>

Poradnik początkującego narciarza – jeździć z kijkami?

Poradnik początkującego narciarza – jeździć z kijkami?

Wokół tematu jazdy na nartach z kijkami narodziło się wiele mitów. Pojawiają się argumenty bezpieczeństwa na stoku, łatwiejszej nauki czy określonego stylu jazdy. Jak jest naprawdę? Czy stosowanie kijków w narciarstwie jest konieczne? A może są one zbędnym sprzętem treningowym? Zobacz, kiedy powinno się używać kijków, a kiedy lepiej z nich zrezygnować.

Z kijkami czy bez kijków na nartach?

O tym, że problem wykorzystywania kijków do jazdy na nartach jest wszechobecny, nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy zajrzeć na fora internetowe. Co gorsza, można tam znaleźć wykluczające się informacje. Jedni mówią o tym, że bez kijków nie można nauczyć się prawidłowej techniki zjazdu na nartach. Inni, że to właśnie kijki zwiększają ryzyko kontuzji u osób początkujących. Prawdą jest jednak, że każdy sprzęt treningowy ma swoje jasne i ciemne strony. Prześledźmy więc zalety i wady jazdy na nartach z kijkami i bez kijków.

style="font-size: 14pt;">Po co narciarzowi kijki?
Jazda na nartach z kijkami

Oczywiście, żaden sprzęt treningowy nie powstał ot tak sobie. Także kijki mają za zadanie pełnić określone funkcje. A to oznacza, że śmiało znajdziemy wiele zastosowań tego sprzętu. Przede wszystkim służą one łatwiejszemu utrzymaniu równowagi na nartach (głównie u osób początkujących). Co więcej, pomagają narciarzowi dostać się pod wyciąg. To wszystko dzięki możliwości odepchnięcia się. Ta funkcja sprawdza się także podczas nabierania prędkości na nartach. Mitem nie jest więc to, że w niektórych konkurencjach narciarskich kijki są niezbędne, a w innych – niekoniecznie. Przykładowo, narciarze biegowi i alpejscy potrzebują kijków do przyspieszenia na nartach. W przypadku skialpinistów – stają się one dodatkowym punktem podparcia. Podczas zmagań w narciarskim slalomie gigancie, bez kijków nie wystartujemy. Z drugiej strony, w zawodach carvingowych są one niepotrzebne.

Styl jazdy a kijki narciarskie

Dopóki narciarze jeździli na nartach klasycznych, dopóty nie było kontrowersji w sprawie kijków. Pojawiły się one wraz z powstaniem nart carvingowych. Ten rodzaj nart charakteryzuje się lepszą przyczepnością w trakcie skręcania. Pozwala również na niższe schodzenie ciałem. Tym samym powstanie nart carvingowych zaowocowało zmianą stylu jazdy na nartach. Jazdy, podczas której kijki stały się niepotrzebne.

Kijki znajdują swoje zastosowanie w trakcie szusowania. Zdaniem amatorów tego stylu jazdy, znacznie ułatwiają one zachowanie właściwej postawy ciała. Wymuszają utrzymanie prostych pleców oraz rąk blisko tułowia. Ponadto umożliwiają osobom początkującym odpychanie się na poziomych trasach. Używanie kijków ułatwia również rozgrzewkę oraz stawianie pierwszych kroków na stoku. W przypadku osób średnio zaawansowanych natomiast sprawdzają się podczas jazdy na puchu oraz nadają akcentu skrętom.

Dlaczego niektórzy narciarze rezygnują z kijków?
Czy warto jeździć na nartach z kijkami

Zdaniem przeciwników jazdy z kijkami, mają one ogromny wpływ na ograniczanie ruchów na stoku. Niemniej, przyznają, że w początkowym okresie jazdy, kijki mogą znacznie ułatwić naukę. Zachęcają, by zrezygnować z nich po opanowaniu postaw. Dlaczego? Ich zdaniem w tym momencie przeszkadzają one w sprawnym poszerzaniu umiejętności narciarskich. Trzeba jednak pamiętać, że nawyki z początkowego okresu nauki mogą być trudne do wykorzenienia. Nie jest to jednak niemożliwe – wystarczy trochę cierpliwości.

