>

Poradnik narciarza – jazda na krawędziach nart

Poradnik narciarza – jazda na krawędziach nart

Skręcanie na krawędziach jest kolejnym etapem w nauce narciarstwa. Taki styl skrętu stosuje się zarówno w jeździe rekreacyjnej, jak i zawodowej. Można jeździć na krawędziach na nartach klasycznych czy taliowanych nartach carvingowych. Co daje jazda na krawędziach nart i jak się jej nauczyć? O tym w poniższym materiale!

Skąd ten pomysł z jazdą na krawędziach nart?

Jazdę na krawędziach „wymusił” rozwój sprzętu narciarskiego. Pierwsze taliowane narty pojawiły się w latach 90. ubiegłego wieku. Później stopniowo zyskiwały popularność. Na tego typu nartach konieczne jest jeżdżenie z krawędzi na krawędź. Zaowocowało to rozwojem techniki jazdy, jaką jest carving. W tym stylu dzięki jeździe na krawędzi nart można wykonać skręt bez obaw o utratę prędkości. Sama jazda natomiast jest szybka i wyjątkowo efektowna. Oczywiście też nieco

="_blank">niebezpieczna

Na krawędziach – narciarstwo klasyczne vs carvingowe
Jazda na krawędziach nart

Jazda na krawędziach jest podstawą narciarstwa carvingowego. Sportowcy wykorzystują technikę zjazdu z krawędzi na krawędź. Ważne jest więc pracowanie całym ciałem (np. w trakcie skrętu). W przypadku narciarstwa klasycznego natomiast ruch rozpoczyna się od stóp sportowca. W carvingu stosuje się ponadto szersze rozstawienie nart niż w narciarstwie klasycznym. Jedną z ważniejszych różnic jest również dociążenie nart podczas całości jazdy carvingowej, a szczególnie w trakcie skręcania. Dzięki temu narciarz ma stały kontakt ze śniegiem.

Jazda na krawędziach nart – szybkie porady

1. Wsłuchaj się w swoje narty. Oceń łuk, jaki będą wycinać krawędzie i jedź nim.

2. Miej świadomość roli dociśnięcia nart oraz krawędzi. Im bardziej dociśniesz nartę, tym mniejszy będzie promień skrętu.

3. Dbaj o równe rozłożenie ciężaru ciała na obie narty w trakcie skrętu.

4. Pamiętaj o równoległym ustawieniu nóg.

5. Sposoby na postawienie nart na krawędzi: skierowanie kolan do wnętrza skrętu bądź wejście biodrami do wnętrza skrętu.

6. Jeśli dociska cię do nart w trakcie jazdy – nie stawiaj oporu. Jeśli nie czujesz przyczepności – zwiększ dociśnięcie nart.

Jazda na krawędziach a ostrzenie nart
Ostrzenie krawędzi nart

Jazdę na krawędziach włącza się w określony typ jazdy – narciarstwo carvingowe. Sportowcy wykorzystują tutaj jedną z cech nart, jaką jest taliowanie. Narciarzom carvingowym nieobce są pojęcia kątów. Im są one mniejsze (w krawędziach bocznych), tym mocniej trzymają się narty na ratrakowanych ubitych trasach. Co więcej, właściwe naostrzenie krawędzi pozwala na wykonywanie ostrych skrętów – zarówno krótkich, jak i długich. Odpowiedni sprzęt umożliwia również rozwijanie większych prędkości oraz zapewnia stabilność jazdy. Niestety, ostre krawędzie znacznie szybciej się tępią i częściej wymagają serwisu.

Warto pamiętać, że narty carvingowe wymagają specjalistycznego ostrzenia. Dzięki temu narciarze mogą w pełni wykorzystać możliwości sprzętu oraz rozwinąć większe prędkości.

Dlaczego ostrzy się krawędzie nart?

Dobrze zaserwisowany sprzęt narciarski to podstawa bezpiecznych i skutecznych treningów na stoku. Ważne jest kompleksowe zadbanie o nasz sprzęt treningowy. W przypadku nart konieczne jest m.in. nasmarowanie, dobre ustawienie wiązań czy właśnie naostrzenie. Powodami, dla których powinniśmy zakonserwować nasz sprzęt narciarski na lato, są głównie komfort i bezpieczeństwo jazdy. Dzięki takiemu przygotowaniu do sezonu zimowego, nasze narty będą nam skutecznie służyć przez parę tygodni treningów. Czasem wymagane jest jednak częstsze przeprowadzenie serwisu nart. Wszystko zależy od warunków panujących na stoku (np. oblodzenie). Kolejnym powodem do częstszego serwisowania nart jest regularne jeżdżenie na krawędziach nart. Podczas jazdy bowiem zaokrąglają się one i tępią.

