>

Poradnik wspinacza – rodzaje chwytów wspinaczkowych

Poradnik wspinacza – rodzaje chwytów wspinaczkowych

Wspinaczka to sport wyjątkowo wymagający. Nie oznacza to jedynie umiejętności technicznych czy fizycznych. Ważna jest także znajomość specjalistycznego sprzętu oraz posługiwania się nim. Poradnik dla początkujących wspinaczy: jak rozmieścić chwyty wspinaczkowe, chwyty wspinaczkowe dla dzieci i początkujących.

Chwyty wspinaczkowe dla dzieci i początkujących – rodzaje chwytów

W profesjolekcie wspinaczy wyróżnia się wiele rodzajów chwytów. Nauka rodzajów chwytów wspinaczkowych dla dzieci może być nieco trudna. Każdy z chwytów ma swoją specjalistyczną nazwę – i służy do innego typu treningu. Różnią się one również kształtem i sposobem łapania w trakcie wspinaczki.

DZIURKA – jest to mały chwyt wspinaczkowy o okrągłym kształcie. Należy łapać go opuszkami palców.

DWÓJKA – Podobny do dziurki, z tą różnicą, że łapie się go dwoma palcami.

FAKER/FAKALEC – niewielki chwyt wspinaczkowy przeznaczony do łapania jednym palcem. Jak sama nazwa wskazuje – zwykle jest to palec środkowy.

KLAMA – jeden z większych chwytów wspinaczkowych.

KRAWĄDKA – płaski i podłużny chwyt wspinaczkowy. Należy łapać go końcami placów.

OBLAK – chwyt wspinaczkowy o okrągłym kształcie. Służy do chwytania pełną dłonią – nie da się zgiąć na nim palców.

ODCIĄG – służy do łapania z boku. Nogi wspinacza powinny być ustawione w opozycyjną stronę niż jego głowa.

PODCHWYT – służy do łapania od dołu.

CHWYT NA RUSKA – służy do łapania bokiem dłoni.

Jak rozmieścić chwyty wspinaczkowe? Jak chwytać chwyty?

Technikę wspinania można porównać do wchodzenia po drabinie. Chwyty natomiast funkcjonują na podobnej zasadzie co szczeble drabiny. Z tą różnicą, że te łapie się jedynie od góry. We wspinaczce znajdziemy natomiast znacznie więcej technik chwytania. Do podstawowych należą nachwyt, podchwyt oraz chwyt boczny tzw. odciąg. Pierwszy z nich – nachwyt – obejmuje łapanie chwytu od góry. Drugi – podchwyt – łapanie od dołu. Ostatni natomiast – odciąg – łapanie z boku.

Zastosowanie każdego chwytu w trakcie wspinania obejmuje nie tylko pracę rąk, lecz także całego ciała. Ważne jest więc właściwe przeniesienie ciężaru ciała na chwyt wspinaczkowy. Ogromne znaczenie ma więc prawidłowa technika wspinania. Tej można się nauczyć przy pomocy instruktora wspinaczki. Nie tylko wytłumaczy zawiłości techniczne, lecz także zademonstruje wszystkie rodzaje chwytania chwytów na ściance czy w naturalnym środowisku. Jeśli chodzi o rozmieszczenie chwytów wspinaczkowych – lepiej zdać się na wiedzę trenera bądź zainwestować w chwytotablicę.

Chwyty wspinaczkowe dla dzieci: chwyt otwarty a chwyt zamknięty
jak ćwiczyć chwyty wspinaczkowe

CHWYT ZAMKNIĘTY IN. ŁUCZEK

Łapanie tym rodzajem chwytu obejmuje mniej ergonomiczną pozycję palców. Spore wygięcia palców to większe ich naprężenie i jednocześnie lepszy docisk. Ten rodzaj chwytu wspinaczkowego jest zwykle stosowany przez początkujących wspinaczy podczas ćwiczeń na małych chwytach. Sprawdzi się także jako chwyt wspinaczkowy dla dzieci. Zaletą chwytu zamkniętego jest duża pewność trzymania. Niestety wzrasta ryzyko urazów w obrębie troczka.

CHWYT OTWARTY

Ten rodzaj łapania chwytów opiera się na nieco nienaturalnym wygięciu dłoni. Tym samym jest znacznie trudniejszy do opanowania. Mimo to – jego stosowanie zapewnia zdecydowanie mniejsze ryzyko kontuzji. Mniejsza jest również siła docisku. Wyuczenie się chwytu otwartego jest również sposobem na poprawę techniki wspinania. Ma on bowiem wpływ na utrzymanie prawidłowej pozycji.

