Pole dance – najtrudniejsze figury na rurze

Pole dance – najtrudniejsze figury na rurze

Wraz ze stopniem zaawansowania w treningach pole dance rośnie poziom trudności wykonywanych figur. Zobacz, które figury pole dance należą do najtrudniejszych.

Figury pole dance dla średniozaawansowanych

Figura Handspring

figura dla zaawansowanych handspring

Jedna z najbardziej popularnych figur pole dance. Rozpoczęcie ćwiczenia przypomina ruchy w figurze zwanej motylkiem. Podczas handspringa jednak tancerka utrzymuje się jedynie na rękach. Biodra powinny być odsunięte od drążka. Stopy natomiast – zwrócone w jego stronę. Stabilizację w tej figurze pole dance można uzyskać podczas trzymania nóg przy drążku. Dzięki temu oderwanie ich nie spowoduje chwiania się tancerki. Co więcej, ta figura pole dance występuje w wielu wariantach – zwykle trudniejszych m.in. handspring pencil czy elbow grip handspring.

Instruktorzy pole dance i innych sportów z całej Polski

Instruktorzy pole dance

Figury pole dance - niesamowite zdjęcia 


Figury pole dance są wyjątkowe i nadają się do sfotografowania. W internecie roi się od zdjęć , gdzie piękne tancerki i przystojni tancerzy wykonują spektakularne figury pole dance. Uchwycenie niezwykłej pozy może dać niesamowity efekt w postaci artystycznego zdjęcia, które prezentuje tancerkę lub tancerza w niebywałej pozie.

Figura pole dance Butterfly

figura butterfly pole dance

Butterfly, czyli motylek. Podczas tej figury tancerka wisi głową w dół i wypycha biodra do przodu. Jej ciało znajduje się równolegle w stosunku do drążka. Jedną rękę trzyma na dole podchwytem, druga natomiast powinna być bliżej bioder. Osoby początkujące w pole dance mogą stosować różne chwyty podczas wykonywania tej figury. Dobrym wyjściem jest tzw. twisted grip. Kolejnym ruchem w motylku jest przestawienie jednej nogi za siebie. Druga powinna znajdować się na drążku. Następnie należy przyjąć pozycję crucifiksa (tę samą, którą wchodzi się na drążek do motylka) i zakończyć wykonywanie figury. Co więcej, występuje także wersja rozszerzona tego ćwiczenia, a mianowicie butterfly extended.

Katalog figur pole dance dla zaawansowanych

Iron X - Żelazny krzyż

figura dla zaawansowanych Iron X taniec na rurze

Wykonanie tej figury można porównać do ćwiczenia siłowego, zwanego ludzką flagą (flag). Iron X angażuje do pracy m.in. mięśnie ramion, brzucha czy pleców. Różnica między tymi dwoma ćwiczeniami polega na tym, że podczas robienia figury pole dance tancerka rozkłada nogi podobnie jak w szpagacie. Do tego dochodzi efektowny obrót.

Gemini, czyli outside leg hang

figura gemini na rurze pole dance

Tę figurę pole dance wykonuje się zwykle z bliskiej odległości od drążka. Tancerka chwyta go na wysokości twarzy obiema rękami. Następnie wybija się z wewnętrznej nogi i podnosi całe ciało. Podczas wykonywania tej figury pole dance należy mieć ugięte ręce w łokciach. Kolejnym ruchem jest zahaczenie zewnętrznej nogi pod kolanem. Później tancerka odciąga wewnętrzną nogę od siebie. Rurka powinna znaleźć się pomiędzy żebrami a biodrem (bokiem). Tancerka wykłada się i dociska drążek pod pachą. Opuszcza ręce i wyciąga je do tyłu. Figura daje złudzenie, że tancerka jest "przyklejona" do rury.

Rainbow marchenko

rainbow marchenko pole dance figura

Figura uznawana za najpiękniejaszą przez znaczną liczbę tancerek i trenerek pole dance. Wykonanie jej wymaga dobrego rozciągnięcia (szczególnie nóg i pleców). Tancerka podchodząca do tej figury powinna być wstanie wykonać swobodnie szpagat. Co więcej, specyficzne złożenie kręgosłupa podczas wykonywania tej figury w dużej mierze zależy od predyspozycji genetycznych. Nie dla każdej tancerki pole dance ta figura bedzie mozliwa do wykonania.

Coccon

figura pole dance coccon kokon

Podczas wykonywania tej figury pole dance również liczy się bardzo dobre rozciągnięcie pleców. W tym przypadku jednak nie trzeba mieć uwarunkowań genetycznych – każda tancerka po regularnych treningach jest w stanie wykonać tę figurę.

