Poradnik narciarza – jazda na krawędziach narty

Poradnik narciarza – jazda na krawędziach narty

Skręcanie na krawędziach jest kolejnym etapem w nauce narciarstwa. Taki styl skrętu stosuje się zarówno w jeździe rekreacyjnej, jak i zawodowej. Można jeździć na krawędziach na nartach klasycznych czy taliowanych nartach carvingowych. Co daje jazda na krawędziach narty i jak się jej nauczyć? O tym w poniższym materiale!

Skąd ten pomysł z jazdą na krawędziach nart?

Jazdę na krawędziach „wymusił” rozwój sprzętu narciarskiego. Pierwsze taliowane narty pojawiły się w latach 90. ubiegłego wieku. Później stopniowo zyskiwały popularność. Na tego typu nartach konieczne jest jeżdżenie z krawędzi na krawędź. Zaowocowało to rozwojem techniki jazdy, jaką jest carving. W tym stylu dzięki jeździe na krawędzi nart można wykonać skręt bez obaw o utratę prędkości. Sama jazda na krawędziach narty natomiast jest szybka i wyjątkowo efektowna. Oczywiście też nieco niebezpieczna

Na krawędziach – narciarstwo klasyczne vs carvingowe
Jazda na krawędziach nart

Jazda na krawędziach narty jest podstawą narciarstwa carvingowego. Sportowcy wykorzystują technikę zjazdu z krawędzi na krawędź. Ważne jest więc pracowanie całym ciałem (np. w trakcie skrętu). W przypadku narciarstwa klasycznego natomiast ruch rozpoczyna się od stóp sportowca. W carvingu stosuje się ponadto szersze rozstawienie nart niż w narciarstwie klasycznym. Jedną z ważniejszych różnic jest również dociążenie nart podczas całości jazdy carvingowej, a szczególnie w trakcie skręcania. Dzięki temu narciarz ma stały kontakt ze śniegiem.

Jazda na krawędziach narty nauka – szybkie porady

1. Wsłuchaj się w swoje narty. Oceń łuk, jaki będą wycinać krawędzie i jedź nim.

2. Miej świadomość roli dociśnięcia nart oraz krawędzi. Im bardziej dociśniesz nartę, tym mniejszy będzie promień skrętu.

3. Dbaj o równe rozłożenie ciężaru ciała na obie narty w trakcie skrętu.

4. Pamiętaj o równoległym ustawieniu nóg.

5. Sposoby na postawienie nart na krawędzi: skierowanie kolan do wnętrza skrętu bądź wejście biodrami do wnętrza skrętu.

6. Jeśli dociska cię do nart w trakcie jazdy – nie stawiaj oporu. Jeśli nie czujesz przyczepności – zwiększ dociśnięcie nart.

Jazda na krawędziach narty a ostrzenie nart
Ostrzenie krawędzi nart

Jazdę na krawędziach narty włącza się w określony typ jazdy – narciarstwo carvingowe. Sportowcy wykorzystują tutaj jedną z cech nart, jaką jest taliowanie. Narciarzom carvingowym nieobce są pojęcia kątów. Im są one mniejsze (w krawędziach bocznych), tym mocniej trzymają się narty na ratrakowanych ubitych trasach. Co więcej, właściwe naostrzenie krawędzi pozwala na wykonywanie ostrych skrętów – zarówno krótkich, jak i długich. Odpowiedni sprzęt umożliwia również rozwijanie większych prędkości oraz zapewnia stabilność jazdy. Niestety, ostre krawędzie znacznie szybciej się tępią i częściej wymagają serwisu.

Warto pamiętać, że narty carvingowe wymagają specjalistycznego ostrzenia. Dzięki temu narciarze mogą w pełni wykorzystać możliwości sprzętu oraz rozwinąć większe prędkości.

Dlaczego ostrzy się krawędzie nart?

Dobrze zaserwisowany sprzęt narciarski to podstawa bezpiecznych i skutecznych treningów na stoku. Ważne jest kompleksowe zadbanie o nasz sprzęt treningowy. W przypadku nart konieczne jest m.in. nasmarowanie, dobre ustawienie wiązań czy właśnie naostrzenie. Powodami, dla których powinniśmy zakonserwować nasz sprzęt narciarski na lato, są głównie komfort i bezpieczeństwo jazdy. Dzięki takiemu przygotowaniu do sezonu zimowego, nasze narty będą nam skutecznie służyć przez parę tygodni treningów. Czasem wymagane jest jednak częstsze przeprowadzenie serwisu nart. Wszystko zależy od warunków panujących na stoku (np. oblodzenie). Kolejnym powodem do częstszego serwisowania nart jest regularne jeżdżenie na krawędziach nart. Podczas jazdy bowiem zaokrąglają się one i tępią.