Jeździć z kijkami czy bez kijków?

Wszystko zależy od preferencji narciarza oraz jego instruktora. Zdecydowana większość instruktorów narciarstwa poleca korzystanie z kijków w początkowym okresie nauki. Zwłaszcza, jeśli ich podopiecznymi są dzieci. Kijki bowiem zwiększają poczucie bezpieczeństwa na nartach. Pozwalają również szybciej opanować technikę i prawidłową postawę narciarską czy doskonalić równowagę. Co więcej, kijki ułatwiają jazdę śmigiem na oblodzonych trasach czy stokach pokrytych głębokim śniegiem. Zwolennicy jazdy bez kijków natomiast mówią o tym, że ograniczają one swobodę na stoku. Tym samym pozbycie się kijków upłynnia jazdę i ułatwia skręty. Co w takim razie wybrać? Rozsądniejszym wyjściem zdaje się opanowanie jazdy na nartach z kijkami. Zawsze można przecież wyzbyć się tego nawyku i jeździć bez nich. Lepiej przecież mieć daną umiejętność i jej nie wykorzystywać – niż nie mieć jej wcale :)

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 1 11 grudnia 2017  < 1000

Dodaj komentarz

  • Seba
    23 marca 2018
    No i nie wiadomo, czy jeździć z kijkami, czy bez kijków. W sumie to zależy od tego, jaką szkołę wyznaje instruktor

Artykuły z kategorii: Sporty Zimowe

odmrozenie-jak-rozpoznac-i-co-zrobic

Odmrożenie - jak rozpoznać i co zrobić

Oto wskazówki jak radzić sobie w przypadku wychłodzenia rąk, stóp czy twarzy. Zobacz, jak zabezpieczyć się przed odmrożeniami w zimie i czerpać pełną radość z treningów!

kulig-dawna-tradycja-rozrywka-kazdej-zimy

Kulig – dawna tradycja rozrywką każdej zimy!

Choć obecnie w naszym polskim klimacie zbyt wiele śniegu nie uraczymy – wciąż gdy spadnie biały puch, ruszamy na kuligi. Podstawowym atrybutem każdego miłośnika kuligów są sanki. Słyszy się jednak o wielu formach tej rozrywki. Znajome są kuligi ciągnięte przez samochód czy skutery śnieżne. Tradycyjny jest natomiast kulig konny bądź – w sprzyjających ku temu warunkach – kulig napędzany dzięki psim zaprzęgom czy reniferom. Jak jednak to wszystko wygląda na kartach prawa? Gdzie w Polsce można organizować kuligi. O tym – i wielu innych sprawach – przeczytacie w poniższym artykule!

nordic-walking-zima-jak-najbardziej

Nordic walking zimą? Jak najbardziej!

Za oknem śnieg i mróz. Nie powinno nas to jednak odstraszać od pozostania aktywnym fizycznie. Doskonałym rozwiązaniem są treningi nordic walking. Jakie korzyści wyciągniemy z tego typu aktywności? Jak się przygotować do zimowych spacerów z kijkami? Czy potrzebny nam inny sprzęt niż latem? To – i wiele więcej – znajdziecie w poniższym materiale!

poradnik-narciarza-jazda-na-krawedziach-nart

Poradnik narciarza – jazda na krawędziach nart

Skręcanie na krawędziach jest kolejnym etapem w nauce narciarstwa. Taki styl skrętu stosuje się zarówno w jeździe rekreacyjnej, jak i zawodowej. Można jeździć na krawędziach na nartach klasycznych czy taliowanych nartach carvingowych. Co daje jazda na krawędziach nart i jak się jej nauczyć? O tym w poniższym materiale!

serwisowanie-nart-i-sprzetu-snowboardowego

Serwisowanie nart i sprzętu snowboardowego

Dobrze przygotowany sprzęt narciarski jest kluczem do udanego sezonu zimowego. W ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo na stoku. Co więcej, taki sprzęt dostosuje się do każdych warunków. Zobacz, o co należy zadbać podczas serwisowania sprzętu przed sezonem.

