Pozycje zjazdowe na nartach. Prawidłowa pozycja narciarska

Pozycje zjazdowe na nartach. Prawidłowa pozycja narciarska

Narciarze muszą nie tylko opanować technikę jazdy, lecz także różnorodne prawidłowe pozycje narciarskie. Zobacz, jak poprawić równowagę na nartach. Poznaj, poszczególne pozycje narciarsikie wykorzystywane w trakcie uprawiania tego sportu zimowego.

Jakie są pozycje narciarskie?

pozycje narciarskie jakie są zjazdowe 

Pozycje narciarskie dzieli się pod względem miejsca oraz wysokości położenia środka ciężkości, a także pod względem ustawienia nart. W pierwszym przypadku mówi się o pozycjach:

- Pozycja wychylona. Oznacza takie ustawienie narciarza, w którym bardzo mocno napiera, opiera się on piszczelami na języki butów. Wyglądem przypomina ona chęć zrobienia przewrotu w przód (oczywiście na nartach) lub próbę stanięcia na palcach z przylegającymi do podłoża butami. Maksymalne wychylenie narciarza sprawia, że tyły nart są odciążone i mają tendencję do unoszenia się w powietrze.

- Pozycja zrównoważona. Oznacza stanie w pozycji wyprostowanej, czyli na całych stopach.

- Pozycja odchylona. Polega na maksymalnym odchyleniu się do tyłu – jakby narciarz chciał zrobić przewrót w tył (z nartami). Podobnie jak w przypadku pozycji wychylonej – przody nart uniosą się w powietrze.

Pozycje narciarskie wynikające z wysokości środka ciężkości:

- Pozycja podwyższona. Narciarz ma wyprostowane lub lekko ugięte nogi w kolanach i złączone stopy.

- Pozycja pośrednia. Narciarz delikatnie ugina nogi w kolanach, a stopy stawia na szerokość bioder.

- Pozycja obniżona. Narciarz staje w szerokim rozkroku i mocno ugina nogi w kolanach. Taką pozycję przyjmują narciarze podczas zjazdu (pozycja zjazdowa, zwana także „jajo”). Patrz zdjecie niżej.

Czytaj też: Jak na nartach pokonać zaspę?

pozycja narciarska obniżona zjazdowa

Pozycje narciarskie wynikające z ustawienia nart:

- Pozycja płużna tzw. pług. Pozycja dla początkujących do nauki balansu i manewrowania. Tyły nart są rozstawione, ich czubki się są blisko lub się stykają. Patrz zdjęcie niżej.

pozycja pług dla początkujących do nauki nart

- Pozycja półpłużna. Tył jednej narty jest ustawiony w stosunku do kierunku jazdy, dzioby nart się stykają.

- Pozycja nożycowa. Przód jednej z nart ustawiony jest w stosunku do kierunku jazdy.

- Pozycja równoległa. Narty są rozstawione na szerokość bioder. Może być wąska lub poszerzona.

- Pozycja szeroka. Narty są szeroko rozstawione.

Czytaj także: Jazda na krawędziach nart

Narciarstwo – prawidłowa pozycja zjazdowa na nartach

Pozycja zjazdowa na nartach wymaga swobody i jak najmniejszego skrępowania. Kręgosłup nie może być usztywniony. Narty powinny być rozstawione na szerokość bioder. Początkujący zwykle stawiają je nieco szerzej. Kolana należy ugiąć i skierować do przodu. W ten sposób obciążenie pada na przody nart. Z tej pozycji można rozpocząć zjazd. Sama jazda na nartach wymaga trzymania rąk blisko ciała (po bokach). Dla zwiększenia równowagi warto manewrować rękami.

