Postaw na bezpieczeństwo! Wybierz idealny kask rowerowy dla swojego dziecka

Bezpieczeństwo dzieci to dla wszystkich rodziców wartość nadrzędna. Pierwsze kroki dziecka i dalej pierwsza jazda na rowerze to kluczowe momenty w życiu całej rodziny. Warto postawić na wygodę i bezpieczeństwo naszego małego świata. Jak wybrać idealny kask rowerowy dla dzieci i nie zwariować?
Zanim kupisz kask rowerowy dla dziecka: podstawowe zasady
Trzeba na samym początku postawić jasne zasady: nasze dziecko nie powinno jeździć na rowerze bez odpowiednio dobranego kasku. Podstawowym kryterium, którym będziemy się kierować podczas kupna, powinien być rozmiar. I choć na rynku dostępne są kaski w rozmiarze uniwersalnym z możliwością regulacji, większą sławą cieszę się te w konkretnym rozmiarze. Decydując się na kask rowerowy dla dzieci, należy liczyć się z koniecznością wybrania go w sklepie stacjonarnym - zakup przez Internet może okazać się mało trafiony, ponieważ musi idealnie przylegać do głowy naszego dziecka. Choć żadne przepisy nie regulują tego, by jazda na rowerze w kasku była obowiązkowa, w kwestii naszych dzieci warto położyć mocny nacisk na bezpieczeństwo pociechy zarówno podczas nauki, jak i późniejszej jazdy regularnej. Na jaki model najlepiej się zdecydować i jaki rozmiar wybrać, by kask był idealny?
Kask rowerowy dla dzieci: regulowany czy w konkretnym rozmiarze?
Decyzja o zakupie kasku rowerowego dla naszego dziecka powinna być podyktowana bardzo praktycznymi pobudkami. Przede wszystkim kask należy przymierzyć - bez włożenia go na głowę dziecka nie powinno dojść do finalizacji zakupu. Należy więc najpierw zmierzyć obwód głowy naszego dziecka i szukać kasku w konkretnych przedziałach rozmiarowych. Kask rowerowy powinien idealnie leżeć na głowie dziecka. Rekomendujemy rezygnację z podwójnych rozmiarów np. 52/54 i wybór konkretnego z możliwością dokładnej regulacji obwodu. Ponieważ warunki klimatyczne w Polsce gwarantują raczej wysokie temperatury w okresie letnim, warto sięgnąć po kask z dodatkową wentylacją, tak aby rowerowe przygody naszego dziecka były nie tylko bezpieczne, ale również przyjemne. Otworki wentylacyjne powinny znaleźć się z tyłu kasku oraz na jego wierzchniej części, dzięki czemu zwiększy się komfort jazdy i zmniejszy ryzyko nadmiernej potliwości w trakcie przejażdżki.
Zobacz: Najlepsze sporty dla dzieci
Kask rowerowy dla dzieci: bezpieczeństwo od pierwszych chwil na kółkach

Coraz częściej decydujemy się na zakup pierwszego roweru dziecięcego już po pierwszym roku życia. Pamiętajmy, że decyzja o nauce jazdy na rowerze - nawet tym z dodatkowymi kółkami stabilizującymi - powinna zostać podjęta dopiero wówczas, gdy nasza pociecha potrafi stabilnie siedzieć, ma sztywny kręgosłup i samodzielne dobrze chodzi. Wcześniejsze próby nauki jazdy na rowerze mogą odbić się echem na zdrowiu kręgosłupa w późniejszych latach. Podczas zakupu kasku rowerowego dla dziecka najważniejszą rzeczą jest wybór właściwego modelu - źle dopasowany kask oznacza mniejszą skuteczność. Konieczne jest więc wybranie odpowiedniego rozmiaru z możliwością dokładnej regulacji obwodu (nawet do 0,5 cm). Nie bójmy się wybrania kasku w konkretnym rozmiarze - główka dziecka to ta część ciała, która rośnie raczej w wolnym tempie i zakupiony kask posłuży ok. 2-3 lat.
Czytaj: Akrobatyka i gimnastyka dla dzieci
Bezpieczeństwo w przystępnej cenie: kaski rowerowe dla dzieci
Cena bezpieczeństwa naszego dziecka nigdy nie powinna być niska. Nie oznacza to jednak konieczności płacenia fortuny za kask rowerowy, tym bardziej, że po kilku sezonach konieczny będzie zakup większego rozmiaru. Ceny kasków dziecięcych w autoryzowanych sklepach zaczynają się już od 50 zł i pną się w górę aż do 250. I choć wydawać by się mogło, że wraz z ceną, w górę idzie jakość wykonania, możemy się bardzo pomylić. Cena kasku zależy przede wszystkim od zastosowanych technologii, powierzchni wentylacji i dodatkowej regulacji obwodu w obrębie konkretnego rozmiaru. Decydując się na zakup, warto poszukiwać pośród znanych producentów takich marek, jak UVEX, PROX czy KELLYS.
Zobacz też: Siłownia dla dzieci?
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!