Deadlift - martwy ciąg 

deadlift pole dance figura taneczna

Figura pole dance przeznaczona dla zaawansowanych tancerek. Deadlift jest wymagającym ćwiczeniem. Przede wszystkim ważne są silne mięśnie brzucha oraz pleców. Analogia do ćwiczenia siłowego - martwy ciąg - jest bardzo trafiona.

Eagle

Eagle Orzeł figura Pole dance tancerka

Jedna z najbardziej delikatnych i subtelnych figur pole dance. Wykonanie jej naturalnie wymaga perfekcyjnego rozciągnięcia. Figura wydaje się prosta, lecz to tylko pozory. Wiele tancerek nieźle się namęczyło zanim udało im się dojść do docelowego ruchu.

Rusian split

Russian split taniec na rurze figura zaawansowana

Kolejna figura wymagająca bardzo dobrego rozciągnięcia. Co więcej, tancerka musi mieć doskonały zmysł równowagi oraz dużo siły. Dojście to wykonania tej figury może zająć trochę czasu. Podczas nauki tej trudnej figury pole dance zalecamy stosowanie asekuracji.

Zobacz więcej: Podstawowe figury w Tańcu na rurze

Dominika Górska 9 19 stycznia 2017  13852

Dodaj komentarz

 • 19 maja 2018
  Gemini robiłam na pierwszych zajęciach
 • L.D.
  31 lipca 2017
  Spory rozrzut. Gemini czy butterfly to akurat nie są zbyt trudne figury, ale takie rainbow marchenko jest już ekstremalnie trudne i niewiele jest w Polsce osób, które to robią (nawet wśród najlepszych to rzadkość).
 • Jeanne
  3 kwietnia 2017
  Rozumiem, że zapłaciliście za prawa autorskie do zdjęć?
 • hmmmm
  20 lutego 2017
  a gdzie źródła zdjęć?
 • Camilla
  25 stycznia 2017
  Dla chcącego - nic trudnego. Mam koleżankę, która jest w stanie wykonać większość z tych figur. Co prawda trenuje już jakieś 6 lat, ale umie.
 • Ida98
  23 stycznia 2017
  Jak się tak patrzy na te figury, to taka zazdrość ściska. Ja dopiero na poziomie początkującym...
 • Elżbieta90
  20 stycznia 2017
  Rainbow marchenko jest cudowne, ale ja chyba nie dam rady nigdy dojść do takiego stopnia rozciągnięcia
 • Kanadzia
  20 stycznia 2017
  Z tym gemini to bez przesady -.-" Sama potrafię to zrobić, a nie ćwiczę nawet pół roku! Znam dużo trudniejsze figury niż te ;)
 • Ola90
  19 stycznia 2017
  Te figury są naprawdę wspaniałe! Ale trzeba chyba lat treningów, żeby wykonać tak zaawansowane ćwiczenia...

Artykuły z kategorii: Pole Dance

komfort-przede-wszystkim-jak-wybrac-stroj-na-trening-pole-dance

Komfort przede wszystkim! Jak wybrać strój na trening pole dance?

Do niedawna kojarzony z klubami nocnymi, obecnie stanowi najpopularniejszy punkt oferty wielu klubów fitness. Treningi pole dance wzmacniają wszystkie mięśnie, wspierając redukcję tkanki tłuszczowej i skutecznie rzeźbiąc sylwetkę. Jak przygotować się do zajęć i w jaki strój najlepiej się ubrać na pole dance?

nauka-pole-dance-dla-poczatkujacych

Nauka pole dance dla początkujących

Nie da się ukryć, że umiejętność tańczenia na rurze oraz wykonywanie skomplikowanych figur jest marzeniem wielu pań. Osiągnięcie perfekcji w tej dyscyplinie jest jednak długotrwałą drogą. Zobacz, jak przebiega nauka pole dance na poziomie początkującym.

czy-od-treningu-pole-dance-urosna-miesnie

Czy od treningu pole dance urosną mięśnie?

Taniec na rurze cieszy się ogromną popularnością wśród młodych kobiet. Pole dance to nie tylko taniec, ale również intensywny trening, który doskonale wpłynie na Twoją sylwetkę. Jakie korzyści daje trening tańca na rurze? I czy od pole dance rosną mięśnie?

jak-szybko-mozna-nauczyc-sie-podstaw-pole-dance

Jak szybko można nauczyć się podstaw pole dance?

Pole dance można trenować latami i wciąż poznawać nowe figury. Ile jednak trwa nauka podstaw tego sportu? Czego można nauczyć się w początkowym okresie treningów pole dance?

jak-wyglada-trening-pole-dance

Jak wygląda trening pole dance?

