Pole dance - sportowy taniec zrywa ze stereotypem

Jak za pomocą intensywnej pracy mięśni oczarować widza? Zacząć trenować pole dance. Wielu osobom ta dyscyplina wciąż kojarzy się z tańcem erotycznym. Czas zerwać ze stereotypem i włożyć go między bajki. Dzisiaj pole dance to przede wszystkim taniec sportowy i dobra metoda na poprawę ogólnej sprawności ciała.
Sportowy taniec pole dance
Pole dance to ciężka praca. Wykonywanie chwytów i przejść wymaga wielu miesięcy treningów, czasem nawet lat pracy. Regularne ćwiczenia na rurze, rozciąganie i trening gibkości przynosi jednak spektakularne efekty. Ciało tancerek na rurze staje się silne i jednocześnie elastyczne.
Krótka historia pole dance
Dzisiejsza dyscyplina pole dance nie wywodzi się z tańca erotycznego. To mężczyźni jako pierwsi trenowali tę dyscyplinę - Chinease Pole w Chinach oraz Mallakhamb w Indiach. Sport ten polegał na wykonaniu sekwencji akrobacji na drewnianym palu. Co więcej, akrobacje te pierwotnie były przeznaczone dla zapaśników, czyli prawdziwych twardzieli (mallakhamb oznacza dosłownie „wrestler of pole”). Sport ten rozwijać miał przede wszystkim siłę zawodników. Przy okazji ćwiczyli również koordynację i precyzję ruchów. Akrobacje na drewnianym palu były czymś w rodzaju treningu ogólnokondycyjnego, który miał przyspieszyć sukcesy zawodników w innych dyscyplinach sportowych. Do tej pory dyscyplina Mallakhamb przeznaczona jest wyłącznie dla mężczyzn. Więcej o sportach w Indiach przeczytacie w artykule: Sporty Narodowe Indii
Pole dance – taniec erotyczny czy dyscyplina sportowa?
Do Europy pole dance dotarło dzięki trupom cyrkowym, które w XIX wieku podróżowały ze swoimi występami po całym świecie. W Stanach Zjednoczonych taniec na rurze przeniesiono do burleski. W końcu trafił on również do objazdowych jarmarków, gdzie roznegliżowane tancerki prezentowały swoje wdzięki, prężąc się na drążku podpierającym środek namiotu. Z jarmarcznych namiotów Hootchie Cootchie erotyczne występy połączone ze striptizem trafiły w końcu do barów i klubów w Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych. Odtąd zaczęto kojarzyć taniec na rurze wyłącznie z erotyką. Dopiero w latach 90-tych związany z ciemnymi lokalami pole dance znów ujrzał światło dzienne. Stało się to za sprawą Fawni Mondey, która zaczęła promować tę dyscyplinę jako formę fitnessu i tańca bez podtekstu erotycznego.
Pole dance – na pograniczu sportu i sztuki
Obecnie pole dance to jedna z najpopularniejszych i najszybciej rozwijających się dyscyplin sportowych. Na całym świecie organizowane są zawody i Mistrzostwa Świata, w których uczestniczą kobiety, dzieci i mężczyźni – ci ostatni stanowią około 20% wszystkich zawodników. Otwierane są też nowe kluby sportowe, w których można wypróbować różne figury. Jest ich już blisko 500 i wciąż przybywa nowych. O dyscyplinie można przeczytać nie tylko w sieci, ale również w czasopismach takich jak Pole Dance Magazine czy Pole Dance Fitness & Aerial Arts Magazine. Dzisiaj taniec na rurze traktowany jest na równi z gimnastyką artystyczną czy akrobatyką oraz innymi stylami tańca.
Więcej o pole dance dowiecie się z artykułu: Pole Dance fakty i mity
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!