Jeśli chodzi o smarowanie nart – w sezonie wystarczy to robić raz w tygodniu. W przypadku ich ostrzenia natomiast trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Otóż, każde ostrzenie nart przybliża czas rozstania się z nimi. Jeśli jednak nart nie naostrzymy – krawędzie mogą się zaokrąglić. Najlepszym wyjściem jest więc skorzystanie z usług profesjonalnych serwisów sprzętu narciarskiego. Dzięki temu narty posłużą nam jak najdłużej.

Zobacz także: Po co nam kijki narciarskie?

 Jazda na krawędziach nart

Technika jazdy na krawędziach nart nie należy do najłatwiejszych elementów narciarstwa. W grę wchodzą bowiem duże prędkości oraz niebezpieczeństwo kontuzji. Carvingu może jednak nauczyć się każdy. Potrzebne są do tego jedynie chęci, odpowiednie narty i doświadczony instruktor!

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 1 26 listopada 2017  1553

Dodaj komentarz

  • Edeke
    23 marca 2018
    A to fajne! Ja bym tak chciał już umieć jeździć na krawędziach nart xd

Artykuły z kategorii: Sporty Zimowe

odmrozenie-jak-rozpoznac-i-co-zrobic

Odmrożenie - jak rozpoznać i co zrobić

Oto wskazówki jak radzić sobie w przypadku wychłodzenia rąk, stóp czy twarzy. Zobacz, jak zabezpieczyć się przed odmrożeniami w zimie i czerpać pełną radość z treningów!

kulig-dawna-tradycja-rozrywka-kazdej-zimy

Kulig – dawna tradycja rozrywką każdej zimy!

Choć obecnie w naszym polskim klimacie zbyt wiele śniegu nie uraczymy – wciąż gdy spadnie biały puch, ruszamy na kuligi. Podstawowym atrybutem każdego miłośnika kuligów są sanki. Słyszy się jednak o wielu formach tej rozrywki. Znajome są kuligi ciągnięte przez samochód czy skutery śnieżne. Tradycyjny jest natomiast kulig konny bądź – w sprzyjających ku temu warunkach – kulig napędzany dzięki psim zaprzęgom czy reniferom. Jak jednak to wszystko wygląda na kartach prawa? Gdzie w Polsce można organizować kuligi. O tym – i wielu innych sprawach – przeczytacie w poniższym artykule!

nordic-walking-zima-jak-najbardziej

Nordic walking zimą? Jak najbardziej!

Za oknem śnieg i mróz. Nie powinno nas to jednak odstraszać od pozostania aktywnym fizycznie. Doskonałym rozwiązaniem są treningi nordic walking. Jakie korzyści wyciągniemy z tego typu aktywności? Jak się przygotować do zimowych spacerów z kijkami? Czy potrzebny nam inny sprzęt niż latem? To – i wiele więcej – znajdziecie w poniższym materiale!

poradnik-poczatkujacego-narciarza-jezdzic-z-kijkami

Poradnik początkującego narciarza – jeździć z kijkami?

Wokół tematu jazdy na nartach z kijkami narodziło się wiele mitów. Pojawiają się argumenty bezpieczeństwa na stoku, łatwiejszej nauki czy określonego stylu jazdy. Jak jest naprawdę? Czy stosowanie kijków w narciarstwie jest konieczne? A może są one zbędnym sprzętem treningowym? Zobacz, kiedy powinno się używać kijków, a kiedy lepiej z nich zrezygnować.

serwisowanie-nart-i-sprzetu-snowboardowego

Serwisowanie nart i sprzętu snowboardowego

Dobrze przygotowany sprzęt narciarski jest kluczem do udanego sezonu zimowego. W ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo na stoku. Co więcej, taki sprzęt dostosuje się do każdych warunków. Zobacz, o co należy zadbać podczas serwisowania sprzętu przed sezonem.