Podczas kolejnych zjazdów należy ustawiać narty coraz bliżej linii osi spadku. Zjazd można rozpocząć poprzez obniżanie przodów nart. Cały czas narciarz powinien mieć ugięte nogi w kolanach. Dalej jazda nabiera prędkości. By dokonać skrętu można pochylić kolana w lewo lub w prawo. W ten sposób narty wejdą w łuk i podjadą pod stok, a następnie się zatrzymają.

Czytaj też: Savoir vivre dla narciarzy

Jak osiągnąć i trenować prawidłową równowagę na nartach?

Dużą rolę odgrywają prawidłowe buty. Nie powinny być za miękkie, zbyt duże oraz zbyt słabej jakości. Przed rozpoczęciem jazdy na nartach należy lekko dopiąć buty. Narciarz powinien stanąć na lekko ugiętych nogach w taki sposób, by jak najbardziej równomiernie rozłożyć ciężar ciała na całej powierzchni stóp. Nogi natomiast trzeba rozstawić na szerokość bioder. Piszczele powinny delikatnie dotykać do języków butów. Ręce należy trzymać lekko ugięte przed sobą (dłonie trzymające kijki powinny znajdować się w zasięgu wzroku).

Zobacz: Trening przygotowujący do sezonu

W celu nauki prawidłowej pozycji na nartach, warto wykonać proste ćwiczenie. Stojąc w takiej pozycji rozpocznij ruch w tył i w przód wychodzący ze stawów skokowych (buty przylegają do podłoża). Cała postawa powinna pozostać niezmieniona. Zmienia się natomiast rozkład ciężaru ciała (wychylenie, odchylenie). Dzięki temu szybciej nauczysz się prawidłowych pozycji narciarskich. 

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 3 29 listopada 2016  8513

Dodaj komentarz

 • kakuna
  11 stycznia 2017
  Tak serio to nauka jazdy na nartach wcale nie jest trudna. Najlepiej uczyć się jeździć z instruktorem. Wtedy jest bezpiecznie. No i można się nauczyć prawidłowych pozycji zjazdowych i techniki jazdy.
 • Kasia
  2 grudnia 2016
  Zastanawiam się nad pojechaniem na narty? Tak czytam te wasze artykuły i wydaje mi się, że to jest mega trudne. Tyle elementów, tyle pozycji, równowaga.... Ktoś jeździ? Trudno się nauczyć?
 • Ernest
  1 grudnia 2016
  Chcieć jeździć na nartach, to się trzeba tyyyyyle nauczyć.... Chciałbym, ale boję się, że zrobię ludziom krzywdę na stoku poprzez swoje żadne umiejętności :0

Artykuły z kategorii: Narciarstwo i Snowboarding

top-5-butow-snowboardowych-2020-21-znajdz-swoj-model-i-jedz-na-stok

TOP 5 butów snowboardowych 2020/21: znajdź swój model i jedź na stok!

Jesteś fanem snowboardu, ale nie bardzo wiesz, na który sprzęt się zdecydować? PRzedstawiamy nasz ranking TOP 5 butów snowboardowych 2020/21! Zebraliśmy najważniejsze informacje o nowych modelach wiodących producentów. Już teraz sprawdź, które będą najlepsze dla ciebie i szykuj się na ślizg w dobrym stylu!

szykujesz-sie-na-zime-poznaj-ranking-top-5-butow-narciarskich-2020-21

Szykujesz się na zimę? Poznaj ranking TOP 5 butów narciarskich 2020/21!

Sezon narciarski przed nami. Choć sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie dynamicznie się zmienia, warto być na bieżąco. Już teraz znajdź chwilę, by sprawdzić TOP 5 butów narciarskich i szykuj się na zimę 2020/21! Kto wie, może lada dzień stoki zostaną otwarte, a my obudzimy się w nowej rzeczywistości?

nie-wiesz-gdzie-na-narty-biegowe-w-polsce-2021-sprawdz-nasze-rekomendacje

Nie wiesz, gdzie na narty biegowe w Polsce 2021? Sprawdź nasze rekomendacje!