Jeśli chodzi o smarowanie nart – w sezonie wystarczy to robić raz w tygodniu. W przypadku ich ostrzenia natomiast trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Otóż, każde ostrzenie nart przybliża czas rozstania się z nimi. Jeśli jednak nart nie naostrzymy – krawędzie mogą się zaokrąglić. Najlepszym wyjściem jest więc skorzystanie z usług profesjonalnych serwisów sprzętu narciarskiego. Dzięki temu narty posłużą nam jak najdłużej.

Zobacz także: Po co nam kijki narciarskie?

 Jazda na krawędziach nart

Technika jazdy na krawędziach nart nie należy do najłatwiejszych elementów narciarstwa. W grę wchodzą bowiem duże prędkości oraz niebezpieczeństwo kontuzji. Carvingu może jednak nauczyć się każdy. Potrzebne są do tego jedynie chęci, odpowiednie narty i doświadczony instruktor!

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 1 26 listopada 2017  8946

Dodaj komentarz

  • Edeke
    23 marca 2018
    A to fajne! Ja bym tak chciał już umieć jeździć na krawędziach nart xd

Artykuły z kategorii: Narciarstwo i Snowboarding

gdzie-na-biegowki-w-polsce

Gdzie na biegówki w Polsce?

Sezon zimowy już w pełni. Wciąż nie wiesz, gdzie szukać ciekawych tras do narciarstwa biegowego? Oto nasze propozycje zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych.

top-5-butow-snowboardowych-2020-21-znajdz-swoj-model-i-jedz-na-stok

TOP 5 butów snowboardowych 2020/21: znajdź swój model i jedź na stok!

Jesteś fanem snowboardu, ale nie bardzo wiesz, na który sprzęt się zdecydować? PRzedstawiamy nasz ranking TOP 5 butów snowboardowych 2020/21! Zebraliśmy najważniejsze informacje o nowych modelach wiodących producentów. Już teraz sprawdź, które będą najlepsze dla ciebie i szykuj się na ślizg w dobrym stylu!

szykujesz-sie-na-zime-poznaj-ranking-top-5-butow-narciarskich-2020-21

Szykujesz się na zimę? Poznaj ranking TOP 5 butów narciarskich 2020/21!

Sezon narciarski przed nami. Choć sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie dynamicznie się zmienia, warto być na bieżąco. Już teraz znajdź chwilę, by sprawdzić TOP 5 butów narciarskich i szykuj się na zimę 2020/21! Kto wie, może lada dzień stoki zostaną otwarte, a my obudzimy się w nowej rzeczywistości?

nie-wiesz-gdzie-na-narty-biegowe-w-polsce-2021-sprawdz-nasze-rekomendacje

Nie wiesz, gdzie na narty biegowe w Polsce 2021? Sprawdź nasze rekomendacje!

Sezon zimowy za pasem, warto więc już teraz przemyśleć, co i w jaki sposób trenować w ramach zimowej rekreacji. I nie chodzi wyłącznie o narciarstwo zjazdowe, snowboard czy łyżwiarstwo. Jeśli zastanawiasz się, gdzie na narty biegowe w Polsce w zimie 2021, mamy dla ciebie parę sprawdzonych miejsc. Znajdź najlepsze dla siebie i zaplanuj czas na zimowy reset!

sprawdz-najpopularniejsze-sztuczne-stoki-narciarskie-w-polsce-2020-21

Sprawdź najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce 2020/21

Wyjazd na zimowisko w ferie 2021 może okazać się bardzo trudny. Nie do końca wiadomo, jak będzie wyglądać urlop w tegorocznej zimie i co dokładnie ma oznaczać reżim sanitarny. Wiesz, że nie musisz jechać w góry, aby cieszyć się szusowaniem na nartach? Oto najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce, które warto zahaczyć, planując odpoczynek w zimie 2020/21.

planujesz-urlop-w-zimie-sprawdz-oferty-na-narty-last-minute-2020-21

Planujesz urlop w zimie? Sprawdź oferty na narty last minute 2020/21!