poczatkujacy-snowboardzista-podstawy-techniki-jazdy

Początkujący snowboardzista – podstawy techniki jazdy

Na naukę snowboardu nigdy nie jest za późno. Warto jednak wiedzieć, co czeka nas na stoku. Poznaj wskazówki odnośnie techniki jazdy na desce snowboardowej. Oto zbiór porad dla początkujących snowboardzistów.

kontuzje-podczas-jazdy-na-lodowisku

Kontuzje podczas jazdy na lodowisku

Uprawianie sportów zimowych nieodłącznie wiąże się z kontuzjami. Na co powinno się uważać podczas jazdy na łyżwach czy hokeja na lodzie? Jakie urazy mogą się pojawić? A może niektóre z nich to mity?

aktywny-wypoczynek-z-dziecmi-zima-jazda-na-sankach

Aktywny wypoczynek z dziećmi zimą – jazda na sankach

Okres zimowy stwarza bardzo wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Sporty zimowe sprawiają dużo radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Doskonałym sposobem na aktywność fizyczną na świeżym zimowym powietrzu jest jazda na sankach. Zobacz, jakie są korzyści z tej formy aktywnego wypoczynku. Poznaj zasady bezpieczeństwa podczas jazdy na sankach.

poczatkujacy-lyzwiarz-podstawy-techniki-jazdy-na-lodzie

Początkujący łyżwiarz – podstawy techniki jazdy na lodzie

Do podstaw nauki jazdy na łyżwach należą m.in. jazda do przodu, hamowanie oraz jazda po kole. Kluczowe jest także balansowanie ciałem i zachowanie równowagi. Chcesz nauczyć się jazdy na łyżwach? Zobacz nasz poradnik dla początkujących.

odmrozenie-jak-rozpoznac-i-co-zrobic

Odmrożenie - jak rozpoznać i co zrobić

kulig-dawna-tradycja-rozrywka-kazdej-zimy

Kulig – dawna tradycja rozrywką każdej zimy!

nordic-walking-zima-jak-najbardziej

Nordic walking zimą? Jak najbardziej!

poradnik-narciarza-jazda-na-krawedziach-nart

Poradnik narciarza – jazda na krawędziach nart

serwisowanie-nart-i-sprzetu-snowboardowego

Serwisowanie nart i sprzętu snowboardowego

poczatkujacy-snowboardzista-podstawy-techniki-jazdy

Początkujący snowboardzista – podstawy techniki jazdy

kontuzje-podczas-jazdy-na-lodowisku

Kontuzje podczas jazdy na lodowisku

aktywny-wypoczynek-z-dziecmi-zima-jazda-na-sankach

Aktywny wypoczynek z dziećmi zimą – jazda na sankach

poczatkujacy-lyzwiarz-podstawy-techniki-jazdy-na-lodzie

Początkujący łyżwiarz – podstawy techniki jazdy na lodzie

Wszystkie artykuły z blogu

jak-laczyc-partie-miesni-ile-razy-w-tygodniu-trenowac-jedna-partie

Jak łączyć partie mięśni – ile razy w tygodniu trenować jedną partię?

czy-jedzenie-jagod-goji-odchudza-zobacz-przepisy

Czy jedzenie jagód goji odchudza? Zobacz przepisy!

taniec-warszawa-przeglad-ofert-szkola-tanca-nauka-kursy

Taniec Warszawa – przegląd ofert, szkoła tańca, nauka, kursy

slodka-trucizna-czy-cukier-naprawde-szkodzi

Słodka trucizna – czy cukier naprawdę szkodzi?

poradnik-wspinacza-rodzaje-chwytow-wspinaczkowych

Poradnik wspinacza – rodzaje chwytów wspinaczkowych

poradnik-wspinacza-jak-cwiczyc-rozne-chwyty

Poradnik wspinacza – jak ćwiczyć różne chwyty?

dobry-trener-personalny-wroclaw-znajdz-specjaliste-dla-siebie

Dobry trener personalny Wrocław – znajdź specjalistę dla siebie!

mowa-biala-na-odchudzanie-i-dla-cukrzykow

Mowa biała na odchudzanie i dla cukrzyków?

trening-crossfit-gumy-do-cwiczen

Trening crossfit gumy do ćwiczeń

korpodieta-nie-zdrowe-odzywianie-w-biurze

Korpodieta – (nie)zdrowe odżywianie w biurze