Chwyty chwytami – a jak można się wspinać?

Sama wiedza na temat chwytów nie wystarczy, by skutecznie rozwijać własne umiejętności w tej dyscyplinie sportowej. Ważna jest również znajomość określonych stylów wspinania.

WSPINANIE ON SIGHT

Jeden z najbardziej docenianych stylów wspinaczkowych. Polega na wspinaniu się bez uprzedniej znajomości drogi wspinaczkowej. Co więcej, sportowcy nie tylko jej wcześniej nie widzą, lecz także nie zasięgają wskazówek od innych. Wchodzenie tym stylem wyklucza odpadnięcie.

WSPINANIE FLASH

Styl określający pokonanie drogi za pierwszym razem bez odpadnięcia. Zakłada jednak wcześniejsze obejrzenie techniki wspinania innego sportowca. Możliwe jest również zasięgnięcie jego wskazówek odnośnie drogi wspinaczkowej.

WSPINANIE RED POINT

Pokonanie drogi wspinaczkowej bez bloku. Zakłada wcześniejsze zapoznanie się z nią w trakcie wspinania.

WSPINANIE TOP ROPE

Popularne wspinanie na tzw. wędkę. Polega na pokonywaniu drogi w asekuracji liny zawieszonej na górnym stanowisku. Najczęściej ten typ wspinania stosuje się na ściankach.

WSPINANIE FREE SOLO

Wspinanie się bez jakiejkolwiek asekuracji.

Czytaj także: Wspinaczka - Małpi trening!

Chcesz przeczytać cały artykuł?

admin 3 15 października 2018  < 1000

Dodaj komentarz

 • Kaamila
  15 października 2018
  Jak dla mnie super poradnik. Przyda się na pewno!
 • Hanka
  15 października 2018
  Tylko słabo, że trzeba się logować, żeby przeczytać...
 • Monika
  15 października 2018
  A tam, raz się konto założy i po problemie :)

Artykuły z kategorii: Trening

zbuduj-solidna-podstawe-piec-zasad-budowania-wiekszej-sily

Zbuduj solidną podstawę! Pięć zasad budowania większej siły

Czy zastanawiasz się, przekraczając próg siłowni, nad tym co stanowi o twojej sile? Prawdopodobnie nie, bo to wydaje się dość oczywiste – im większy ciężar dźwigam, tym silniejszy się staję. Jednak każdy z nas natrafi w pewnym momencie na blokadę, ciężar, jakoś nie będzie chciał się zwiększyć. Mało tego, każdy z nas rozumie siłę jako coś niekonkretnego. Jasne, ktoś jest silny bo potrafi otworzyć ciężkie drzwi, albo ktoś wygląda na silnego, bo ma duże mięśnie. Czym jednak jest siła oraz – przede wszystkim – jak ją budować?

koniec-z-zakwasami-sposoby-na-zakwasy-miesni-ramion-po-treningu

Koniec z zakwasami – sposoby na zakwasy mięśni ramion po treningu

Zbyt intensywne ćwiczenia, złe dobranie aktywności fizycznej do możliwości organizmu czy brak rozgrzewki – to najczęstsze przyczyny zakwasów mięśni. Bardzo często pojawiają się one w okolicach ramion. W jaki sposób zmniejszyć bolesność zakwasów na ramionach?

koniec-z-zakwasami-sposoby-na-zakwasy-klatki-piersiowej-po-treningu

Koniec z zakwasami – sposoby na zakwasy klatki piersiowej po treningu

Zbyt duże obciążenia treningowe czy zbyt duża objętość treningu klatki piersiowej mogą spowodować pojawienie się zakwasów w tej partii ciała. Poznaj sposoby na zakwasy mięśni, które pomogą zniwelować bolesność mięśni po treningu wywołaną mikrourazami.

koniec-z-zakwasami-sposoby-na-zakwasy-nog-po-treningu

Koniec z zakwasami – sposoby na zakwasy nóg po treningu

Intensywne treningi mogą skutkować ostrym bólem mięśni nóg. Jest to naturalna reakcja organizmu – rozpoczyna się proces naprawy mikrouszkodzeń. A w efekcie – budowania masy mięśniowej. Z tym bólem można jednak walczyć. Zobacz, jakie są sposoby na zakwasy nóg.

myfitweb-pl-rewolucja-w-kupowaniu-wejsciowek-na-fitness-i-silownie

Myfitweb.pl - rewolucja w kupowaniu wejściówek na fitness i siłownię!

