Poradnik narciarza – jazda na krawędziach narty

Skręcanie na krawędziach jest kolejnym etapem w nauce narciarstwa. Taki styl skrętu stosuje się zarówno w jeździe rekreacyjnej, jak i zawodowej. Można jeździć na krawędziach na nartach klasycznych czy taliowanych nartach carvingowych. Co daje jazda na krawędziach narty i jak się jej nauczyć? O tym w poniższym materiale!
Skąd ten pomysł z jazdą na krawędziach nart?
Jazdę na krawędziach „wymusił” rozwój sprzętu narciarskiego. Pierwsze taliowane narty pojawiły się w latach 90. ubiegłego wieku. Później stopniowo zyskiwały popularność. Na tego typu nartach konieczne jest jeżdżenie z krawędzi na krawędź. Zaowocowało to rozwojem techniki jazdy, jaką jest carving. W tym stylu dzięki jeździe na krawędzi nart można wykonać skręt bez obaw o utratę prędkości. Sama jazda na krawędziach narty natomiast jest szybka i wyjątkowo efektowna. Oczywiście też nieco niebezpieczna.
Na krawędziach – narciarstwo klasyczne vs carvingowe
Jazda na krawędziach narty jest podstawą narciarstwa carvingowego. Sportowcy wykorzystują technikę zjazdu z krawędzi na krawędź. Ważne jest więc pracowanie całym ciałem (np. w trakcie skrętu). W przypadku narciarstwa klasycznego natomiast ruch rozpoczyna się od stóp sportowca. W carvingu stosuje się ponadto szersze rozstawienie nart niż w narciarstwie klasycznym. Jedną z ważniejszych różnic jest również dociążenie nart podczas całości jazdy carvingowej, a szczególnie w trakcie skręcania. Dzięki temu narciarz ma stały kontakt ze śniegiem.
Jazda na krawędziach narty nauka – szybkie porady
1. Wsłuchaj się w swoje narty. Oceń łuk, jaki będą wycinać krawędzie i jedź nim.
2. Miej świadomość roli dociśnięcia nart oraz krawędzi. Im bardziej dociśniesz nartę, tym mniejszy będzie promień skrętu.
3. Dbaj o równe rozłożenie ciężaru ciała na obie narty w trakcie skrętu.
4. Pamiętaj o równoległym ustawieniu nóg.
5. Sposoby na postawienie nart na krawędzi: skierowanie kolan do wnętrza skrętu bądź wejście biodrami do wnętrza skrętu.
6. Jeśli dociska cię do nart w trakcie jazdy – nie stawiaj oporu. Jeśli nie czujesz przyczepności – zwiększ dociśnięcie nart.
Jazda na krawędziach narty a ostrzenie nart
Jazdę na krawędziach narty włącza się w określony typ jazdy – narciarstwo carvingowe. Sportowcy wykorzystują tutaj jedną z cech nart, jaką jest taliowanie. Narciarzom carvingowym nieobce są pojęcia kątów. Im są one mniejsze (w krawędziach bocznych), tym mocniej trzymają się narty na ratrakowanych ubitych trasach. Co więcej, właściwe naostrzenie krawędzi pozwala na wykonywanie ostrych skrętów – zarówno krótkich, jak i długich. Odpowiedni sprzęt umożliwia również rozwijanie większych prędkości oraz zapewnia stabilność jazdy. Niestety, ostre krawędzie znacznie szybciej się tępią i częściej wymagają serwisu.
Warto pamiętać, że narty carvingowe wymagają specjalistycznego ostrzenia. Dzięki temu narciarze mogą w pełni wykorzystać możliwości sprzętu oraz rozwinąć większe prędkości.
Dlaczego ostrzy się krawędzie nart?
Dobrze zaserwisowany sprzęt narciarski to podstawa bezpiecznych i skutecznych treningów na stoku. Ważne jest kompleksowe zadbanie o nasz sprzęt treningowy. W przypadku nart konieczne jest m.in. nasmarowanie, dobre ustawienie wiązań czy właśnie naostrzenie. Powodami, dla których powinniśmy zakonserwować nasz sprzęt narciarski na lato, są głównie komfort i bezpieczeństwo jazdy. Dzięki takiemu przygotowaniu do sezonu zimowego, nasze narty będą nam skutecznie służyć przez parę tygodni treningów. Czasem wymagane jest jednak częstsze przeprowadzenie serwisu nart. Wszystko zależy od warunków panujących na stoku (np. oblodzenie). Kolejnym powodem do częstszego serwisowania nart jest regularne jeżdżenie na krawędziach nart. Podczas jazdy bowiem zaokrąglają się one i tępią.
Jeśli chodzi o smarowanie nart – w sezonie wystarczy to robić raz w tygodniu. W przypadku ich ostrzenia natomiast trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Otóż, każde ostrzenie nart przybliża czas rozstania się z nimi. Jeśli jednak nart nie naostrzymy – krawędzie mogą się zaokrąglić. Najlepszym wyjściem jest więc skorzystanie z usług profesjonalnych serwisów sprzętu narciarskiego. Dzięki temu narty posłużą nam jak najdłużej.
Zobacz także: Po co nam kijki narciarskie?
Technika jazdy na krawędziach nart nie należy do najłatwiejszych elementów narciarstwa. W grę wchodzą bowiem duże prędkości oraz niebezpieczeństwo kontuzji. Carvingu może jednak nauczyć się każdy. Potrzebne są do tego jedynie chęci, odpowiednie narty i doświadczony instruktor!
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!