoku

Snowboarding – najczęstsze kontuzje na stoku

Przyjmuje się, że jazda na desce snowboardowej jest dużo bezpieczniejszym sportem niż jazda na nartach. Mimo to, w snowboardingu kontuzje i urazy są dość częste. Zobacz, jakie są najczęstsze urazy podczas uprawiania tego sportu zimowego.

gdzie-na-narty-2019-przeglad-osrodkow-narciarskich-w-polsce-i-europie

Gdzie na narty 2019? Przegląd ośrodków narciarskich w Polsce i Europie

Nie wiesz, gdzie na narty w Polsce lub za granicą? Jakie są najlepsze oferty wycieczek i wyjazdów narciarskich? Gdzie na narty z dziećmi? Oto przegląd stoków i miejsc, do których warto pojechać na narty 2019!

moda-w-zimowej-wersji-jaki-ubior-na-narty-i-snowboard

Moda w zimowej wersji – jaki ubiór na narty i snowboard

Miłośnicy zimowego szaleństwa mają przed sobą nie lada wyzwanie. Raz, że przygotowanie fizyczne do sezonu jest angażujące. Dwa – muszą zadbać o właściwy sprzęt i ubiór zanim wybiorą się na narty czy snowboard. Odpowiedni ubiór na narty, by chronić się przed śniegiem, przemoczeniem czy chłodem. Oto poradnik kompletowania ubioru w sportach zimowych!

poradnik-poczatkujacego-narciarza-do-czego-sluza-kijki-narciarskie

Poradnik początkującego narciarza – do czego służą kijki narciarskie?

Wokół tematu jazdy na nartach z kijkami narodziło się wiele mitów. Pojawiają się argumenty bezpieczeństwa na stoku, łatwiejszej nauki czy określonego stylu jazdy. Jak jest naprawdę? Czy stosowanie kijków w narciarstwie jest konieczne? A może są one zbędnym sprzętem treningowym? Zobacz, kiedy powinno się używać kijków, a kiedy lepiej z nich zrezygnować. Do czego służą kijki narciarskie?

poradnik-narciarza-jazda-na-krawedziach-narty

Poradnik narciarza – jazda na krawędziach narty

Skręcanie na krawędziach jest kolejnym etapem w nauce narciarstwa. Taki styl skrętu stosuje się zarówno w jeździe rekreacyjnej, jak i zawodowej. Można jeździć na krawędziach na nartach klasycznych czy taliowanych nartach carvingowych. Co daje jazda na krawędziach narty i jak się jej nauczyć? O tym w poniższym materiale!

narciarskie-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Zima zbliża się wielkimi krokami. Wielu miłośników białego szaleństwa już jest w trakcie przygotowań do wysiłku na stoku. Poza treningami praktycznymi, warto liznąć nieco teorii i historii sportów zimowych. W dzisiejszym odcinku – narciarstwo. Oto, jakie konkurencje narciarskie są rozgrywane w tej dyscyplinie!

konkretny-slizg-gdzie-najlepiej-wybrac-sie-na-narty-w-2020

Konkretny ślizg - gdzie najlepiej wybrać się na narty w 2020?

Coroczne ferie zimowe to czas wypoczynku nie tylko dla uczniów polskich szkół. Wielu z nas od lat planuje na ten okres wyjazdy na zimowiska, które w większości spędzamy bardzo aktywnie. Gdzie i kiedy najlepiej pojechać na narty w 2020 oraz jak się przygotować do aktywnego urlopu?

zanim-ruszysz-w-trase-czyli-jak-skompletowac-zestaw-do-nart-biegowych

Zanim ruszysz w trasę, czyli jak skompletować zestaw do nart biegowych

Małymi krokami nad Polskę napływają chłodniejsze fronty powietrza, lada moment pojawi się pierwszy śnieg. Warto zrobić szybki przegląd swojego sprzętu biegowego. Odpowiednia odzież, buty z wiązaniami, narty biegowe i koniecznie dobre kije. Jak łatwo skompletować zestaw do nart biegowych? Oto 4 kroki do udanego sezonu!