Chcesz iść na siłownię, ale nie chcesz przepłacać? Nic prostszego. Dzięki Myfitweb możesz kupić pojedyncze wejściówki na zajęcia w atrakcyjnej cenie, do 70% taniej lub Multikarnety Open, dzięki którym będziesz mieć nieograniczony wstęp do wielu klubów jednocześnie. Jak to działa?

narciarz-a-lawina-jak-uniknac-zagrozenia

Narciarz a lawina – jak uniknąć zagrożenia?

Pewne jest, że do jazdy na nartach powinno się wybierać miejsca niezagrożone lawinami. Niemniej, wielu śmiałków preferuje właśnie te bardziej niebezpieczne. A i każdej lawiny nie da się przewidzieć. Pewne jest jedno. Przed wyjazdem na narty warto zrobić sobie przeszkolenie z bezpieczeństwa na stoku. Także właśnie w aspekcie zagrożenia lawinowego. Zobacz, jak uniknąć zagrożenia lawiną oraz co zrobić, jeśli taka sytuacja się pojawi.

anatomia-treningu-jak-przeplywa-energia-podczas-ruchu

Anatomia treningu – jak przepływa energia podczas ruchu?

Do wykonania każdego ruchu ciała konieczna jest energia. W zależności od tego, jaki charakter ma trening – pozyskiwana jest ona z innych źródeł. Jak jednak wygląda sam przepływ energii podczas ćwiczeń?

twoj-szybki-swiateczny-trening

Twój szybki świąteczny trening!

Okres świąteczny niesie ze sobą mnóstwo przygotowań. Tym samym zabiera bardzo dużo czasu. Oczywiście, biesiadowanie przy rodzinnym stole i kupowanie prezentów jest bardzo miłym doznaniem. Mimo to, łakomczuchy nie powinny zapominać o treningu. Zobacz, jakie ćwiczenia przygotowaliśmy dla ciebie na ten wyjątkowy czas!

kobiecy-domowy-trening-zimowy

Kobiecy, domowy – trening zimowy

Gdy za oknem mróz motywacja do aktywności fizycznej spada o dobrych kilka punktów. Skutecznym zabezpieczeniem mogą być treningi w domu. Zobacz szybki trening w domu dla kobiet. Oto ćwiczenia idealne dla kobiet i niewymagające sprzętu treningowego!

energia-z-kofeiny-czy-siegac-po-kawe-przed-treningiem

Energia z kofeiny – czy sięgać po kawę przed treningiem?

Sportowcy i osoby trenujące sięgają po różnego rodzaju wspomagacze energetyczne. Jednym z nich jest kofeina. A jej naturalnym źródłem – kawa. Jakie są efekty po wypiciu kawy przed treningiem? Czy jest to bezpieczne dla zdrowia? Czy w ogóle powinno się ją pić przed wysiłkiem fizycznym? Kawa przed treningiem siłowym i treningiem cardio – czy to dobry pomysł?

zbuduj-solidna-podstawe-piec-zasad-budowania-wiekszej-sily

Zbuduj solidną podstawę! Pięć zasad budowania większej siły

koniec-z-zakwasami-sposoby-na-zakwasy-miesni-ramion-po-treningu

Koniec z zakwasami – sposoby na zakwasy mięśni ramion po treningu

koniec-z-zakwasami-sposoby-na-zakwasy-klatki-piersiowej-po-treningu

Koniec z zakwasami – sposoby na zakwasy klatki piersiowej po treningu

koniec-z-zakwasami-sposoby-na-zakwasy-nog-po-treningu

Koniec z zakwasami – sposoby na zakwasy nóg po treningu

myfitweb-pl-rewolucja-w-kupowaniu-wejsciowek-na-fitness-i-silownie

Myfitweb.pl - rewolucja w kupowaniu wejściówek na fitness i siłownię!

narciarz-a-lawina-jak-uniknac-zagrozenia

Narciarz a lawina – jak uniknąć zagrożenia?

anatomia-treningu-jak-przeplywa-energia-podczas-ruchu

Anatomia treningu – jak przepływa energia podczas ruchu?

twoj-szybki-swiateczny-trening

Twój szybki świąteczny trening!

kobiecy-domowy-trening-zimowy

Kobiecy, domowy – trening zimowy

energia-z-kofeiny-czy-siegac-po-kawe-przed-treningiem

Energia z kofeiny – czy sięgać po kawę przed treningiem?

{