Seksowny fitness na rurze ściąga coraz więcej zainteresowanych. W większości klubów fitness można spotkać zajęcia pole dance. Jak wygląda taki trening? Jak się do niego przygotować?

taniec-na-rurze-kontuzje-i-zagrozenia-podczas-treningu

Taniec na rurze – kontuzje i zagrożenia podczas treningu

Pole dance to atrakcyjny sport, który pozwala na ukształtowanie własnej sylwetki. Jednak ze względu na ilość zróżnicowanych, dynamicznych elementów zawartych w treningach pole dance nietrudno o kontuzje. Poznaj zagrożenia, które wiążą się z treningiem tańca na rurze.

pole-dance-wybor-rury-do-tanca

Pole dance – wybór rury do tańca

Trenujesz pole dance i zastanawiasz się jaki rodzaj rurki jest najlepszy dla ciebie? Zobacz wady i zalety rury statycznej oraz rury obrotowej. Rodzaje rur do tańca sportowego pole dance.

wplyw-pole-dance-na-odchudzanie-oraz-budowe-miesni

Wpływ pole dance na odchudzanie oraz budowę mięśni

Pole dance podbija serca coraz większej liczby osób. Łączy w sobie taniec oraz intensywny trening. Uprawianie tego sportu doskonale kształtuje i wysmukla sylwetkę. Jak pole dance wpływa także na odchudzanie i budowę mięśni?

figury-pole-dance-dla-poczatkujacych

Figury pole dance dla początkujących

Zaczynasz swoją przygodę z pole dance i nie wiesz od czego zacząć? Oto figury w tańcu na rurze dla początkujących. Zobacz jak łatwo możesz się nauczyć figur na rurze.

komfort-przede-wszystkim-jak-wybrac-stroj-na-trening-pole-dance

Komfort przede wszystkim! Jak wybrać strój na trening pole dance?

Do niedawna kojarzony z klubami nocnymi, obecnie stanowi najpopularniejszy punkt oferty wielu klubów fitness. Treningi pole dance wzmacniają wszystkie mięśnie, wspierając redukcję tkanki tłuszczowej i skutecznie rzeźbiąc sylwetkę. Jak przygotować się do zajęć i w jaki strój najlepiej się ubrać na pole dance?

nauka-pole-dance-dla-poczatkujacych

Nauka pole dance dla początkujących

Nie da się ukryć, że umiejętność tańczenia na rurze oraz wykonywanie skomplikowanych figur jest marzeniem wielu pań. Osiągnięcie perfekcji w tej dyscyplinie jest jednak długotrwałą drogą. Zobacz, jak przebiega nauka pole dance na poziomie początkującym.

czy-od-treningu-pole-dance-urosna-miesnie

Czy od treningu pole dance urosną mięśnie?

Taniec na rurze cieszy się ogromną popularnością wśród młodych kobiet. Pole dance to nie tylko taniec, ale również intensywny trening, który doskonale wpłynie na Twoją sylwetkę. Jakie korzyści daje trening tańca na rurze? I czy od pole dance rosną mięśnie?

jak-szybko-mozna-nauczyc-sie-podstaw-pole-dance

Jak szybko można nauczyć się podstaw pole dance?

Pole dance można trenować latami i wciąż poznawać nowe figury. Ile jednak trwa nauka podstaw tego sportu? Czego można nauczyć się w początkowym okresie treningów pole dance?

jak-wyglada-trening-pole-dance

Jak wygląda trening pole dance?

Seksowny fitness na rurze ściąga coraz więcej zainteresowanych. W większości klubów fitness można spotkać zajęcia pole dance. Jak wygląda taki trening? Jak się do niego przygotować?

taniec-na-rurze-kontuzje-i-zagrozenia-podczas-treningu

Taniec na rurze – kontuzje i zagrożenia podczas treningu

Pole dance to atrakcyjny sport, który pozwala na ukształtowanie własnej sylwetki. Jednak ze względu na ilość zróżnicowanych, dynamicznych elementów zawartych w treningach pole dance nietrudno o kontuzje. Poznaj zagrożenia, które wiążą się z treningiem tańca na rurze.

pole-dance-wybor-rury-do-tanca

Pole dance – wybór rury do tańca

Trenujesz pole dance i zastanawiasz się jaki rodzaj rurki jest najlepszy dla ciebie? Zobacz wady i zalety rury statycznej oraz rury obrotowej. Rodzaje rur do tańca sportowego pole dance.

wplyw-pole-dance-na-odchudzanie-oraz-budowe-miesni

Wpływ pole dance na odchudzanie oraz budowę mięśni

Pole dance podbija serca coraz większej liczby osób. Łączy w sobie taniec oraz intensywny trening. Uprawianie tego sportu doskonale kształtuje i wysmukla sylwetkę. Jak pole dance wpływa także na odchudzanie i budowę mięśni?

figury-pole-dance-dla-poczatkujacych

Figury pole dance dla początkujących

Zaczynasz swoją przygodę z pole dance i nie wiesz od czego zacząć? Oto figury w tańcu na rurze dla początkujących. Zobacz jak łatwo możesz się nauczyć figur na rurze.