narciarstwo-biegowe-we-wroclawiu-prawdziwy-raj-dla-zimowych-zajawkowiczow

Narciarstwo biegowe we Wrocławiu - prawdziwy raj dla zimowych zajawkowiczów

Narciarskie przebieżki to ten rodzaj aktywności, który kompleksowo działa na cały nasz organizm. Zimowa odmiana nordic walkingu cieszy się dużą popularnością we Wrocławiu. Gdzie działać na nartach biegowych i jak się dobrze wyposażyć, by trening dał nam możliwie najwięcej satysfakcji?

poczatkujacy-narciarz-podstawy-jazdy-na-nartach

Początkujący narciarz – podstawy jazdy na nartach

Narciarstwo jest energetycznym i fascynującym sportem zimowym. Najtrudniejsze są jednak pierwsze kroki. Zobacz, jak ułatwić sobie naukę jazdy na nartach. Oto zbiór porad dla początkujących – technika jazdy na nartach w pigułce.

snowboarding-najczestsze-kontuzje-na-stoku

Snowboarding – najczęstsze kontuzje na stoku

Przyjmuje się, że jazda na desce snowboardowej jest dużo bezpieczniejszym sportem niż jazda na nartach. Mimo to, w snowboardingu kontuzje i urazy są dość częste. Zobacz, jakie są najczęstsze urazy podczas uprawiania tego sportu zimowego.

gdzie-na-narty-2019-przeglad-osrodkow-narciarskich-w-polsce-i-europie

Gdzie na narty 2019? Przegląd ośrodków narciarskich w Polsce i Europie

Nie wiesz, gdzie na narty w Polsce lub za granicą? Jakie są najlepsze oferty wycieczek i wyjazdów narciarskich? Gdzie na narty z dziećmi? Oto przegląd stoków i miejsc, do których warto pojechać na narty 2019!

moda-w-zimowej-wersji-jaki-ubior-na-narty-i-snowboard

Moda w zimowej wersji – jaki ubiór na narty i snowboard

Miłośnicy zimowego szaleństwa mają przed sobą nie lada wyzwanie. Raz, że przygotowanie fizyczne do sezonu jest angażujące. Dwa – muszą zadbać o właściwy sprzęt i ubiór zanim wybiorą się na narty czy snowboard. Odpowiedni ubiór na narty, by chronić się przed śniegiem, przemoczeniem czy chłodem. Oto poradnik kompletowania ubioru w sportach zimowych!

poradnik-poczatkujacego-narciarza-do-czego-sluza-kijki-narciarskie

Poradnik początkującego narciarza – do czego służą kijki narciarskie?

Wokół tematu jazdy na nartach z kijkami narodziło się wiele mitów. Pojawiają się argumenty bezpieczeństwa na stoku, łatwiejszej nauki czy określonego stylu jazdy. Jak jest naprawdę? Czy stosowanie kijków w narciarstwie jest konieczne? A może są one zbędnym sprzętem treningowym? Zobacz, kiedy powinno się używać kijków, a kiedy lepiej z nich zrezygnować. Do czego służą kijki narciarskie?

poradnik-narciarza-jazda-na-krawedziach-narty

Poradnik narciarza – jazda na krawędziach narty

Skręcanie na krawędziach jest kolejnym etapem w nauce narciarstwa. Taki styl skrętu stosuje się zarówno w jeździe rekreacyjnej, jak i zawodowej. Można jeździć na krawędziach na nartach klasycznych czy taliowanych nartach carvingowych. Co daje jazda na krawędziach narty i jak się jej nauczyć? O tym w poniższym materiale!

narciarskie-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Zima zbliża się wielkimi krokami. Wielu miłośników białego szaleństwa już jest w trakcie przygotowań do wysiłku na stoku. Poza treningami praktycznymi, warto liznąć nieco teorii i historii sportów zimowych. W dzisiejszym odcinku – narciarstwo. Oto, jakie konkurencje narciarskie są rozgrywane w tej dyscyplinie!