poczatkujacy-snowboardzista-podstawy-techniki-jazdy

Początkujący snowboardzista – podstawy techniki jazdy

Na naukę snowboardu nigdy nie jest za późno. Warto jednak wiedzieć, co czeka nas na stoku. Poznaj wskazówki odnośnie techniki jazdy na desce snowboardowej. Oto zbiór porad dla początkujących snowboardzistów.

kontuzje-podczas-jazdy-na-lodowisku

Kontuzje podczas jazdy na lodowisku

Uprawianie sportów zimowych nieodłącznie wiąże się z kontuzjami. Na co powinno się uważać podczas jazdy na łyżwach czy hokeja na lodzie? Jakie urazy mogą się pojawić? A może niektóre z nich to mity?

aktywny-wypoczynek-z-dziecmi-zima-jazda-na-sankach

Aktywny wypoczynek z dziećmi zimą – jazda na sankach

Okres zimowy stwarza bardzo wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Sporty zimowe sprawiają dużo radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Doskonałym sposobem na aktywność fizyczną na świeżym zimowym powietrzu jest jazda na sankach. Zobacz, jakie są korzyści z tej formy aktywnego wypoczynku. Poznaj zasady bezpieczeństwa podczas jazdy na sankach.

poczatkujacy-lyzwiarz-podstawy-techniki-jazdy-na-lodzie

Początkujący łyżwiarz – podstawy techniki jazdy na lodzie

Do podstaw nauki jazdy na łyżwach należą m.in. jazda do przodu, hamowanie oraz jazda po kole. Kluczowe jest także balansowanie ciałem i zachowanie równowagi. Chcesz nauczyć się jazdy na łyżwach? Zobacz nasz poradnik dla początkujących.

odmrozenie-jak-rozpoznac-i-co-zrobic

Odmrożenie - jak rozpoznać i co zrobić

kulig-dawna-tradycja-rozrywka-kazdej-zimy

Kulig – dawna tradycja rozrywką każdej zimy!

nordic-walking-zima-jak-najbardziej

Nordic walking zimą? Jak najbardziej!

poradnik-poczatkujacego-narciarza-jezdzic-z-kijkami

Poradnik początkującego narciarza – jeździć z kijkami?

serwisowanie-nart-i-sprzetu-snowboardowego

Serwisowanie nart i sprzętu snowboardowego

poczatkujacy-snowboardzista-podstawy-techniki-jazdy

Początkujący snowboardzista – podstawy techniki jazdy

kontuzje-podczas-jazdy-na-lodowisku

Kontuzje podczas jazdy na lodowisku

aktywny-wypoczynek-z-dziecmi-zima-jazda-na-sankach

Aktywny wypoczynek z dziećmi zimą – jazda na sankach

poczatkujacy-lyzwiarz-podstawy-techniki-jazdy-na-lodzie

Początkujący łyżwiarz – podstawy techniki jazdy na lodzie

Wszystkie artykuły z blogu

jak-laczyc-partie-miesni-ile-razy-w-tygodniu-trenowac-jedna-partie

Jak łączyć partie mięśni – ile razy w tygodniu trenować jedną partię?

czy-jedzenie-jagod-goji-odchudza-zobacz-przepisy

Czy jedzenie jagód goji odchudza? Zobacz przepisy!

taniec-warszawa-przeglad-ofert-szkola-tanca-nauka-kursy

Taniec Warszawa – przegląd ofert, szkoła tańca, nauka, kursy

slodka-trucizna-czy-cukier-naprawde-szkodzi

Słodka trucizna – czy cukier naprawdę szkodzi?

poradnik-wspinacza-rodzaje-chwytow-wspinaczkowych

Poradnik wspinacza – rodzaje chwytów wspinaczkowych

poradnik-wspinacza-jak-cwiczyc-rozne-chwyty

Poradnik wspinacza – jak ćwiczyć różne chwyty?

dobry-trener-personalny-wroclaw-znajdz-specjaliste-dla-siebie

Dobry trener personalny Wrocław – znajdź specjalistę dla siebie!

mowa-biala-na-odchudzanie-i-dla-cukrzykow

Mowa biała na odchudzanie i dla cukrzyków?

trening-crossfit-gumy-do-cwiczen

Trening crossfit gumy do ćwiczeń

korpodieta-nie-zdrowe-odzywianie-w-biurze

Korpodieta – (nie)zdrowe odżywianie w biurze