Pandemia koronawirusa zbiera coraz większe żniwo. Właśnie z tego względu w wielu państwach europejskich zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia sanitarne m.in. dla przyjezdnych z Polski. Mimo wszystko warto zorientować się w ofertach na narty last minute 2020/21 - być może znajdziesz kierunek dla siebie i spędzisz zimowy urlop na ulubionych aktywnościach?

bezpieczne-zimowisko-w-gorach-czyli-gdzie-na-narty-w-austrii-2020-21

Bezpieczne zimowisko w górach, czyli gdzie na narty w Austrii 2020/21?

Cały świat ogarnęła pandemia koronawirusa, a kolejne wiadomości i nowych zakażeniach nie wróżą niczego dobrego. Na szczęście ośrodki narciarskie w Europie wprowadziły odpowiednie środki, dzięki czemu zimowy urlop jest cały czas w zasięgu ręki. Zobacz, jak zaplanować odpoczynek i gdzie pojechać na narty w Austrii w zimie 2020/21.

planujesz-zimowisko-juz-teraz-dowiedz-sie-gdzie-na-narty-w-czechach-2020-21

Planujesz zimowisko? Już teraz dowiedz się, gdzie na narty w Czechach 2020/21!

Choć wiele jest osób twierdzących, że koronawirus to zwykła grypa, Światowa Organizacja Zdrowia nie ma wątpliwości, żę to pandemia. Mimo wszystko trzeba żyć pełnią życia, zachowując ostrożność na co dzień. Jeśli planujesz zimowisko i zastanawiasz się, gdzie wybrać się na narty w zimie 2020/21, mamy dobre wiadomości! Sprawdź najlepsze miejsca w regionie i jak wygląda reżim sanitarny w Czechach.

myslisz-gdzie-na-narty-na-slowacji-2020-21-z-nami-znajdziesz-najlepsze-miejsca

Myślisz, gdzie na narty na Słowacji 2020/21? Z nami znajdziesz najlepsze miejsca!

Wielu pasjonatów zimowego szaleństwa lubi delektować się urlopem w polskich górach. Coraz częściej jednak decydują się oni na przekroczenie granicy i wypróbowanie stoków Karpat po stronie słowackiej. Podpowiadamy, gdzie wybrać się na narty na Słowacji w sezonie 2020/21 i które ośrodki najlepiej się sprawdzą. Podpowiadamy też, jak przygotować się na słowacki reżim sanitarny w związku z COVID-19.

gdzie-na-narty-w-polsce-2020-21-zobacz-najlepsze-miejsca-na-urlop-w-kraju

Gdzie na narty w Polsce 2020/21? Zobacz najlepsze miejsca na urlop w kraju!

Gdy świat zmierza się z pandemią, najlepsze, co możemy zrobić dla siebie i innych, to żyć z dala od źródeł paniki i pomówień. Ważne, by zachować spokój i wszelkie środki ostrożności. A ponieważ sezon narciarski nadchodzi pełną parą, czas pomyśleć o miejscu na urlop. Myślisz o tym, gdzie na narty w Polsce 2020/21? Sprawdź nasze propozycje na udaną zimę w kraju i przygotuj się na ślizg w wielkim stylu!

gdzie-na-biegowki-w-polsce

Gdzie na biegówki w Polsce?

Sezon zimowy już w pełni. Wciąż nie wiesz, gdzie szukać ciekawych tras do narciarstwa biegowego? Oto nasze propozycje zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych.

top-5-butow-snowboardowych-2020-21-znajdz-swoj-model-i-jedz-na-stok

TOP 5 butów snowboardowych 2020/21: znajdź swój model i jedź na stok!

Jesteś fanem snowboardu, ale nie bardzo wiesz, na który sprzęt się zdecydować? PRzedstawiamy nasz ranking TOP 5 butów snowboardowych 2020/21! Zebraliśmy najważniejsze informacje o nowych modelach wiodących producentów. Już teraz sprawdź, które będą najlepsze dla ciebie i szykuj się na ślizg w dobrym stylu!

szykujesz-sie-na-zime-poznaj-ranking-top-5-butow-narciarskich-2020-21

Szykujesz się na zimę? Poznaj ranking TOP 5 butów narciarskich 2020/21!

Sezon narciarski przed nami. Choć sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie dynamicznie się zmienia, warto być na bieżąco. Już teraz znajdź chwilę, by sprawdzić TOP 5 butów narciarskich i szykuj się na zimę 2020/21! Kto wie, może lada dzień stoki zostaną otwarte, a my obudzimy się w nowej rzeczywistości?

nie-wiesz-gdzie-na-narty-biegowe-w-polsce-2021-sprawdz-nasze-rekomendacje

Nie wiesz, gdzie na narty biegowe w Polsce 2021? Sprawdź nasze rekomendacje!