Sezon zimowy za pasem, warto więc już teraz przemyśleć, co i w jaki sposób trenować w ramach zimowej rekreacji. I nie chodzi wyłącznie o narciarstwo zjazdowe, snowboard czy łyżwiarstwo. Jeśli zastanawiasz się, gdzie na narty biegowe w Polsce w zimie 2021, mamy dla ciebie parę sprawdzonych miejsc. Znajdź najlepsze dla siebie i zaplanuj czas na zimowy reset!

sprawdz-najpopularniejsze-sztuczne-stoki-narciarskie-w-polsce-2020-21

Sprawdź najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce 2020/21

Wyjazd na zimowisko w ferie 2021 może okazać się bardzo trudny. Nie do końca wiadomo, jak będzie wyglądać urlop w tegorocznej zimie i co dokładnie ma oznaczać reżim sanitarny. Wiesz, że nie musisz jechać w góry, aby cieszyć się szusowaniem na nartach? Oto najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce, które warto zahaczyć, planując odpoczynek w zimie 2020/21.

planujesz-urlop-w-zimie-sprawdz-oferty-na-narty-last-minute-2020-21

Planujesz urlop w zimie? Sprawdź oferty na narty last minute 2020/21!

Pandemia koronawirusa zbiera coraz większe żniwo. Właśnie z tego względu w wielu państwach europejskich zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia sanitarne m.in. dla przyjezdnych z Polski. Mimo wszystko warto zorientować się w ofertach na narty last minute 2020/21 - być może znajdziesz kierunek dla siebie i spędzisz zimowy urlop na ulubionych aktywnościach?

bezpieczne-zimowisko-w-gorach-czyli-gdzie-na-narty-w-austrii-2020-21

Bezpieczne zimowisko w górach, czyli gdzie na narty w Austrii 2020/21?

Cały świat ogarnęła pandemia koronawirusa, a kolejne wiadomości i nowych zakażeniach nie wróżą niczego dobrego. Na szczęście ośrodki narciarskie w Europie wprowadziły odpowiednie środki, dzięki czemu zimowy urlop jest cały czas w zasięgu ręki. Zobacz, jak zaplanować odpoczynek i gdzie pojechać na narty w Austrii w zimie 2020/21.

planujesz-zimowisko-juz-teraz-dowiedz-sie-gdzie-na-narty-w-czechach-2020-21

Planujesz zimowisko? Już teraz dowiedz się, gdzie na narty w Czechach 2020/21!

Choć wiele jest osób twierdzących, że koronawirus to zwykła grypa, Światowa Organizacja Zdrowia nie ma wątpliwości, żę to pandemia. Mimo wszystko trzeba żyć pełnią życia, zachowując ostrożność na co dzień. Jeśli planujesz zimowisko i zastanawiasz się, gdzie wybrać się na narty w zimie 2020/21, mamy dobre wiadomości! Sprawdź najlepsze miejsca w regionie i jak wygląda reżim sanitarny w Czechach.

myslisz-gdzie-na-narty-na-slowacji-2020-21-z-nami-znajdziesz-najlepsze-miejsca

Myślisz, gdzie na narty na Słowacji 2020/21? Z nami znajdziesz najlepsze miejsca!

Wielu pasjonatów zimowego szaleństwa lubi delektować się urlopem w polskich górach. Coraz częściej jednak decydują się oni na przekroczenie granicy i wypróbowanie stoków Karpat po stronie słowackiej. Podpowiadamy, gdzie wybrać się na narty na Słowacji w sezonie 2020/21 i które ośrodki najlepiej się sprawdzą. Podpowiadamy też, jak przygotować się na słowacki reżim sanitarny w związku z COVID-19.

gdzie-na-narty-w-polsce-2020-21-zobacz-najlepsze-miejsca-na-urlop-w-kraju

Gdzie na narty w Polsce 2020/21? Zobacz najlepsze miejsca na urlop w kraju!