Sezon zimowy za pasem, warto więc już teraz przemyśleć, co i w jaki sposób trenować w ramach zimowej rekreacji. I nie chodzi wyłącznie o narciarstwo zjazdowe, snowboard czy łyżwiarstwo. Jeśli zastanawiasz się, gdzie na narty biegowe w Polsce w zimie 2021, mamy dla ciebie parę sprawdzonych miejsc. Znajdź najlepsze dla siebie i zaplanuj czas na zimowy reset!

sprawdz-najpopularniejsze-sztuczne-stoki-narciarskie-w-polsce-2020-21

Sprawdź najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce 2020/21

Wyjazd na zimowisko w ferie 2021 może okazać się bardzo trudny. Nie do końca wiadomo, jak będzie wyglądać urlop w tegorocznej zimie i co dokładnie ma oznaczać reżim sanitarny. Wiesz, że nie musisz jechać w góry, aby cieszyć się szusowaniem na nartach? Oto najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce, które warto zahaczyć, planując odpoczynek w zimie 2020/21.

planujesz-urlop-w-zimie-sprawdz-oferty-na-narty-last-minute-2020-21

Planujesz urlop w zimie? Sprawdź oferty na narty last minute 2020/21!

Pandemia koronawirusa zbiera coraz większe żniwo. Właśnie z tego względu w wielu państwach europejskich zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia sanitarne m.in. dla przyjezdnych z Polski. Mimo wszystko warto zorientować się w ofertach na narty last minute 2020/21 - być może znajdziesz kierunek dla siebie i spędzisz zimowy urlop na ulubionych aktywnościach?

bezpieczne-zimowisko-w-gorach-czyli-gdzie-na-narty-w-austrii-2020-21

Bezpieczne zimowisko w górach, czyli gdzie na narty w Austrii 2020/21?

Cały świat ogarnęła pandemia koronawirusa, a kolejne wiadomości i nowych zakażeniach nie wróżą niczego dobrego. Na szczęście ośrodki narciarskie w Europie wprowadziły odpowiednie środki, dzięki czemu zimowy urlop jest cały czas w zasięgu ręki. Zobacz, jak zaplanować odpoczynek i gdzie pojechać na narty w Austrii w zimie 2020/21.

planujesz-zimowisko-juz-teraz-dowiedz-sie-gdzie-na-narty-w-czechach-2020-21

Planujesz zimowisko? Już teraz dowiedz się, gdzie na narty w Czechach 2020/21!

Choć wiele jest osób twierdzących, że koronawirus to zwykła grypa, Światowa Organizacja Zdrowia nie ma wątpliwości, żę to pandemia. Mimo wszystko trzeba żyć pełnią życia, zachowując ostrożność na co dzień. Jeśli planujesz zimowisko i zastanawiasz się, gdzie wybrać się na narty w zimie 2020/21, mamy dobre wiadomości! Sprawdź najlepsze miejsca w regionie i jak wygląda reżim sanitarny w Czechach.

myslisz-gdzie-na-narty-na-slowacji-2020-21-z-nami-znajdziesz-najlepsze-miejsca

Myślisz, gdzie na narty na Słowacji 2020/21? Z nami znajdziesz najlepsze miejsca!

Wielu pasjonatów zimowego szaleństwa lubi delektować się urlopem w polskich górach. Coraz częściej jednak decydują się oni na przekroczenie granicy i wypróbowanie stoków Karpat po stronie słowackiej. Podpowiadamy, gdzie wybrać się na narty na Słowacji w sezonie 2020/21 i które ośrodki najlepiej się sprawdzą. Podpowiadamy też, jak przygotować się na słowacki reżim sanitarny w związku z COVID-19.

gdzie-na-narty-w-polsce-2020-21-zobacz-najlepsze-miejsca-na-urlop-w-kraju

Gdzie na narty w Polsce 2020/21? Zobacz najlepsze miejsca na urlop w kraju!

Gdy świat zmierza się z pandemią, najlepsze, co możemy zrobić dla siebie i innych, to żyć z dala od źródeł paniki i pomówień. Ważne, by zachować spokój i wszelkie środki ostrożności. A ponieważ sezon narciarski nadchodzi pełną parą, czas pomyśleć o miejscu na urlop. Myślisz o tym, gdzie na narty w Polsce 2020/21? Sprawdź nasze propozycje na udaną zimę w kraju i przygotuj się na ślizg w wielkim stylu!