Gdy świat zmierza się z pandemią, najlepsze, co możemy zrobić dla siebie i innych, to żyć z dala od źródeł paniki i pomówień. Ważne, by zachować spokój i wszelkie środki ostrożności. A ponieważ sezon narciarski nadchodzi pełną parą, czas pomyśleć o miejscu na urlop. Myślisz o tym, gdzie na narty w Polsce 2020/21? Sprawdź nasze propozycje na udaną zimę w kraju i przygotuj się na ślizg w wielkim stylu!

planowanie-zimowego-urlopu-zobacz-gdzie-na-narty-w-europie-2020-21

Planowanie zimowego urlopu: zobacz, gdzie na narty w Europie 2020/21

Sezon zimowy właśnie ruszył i warto pomyśleć o zaplanowaniu urlopu. Komunikaty rządu ws. organizacji wyjazdów na czas tegorocznych ferii zimowych nie brzmią najlepiej. Jeśli myślisz o typowym zimowisku na urlop i zastanawiasz się, gdzie na narty w Europie 2020/21, wybierz zakres dat spoza terminarza ferii zimowych. Podpowiadamy, jakie kierunki najlepiej obrać i jak się zachować w obliczu pandemii.

top-5-butow-snowboardowych-2020-21-znajdz-swoj-model-i-jedz-na-stok

TOP 5 butów snowboardowych 2020/21: znajdź swój model i jedź na stok!

Jesteś fanem snowboardu, ale nie bardzo wiesz, na który sprzęt się zdecydować? PRzedstawiamy nasz ranking TOP 5 butów snowboardowych 2020/21! Zebraliśmy najważniejsze informacje o nowych modelach wiodących producentów. Już teraz sprawdź, które będą najlepsze dla ciebie i szykuj się na ślizg w dobrym stylu!

szykujesz-sie-na-zime-poznaj-ranking-top-5-butow-narciarskich-2020-21

Szykujesz się na zimę? Poznaj ranking TOP 5 butów narciarskich 2020/21!

Sezon narciarski przed nami. Choć sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie dynamicznie się zmienia, warto być na bieżąco. Już teraz znajdź chwilę, by sprawdzić TOP 5 butów narciarskich i szykuj się na zimę 2020/21! Kto wie, może lada dzień stoki zostaną otwarte, a my obudzimy się w nowej rzeczywistości?

nie-wiesz-gdzie-na-narty-biegowe-w-polsce-2021-sprawdz-nasze-rekomendacje

Nie wiesz, gdzie na narty biegowe w Polsce 2021? Sprawdź nasze rekomendacje!

Sezon zimowy za pasem, warto więc już teraz przemyśleć, co i w jaki sposób trenować w ramach zimowej rekreacji. I nie chodzi wyłącznie o narciarstwo zjazdowe, snowboard czy łyżwiarstwo. Jeśli zastanawiasz się, gdzie na narty biegowe w Polsce w zimie 2021, mamy dla ciebie parę sprawdzonych miejsc. Znajdź najlepsze dla siebie i zaplanuj czas na zimowy reset!

sprawdz-najpopularniejsze-sztuczne-stoki-narciarskie-w-polsce-2020-21

Sprawdź najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce 2020/21

Wyjazd na zimowisko w ferie 2021 może okazać się bardzo trudny. Nie do końca wiadomo, jak będzie wyglądać urlop w tegorocznej zimie i co dokładnie ma oznaczać reżim sanitarny. Wiesz, że nie musisz jechać w góry, aby cieszyć się szusowaniem na nartach? Oto najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce, które warto zahaczyć, planując odpoczynek w zimie 2020/21.

planujesz-urlop-w-zimie-sprawdz-oferty-na-narty-last-minute-2020-21

Planujesz urlop w zimie? Sprawdź oferty na narty last minute 2020/21!

Pandemia koronawirusa zbiera coraz większe żniwo. Właśnie z tego względu w wielu państwach europejskich zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia sanitarne m.in. dla przyjezdnych z Polski. Mimo wszystko warto zorientować się w ofertach na narty last minute 2020/21 - być może znajdziesz kierunek dla siebie i spędzisz zimowy urlop na ulubionych aktywnościach?

bezpieczne-zimowisko-w-gorach-czyli-gdzie-na-narty-w-austrii-2020-21

Bezpieczne zimowisko w górach, czyli gdzie na narty w Austrii 2020/21?

Cały świat ogarnęła pandemia koronawirusa, a kolejne wiadomości i nowych zakażeniach nie wróżą niczego dobrego. Na szczęście ośrodki narciarskie w Europie wprowadziły odpowiednie środki, dzięki czemu zimowy urlop jest cały czas w zasięgu ręki. Zobacz, jak zaplanować odpoczynek i gdzie pojechać na narty w Austrii w zimie 2020/21.

planujesz-zimowisko-juz-teraz-dowiedz-sie-gdzie-na-narty-w-czechach-2020-21

Planujesz zimowisko? Już teraz dowiedz się, gdzie na narty w Czechach 2020/21!

Choć wiele jest osób twierdzących, że koronawirus to zwykła grypa, Światowa Organizacja Zdrowia nie ma wątpliwości, żę to pandemia. Mimo wszystko trzeba żyć pełnią życia, zachowując ostrożność na co dzień. Jeśli planujesz zimowisko i zastanawiasz się, gdzie wybrać się na narty w zimie 2020/21, mamy dobre wiadomości! Sprawdź najlepsze miejsca w regionie i jak wygląda reżim sanitarny w Czechach.

myslisz-gdzie-na-narty-na-slowacji-2020-21-z-nami-znajdziesz-najlepsze-miejsca

Myślisz, gdzie na narty na Słowacji 2020/21? Z nami znajdziesz najlepsze miejsca!

Wielu pasjonatów zimowego szaleństwa lubi delektować się urlopem w polskich górach. Coraz częściej jednak decydują się oni na przekroczenie granicy i wypróbowanie stoków Karpat po stronie słowackiej. Podpowiadamy, gdzie wybrać się na narty na Słowacji w sezonie 2020/21 i które ośrodki najlepiej się sprawdzą. Podpowiadamy też, jak przygotować się na słowacki reżim sanitarny w związku z COVID-19.

gdzie-na-narty-w-polsce-2020-21-zobacz-najlepsze-miejsca-na-urlop-w-kraju

Gdzie na narty w Polsce 2020/21? Zobacz najlepsze miejsca na urlop w kraju!

Gdy świat zmierza się z pandemią, najlepsze, co możemy zrobić dla siebie i innych, to żyć z dala od źródeł paniki i pomówień. Ważne, by zachować spokój i wszelkie środki ostrożności. A ponieważ sezon narciarski nadchodzi pełną parą, czas pomyśleć o miejscu na urlop. Myślisz o tym, gdzie na narty w Polsce 2020/21? Sprawdź nasze propozycje na udaną zimę w kraju i przygotuj się na ślizg w wielkim stylu!

planowanie-zimowego-urlopu-zobacz-gdzie-na-narty-w-europie-2020-21

Planowanie zimowego urlopu: zobacz, gdzie na narty w Europie 2020/21

Sezon zimowy właśnie ruszył i warto pomyśleć o zaplanowaniu urlopu. Komunikaty rządu ws. organizacji wyjazdów na czas tegorocznych ferii zimowych nie brzmią najlepiej. Jeśli myślisz o typowym zimowisku na urlop i zastanawiasz się, gdzie na narty w Europie 2020/21, wybierz zakres dat spoza terminarza ferii zimowych. Podpowiadamy, jakie kierunki najlepiej obrać i jak się zachować w obliczu pandemii.